Resultater - Nordic Rowing Master Regatta 2014

101
M2- G2- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:00
Plac. # Navn Tid
1 3 Lyngby Roklub I
  • Carl Ove Hansen(1)
  • Lasse Nielsen(2)
04:11.19
2 2 Aarhus Roklub/Aarhus Studenter Roklub I
  • Poul Bastrup Kræmer(1)
  • Svend Hagen Madsen(2)
04:17.23
3 1 Roklubben Skjold I
  • Flemming Bay(1)
  • Peter Skov(2)
04:31.21
102
M2X B2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:05
Plac. # Navn Tid
1 2 Københavns Roklub I
  • Bo Vestergaard(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
03:19.90
2 1 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • Hardy Olesen(1)
  • Frede Nørskov Nielsen(2)
03:25.93
3 3 Moss Roklubb I
  • Dag Mathinsen(1)
  • Per Ivar Berg(2)
03:32.29
4 5 Bestumkilen Rokubb I
  • Sigbjørn Birkeland(1)
  • Børge Myrlund Larsen(2)
03:36.52
104
M4X H4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:15
Plac. # Navn Tid
1 2 Fredensborg Roklub/Fredericia Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Kim Børgesen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Ole Haaning Thomsen(4)
03:32.59
2 1 Fredensborg Roklub II
  • Svend Aage Nielsen(1)
  • Poul Erik Echardt(2)
  • Alf Mikkelsen(3)
  • Bent Andersen(4)
03:40.60
3 3 Christiania Rodklub/Christiania Roklub/Drammen Roklubb
  • Torstein Rekkedal(1)
  • Sigurd Dürbeck(2)
  • Hans Petter Rasmussen(3)
  • Bjørn Lundiin(4)
03:56.50
105
M1X C1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:25
Plac. # Navn Tid
1 4 Sorø Roklub I
  • Lars Bo Andersen(1)
03:35.14
2 5 Fredensborg Roklub I
  • Ulrik Jensen(1)
03:39.49
3 1 Roklubben Furesø I
  • Mikael Møller Hansen(1)
03:47.32
4 2 Aalesunds Roklub I
  • Erik Godøy(1)
03:49.89
106
M4- F4- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:35
Plac. # Navn Tid
1 1 Lyngby Roklub
  • John Knudsen(1)
  • Lasse Nielsen(2)
  • Carl Ove Hansen(3)
  • Tommy Knudsen(4)
03:56:25
107
W4X WC4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:35
Plac. # Navn Tid
1 4 Nordslesvigsk Roklub II
  • Susan Arndt(1)
  • Britta Hirschauer(2)
  • Anette Friedrichsen(3)
  • Karen Raagård(4)
03:29.58
2 2 Fredensborg Roklub/Køge Roklub
  • Anette Andersen(1)
  • Anna Karina Eli Gravad(2)
  • Susanne Hansen(3)
  • Merete Boldt(4)
03:30.03
3 3 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Christina Aagaard(1)
  • Asta Øjvind(2)
  • Waltraut Lissau(3)
  • Regitze Siggaard(4)
03:36.13
108
W1X WA1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:45
Plac. # Navn Tid
1 2 Roforeningen KVIK I
  • Rikke C Nielsen(1)
0
2 3 Kungälv I
  • Carin Andersson(1)
0:47
3 4 Lyngby Roklub II
  • Ida Nymann Petersen(1)
9:12
4 1 Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Berglund(1)
17:76
109
M2- A2- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:50
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Steen Christensen(2)
03:32.22
2 2 Stavanger Roklubb I
  • Stian Andre Larsen(1)
  • Erik Bratteli(2)
03:33.37
110
M8+ D8+ - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:55
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg
  • Bjørn Andersen(1)
  • Ole Quist Jensen(2)
  • Carsten Manniche(3)
  • Peter Frederiksen(4)
  • Jan Nørskov Pedersen.(5)
  • Claus Andersen(6)
  • Søren Heinrichsen(7)
  • Ole Bastholm Jørgensen(8)
  • Finn Gliver Olsen(cox)
03:18.55
2 3 Kungälv I
  • Christer Corneliusson(1)
  • Jan Andersson(2)
  • Joachim Brischewski(3)
  • Lars-Olof Löfman(4)
  • Kent Bernhardsson(5)
  • Claes Hugosson(6)
  • Håkan Hjerpe(7)
  • John Lagerblad(8)
  • Mattias Carlsson(cox)
03:19.22
3 2 Bagsværd Roklub
  • Carsten Mollerup (1)
  • Klaus Nielsen(2)
  • Niels Neergaard(3)
  • Søren Vang(4)
  • Martin Schwartz(5)
  • Torben Eriksen(6)
  • Torsten Walz(7)
  • Henrik Werner Hansen(8)
  • Regitze Rønstrup(cox)
03:29.99
201
M1X A1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:50
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
3:31:00
202
M4X D4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 10:10
Plac. # Navn Tid
1 2 Stockholms Roddförening I
  • Tord Blomquist(1)
  • Mikael Borgh(2)
  • Robert Vigert(3)
  • Jan Berglund(4)
03:12:38
2 1 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • Hardy Olesen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:18:19
3 3 Lyngby Roklub I
  • Hans Nøhr(1)
  • Lars Jørgensen(2)
  • Peter Kosminska Kristensen(3)
  • Steffen Klint(4)
03:30.53
4 4 Bestumkilen Rokubb I
  • Arjen Punter(1)
  • Sigbjørn Birkeland(2)
  • Per Arne Holman(3)
  • Simon Charles Nicholas(4)
03:31.06
5 5 Malmö Roddklubb I
  • Jan Andersson(1)
  • Håkan Christensson(2)
  • Thomas Barge(3)
  • Per Ekström(4)
03:36:27
203
M8+ G8+ - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 10:15
Plac. # Navn Tid
1 3 Christiania Rodklub/Christiania Roklub/Drammen Roklubb
  • Stein Randsborg(1)
  • Øyvin Brøymer(2)
  • Hans Petter Rasmussen(3)
  • Pål Sandli(4)
  • Iver Høy(5)
  • Helge Refsum(6)
  • Jul Gunnulf Olsen(7)
  • Bjørn Lundiin(8)
  • Torstein Rekkedal(cox)
03:36:11
2 2 Roskilde Roklub
  • Henning Hansen(1)
  • Thomas Lynderup(2)
  • Knud Jensen(3)
  • Otto Winkel(4)
  • Jan Andersen(5)
  • Sven Lyster(6)
  • Søren Anthonsen(7)
  • Mogens Kleis(8)
  • Winnie Rugbjerg(cox)
03:40:41
3 1 Aalborg Roklub I
  • Bernhard Andersen(1)
  • Roar Clausen(2)
  • Per Nygaard(3)
  • Aage Nielsen(4)
  • Jens Chr. Jensen(5)
  • Poul Dahl Fogh(6)
  • Mikael Hermansen(7)
  • Niels Erik Hofman(8)
  • Henrik Christoffersen(cox)
03:46:14
4 4 Roforeningen KVIK
  • Erik Ravn(1)
  • Erik Petersen(2)
  • John Mac Larsen(3)
  • Henrik Dehn(4)
  • Freddi Madsen(5)
  • Henrik Dencker(6)
  • Johnny Petersen(7)
  • Peter Boris(8)
  • Niels Dencker(cox)
03:48:98
204
W2X WA2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 10:25
Plac. # Navn Tid
1 3 Lyngby Roklub
  • Ida Nymann Petersen(1)
  • Stine Louise Knudsen(2)
03:29:49
2 1 Bestumkilen Rokubb II
  • Kathrin Sabine Ellesat(1)
  • Marte Åsland Hansen(2)
03:33:63
2 2 Bestumkilen Rokubb I
  • Janne Sylta Hagen(1)
  • Thale Grøtt(2)
03:45:46
4 4 1927 BC/Rob Roy Boat Club I
  • Anna-Rosa Gejlsbjerg(1)
  • Silvia Breu(2)
04:00:98
206
M1X E1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 10:30
Plac. # Navn Tid
1 5 Lemvig Roklub
  • Jørgen Jensen(1)
04:00.31
2 4 Middelfart Roklub I
  • Ole Bendtsen(1)
04:02.44
3 1 Lyngby Roklub I
  • Lars Nymarsk(1)
04:07.71
4 2 Roklubben Furesø I
  • Ole Præst Larsen(1)
04:17.17
206
M1X E1x - 1000m 2. Afdeling
2014-08-30 10:35
Plac. # Navn Tid
1 8 Danske Studenters Roklub II
  • Lars Nielsen(1)
03:51.51
2 7 Danske Studenters Roklub I
  • Henrik Almegaard(1)
03:56.01
3 9 Lyngby Roklub II
  • Robert Herrod(1)
04:05.75
4 10 Roklubben Furesø II
  • Ole Kongsbak(1)
04:10.31
207
W2X WG2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 10:45
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • (1)
  • Ingrid Petersen(2)
04:12.67
2 1 Christiania Roklub/Fredensborg Roklub I
  • Janne Spilling(1)
  • Lizzie Haastrup(2)
04:29.04
208
M4- H4- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 10:50
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub/Roklubben Skjold/Sorø Roklub I
  • Flemming Bay(1)
  • Peter Skov(2)
  • (3)
  • Stig Rasmussen(4)
3:47:00
209
W4X WB4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 10:55
Plac. # Navn Tid
1 2 Nordslesvigsk Roklub I
  • Susan Arndt(1)
  • Britta Hirschauer(2)
  • Anette Friedrichsen(3)
  • Karen Raagård(4)
03:31.82
2 1 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Asta Øjvind(1)
  • Christina Aagaard(2)
  • Waltraut Lissau(3)
  • Regitze Siggaard(4)
03:35.62
3 3 Bestumkilen Rokubb I
  • Anne Sofie Fet(1)
  • Lise Juvet(2)
  • Kathrin Sabine Ellesat(3)
  • Marte Åsland Hansen(4)
03:51.36
210
M2- F2- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 10:50
Plac. # Navn Tid
1 2 Lyngby Roklub I
  • Carl Ove Hansen(1)
  • Lasse Nielsen(2)
4:10:47
211
W2X WE2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 11:05
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
  • Bente Johannessen(2)
4:14:28
2 2 Bagsværd Roklub
  • Regitze Rønstrup(1)
  • Ute Pørksen(2)
4:45:55
212
M4- D4- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 11:10
Plac. # Navn Tid
1 4 Stockholms Roddförening I
  • Tord Blomquist(1)
  • Mikael Borgh(2)
  • Robert Vigert(3)
  • Jan Berglund(4)
3:14:91
2 1 Bagsværd Roklub
  • Mikael Espersen(1)
  • Leif Jacobsen(2)
  • Søren Vang(3)
  • Arne Højlund(4)
3:23:01
3 3 Bestumkilen Rokubb I
  • Arjen Punter(1)
  • Per Arne Holman(2)
  • Sigbjørn Birkeland(3)
  • Simon Charles Nicholas(4)
3:41:47
214
M2X G2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 11:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub
  • Kim Børgesen(1)
  • Glenn Frank(2)
03:36.15
2 4 Danske Studenters Roklub I
  • Ib Frausing(1)
  • Stig Rasmussen(2)
03:53.29
3 2 Fredensborg Roklub/Holstebro Roklub I
  • Alf Mikkelsen(1)
  • Ole Rømer(2)
03:58.54
4 3 Christiania Roklub IV
  • Jahn Rønne(1)
  • Tore Lysdahl(2)
04:18.46
214
M2X G2x - 1000m 2. Afdeling
2014-08-30 11:25
Plac. # Navn Tid
1 9 Fredericia Roklub I
  • Aage Pedersen(1)
  • Frede Nørskov Nielsen(2)
03:38.61
2 10 Christiania Roklub I
  • Øyvin Brøymer(1)
  • Iver Høy(2)
03:41.32
3 8 Christiania Roklub III
  • Gerhard Dürbeck(1)
  • Jul Gunnulf Olsen(2)
04:18.15
4 7 Kungälv I
  • Bengt Ottosson(1)
  • Göran Svensson(2)
04:42.08
216
M2- B2- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 11:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
3:34:41
217
M8+ E8+ - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 09:55
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub I
  • Mikael Espersen(1)
  • Karsten Kobbernagel(2)
  • Flemming Geert Jensen(3)
  • Arne Højlund(4)
  • Leif Jacobsen(5)
  • Ivar Mølgård(6)
  • Jan Christensen(7)
  • Søren Hansson(8)
  • Jan Bruun Rasmussen(cox)
03:20:94
218
W4X WD4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 11:30
Plac. # Navn Tid
1 2 Fredensborg Roklub/Nordslesvigsk Roklub I
  • Anette Andersen(1)
  • Susanne Hansen(2)
  • Britta Hirschauer(3)
  • Merete Boldt(4)
3:41:77
2 3 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Gitte Terp Henriksen(2)
  • Helle Torp Eklund(3)
  • Jane Hagan(4)
3:56:95
3 4 Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Ulla Poulsen(3)
  • Bettina Cervin(4)
4:02:66
219
M1X H1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 11:35
Plac. # Navn Tid
1 1 Christiania Rodklub I
  • Peter Otto Narvestad(1)
04:37.12
2 4 Christiania Rodklub II
  • Bjørn Lundiin(1)
04:47.93
220
M2X C2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 11:45
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/Hadsund Roklub I
  • Michael Blomstrand(1)
  • Ian Baden(2)
03:19.23
2 5 Mölndals Roddklubb I
  • Jørgen Nilsson(1)
  • Sigvard Eriksson(2)
03:22.48
3 4 Norske Studenters Roklub I
  • Erik Juel(1)
  • Claude Talamona(2)
03:30.83
4 3 Lyngby Roklub I
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kosminska Kristensen(2)
03:36.37
5 1 Bestumkilen Rokubb I
  • Ole Thomas Nøklegaard(1)
  • Børge Myrlund Larsen(2)
03:43.40
220
M2X C2x - 1000m 2. Afdeling
2014-08-30 11:50
Plac. # Navn Tid
1 10 Københavns Roklub I
  • Bo Vestergaard(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
03:19.85
2 7 Stockholms Roddförening I
  • Mikael Borgh(1)
  • Tord Blomquist(2)
03:28.00
3 8 Moss Roklubb I
  • Dag Mathinsen(1)
  • Per Ivar Berg(2)
03:28.46
4 9 Aalborg Roklub I
  • Peter Christoffersen(1)
  • Jens Brandt(2)
03:35.26
5 11 Fredensborg 3
  • Bjørn Andersen(1)
  • Peter Frederiksen(2)
03:40.47
6 12 Fredensborg Roklub II
  • Søren Heinrichsen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
03:49.43
220
M2X C2x - 1000m 3. Afdeling
2014-08-30 11:55
Plac. # Navn Tid
1 14 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
03:23.91
2 16 Sorø Roklub I
  • (1)
  • Lars Bo Andersen(2)
03:24.27
3 13 Middelfart Roklub/Nyborg Roklub I
  • Martin Kiel(1)
  • Søren Hyre-Fenneberg(2)
03:36.77
4 15 Roklubben Furesø I
  • Ole Præst Larsen(1)
  • Lasse Bork Laursen(2)
03:55.58
221
W1X WB1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:10
Plac. # Navn Tid
1 6 Roforeningen KVIK I
  • Rikke C Nielsen(1)
04:06:30
223
M2- D2- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:05
Plac. # Navn Tid
1 1 Stockholms Roddförening I
  • Robert Vigert(1)
  • Jan Berglund(2)
03:31:82
2 2 Takon Soutajat ry I
  • Lasse Mäki(1)
  • Timo Pitkänen(2)
03:53:70
224
W2X WC2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:10
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
  • Ruth Köster(2)
03:43.94
2 3 Brudpiga RK/Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Back(1)
  • Birgitta Berglund(2)
03:58.96
3 5 Lyngby Dameroklub I
  • Mette Kræmmer Hansen(1)
  • Inger Koch(2)
03:59.87
4 4 Nordslesvigsk Roklub I
  • Anette Friedrichsen(1)
  • Karen Raagård(2)
04:04.34
5 1 Christiania Roklub I
  • Maiken Hertzum(1)
  • Kjersti Elvestad(2)
04:15.57
225
M1X G1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:15
Plac. # Navn Tid
1 2 Christiania Rodklub
  • Øyvin Brøymer(1)
04:06.86
2 3 Christiania Roklub I
  • Helge Refsum(1)
04:07.79
3 4 Holstebro Roklub I
  • Ole Rømer(1)
04:21.21
4 6 Lyngby Roklub I
  • Hans Nøhr(1)
04:25.79
5 1 Roforeningen KVIK I
  • Jens Hee Lindhardt(1)
04:33.96
227
W4X WF4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:55
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub I
  • Merete Busk(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • Anne Brehmer(3)
  • Birgit Juel-Hansen(4)
3:54.85
228
M2X E2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:25
Plac. # Navn Tid
1 3 Danske Studenters Roklub I
  • Henrik Almegaard(1)
  • Lars Nielsen(2)
03:36.73
2 4 Holstebro Roklub/Lemvig Roklub
  • Hans Ulriksen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
03:39.07
3 1 Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I
  • Lars Nymarsk(1)
  • Ulrik Bang(2)
03:40.32
4 2 Norske Studenters Roklub I
  • Tor-Geir Myhrer(1)
  • Geir Reigstad(2)
04:34.15
228
M2X E2x - 1000m 2. Afdeling
2014-08-30 12:30
Plac. # Navn Tid
1 7 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • Ole Bendtsen(1)
  • Frede Nørskov Nielsen(2)
03:35.00
2 10 Kungälv I
  • Jan Andersson(1)
  • Christer Corneliusson(2)
03:38.67
3 8 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
  • Bo Jystrup(2)
03:54.22
4 9 Roklubben Stevns I
  • Flemming (1)
  • (2)
04:08.37
229
W1X WD1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:35
Plac. # Navn Tid
1 2 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
04:10.91
2 1 Drammen Roklubb I
  • Anita Abrahamsen Brox(1)
04:20.67
230
M4- C4- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:50
Plac. # Navn Tid
1 1 Öresjö Rodd
  • Per Lövsenger(1)
  • Hans Augustsson(2)
  • Jan Johansson(3)
  • Sigvard Eriksson(4)
03:21.96
231
M4X F4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:50
Plac. # Navn Tid
1 2 Fredensborg Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub
  • Glenn Frank(1)
  • Ulrik Jensen(2)
  • Kim Børgesen(3)
  • Ole Quist Jensen(4)
03:13.86
2 5 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub/Randers Roklub
  • Hardy Olesen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Peter Holm(4)
03:19.48
3 3 Christiania Roklub
  • Helge Refsum(1)
  • Iver Høy(2)
  • Stein Randsborg(3)
  • Øyvin Brøymer(4)
03:35.38
4 1 Danske Studenters Roklub I
  • Ib Frausing(1)
  • Arnold Sørensen(2)
  • Bjarne Spanggaard(3)
  • Johan Frydendahl(4)
03:50.72
5 4 Kungälv I
  • Ivan Thorman(1)
  • Peter Bergman(2)
  • Mats Florin(3)
  • Robert Johansson(4)
04:00.20
232
W8+ WE8+ - 1000m 1. Afdeling
2014-08-30 12:55
Plac. # Navn Tid
1 2 Fredensborg Roklub I
  • Anne Mette Jørgensen(1)
  • Bettina Cervin(2)
  • Charlotte Poulsen(3)
  • Hanne Nørskov Pedersen(4)
  • Lizzie Haastrup(5)
  • Merete Boldt(6)
  • Tine Dorst(7)
  • Ulla Poulsen(8)
  • Finn Gliver Olsen(cox)
03:44.80
300
M2X H2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 10:00
Plac. # Navn Tid
1 2 Christiania Roklub I
  • Petter Narvestad(1)
  • Helge Refsum(2)
04:01.24
2 3 Fredensborg Roklub I
  • Svend Aage Nielsen(1)
  • Bent Andersen(2)
04:07.37
3 1 Christiania Rodklub I
  • Bjørn Lundiin(1)
  • Sigurd Dürbeck(2)
04:12.04
4 5 Kungälv I
  • Bengt Ottosson(1)
  • Göran Svensson(2)
04:47.64
301
W4X WA4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 10:20
Plac. # Navn Tid
1 11 Bestumkilen Rokubb I
  • Janne Sylta Hagen(1)
  • Thale Grøtt(2)
  • Kathrin Sabine Ellesat(3)
  • Marte Åsland Hansen(4)
03:45.29
302
M2X D2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 10:10
Plac. # Navn Tid
1 4 Middelfart Roklub II
  • Hardy Olesen(1)
  • Ole Bendtsen(2)
03:29.64
2 2 Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I
  • Lars Nymark(1)
  • Ulrik Bang(2)
03:38.63
3 3 Middelfart Roklub I
  • Klaus Scheffel(1)
  • Søren Hyre-Fenneberg(2)
03:40.36
4 1 Fredensborg
  • Peter Frederiksen(1)
  • Bjørn Andersen(2)
03:40.70
303
M4X G4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 10:20
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredericia Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:27:15
2 2 Christiania Roklub/Drammen Roklubb
  • Stein Randsborg(1)
  • Øyvin Brøymer(2)
  • Hans Petter Rasmussen(3)
  • Iver Høy(4)
03:36:48
3 3 Christiania Rodklub/Christiania Roklub
  • Jul Gunnulf Olsen(1)
  • Gerhard Dürbeck(2)
  • Torstein Rekkedal(3)
  • Jahn Rønne(4)
04:04:65
304
M1X B1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 10:25
Plac. # Navn Tid
1 4 Hadsund Roklub I
  • Michael Blomstrand(1)
03:34:84
2 1 Sorø Roklub I
  • Uffe Søgaard(1)
03:35:91
3 2 Danske Studenters Roklub I
  • Anders Brems(1)
03:44:07
4 3 R.G. Hansa Hamburg I
  • Johann Jakob Wendel(1)
04:11:72
305
M2- E2- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 10:30
Plac. # Navn Tid
1 2 Kungälv I
  • Lars-Olof Löfman(1)
  • Christer Corneliusson(2)
03:47:33
2 1 Takon Soutajat ry I
  • Lasse Mäki(1)
  • Timo Pitkänen(2)
03:51:29
307
M4X C4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 10:40
Plac. # Navn Tid
1 6 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
  • Lars Bo Andersen(2)
  • (3)
  • (4)
03:04.98
2 5 Stockholms Roddförening I
  • Tord Blomquist(1)
  • Mikael Borgh(2)
  • Robert Vigert(3)
  • Jan Berglund(4)
03:06.66
3 4 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub/Nyborg Roklub I
  • Martin Kiel(1)
  • Hans-Werner Mortensen(2)
  • Hardy Olesen(3)
  • Søren Hyre-Fenneberg(4)
03:08.36
4 1 Kungälv I
  • Claes Hugosson(1)
  • Håkan Hjerpe(2)
  • John Lagerblad(3)
  • Kent Bernhardsson(4)
03:19.94
5 2 Bestumkilen Rokubb I
  • Ole Thomas Nøklegaard(1)
  • Per Arne Holman(2)
  • Sigbjørn Birkeland(3)
  • Børge Myrlund Larsen(4)
03:22.70
6 3 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
  • Bo Jystrup(2)
  • Ole Præst Larsen(3)
  • Lasse Bork Laursen(4)
03:40.30
308
M2X F2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 10:45
Plac. # Navn Tid
1 2 Fredensborg Roklub I
  • Kim Børgesen(1)
  • Søren Eriksen(2)
03:32.27
2 3 Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • Glenn Frank(1)
  • John Knudsen(2)
03:41.73
3 4 Drammen Roklubb I
  • Hans Petter Rasmussen(1)
  • Pål Sandli(2)
04:01.78
4 1 Roklubben Stevns I
  • Flemming (1)
  • (2)
04:06.09
308
M2X F2x - 1000m 2. Afdeling
2014-08-31 10:50
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub/Lemvig Roklub
  • Hans Ulriksen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
03:41.63
2 7 Middelfart Roklub I
  • Klaus Scheffel(1)
  • Ole Bendtsen(2)
03:42.81
3 9 Bestumkilen Rokubb I
  • Arjen Punter(1)
  • Simon Charles Nicholas(2)
04:00.68
311
W2X WD2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:05
Plac. # Navn Tid
1 2 Lyngby Dameroklub I
  • Inger Koch(1)
  • Mette Kræmmer Hansen(2)
03:53.41
2 1 Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
03:54.77
3 3 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Jane Hagan(2)
03:55.75
312
M4- G4- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:10
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub/Holstebro Roklub/Roskilde Roklub I
  • Svend Aage Nielsen(1)
  • Søren Heinrichsen(2)
  • Ole Rømer(3)
  • Jan Andersen(4)
03:35.09
2 2 Roskilde Roklub I
  • Henning Hansen(1)
  • Thomas Lynderup(2)
  • Søren Anthonsen(3)
  • Mogens Kleis(4)
03:39.36
3 3 Danske Studenters Roklub/Roklubben Skjold I
  • Flemming Bay(1)
  • Peter Skov(2)
  • Stig Rasmussen(3)
  • Lars Nielsen(4)
03:43.05
313
W4X WG4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:05
Plac. # Navn Tid
1 11 Sorø Roklub I
  • Merete Busk(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • Birgit Juel-Hansen(3)
  • Laila Hjorth(4)
03:56:16
314
W2X WB2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:20
Plac. # Navn Tid
1 6 Roforeningen KVIK I
  • Astrid Haastrup Jespersen(1)
  • Sarah Lauritzen(2)
03:47.59
2 2 Kungälv I
  • Anne-Marie Andersson(1)
  • Carin Andersson(2)
04:00.00
3 3 Nordslesvigsk Roklub/Sorø Roklub
  • Anette Friedrichsen(1)
  • (2)
04:00.99
4 5 Bestumkilen Rokubb I
  • Anne Sofie Fet(1)
  • Lise Juvet(2)
04:14.38
5 4 1927 BC/Rob Roy Boat Club I
  • Anna-Rosa Gejlsbjerg(1)
  • Silvia Breu(2)
04:16.80
315
M4- E4- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:45
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub
  • Mikael Espersen(1)
  • Arne Højlund(2)
  • Søren Vang(3)
  • Leif Jacobsen(4)
03:20.41
316
W1X WC1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:25
Plac. # Navn Tid
1 5 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
04:11.58
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Susie Vestergaard(1)
04:18.02
3 1 Fredensborg Roklub I
  • Anette Andersen(1)
04:18.80
4 3 Drammen Roklubb I
  • Anita Abrahamsen Brox(1)
04:25.41
5 4 Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Berglund(1)
04:30.72
317
M2- C2- - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:27.27
2 2 Mölndals Roddklubb I
  • Jörgen Nilsson(1)
  • Sigvard Eriksson(2)
03:30.94
3 3 Stockholms Roddförening I
  • Robert Vigert(1)
  • Jan Berglund(2)
03:34.44
4 4 Danske Studenters Roklub I
  • Asbjørn Levring(1)
  • Hans-Jørgen Stahl(2)
03:45.72
318
W2X WF2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:40
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub I
  • Susanne Hansen(1)
  • Merete Boldt(2)
03:59.84
2 2 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
  • Bente Johannessen(2)
04:13.66
3 4 Sorø Roklub I
  • Merete Busk(1)
  • Anne Brehmer(2)
04:21.21
4 3 Christiania Roklub
  • Christine Höffgren(1)
  • Janne Spilling(2)
04:33.60
319
M8+ F8+ - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:45
Plac. # Navn Tid
1 11 Christiania Roklub/Drammen Roklubb
  • Helge Refsum(1)
  • Øyvin Brøymer(2)
  • Stein Randsborg(3)
  • Iver Høy(4)
  • Jul Gunnulf Olsen(5)
  • Pål Sandli(6)
  • Hans Petter Rasmussen(7)
  • Gerhard Dürbeck(8)
  • Torstein Rekkedal(cox)
,3:41:34
320
M2X A2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 11:50
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub
  • Steen Christensen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
03:24.30
2 1 Bagsværd Roklub II
  • Kristoffer Hoffmann(1)
  • Per Sørensen(2)
03:29.45
3 5 Sorø Roklub I
  • (1)
  • Lars Bo Andersen(2)
03:30.61
4 4 Middelfart Roklub/Nyborg Roklub I
  • Martin Kiel(1)
  • Søren Hyre-Fenneberg(2)
03:40.70
321
M1X D1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 12:00
Plac. # Navn Tid
1 3 Stockholms Roddförening II
  • Mikael Borgh(1)
03:47.50
2 4 Holte Roklub I
  • Torben Pedersen(1)
03:47.94
3 5 Stockholms Roddförening I
  • Tord Blomquist(1)
03:54.77
4 2 Aalesunds Roklub I
  • Erik Godøy(1)
03:56.30
325
W1X WG1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 12:25
Plac. # Navn Tid
1 1 Christiania Roklub I
  • Janne Spilling(1)
00:00:00
326
M4X E4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 12:10
Plac. # Navn Tid
1 3 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • Hardy Olesen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:03.43
2 2 Kungälv I
  • Joachim Brischewski(1)
  • Jan Andersson(2)
  • Lars-Olof Löfman(3)
  • Christer Corneliusson(4)
03:07.17
3 1 Danmark
  • Bjørn Andersen(1)
  • Svend Aage Nielsen(2)
  • Søren Heinrichsen(3)
  • Peter Frederiksen(4)
03:20.95
327
M8+ C8+ - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 12:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Mölndals Roddklubb/Stockholms Roddförening/Öresjö Rodd
  • Jörgen Nilsson(1)
  • Sigvard Eriksson(2)
  • Jan Berglund(3)
  • Robert Vigert(4)
  • Per Lövsenger(5)
  • Hans Augustsson(6)
  • Jan Johansson(7)
  • Mikael Borgh(8)
  • Ulla Hellen(cox)
03:04:77
2 1 Malmö Roddklubb
  • Jan Andersson(1)
  • Håkan Christensson(2)
  • Jakob Mosesson(3)
  • Tomas Nilsson(4)
  • Olle Andersson(5)
  • Kristina Sjöholm(6)
  • Thomas Barge(7)
  • Per Ekström(8)
  • Ea Baden(cox)
03:17:39
328
W4X WE4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 12:25
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Susanne Hansen(3)
  • Merete Boldt(4)
00:00:00
329
M1X F1x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 12:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Lemvig Roklub
  • Jørgen Jensen(1)
10:17.84
2 5 Christiania Rodklub I
  • Iver Høy(1)
10:23.23
3 4 Christiania Roklub I
  • Helge Refsum(1)
10:30.98
4 2 Danske Studenters Roklub I
  • Jan Cederkvist(1)
10:32.72
401
W/M 2X Mix D2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 13:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
  • Mette Møller(2)
03:41.42
2 2 Sorø Roklub
  • (1)
  • (2)
03:44.75
3 4 Nyborg Roklub I
  • Annette Hansen(1)
  • Martin Kiel(2)
03:47.47
4 5 Drammen Roklubb
  • Pål Sandli(1)
  • Anita Abrahamsen Brox(2)
03:56.17
403
W/M 2X Mix E2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 13:40
Plac. # Navn Tid
1 2 Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub I
  • John Knudsen(1)
  • Inger Koch(2)
03:51.22
2 1 Kungälv I
  • Anne-Marie Andersson(1)
  • Christer Corneliusson(2)
04:01.20
404
W/M 2X MixF2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 13:50
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub I
  • Merete Boldt(1)
  • Søren Eriksen(2)
03:52.92
2 2 Christiania Roklub I
  • Kjersti Elvestad(1)
  • Øyvin Brøymer(2)
04:04.08
406
W/M 2X MixG2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 13:50
Plac. # Navn Tid
1 2 Christiania Roklub I
  • Janne Spilling(1)
  • Iver Høy(2)
04:08:44
409
W/M 4X MixC4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 14:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub
  • Ruth Köster(1)
  • Ulla Hvid(2)
  • Christian Mølvig(3)
  • (4)
03:16.53
410
W/M 2X MixA2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 15:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Køge Roklub/Sorø Roklub I
  • Anna Karina Eli Gravad(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:40.06
2 1 Bagsværd Roklub I
  • Claus Helgesen(1)
  • Bertha Flensborg(2)
03:41.68
411
W/M 4X MixD4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 14:30
Plac. # Navn Tid
1 11 Sorø Roklub
  • (1)
  • (2)
  • (3)
  • (4)
03:39:48
412
W/M 2X MixB2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 14:50
Plac. # Navn Tid
1 3 Køge Roklub/Sorø Roklub I
  • Anna Karina Eli Gravad(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:20.16
2 2 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I
  • Asta Øjvind(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
03:22.56
3 4 Kungälv I
  • Kent Bernhardsson(1)
  • Carin Andersson(2)
03:36.64
4 1 Roklubben Furesø I
  • Lasse Bork Laursen(1)
  • Gitte Terp Henriksen(2)
04:13.93
413
W/M 4X MixE4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 15:00
Plac. # Navn Tid
1 1 Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • Mette Kræmmer Hansen(1)
  • Glenn Frank(2)
  • John Knudsen(3)
  • Inger Koch(4)
03:25.82
2 2 Roklubben Furesø I
  • Bo Jystrup(1)
  • Bente Johannessen(2)
  • Ole Præst Larsen(3)
  • Helle Torp Eklund(4)
03:46.11
414
W/M 2X MixC2x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 14:00
Plac. # Navn Tid
1 2 Nordslesvigsk Roklub/Sorø Roklub I
  • (1)
  • Anette Friedrichsen(2)
03:33.49
2 3 Fredensborg Roklub I
  • Ulrik Jensen(1)
  • Anette Andersen(2)
03:33.99
3 6 Stockholms Roddförening I
  • Jan Berglund(1)
  • Birgitta Berglund(2)
03:38.88
4 1 Brudpiga RK/Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Back(1)
  • Mikael Borgh(2)
03:45.13
5 5 Nyborg Roklub I
  • Annette Hansen(1)
  • Martin Kiel(2)
03:56.23
415
W/M 4X MixF4x - 1000m 1. Afdeling
2014-08-31 15:10
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub I
  • Bettina Cervin(1)
  • Merete Boldt(2)
  • Kim Børgesen(3)
  • Søren Eriksen(4)
03:30.75
2 2 Fredensborg Roklub II
  • Ulla Poulsen(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Bent Andersen(3)
  • Søren Heinrichsen(4)
03:52.64