Resultater Copenhagen Harbour Race 2018

101
M2+inr Åben Mænd 2+inr - 6500m Finale
2018-10-13 12:10
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 22 Amager Ro- og Kajakklub I
  • Asbjørn Adsersen(1)
  • Alexander Stevns(2)
  • Christian Kjeldskov(cox)
Startet
15:04


1.000
32:45
32:45
2 23 Danske Studenters Roklub II
  • Tais Bjerregaard(1)
  • Søren Hansen(2)
  • Rune Glerup(cox)
Startet
15:35


1.000
32:59
32:59
3 24 Danske Studenters Roklub I
  • Christian Parker(1)
  • John Ciccarelli(2)
  • Peter Nikolai Holmsgaard(cox)
Startet
16:17


1.000
33:44
33:44
4 25 Københavns Roklub I
  • Mikkel Güth Petersen(1)
  • Riko Jacob(2)
  • Ivan Baumann(cox)
Startet
16:56


1.000
34:37
34:37
102
W2+inr Åben Kvinder 2+inr - 6500m Finale
2018-10-13 12:13
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 28 Danske Studenters Roklub I
  • Louise Ruby(1)
  • Zoë Thorsland(2)
  • Samantha Don Robbins(cox)
Startet
18:15


1.000
35:32
35:32
2 29 Amager Ro- og Kajakklub I
  • Ene Camilla Lindharth(1)
  • Helga Lauersen(2)
  • Stine Søndergaard(cox)
Startet
19:07


1.000
37:11
37:11
3 31 Danske Studenters Roklub II
  • Dorthe Jørgensen(1)
  • Helle Kristensen(2)
  • Mette Fomsgaard Nyrup(cox)
Startet
20:24


1.000
37:44
37:44
4 30 Danske Studenters Roklub III
  • Marianne Stæhr Olsen(1)
  • Jenny Helander(2)
  • Ida Eltorm(cox)
Startet
19:50


1.000
39:27
39:27
103
W/M 2+inr Åben 2+inr - 6500m Finale
2018-10-13 12:16
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 34 Humlebæk Roklub I
  • June Kaspersen(1)
  • Mette Porsmose(2)
  • Claus Jensen(cox)
Startet
22:32


0.913
34:42
31:41
2 27 Hellerup Roklub I
  • Arne Månsson(1)
  • Rolf Traberg(2)
  • Thomas Weise(cox)
Startet
17:36


0.946
33:32
31:43
3 32 Hellerup Roklub II
  • Janek Lesniak(1)
  • Karl Haals(2)
  • Lisbeth Grænge Hansen(cox)
Startet
21:17


0.924
35:08
32:28
4 33 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
  • Lars Wallin(2)
  • Ole Præst Larsen(cox)
Startet
22:03


0.943
34:35
32:37
5 35 Nakskov Roklub I
  • Einer Hansen(1)
  • Leif Thygesen(2)
  • Jenny Larsen(cox)
Startet
23:27


0.896
39:48
35:40
104
W/M 4+inr Åben 4+inr - 6500m Finale
2018-10-13 12:02
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 6 Bagsværd Roklub/Lyngby Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Ægir I
  • Oliver Skov Jerkovic(1)
  • Adrian Flarup Johansen(2)
  • Jacob Lenzing(3)
  • Nicholas Andersen(4)
  • Magnus Quaade Oddershede(cox)
Startet
2:52


1.088
27:22
29:47
2 1 Roforeningen KVIK I
  • Simon Bjærre(1)
  • Iver Kjar(2)
  • Loui Lam(3)
  • Christian Schack Pedersen(4)
  • Jørgen Lannov(cox)



1.116
27:24
30:35
3 2 Danske Studenters Roklub IV
  • Frederik Fabricius Clausen(1)
  • Jacob Jespersen(2)
  • Jesper Christensen(3)
  • Rasmus Solbjerg Stie Christensen(4)
  • Asta Øjvind(cox)
Startet
0:37


1.102
28:17
31:10
4 10 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub/Odense Roklub I
  • Claus Rützou(1)
  • Hardy Olesen(2)
  • Roar Kloppenborg-Skrumsager(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
  • Mia Sofie Rützou(cox)
Startet
5:45


1.069
29:16
31:17
5 9 Humlebæk Roklub I
  • Christian Probst(1)
  • Jens Jørgen Tramm(2)
  • Per Stagaard(3)
  • Ryan Rosenberg(4)
  • Anders Thorsen(cox)
Startet
4:51


1.071
29:25
31:30
6 8 Amager Ro- og Kajakklub I
  • Henrik Olsen(1)
  • Ken øxby(2)
  • Søren Anker Madsen(3)
  • Thomas Hansen(4)
  • Isak Bassan(cox)
Startet
4:11


1.072
30:02
32:12
7 16 Holte Roklub/Roklubben Furesø I
  • Bo Jystrup(1)
  • Anette Kyster(2)
  • Mikael Møller Hansen(3)
  • Ole Kongsbak(4)
  • Lone Klit Reiff(cox)
Startet
10:01


1.047
30:49
32:15
8 19 Hellerup Dame Roklub I
  • Mariane Krabbe-Christensen(1)
  • Ruth Fuursted(2)
  • Yvonne Mackeprang(3)
  • Dorte Vang-Jensen(4)
  • Lea Eggs(cox)
Startet
12:15


0.990
33:23
33:02
9 11 Amager Ro- og Kajakklub II
  • Ask Fulgsang(1)
  • Brian Povlsen(2)
  • Jonas Krage(3)
  • Michael Nielsen(4)
  • Per Jørgensen(cox)
Startet
6:28


1.091
30:19
33:05
10 18 Fredensborg Roklub I
  • Vibeke Olesen(1)
  • Steen Bendix Petersen(2)
  • Poul Erik Echardt(3)
  • Lennart Poggenborg(4)
  • Johnny Skafte(cox)
Startet
11:23


1.024
32:40
33:27
11 7 Danske Studenters Roklub I
  • Johan Berg(1)
  • Chris Henriksen(2)
  • Peter Stenby(3)
  • Kaspar Guldbæk(4)
  • Iben Kiilsgaard(cox)
Startet
3:33


1.115
30:02
33:29
12 3 Bagsværd Roklub I
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Jacob Brink Jansson(2)
  • Steen Christensen(3)
  • William Schrøder(4)
  • Matilde Ea Madsen(cox)
Startet
0:42


1.114
30:20
33:47
13 12 Danske Studenters Roklub III
  • Astrid Engberg(1)
  • Christoffer Hansen(2)
  • Morten Oluf Nielsen(3)
  • Sara Engberg(4)
  • Emma Rue Moos(cox)
Startet
7:07


1.077
32:05
34:34
14 17 Roklubben SAS I
  • Carsten Bekker Larsen(1)
  • Flemming Riis(2)
  • Poul Jensen(3)
  • Søren Bekker Hansen(4)
  • Helle Bang(cox)
Startet
10:44


1.063
32:35
34:38
15 13 Danske Studenters Roklub II
  • Nynne Bech Utoft(1)
  • Johan Dein(2)
  • Carl Emil Dein(3)
  • Line Berglund Petersen(4)
  • Christian Grønne(cox)
Startet
8:07


1.082
32:49
35:31
105
W/M 4x+ coastal Åben 4x+ coastal - 6500m Finale
2018-10-13 12:06
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 14 Køge Roklub/Lyngby Dameroklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Furesø I
  • Anette Lindberg Friedrichsen(1)
  • Marianne Becker(2)
  • Inger Koch(3)
  • Mette Møller(4)
  • Maja Søndergaard Knudsen(cox)
Startet
8:35


0.998
30:45
30:41
2 21 Hellerup Dame Roklub I
  • Hanne Schackinger(1)
  • Mette Cederkvist(2)
  • Mette Hallgren(3)
  • Vibeke Westphall(4)
  • Jytte Westi(cox)
Startet
14:13


0.953
33:49
32:14
3 5 Danske Studenters Roklub I
  • Natasha Frandsen(1)
  • Stine Roum(2)
  • Thorleif Rud Lindholm(3)
  • Joen Petur Jacobsen(4)
  • Lea Benedicte Skov Hansen(cox)
Startet
2:43


1.094
29:53
32:41
4 4 Danske Studenters Roklub II
  • Asger Tønnesen(1)
  • Michael Borg(2)
  • Michael Qvist(3)
  • Ceyda Pekmez(4)
  • Ieva Harjo(cox)
Startet
1:52


1.103
30:09
33:15
5 20 Humlebæk Roklub I
  • Anni Renner Mortensen(1)
  • Jette Tramm(2)
  • Malene Kristensen(3)
  • Torben Møller Klausen(4)
  • Karen Stein(cox)
Startet
13:15


1.013
34:15
34:42
6 15 Roforeningen KVIK I
  • Gunnur Gunnarsdotttir(1)
  • Kim Dalby(2)
  • Camilla Beurling(3)
  • Merete Martlev Jensen(4)
  • Mark Van Herk(cox)
Startet
9:21


1.046
33:51
35:24
201
M8+ Åben Mænd 8+ - 6500m Finale
2018-10-13 14:30
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 1 Københavns Roklub I
  • Nicolai Skjølstrup(1)
  • Nicolai Fuglsang(2)
  • Aksel Dybdahl Poulsen(3)
  • Emil Kjerri(4)
  • Fred Vystavel(5)
  • Sebastian Bache(6)
  • Christian Asmussen(7)
  • Jacob Barsøe(8)
  • KR KR(cox)



1.000
22:03
22:03
2 7 Falkenberg RK/Mölndals Roddklubb/Svenska Roddförbundet I
  • Erik Delryd(1)
  • Linus Fäldt(2)
  • Alexander Young(3)
  • Gabriel Hoffsten(4)
  • Moritz Lücke(5)
  • Melker Persson(6)
  • Elliot Moran(7)
  • Douglas Bergqvist(8)
  • Ebba Einarsson(cox)
Startet
2:35


1.000
22:41
22:41
3 5 Halmstad Rodd I
  • Rasmus Melin(1)
  • Olle Andersson(2)
  • Maarten Ingen Housz(3)
  • Andreas Nilsson(4)
  • Fabian Meuller(5)
  • Fredrik Klintefors(6)
  • Henrik Winnberg(7)
  • Tobias Karlsson(8)
  • Edvin Persson(cox)
Startet
1:39


1.000
23:00
23:00
4 3 Aalborg Roklub I
  • Nicolaj Winther(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Karl Emil Jøker(3)
  • Thomas Guldberg Lund(4)
  • Germain Fontenit(5)
  • Esben Okholm Larsen(6)
  • Christian Hauge(7)
  • Martin Ask Klausholt(8)
  • Jonas Lindh(cox)
Startet
0:31


1.000
23:46
23:46
5 4 Lübecker Ruder-Klub e.V./Ruderklub Flensburg I
  • Ingo Voigt(1)
  • Jonatan Grimm(2)
  • Justus Börms(3)
  • Lasse Fiedler(4)
  • Lukas Fehre(5)
  • Michael Alnor(6)
  • Michael Helmchen(7)
  • Jakob Röhl(8)
  • Ilka Selmer(cox)
Startet
1:02


1.000
23:51
23:51
6 6 Bagsværd Roklub I
  • Peter Sejr(1)
  • Jamie Magee(2)
  • Bjørn Petersen(3)
  • Andreas Hussing(4)
  • Henning Brüske(5)
  • Jacob Neergaard(6)
  • Joris Bergman(7)
  • Nicklas Jacobsen(8)
  • Emil Heinrichsen(cox)
Startet
2:07


1.000
24:06
24:06
202
W8+ Åben Kvinder 8+ - 6500m Finale
2018-10-13 14:41
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 22 Danske Studenters Roklub/Hadsund Roklub/Københavns Roklub/Lyngby Dameroklub/Odense Roklub/Roklubben Furesø/Roklubben Ægir I
  • Cecilie Girke(1)
  • Mathilde Kiilgaard(2)
  • Kristine Søndergård Hansen(3)
  • Cecilie Brunnich Sørensen(4)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(5)
  • Mia Sofie Rützou(6)
  • Anna Adelholm(7)
  • Anne Katrine Kiilgaard(8)
  • Astrid Bruun Fejfer(cox)
Startet
12:29


1.000
25:00
25:00
2 23 Bagsværd Roklub I
  • Anine Maria Lütt(1)
  • Cecilie Toft Torstensen(2)
  • Ditte Brink(3)
  • Line Møller(4)
  • Marie-Louise Hermansen(5)
  • Mathilde Skovgaard(6)
  • Mette Rudkjær Jensen(7)
  • Nanna Tange Bech(8)
  • Matilde Ea Madsen(cox)
Startet
13:20


1.000
27:13
27:13
3 25 Københavns Roklub I
  • Maja Brisson(1)
  • Mary Ann Christensen(2)
  • Marie Krarup(3)
  • Vibeke Skousen(4)
  • Annette Kjærulf Andersen(5)
  • Lena Basse(6)
  • Betina Holck(7)
  • Pia Erikstrup(8)
  • Stine Andersen(cox)
Startet
14:51


1.000
27:36
27:36
4 24 Malmö Roddklubb I
  • Susie Béasse(1)
  • Zennat Gholam(2)
  • Vera Mühlebach(3)
  • Saskia Sydow(4)
  • Tara Stubley(5)
  • Sanne Frankin(6)
  • Marthe Van Der Velde(7)
  • Iris Verouden(8)
  • Lais Rau(cox)
Startet
13:59


1.000
27:50
27:50
203
U19 M8+ Junior u. 19 Drenge 8+ - 6500m Finale
2018-10-13 14:36
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 13 Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Petter Sandung(1)
  • Per Ingmar Bujalla(2)
  • Nils Hugoson(3)
  • Hannes Hård Af Segerstad(4)
  • Emil Lundqvist(5)
  • Edvin Karlsson(6)
  • Daniel Aronsson(7)
  • Johan Källström(8)
  • Simon Karlsson(cox)
Startet
6:08


1.000
23:02
23:02
2 12 Hadsund Roklub/Roforeningen KVIK/Roskilde Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Magnus Quaade Oddershede(2)
  • Leander Kaliszan(3)
  • Julius Philipson(4)
  • Victor Hellmann Lauritsen(5)
  • Martin Kofoed Jensen(6)
  • Torbjørn Frankel(7)
  • Marcus Villiam Lyngesen(8)
  • Peter Skou **(cox)
Startet
5:30


1.000
23:18
23:18
3 11 Bagsværd Roklub/Holstebro Roklub/Roklubben Viking/Roskilde Roklub/Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
  • Emil Lindegaard Nielsen(2)
  • Jannick Wly Andersen(3)
  • Malthe Christiansen(4)
  • Patrick Klestrup (5)
  • Aske Storm(6)
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(7)
  • Rasmus Lind(8)
  • Ida Marie Reimer(cox)
Startet
4:53


1.000
23:26
23:26
204
U19 W8+ Junior u. 19 Piger 8+ - 6500m Finale
2018-10-13 14:43
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 26 Bagsværd Roklub I
  • Emma Braad Olesen(1)
  • Christine Amalie Meinert Cardel(2)
  • Astrid Bardram Starup(3)
  • Astrid Højgaard(4)
  • Marie Ramm(5)
  • Matilde Hjorth(6)
  • Agnete Jersild(7)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(8)
  • Astrid Kirstine Kofoed(cox)
Startet
15:32


1.000
25:16
25:16
2 27 Falkenberg RK/Halmstad Rodd/Kungälv I
  • Emmi Persson(1)
  • Thea Ingvarsson(2)
  • Wilma Öhman(3)
  • Tyra Carlsson(4)
  • Stina Bujalla(5)
  • Sofie Runge(6)
  • Siri Runge(7)
  • Annie Nyman(8)
  • Elin Brischewski(cox)
Startet
16:22


1.000
26:26
26:26
205
W/M 8+ Åben 8+ - 6500m Finale
2018-10-13 14:38
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 17 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
  • Lars Haut(2)
  • Lars Jørgensen(3)
  • Bjarne Spanggaard(4)
  • Henrik Almegaard(5)
  • Ib Frausing(6)
  • Jan Cederkvist(7)
  • Søren Strange(8)
  • Asta Øjvind(cox)
Startet
9:19


0.911
24:49
22:36
2 18 Sorø Roklub I
  • Jeanette Emde Jensen **(1)
  • Birgit Juel-Hansen(2)
  • Peter Carstens(3)
  • Peter Lindblom(4)
  • Linda Milling(5)
  • Ulla Hvid(6)
  • Mads Kruse-Andersen(7)
  • Bjarne Hjorth(8)
  • Karsten Nielsen(cox)
Startet
9:58


0.886
25:33
22:38
3 16 Lübecker Frauen-Ruder-Klub/Lübecker Ruder-Klub e.V. I
  • Christoph Steen(1)
  • Paul Bleßmann(2)
  • Johannes Heimann(3)
  • Anne Tjorven Büßen(4)
  • Hanna Asmussen(5)
  • Julia Düser(6)
  • Katharina Börms(7)
  • Sarah Sentis(8)
  • Hannah Stöckler(cox)
Startet
8:37


0.927
24:32
22:44
4 31 Fredensborg Roklub/Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Lizzie Haastrup(3)
  • Karin Bodelund(4)
  • Bettina Cervin(5)
  • Sanne Poulin(6)
  • Merete Boldt(7)
  • Hanne Brusch(8)
  • Stine Kongsvig(cox)
Startet
19:18


0.806
28:23
22:53
5 19 Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub/Skovshoved Roklub I
  • Jens Tarp(1)
  • Ulla Rose Andersen(2)
  • Kathe Rasmussen(3)
  • Lise Hendriksen(4)
  • Beate Leitner(5)
  • Peter Skafte(6)
  • Per Boalth Rasmussen(7)
  • Jesper Skavin(8)
  • Kate Skavin(cox)
Startet
10:40


0.872
27:04
23:36
6 29 Helsingør Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold I
  • Peter Boris(1)
  • Henrik Dencker(2)
  • Peter Skov(3)
  • John Mac Larsen(4)
  • Bo Adelholm(5)
  • Henrik Dehn(6)
  • Bjørn Haslev(7)
  • Ole Boalth Rasmussen(8)
  • Niels Dencker(cox)
Startet
17:41


0.849
28:26
24:09
7 10 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I
  • Otto Friedrichen(1)
  • Flemming Simonsen(2)
  • Andreas Bech Mikkelsen(3)
  • Stefanos Volianitis(4)
  • Hans Jorgen Stahl(5)
  • Willi Drexel(6)
  • Ulrik Rafkiær(7)
  • Jakob Øjvind Nielsen(8)
  • Dan Kristensen(cox)
Startet
4:11


0.978
24:49
24:16
8 30 Danske Studenters Roklub II
  • Arnold Sørensen(1)
  • Birger Lund-Rasmussen(2)
  • Henning Willads(3)
  • Johan Frydendahl(4)
  • Niels Refslund(5)
  • Niels Fredsted(6)
  • Peder Riis Hedegaard(7)
  • Per Jess(8)
  • Waltraut Lissau(cox)
Startet
18:32


0.849
28:42
24:22
9 28 Bagsværd Roklub/Hellerup Roklub I
  • Bernadette Gregersen(1)
  • Regitze Rønstrup(2)
  • Ute Pørksen(3)
  • Veronika Karlsson(4)
  • Birgitte Toft(5)
  • Anne Bay(6)
  • Helle Johansen(7)
  • Bente Holmquist(8)
  • Jakob Søe Lillelund(cox)
Startet
17:08


0.853
28:47
24:33
10 14 Aarhus Studenter Roklub I
  • Lasse Laustsen(1)
  • Simon Kvindal(2)
  • Martin Skovsgaard Nielsen(3)
  • Christian Brandt Møller(4)
  • Anneke Mau(5)
  • Mads Dyrmann(6)
  • Silje Skovgaard(7)
  • Morten Jarlak(8)
  • Xenia Kjærsgaard(cox)
Startet
7:05


0.969
25:36
24:49
11 15 Danske Studenters Roklub III
  • Emma Rue Moos(1)
  • Frederik Fabricius Clausen(2)
  • Helle Kristensen(3)
  • Rune Glerup(4)
  • Natasha Frandsen(5)
  • Svend Frydendahl(6)
  • Tais Bjerregaard(7)
  • Dorthe Jørgensen(8)
  • Asger Tønnesen(cox)
Startet
7:58


0.941
29:31
27:46
206
M8+ Åben Mænd 8+ - 6500m Finale
2018-10-13 14:34
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 8 Københavns Roklub/Københavns Universitet I
  • Alex Berg(1)
  • Esben Rusbjerg (2)
  • Jesper Fredsted(3)
  • Oscar Petersen(4)
  • Martin Kjeldsen(5)
  • Jonathan Sølve(6)
  • Malte Puro(7)
  • Mads Petersen(8)
  • Sara Nissen(cox)
Startet
3:01


1.000
21:45
21:45
2 9 Aalborg Roklub II
  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Morten Steen Jensen(2)
  • Jesper Skovager Thomsen(3)
  • Simon Østergaard Meijer(4)
  • Mikkel Paetau(5)
  • Esben Ravn(6)
  • Asger Laursen(7)
  • Simon Staal Nielsen(8)
  • Søren Bagger Christensen(cox)
Startet
3:35


1.000
22:36
22:36
3 20 Odense Roklub I
  • Charlotte Espersen(1)
  • Morten Nissen(2)
  • Lasse Rotwitt(3)
  • Mathias Hesselholt Munck(4)
  • Jarl Littau-Jensen(5)
  • Jonas Toftlund Kristensen(6)
  • Anne Sophie Byder(7)
  • Niels Keiser Jacobsen(8)
  • Camilla Roed Hollesen(cox)
Startet
11:08


1.000
26:48
26:48
4 21 Aalborg Roklub I
  • Christina Donstrup(1)
  • Ann-Marie Sydow Krogh Pedersen(2)
  • Nora Zeitoun(3)
  • Charlotte Vigh(4)
  • Christina Nørberg Heinrichsen(5)
  • Marie Møller Nielsen(6)
  • Kim Tanja Hejselbak Nørgaard(7)
  • Eva Povlsgaard Nebeling(8)
  • Mette Louise Karer(cox)
Startet
11:49


1.000
28:00
28:00