Resultater Danske Mesterskaber 2014

100
W/M 8+ Åben 8+ - 1000m A Finale
2014-09-13 13:00
Plac. # Navn Tid
1 1 Aalborg Roklub
  • Christian Hauge(1)
  • Claus Hougaard(2)
  • Nicolaj Winther(3)
  • Szymon Gréz(4)
  • Morten Yde(5)
  • Mathias Køser Thomsen(6)
  • Jonas Svane(7)
  • Jakob Andersen Molbech(8)
  • Jeppe Jægerslund(cox)
2:59:43
2 2 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I
  • Lars NN(1)
  • Bo Vestergaard(2)
  • Jakob Øjvind Nielsen(3)
  • Asbjørn Stahlhut(4)
  • Sebastian Bayer(5)
  • Svend Frydendahl(6)
  • Morten Rasmussen(7)
  • Peter Falk(8)
  • Cecilie Albrechtsen(cox)
3:03:84
3 3 Aalborg Roklub
  • Mads Gadeberg(1)
  • Søren Gam(2)
  • Nicolaj Iversen(3)
  • Dan Dodensig Kristensen(4)
  • Nedim Cokljat(5)
  • Anders Boutrup Petersen(6)
  • Gorm Henrik Fogh Rasmussen(7)
  • Mikkel Paetau(8)
  • Henrik Christoffersen(cox)
3:14:87
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m A Finale
2014-09-13 13:05
Plac. # Navn Tid
1 21 Lyngby Roklub
  • Jacob Lenzing(1)
1:45:08
2 8 Sorø Roklub I
  • (1)
1:49:27
3 23 Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
1:50:71
4 1 Sorø Roklub III
  • (1)
1:55:21
5 4 Odense Roklub I
  • Tobias Taudal(1)
1:55:71
6 15 Hadsund Roklub III
  • Mathias Laustsen(1)
1:58:84
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Indledende
2014-09-13 08:00
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub III
  • (1)
Anders1:55:93
2 4 Odense Roklub I
  • Tobias Taudal(1)
Anders1:59:52
3 5 Roskilde Roklub I
  • Martin Kofoed Jensen(1)
Anders2:03:30
4 3 Bagsværd Roklub
  • Jakob Rud Bernhardt(1)
Anders2:06:11
5 2 Hadsund Roklub II
  • Frederik Busk(1)
Anders2:06:20
6 7 Roklubben Ægir III
  • Andreas Z. Andersen(1)
Anders2:26:11
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 2. Indledende
2014-09-13 08:00
Plac. # Navn Tid
1 8 Sorø Roklub I
  • (1)
Thomas1:56:34
2 15 Hadsund Roklub III
  • Mathias Laustsen(1)
Thomas1:59:58
3 16 Roforeningen KVIK I
  • Nicolai Krogsgaard(1)
Thomas1:59:87
4 14 Bagsværd Roklub
  • Aksel Bay(1)
Thomas2:03:55
5 10 Holstebro Roklub
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(1)
Thomas2:06:87
6 12 Sorø Roklub IV
  • Jannick Wly Andersen(1)
Thomas2:20:87
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 3. Indledende
2014-09-13 08:00
Plac. # Navn Tid
1 21 Lyngby Roklub
  • Jacob Lenzing(1)
Lars / Ann-Louise1:43:30
2 18 Bagsværd Roklub I
  • Oliver Skov Jerkovic(1)
Lars / Ann-Louise1:43:78
3 20 Hadsund Roklub V
  • Thomas Knudsen(1)
Lars / Ann-Louise1:48:65
4 19 Hadsund Roklub I
  • Nichlas Pedersen(1)
Lars / Ann-Louise2:00:02
5 17 Bagsværd Roklub
  • Anders Granskov Hansen(1)
Lars / Ann-Louise2:07:21
6 22 Roforeningen KVIK II
  • Nicholas Andersen(1)
Lars / Ann-Louise2:09:90
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 4. Indledende
2014-09-13 08:00
Plac. # Navn Tid
1 23 Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
Jan1:54:68
2 26 Sorø Roklub II
  • (1)
Jan2:00:81
3 29 Holstebro Roklub I
  • Andreas Kristensen(1)
Jan2:07:84
4 28 Roskilde Roklub II
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
Jan2:21:84
5 24 Holstebro Roklub III
  • Ebbe Eliassen(1)
Jan2:26:05
6 27 Roskilde Roklub III
  • Lucas Vincent Boysen Larsen(1)
Jan2:31:52
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m A Finale
2014-09-13 13:08
Plac. # Navn Tid
1 4 Sorø Roklub I
  • Astrid Brehmer(1)
  • Klara Christensen(2)
1:48:08
2 2 Hadsund Roklub I
  • Agnete Munk(1)
  • Liane Vestergaard(2)
1:50:46
3 6 Hadsund Roklub II
  • Thea Bach Stegger(1)
  • Ida Blomstrand(2)
1:52:65
4 1 Sorø Roklub II
  • Freja Liv Holmark(1)
  • (2)
1:54:81
5 5 Odder Roklub I
  • Christine Meinert Cardel(1)
  • Marie Poulsen(2)
2:03:81
6 3 Odder Roklub II
  • Cecilie Illum Madsen(1)
  • Trine Leitzke(2)
2:44:00
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m A Finale
2014-09-13 13:11
Plac. # Navn Tid
1 4 Hadsund Roklub I
  • Mikkel Knudsen(1)
5:44:62
2 5 Sorø Roklub I
  • (1)
5:45:78
3 12 Roklubben Furesø I
  • Jonas Lund(1)
5:49:18
4 9 Nordslesvigsk Roklub I
  • Sebastian Haug Krab(1)
6:09:37
5 15 Roskilde Roklub II
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
6:11:43
6 14 Sorø Roklub
  • (1)
6:16:81
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Indledende
2014-09-13 08:19
Plac. # Navn Tid
1 4 Hadsund Roklub I
  • Mikkel Knudsen(1)
Flemming6:15:90
2 5 Sorø Roklub I
  • (1)
Flemming6:17:27
3 3 Vestervig Roklub I
  • Jonas Lund Madsen(1)
Flemming6:20:18
4 6 Odense Roklub I
  • Anders Salling(1)
Flemming6:21:68
5 1 Odder Roklub I
  • Emil Grønlund(1)
Flemming7:12:49
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 2. Indledende
2014-09-13 08:19
Plac. # Navn Tid
1 12 Roklubben Furesø I
  • Jonas Lund(1)
Anders6:24:99
2 9 Nordslesvigsk Roklub I
  • Sebastian Haug Krab(1)
Anders6:31:93
3 7 Hadsund Roklub III
  • Max Jensen(1)
Anders6:36:71
4 11 Hadsund Roklub II
  • Mikkel Jensen(1)
Anders6:46:18
5 8 Roforeningen KVIK I
  • Thomas Hovmand Larsen(1)
Anders6:55:99
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 3. Indledende
2014-09-13 08:19
Plac. # Navn Tid
1 15 Roskilde Roklub II
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
Thomas6:20:93
2 14 Sorø Roklub
  • (1)
Thomas6:27:21
3 18 Roskilde Roklub I
  • Andreas Yde(1)
Thomas6:32:27
4 13 Nordslesvigsk Roklub II
  • Simon Skytte(1)
Thomas6:35:84
104
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m A Finale
2014-09-13 13:18
Plac. # Navn Tid
1 1 Rocenter Aarhus I
  • Sarah Moslund(1)
  • Mette Køchs Nielsen(2)
Mål-tider0:00:00
2 3 Danske Studenters Roklub I
  • Amalie Riff Brems(1)
  • Anne Katrine Kiilgaard(2)
Mål-tider0:14:37
3 2 Roskilde Roklub I
  • Mathilde Laursen(1)
  • Freja Krüger(2)
Mål-tider0:21:43
4 4 Odense Roklub I
  • Emilie Bechsgaard Andersen(1)
  • Mette Knudsen(2)
Mål-tider0:34:43
105
W2- Åben Kvinder 2- - 2000m A Finale
2014-09-13 13:25
Plac. # Navn Tid
1 3 Danske Studenters Roklub I
  • Nina Byriel Kronborg(1)
  • Anne Sofie Dahl-Petersen(2)
7:57:40
2 1 Bagsværd Roklub I
  • Anine Maria Lütt(1)
  • Fie Johansen(2)
8:22:21
3 2 Sorø Roklub I
  • (1)
  • Ida Langkjær(2)
8:25:78
106
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m A Finale
2014-09-13 13:32
Plac. # Navn Tid
1 7 Roskilde Roklub I
  • Bastian Secher(1)
Mål-tider0:00:00
2 9 Ribe Roklub I
  • Sebastian Adelhardt -(1)
Mål-tider0:04:34
3 2 Lyngby Roklub I
  • Emil Lenzing(1)
Mål-tider0:05:84
4 3 Maribo Roklub I
  • Christian Thor Hagemann(1)
Mål-tider0:17:37
5 5 Holstebro Roklub I
  • Aske Petersen(1)
Mål-tider0:21:24
6 8 Næstved Roklub I
  • Magnus Kamp Stagil(1)
Mål-tider0:39:31
106
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 1. Indledende
2014-09-13 08:40
Plac. # Navn Tid
1 3 Maribo Roklub I
  • Christian Thor Hagemann(1)
Lars7:49:37
2 5 Holstebro Roklub I
  • Aske Petersen(1)
Lars7:53:68
3 2 Lyngby Roklub I
  • Emil Lenzing(1)
Lars8:02:05
4 4 Lyngby Roklub II
  • Mathias Nielsen - KR(1)
Lars8:17:62
5 1 Lyngby Roklub III
  • Søren Baastrup(1)
Lars8:25:49
106
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 2. Indledende
2014-09-13 08:40
Plac. # Navn Tid
1 7 Roskilde Roklub I
  • Bastian Secher(1)
Jan7:52:46
2 9 Ribe Roklub I
  • Sebastian Adelhardt -(1)
Jan8:02:65
3 8 Næstved Roklub I
  • Magnus Kamp Stagil(1)
Jan8:28:81
4 6 Nordslesvigsk Roklub I
  • Søren Brag(1)
Jan9:00:30
107
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m A Finale
2014-09-13 13:39
Plac. # Navn Tid
1 6 Roforeningen KVIK I
  • Anne Dsane Andersen(1)
  • Fie Udby Erichsen(2)
6:57:84
2 4 Odder Roklub I
  • Christina Pultz(1)
  • Juliane Elander(2)
7:02:27
3 7 Aarhus Roklub I
  • Nina Hollensen(1)
  • Astrid Bertelsen(2)
7:20:37
4 2 Roklubben Ægir II
  • Jeanne Holm(1)
  • Nikoline Vestergaard Dich(2)
8:19:55
5 5 Aarhus Roklub II
  • Charlotte Thor(1)
  • Rose Benedicte Lawaetz(2)
8:23:52
108
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m A Finale
2014-09-13 13:46
Plac. # Navn Tid
1 7 Sorø Roklub I
  • Astrid Steensberg(1)
8:06:14
2 4 Holstebro Roklub I
  • Ida Petersen(1)
8:17:18
3 1 Odder Roklub I
  • Julie Poulsen(1)
8:24:27
4 3 Hadsund Roklub I
  • Sofie Matiesen(1)
8:25:52
5 6 Ribe Roklub I
  • Kirstine Bruun Viuff(1)
8:26:58
109
LW1X Åben Kvinder letvægt 1X - 2000m A Finale
2014-09-13 13:53
Plac. # Navn Tid
1 2 Hadsund Roklub I
  • Trine Toft Andersen(1)
Mål-tider0:00:00
2 5 Roskilde Roklub I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
Mål-tider0:02:62
3 4 Lyngby Dameroklub I
  • Helene Nygaard Olsen(1)
Mål-tider0:10:43
4 1 Odense Roklub I
  • Sara Nissen(1)
Mål-tider0:49:78
110
M4+ Åben Mænd 4+ - 1000m A Finale
2014-09-13 14:00
Plac. # Navn Tid
1 2 Aalborg Roklub
  • Nicolaj Iversen(1)
  • Christian Hauge(2)
  • Søren Gam(3)
  • Mathias Køser Thomsen(4)
  • Jeppe Jægerslund(cox)
3:37:43
2 1 Aalborg Roklub
  • Mads Gadeberg(1)
  • Claus Hougaard(2)
  • Szymon Gréz(3)
  • Mikkel Paetau(4)
  • Henrik Christoffersen(cox)
3:54:52
111-A
Master W4-/4X MW4x/+/-, FM , 1000m - 1000m 1. Afdeling
2014-09-13 14:05
Ingen tilmeldt, løbet udgår
111-B
Master W/M 4X/4+/4-/4X+ MM/MW4x/+/-, FM , 1000m - 1000m 1. Afdeling
2014-09-13 14:05
Ingen tilmeldt, løbet udgår
111
Master W/M 4X/4-/4X+/4+ Masters  27+  4X/4X+/4-/4+ - 1000m A Finale
2014-09-13 14:10
Plac. # Navn Tid
1 3 Fredensborg Roklub
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Susanne Hansen(3)
  • Merete Boldt(4)
Start:10s Mål-tider00:00:00
2 2 Sorø Roklub
  • Merete Busk(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • (3)
  • Anne Brehmer(4)
Start:0s Mål-tider00:07:21
3 3 Roklubben Furesø
  • Marianne Henney(1)
  • Bente Johannessen(2)
  • Mikael Møller Hansen(3)
  • Jane Hagan(4)
Start:0s 3:29:68
4 4 Fredericia Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
Start:8s 3:37:43
5 1 Danske Studenters Roklub
  • (1)
  • Søren Strange(2)
  • Henrik Almegaard(3)
  • Lars Nielsen(4)
Start:28s 3:45:65
6 5 Aarhus Roklub I
  • Jeppe Meinert(1)
  • Christian Nielsen(2)
  • Jacob Lindegaard(3)
  • Morten F. Sørensen(4)
Start:28s 3:49:46
7 2 Fredensborg Roklub
  • Ole Bastholm Jørgensen(1)
  • Alf Mikkelsen(2)
  • Søren Heinrichsen(3)
  • Emil Heinrichsen(4)
Start:28s 3:51:90
112
U19 M4+inr Junior u. 19 Drenge 4+inr - 1000m A Finale
2014-09-13 14:15
Plac. # Navn Tid
1 2 Hadsund Roklub I
  • Magnus Bartholomæussen(1)
  • Jesper Molin(2)
  • Max Jensen(3)
  • Mikkel Jensen(4)
  • Frederik Busk(cox)
4:41:14
113
M2X Åben Mænd 2X - 2000m A Finale
2014-09-13 14:20
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Mads Rasmussen(1)
  • Rasmus Quist(2)
6:28:62
2 7 Roskilde Roklub I
  • Sophus Johannesen(1)
  • Andreas Dyrby(2)
6:36:52
3 2 Hadsund Roklub I
  • Christian Noll Nielsen(1)
  • Jens Noll Nielsen(2)
6:37:40
4 6 Odense Roklub II
  • Nick H. Larsen(1)
  • Tobias Kempf(2)
6:38:49
5 9 Lyngby Roklub I
  • Alexander Modest(1)
  • Peter Christian Holmquist(2)
6:48:24
113
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 1. Indledende
2014-09-13 09:22
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Mads Rasmussen(1)
  • Rasmus Quist(2)
Flemming6:53:24
2 2 Hadsund Roklub I
  • Christian Noll Nielsen(1)
  • Jens Noll Nielsen(2)
Flemming6:59:84
3 3 Odense Roklub I
  • Esben Rusbjerg(1)
  • Jesper Fredsted(2)
Flemming7:12:30
4 1 Fredericia Roklub I
  • Christian Kiær(1)
  • Laurits Cordtz Larsen(2)
Flemming7:39:21
113
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 2. Indledende
2014-09-13 09:22
Plac. # Navn Tid
1 6 Odense Roklub II
  • Nick H. Larsen(1)
  • Tobias Kempf(2)
Anders6:56:46
2 7 Roskilde Roklub I
  • Sophus Johannesen(1)
  • Andreas Dyrby(2)
Anders6:58:02
3 9 Lyngby Roklub I
  • Alexander Modest(1)
  • Peter Christian Holmquist(2)
Anders7:12:55
4 8 Lyngby Roklub II
  • Tim Antonie-Hansen(1)
  • Emil Meland Knudsen(2)
Anders7:21:81
114
LM1X Åben Mænd letvægt 1X - 2000m A Finale
2014-09-13 14:27
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Furesø I
  • Henrik Stephansen(1)
7:05:27
2 6 Næstved Roklub I
  • Morten Jørgensen(1)
7:13:49
3 2 Aarhus Roklub I
  • Andrej Lawaetz Bendtsen(1)
7:15:90
4 5 Lyngby Roklub I
  • Martin Owczraek Kosner Christiansen(1)
7:27:43
5 7 Aarhus Roklub II
  • Morten Wesley Malm(1)
8:04:65
6 3 Bagsværd Roklub I
  • William Schrøder(1)
8:18:74
115
W8+ Åben Kvinder 8+ - 2000m A Finale
2014-09-13 14:34
Plac. # Navn Tid
1 4 Roforeningen KVIK I
  • Christina Aagaard(1)
  • Lea Jakobsen(2)
  • Maja Søndergaard Knudsen(3)
  • Marianne Becker(4)
  • Rikke C Nielsen(5)
  • Ulla Jacobsen(6)
  • Anne Dsane Andersen(7)
  • Sarah Lauritzen(8)
  • Philip Tobin(cox)
6:56:84
2 1 Holstebro Roklub I
  • Elisabeth Bjørndahl Baun(1)
  • Nanna Trier Nipper(2)
  • Rikke Brouw Hyldahl(3)
  • Sofie Brorson Vetner(4)
  • Anne Vestergaard Nielsen(5)
  • Laura Funch Petersen(6)
  • Trine Dahl Pedersen(7)
  • Nanna Bo Christensen(8)
  • Mie Andersen(cox)
7:09:71
3 3 Bagsværd Roklub
  • Marianne Vinsand(1)
  • Fie Johansen(2)
  • Anine Maria Lütt(3)
  • Kirstine Halberg Engel(4)
  • Mia Elisabeth Espersen(5)
  • Tanja Spring Ehlers(6)
  • Veronika Karlsson(7)
  • Kristine Madsen(8)
  • Frederikke Bay Toft(cox)
7:15:46
4 2 Aarhus Roklub
  • Anne Søby Pedersen(1)
  • Anne Dahl Sørensen(2)
  • Anne Juul Olsen(3)
  • Cecilie Nørregaard(4)
  • Mai Nielsen(5)
  • Heidi Christensen(6)
  • Mette Brouw Iversen(7)
  • Rose Benedicte Lawaetz(8)
  • Lara Burchardt(cox)
7:40:27
116
U19 M2- Junior u. 19 Drenge 2- - 2000m A Finale
2014-09-13 14:41
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • Jens Albert Graudal(1)
  • Jakob Lillelund(2)
6:58:78
2 1 Bagsværd Roklub I
  • Laurits Mathiassen(1)
  • Mikkel Aaslet(2)
7:55:78
117
M2+inr motion, FM.1000m - 1000m 1. Afdeling
2014-09-13 23:59
Ingen tilmeldt, løbet udgår
118
M4X Åben Mænd 4X - 2000m A Finale
2014-09-13 14:53
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Jannik Nilton(1)
  • Rasmus Quist(2)
  • Tøger Berg Rasmussen(3)
  • Sverri S. Nielsen(4)
6:22:81
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Oscar Petersen(1)
  • Ole Søgaard(2)
  • Christian Michaelsen(3)
  • Frederic Maigaard(4)
6:32:87
3 1 Lyngby Roklub I
  • Alexander Modest(1)
  • Oliver Rying Thomsen(2)
  • Peter Christian Holmquist(3)
  • Tim Antonie-Hansen(4)
6:37:30
4 2 Nordslesvigsk Roklub I
  • Jesper Tronier Hansen(1)
  • Marian Borsinski(2)
  • Niclas Schmidt(3)
  • Christian Kragh(4)
6:38:02
119
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m A Finale
2014-09-13 15:00
Plac. # Navn Tid
1 3 Odense Roklub I
  • Anne Larsen(1)
  • Marta Kempf(2)
7:57:84
2 5 Holstebro Roklub I
  • Pavlina Zapletalova(1)
  • Ida Petersen(2)
8:06:93
3 1 Roskilde Roklub I
  • Silja Konoy Davidsen(1)
  • Simone Sørensen(2)
8:08:87
4 2 Næstved Roklub I
  • Anna Frimann(1)
  • Marie Frimann(2)
8:13:78
120
LM4- DM, 2000m - 2000m 1. Afdeling
2014-09-13 23:59
Ingen tilmeldt, løbet udgår
121
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m A Finale
2014-09-13 15:14
Plac. # Navn Tid
1 2 Hadsund Roklub I
  • Mathias Danmark(1)
  • Wiliam Wisholm(2)
7:05:43
2 1 Odense Roklub I
  • Malte Rusbjerg(1)
  • David Lønholm Shekufa(2)
7:39:55
122
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m A Finale
2014-09-13 15:21
Plac. # Navn Tid
1 4 Roforeningen KVIK I
  • Fie Udby Erichsen(1)
8:06:43
2 2 Odense Roklub II
  • Emma Kiehn(1)
8:17:02
3 6 Aarhus Roklub I
  • Nina Hollensen(1)
8:23:08
4 8 Roskilde Roklub I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
8:36:43
5 9 Odense Roklub I
  • Christina Juhl Johansen(1)
8:45:99
122
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 1. Indledende
2014-09-13 09:50
Plac. # Navn Tid
1 4 Roforeningen KVIK I
  • Fie Udby Erichsen(1)
Thomas7:53:87
2 2 Odense Roklub II
  • Emma Kiehn(1)
Thomas8:01:24
3 6 Aarhus Roklub I
  • Nina Hollensen(1)
Thomas8:10:46
4 5 Roklubben Ægir I
  • Helene Olesen(1)
Thomas8:45:49
122
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 2. Indledende
2014-09-13 09:50
Plac. # Navn Tid
1 9 Odense Roklub I
  • Christina Juhl Johansen(1)
Lars8:22:71
2 8 Roskilde Roklub I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
Lars8:31:08
3 10 Skovshoved Roklub I
  • Henriette Skavin(1)
Lars8:48:49
123
M1X Åben Mænd 1X - 2000m A Finale
2014-09-13 15:28
Plac. # Navn Tid
1 2 Roklubben Furesø I
  • Henrik Stephansen(1)
7:12:24
2 5 Odder Roklub I
  • Steffen Bonde(1)
7:18:62
3 13 Aarhus Roklub I
  • Andrej Lawaetz Bendtsen(1)
7:32:37
4 8 Hadsund Roklub I
  • Peter Rytter Munk(1)
7:35:08
5 15 Roforeningen KVIK I
  • Loui Lam(1)
7:36:74
6 10 Odder Roklub II
  • Mathias Larsen(1)
7:39:11
123
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. Indledende
2014-09-13 10:04
Plac. # Navn Tid
1 5 Odder Roklub I
  • Steffen Bonde(1)
Jan7:05:34
2 2 Roklubben Furesø I
  • Henrik Stephansen(1)
Jan7:07:34
3 3 Næstved Roklub I
  • Morten Jørgensen(1)
Jan7:26:74
4 4 Roforeningen KVIK II
  • Carl Traff(1)
Jan7:48:52
5 1 Lyngby Roklub I
  • Emil Meland Knudsen(1)
Jan8:32:40
123
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 2. Indledende
2014-09-13 10:04
Plac. # Navn Tid
1 10 Odder Roklub II
  • Mathias Larsen(1)
Flemming7:19:99
2 8 Hadsund Roklub I
  • Peter Rytter Munk(1)
Flemming7:21:30
3 9 Odder Roklub III
  • Alex Berg(1)
Flemming7:28:78
4 11 Danske Studenters Roklub I
  • Christoffer Kruse(1)
Flemming7:44:18
5 6 Odense Roklub I
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
Flemming7:45:90
123
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 3. Indledende
2014-09-13 10:04
Plac. # Navn Tid
1 13 Aarhus Roklub I
  • Andrej Lawaetz Bendtsen(1)
Anders7:26:34
2 15 Roforeningen KVIK I
  • Loui Lam(1)
Anders7:32:55
3 14 Aalborg Roklub I
  • Mathias Kristensen(1)
Anders7:39:11
4 12 Fredericia Roklub I
  • Christian Kiær(1)
Anders7:57:93
124
W2+inr Åben Kvinder 2+inr - 1000m A Finale
2014-09-13 15:35
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub I
  • Cecilie Albrechtsen(1)
  • Signe Berg(2)
  • Ida Eltorm(cox)
5:26:58
2 2 Kalundborg Roklub I
  • Britta Densen(1)
  • Lene Haugaard Mikkelsen(2)
  • Marie Valeur(cox)
5:33:81
125
U19 M8+ Junior u. 19 Drenge 8+ - 2000m A Finale
2014-09-13 15:40
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub I
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(1)
  • Jonathan Nielsen(2)
  • Christian Carlsen(3)
  • Thomas Kildahl Lauritsen(4)
  • Aske Petersen(5)
  • Christian Taulbjerg(6)
  • Frederik Taulbjerg(7)
  • Mads Yding(8)
  • Jonas G. Lund(cox)
6:54:65
2 1 Bagsværd Roklub
  • Kristian Alm(1)
  • Laurits Mathiassen(2)
  • Mikkel Aaslet(3)
  • Marcus Johansen(4)
  • Malthe Sebastian Puro(5)
  • Jakob Grove Klahsen(6)
  • Oscar Svane Hansen(7)
  • Niels Frederiksen(8)
  • Mathilde Norking(cox)
7:52:40
126
M4- Åben Mænd 4- - 2000m A Finale
2014-09-13 15:47
Plac. # Navn Tid
1 4 Roskilde Roklub I
  • Jacob Barsøe(1)
  • Sophus Johannesen(2)
  • Andreas Dyrby(3)
  • Kasper Jørgensen(4)
6:28:99
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Lasse Dittmann(1)
  • Jacob Søgaard Larsen(2)
  • Mike Christensen(3)
  • Frederik Secher(4)
6:34:21
3 5 Bagsværd Roklub II
  • Ulrich Høgstedt(1)
  • Christian Asmussen(2)
  • Emil Kjerri(3)
  • Jens Vilhelmsen(4)
6:40:65
4 1 Danske Studenters Roklub I
  • Jesper Krogh(1)
  • Anders Moustgaard(2)
  • Mark Hartsteen(3)
  • David Een Sture(4)
6:42:02
127
LW2X Åben Kvinder letvægt 2X - 2000m A Finale
2014-09-13 15:54
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub
  • Emilie Caroline Broberg(1)
  • Sarah Jürgensen(2)
8:03:81
2 1 Roklubben Ægir I
  • Anne Nissen(1)
  • Ann Sofie Søndergaard(2)
8:12:47
3 3 Hadsund Roklub I
  • Mette Noll Nielsen(1)
  • Sara Janner(2)
8:17:99
128
M2- Åben Mænd 2- - 2000m A Finale
2014-09-13 16:01
Plac. # Navn Tid
1 3 Danske Studenters Roklub I
  • Michael Ludwigsen(1)
  • Jacob Jespersen(2)
7:17:02
2 1 Lyngby Roklub I
  • Anders Bau Hansen(1)
  • Oliver Rying Thomsen(2)
7:31:02
3 4 Roskilde Roklub I
  • Mads Kjøller(1)
  • Mads Brogaard(2)
7:39:43
129
U19 W4X Junior u. 19 Piger 4X - 2000m A Finale
2014-09-13 16:08
Plac. # Navn Tid
1 1 Odense Roklub I
  • Julie Gaumitz Storm(1)
  • Line Katrine Olsen(2)
  • Anne Larsen(3)
  • Marta Kempf(4)
7:13:52
2 3 Bagsværd Roklub I
  • Emma Hammer(1)
  • Stine Mathiasen(2)
  • Marie Mørch(3)
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(4)
7:18:40
3 2 Holstebro Roklub I
  • Nanna Bo Christensen(1)
  • Trine Dahl Pedersen(2)
  • Ida Petersen(3)
  • Pavlina Zapletalova(4)
7:19:37
4 4 Sorø Roklub I
  • Astrid Steensberg(1)
  • (2)
  • Ida Brehmer(3)
  • Ida Langkjær(4)
7:20:62
130
M4+inr Åben Mænd 4+inr - 2000m A Finale
2014-09-13 16:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub I
  • Nicolai Møller Andersen(1)
  • Christoffer Kruse(2)
  • Thor Buch Grønlykke(3)
  • Morten Rasmussen(4)
  • Ida Eltorm(cox)
7:55:55
2 2 Bagsværd Roklub
  • Ole Søgaard(1)
  • Peter Søgaard(2)
  • Christian Michaelsen(3)
  • Olav Dahlgaard(4)
  • Frederikke Bay Toft(cox)
8:09:18
3 3 Danske Studenters Roklub
  • Svend Frydendahl(1)
  • Sebastian Bayer(2)
  • Asbjørn Stahlhut(3)
  • Lars Verkade(4)
  • Cecilie Albrechtsen(cox)
8:12:74
131
LM2X FM, 2000m - 2000m 1. Afdeling
2014-09-13 23:59
Ingen tilmeldt, løbet udgår
132
U19 M4X Junior u. 19 Drenge 4X - 2000m A Finale
2014-09-13 16:22
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Roklub I
  • Jacob Grove Klahsen(1)
  • Malthe Sebastian Puro(2)
  • Marcus Johansen(3)
  • Emil Eigenbrod(4)
6:35:02
2 2 Holstebro Roklub I
  • Jonathan Nielsen(1)
  • Frederik Taulbjerg(2)
  • Aske Petersen(3)
  • Mads Yding(4)
6:42:43
3 5 Hadsund Roklub I
  • Jesper Molin(1)
  • Mikkel Knudsen(2)
  • Mathias Danmark(3)
  • Wiliam Wisholm(4)
6:48:27
4 4 Odense Roklub I
  • Laust Zwisler(1)
  • Søren Dahl Hansen(2)
  • David Lønholm Shekufa(3)
  • Malte Rusbjerg(4)
6:57:62
133
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m A Finale
2014-09-13 16:29
Plac. # Navn Tid
1 17 Bagsværd Roklub/Lyngby Roklub I
  • Jacob Lenzing(1)
  • Oliver Skov Jerkovic(2)
1:37:93
2 1 Sorø Roklub II
  • (1)
  • (2)
1:42:40
3 13 Sorø Roklub I
  • (1)
  • (2)
1:47:81
4 12 Hadsund Roklub III
  • Mathias Laustsen(1)
  • Jeppe Bach Sørensen(2)
1:48:52
5 5 Holstebro Roklub I
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(1)
  • Frederik Geertsen Lund(2)
1:52:40
6 14 Holstebro Roklub
  • Nichlas Ulnits(1)
  • Andreas Kristensen(2)
1:55:81
133
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Indledende
2014-09-13 10:25
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub II
  • (1)
  • (2)
Flemming1:46:93
2 5 Holstebro Roklub I
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(1)
  • Frederik Geertsen Lund(2)
Flemming1:50:65
3 7 Roforeningen KVIK I
  • Nicholas Andersen(1)
  • Nicolai Krogsgaard(2)
Flemming1:53:68
4 8 Odder Roklub I
  • Johan Arentoft Kristensen(1)
  • Jonathan Martin Lara(2)
Flemming2:03:93
5 2 Roskilde Roklub I
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
  • Lucas Vincent Boysen Larsen(2)
Flemming2:17:05
133
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 2. Indledende
2014-09-13 10:25
Plac. # Navn Tid
1 13 Sorø Roklub I
  • (1)
  • (2)
Thomas1:45:14
2 12 Hadsund Roklub III
  • Mathias Laustsen(1)
  • Jeppe Bach Sørensen(2)
Thomas1:45:40
3 9 Roklubben Ægir
  • Adrian Flarup Johansen(1)
  • Andreas Z. Andersen(2)
Thomas1:57:78
4 10 Odder Roklub II
  • Kristian Alrøe(1)
  • Viktor Knopp Hansen(2)
Thomas2:17:65
133
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 3. Indledende
2014-09-13 10:25
Plac. # Navn Tid
1 17 Bagsværd Roklub/Lyngby Roklub I
  • Jacob Lenzing(1)
  • Oliver Skov Jerkovic(2)
Anders1:38:18
2 14 Holstebro Roklub
  • Nichlas Ulnits(1)
  • Andreas Kristensen(2)
Anders1:52:55
3 16 Hadsund Roklub I
  • Nichlas Pedersen(1)
  • Frederik Busk(2)
Anders1:55:02
4 15 Bagsværd Roklub
  • Jakob Rud Bernhardt(1)
  • Anders Granskov Hansen(2)
Anders1:56:43
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m A Finale
2014-09-13 16:32
Plac. # Navn Tid
1 20 Hadsund Roklub III
  • Liane Vestergaard(1)
1:58:78
2 11 Fredensborg Roklub I
  • Cecilie Girke(1)
2:01:11
3 21 Hadsund Roklub II
  • Ida Blomstrand(1)
2:01:87
4 15 Sorø Roklub III
  • Astrid Brehmer(1)
2:04:40
5 2 Odense Roklub I
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
2:16:55
6 5 Odder Roklub II
  • Marie Poulsen(1)
2:16:87
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Indledende
2014-09-13 10:34
Plac. # Navn Tid
1 5 Odder Roklub II
  • Marie Poulsen(1)
Ann-Louise / Lars2:06:18
2 2 Odense Roklub I
  • Sofie Halling Vikkelsøe(1)
Ann-Louise / Lars2:07:37
3 6 Odder Roklub I
  • Christine Meinert Cardel(1)
Ann-Louise / Lars2:08:14
4 4 Roklubben Ægir I
  • Mie Mellerup(1)
Ann-Louise / Lars2:16:34
5 3 Odder Roklub III
  • Sofie Miller(1)
Ann-Louise / Lars2:21:68
6 1 Roforeningen KVIK I
  • Xenia Kviat Antonsen(1)
Ann-Louise / Lars2:30:14
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 2. Indledende
2014-09-13 10:34
Plac. # Navn Tid
1 11 Fredensborg Roklub I
  • Cecilie Girke(1)
Jan1:56:78
2 15 Sorø Roklub III
  • Astrid Brehmer(1)
Jan1:58:96
3 14 Sorø Roklub IV
  • (1)
Jan1:59:49
4 8 Sorø Roklub II
  • Klara Christensen(1)
Jan2:00:52
5 12 Hadsund Roklub IV
  • Thea Bach Stegger(1)
Jan2:06:34
6 7 Danske Studenters Roklub I
  • Amalie Riff Brems(1)
Jan2:07:58
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 3. Indledende
2014-09-13 10:34
Plac. # Navn Tid
1 20 Hadsund Roklub III
  • Liane Vestergaard(1)
Thomas1:57:30
2 21 Hadsund Roklub II
  • Ida Blomstrand(1)
Thomas1:59:08
3 16 Hadsund Roklub I
  • Agnete Munk(1)
Thomas2:09:81
4 19 Fredericia Roklub
  • Amalie Kiær(1)
Thomas2:13:14
5 17 Hadsund Roklub V
  • Zenia Hvid(1)
Thomas2:18:74
6 18 Roskilde Roklub I
  • Amanda Berner(1)
Thomas2:22:87
135
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m A Finale
2014-09-13 16:35
Plac. # Navn Tid
1 2 Roforeningen KVIK/Roklubben Furesø I
  • Thor Friis(1)
  • Jonas Lund(2)
5:24:49
2 8 Vestervig Roklub I
  • Kasper Overgaard(1)
  • Jonas Lund Madsen(2)
5:33:08
3 5 Roskilde Roklub I
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
  • Andreas Yde(2)
5:34:55
4 6 Holstebro Roklub I
  • Jakob Mortensen(1)
  • Jonas G. Lund(2)
5:57:49
136
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m A Finale
2014-09-13 16:42
Plac. # Navn Tid
1 4 Rocenter Aarhus I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
6:21:52
2 7 Roskilde Roklub I
  • Simone Sørensen(1)
6:24:78
3 1 Hadsund Roklub I
  • Astrid Filtenborg(1)
6:32:46
4 6 Rocenter Aarhus II
  • Sarah Moslund(1)
6:40:02
5 8 Roskilde Roklub II
  • Freja Krüger(1)
6:46:14
6 3 Ribe Roklub I
  • Line Viuf(1)
7:02:58
136
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Indledende
2014-09-13 10:56
Plac. # Navn Tid
1 4 Rocenter Aarhus I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
Thomas6:24:55
2 1 Hadsund Roklub I
  • Astrid Filtenborg(1)
Thomas6:45:37
3 3 Ribe Roklub I
  • Line Viuf(1)
Thomas6:48:49
4 2 Holstebro Roklub I
  • Gry Nikolajsen(1)
Thomas6:56:11
136
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 2. Indledende
2014-09-13 10:56
Plac. # Navn Tid
1 7 Roskilde Roklub I
  • Simone Sørensen(1)
Flemming6:29:49
2 6 Rocenter Aarhus II
  • Sarah Moslund(1)
Flemming6:43:87
3 8 Roskilde Roklub II
  • Freja Krüger(1)
Flemming6:46:78
4 5 Sorø Roklub I
  • (1)
Flemming6:51:49
137
LM2- Åben Mænd letvægt 2- - 2000m A Finale
2014-09-13 16:49
Plac. # Navn Tid
1 3 Lyngby Roklub I
  • Anders Bau Hansen(1)
  • Martin Owczraek Kosner Christiansen(2)
7:08:93
2 1 Bagsværd Roklub
  • Mads Petersen(1)
  • Alexander S. Sørensen(2)
7:11:93
138
U19 M4- Jun A, JM, 2000m - 2000m 1. Afdeling
2014-09-13 23:59
Ingen tilmeldt, løbet udgår
139
Master W2X/2+/1X/2- Masters Kvinder  27+  1X/2X/2-/2+ - 1000m 1. Afdeling
2014-09-13 16:56
Plac. # Navn Tid
1 5 Fredensborg Roklub III
  • Susanne Hansen(1)
  • Merete Boldt(2)
Start:10s 4:14:68
2 4 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
  • Ruth Köster(2)
Start:30s 4:17:87
3 2 Nordslesvigsk Roklub I
  • Anette Friedrichsen(1)
  • Susan Arndt(2)
Start:35s 4:30:74
4 10 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Jane Hagan(2)
Start:25s 4:37:87
5 7 Sorø Roklub II
  • (1)
  • Ingrid Petersen(2)
Start:0s 4:45:18
139
Master W2X/2+/1X/2- Masters Kvinder  27+  1X/2X/2-/2+ - 1000m 2. Afdeling
2014-09-13 17:01
Plac. # Navn Tid
1 8 Fredensborg Roklub I
  • Anette Andersen(1)
Start:15s 4:27:58
2 1 Sorø Roklub IV
  • Gitte Niven(1)
Start:0s 4:43:90
140
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m A Finale
2014-09-13 17:06
Plac. # Navn Tid
1 4 Lemvig Roklub I
  • Jørgen Jensen(1)
4:28:05
2 6 Bagsværd Roklub I
  • Ian Baden(1)
4:30:55
3 3 Sorø Roklub I
  • Lars Bo Andersen(1)
4:35:40
4 5 Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald(1)
4:45:40
5 1 Nordslesvigsk Roklub II
  • Gerd Larsen(1)
4:56:24
140
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 1. Indledende
2014-09-13 11:20
Plac. # Navn Tid
1 4 Lemvig Roklub I
  • Jørgen Jensen(1)
Start:25s Lars / Ann-Louise4:12:49
2 3 Sorø Roklub I
  • Lars Bo Andersen(1)
Start:50s Lars / Ann-Louise4:16:74
3 1 Nordslesvigsk Roklub II
  • Gerd Larsen(1)
Start:0s Lars / Ann-Louise4:24:21
4 2 Nordslesvigsk Roklub I
  • Kim Schauer Boysen(1)
Start:45s Lars / Ann-Louise5:24:68
140
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 2. Indledende
2014-09-13 11:20
Plac. # Navn Tid
1 6 Bagsværd Roklub I
  • Ian Baden(1)
Start:35s Jan4:35:30
2 5 Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald(1)
Start:15s Jan4:35:87
3 7 Fredensborg Roklub I
  • Alf Mikkelsen(1)
Start:0s Jan4:37:30
141
Master M2X/2- Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m A Finale
2014-09-13 17:11
Plac. # Navn Tid
1 7 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
  • (2)
Start:30s 0:38:65
2 2 Københavns Roklub I
  • Bo Vestergaard(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
Start:45s 0:45:00
3 9 Fredensborg Roklub II
  • Bent Andersen(1)
  • Svend Aage Nielsen(2)
Start:0s 0:52:84
4 6 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:45s 0:56:40
5 8 Aalborg Roklub I
  • Peter Christoffersen(1)
  • Jens Brandt(2)
Start:45s 1:01:81
6 4 Fredensborg Roklub I
  • Søren Heinrichsen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
Start:45s 1:10:18
142
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m A Finale
2014-09-13 17:16
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub
  • Lisbet Falch Jakobsen(1)
  • Veronika Karlsson(2)
  • Sofie Råberg Mikkelsen(3)
  • Tanja Spring Ehlers(4)
6:59:62
2 3 Danske Studenters Roklub I
  • Hedwig Lærke Berg Rasmussen(1)
  • Rikke Quist Hansen(2)
  • Rannva Lava Olsen(3)
  • Sine Christiansen(4)
7:02:62
3 2 Roklubben Ægir I
  • Ann Sofie Søndergaard(1)
  • Anne Nissen(2)
  • Helene Olesen(3)
  • Nikoline Vestergaard Dich(4)
7:35:62
143
M8+ Åben Mænd 8+ - 2000m A Finale
2014-09-13 17:23
Plac. # Navn Tid
1 3 Danske Studenters Roklub I
  • Jannik Nilton(1)
  • Sverri S. Nielsen(2)
  • Michael Ludwigsen(3)
  • Mark Hartsteen(4)
  • Anders Moustgaard(5)
  • Tøger Berg Rasmussen(6)
  • Rasmus Quist(7)
  • Mads Rasmussen(8)
  • Cecilie Albrechtsen(cox)
6:02:43
2 1 Bagsværd Roklub I
  • Lasse Dittmann(1)
  • Mike Christensen(2)
  • Frederik Secher(3)
  • Oscar Petersen(4)
  • Christian Asmussen(5)
  • Emil Kjerri(6)
  • Jacob Søgaard Larsen(7)
  • Jens Vilhelmsen(8)
  • Matilde Madsen(cox)
6:04:62
3 4 Aalborg Roklub
  • Christian Hauge(1)
  • Morten Yde(2)
  • Nicolaj Winther(3)
  • Dan Dodensig Kristensen(4)
  • Nedim Cokljat(5)
  • Anders Boutrup Petersen(6)
  • Jonas Svane(7)
  • Jakob Andersen Molbech(8)
  • Jeppe Jægerslund(cox)
6:21:81
4 2 Holstebro Roklub I
  • Eskil Bech-Pedersen(1)
  • Mads Fischer(2)
  • David Hengst(3)
  • Thomas Croft Buck(4)
  • Aske Petersen(5)
  • Jonathan Nielsen(6)
  • Frederik Taulbjerg(7)
  • Mads Yding(8)
  • Rasmus Mortensen(cox)
6:24:68