Resultater Copenhagen Regatta 2016

100
U19 W/M 1X-Edon Junior u. 19 1X-Edon - 250m 1. Afdeling
2016-05-14 13:05
Plac. # Navn Tid
1 5 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
01:29.09
2 7 Roklubben Stevns I
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
01:45.27
3 6 Roklubben Stevns II
  • Maja Møller(1)
01:45.80
4 1 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Ida Marie Bjerager Madsen(1)
04:05.37
100
U19 W/M 1X-Edon Junior u. 19 1X-Edon - 250m 2. Afdeling
2016-05-14 13:05
Plac. # Navn Tid
1 9 Viborg Ro- og Kajakklub I
  • Oscar Burvil(1)
01:24.39
2 2 Holstebro Roklub/KCHO III
  • Frederik Cloos(1)
01:26.34
3 8 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
01:27.92
4 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Simon Mikkelsen(1)
01:29.88
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m A Finale
2016-05-14 13:16
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub/KCHO II 18
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
02:04.00
2 16 Hadsund Roklub I 16
  • Haris Alagic(1)
02:06.13
3 7 Fredensborg Roklub I 14
  • Casper Girke Christensen(1)
02:09.37
4 1 Roklubben Viking II 12
  • Aske Storm(1)
02:09.78
6 14 Roklubben Viking III 10
  • Alexander Kruhøfer(1)
02:55.52
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m B Finale
2016-05-14 13:13
Plac. # Navn Tid
1 5 Næstved Roklub I 8
  • Rasmus Bjerre(1)
02:12.17
2 3 Holstebro Roklub/KCHO I 6
  • Tobias Bork Kristensen(1)
02:13.26
3 4 Roskilde Roklub I 4
  • Matias Bo Kofoed Jensen(1)
02:24.29
4 12 Roklubben Furesø I 2
  • Anders Enrico Krog Petersen(1)
02:36.42
5 10 Roskilde Roklub III 2
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
02:52.00
6 15 Københavns Roklub I 2
  • Louismilan Engel(1)
05:20.85
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Indledende
2016-05-14 08:50
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Viking II
  • Aske Storm(1)
02:06.62
2 7 Fredensborg Roklub I
  • Casper Girke Christensen(1)
02:08.68
3 5 Næstved Roklub I
  • Rasmus Bjerre(1)
02:13.74
4 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Tobias Bork Kristensen(1)
02:16.56
5 4 Roskilde Roklub I
  • Matias Bo Kofoed Jensen(1)
02:26.29
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 2. Indledende
2016-05-14 08:50
Plac. # Navn Tid
4 10 Roskilde Roklub III
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
0
1 8 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
02:02.50
3 12 Roklubben Furesø I
  • Anders Enrico Krog Petersen(1)
02:37.06
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 3. Indledende
2016-05-14 08:50
Plac. # Navn Tid
4 17 Roklubben Viking I
  • Oliver Acs(1)
0
1 16 Hadsund Roklub I
  • Haris Alagic(1)
02:09.12
2 14 Roklubben Viking III
  • Alexander Kruhøfer(1)
02:43.81
3 15 Københavns Roklub I
  • Louismilan Engel(1)
06:54.03
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m A Finale
2016-05-14 13:22
Plac. # Navn Tid
1 5 Roklubben Stevns I 18
  • Nikoline Kroll(1)
  • Katrine Højgaard(2)
02:02.74
2 9 Lyngby Dameroklub/KKL I 16
  • Ida Marie Reimer(1)
  • Alma Mikkelsen(2)
02:07.59
3 1 Bagsværd Roklub/KCB I 14
  • Emma Braad Olesen(1)
  • Carla Siff Aagaard Roerslev(2)
02:10.20
4 6 Bagsværd Roklub/KCB III 12
  • Victoria Lotinga(1)
  • Olivia Almeida Fesch(2)
02:17.22
5 8 Sorø Roklub I 10
  • (1)
  • Nicoline Bluhme(2)
02:29.17
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m B Finale
2016-05-14 13:19
Plac. # Navn Tid
1 3 Odense Roklub/KCO 8
  • Ingeborg Christensen(1)
  • Feline Gregersen(2)
02:16.25
2 7 Bagsværd Roklub/KCB II 6
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
02:29.61
3 4 Sorø Roklub II 4
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
  • Elisabeth Østergaard(2)
02:42.94
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 1. Indledende
2016-05-14 08:56
Plac. # Navn Tid
1 5 Roklubben Stevns I
  • Nikoline Kroll(1)
  • Katrine Højgaard(2)
02:09.14
2 1 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Emma Braad Olesen(1)
  • Carla Siff Aagaard Roerslev(2)
02:15.56
3 3 Odense Roklub/KCO
  • Ingeborg Christensen(1)
  • Feline Gregersen(2)
02:35.22
4 4 Sorø Roklub II
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
  • Elisabeth Østergaard(2)
03:11.03
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 2. Indledende
2016-05-14 08:56
Plac. # Navn Tid
1 9 Lyngby Dameroklub/KKL I
  • Ida Marie Reimer(1)
  • Alma Mikkelsen(2)
02:07.37
2 6 Bagsværd Roklub/KCB III
  • Victoria Lotinga(1)
  • Olivia Almeida Fesch(2)
02:17.85
3 8 Sorø Roklub I
  • (1)
  • Nicoline Bluhme(2)
02:25.18
4 7 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
02:40.09
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m A Finale
2016-05-14 13:29
Plac. # Navn Tid
1 4 Lyngby Roklub/KKL I 16
  • Jacob Lenzing(1)
06:27.45
2 7 Roskilde Roklub II 14
  • Martin Kofoed Jensen(1)
06:56.34
3 3 Hadsund Roklub I 12
  • Thomas Knudsen(1)
07:02.69
4 2 Holstebro Roklub/KCHO I 10
  • Frederik Geertsen Lund(1)
07:10.11
5 5 Sorø Roklub I 8
  • (1)
07:39.34
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m B Finale
2016-05-14 13:25
Plac. # Navn Tid
1 1 Roskilde Roklub I 6
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
07:17.91
2 8 Bagsværd Roklub/KCB I 4
  • Oskar Hagen(1)
09:45.58
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Indledende
2016-05-14 09:02
Plac. # Navn Tid
1 4 Lyngby Roklub/KKL I
  • Jacob Lenzing(1)
06:03.36
2 3 Hadsund Roklub I
  • Thomas Knudsen(1)
06:26.30
3 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Frederik Geertsen Lund(1)
06:29.14
4 1 Roskilde Roklub I
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
06:37.63
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 2. Indledende
2016-05-14 09:02
Plac. # Navn Tid
1 7 Roskilde Roklub II
  • Martin Kofoed Jensen(1)
0
2 5 Sorø Roklub I
  • (1)
3 8 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Oskar Hagen(1)
0
104
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m A Finale
2016-05-14 13:37
Plac. # Navn Tid
1 4 Hadsund Roklub/Odense Roklub/KCO I 18
  • Ida Blomstrand(1)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(2)
06:36.54
2 2 Sorø Roklub I 16
  • (1)
  • Klara Christensen(2)
06:51.05
3 5 Bagsværd Roklub/KCB 14
  • Astrid Bardram Starup(1)
  • Christine Amalie Meinert Cardel(2)
07:13.54
4 1 Hadsund Roklub I 12
  • Thea Bach Stegger(1)
  • Agnete Munk(2)
07:23.75
106
W/M 1X Åben 1X - 1000m A Finale
2016-05-14 13:41
Plac. # Navn Tid
1 4 Roklubben Ægir II
  • Marc Hjort Laustsen(1)
04:44.47
2 3 Roklubben Ægir I
  • Nikoline Vestergaard Dich(1)
05:06.61
3 5 Næstved Roklub
  • Anne Ørsted(1)
05:08.03
4 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Sofie Brorson Vetner(1)
05:48.33
5 1 Roklubben Furesø I
  • Gitte Terp Henriksen(1)
06:27.09
107
Master W/M 1X Masters  27+  1X - 1000m 1. Afdeling
2016-05-14 13:45
Plac. # Navn Tid
1 5 Randers Roklub I
  • Jan Sørensen(1)
Start:0s 04:57.87
2 8 Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald(1)
Start:0s 05:02.25
3 7 Fredensborg Roklub I
  • Alf Mikkelsen(1)
Start:0s 05:37.95
107
Master W/M 1X Masters  27+  1X - 1000m 2. Afdeling
2016-05-14 13:49
Plac. # Navn Tid
1 11 Sorø Roklub III
  • Ulla Hvid(1)
Start:5s 04:42.13
2 4 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
Start:0s 04:46.72
3 1 Danske Studenters Roklub I
  • Nina Byriel Kronborg(1)
Start:10s 04:52.28
4 3 Lyngby Dameroklub I
  • Inger Koch(1)
Start:0s 05:02.06
107
Master W/M 1X Masters  27+  1X - 1000m 3. Afdeling
2016-05-14 13:53
Plac. # Navn Tid
1 9 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
Start:19s 04:33.27
2 2 Hadsund Roklub I
  • Michael Blomstrand(1)
Start:16s 04:39.77
3 10 Lyngby Roklub I
  • Robert Herrod(1)
Start:0s 05:01.47
4 6 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
Start:6s 05:13.31
108
U13 W/M 1X Junior u. 13 1X - 500m 1. Afdeling
2016-05-14 13:57
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Alexander Aldrich(1)
02:38.87
2 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Simon Mikkelsen(1)
02:39.78
3 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
02:59.06
109
U15 W4X/4X+ Junior u. 15 Piger 4X/4X+ - 500m A Finale
2016-05-14 14:00
Plac. # Navn Tid
1 1 Lyngby Dameroklub/Roklubben Stevns I 18
  • Nikoline Kroll(1)
  • Katrine Højgaard(2)
  • Alma Mikkelsen(3)
  • Ida Marie Reimer(4)
02:01.63
2 4 Sorø Roklub I 16
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
  • Smilla Post-Kallenbach(3)
  • (4)
02:16.29
3 2 Bagsværd Roklub/KCB 14
  • Carla Siff Aagaard Roerslev(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
  • Emma Braad Olesen(3)
  • Victoria Lotinga(4)
  • Olivia Almeida Fesch(cox)
02:16.51
4 3 Aarhus Roklub/Odense Roklub/KCO I 12
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
  • Feline Gregersen(2)
  • Ingeborg Christensen(3)
  • Rikke Køchs(4)
02:22.62
110
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m A Finale
2016-05-14 14:03
Plac. # Navn Tid
1 1 Roforeningen KVIK/Rk. Furesø (+37sek) 18
  • Xenia Kviat Antonsen(1)
  • Anna Adelholm(2)
  • Kristine Søndergård Hansen(3)
  • Clara Møller(4)
06:00.82
2 4 Hvidovre Roklub 16
  • Thomas Jensen(1)
  • Christoffer Nielsen(2)
  • Marcus Lyngesen(3)
  • Kasper Enemærke Becker(4)
06:08.38
3 2 Bagsværd Roklub/KCB I 14
  • Niels Østergaard(1)
  • William Foss Keincke(2)
  • Jakob Rud Bernhardt(3)
  • Magnus Quaade Oddershede(4)
06:12.21
111
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m A Finale
2016-05-14 14:11
Plac. # Navn Tid
1 5 Lyngby Roklub/KKL I
  • Emil Lenzing(1)
07:57.08
2 2 Hadsund Roklub I
  • Mikkel Knudsen(1)
07:59.80
3 3 Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
08:08.68
4 6 Roklubben Furesø I
  • Jonas Lund(1)
08:28.62
5 1 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Oscar Svane Hansen(1)
09:09.16
6 4 Roskilde Roklub II
  • Andreas Yde(1)
09:48.21
111
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 1. Indledende
2016-05-14 09:18
Plac. # Navn Tid
1 2 Hadsund Roklub I
  • Mikkel Knudsen(1)
08:14.11
2 3 Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
08:16.08
3 4 Roskilde Roklub II
  • Andreas Yde(1)
08:53.50
4 1 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Oscar Svane Hansen(1)
09:02.46
111
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 2. Indledende
2016-05-14 09:18
Plac. # Navn Tid
1 5 Lyngby Roklub/KKL I
  • Emil Lenzing(1)
08:13.16
2 6 Roklubben Furesø I
  • Jonas Lund(1)
08:38.30
111
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 21. Indledende
2016-05-14 09:18
Plac. # Navn Tid
3 7 Roklubben Viking I
  • Felix Kruhøffer(1)
08:43.33
112
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m A Finale
2016-05-14 14:19
Plac. # Navn Tid
1 4 Roskilde Roklub I
  • Simone Sørensen(1)
09:16.14
2 6 Danske Studenters Roklub I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
09:22.50
3 3 Danske Studenters Roklub II
  • Amalie Riff Brems(1)
09:32.13
4 1 Fredensborg Roklub I
  • Cecilie Girke(1)
09:49.21
5 7 Roklubben Ægir I
  • Mie Mellerup(1)
10:01.86
112
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m B Finale
2016-05-14 14:15
Plac. # Navn Tid
1 8 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Nikoline Bay(1)
09:50.93
2 2 Københavns Roklub I
  • Johanne Larsen Kildesgaard(1)
10:32.99
112
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 1. Indledende
2016-05-14 09:26
Plac. # Navn Tid
1 4 Roskilde Roklub I
  • Simone Sørensen(1)
09:03.05
2 3 Danske Studenters Roklub II
  • Amalie Riff Brems(1)
09:34.20
3 1 Fredensborg Roklub I
  • Cecilie Girke(1)
10:08.09
4 2 Københavns Roklub I
  • Johanne Larsen Kildesgaard(1)
11:10.81
112
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 2. Indledende
2016-05-14 09:26
Plac. # Navn Tid
1 6 Danske Studenters Roklub I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
09:42.80
2 7 Roklubben Ægir I
  • Mie Mellerup(1)
09:50.93
3 8 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Nikoline Bay(1)
10:32.99
113
U19 M2- Junior u. 19 Drenge 2- - 2000m 1. Afdeling
2016-05-14 14:25
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub II
  • Nichlas Ulnits(1)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(2)
08:14.08
2 7 Københavns Roklub I
  • Timon Strømgren(1)
  • Niklas Heinz(2)
08:18.95
113
U19 M2- Junior u. 19 Drenge 2- - 2000m 2. Afdeling
2016-05-14 14:27
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Christian Taulbjerg(1)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(2)
07:33.28
2 5 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub/KCHO I
  • Esben Søvndahl(1)
  • Aksel Dybdahl Poulsen(2)
07:37.12
3 2 Danske Studenters Roklub/Maribo Roklub/KCHO
  • Christian Thor Hagemann(1)
  • Nikolaj Leth Bernsen(2)
07:46.22
4 3 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Christian Carlsen(1)
  • Magnus Valbirk(2)
07:51.50
5 1 Danske Studenters Roklub/KCHO I
  • Mathias Daniel Ven(1)
  • Jakob Grænge Hansen(2)
08:11.62
6 4 Bagsværd Roklub/Odense Roklub/KCHO
  • David Lønholm Shekufa(1)
  • Mikkel Aaslet(2)
08:24.44
114
U19 W2- Junior u. 19 Piger 2- - 2000m A Finale
2016-05-14 14:32
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/Holstebro Roklub/KCB I
  • Frida Sanggaard(1)
  • Ida Petersen(2)
08:23.87
2 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Mathilde Norking(1)
  • Emilie Jersild(2)
08:53.11
3 1 Hadsund Roklub I
  • Ninna Pedersen(1)
  • Astrid Filtenborg(2)
08:57.95
4 3 Bagsværd Roklub/Odense Roklub/KCB I
  • Mathilde Skovgaard(1)
  • Amalie Roland Dons(2)
09:35.38
115
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m A Finale
2016-05-14 14:40
Plac. # Navn Tid
1 6 Roskilde Roklub I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
08:39.50
2 3 Odder Roklub/KCK I
  • Julie Poulsen(1)
08:45.30
3 12 Hadsund Roklub/KCB I
  • Trine Toft Andersen(1)
09:08.02
4 16 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
09:15.48
5 15 Danske Studenters Roklub/KCK II
  • Annetta Cecilia Eidesgaard(1)
09:25.55
6 4 Roklubben Ægir I
  • Ida Dsane Andersen(1)
09:34.66
115
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m B Finale
2016-05-14 14:35
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Nanna Bo Christensen(1)
09:39.22
2 8 Helsingborg Roddklubb I
  • Maria Pelvén(1)
09:40.21
3 10 Roskilde Roklub II
  • Katrine Schultz-Knudsen(1)
09:42.44
4 13 Sorø Roklub/KCB I
  • Ida Langkjær(1)
09:49.66
115
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 1. Indledende
2016-05-14 09:32
Plac. # Navn Tid
1 6 Roskilde Roklub I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
08:37.75
2 3 Odder Roklub/KCK I
  • Julie Poulsen(1)
08:41.97
3 4 Roklubben Ægir I
  • Ida Dsane Andersen(1)
09:05.26
4 8 Helsingborg Roddklubb I
  • Maria Pelvén(1)
09:15.60
5 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Nanna Bo Christensen(1)
09:24.14
6 5 Roklubben ARA I
  • Christina Jensen(1)
09:45.84
115
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 2. Indledende
2016-05-14 09:32
Plac. # Navn Tid
1 12 Hadsund Roklub/KCB I
  • Trine Toft Andersen(1)
08:59.68
2 15 Danske Studenters Roklub/KCK II
  • Annetta Cecilia Eidesgaard(1)
09:05.98
3 16 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
09:14.95
4 13 Sorø Roklub/KCB I
  • Ida Langkjær(1)
09:33.88
5 10 Roskilde Roklub II
  • Katrine Schultz-Knudsen(1)
09:34.40
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m A Finale
2016-05-14 15:04
Plac. # Navn Tid
1 29 Danske Studenters Roklub II
  • Frank Steffensen(1)
07:53.46
2 3 Odense Roklub/KCO I
  • Nick H. Larsen(1)
07:54.21
3 23 Odense Roklub/KCO II
  • Tobias Kempf(1)
07:57.75
4 20 Odder Roklub I/KCK
  • Mathias Larsen(1)
08:05.26
5 13 Hadsund Roklub/KCK I
  • Jens Noll Nielsen(1)
08:10.45
6 8 Aarhus Roklub II/KCK
  • Andrej Lawaetz Bendtsen(1)
08:14.09
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m B Finale
2016-05-14 14:59
Plac. # Navn Tid
1 14 Lyngby Roklub/KKL I
  • Oliver Rying Thomsen(1)
08:16.15
2 18 Odder Roklub/KCK I
  • Steffen Bonde(1)
08:21.07
3 24 Danske Studenters Roklub III
  • Mark Hartsteen(1)
08:30.31
4 2 Roforeningen KVIK I
  • Loui Lam(1)
08:35.57
5 16 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Christian Michaelsen(1)
08:38.06
6 7 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
08:56.84
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m C Finale
2016-05-14 14:54
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub V
  • Tøger Berg Rasmussen(1)
08:17.19
2 22 Bagsværd Roklub I
  • Ole Søgaard(1)
08:20.10
3 17 Odense Roklub/KCK I
  • Jesper Fredsted(1)
08:31.48
4 15 Odense Roklub/KCO III
  • Sebastian Terp(1)
08:35.71
5 10 Bagsværd Roklub/KKL I
  • Jacob Grove Klahsen(1)
08:49.61
6 19 Københavns Roklub I
  • Mathias Nielsen(1)
09:28.81
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m D Finale
2016-05-14 14:49
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Jonathan Nielsen(1)
08:22.82
2 30 Sorø Roklub I
  • Uffe Søgaard(1)
08:30.43
3 9 Roforeningen KVIK II
  • Carl Traff(1)
08:32.10
4 11 Lyngby Roklub/KKL II
  • Martin O.K. Christiansen(1)
08:34.68
5 25 Roklubben Furesø I
  • Peter Torp Eklund(1)
09:11.66
6 21 Aarhus Roklub I
  • Morten Wesley Malm(1)
09:34.75
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m E Finale
2016-05-14 14:44
Plac. # Navn Tid
1 12 Danske Studenters Roklub/KKL I
  • Mads Fischer(1)
08:28.08
2 6 Sorø Roklub/KKL I
  • Jens Albert Graudal(1)
08:39.79
3 5 Roskilde Roklub I
  • Hellmuth Christian Stuven(1)
08:52.62
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. A/B Semifinale
2016-05-14 10:33
Plac. # Navn Tid
1 3 Odense Roklub/KCO I
  • Nick H. Larsen(1)
07:48.06
2 23 Odense Roklub/KCO II
  • Tobias Kempf(1)
07:51.16
3 13 Hadsund Roklub/KCK I
  • Jens Noll Nielsen(1)
08:01.28
4 24 Danske Studenters Roklub III
  • Mark Hartsteen(1)
08:20.43
5 7 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
08:20.83
6 16 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Christian Michaelsen(1)
09:09.25
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 2. A/B Semifinale
2016-05-14 10:37
Plac. # Navn Tid
1 29 Danske Studenters Roklub II
  • Frank Steffensen(1)
07:51.89
2 8 Aarhus Roklub II/KCK
  • Andrej Lawaetz Bendtsen(1)
07:52.35
3 20 Odder Roklub I/KCK
  • Mathias Larsen(1)
07:54.19
4 18 Odder Roklub/KCK I
  • Steffen Bonde(1)
07:54.43
5 14 Lyngby Roklub/KKL I
  • Oliver Rying Thomsen(1)
08:14.05
6 2 Roforeningen KVIK I
  • Loui Lam(1)
08:23.50
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. Indledende
2016-05-14 08:30
Plac. # Navn Tid
1 3 Odense Roklub/KCO I
  • Nick H. Larsen(1)
Seeded07:35.25
3 1 Danske Studenters Roklub V
  • Tøger Berg Rasmussen(1)
07:42.78
4 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Jonathan Nielsen(1)
07:54.52
2 2 Roforeningen KVIK I
  • Loui Lam(1)
08:23.50
5 5 Roskilde Roklub I
  • Hellmuth Christian Stuven(1)
08:33.12
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 2. Indledende
2016-05-14 08:30
Plac. # Navn Tid
1 8 Aarhus Roklub II/KCK
  • Andrej Lawaetz Bendtsen(1)
Seeded07:52.35
2 7 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
07:56.06
3 10 Bagsværd Roklub/KKL I
  • Jacob Grove Klahsen(1)
07:59.50
4 9 Roforeningen KVIK II
  • Carl Traff(1)
08:01.15
5 6 Sorø Roklub/KKL I
  • Jens Albert Graudal(1)
08:03.89
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 3. Indledende
2016-05-14 08:30
Plac. # Navn Tid
1 13 Hadsund Roklub/KCK I
  • Jens Noll Nielsen(1)
Seeded07:45.39
3 15 Odense Roklub/KCO III
  • Sebastian Terp(1)
07:57.35
4 11 Lyngby Roklub/KKL II
  • Martin O.K. Christiansen(1)
08:03.39
2 14 Lyngby Roklub/KKL I
  • Oliver Rying Thomsen(1)
08:14.05
5 12 Danske Studenters Roklub/KKL I
  • Mads Fischer(1)
08:17.93
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 4. Indledende
2016-05-14 08:30
Plac. # Navn Tid
1 18 Odder Roklub/KCK I
  • Steffen Bonde(1)
Seeded07:54.43
2 16 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Christian Michaelsen(1)
08:03.49
3 17 Odense Roklub/KCK I
  • Jesper Fredsted(1)
08:08.61
4 19 Københavns Roklub I
  • Mathias Nielsen(1)
08:55.90
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 5. Indledende
2016-05-14 08:30
Plac. # Navn Tid
1 23 Odense Roklub/KCO II
  • Tobias Kempf(1)
Seeded07:37.45
3 22 Bagsværd Roklub I
  • Ole Søgaard(1)
07:46.62
2 20 Odder Roklub I/KCK
  • Mathias Larsen(1)
07:54.19
4 21 Aarhus Roklub I
  • Morten Wesley Malm(1)
09:01.93
116
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 6. Indledende
2016-05-14 08:30
Plac. # Navn Tid
1 29 Danske Studenters Roklub II
  • Frank Steffensen(1)
Seeded07:51.89
2 24 Danske Studenters Roklub III
  • Mark Hartsteen(1)
08:17.71
3 30 Sorø Roklub I
  • Uffe Søgaard(1)
08:24.19
4 25 Roklubben Furesø I
  • Peter Torp Eklund(1)
08:45.54
118
M2- Åben Mænd 2- - 2000m A Finale
2016-05-14 15:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/DRC I
  • Emil Espensen(1)
  • Jens Vilhelmsen(2)
07:30.82
2 3 Københavns Roklub/Lyngby Roklub/KCB I
  • Sebastian Bache(1)
  • Peter Christian Holmquist(2)
07:31.85
3 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Eskil Bech-Pedersen(1)
  • Frederik Taulbjerg(2)
07:38.60
4 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Mads Petersen(1)
  • Malthe Sebastian Puro(2)
07:42.26
119
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m A Finale
2016-05-14 15:20
Plac. # Navn Tid
1 4 Roskilde Roklub/Sorø Roklub I
  • Jakob Lillelund(1)
  • Bastian Secher(2)
07:28.77
2 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Emil Eigenbrod(1)
  • Niels Frederiksen(2)
07:29.05
3 5 Odense Roklub/KCO I
  • Malte Rusbjerg(1)
  • Oscar Mazza(2)
07:34.33
4 2 Odense Roklub/KCO II
  • Andreas Finne Skovbakke(1)
  • Tobias Taudal(2)
07:53.48
5 1 Bagsværd Roklub/Roskilde Roklub/KCB I
  • Oliver Skov Jerkovic(1)
  • Oliver Tolstrup Christensen(2)
07:59.47
120
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m A Finale
2016-05-14 15:25
Plac. # Navn Tid
1 4 Odense Roklub/KCO I
  • Anne Larsen(1)
  • Marta Kempf(2)
08:12.94
2 3 Aarhus Roklub/Hadsund Roklub/KCO I
  • Liane Vestergaard(1)
  • Mette Køchs Nielsen(2)
08:22.63
3 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCO
  • Stine Mathiasen(1)
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(2)
08:30.05
4 1 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub/KCO
  • Anna Frimand(1)
  • Emma Hammer(2)
08:41.93
121
M2X Åben Mænd 2X - 2000m A Finale
2016-05-14 15:35
Plac. # Navn Tid
1 8 Københavns Roklub/Lyngby Roklub/KKL I
  • Alexander Modest(1)
  • Fredrik Leicht(2)
07:14.95
2 1 Hadsund Roklub/Roskilde Roklub/KCK I
  • Andreas Dyrby(1)
  • Peter Rytter Munk(2)
07:16.70
3 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KKL I
  • Timothy Antonie Hansen(1)
  • Marcus Johansen(2)
07:21.43
4 7 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Christoffer Kruse(1)
  • Daniel Stentoft Mogensen(2)
07:28.14
5 11 Roskilde Roklub/Sorø Roklub I
  • Jakob Lillelund(1)
  • Bastian Secher(2)
07:31.05
6 3 Helsingborg Roddklubb I
  • Peter Berg(1)
  • Gustav Arvidsson(2)
07:48.05
121
M2X Åben Mænd 2X - 2000m B Finale
2016-05-14 15:30
Plac. # Navn Tid
1 4 Aalborg Roklub III
  • Anders Boutrup Petersen(1)
  • Esben Ravn(2)
07:48.40
2 6 Aalborg Roklub I
  • Esben Bach-Sørensen(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
07:59.69
3 5 Roskilde Roklub I
  • Mads Kjøller(1)
  • Mads Brogaard(2)
08:06.61
4 9 Hadsund Roklub I
  • Simon Sørensen(1)
  • Anders Olsen(2)
08:22.66
121
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 1. Indledende
2016-05-14 09:49
Plac. # Navn Tid
1 1 Hadsund Roklub/Roskilde Roklub/KCK I
  • Andreas Dyrby(1)
  • Peter Rytter Munk(2)
07:23.56
2 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KKL I
  • Timothy Antonie Hansen(1)
  • Marcus Johansen(2)
07:24.41
3 3 Helsingborg Roddklubb I
  • Peter Berg(1)
  • Gustav Arvidsson(2)
07:33.55
4 4 Aalborg Roklub III
  • Anders Boutrup Petersen(1)
  • Esben Ravn(2)
07:39.57
5 5 Roskilde Roklub I
  • Mads Kjøller(1)
  • Mads Brogaard(2)
07:50.90
121
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 2. Indledende
2016-05-14 09:49
Plac. # Navn Tid
1 11 Roskilde Roklub/Sorø Roklub I
  • Jakob Lillelund(1)
  • Bastian Secher(2)
07:14.28
2 8 Københavns Roklub/Lyngby Roklub/KKL I
  • Alexander Modest(1)
  • Fredrik Leicht(2)
07:17.35
3 7 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Christoffer Kruse(1)
  • Daniel Stentoft Mogensen(2)
07:45.23
4 9 Hadsund Roklub I
  • Simon Sørensen(1)
  • Anders Olsen(2)
08:08.61
5 6 Aalborg Roklub I
  • Esben Bach-Sørensen(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
08:10.63
122
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m A Finale
2016-05-14 15:45
Plac. # Navn Tid
1 7 Danske Studenters Roklub/Sorø Roklub/KCK I
  • Emma Kiehn(1)
  • Astrid Steensberg(2)
07:48.55
2 2 Danske Studenters Roklub/Odder Roklub/DRC I
  • Anne Lolk Thomsen(1)
  • Juliane Elander(2)
07:52.60
3 8 Danske Studenters Roklub (2-)
  • Hedwig Lærke Berg Rasmussen(1)
  • Anne Dsane Andersen(2)
07:53.14
4 1 Bagsværd Roklub/Sorø Roklub/KCB I
  • (1)
  • Mathilde Persson(2)
07:58.89
5 5 Odense Roklub/KCO
  • Julie Gaumitz Storm(1)
  • Line Katrine Olsen(2)
08:13.63
6 4 Bagsværd Roklub/Roskilde Roklub/KCO
  • Iben Østergaard(1)
  • Silja Konoy Davidsen(2)
08:14.15
122
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m B Finale
2016-05-14 15:40
Plac. # Navn Tid
1 6 Odense Roklub/Roklubben Ægir I
  • Anne Nissen(1)
  • Sara Nissen(2)
08:34.64
2 3 Holstebro Roklub/Silkeborg Roklub I
  • Cecilia Overgaard Andersen(1)
  • Elisabeth Bjørndahl Baun(2)
08:55.68
122
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m 1. Indledende
2016-05-14 09:57
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub/Odder Roklub/DRC I
  • Anne Lolk Thomsen(1)
  • Juliane Elander(2)
07:50.63
2 1 Bagsværd Roklub/Sorø Roklub/KCB I
  • (1)
  • Mathilde Persson(2)
07:58.54
3 4 Bagsværd Roklub/Roskilde Roklub/KCO
  • Iben Østergaard(1)
  • Silja Konoy Davidsen(2)
08:00.88
4 3 Holstebro Roklub/Silkeborg Roklub I
  • Cecilia Overgaard Andersen(1)
  • Elisabeth Bjørndahl Baun(2)
08:42.69
122
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m 2. Indledende
2016-05-14 09:57
Plac. # Navn Tid
1 7 Danske Studenters Roklub/Sorø Roklub/KCK I
  • Emma Kiehn(1)
  • Astrid Steensberg(2)
07:50.86
2 8 Danske Studenters Roklub (2-)
  • Hedwig Lærke Berg Rasmussen(1)
  • Anne Dsane Andersen(2)
08:00.08
3 5 Odense Roklub/KCO
  • Julie Gaumitz Storm(1)
  • Line Katrine Olsen(2)
08:06.77
4 6 Odense Roklub/Roklubben Ægir I
  • Anne Nissen(1)
  • Sara Nissen(2)
08:07.10
123
Master W/M 2X/2- Masters  27+  2X/2- - 1000m 1. Afdeling
2016-05-14 15:50
Plac. # Navn Tid
4 4 Aarhus Roklub/Randers Roklub I
  • Jeppe Mark Meinert(1)
  • Jan Sørensen(2)
Start:13s 04:44.69
1 11 Lyngby Roklub I
  • Lasse Nielsen(1)
  • Carl Ove Hansen(2)
Start:0s 04:50.94
2 10 Danske Studenters Roklub
  • Bjarne Spanggaard(1)
  • Stig Rasmussen(2)
Start:0s 05:18.82
3 7 Bagsværd Roklub/Roklubben Skjold I
  • Flemming Bay(1)
  • Anne Morris Bay(2)
Start:6s 05:58.73
123
Master W/M 2-/2X Masters  27+  2X/2- - 1000m 2. Afdeling
2016-05-14 15:54
Plac. # Navn Tid
1 17 Fredensborg Roklub I
  • Susanne Hansen(1)
  • Merete Boldt(2)
Start:8s 04:33.50
2 3 Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I
  • Inger Koch(1)
  • Mette Møller(2)
Start:20s 04:37.91
3 6 Danske Studenters Roklub/Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Karin Bodelund(2)
Start:20s 04:46.52
4 9 Roklubben Furesø II
  • Jane Hagan(1)
  • Marianne Henney(2)
Start:20s 04:56.12
123
Master W/M 2X/2- Masters  27+  2X/2- - 1000m 3. Afdeling
2016-05-14 15:58
Plac. # Navn Tid
1 1 Køge Roklub/Nordslesvigsk Roklub I
  • Anette Friedrichsen(1)
  • Anna Karina Gravad(2)
Start:0s 04:23.56
2 15 Sorø Roklub IV
  • Ruth Köster(1)
  • Linda Milling(2)
Start:0s 04:27.16
3 12 Roskilde Roklub I
  • Astrid Krüger(1)
  • Mille Nissen(2)
Start:3s 04:36.76
4 13 Lyngby Roklub II
  • Laila Hyldedahl Kjærgaard(1)
  • Stine Louise Knudsen(2)
Start:3s 04:37.48
123
Master W/M 2X/2- Masters  27+  2X/2- - 1000m 4. Afdeling
2016-05-14 16:02
Plac. # Navn Tid
1 18 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:0s 03:55.14
2 16 Lemvig Roklub I
  • Jesper Jensen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
Start:16s 04:04.84
3 14 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:16s 04:07.21
4 8 Sorø Roklub II
  • Peter Lindblom(1)
  • Peter Carstens(2)
Start:12s 04:15.57
5 2 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
  • Mikael Møller Hansen(2)
Start:0s 04:25.60
125
U15 M4X+/4X Junior u. 15 Drenge 4X/4X+ - 500m A Finale
2016-05-14 16:06
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/KCB I 18
  • Alexander Aldrich(1)
  • Asbjørn Bay(2)
  • Daniel Holst Kjeldsen(3)
  • Emil Winter(4)
02:01.26
2 1 Holstebro Roklub/Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO 16
  • Markkus Drejer(1)
  • Mathias Elgaard Jensen(2)
  • Rasmus Mortensen(3)
  • Oscar Burvil(4)
02:10.26
3 3 Fredensborg Roklub/Roklubben Viking/Sorø Roklub 14
  • Christian Nielsen(1)
  • Malte Arensbach(2)
  • Casper Girke Christensen(3)
  • Alexander Kruhøfer(4)
02:12.28
127
W/M 2X Åben 2X - 1000m A Finale
2016-05-14 16:13
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub I
  • Peter Kristensen(1)
  • Lars Jørgensen(2)
03:49.11
2 3 Aalborg Roklub I
  • Morten Yde(1)
  • Nedim Cokljat(2)
03:57.62
3 2 Roklubben Ægir I
  • Marc Hjort Laustsen(1)
  • Victor Gro Jensen(2)
04:19.81
4 4 Aalborg Roklub 2
  • Christian Elgaard Jacobsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
04:22.31
130
M4- Åben Mænd 4- - 2000m A Finale
2016-05-14 16:26
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Rk/Næstved Rk/Roskilde Rk/DRC (+11sek)
  • Kasper Jørgensen(1)
  • Jacob Søgaard Larsen(2)
  • Jacob Barsøe(3)
  • Morten Jørgensen(4)
06:37.41
2 2 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/Lyngby Roklub/KCB I
  • Mads Petersen(1)
  • Malthe Sebastian Puro(2)
  • Sebastian Bache(3)
  • Peter Christian Holmquist(4)
06:42.31
3 1 Bagsværd Roklub I
  • Henning Brüske(1)
  • Andreas Hussing(2)
  • Jamie Magee(3)
  • Anders Olsen(4)
07:14.36
131
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m A Finale
2016-05-14 16:31
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Odense Roklub/Roskilde Roklub/KCO
  • Julie Gaumitz Storm(1)
  • Iben Østergaard(2)
  • Silja Konoy Davidsen(3)
  • Line Katrine Olsen(4)
07:30.68
2 2 Odense Roklub/Roklubben Ægir I
  • Sara Nissen(1)
  • Ida Dsane Andersen(2)
  • Nikoline Vestergaard Dich(3)
  • Anne Nissen(4)
07:48.18
132
M4X Åben Mænd 4X - 2000m A Finale
2016-05-14 16:26
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Lyngby Roklub/Sorø Roklub/KKL I
  • Marcus Johansen(1)
  • Timothy Antonie Hansen(2)
  • Jens Albert Graudal(3)
  • Noname 1(4)
06:41.29
2 1 Aalborg Roklub I
  • Esben Bach-Sørensen(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
  • Anders Boutrup Petersen(3)
  • Esben Ravn(4)
07:51.34
133
U19 M4- Junior u. 19 Drenge 4- - 2000m A Finale
2016-05-14 17:28
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Københavns Roklub/KCHO I 18
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
  • Esben Søvndahl(2)
  • Christian Taulbjerg(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
07:09.94
2 3 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Maribo Roklub/KCHO I 16
  • Christian Thor Hagemann(1)
  • Nikolaj Leth Bernsen(2)
  • Christian Carlsen(3)
  • Magnus Valbirk(4)
07:13.82
3 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Odense Roklub/KCHO I 14
  • David Lønholm Shekufa(1)
  • Jakob Grænge Hansen(2)
  • Mathias Daniel Ven(3)
  • Mikkel Aaslet(4)
07:34.85
134
U19 W4- Junior u. 19 Piger 4- - 2000m A Finale
2016-05-14 16:31
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Hadsund Roklub 18
  • Ninna Pedersen(1)
  • Emilie Jersild(2)
  • Mathilde Norking(3)
  • Astrid Filtenborg(4)
08:06.33
135
U19 M4X Junior u. 19 Drenge 4X - 2000m A Finale
2016-05-14 16:36
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub/Odense Roklub/KCB
  • Malte Rusbjerg(1)
  • Oscar Mazza(2)
  • Emil Eigenbrod(3)
  • Niels Frederiksen(4)
06:42.28
2 1 Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB I
  • Aksel Bay(1)
  • Oliver Skov Jerkovic(2)
  • Nicholas Andersen(3)
  • Nicolai Krogsgaard(4)
07:08.60
3 2 Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB II
  • Jeppe Aabye(1)
  • Alfred Steensen(2)
  • Frederik Larsen(3)
  • Lasse Maigaard(4)
07:35.04
136
U19 W4X Junior u. 19 Piger 4X - 2000m A Finale
2016-05-14 16:31
Plac. # Navn Tid
1 2 Aarhus Roklub/Bagsværd Roklub/Hadsund Roklub/Næstved Roklub/KCO
  • Emma Hammer(1)
  • Liane Vestergaard(2)
  • Mette Køchs Nielsen(3)
  • Anna Frimann(4)
07:29.83
137
Master W/M 4X/4-/8+ Masters  27+  4X/4-/8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-05-14 16:41
Plac. # Navn Tid
3 2 Danske Studenters Roklub/Køge Roklub I
  • Asta Øjvind(1)
  • Anna Karina Eli Gravad(2)
  • Waltraut Lissau(3)
  • Regitze Siggaard(4)
Start:16s 04:18.01
1 12 Sorø Roklub II
  • Jane Steensberg(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • Anne Brehmer(3)
  • Birgit Juel-Hansen(4)
Start:0s 04:21.28
2 1 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Bente Johannessen(2)
  • Jane Hagan(3)
  • Helle Torp Eklund(4)
Start:6s 04:37.19
137
Master W/M 4X/4-/8+ Masters  27+  4X/4-/8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-05-14 16:45
Plac. # Navn Tid
1 14 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
  • Bjarne Hjorth(2)
  • Peter Lindblom(3)
  • Peter Carstens(4)
Start:31s 04:00.05
2 4 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub
  • Lars Nielsen(1)
  • Søren Strange(2)
  • Mikael Espersen(3)
  • Henning Bay(4)
Start:27s 04:04.57
3 6 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
  • Lars Wallin(2)
  • Bo Hartz(3)
  • Mikael Møller Hansen(4)
Start:31s 04:23.44
4 11 Danske Studenters Roklub I
  • Ib Frausing(1)
  • Jan Cederkvist(2)
  • Jens Rokkedal(3)
  • Arnold Sørensen(4)
Start:8s 04:30.03
5 9 Danske Studenters Roklub II
  • Esben Jacobsen(1)
  • Hans-Jørgen Stahl(2)
  • Birger Lund-Rasmussen(3)
  • Johan Frydendahl(4)
Start:21s 04:34.89
137
Master W/M 4X/4-/8+ Masters  27+  4X/4-/8+ - 1000m 3. Afdeling
2016-05-14 16:49
Plac. # Navn Tid
1 8 Bagsværd Roklub I
  • Jacob Brink Jansson(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
  • Steen Christensen(3)
  • William Schrøder(4)
Start:13s 04:00.35
2 5 Hvidovre Roklub I
  • Brian Molkthe(1)
  • Carsten Rex(2)
  • John Skibild(3)
  • John Lasskogen(4)
Start:15s 04:04.65
3 10 Lemvig Roklub I
  • Jesper Jensen(1)
  • Mads Sørensen(2)
  • Peter Jensen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
Start:18s 04:05.66
4 3 Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub/Hellerup Roklub/Skovshoved Roklub I
  • Kathe Rasmussen(1)
  • Bettina Cervin(2)
  • Lise Hendriksen(3)
  • Bernadette Gregersen(4)
  • Henrik Thorup(5)
  • Per Boalth Rasmussen(6)
  • Jens Tarp(7)
  • Jesper Skavin(8)
  • Kate Skavin(cox)
Start:0s 04:19.83
138
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m A Finale
2016-05-14 16:56
Plac. # Navn Tid
1 3 Holstebro Roklub/KCHO III 18
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
01:58.03
2 8 Roklubben Viking I 16
  • Oliver Acs(1)
  • Aske Storm(2)
02:07.03
3 5 Bagsværd Roklub/KCB I 14
  • Daniel Holst Kjeldsen(1)
  • Emil Winter(2)
02:10.64
4 4 Roklubben Stevns I 12
  • Andreas Møller(1)
  • Mike Crillesen(2)
02:18.49
5 6 Holstebro Roklub/KCHO II 10
  • Mathias Elgaard Jensen(1)
  • Markkus Drejer(2)
02:31.51
138
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m B Finale
2016-05-14 16:53
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub/KCHO I 8
  • Rasmus Mortensen(1)
  • Frederik Cloos(2)
02:32.92
2 7 Sorø Roklub I 6
  • Malte Arensbach(1)
  • Christian Nielsen(2)
02:35.38
138
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Indledende
2016-05-14 10:05
Plac. # Navn Tid
1 3 Holstebro Roklub/KCHO III
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
01:53.03
2 5 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Daniel Holst Kjeldsen(1)
  • Emil Winter(2)
02:02.66
3 4 Roklubben Stevns I
  • Andreas Møller(1)
  • Mike Crillesen(2)
02:16.72
4 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Rasmus Mortensen(1)
  • Frederik Cloos(2)
02:18.74
138
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 2. Indledende
2016-05-14 10:05
Plac. # Navn Tid
1 8 Roklubben Viking I
  • Oliver Acs(1)
  • Aske Storm(2)
02:01.45
2 6 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Mathias Elgaard Jensen(1)
  • Markkus Drejer(2)
02:22.54
3 7 Sorø Roklub I
  • Malte Arensbach(1)
  • Christian Nielsen(2)
02:34.77
139
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m A Finale
2016-05-14 16:59
Plac. # Navn Tid
1 5 Roskilde Roklub I 18
  • Caroline Munch(1)
02:18.66
2 6 Roklubben Furesø I 16
  • Kristine Søndergård Hansen(1)
02:24.19
3 4 Roklubben Ægir I 14
  • Signe Flarup Johansen(1)
02:27.13
4 3 Roforeningen KVIK I 12
  • Xenia Kviat Antonsen(1)
02:29.74
5 2 Odense Roklub/KCO 10
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
02:44.26
6 1 Aarhus Roklub I 8
  • Rikke Køchs(1)
02:53.41
140
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m A Finale
2016-05-14 17:12
Plac. # Navn Tid
1 9 Roforeningen KVIK/KCB I 18
  • Nicholas Andersen(1)
  • Nicolai Krogsgaard(2)
05:53.50
2 1 Bagsværd Roklub/KCB I 16
  • Aksel Bay(1)
  • Frederik Larsen(2)
05:57.44
3 5 Ringsted Roklub I 14
  • Mike Halvor(1)
  • Sigurd Hutnik(2)
06:09.75
4 8 Hvidovre Roklub I 12
  • Marcus Lyngesen(1)
  • Thomas Jensen(2)
06:18.86
5 4 Roskilde Roklub I 10
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Victor Hellmann Lauritsen(2)
06:32.67
140
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m B Finale
2016-05-14 17:05
Plac. # Navn Tid
1 6 Roskilde Roklub II 8
  • Sebastian Nordly(1)
  • Julius Philipson(2)
06:59.82
2 7 Københavns Roklub I 6
  • Gabriel Philip(1)
  • Kasper Larson(2)
07:21.11
3 2 Københavns Roklub II 4
  • Viktor Friis Gefeldt(1)
  • Elvin Clemmensen(2)
08:23.87
140
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Indledende
2016-05-14 10:17
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Aksel Bay(1)
  • Frederik Larsen(2)
05:54.05
2 5 Ringsted Roklub I
  • Mike Halvor(1)
  • Sigurd Hutnik(2)
06:12.73
3 4 Roskilde Roklub I
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Victor Hellmann Lauritsen(2)
06:26.43
4 2 Københavns Roklub II
  • Viktor Friis Gefeldt(1)
  • Elvin Clemmensen(2)
09:58.02
140
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 2. Indledende
2016-05-14 10:17
Plac. # Navn Tid
1 9 Roforeningen KVIK/KCB I
  • Nicholas Andersen(1)
  • Nicolai Krogsgaard(2)
06:03.18
2 8 Hvidovre Roklub I
  • Marcus Lyngesen(1)
  • Thomas Jensen(2)
06:23.34
3 6 Roskilde Roklub II
  • Sebastian Nordly(1)
  • Julius Philipson(2)
06:46.26
4 7 Københavns Roklub I
  • Gabriel Philip(1)
  • Kasper Larson(2)
07:05.88
141
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m A Finale
2016-05-14 17:17
Plac. # Navn Tid
1 10 Fredericia Roklub/KCHO I 18
  • Amalie Kiær(1)
07:04.74
2 9 Københavns Roklub I 16
  • Cecilie Brunnich Sørensen(1)
07:08.88
3 6 Roklubben Ægir I 14
  • Mie Mellerup(1)
07:28.60
4 12 Sorø Roklub I 12
  • (1)
07:33.17
5 4 Roskilde Roklub I 10
  • Victoria Munch(1)
07:44.40
6 3 Odder Roklub/KCHO I 8
  • Marie Poulsen(1)
07:53.73
141
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m B Finale
2016-05-14 17:13
Plac. # Navn Tid
6 1 Aarhus Roklub I 2
  • Laura Boldsen(1)
8:58
1 7 Roskilde Roklub II 6
  • Malli Segoli(1)
08:08.08
2 11 Københavns Roklub III 4
  • Mia Rina Nielsen(1)
08:11.39
3 2 Lyngby Dameroklub/KKL I 2
  • Marie Elkjær(1)
08:18.18
4 8 Hadsund Roklub I 2
  • Zenia Hvid(1)
08:18.68
5 13 Københavns Roklub II 2
  • Bjørk Mosthaf Davidsen(1)
08:27.46
141
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Indledende
2016-05-14 10:25
Plac. # Navn Tid
1 6 Roklubben Ægir I
  • Mie Mellerup(1)
07:12.69
2 4 Roskilde Roklub I
  • Victoria Munch(1)
07:17.33
3 3 Odder Roklub/KCHO I
  • Marie Poulsen(1)
07:30.17
4 7 Roskilde Roklub II
  • Malli Segoli(1)
07:41.94
5 2 Lyngby Dameroklub/KKL I
  • Marie Elkjær(1)
07:48.91
6 1 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
08:11.79
141
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 2. Indledende
2016-05-14 10:25
Plac. # Navn Tid
1 10 Fredericia Roklub/KCHO I
  • Amalie Kiær(1)
07:04.16
2 9 Københavns Roklub I
  • Cecilie Brunnich Sørensen(1)
07:12.78
3 12 Sorø Roklub I
  • (1)
07:27.48
4 13 Københavns Roklub II
  • Bjørk Mosthaf Davidsen(1)
07:54.38
5 11 Københavns Roklub III
  • Mia Rina Nielsen(1)
07:58.94
6 8 Hadsund Roklub I
  • Zenia Hvid(1)
08:04.61
142
U19 W/M 1X-Edon Junior u. 19 1X-Edon - 500m 1. Afdeling
2016-05-14 17:21
Plac. # Navn Tid
1 8 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
02:57.52
2 11 Roklubben Stevns II
  • Maja Møller(1)
03:40.69
3 5 Roklubben Stevns I
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
03:53.34
142
U19 W/M 1X-Edon Junior u. 19 1X-Edon - 500m 2. Afdeling
2016-05-14 17:24
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/KCHO VI
  • Tobias Bork Kristensen(1)
02:45.07
2 1 Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I
  • Oscar Burvil(1)
02:49.28
3 7 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Frederik Cloos(1)
02:59.97
4 9 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
03:03.21
5 2 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Markkus Drejer(1)
03:03.85
6 10 Holstebro Roklub/KCHO IV
  • Simon Mikkelsen(1)
03:04.84
200
U19 W/M 1X-Edon Junior u. 19 1X-Edon - 250m 1. Afdeling
2016-05-15 13:00
Plac. # Navn Tid
1 3 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
01:30.77
2 1 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
01:36.36
3 4 Roklubben Stevns II
  • Maja Møller(1)
01:55.95
4 2 Roklubben Stevns I
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
02:06.53
5 5 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Ida Marie Bjerager Madsen(1)
02:51.96
201
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m A Finale
2016-05-15 13:08
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub/KCHO II 18
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
02:05.18
2 6 Hadsund Roklub I 16
  • Haris Alagic(1)
02:06.78
3 7 Roklubben Viking I 14
  • Aske Storm(1)
02:09.68
4 1 Fredensborg Roklub I 12
  • Casper Girke Christensen(1)
02:11.19
5 8 Roskilde Roklub I 10
  • Matias Bo Kofoed Jensen(1)
02:28.25
6 12 Holstebro Roklub 2 8
  • Simon Mikkelsen(1)
02:46.12
201
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m B Finale
2016-05-15 13:05
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/KCHO I 6
  • Tobias Bork Kristensen(1)
02:27.71
2 5 Roklubben Viking II 4
  • Oliver Acs(1)
02:29.69
3 10 Roklubben Furesø I 2
  • Anders Enrico Krog Petersen(1)
02:46.72
4 3 Roklubben Viking III 2
  • Alexander Kruhøfer(1)
02:52.17
5 9 Roskilde Roklub III 2
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
03:00.88
201
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Indledende
2016-05-15 08:50
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
02:01.55
2 6 Hadsund Roklub I
  • Haris Alagic(1)
02:04.23
3 1 Fredensborg Roklub I
  • Casper Girke Christensen(1)
02:07.85
4 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Tobias Bork Kristensen(1)
02:08.64
5 5 Roklubben Viking II
  • Oliver Acs(1)
02:27.80
6 3 Roklubben Viking III
  • Alexander Kruhøfer(1)
02:49.59
201
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 2. Indledende
2016-05-15 08:50
Plac. # Navn Tid
1 7 Roklubben Viking I
  • Aske Storm(1)
02:22.73
2 8 Roskilde Roklub I
  • Matias Bo Kofoed Jensen(1)
02:31.35
3 12 Holstebro Roklub 2
  • Simon Mikkelsen(1)
02:43.71
4 10 Roklubben Furesø I
  • Anders Enrico Krog Petersen(1)
02:48.39
5 9 Roskilde Roklub III
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
02:54.58
202
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m A Finale
2016-05-15 13:14
Plac. # Navn Tid
1 4 Hadsund Roklub/Odense Roklub/KCO I 18
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
  • Ida Blomstrand(2)
01:51.57
2 8 Roklubben Stevns I 16
  • Nikoline Kroll(1)
  • Katrine Højgaard(2)
01:57.96
3 6 Lyngby Dameroklub/KKL I 14
  • Alma Mikkelsen(1)
  • Ida Marie Reimer(2)
02:01.61
4 10 Odense Roklub/KCO 12
  • Ingeborg Christensen(1)
  • Feline Gregersen(2)
02:20.18
5 3 Sorø Roklub 10
  • Hilde Denninger(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
02:31.35
6 1 Sorø Roklub II 8
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Smilla Post-Kallenbach(2)
02:57.83
203
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m A Finale
2016-05-15 13:24
Plac. # Navn Tid
1 2 Næstved Roklub I 18
  • Malthe Kaptain(1)
06:19.14
2 6 Hadsund Roklub I 16
  • Thomas Knudsen(1)
06:26.36
3 7 Roskilde Roklub I 14
  • Martin Kofoed Jensen(1)
06:31.79
4 1 Holstebro Roklub/KCHO I 12
  • Frederik Geertsen Lund(1)
06:41.99
5 3 Bagsværd Roklub/KCB I 10
  • Oskar Hagen(1)
08:08.51
204
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m A Finale
2016-05-15 13:18
Plac. # Navn Tid
1 4 Københavns Roklub/Roskilde Roklub I 18
  • Victoria Munch(1)
  • Cecilie Brunnich Sørensen(2)
06:31.22
2 3 Sorø Roklub I 16
  • (1)
  • (2)
06:36.63
3 5 Bagsværd Roklub/KCB I 14
  • Astrid Bardram Starup(1)
  • Christine Amalie Meinert Cardel(2)
06:41.69
4 2 Danske Studenters Roklub I 12
  • Anna Hoff(1)
  • Mathilde Kiilgaard(2)
06:50.35
5 1 Roklubben Furesø I 10
  • Kristine Søndergård Hansen(1)
  • Clara Møller(2)
06:58.19
206
W/M 1X Åben 1X - 1000m A Finale
2016-05-15 13:21
Plac. # Navn Tid
1 2 Roklubben Ægir II
  • Marc Hjort Laustsen(1)
04:29.80
2 3 Roklubben Ægir I
  • Nikoline Vestergaard Dich(1)
04:53.04
3 1 Næstved Roklub
  • Anne Ørsted(1)
04:58.30
4 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Sofie Brorson Vetner(1)
05:08.29
207
Master W/M 1X Masters  27+  1X - 1000m 1. Afdeling
2016-05-15 13:28
Plac. # Navn Tid
1 4 Sorø Roklub IV
  • Ulla Hvid(1)
Start:5s 04:32.12
2 2 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
Start:0s 04:35.55
3 5 Danske Studenters Roklub I
  • Nina Byriel Kronborg(1)
Start:10s 04:39.44
4 1 Lyngby Dameroklub I
  • Inger Koch(1)
Start:0s 04:44.17
207
Master W/M 1X Masters  27+  1X - 1000m 2. Afdeling
2016-05-15 13:32
Plac. # Navn Tid
1 9 Randers Roklub I
  • Jan Sørensen(1)
Start:0s 04:41.46
2 8 Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald(1)
Start:0s 04:45.36
3 10 Lyngby Roklub I
  • Robert Herrod(1)
Start:17s 05:04.18
4 7 Fredensborg Roklub I
  • Alf Mikkelsen(1)
Start:0s 05:11.42
5 11 Roklubben Skjold I
  • Ulrik Bang(1)
Start:28s 05:45.23
207
Master W/M 1X Masters  27+  1X - 1000m 3. Afdeling
2016-05-15 13:36
Plac. # Navn Tid
1 17 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
Start:13s 04:11.23
2 16 Sorø Roklub III
  • Uffe Søgaard(1)
Start:13s 04:12.80
3 15 Hadsund Roklub I
  • Michael Blomstrand(1)
Start:10s 04:15.96
4 14 Roskilde Roklub I
  • Hellmuth Christian Stuven(1)
Start:10s 04:20.60
5 13 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
Start:0s 04:53.16
209
U15 W4X/4X+ Junior u. 15 Piger 4X/4X+ - 500m A Finale
2016-05-15 13:40
Plac. # Navn Tid
1 4 Lyngby Dameroklub/Roklubben Stevns I 18
  • Nikoline Kroll(1)
  • Katrine Højgaard(2)
  • Alma Mikkelsen(3)
  • Ida Marie Reimer(4)
01:57.99
2 3 Bagsværd Roklub/KCB 16
  • Carla Siff Aagaard Roerslev(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
  • Emma Braad Olesen(3)
  • Victoria Lotinga(4)
  • Alma Biltoft Benediktson(cox)
02:06.75
3 1 Odense Roklub/Roskilde Roklub/KCO 14
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
  • Feline Gregersen(2)
  • Ingeborg Christensen(3)
  • Caroline Munch(4)
02:08.09
4 2 Sorø Roklub 12
  • Hilde Denninger(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
  • Smilla Post-Kallenbach(3)
  • Elisabeth Østergaard(4)
02:26.26
210
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m A Finale
2016-05-15 13:43
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB I 18
  • Nicholas Andersen(1)
  • Nicolai Krogsgaard(2)
  • Aksel Bay(3)
  • Oliver Skov Jerkovic(4)
05:59.45
2 5 Roklubben Furesø 16
  • Clara Møller(1)
  • Kristine Søndergård Hansen(2)
  • Anna Adelholm(3)
  • Xenia Kviat Antonsen(4)
løb 22606:13.94
3 2 Bagsværd Roklub/KCB I 14
  • William Foss Keincke(1)
  • Niels Østergaard(2)
  • Jakob Rud Bernhardt(3)
  • Magnus Quaade Oddershede(4)
06:26.40
4 4 Roskilde Roklub I 12
  • Sebastian Nordly(1)
  • Julius Philipson(2)
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(3)
  • Victor Hellmann Lauritsen(4)
06:44.55
211
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m A Finale
2016-05-15 13:48
Plac. # Navn Tid
1 3 Lyngby Roklub/KKL I
  • Emil Lenzing(1)
07:51.89
2 1 Hadsund Roklub/KCB
  • Mikkel Knudsen(1)
07:55.70
3 6 Roklubben Ægir/KCB
  • Adrian Flarup Johansen(1)
08:02.55
4 2 Lyngby Roklub/KKL II
  • Jacob Lenzing(1)
08:06.99
5 5 Roklubben Furesø I
  • Jonas Lund(1)
08:18.00
6 7 Roklubben Viking I
  • Felix Kruhøffer(1)
09:00.42
212
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m A Finale
2016-05-15 13:53
Plac. # Navn Tid
1 1 Roskilde Roklub I
  • Simone Sørensen(1)
08:56.16
2 3 Danske Studenters Roklub II
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
09:18.30
3 8 Danske Studenters Roklub I
  • Amalie Riff Brems(1)
09:31.23
4 4 Fredensborg Roklub I
  • Cecilie Girke(1)
09:48.20
5 5 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Nikoline Bay(1)
11:05.60
214
U19 W2- Junior u. 19 Piger 2- - 2000m A Finale
2016-05-15 14:07
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/Holstebro Roklub/KCB I
  • Frida Sanggaard(1)
  • Ida Petersen(2)
08:25.97
2 1 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Mathilde Norking(1)
  • Emilie Jersild(2)
08:49.15
3 3 Hadsund Roklub I
  • Ninna Pedersen(1)
  • Astrid Filtenborg(2)
08:51.76
215
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m A Finale
2016-05-15 14:22
Plac. # Navn Tid
1 11 Roskilde Roklub I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
08:27.40
2 9 Odder Roklub/KCK
  • Julie Poulsen(1)
08:39.27
3 7 Hadsund Roklub/KCB I
  • Trine Toft Andersen(1)
08:51.47
4 5 Danske Studenters Roklub/KCK I
  • Annetta Cecilia Eidesgaard(1)
09:01.87
5 6 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
09:13.78
6 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Nanna Bo Christensen(1)
09:22.83
215
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m B Finale
2016-05-15 14:17
Plac. # Navn Tid
1 8 Roklubben Ægir I
  • Ida Dsane Andersen(1)
09:07.20
2 4 Helsingborg Roddklubb I
  • Maria Pelvén(1)
09:24.30
3 10 Sorø Roklub/KCB I
  • Ida Langkjær(1)
09:25.84
4 1 Roskilde Roklub II
  • Katrine Schultz-Knudsen(1)
09:28.84
215
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 1. Indledende
2016-05-15 09:11
Plac. # Navn Tid
1 5 Danske Studenters Roklub/KCK I
  • Annetta Cecilia Eidesgaard(1)
09:02.39
2 6 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
09:06.43
3 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Nanna Bo Christensen(1)
09:11.47
4 4 Helsingborg Roddklubb I
  • Maria Pelvén(1)
09:15.31
5 1 Roskilde Roklub II
  • Katrine Schultz-Knudsen(1)
09:26.18
215
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 2. Indledende
2016-05-15 09:11
Plac. # Navn Tid
1 11 Roskilde Roklub I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
08:50.18
2 9 Odder Roklub/KCK
  • Julie Poulsen(1)
08:54.69
3 7 Hadsund Roklub/KCB I
  • Trine Toft Andersen(1)
09:18.39
4 8 Roklubben Ægir I
  • Ida Dsane Andersen(1)
09:22.89
5 10 Sorø Roklub/KCB I
  • Ida Langkjær(1)
09:50.56
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m A Finale
2016-05-15 14:47
Plac. # Navn Tid
1 1 Odense Roklub/KCO I
  • Nick H. Larsen(1)
07:21.99
2 10 Hadsund Roklub/KCK I
  • Jens Noll Nielsen(1)
07:27.54
3 8 Odense Roklub/KCO II
  • Tobias Kempf(1)
07:31.57
4 21 Odder Roklub/KCK I
  • Steffen Bonde(1)
07:36.66
5 15 Danske Studenters Roklub IV
  • Frank Steffensen(1)
07:38.83
6 18 Danske Studenters Roklub III
  • Mark Hartsteen(1)
08:31.41
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m B Finale
2016-05-15 14:42
Plac. # Navn Tid
1 9 Lyngby Roklub/KKL I
  • Oliver Rying Thomsen(1)
07:45.64
2 7 Danske Studenters Roklub I
  • Tøger Berg Rasmussen(1)
07:47.14
3 6 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Jonathan Nielsen(1)
07:56.78
4 19 Bagsværd Roklub I
  • Ole Søgaard(1)
07:57.09
5 20 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Christian Michaelsen(1)
07:58.50
6 25 Lyngby Roklub/KKL II
  • Martin O.K. Christiansen(1)
08:14.27
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m C Finale
2016-05-15 14:37
Plac. # Navn Tid
1 11 Danske Studenters Roklub V
  • Christoffer Kruse(1)
07:55.70
2 13 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
07:56.33
3 3 Odense Roklub/KCO III
  • Sebastian Terp(1)
07:58.82
4 22 Danske Studenters Roklub/KKL I
  • Mads Fischer(1)
08:03.37
5 17 Bagsværd Roklub/KKL I
  • Jacob Grove Klahsen(1)
08:06.76
6 2 Roskilde Roklub I
  • Mads Kjøller(1)
08:24.79
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m D Finale
2016-05-15 14:32
Plac. # Navn Tid
1 16 Holstebro Roklub I
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
08:17.64
2 23 Roskilde Roklub II
  • Mads Brogaard(1)
08:24.77
3 14 Roklubben Furesø I
  • Peter Torp Eklund(1)
08:33.68
4 24 Københavns Roklub I
  • Mathias Nielsen(1)
08:48.28
5 5 Aarhus Roklub I
  • Morten Wesley Malm(1)
09:02.23
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. A/B Semifinale
2016-05-15 10:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Odense Roklub/KCO I
  • Nick H. Larsen(1)
07:39.25
2 8 Odense Roklub/KCO II
  • Tobias Kempf(1)
07:46.14
3 18 Danske Studenters Roklub III
  • Mark Hartsteen(1)
07:48.79
4 9 Lyngby Roklub/KKL I
  • Oliver Rying Thomsen(1)
07:49.72
5 20 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Christian Michaelsen(1)
08:03.92
6 6 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Jonathan Nielsen(1)
08:51.77
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 2. A/B Semifinale
2016-05-15 10:35
Plac. # Navn Tid
1 10 Hadsund Roklub/KCK I
  • Jens Noll Nielsen(1)
07:40.05
2 21 Odder Roklub/KCK I
  • Steffen Bonde(1)
07:46.35
3 15 Danske Studenters Roklub IV
  • Frank Steffensen(1)
07:58.91
4 7 Danske Studenters Roklub I
  • Tøger Berg Rasmussen(1)
08:03.29
5 19 Bagsværd Roklub I
  • Ole Søgaard(1)
08:06.67
6 25 Lyngby Roklub/KKL II
  • Martin O.K. Christiansen(1)
08:13.29
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. Indledende
2016-05-15 08:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Odense Roklub/KCO I
  • Nick H. Larsen(1)
Seeded07:54.34
2 7 Danske Studenters Roklub I
  • Tøger Berg Rasmussen(1)
08:00.84
3 6 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Jonathan Nielsen(1)
08:03.34
4 3 Odense Roklub/KCO III
  • Sebastian Terp(1)
08:06.42
5 2 Roskilde Roklub I
  • Mads Kjøller(1)
08:58.91
6 5 Aarhus Roklub I
  • Morten Wesley Malm(1)
09:37.32
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 2. Indledende
2016-05-15 08:30
Plac. # Navn Tid
1 8 Odense Roklub/KCO II
  • Tobias Kempf(1)
07:55.07
2 10 Hadsund Roklub/KCK I
  • Jens Noll Nielsen(1)
Seeded07:58.49
3 9 Lyngby Roklub/KKL I
  • Oliver Rying Thomsen(1)
08:00.34
4 13 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
08:06.07
5 11 Danske Studenters Roklub V
  • Christoffer Kruse(1)
08:09.96
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 3. Indledende
2016-05-15 08:30
Plac. # Navn Tid
1 15 Danske Studenters Roklub IV
  • Frank Steffensen(1)
Seeded08:02.19
2 18 Danske Studenters Roklub III
  • Mark Hartsteen(1)
08:06.58
3 19 Bagsværd Roklub I
  • Ole Søgaard(1)
08:07.25
4 17 Bagsværd Roklub/KKL I
  • Jacob Grove Klahsen(1)
08:09.56
5 16 Holstebro Roklub I
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
08:18.04
6 14 Roklubben Furesø I
  • Peter Torp Eklund(1)
08:40.32
216
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 4. Indledende
2016-05-15 08:30
Plac. # Navn Tid
1 21 Odder Roklub/KCK I
  • Steffen Bonde(1)
Seeded08:10.57
2 20 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Christian Michaelsen(1)
08:18.64
3 25 Lyngby Roklub/KKL II
  • Martin O.K. Christiansen(1)
08:20.52
4 22 Danske Studenters Roklub/KKL I
  • Mads Fischer(1)
08:28.53
5 23 Roskilde Roklub II
  • Mads Brogaard(1)
08:34.20
6 24 Københavns Roklub I
  • Mathias Nielsen(1)
08:56.42
218
M2- Åben Mænd 2- - 2000m A Finale
2016-05-15 14:50
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/DRC I
  • Emil Espensen(1)
  • Jens Vilhelmsen(2)
07:02.61
2 1 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Eskil Bech-Pedersen(1)
  • Frederik Taulbjerg(2)
07:17.17
219
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m A Finale
2016-05-15 14:55
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub/Roskilde Roklub/KCB I
  • Oliver Skov Jerkovic(1)
  • Oliver Tolstrup Christensen(2)
07:16.49
2 2 Odense Roklub/KCO II
  • Andreas Finne Skovbakke(1)
  • Tobias Taudal(2)
07:23.24
3 5 Bagsværd Roklub/KCB
  • Oscar Svane Hansen(1)
  • Lasse Maigaard(2)
08:02.74
220
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m A Finale
2016-05-15 15:58
Plac. # Navn Tid
1 5 Odense Roklub/KCO I
  • Anne Larsen(1)
  • Marta Kempf(2)
07:29.76
2 6 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub/KCO
  • Anna Frimann(1)
  • Emma Hammer(2)
07:54.27
221
M2X Åben Mænd 2X - 2000m A Finale
2016-05-15 15:10
Plac. # Navn Tid
1 11 Aarhus Roklub/Odder Roklub/KCK I
  • Mathias Larsen(1)
  • Andrej Lawaetz Bendtsen(2)
06:46.05
2 3 Roskilde Roklub/Sorø Roklub I
  • Jakob Lillelund(1)
  • Bastian Secher(2)
06:50.48
3 9 Københavns Roklub/Lyngby Roklub/KKL I
  • Fredrik Leicht(1)
  • Alexander Modest(2)
06:54.26
4 1 Bagsværd Roklub I/KCB
  • Emil Eigenbrod(1)
  • Niels Frederiksen(2)
06:55.67
5 4 Hadsund Roklub/Roskilde Roklub/KCK I
  • Andreas Dyrby(1)
  • Peter Rytter Munk(2)
07:03.72
6 8 Odense Roklub I/KCB
  • Malte Rusbjerg(1)
  • Oscar Mazza(2)
07:04.22
221
M2X Åben Mænd 2X - 2000m B Finale
2016-05-15 15:05
Plac. # Navn Tid
1 5 Roforeningen KVIK I
  • Carl Traff(1)
  • Loui Lam(2)
07:11.75
2 6 Aalborg Roklub III
  • Anders Boutrup Petersen(1)
  • Esben Ravn(2)
07:22.52
3 10 Helsingborg Roddklubb I
  • Peter Berg(1)
  • Gustav Arvidsson(2)
07:29.29
4 12 Aalborg Roklub I
  • Esben Bach-Sørensen(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
07:38.91
221
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 1. Indledende
2016-05-15 09:23
Plac. # Navn Tid
1 3 Roskilde Roklub/Sorø Roklub I
  • Jakob Lillelund(1)
  • Bastian Secher(2)
07:01.97
2 4 Hadsund Roklub/Roskilde Roklub/KCK I
  • Andreas Dyrby(1)
  • Peter Rytter Munk(2)
07:05.29
3 1 Bagsværd Roklub I/KCB
  • Emil Eigenbrod(1)
  • Niels Frederiksen(2)
07:06.65
4 5 Roforeningen KVIK I
  • Carl Traff(1)
  • Loui Lam(2)
07:13.44
5 6 Aalborg Roklub III
  • Anders Boutrup Petersen(1)
  • Esben Ravn(2)
07:27.04
221
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 2. Indledende
2016-05-15 09:23
Plac. # Navn Tid
1 11 Aarhus Roklub/Odder Roklub/KCK I
  • Mathias Larsen(1)
  • Andrej Lawaetz Bendtsen(2)
07:03.87
2 8 Odense Roklub I/KCB
  • Malte Rusbjerg(1)
  • Oscar Mazza(2)
07:18.71
3 9 Københavns Roklub/Lyngby Roklub/KKL I
  • Fredrik Leicht(1)
  • Alexander Modest(2)
07:19.61
4 10 Helsingborg Roddklubb I
  • Peter Berg(1)
  • Gustav Arvidsson(2)
07:31.69
5 12 Aalborg Roklub I
  • Esben Bach-Sørensen(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
07:40.68
222
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m A Finale
2016-05-15 15:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub/Sorø Roklub/KCK I
  • Emma Kiehn(1)
  • Astrid Steensberg(2)
07:18.12
2 3 Danske Studenters Roklub/Odder Roklub/DRC I
  • Anne Lolk Thomsen(1)
  • Juliane Elander(2)
07:21.11
3 5 Danske Studenters Roklub 2
  • Hedwig Lærke Berg Rasmussen(1)
  • Anne Dsane Andersen(2)
07:24.59
4 2 Bagsværd Roklub/Sorø Roklub/KCB I
  • Mathilde Persson(1)
  • (2)
07:27.84
5 6 Odense Roklub/Roklubben Ægir I
  • Anne Nissen(1)
  • Sara Nissen(2)
07:56.32
6 4 Holstebro Roklub/Silkeborg Roklub I
  • Cecilia Overgaard Andersen(1)
  • Elisabeth Bjørndahl Baun(2)
08:12.05
223
Master W/M 2-/2X Masters  27+  2X/2- - 1000m 1. Afdeling
2016-05-15 15:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Fredensborg Roklub/Nordslesvigsk Roklub I
  • Susanne Hansen(1)
  • Britta Hirschauer(2)
Start:15s 04:06.94
2 4 Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
  • Inger Koch(2)
Start:20s 04:11.57
3 3 Danske Studenters Roklub/Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Karin Bodelund(2)
Start:20s 04:30.23
223
Master W/M 2-/2X Masters  27+  2X/2- - 1000m 2. Afdeling
2016-05-15 15:32
Plac. # Navn Tid
1 10 Roforeningen KVIK I
  • Astrid Haastrup Jespersen(1)
  • Sarah Lauritzen(2)
Start:3s 04:05.74
2 9 Sorø Roklub IV
  • Ruth Köster(1)
  • Linda Milling(2)
Start:0s 04:08.80
3 12 Lyngby Roklub I
  • Laila Hyldedahl Kjærgaard(1)
  • Stine Louise Knudsen(2)
Start:3s 04:20.88
4 11 Roskilde Roklub I
  • Astrid Krüger(1)
  • Mille Nissen(2)
Start:3s 04:23.69
223
Master W/M 2X/2- Masters  27+  2X/2- - 1000m 3. Afdeling
2016-05-15 15:28
Plac. # Navn Tid
1 16 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
  • Jane Hagan(2)
Start:18s 04:21.07
2 15 Aarhus Roklub/Randers Roklub I
  • Jeppe Mark Meinert(1)
  • Jan Sørensen(2)
Start:13s 04:29.89
3 13 Danske Studenters Roklub
  • Bjarne Spanggaard(1)
  • Stig Rasmussen(2)
Start:0s 04:37.79
223
Master W/M 2-/2X Masters  27+  2X/2- - 1000m 4. Afdeling
2016-05-15 15:24
Plac. # Navn Tid
1 20 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:1s 03:43.67
2 22 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:17s 03:51.11
3 21 Sorø Roklub III
  • Peter Lindblom(1)
  • Peter Carstens(2)
Start:13s 04:00.30
4 19 Roklubben Furesø II
  • Mikael Møller Hansen(1)
  • Marianne Henney(2)
Start:0s 04:05.86
225
U15 M4X/4X+ Junior u. 15 Drenge 4X/4X+ - 500m A Finale
2016-05-15 15:40
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub/KCB I 18
  • Alexander Aldrich(1)
  • Asbjørn Bay(2)
  • Daniel Holst Kjeldsen(3)
  • Emil Winter(4)
00:00.00
3 1 Fredensborg Roklub/Roklubben Viking/Sorø Roklub 16
  • Christian Nielsen(1)
  • Malte Arensbach(2)
  • Alexander Kruhøfer(3)
  • Casper Girke Christensen(4)
00:11.79
227
W/M 2X Åben 2X - 1000m A Finale
2016-05-15 15:44
Plac. # Navn Tid
1 1 Aalborg Roklub I
  • Morten Yde(1)
  • Nedim Cokljat(2)
03:45.35
2 2 Roklubben Ægir I
  • Marc Hjort Laustsen(1)
  • Victor Gro Jensen(2)
03:56.76
3 3 Aalborg Roklub 2
  • Christian Elgaard Jacobsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
(løb 205)03:57.48
230
M4- Åben Mænd 4- - 2000m A Finale
2016-05-15 15:48
Plac. # Navn Tid
1 5 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/Lyngby Roklub/KCB I
  • Mads Petersen(1)
  • Malthe Sebastian Puro(2)
  • Sebastian Bache(3)
  • Peter Christian Holmquist(4)
06:15.24
2 6 Bagsværd Roklub I
  • Henning Brüske(1)
  • Andreas Hussing(2)
  • Jamie Magee(3)
  • Anders Olsen(4)
07:22.67
231
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m A Finale
2016-05-15 15:58
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/Odense Roklub/Roskilde Roklub/KCO
  • Julie Gaumitz Storm(1)
  • Iben Østergaard(2)
  • Silja Konoy Davidsen(3)
  • Line Katrine Olsen(4)
07:00.65
2 3 Odense Roklub/Roklubben Ægir I
  • Sara Nissen(1)
  • Ida Dsane Andersen(2)
  • Nikoline Vestergaard Dich(3)
  • Anne Nissen(4)
07:26.92
232
M4X Åben Mænd 4X - 2000m A Finale
2016-05-15 15:48
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Lyngby Roklub/Sorø Roklub/KKL I
  • Noname 1(1)
  • Marcus Johansen(2)
  • Timothy Antonie Hansen(3)
  • Jens Albert Graudal(4)
06:20.53
2 3 Bagsværd Roklub/Odense Roklub/Roklubben Ægir/KCB
  • Emil Eigenbrod(1)
  • Adrian Flarup Johansen(2)
  • Oscar Mazza(3)
  • Niels Frederiksen(4)
06:25.74
3 2 Aalborg Roklub I
  • Esben Bach-Sørensen(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
  • Anders Boutrup Petersen(3)
  • Esben Ravn(4)
06:46.64
233
U19 M4- Junior u. 19 Drenge 4- - 2000m A Finale
2016-05-15 15:53
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Københavns Roklub/KCHO
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
  • Esben Søvndahl(2)
  • Christian Taulbjerg(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
06:32.83
2 3 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Maribo Roklub/KCHO
  • Nikolaj Leth Bernsen(1)
  • Christian Carlsen(2)
  • Magnus Valbirk(3)
  • Christian Thor Hagemann(4)
06:40.44
3 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Odense Roklub/KCHO
  • David Lønholm Shekufa(1)
  • Jakob Grænge Hansen(2)
  • Mathias Daniel Ven(3)
  • Mikkel Aaslet(4)
06:51.61
4 1 Fredericia Roklub/Holstebro Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Nichlas Ulnits(1)
  • Nicolai Krogsgaard(2)
  • Kaare Mortensen(3)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(4)
07:09.91
234
U19 W4- Junior u. 19 Piger 4- - 2000m A Finale
2016-05-15 15:58
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Roklub/Hadsund Roklub/Odense Roklub
  • Mathilde Skovgaard(1)
  • Amalie Roland Dons(2)
  • Mathilde Norking(3)
  • Astrid Filtenborg(4)
07:45.72
235
U19 M4X Junior u. 19 Drenge 4X - 2000m A Finale
2016-05-15 15:53
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB II
  • Frederik Larsen(1)
  • Lasse Maigaard(2)
  • Alfred Steensen(3)
  • Jeppe Aabye(4)
07:05.59
236
U19 W4X Junior u. 19 Piger 4X - 2000m A Finale
2016-05-15 15:58
Plac. # Navn Tid
1 5 Aarhus Roklub/Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Hadsund Roklub/KCO
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(1)
  • Mette Køchs Nielsen(2)
  • Liane Vestergaard(3)
  • Stine Mathiasen(4)
07:00.65
237
Master W/M 4-/8+/4X Masters  27+  4X/4-/8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-05-15 16:03
Plac. # Navn Tid
1 4 Sorø Roklub III
  • Helle Johanson(1)
  • Linda Milling(2)
  • Ulla Hvid(3)
  • Ruth Köster(4)
Start:16s 03:53.87
2 3 Danske Studenters Roklub/Fredensborg Roklub/Nordslesvigsk Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Karin Bodelund(2)
  • Britta Hirschauer(3)
  • Merete Boldt(4)
Start:6s 03:56.36
3 1 Sorø Roklub I
  • Jane Steensberg(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • Anne Brehmer(3)
  • Birgit Juel-Hansen(4)
Start:0s 04:00.99
4 2 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Bente Johannessen(2)
  • Jane Hagan(3)
  • Helle Torp Eklund(4)
Start:6s 04:15.88
237
Master W/M 4-/8+/4X Masters  27+  4X/4-/8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-05-15 16:07
Plac. # Navn Tid
1 10 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub
  • Lars Nielsen(1)
  • Søren Strange(2)
  • Mikael Espersen(3)
  • Hans-Jørgen Stahl(4)
Start:14s 03:39.27
2 7 Danske Studenters Roklub/Fredensborg Roklub/Lyngby Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold
  • Carsten Blichfeldt(1)
  • Bjarne Spanggaard(2)
  • Hans Nøhr(3)
  • Stig Rasmussen(4)
  • Carl Ove Hansen(5)
  • Svend Aage Nielsen(6)
  • Flemming Bay(7)
  • John Grunwald(8)
  • Henrik Dencher(cox)
Start:0s 03:51.10
3 9 Danske Studenters Roklub II
  • Esben Jacobsen(1)
  • Peter Munch(2)
  • Birger Lund-Rasmussen(3)
  • Johan Frydendahl(4)
Start:8s 04:17.33
237
Master W/M 4X/4-/8+ Masters  27+  4X/4-/8+ - 1000m 3. Afdeling
2016-05-15 16:11
Plac. # Navn Tid
1 14 Sorø Roklub II
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Peter Lindblom(2)
  • Peter Carstens(3)
  • Uffe Søgaard(4)
Start:0s 03:20.91
2 15 Bagsværd Roklub I
  • William Schrøder(1)
  • Steen Christensen(2)
  • Jacob Brink Jansson(3)
  • Emil Heinrichsen(4)
Start:2s 03:25.19
3 16 Hvidovre Roklub I
  • Brian Molkthe(1)
  • Carsten Rex(2)
  • John Skibild(3)
  • John Lasskogen(4)
Start:4s 03:32.38
4 13 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
  • Lars Wallin(2)
  • Bo Hartz(3)
  • Mikael Møller Hansen(4)
Start:0s 03:42.85
238
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m A Finale
2016-05-15 16:22
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub/KCHO III 18
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
01:58.27
2 6 Roklubben Viking I 16
  • Oliver Acs(1)
  • Aske Storm(2)
02:01.85
3 2 Bagsværd Roklub/KCB II 14
  • Daniel Holst Kjeldsen(1)
  • Emil Winter(2)
02:07.47
4 4 Roklubben Stevns I 12
  • Andreas Møller(1)
  • Mike Crillesen(2)
02:12.12
5 1 Holstebro Roklub/KCHO II 10
  • Mathias Elgaard Jensen(1)
  • Frederik Cloos(2)
02:19.46
6 7 Holstebro Roklub/KCHO I 8
  • Rasmus Mortensen(1)
  • Markkus Drejer(2)
02:25.40
238
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m B Finale
2016-05-15 16:19
Plac. # Navn Tid
1 5 Bagsværd Roklub/KCB I 6
  • Alexander Aldrich(1)
  • Asbjørn Bay(2)
02:13.64
2 3 Sorø Roklub I 4
  • Christian Nielsen(1)
  • Malte Arensbach(2)
02:25.18
238
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Indledende
2016-05-15 09:31
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Daniel Holst Kjeldsen(1)
  • Emil Winter(2)
01:59.62
2 4 Roklubben Stevns I
  • Andreas Møller(1)
  • Mike Crillesen(2)
02:06.36
3 1 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Mathias Elgaard Jensen(1)
  • Frederik Cloos(2)
02:10.04
4 3 Sorø Roklub I
  • Christian Nielsen(1)
  • Malte Arensbach(2)
02:26.94
238
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 2. Indledende
2016-05-15 09:31
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub/KCHO III
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
01:58.66
2 6 Roklubben Viking I
  • Oliver Acs(1)
  • Aske Storm(2)
02:01.87
3 5 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alexander Aldrich(1)
  • Asbjørn Bay(2)
02:16.41
4 7 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Rasmus Mortensen(1)
  • Markkus Drejer(2)
02:20.52
239
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m A Finale
2016-05-15 16:28
Plac. # Navn Tid
6 8 Roskilde Roklub I 8
  • Caroline Munch(1)
0
1 10 Hadsund Roklub I 18
  • Ida Blomstrand(1)
01:59.84
2 6 Odense Roklub/KCO I 16
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
02:02.33
3 13 Roforeningen KVIK I 14
  • Xenia Kviat Antonsen(1)
02:13.34
4 1 Bagsværd Roklub/KCB V 12
  • Olivia Almeida Fesch(1)
02:17.92
5 7 Roklubben Ægir I 10
  • Signe Flarup Johansen(1)
02:19.47
239
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m B Finale
2016-05-15 16:25
Plac. # Navn Tid
6 4 Bagsværd Roklub/KCB II 2
  • Carla Siff Aagaard Roerslev(1)
0
1 11 Bagsværd Roklub/KCB IV 6
  • Emma Braad Olesen(1)
02:22.39
2 9 Odense Roklub/KCO 4
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
02:28.43
3 3 Bagsværd Roklub/KCB III 2
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
02:42.04
4 2 Bagsværd Roklub/KCB I 2
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
02:51.38
239
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Indledende
2016-05-15 09:39
Plac. # Navn Tid
1 6 Odense Roklub/KCO I
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
02:08.02
2 7 Roklubben Ægir I
  • Signe Flarup Johansen(1)
02:24.40
3 1 Bagsværd Roklub/KCB V
  • Olivia Almeida Fesch(1)
02:26.36
5 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
02:49.20
6 3 Bagsværd Roklub/KCB III
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
02:50.22
239
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 2. Indledende
2016-05-15 09:39
Plac. # Navn Tid
1 10 Hadsund Roklub I
  • Ida Blomstrand(1)
02:10.21
2 8 Roskilde Roklub I
  • Caroline Munch(1)
02:18.42
3 13 Roforeningen KVIK I
  • Xenia Kviat Antonsen(1)
02:20.18
4 11 Bagsværd Roklub/KCB IV
  • Emma Braad Olesen(1)
02:24.27
5 9 Odense Roklub/KCO
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
02:40.59
240
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m A Finale
2016-05-15 16:38
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Roklub/KCB I 18
  • Aksel Bay(1)
  • Frederik Larsen(2)
05:40.28
2 3 Ringsted Roklub I 16
  • Mike Halvor(1)
  • Sigurd Hutnik(2)
05:43.48
3 7 Holstebro Roklub/Roforeningen KVIK/KCB 14
  • Nicholas Andersen(1)
  • Frederik Geertsen Lund(2)
05:45.69
4 1 Roskilde Roklub/Sorø Roklub I 12
  • (1)
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(2)
06:04.26
240
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m B Finale
2016-05-15 16:34
Plac. # Navn Tid
1 8 Hvidovre Roklub I 10
  • Marcus Lyngesen(1)
  • Thomas Jensen(2)
05:52.98
2 5 Københavns Roklub I 8
  • Kasper Larson(1)
  • Gabriel Philip(2)
06:53.98
3 2 Københavns Roklub II 6
  • Viktor Friis Gefeldt(1)
  • Elvin Clemmensen(2)
07:40.20
240
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Indledende
2016-05-15 09:45
Plac. # Navn Tid
1 3 Ringsted Roklub I
  • Mike Halvor(1)
  • Sigurd Hutnik(2)
06:16.89
2 1 Roskilde Roklub/Sorø Roklub I
  • (1)
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(2)
06:20.65
3 5 Københavns Roklub I
  • Kasper Larson(1)
  • Gabriel Philip(2)
07:23.99
4 2 Københavns Roklub II
  • Viktor Friis Gefeldt(1)
  • Elvin Clemmensen(2)
08:07.88
240
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 2. Indledende
2016-05-15 09:45
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Aksel Bay(1)
  • Frederik Larsen(2)
06:03.70
2 7 Holstebro Roklub/Roforeningen KVIK/KCB
  • Nicholas Andersen(1)
  • Frederik Geertsen Lund(2)
06:12.91
3 8 Hvidovre Roklub I
  • Marcus Lyngesen(1)
  • Thomas Jensen(2)
06:13.99
241
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m A Finale
2016-05-15 16:50
Plac. # Navn Tid
1 15 Danske Studenters Roklub I 18
  • Amalie Riff Brems(1)
06:45.95
2 8 Sorø Roklub 16
  • Klara Christensen(1)
06:47.86
3 14 Fredericia Roklub/KCHO I 14
  • Amalie Kiær(1)
06:48.15
4 6 Roklubben Ægir I 12
  • Mie Mellerup(1)
06:53.96
5 3 Hadsund Roklub I 10
  • Agnete Munk(1)
07:13.81
6 2 Odder Roklub/KCHO I 8
  • Marie Poulsen(1)
07:26.86
241
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m B Finale
2016-05-15 16:46
Plac. # Navn Tid
1 12 Københavns Roklub I 6
  • Cecilie Brunnich Sørensen(1)
01
2 5 Næstved Roklub I 4
  • Mathilde Olsson(1)
02
3 1 Hadsund Roklub II 2
  • Thea Bach Stegger(1)
03
4 9 Lyngby Dameroklub/KKL I 2
  • Marie Elkjær(1)
04
5 11 Københavns Roklub II 2
  • Mia Rina Nielsen(1)
05
241
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m C Finale
2016-05-15 16:42
Plac. # Navn Tid
1 13 Roskilde Roklub II 2
  • Malli Segoli(1)
07:20.91
2 4 Københavns Roklub III 2
  • Bjørk Mosthaf Davidsen(1)
07:24.64
3 7 Aarhus Roklub I 2
  • Laura Boldsen(1)
08:01.85
241
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Indledende
2016-05-15 09:53
Plac. # Navn Tid
1 3 Hadsund Roklub I
  • Agnete Munk(1)
07:26.48
2 2 Odder Roklub/KCHO I
  • Marie Poulsen(1)
07:29.98
3 5 Næstved Roklub I
  • Mathilde Olsson(1)
07:30.33
4 1 Hadsund Roklub II
  • Thea Bach Stegger(1)
07:53.61
5 4 Københavns Roklub III
  • Bjørk Mosthaf Davidsen(1)
08:15.45
241
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 2. Indledende
2016-05-15 09:53
Plac. # Navn Tid
1 6 Roklubben Ægir I
  • Mie Mellerup(1)
07:23.87
2 8 Sorø Roklub
  • Klara Christensen(1)
07:29.35
3 9 Lyngby Dameroklub/KKL I
  • Marie Elkjær(1)
07:47.09
4 11 Københavns Roklub II
  • Mia Rina Nielsen(1)
08:06.21
5 7 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
08:19.07
241
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 3. Indledende
2016-05-15 09:53
Plac. # Navn Tid
1 15 Danske Studenters Roklub I
  • Amalie Riff Brems(1)
06:57.96
2 14 Fredericia Roklub/KCHO I
  • Amalie Kiær(1)
07:05.72
3 12 Københavns Roklub I
  • Cecilie Brunnich Sørensen(1)
07:11.40
4 13 Roskilde Roklub II
  • Malli Segoli(1)
08:01.53
242
U19 W/M 1X-Edon Junior u. 19 1X-Edon - 500m 1. Afdeling
2016-05-15 16:59
Plac. # Navn Tid
1 5 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
02:59.62
2 4 Roklubben Stevns II
  • Maja Møller(1)
03:40.18
3 7 Roklubben Stevns I
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
03:46.31
242
U19 W/M 1X-Edon Junior u. 19 1X-Edon - 500m 2. Afdeling
2016-05-15 17:03
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub/KCHO VI
  • Tobias Bork Kristensen(1)
02:36.41
2 9 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
02:40.04
3 11 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Frederik Cloos(1)
02:43.64
4 6 Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I
  • Oscar Burvil(1)
02:50.02
5 1 Holstebro Roklub/KCHO IV
  • Simon Mikkelsen(1)
02:55.05
6 3 Holstebro Roklub/KCHO III
  • Markkus Drejer(1)
02:55.75
243
W/M 8+ Åben 8+ - 2000m A Finale
2016-05-15 17:07
Plac. # Navn Tid
1 1 Holstebro Roklub/KCHO
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
  • Eskil Bech-Pedersen(2)
  • Frederik Taulbjerg(3)
  • Aske Petersen(4)
  • Jonathan Nielsen(5)
  • Mads Yding(6)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(7)
  • Christian Taulbjerg(8)
  • Mie Andersen(cox)
06:35.74
2 2 Aalborg Roklub I
  • Christian Hauge(1)
  • Troels Dalgaard Danielsen(2)
  • Jonas Svane(3)
  • Markus Schelske(4)
  • Mathias Brønd Sørensen(5)
  • Mikkel Paetau(6)
  • Nicolaj Winther(7)
  • Dan Dodensig Kristensen(8)
  • Mette Louise Karer(cox)
06:44.44