Resultater Danske Mesterskaber 2018

100
W/M 8+ Åben 8+ - 1000m A Finale
2018-10-06 12:30
Plac. # Navn Tid
1 4 Aalborg Universitet I 20 sec.
  • Jesper Skovager Thomsen(1)
  • Simon Østergaard Meijer(2)
  • Phillip Sperling(3)
  • Germain Fontenit(4)
  • Karl Emil Jøker(5)
  • Martin Ask Klausholt(6)
  • Troels Dalgaard Danielsen(7)
  • Jesper Quist Jensen(8)
  • Søren Bagger Christensen(cox)
03:19.0
2 3 Syddansk Universitet I 15 sec.
  • Charlotte Espersen(1)
  • Morten Nissen(2)
  • Jonas Toftlund Kristensen(3)
  • Christian Kiær(4)
  • Rasmus Nykjær Brejnrod(5)
  • Jesper Fredsted(6)
  • Mathias Hesselholt Munck(7)
  • Anne Sophie Byder(8)
  • Camilla Roed Hollesen(cox)
03:28.0
3 5 Københavns Roklub I 20 sec.
  • Otto Friedrichen(1)
  • Flemming Simonsen(2)
  • Andreas Bech Mikkelsen(3)
  • Jim Kristensen(4)
  • Ole Skyggebjerg(5)
  • Willi Drexel(6)
  • Bo Vestergaard(7)
  • Jakob Øjvind Nielsen(8)
  • Dan Kristensen(cox)
03:29.0
4 2 Aalborg Universitet II 0 sec.
  • Christina Donstrup(1)
  • Mette Louise Karer(2)
  • Nora Zeitoun(3)
  • Pam Huntjens(4)
  • Christina Nørberg Heinrichsen(5)
  • Marie Møller Nielsen(6)
  • Kim Tanja Hejselbak Nørgaard(7)
  • Eva Povlsgaard Nebeling(8)
  • Ann-Marie Sydow Krogh Pedersen(cox)
03:42.0
5 6 Danske Studenters Roklub I 20 sec.
  • Tais Bjerregaard(1)
  • Jacob Grubbe(2)
  • Kim Nielsen(3)
  • Jakob Echwald Sevel(4)
  • Lars Olsen(5)
  • Mogens Thorninger(6)
  • Morten Lyngkær(7)
  • Søren Damgaard(8)
  • Mathilde Kiilgaard(cox)
03:58.0
6 1 Danske Studenters Roklub II 0 sec.
  • Bettina Drejer Clausen(1)
  • Caroline Eggert Frydenberg(2)
  • Elise Ross-Hansen(3)
  • Elsie Yiu(4)
  • Katrien Beuls(5)
  • Majken Hauge Johansen(6)
  • Lee Koefoed Harborg(7)
  • Helle Kristensen(8)
  • Stine Mathiasen(cox)
04:28.0
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m A Finale
2018-10-06 12:43
Plac. # Navn Tid
1 20 Holstebro Roklub I 18
  • Simon Mikkelsen(1)
2 17 Bagsværd Roklub II 16
  • Elias Ellehammer(1)
0
3 9 Bagsværd Roklub I 14
  • Alexander Aldrich(1)
4 7 Bagsværd Roklub III 12
  • Mads Rubin(1)
:
5 3 Hadsund Roklub I 10
  • August Herman Wisholm(1)
6 6 Odder Roklub I 8
  • Noah Mikkelsen(1)
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m B Finale
2018-10-06 12:40
Plac. # Navn Tid
2 22 Holstebro Roklub III 4
  • Christian Søndergaard(1)
0
3 8 Kolding Roklub I 2
  • Mads Kirstein(1)
0
4 21 Hadsund Roklub II 2
  • Frederik Bertelsen(1)
0
5 4 Hadsund Roklub III 2
  • Gustav Overgaard Hamann(1)
0
6 16 Roklubben Stevns II 2
  • Jakob Iversen(1)
0
1 15 Holstebro Roklub II 6
  • Tobias Kramer(1)
01:57.53
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m C Finale
2018-10-06 12:37
Plac. # Navn Tid
1 10 Roklubben Ægir I 2
  • Mikkel Avlund Overgaard(1)
02:07.56
2 13 Roklubben Skjold I 2
  • Ask Høyer Splittorff(1)
02:13.25
3 11 Roklubben Stevns IV 2
  • Nikolaj Bakkeskov Andesen(1)
02:15.88
4 2 Roklubben Stevns III 2
  • Nikolaj Olsen(1)
02:17.22
5 19 Roklubben Stevns I 2
  • August Riis Poulsen(1)
02:31.93
6 5 Odense Roklub I 2
  • Christian Thuesen(1)
02:36.00
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m D Finale
2018-10-06 12:34
Plac. # Navn Tid
1 12 Bagsværd Roklub V 2
  • Thøger Bjerg(1)
0
2 14 Bagsværd Roklub VI 2
  • Theis Wolfram(1)
0
3 1 Bagsværd Roklub VII 2
  • Aske Saltbæk(1)
0
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Indledende
2018-10-06 07:38
Plac. # Navn Tid
1 3 Hadsund Roklub I
  • August Herman Wisholm(1)
Seeded 56p01:52.3
2 6 Odder Roklub I
  • Noah Mikkelsen(1)
01:55.3
3 4 Hadsund Roklub III
  • Gustav Overgaard Hamann(1)
01:56.4
4 2 Roklubben Stevns III
  • Nikolaj Olsen(1)
02:03.3
5 5 Odense Roklub I
  • Christian Thuesen(1)
02:24.2
6 1 Bagsværd Roklub VII
  • Aske Saltbæk(1)
02:32.8
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 2. Indledende
2018-10-06 07:41
Plac. # Navn Tid
1 9 Bagsværd Roklub I
  • Alexander Aldrich(1)
Seeded 50p01:51.0
2 7 Bagsværd Roklub III
  • Mads Rubin(1)
01:53.0
3 8 Kolding Roklub I
  • Mads Kirstein(1)
01:55.2
4 10 Roklubben Ægir I
  • Mikkel Avlund Overgaard(1)
01:57.8
5 11 Roklubben Stevns IV
  • Nikolaj Bakkeskov Andesen(1)
02:08.4
6 12 Bagsværd Roklub V
  • Thøger Bjerg(1)
02:09.3
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 3. Indledende
2018-10-06 07:44
Plac. # Navn Tid
1 17 Bagsværd Roklub II
  • Elias Ellehammer(1)
01;48.6
2 15 Holstebro Roklub II
  • Tobias Kramer(1)
Seeded 18p01:52.8
3 16 Roklubben Stevns II
  • Jakob Iversen(1)
02:02.5
4 13 Roklubben Skjold I
  • Ask Høyer Splittorff(1)
02:06.2
5 14 Bagsværd Roklub VI
  • Theis Wolfram(1)
02:37.2
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 4. Indledende
2018-10-06 07:47
Plac. # Navn Tid
1 20 Holstebro Roklub I
  • Simon Mikkelsen(1)
Seeded 18p00:00.0
2 22 Holstebro Roklub III
  • Christian Søndergaard(1)
00:05.2
3 21 Hadsund Roklub II
  • Frederik Bertelsen(1)
00:13.9
4 19 Roklubben Stevns I
  • August Riis Poulsen(1)
00:35.0
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m A Finale
2018-10-06 12:50
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub I 18
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
  • Josefine Freltoft(2)
0
2 2 Rødvig Roklub/Sorø Roklub I 16
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
  • Frederikke Munch (2)
0
3 7 Hadsund Roklub I 14
  • Amalie Hvid Rasmussen(1)
  • Amalie Krogh Nielsen(2)
0
4 6 Hadsund Roklub II 12
  • Kira Sørensen(1)
  • Andrea Guldbæk Christensen(2)
0
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m B Finale
2018-10-06 12:47
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub II 10
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
  • Hannah Thrane(2)
0
2 4 Danske Studenters Roklub I 8
  • Cornelia Dalsgaard(1)
  • Helena Rygaard-Rasmussen(2)
0
3 5 Bagsværd Roklub I 6
  • Frida Ellebjerg Møller(1)
  • Vigga Heiselberg Dybmose(2)
0
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 1. Indledende
2018-10-06 07:50
Plac. # Navn Tid
1 2 Rødvig Roklub/Sorø Roklub I
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
  • Frederikke Munch (2)
01:55.0
2 1 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub I
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
  • Josefine Freltoft(2)
01:57.0
3 3 Bagsværd Roklub II
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
  • Hannah Thrane(2)
02:02.0
4 4 Danske Studenters Roklub I
  • Cornelia Dalsgaard(1)
  • Helena Rygaard-Rasmussen(2)
02:18.0
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 2. Indledende
2018-10-06 07:50
Plac. # Navn Tid
1 7 Hadsund Roklub I
  • Amalie Hvid Rasmussen(1)
  • Amalie Krogh Nielsen(2)
02:00.0
2 6 Hadsund Roklub II
  • Kira Sørensen(1)
  • Andrea Guldbæk Christensen(2)
02:16.0
3 5 Bagsværd Roklub I
  • Frida Ellebjerg Møller(1)
  • Vigga Heiselberg Dybmose(2)
02:17.0
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m A Finale
2018-10-06 12:58
Plac. # Navn Tid
1 5 Danske Studenters Roklub II 18
  • Casper Girke Christensen(1)
0
2 3 Næstved Roklub I 16
  • William Kjærgaard(1)
0
3 4 Sorø Roklub I 14
  • Peter Skou **(1)
0
4 7 Roklubben Ægir I 12
  • Benjamin Johnsen(1)
0
5 9 Odense Roklub I 10
  • Frederik Markvardsen(1)
0
6 8 Roforeningen KVIK I 8
  • Johan Søvndahl Kok(1)
0
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m B Finale
2018-10-06 12:53
Plac. # Navn Tid
1 1 Rødvig Roklub I 6
  • Patrick Klestrup (1)
0
2 2 Odder Roklub I 4
  • Anton Østergaard-Clausen(1)
0
3 6 Roskilde Roklub I 2
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
0
4 10 Bagsværd Roklub I 2
  • Svante Witt(1)
0
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Indledende
2018-10-06 07:56
Plac. # Navn Tid
1 5 Danske Studenters Roklub II
  • Casper Girke Christensen(1)
05:50.0
2 3 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
Seeded 40p05:56.0
3 4 Sorø Roklub I
  • Peter Skou **(1)
05:59.0
4 2 Odder Roklub I
  • Anton Østergaard-Clausen(1)
06:01.0
5 1 Rødvig Roklub I
  • Patrick Klestrup (1)
06:02.0
103
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 2. Indledende
2018-10-06 08:01
Plac. # Navn Tid
1 8 Roforeningen KVIK I
  • Johan Søvndahl Kok(1)
Seeded 30p06:07.0
2 7 Roklubben Ægir I
  • Benjamin Johnsen(1)
06:08.0
3 9 Odense Roklub I
  • Frederik Markvardsen(1)
06:11.0
4 6 Roskilde Roklub I
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
06:19.0
5 10 Bagsværd Roklub I
  • Svante Witt(1)
06:48.0
104
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m A Finale
2018-10-06 13:03
Plac. # Navn Tid
1 3 Holstebro Roklub I 18
  • Nikoba í Gong(1)
  • Stine Højager Nielsen(2)
06:22.20
2 4 Bagsværd Roklub I 16
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
  • Astrid Højgaard(2)
06:29.08
3 2 Sorø Roklub I 14
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
06:34.06
4 1 Odder Roklub I 12
  • Trine Leitzke(1)
  • Pi Goslar(2)
06:46.98
5 5 Roklubben Ægir I 10
  • Marie Martens Christensen(1)
  • Julie Beate Bertelsen(2)
07:06.50
105
W2- Åben Kvinder 2- - 2000m A Finale
2018-10-06 13:08
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub I
  • Ida Gørtz Jacobsen(1)
  • Frida Sanggaard(2)
07:35.56
2 1 Roskilde Roklub I
  • Simone Sørensen(1)
  • Silja Konoy Davidsen(2)
07:54.88
3 2 Aarhus Roklub I
  • Emma Lehm Røddik(1)
  • Kirstine Stampe(2)
08:55.99
106
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m A Finale
2018-10-06 13:15
Plac. # Navn Tid
1 6 Roforeningen KVIK I
  • Nicholas Andersen(1)
07:52.57
2 12 Sorø Roklub I
  • Rasmus Lind(1)
07:55.30
3 9 Danske Studenters Roklub I
  • Malthe Christiansen(1)
08:09.48
4 3 Roskilde Roklub I
  • Martin Kofoed Jensen(1)
08:18.26
5 13 Sorø Roklub II
  • Jannick Wly Andersen(1)
08:25.56
6 5 Roforeningen KVIK II
  • Torbjørn Frankel(1)
08:27.17
106
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 1. Indledende
2018-10-06 08:06
Plac. # Navn Tid
1 3 Roskilde Roklub I
  • Martin Kofoed Jensen(1)
07:57.0
2 5 Roforeningen KVIK II
  • Torbjørn Frankel(1)
08:06.0
3 2 Saxkjøbing Roklub I
  • David Wandrup(1)
08:08.7
4 1 Hadsund Roklub I
  • Haris Alagic(1)
08:21.0
5 4 Roklubben Ægir I
  • Christian Nedergaard(1)
08:27.0
106
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 2. Indledende
2018-10-06 08:06
Plac. # Navn Tid
1 6 Roforeningen KVIK I
  • Nicholas Andersen(1)
07:46
2 9 Danske Studenters Roklub I
  • Malthe Christiansen(1)
07:50.0
3 7 Roklubben Viking I
  • Aske Storm(1)
07:51.0
4 10 Hvidovre Roklub I
  • Marcus Villiam Lyngesen(1)
07:54.0
5 8 Bagsværd Roklub II
  • Johan Poulsen(1)
08:06.0
106
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 3. Indledende
2018-10-06 08:06
Plac. # Navn Tid
1 12 Sorø Roklub I
  • Rasmus Lind(1)
07:53.0
2 13 Sorø Roklub II
  • Jannick Wly Andersen(1)
08:06.0
3 14 Viborg Ro- og Kajakklub I
  • Mikkel Kallesøe(1)
08:12.0
107
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m A Finale
2018-10-06 13:22
Plac. # Navn Tid
1 5 Odder Roklub I
  • Juliane Elander(1)
  • Christina Pultz(2)
07:31.80
2 1 Aarhus Roklub I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
  • Nina Hollensen(2)
07:38.64
3 3 Bagsværd Roklub I
  • Lisbet Falch Jakobsen(1)
  • Mathilde Persson(2)
07:42.41
4 6 Odense Roklub I
  • Line Katrine Olsen(1)
  • Julie Gaumitz Storm(2)
07:47.81
5 4 Holstebro Roklub I
  • Nanna Bo Christensen(1)
  • Pernille Nielsen(2)
08:02.13
6 2 Odense Roklub II
  • Sara Nissen(1)
  • Elisabeth Kaalund Keller(2)
08:13.79
108
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m A Finale
2018-10-06 13:29
Plac. # Navn Tid
1 5 Danske Studenters Roklub I
  • Amalie Riff Brems(1)
08:29.17
2 4 Københavns Roklub I
  • Cecilie Brunnich Sørensen(1)
08:33.87
3 1 Fredericia Roklub I
  • Karen Katrine Mortensen(1)
08:51.80
4 3 Roskilde Roklub II
  • Malli Segoli(1)
09:05.13
109
LW1X Åben Kvinder letvægt 1X - 2000m A Finale
2018-10-06 13:36
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub I
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(1)
08:56.23
2 3 Danske Studenters Roklub I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
09:07.76
110
Master W4X/4- Masters Kvinder  27+  4X/4- - 1000m A Finale
2018-10-06 13:43
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Regitze Siggaard(1)
  • Asta Øjvind(2)
  • Birgitte Hanel(3)
  • Karen Leth Jensen(4)
Start:5s 03:55.83
2 3 Sorø Roklub I
  • Jane Steensberg(1)
  • Linda Milling(2)
  • Kirsten From(3)
  • Birgit Juel-Hansen(4)
Start:0s 04:00.52
3 1 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Helle Torp Eklund(2)
  • Jane Hagan(3)
  • Mette Møller(4)
Start:0s 04:05.40
4 2 Fredensborg Roklub I - UFK
  • Ulla Poulsen(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Karin Bodelund(3)
  • Jacob Midtgaard(4)
Start:6s 04:07.22
111
Master M4X/4- Masters Mænd  27+  4X/4- - 1000m A Finale
2018-10-06 13:48
Plac. # Navn Tid
1 5 Fredericia Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
Start:0s 03:41.80
2 3 Bagsværd Roklub I
  • Morten Riis(1)
  • Carl Christiansen(2)
  • Thomas Morsing Larsen(3)
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(4)
Start:26s 03:44.96
3 10 Aarhus Roklub I
  • Peder Lindhardt Rosengreen(1)
  • Jacob Christian Lindegaard(2)
  • Frede Keller(3)
  • Morten Flarup Sørensen(4)
Start:25s 03:46.47
4 4 Kolding Roklub I
  • Jørgen Secher(1)
  • Ejgild Larsen(2)
  • Tommy Møhler(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:0s 03:50.60
5 11 Sorø Roklub I
  • Bo Vilhelmsen(1)
  • Peter Carstens(2)
  • Peter Lindblom(3)
  • Christian Mølvig(4)
Start:29s 03:52.73
6 8 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Jørgen Kielsholm(2)
  • Morten Thomsen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
Start:21s 03:54.58
111
Master M4-/4X Masters Mænd  27+  4X/4- - 1000m 1. Indledende
2018-10-06 08:21
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub I
  • Morten Riis(1)
  • Carl Christiansen(2)
  • Thomas Morsing Larsen(3)
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(4)
Start:26s 03:35.0
2 5 Fredericia Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
Start:0s 03:37.0
3 4 Kolding Roklub I
  • Jørgen Secher(1)
  • Ejgild Larsen(2)
  • Tommy Møhler(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:0s 03:41.0
4 6 Danske Studenters Roklub I
  • Mads Rasmussen(1)
  • Søren Strange(2)
  • Henrik Almegaard(3)
  • Hans-Jørgen Stahl(4)
Start:25s 03:45.0
5 2 Fredensborg Roklub I
  • Søren Heinrichsen(1)
  • Bent Andersen(2)
  • Kim Børgesen(3)
  • Svend Aage Nielsen(4)
Start:0s 03:49.0
6 1 Roklubben Furesø I
  • Bo Jystrup(1)
  • Lars Wallin(2)
  • Ole Præst Larsen(3)
  • Bo Hartz(4)
Start:21s 04:11.0
111
Master M4-/4X Masters Mænd  27+  4X/4- - 1000m 2. Indledende
2018-10-06 08:25
Plac. # Navn Tid
1 10 Aarhus Roklub I
  • Peder Lindhardt Rosengreen(1)
  • Jacob Christian Lindegaard(2)
  • Frede Keller(3)
  • Morten Flarup Sørensen(4)
Start:25s 03:06.0
2 8 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Jørgen Kielsholm(2)
  • Morten Thomsen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
Start:21s 03:09.0
3 11 Sorø Roklub I
  • Bo Vilhelmsen(1)
  • Peter Carstens(2)
  • Peter Lindblom(3)
  • Christian Mølvig(4)
Start:29s 03:10.0
4 9 Bagsværd Roklub II
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Jacob Brink Jansson(2)
  • Steen Christensen(3)
  • William Schrøder(4)
Start:12s 03:13.0
5 7 Ringsted Roklub I
  • Per Bigum(1)
  • Jákup Johansen(2)
  • Kim Dahl Andersen(3)
  • Tommy Silvestre(4)
Start:4s 03:20.0
112
M2X Åben Mænd 2X - 2000m A Finale
2018-10-06 13:53
Plac. # Navn Tid
1 8 Danske Studenters Roklub I
  • Sverri S. Nielsen(1)
  • Emil Espensen(2)
06:44.46
2 4 Lyngby Roklub I
  • Alexander Modest(1)
  • Christian Thor Hagemann(2)
06:52.51
3 3 Lyngby Roklub II
  • Emil Lenzing(1)
  • Jacob Lenzing(2)
06:56.46
4 6 Roforeningen KVIK I
  • Nicholas Andersen(1)
  • Loui Lam(2)
06:59.89
5 2 Hadsund Roklub I
  • Peter Rytter Munk(1)
  • Wiliam Wisholm(2)
07:02.18
6 7 Aalborg Roklub II
  • Asger Laursen(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
07:16.74
112
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 1. Indledende
2018-10-06 08:29
Plac. # Navn Tid
1 4 Lyngby Roklub I
  • Alexander Modest(1)
  • Christian Thor Hagemann(2)
06:52.51
2 2 Hadsund Roklub I
  • Peter Rytter Munk(1)
  • Wiliam Wisholm(2)
07:02.18
3 3 Lyngby Roklub II
  • Emil Lenzing(1)
  • Jacob Lenzing(2)
06:56.46
4 1 Roskilde Roklub I
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
  • Bastian Secher(2)
06:38.5
112
M2X Åben Mænd 2X - 2000m 2. Indledende
2018-10-06 08:29
Plac. # Navn Tid
1 8 Danske Studenters Roklub I
  • Sverri S. Nielsen(1)
  • Emil Espensen(2)
06:44.46
2 6 Roforeningen KVIK I
  • Nicholas Andersen(1)
  • Loui Lam(2)
06:59.89
3 7 Aalborg Roklub II
  • Asger Laursen(1)
  • Simon Staal Nielsen(2)
07:16.74
4 5 Aalborg Roklub I
  • Mikkel Paetau(1)
  • Esben Ravn(2)
07:01.0
113
LM1X Åben Mænd letvægt 1X - 2000m A Finale
2018-10-06 14:00
Plac. # Navn Tid
1 2 Københavns Roklub I
  • Fredrik Leicht(1)
07:32.88
2 1 Roklubben Furesø I
  • Jonas Lund(1)
07:51.04
114
W8+ Åben Kvinder 8+ - 2000m A Finale
2018-10-06 14:07
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub I
  • Hedwig Lærke Berg Rasmussen(1)
  • Astrid Steensberg(2)
  • Nikoline Laidlaw(3)
  • Mathilde Kiilgaard(4)
  • Cecilie Girke(5)
  • Stine Mathiasen(6)
  • Samantha Don Robbins(7)
  • Tanja Nors Tardrup(8)
  • Sine Quist Christiansen(cox)
06:51.83
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Ida Langkjær(1)
  • Marie Mørch(2)
  • Olivia Meinert Cardel(3)
  • Iben Østergaard(4)
  • Emma Hammer(5)
  • Lisbet Falch Jakobsen(6)
  • Frida Sanggaard(7)
  • Ida Gørtz Jacobsen(8)
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(cox)
06:53.98
3 4 Bagsværd Roklub II
  • Astrid Højgaard(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
  • Agnete Jersild(3)
  • Christine Amalie Meinert Cardel(4)
  • Astrid Bardram Starup(5)
  • Emma Braad Olesen(6)
  • Marie Ramm(7)
  • Matilde Hjorth(8)
  • Mathilde Norking(cox)
07:29.68
4 3 Aarhus Roklub I
  • Emma Lehm Røddik(1)
  • Kirstine Stampe(2)
  • Maria L.N Hansen(3)
  • Amelia Løvstrup Adby(4)
  • Charlotte Thor(5)
  • Astrid Bertelsen(6)
  • Jeanne Holm(7)
  • Laura Boldsen(8)
  • Rikke Køchs(cox)
07:50.68
5 1 Danske Studenters Roklub II
  • Lee Koefoed Harborg(1)
  • Sara Engberg(2)
  • Helle Kristensen(3)
  • Dorthe Jørgensen(4)
  • Isabelle Timshel(5)
  • Emma Rue Moos(6)
  • Malene Bergenstoff Jensen(7)
  • Zoë Thorsland(8)
  • Lars Nielsen(cox)
08:08.66
115
U19 M2- Junior u. 19 Drenge 2- - 2000m A Finale
2018-10-06 14:14
Plac. # Navn Tid
1 3 Holstebro Roklub I
  • Nichlas Ulnits(1)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(2)
07:47.28
2 2 Hadsund Roklub I
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
  • Rasmus Søndergaard Konnerup(2)
07:52.29
3 1 Roskilde Roklub I
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
  • Julius Philipson(2)
07:57.73
116
M2+inr Åben Mænd 2+inr - 1000m A Finale
2018-10-06 14:21
Plac. # Navn Tid
1 4 Roforeningen KVIK I
  • Simon Bjærre(1)
  • Christian Schack Pedersen(2)
  • Jørgen Lannov(cox)
04:34.69
2 1 Danske Studenters Roklub I
  • Frederik Fabricius Clausen(1)
  • Rune Glerup(2)
  • Nicolai Møller Andersen(cox)
04:36.92
3 5 Roklubben Viking I
  • Jørgen Zangenberg(1)
  • Rene Hansen(2)
  • Uffe Dyhr(cox)
04:50.95
4 3 Danske Studenters Roklub III
  • Peter Stenby(1)
  • Christoffer Hansen(2)
  • Morten Oluf Nielsen(cox)
04:57.58
5 2 Danske Studenters Roklub IV
  • Johan Berg(1)
  • Tais Bjerregaard(2)
  • Jonas Iversen(cox)
04:58.57
117
M4X Åben Mænd 4X - 2000m A Finale
2018-10-06 14:26
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub I
  • Tobias Kempf(1)
  • Mark Hartsteen(2)
  • Mathias Ærendahl Heldbo(3)
  • Frank Steffensen(4)
06:15.05
2 4 Odense Roklub I
  • Oscar Mazza(1)
  • Sebastian Terp(2)
  • Nick H. Larsen(3)
  • Malte Rusbjerg(4)
06:17.13
3 3 Bagsværd Roklub I
  • Jens Graudal(1)
  • Ole Søgaard(2)
  • Christian Michaelsen(3)
  • Mathias Larsen(4)
06:30.45
4 1 Lyngby Roklub I
  • Emil Lenzing(1)
  • Jacob Lenzing(2)
  • Christian Thor Hagemann(3)
  • Peter Christian Holmquist(4)
06:34.20
118
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m A Finale
2018-10-06 14:33
Plac. # Navn Tid
1 1 Hadsund Roklub I
  • Ida Blomstrand(1)
  • Liane Vestergaard(2)
07:54.89
2 4 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
  • Kristine Søndergård Hansen(2)
08:12.50
3 2 Aarhus Roklub I
  • Rikke Køchs(1)
  • Laura Boldsen(2)
08:17.76
4 3 Lyngby Roklub I
  • Anna Hammer Jespersen(1)
  • Ida Marie Reimer(2)
08:46.76
120
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m A Finale
2018-10-06 14:47
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub I
  • Magnus Quaade Oddershede(1)
  • Oliver Skov Jerkovic(2)
07:13.52
2 2 Holstebro Roklub I
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
07:19.86
3 3 Sorø Roklub I
  • Jannick Wly Andersen(1)
  • Rasmus Lind(2)
07:23.19
4 1 Roskilde Roklub I
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Victor Hellmann Lauritsen(2)
07:23.46
5 5 Silkeborg Roklub I
  • Magnus Kleist(1)
  • Max Elleskov Røgild(2)
07:41.18
121
M1X Åben Mænd 1X - 2000m A Finale
2018-10-06 14:54
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub I
  • Sverri S. Nielsen(1)
07:26.22
2 3 Roskilde Roklub I
  • Bastian Secher(1)
07:32.90
3 1 Hadsund Roklub I
  • Wiliam Wisholm(1)
07:57.91
4 4 Roforeningen KVIK I
  • Kelvin Yeung(1)
08:13.75
5 5 Roklubben Ægir I
  • Victor Gro Jensen(1)
08:27.16
122
W2+inr Åben Kvinder 2+inr - 1000m A Finale
2018-10-06 15:01
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub I
  • Helle Kristensen(1)
  • Samantha Don Robbins(2)
  • Malene Bergenstoff Jensen(cox)
05:09.81
2 3 Danske Studenters Roklub IV
  • Lee Koefoed Harborg(1)
  • Zoë Thorsland(2)
  • Morten Oluf Nielsen(cox)
05:20.04
3 1 Danske Studenters Roklub III
  • Dorthe Jørgensen(1)
  • Sara Engberg(2)
  • Jonas Iversen(cox)
05:25.26
4 4 Danske Studenters Roklub II
  • Emma Rue Moos(1)
  • Isabelle Timshel(2)
  • Christoffer Hansen(cox)
05:26.04
123
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m A Finale
2018-10-06 15:06
Plac. # Navn Tid
1 8 Roforeningen KVIK I
  • Fie Udby Erichsen(1)
08:00.76
2 7 Danske Studenters Roklub I
  • Mette Dyrlund Petersen(1)
08:15.38
3 3 Hadsund Roklub I
  • Trine Toft Andersen(1)
08:25.46
4 2 Holstebro Roklub I
  • Trine Dahl Pedersen(1)
08:27.23
5 6 Bagsværd Roklub I
  • Emilie Jersild(1)
08:44.93
6 1 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
09:15.51
123
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 1. Indledende
2018-10-06 08:39
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub I
  • Trine Dahl Pedersen(1)
08:15.0
2 3 Hadsund Roklub I
  • Trine Toft Andersen(1)
08:18.0
3 1 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
08:33.0
4 4 Odder Roklub I
  • Mette Leitzke Sørensen(1)
08:47.0
123
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 2. Indledende
2018-10-06 08:39
Plac. # Navn Tid
1 8 Roforeningen KVIK I
  • Fie Udby Erichsen(1)
08:04.0
2 7 Danske Studenters Roklub I
  • Mette Dyrlund Petersen(1)
08:17.0
3 6 Bagsværd Roklub I
  • Emilie Jersild(1)
08:22.0
4 5 Roskilde Roklub I
  • Simone Sørensen(1)
08:28.0
124
U19 M8+ Junior u. 19 Drenge 8+ - 2000m A Finale
2018-10-06 15:13
Plac. # Navn Tid
1 1 Holstebro Roklub I
  • Gustav Bjerg Madsen(1)
  • Mikkel Taulbjerg Slot(2)
  • Emil Ulnits(3)
  • Filip Blaaberg-Greve(4)
  • Filip Blaaberg-Greve(5)
  • Tobias Bork Kristensen(6)
  • Oscar Burvil(7)
  • Søren Meldgaard Madsen(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
06:35.20
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Asbjørn Bay(1)
  • Frederik Larsen(2)
  • Johan Poulsen(3)
  • Lasse Maigaard(4)
  • Magnus Quaade Oddershede(5)
  • Svante Witt(6)
  • Villads Jørgensen(7)
  • Aksel Bay(8)
  • Mathilde Norking(cox)
07:00.76
125
M4- Åben Mænd 4- - 2000m A Finale
2018-10-06 15:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub I
  • Christoffer Kruse(1)
  • Emil Espensen(2)
  • Nicolai Bernsen(3)
  • Tøger Berg Rasmussen(4)
06:25.28
2 1 Holstebro Roklub I
  • Kaare Mortensen (1)
  • Christian Taulbjerg(2)
  • Magnus Valbirk(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
06:29.30
126
LW2X Åben Kvinder letvægt 2X - 2000m A Finale
2018-10-06 15:27
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub I
  • Ida Langkjær(1)
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(2)
08:05.40
2 2 Aalborg Roklub I
  • Eva Povlsgaard Nebeling(1)
  • Mette Louise Karer(2)
08:23.17
127
M2- Åben Mænd 2- - 2000m A Finale
2018-10-06 15:34
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Fjord Garvey(1)
  • Tobias Kempf(2)
07:10.78
2 5 Lyngby Roklub I
  • Alexander Modest(1)
  • Peter Christian Holmquist(2)
07:14.13
3 1 Bagsværd Roklub I
  • Mads Petersen(1)
  • Malthe Sebastian Puro(2)
07:23.13
4 2 Roskilde Roklub I
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
  • Andreas Dyrby(2)
07:28.31
5 6 Københavns Roklub I
  • Mathias Lyster(1)
  • Emil Kjerri(2)
07:51.94
6 3 Roforeningen KVIK I
  • Mikkel Schelde(1)
  • Mads Brogaard(2)
07:56.18
128
U19 W4X Junior u. 19 Piger 4X - 2000m A Finale
2018-10-06 15:41
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Mathilde Kiilgaard(1)
  • Amalie Riff Brems(2)
  • Louise Hyldager(3)
  • Cecilie Girke(4)
07:20.21
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Matilde Hjorth(1)
  • Marie Ramm(2)
  • Emma Braad Olesen(3)
  • Astrid Bardram Starup(4)
07:22.42
3 1 Hadsund Roklub I
  • Agnete Munk(1)
  • Laetitia Panero-Bommer(2)
  • Ida Blomstrand(3)
  • Liane Vestergaard(4)
07:34.44
4 3 Roklubben Ægir I
  • Mie Mellerup(1)
  • Rebekkah Nordskjold(2)
  • Stefanie Brun Pedersen(3)
  • Sara Kolls Bertelsen(4)
08:06.60
129
M4+inr Åben Mænd 4+inr - 2000m A Finale
2018-10-06 15:48
Plac. # Navn Tid
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Frank Steffensen(1)
  • Mads Fischer(2)
  • Mark Hartsteen(3)
  • Jacob Jespersen(4)
  • Anne Katrine Kiilgaard(cox)
08:03.33
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Ole Søgaard(1)
  • Oscar Petersen(2)
  • Peter Søgaard(3)
  • Mathias Larsen(4)
  • Matilde Ea Madsen(cox)
08:10.40
3 3 Roforeningen KVIK I
  • Iver Kjar(1)
  • Jesper Sexauer Bloch Kloster(2)
  • Simon Bjærre(3)
  • Christian Schack Pedersen(4)
  • Jørgen Lannov(cox)
08:17.93
4 6 Danske Studenters Roklub II
  • Frederik Fabricius Clausen(1)
  • Peter Stenby(2)
  • Rune Glerup(3)
  • Tais Bjerregaard(4)
  • Nicolai Møller Andersen(cox)
08:31.73
5 2 Middelfart Roklub I
  • Søren Hyre-Fenneberg(1)
  • Claus Rützou(2)
  • Roar Kloppenborg-Skrumsager(3)
  • Hardy Olesen(4)
  • Bent Bøgh Pedersen(cox)
08:43.91
6 1 Københavns Roklub I
  • Hasse Minuva(1)
  • Jim Kristensen(2)
  • Flemming Simonsen(3)
  • Ole Skyggebjerg(4)
  • Dan Kristensen(cox)
09:04.85
130
LM2X Åben Mænd letvægt 2X - 2000m A Finale
2018-10-06 15:55
Plac. # Navn Tid
1 1 Holstebro Roklub I
  • Oliver Schiltknecht(1)
  • Frederik Taulbjerg(2)
07:18.30
2 2 Aarhus Roklub I
  • James Dodd(1)
  • Laurids Larsen(2)
07:31.94
3 3 Bagsværd Roklub I
  • Jamie Magee(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
07:42.71
131
W4- Åben Kvinder 4- - 2000m A Finale
2018-10-06 16:02
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub I
  • Astrid Steensberg(1)
  • Nikoline Laidlaw(2)
  • Hedwig Lærke Berg Rasmussen(3)
  • Samantha Don Robbins(4)
07:16.71
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Emilie Jersild(1)
  • Lisbet Falch Jakobsen(2)
  • Frida Sanggaard(3)
  • Ida Gørtz Jacobsen(4)
07:25.76
132
U19 M4X Junior u. 19 Drenge 4X - 2000m A Finale
2018-10-06 16:09
Plac. # Navn Tid
1 3 Holstebro Roklub I
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
  • Oscar Burvil(3)
  • Frederik Geertsen Lund(4)
06:40.23
2 2 Roskilde Roklub I
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(2)
  • Victor Hellmann Lauritsen(3)
  • Martin Kofoed Jensen(4)
06:45.59
3 1 Bagsværd Roklub I
  • Aksel Bay(1)
  • Frederik Larsen(2)
  • Magnus Quaade Oddershede(3)
  • Johan Poulsen(4)
06:49.44
133
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m A Finale
2018-10-06 16:21
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub I 18
  • Alexander Aldrich(1)
  • Elias Ellehammer(2)
01:50.12
2 3 Holstebro Roklub I 16
  • Christian Søndergaard(1)
  • Tobias Kramer(2)
01:50.57
3 6 Holstebro Roklub II 14
  • Simon Mikkelsen(1)
  • Nikolaj Dalbøl(2)
01:51.07
4 5 Bagsværd Roklub III 12
  • Mads Rubin(1)
  • Thøger Bjerg(2)
02:04.58
133
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m B Finale
2018-10-06 16:16
Plac. # Navn Tid
1 1 Hadsund Roklub I 10
  • Frederik Bertelsen(1)
  • Gustav Overgaard Hamann(2)
01:56.77
2 8 Roklubben Stevns I 8
  • Jakob Iversen(1)
  • Nikolaj Olsen(2)
02:08.14
3 4 Roklubben Stevns II 6
  • Nikolaj Bakkeskov Andesen(1)
  • August Riis Poulsen(2)
02:16.35
4 7 Bagsværd Roklub II 4
  • Aske Saltbæk(1)
  • Theis Wolfram(2)
02:39.88
133
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Indledende
2018-10-06 08:49
Plac. # Navn Tid
1 3 Holstebro Roklub I
  • Christian Søndergaard(1)
  • Tobias Kramer(2)
01:41.0
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Alexander Aldrich(1)
  • Elias Ellehammer(2)
01:43.0
3 1 Hadsund Roklub I
  • Frederik Bertelsen(1)
  • Gustav Overgaard Hamann(2)
01:45.0
4 4 Roklubben Stevns II
  • Nikolaj Bakkeskov Andesen(1)
  • August Riis Poulsen(2)
02:07.0
133
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 2. Indledende
2018-10-06 08:52
Plac. # Navn Tid
1 6 Holstebro Roklub II
  • Simon Mikkelsen(1)
  • Nikolaj Dalbøl(2)
01:44.0
2 5 Bagsværd Roklub III
  • Mads Rubin(1)
  • Thøger Bjerg(2)
01:52.0
3 8 Roklubben Stevns I
  • Jakob Iversen(1)
  • Nikolaj Olsen(2)
01:57.0
4 7 Bagsværd Roklub II
  • Aske Saltbæk(1)
  • Theis Wolfram(2)
02:30.0
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m A Finale
2018-10-06 16:30
Plac. # Navn Tid
1 15 Rødvig Roklub I 18
  • Frederikke Munch (1)
02:06.00
2 8 Københavns Roklub I 16
  • Josefine Freltoft(1)
02:06.71
3 3 Bagsværd Roklub I 14
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
02:08.79
4 4 Hadsund Roklub I 12
  • Lea Lûbeck(1)
02:12.87
5 9 Sorø Roklub I 10
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
02:13.36
6 17 Hadsund Roklub II 8
  • Amalie Hvid Rasmussen(1)
02:19.87
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m B Finale
2018-10-06 16:27
Plac. # Navn Tid
1 2 Holstebro Roklub I 6
  • Laura Møller(1)
02:14.51
2 7 Bagsværd Roklub II 4
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
02:21.58
3 10 Odder Roklub II 2
  • Pi Goslar(1)
02:25.31
4 14 Ringsted Roklub I 2
  • Maria J. Johansen(1)
02:25.93
16 16 Bagsværd Roklub III 2
  • Frida Elleberg Møller(1)
02:27.33
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m C Finale
2018-10-06 16:24
Plac. # Navn Tid
1 12 Hadsund Roklub III 2
  • Amalie Krogh Nielsen(1)
02:14.51
2 18 Hadsund Roklub IV 2
  • Kira Sørensen(1)
02:21.58
3 13 Odder Roklub I 2
  • Caroline Sejersen(1)
02:25.31
4 6 Hadsund Roklub V 2
  • Andrea Guldbæk Christensen(1)
02:25.93
5 1 Bagsværd Roklub V 2
  • Vigga Heiselberg Dybmose(1)
02:27.33
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Indledende
2018-10-06 08:55
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub I
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
Seeded 60p01:59.0
2 4 Hadsund Roklub I
  • Lea Lûbeck(1)
02:03.0
3 2 Holstebro Roklub I
  • Laura Møller(1)
02:11.0
4 5 Bagsværd Roklub IV
  • Hannah Thrane(1)
02:16.0
5 6 Hadsund Roklub V
  • Andrea Guldbæk Christensen(1)
02:31.0
6 1 Bagsværd Roklub V
  • Vigga Heiselberg Dybmose(1)
02:43.0
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 2. Indledende
2018-10-06 08:58
Plac. # Navn Tid
1 8 Københavns Roklub I
  • Josefine Freltoft(1)
01:57.0
2 9 Sorø Roklub I
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
Seeded 58p02:02.0
3 10 Odder Roklub II
  • Pi Goslar(1)
02:04.0
4 7 Bagsværd Roklub II
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
02:07.0
5 12 Hadsund Roklub III
  • Amalie Krogh Nielsen(1)
02:15.0
134
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 3. Indledende
2018-10-06 09:01
Plac. # Navn Tid
1 15 Rødvig Roklub I
  • Frederikke Munch (1)
Seeded 54p02:00.0
2 17 Hadsund Roklub II
  • Amalie Hvid Rasmussen(1)
02:09.0
3 14 Ringsted Roklub I
  • Maria J. Johansen(1)
02:12.0
4 16 Bagsværd Roklub III
  • Frida Elleberg Møller(1)
02:23.0
5 13 Odder Roklub I
  • Caroline Sejersen(1)
02:24.0
6 18 Hadsund Roklub IV
  • Kira Sørensen(1)
02:29.0
135
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m A Finale
2018-10-06 16:38
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub II 18
  • Casper Girke Christensen(1)
  • Malthe Christiansen(2)
06:01.09
2 7 Roskilde Roklub I 16
  • Leander Kaliszan(1)
  • Emil Lindegaard Nielsen(2)
06:11.26
3 5 Hadsund Roklub I 14
  • August Herman Wisholm(1)
  • Haris Alagic(2)
06:17.50
4 1 Bagsværd Roklub I 12
  • Villads Jørgensen(1)
  • Asbjørn Bay(2)
06:30.61
135
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m B Finale
2018-10-06 16:33
Plac. # Navn Tid
1 8 Rødvig Roklub/Sorø Roklub I 10
  • Patrick Klestrup (1)
  • Peter Skou **(2)
06:11.76
2 3 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub I 8
  • William Kjærgaard(1)
  • Svante Witt(2)
06:19.20
3 4 Kolding Roklub/Odense Roklub I 6
  • Mads Kirstein(1)
  • Frederik Markvardsen(2)
06:30.45
4 6 Danske Studenters Roklub I 4
  • Peter Vestereng Larsen(1)
  • Magnus Erik Timm(2)
06:33.12
135
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Indledende
2018-10-06 09:04
Plac. # Navn Tid
1 2 Danske Studenters Roklub II
  • Casper Girke Christensen(1)
  • Malthe Christiansen(2)
05:30.0
2 1 Bagsværd Roklub I
  • Villads Jørgensen(1)
  • Asbjørn Bay(2)
05:40.0
3 3 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
  • Svante Witt(2)
05:45.0
4 4 Kolding Roklub/Odense Roklub I
  • Mads Kirstein(1)
  • Frederik Markvardsen(2)
05:50.0
135
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 2. Indledende
2018-10-06 09:08
Plac. # Navn Tid
1 7 Roskilde Roklub I
  • Leander Kaliszan(1)
  • Emil Lindegaard Nielsen(2)
05:27.0
2 5 Hadsund Roklub I
  • August Herman Wisholm(1)
  • Haris Alagic(2)
05:31.0
3 8 Rødvig Roklub/Sorø Roklub I
  • Patrick Klestrup (1)
  • Peter Skou **(2)
05:32.0
4 6 Danske Studenters Roklub I
  • Peter Vestereng Larsen(1)
  • Magnus Erik Timm(2)
05:51.0
136
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m A Finale
2018-10-06 16:43
Plac. # Navn Tid
1 3 Aarhus Roklub I 18
  • Rikke Køchs(1)
0
2 2 Roskilde Roklub I 16
  • Caroline Munch(1)
Seeded 54p0
3 5 Odder Roklub I 14
  • Trine Leitzke(1)
0
4 4 Sorø Roklub II 12
  • Nicoline Bluhme(1)
0
5 1 Bagsværd Roklub I 10
  • Astrid Højgaard(1)
0
6 6 Sorø Roklub I 8
  • Elisabeth Østergaard(1)
0
137
LM2- Åben Mænd letvægt 2- - 2000m A Finale
2018-10-06 17:06
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub I
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Jens Graudal(2)
08:11.84
2 1 Holstebro Roklub I
  • Andreas Møller Hunskjær(1)
  • Frederik Taulbjerg(2)
08:23.62
138
U19 M4- Junior u. 19 Drenge 4- - 2000m A Finale
2018-10-06 17:13
Plac. # Navn Tid
1 3 Holstebro Roklub I
  • Tobias Bork Kristensen(1)
  • Filip Blaaberg-Greve(2)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(3)
  • Frederik Geertsen Lund(4)
07:11.27
2 1 Holstebro Roklub II
  • Gustav Bjerg Madsen(1)
  • Oscar Burvil(2)
  • Søren Madsen(3)
  • Emil Ulnits(4)
07:20.73
3 2 Københavns Roklub I
  • Charlie McDonald**(1)
  • Johannes Stensborg Jakobsen(2)
  • Villads Svane Hansen(3)
  • Viktor Friis Gefeldt(4)
08:06.70
4 4 Holstebro Roklub III
  • Christian Søndergaard(1)
  • Nikolaj Dalbøl(2)
  • Tobias Kramer(3)
  • Simon Mikkelsen(4)
08:30.81
139
Master W1X Masters Kvinder  27+  1X - 1000m A Finale
2018-10-06 17:20
Plac. # Navn Tid
1 1 Roskilde Roklub I
  • Dorthe Friis Thanning(1)
Start:14s 04:33.80
2 2 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
Start:0s 04:46.16
140
Master W2X/2- Masters Kvinder  27+  2X/2- - 1000m A Finale
2018-10-06 17:25
Plac. # Navn Tid
1 7 Fredensborg Roklub III
  • Susanne Hansen(1)
  • Anette Andersen(2)
Start:32s 04:47.39
2 3 Sorø Roklub I
  • Jeanette Emde Jensen **(1)
  • Ulla Hvid(2)
Start:37s 04:51.16
3 10 Roforeningen KVIK I
  • Astrid Haastrup(1)
  • Marianne Becker(2)
Start:37s 04:57.14
4 5 Fredensborg Roklub I
  • Bettina Cervin(1)
  • Sanne Poulin(2)
Start:32s 05:02.75
5 8 Køge Roklub I
  • Anette Lindberg Friedrichsen(1)
  • Anna Karina Gravad(2)
Start:37s 05:03.28
6 2 Sorø Roklub II
  • Cathrine Mølvig(1)
  • Ingrid Petersen(2)
Start:0s 05:22.14
140
Master W2X/2- Masters Kvinder  27+  2X/2- - 1000m 1. Indledende
2018-10-06 09:14
Plac. # Navn Tid
1 3 Sorø Roklub I
  • Jeanette Emde Jensen **(1)
  • Ulla Hvid(2)
Start:37s 04:33.0
2 5 Fredensborg Roklub I
  • Bettina Cervin(1)
  • Sanne Poulin(2)
Start:32s 04:36.0
3 2 Sorø Roklub II
  • Cathrine Mølvig(1)
  • Ingrid Petersen(2)
Start:0s 04:39.0
4 4 Sorø Roklub III
  • Gitte Niven(1)
  • Laila Hjorth(2)
Start:20s 04:41.0
5 1 Bagsværd Roklub I
  • Astrid Krüger(1)
  • Majbritt Hjort(2)
Start:37s 04:47.0
140
Master W2-/2X Masters Kvinder  27+  2X/2- - 1000m 2. Indledende
2018-10-06 09:18
Plac. # Navn Tid
2 10 Roforeningen KVIK I
  • Astrid Haastrup(1)
  • Marianne Becker(2)
Start:37s 0:00.00
1 7 Fredensborg Roklub III
  • Susanne Hansen(1)
  • Anette Andersen(2)
Start:32s 04:01.0
3 8 Køge Roklub I
  • Anette Lindberg Friedrichsen(1)
  • Anna Karina Gravad(2)
Start:37s 04:11.0
4 6 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Jane Hagan(2)
Start:0s 04:16.0
5 9 Nyborg Roklub I
  • Charlotte Buchwaldt(1)
  • Lena Stolzenbach(2)
Start:10s 04:24.0
141
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m A Finale
2018-10-06 17:30
Plac. # Navn Tid
1 5 Lemvig Roklub II
  • Jørgen Jensen(1)
Start:0s 04:42.77
2 10 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
Start:8s 05:03.69
3 9 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
Start:8s 05:04.21
4 6 Roklubben Furesø III
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:19s 05:06.58
5 4 Dragør Roklub I
  • Morten Juel Hansen(1)
Start:24s 05:10.47
6 8 Roklubben Furesø II
  • Bo Hartz(1)
Start:14s 05:22.36
141
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 1. Indledende
2018-10-06 09:22
Plac. # Navn Tid
1 5 Lemvig Roklub II
  • Jørgen Jensen(1)
Start:0s 04:33.0
2 6 Roklubben Furesø III
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:19s 04:35.0
3 4 Dragør Roklub I
  • Morten Juel Hansen(1)
Start:24s 04:37.0
4 2 Bagsværd Roklub I
  • Hellmuth Christian Stuven(1)
Start:28s 04:45.0
5 3 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
Start:33s 04:46.0
6 1 Roklubben Viking I
  • Jørgen Boots(1)
Start:0s 04:47.0
141
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 2. Indledende
2018-10-06 09:26
Plac. # Navn Tid
1 10 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
Start:8s 04:21.0
2 9 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
Start:8s 04:24.0
3 8 Roklubben Furesø II
  • Bo Hartz(1)
Start:14s 04:42.0
4 7 Sorø Roklub I
  • Peter Carstens(1)
Start:23s 04:48.3
5 11 Kolding Roklub I
  • Mogens Pedersen(1)
Start:0s 04:48.7
142
Master M2-/2X Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m A Finale
2018-10-06 17:35
Plac. # Navn Tid
1 3 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:0s 03:58.49
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Ian Baden(1)
  • Mikael Espersen(2)
Start:7s 04:07.84
3 9 Bagsværd Roklub II
  • Morten Riis(1)
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(2)
Start:8s 04:09.02
4 6 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:16s 04:10.66
5 10 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kristensen(2)
Start:16s 04:15.08
6 12 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
  • Peter Rasmussen(2)
Start:12s 04:17.84
142
Master M2-/2X Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m 1. Indledende
2018-10-06 09:30
Plac. # Navn Tid
1 3 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:0s 03:35.0
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Ian Baden(1)
  • Mikael Espersen(2)
Start:7s 03;40.0
3 4 Sorø Roklub II
  • Mads Kruse-Andersen(1)
  • Karsten Nielsen(2)
Start:19s 03:44.0
4 1 Aarhus Roklub I
  • Jacob Christian Lindegaard(1)
  • Morten Flarup Sørensen(2)
Start:7s 03:45.0
5 2 Odense Roklub I
  • Jens Ole Christensen(1)
  • Mikkel Skou Pedersen(2)
Start:19s 03:55.0
142
Master M2-/2X Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m 2. Indledende
2018-10-06 09:34
Plac. # Navn Tid
1 9 Bagsværd Roklub II
  • Morten Riis(1)
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(2)
Start:8s 03:51.0
2 6 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:16s 03:53.0
3 7 Bagsværd Roklub III
  • Arne Højlund(1)
  • Søren Vang(2)
Start:0s 03:59.0
4 8 Roklubben Furesø I
  • Bo Jystrup(1)
  • Lars Wallin(2)
Start:12s 04:23.0
142
Master M2-/2X Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m 3. Indledende
2018-10-06 09:38
Plac. # Navn Tid
4 13 Roklubben Skjold I
  • John Erik Jensen(1)
  • Flemming Bay(2)
Start:0s 0
1 12 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
  • Peter Rasmussen(2)
Start:12s 04:08.0
2 10 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kristensen(2)
Start:16s 04:10.0
3 11 Danske Studenters Roklub II
  • Esben Jacobsen(1)
  • Ib Frausing(2)
Start:32s 04:21.0
143
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m A Finale
2018-10-06 17:40
Plac. # Navn Tid
1 3 Odense Roklub I
  • Anne Larsen(1)
  • Luise Lund Hansen(2)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(3)
  • Mia Sofie Rützou(4)
07:21.59
2 4 Roforeningen KVIK I
  • Nicole Juul-Hindsgaul(1)
  • Tanja Spring Ehlers(2)
  • Fie Udby Erichsen(3)
  • Anne Dsane Andersen(4)
07:24.39
3 6 Danske Studenters Roklub I
  • Mette Dyrlund Petersen(1)
  • Julie Schou(2)
  • Kate Petersen(3)
  • Stine Mathiasen(4)
07:25.98
4 5 Bagsværd Roklub I
  • Marie Mørch(1)
  • Olivia Meinert Cardel(2)
  • Iben Østergaard(3)
  • Mathilde Persson(4)
07:28.82
5 2 Aarhus Roklub I
  • Maria L.N Hansen(1)
  • Mai Nielsen(2)
  • Mette Køchs Nielsen(3)
  • Nina Hollensen(4)
07:36.18
143
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m 1. Indledende
2018-10-06 09:42
Plac. # Navn Tid
1 3 Odense Roklub I
  • Anne Larsen(1)
  • Luise Lund Hansen(2)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(3)
  • Mia Sofie Rützou(4)
06:55.0
2 4 Roforeningen KVIK I
  • Nicole Juul-Hindsgaul(1)
  • Tanja Spring Ehlers(2)
  • Fie Udby Erichsen(3)
  • Anne Dsane Andersen(4)
06:57.0
3 2 Aarhus Roklub I
  • Maria L.N Hansen(1)
  • Mai Nielsen(2)
  • Mette Køchs Nielsen(3)
  • Nina Hollensen(4)
07:02.0
4 1 Holstebro Roklub I
  • Pernille Nielsen(1)
  • Stine Højager Nielsen(2)
  • Nanna Bo Christensen(3)
  • Trine Dahl Pedersen(4)
07:08.0
143
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m 2. Indledende
2018-10-06 09:42
Plac. # Navn Tid
1 6 Danske Studenters Roklub I
  • Mette Dyrlund Petersen(1)
  • Julie Schou(2)
  • Kate Petersen(3)
  • Stine Mathiasen(4)
06:55.2
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Marie Mørch(1)
  • Olivia Meinert Cardel(2)
  • Iben Østergaard(3)
  • Mathilde Persson(4)
06:55.7
3 7 Hadsund Roklub I
  • Ida Blomstrand(1)
  • Laetitia Panero-Bommer(2)
  • Liane Vestergaard(3)
  • Trine Toft Andersen(4)
07:09.0
144
M8+ Åben Mænd 8+ - 2000m A Finale
2018-10-06 17:47
Plac. # Navn Tid
1 8 Danske Studenters Roklub I
  • Sverri S. Nielsen(1)
  • Mark Hartsteen(2)
  • Tobias Kempf(3)
  • Tøger Berg Rasmussen(4)
  • Christoffer Kruse(5)
  • Emil Espensen(6)
  • Nicolai Bernsen(7)
  • Lars Fjord Garvey(8)
  • Anne Katrine Kiilgaard(cox)
06:11.60
2 1 Københavns Roklub I
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
  • Sebastian Bache(2)
  • Fred Vystavel(3)
  • Michael Ludwigsen(4)
  • Christian Asmussen(5)
  • Steffen Bonde Jensen (6)
  • Jens Vilhelmsen(7)
  • Jacob Barsøe(8)
  • Ulrich Høgstedt(cox)
06:20.95
3 2 Holstebro Roklub I
  • Frederik Taulbjerg(1)
  • Jonathan Nielsen(2)
  • Daniel Stentoft Mogensen(3)
  • Nichlas Ulnits(4)
  • Christian Taulbjerg(5)
  • Kaare Mortensen (6)
  • Magnus Valbirk(7)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
06:26.95
4 5 Bagsværd Roklub I
  • Jens Graudal(1)
  • Malthe Sebastian Puro(2)
  • Mathias Larsen(3)
  • Mads Petersen(4)
  • Christian Michaelsen(5)
  • Oscar Petersen(6)
  • Oliver Skov Jerkovic(7)
  • Ole Søgaard(8)
  • Matilde Ea Madsen(cox)
06:34.57
5 7 Aalborg Roklub I
  • Christian Hauge(1)
  • Jonas Svane(2)
  • Troels Dalgaard Danielsen(3)
  • Jesper Quist Jensen(4)
  • Mikkel Paetau(5)
  • Esben Ravn(6)
  • Asger Laursen(7)
  • Simon Staal Nielsen(8)
  • Søren Bagger Christensen(cox)
06:36.71
6 4 Danske Studenters Roklub II
  • Alex Berg(1)
  • Rasmus Quist(2)
  • Mathias Ærendahl Heldbo(3)
  • Timothy Antonie Hansen(4)
  • Mads Fischer(5)
  • Oliver Rying Thomsen(6)
  • Martin O. Christensen(7)
  • Frank Steffensen(8)
  • Mathilde Kiilgaard(cox)
06:42.42
144
M8+ Åben Mænd 8+ - 2000m 1. Indledende
2018-10-06 09:52
Plac. # Navn Tid
1 1 Københavns Roklub I
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
  • Sebastian Bache(2)
  • Fred Vystavel(3)
  • Michael Ludwigsen(4)
  • Christian Asmussen(5)
  • Steffen Bonde Jensen (6)
  • Jens Vilhelmsen(7)
  • Jacob Barsøe(8)
  • Ulrich Høgstedt(cox)
06:10.0
2 4 Danske Studenters Roklub II
  • Alex Berg(1)
  • Rasmus Quist(2)
  • Mathias Ærendahl Heldbo(3)
  • Timothy Antonie Hansen(4)
  • Mads Fischer(5)
  • Oliver Rying Thomsen(6)
  • Martin O. Christensen(7)
  • Frank Steffensen(8)
  • Mathilde Kiilgaard(cox)
06:17.0
3 2 Holstebro Roklub I
  • Frederik Taulbjerg(1)
  • Jonathan Nielsen(2)
  • Daniel Stentoft Mogensen(3)
  • Nichlas Ulnits(4)
  • Christian Taulbjerg(5)
  • Kaare Mortensen (6)
  • Magnus Valbirk(7)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
06:20.0
4 3 Roforeningen KVIK I
  • Mikkel Schelde(1)
  • Torbjørn Frankel(2)
  • Kelvin Yeung(3)
  • Mads Brogaard(4)
  • Johan Søvndahl Kok(5)
  • Nicholas Andersen(6)
  • Loui Lam(7)
  • Martin Kjeldsen(8)
  • Anna Adelholm(cox)
06:35.0
144
M8+ Åben Mænd 8+ - 2000m 2. Indledende
2018-10-06 09:52
Plac. # Navn Tid
1 8 Danske Studenters Roklub I
  • Sverri S. Nielsen(1)
  • Mark Hartsteen(2)
  • Tobias Kempf(3)
  • Tøger Berg Rasmussen(4)
  • Christoffer Kruse(5)
  • Emil Espensen(6)
  • Nicolai Bernsen(7)
  • Lars Fjord Garvey(8)
  • Anne Katrine Kiilgaard(cox)
06:09.0
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Jens Graudal(1)
  • Malthe Sebastian Puro(2)
  • Mathias Larsen(3)
  • Mads Petersen(4)
  • Christian Michaelsen(5)
  • Oscar Petersen(6)
  • Oliver Skov Jerkovic(7)
  • Ole Søgaard(8)
  • Matilde Ea Madsen(cox)
06:18.0
3 7 Aalborg Roklub I
  • Christian Hauge(1)
  • Jonas Svane(2)
  • Troels Dalgaard Danielsen(3)
  • Jesper Quist Jensen(4)
  • Mikkel Paetau(5)
  • Esben Ravn(6)
  • Asger Laursen(7)
  • Simon Staal Nielsen(8)
  • Søren Bagger Christensen(cox)
06:22.0
4 6 Danske Studenters Roklub III
  • Christoffer Hansen(1)
  • Frederik Fabricius Clausen(2)
  • Johan Berg(3)
  • Kenneth Darre(4)
  • Morten Oluf Nielsen(5)
  • Peter Stenby(6)
  • Rune Glerup(7)
  • Tais Bjerregaard(8)
  • Sara Engberg(cox)
08:32.0