Resultater Danske Mesterskaber 2022

101
W/M 8+ Kvinder/mænd 8+ 1000m A Finale
2022-10-08 13:00
Plac. # Navn 1000m
1 2 Holstebro
  • Frederik Geertsen Lund(1)
  • Christian Taulbjerg(2)
  • Jonathan Nielsen(3)
  • Christian Carlsen(4)
  • Daniel Stentoft Mogensen(5)
  • Eskil Bech-Pedersen(6)
  • Magnus Juhl(7)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
Start:23s 0:03.24
2 1 Hadsund I
  • Peter Rytter Munk(1)
  • Agnete Munk - (2)
  • Simon Sørensen(3)
  • Trine Toft Andersen(4)
  • Lennart Vestergaard(5)
  • Anders Olsen(6)
  • Mathias Danmark(7)
  • Morten Munk(8)
  • Thea Bach Stegger(cox)
Start:17s 0:03.41
3 7 Sorø I
  • Bo Vilhelmsen(1)
  • Hans Peter Busk(2)
  • Peder Lillelund(3)
  • Helle Vilhelmsen(4)
  • Christian Mølvig(5)
  • Rasmus Lindahl(6)
  • Peter Lindblom(7)
  • Peter Carstens(8)
  • Malene Leisted Busk(cox)
Start:16s 0:03.47
4 8 København I
  • Otto Friedrichen(1)
  • Hans-Jørgen Stahl(2)
  • Ole Skyggebjerg(3)
  • Lars Rasmussen(4)
  • Christian Hedegaard Jensen(5)
  • Willi Thal-Drexel(6)
  • Ulrik Ralfkjær(7)
  • Jakob Øjvind Nielsen(8)
  • Dan Kristensen(cox)
Start:16s 0:03.48
5 6 KVIK I
  • Johnny Simonsen(1)
  • Torben Rimmer(2)
  • Per Boalth(3)
  • Flemming Petersen(4)
  • Bo Adelholm(5)
  • Niels Dencker(6)
  • Henrik Dehn(7)
  • Kurt Jensen(8)
  • Henrik Dencher(cox)
Start:0s 0:04.000
6 3 /DSR
  • Nikolaj Leth Bernsen(1)
  • Karl Riis(2)
  • Henriette Bjerg(3)
  • Eva Møland Tørsleff(4)
  • Johannes Hedegaard(5)
  • Lars Olsen(6)
  • Majken Hauge Johansen(7)
  • Morten Lyngkaer(8)
  • Christine Cardel(cox)
Start:10s 0:04.24
101
W/M 8+ Kvinder/mænd 8+ 1000m 1. Indledende
2022-10-08 08:30
Plac. # Navn 1000m
1 2 Holstebro
  • Frederik Geertsen Lund(1)
  • Christian Taulbjerg(2)
  • Jonathan Nielsen(3)
  • Christian Carlsen(4)
  • Daniel Stentoft Mogensen(5)
  • Eskil Bech-Pedersen(6)
  • Magnus Juhl(7)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
Start:23s 0:03.30
2 1 Hadsund I
  • Peter Rytter Munk(1)
  • Agnete Munk - (2)
  • Simon Sørensen(3)
  • Trine Toft Andersen(4)
  • Lennart Vestergaard(5)
  • Anders Olsen(6)
  • Mathias Danmark(7)
  • Morten Munk(8)
  • Thea Bach Stegger(cox)
Start:17s 0:03.35
3 3 /DSR
  • Nikolaj Leth Bernsen(1)
  • Karl Riis(2)
  • Henriette Bjerg(3)
  • Eva Møland Tørsleff(4)
  • Johannes Hedegaard(5)
  • Lars Olsen(6)
  • Majken Hauge Johansen(7)
  • Morten Lyngkaer(8)
  • Christine Cardel(cox)
Start:10s 0:03.96
4 4 /DSR
  • Malte Rusbjerg (1)
  • Mark Hartsteen(2)
  • Henriette Høyer(3)
  • Flemming Martinussen(4)
  • Helle Heldbo(5)
  • Lone Røssel(6)
  • Elsie Yiu(7)
  • Elise Ross-Hansen(8)
  • Simone Krog Christensen(cox)
Start:0s 0:04.19
101
W/M 8+ Kvinder/mænd 8+ 1000m 2. Indledende
2022-10-08 08:30
Plac. # Navn 1000m
1 7 Sorø I
  • Bo Vilhelmsen(1)
  • Hans Peter Busk(2)
  • Peder Lillelund(3)
  • Helle Vilhelmsen(4)
  • Christian Mølvig(5)
  • Rasmus Lindahl(6)
  • Peter Lindblom(7)
  • Peter Carstens(8)
  • Malene Leisted Busk(cox)
Start:16s 3:30.38
2 8 København I
  • Otto Friedrichen(1)
  • Hans-Jørgen Stahl(2)
  • Ole Skyggebjerg(3)
  • Lars Rasmussen(4)
  • Christian Hedegaard Jensen(5)
  • Willi Thal-Drexel(6)
  • Ulrik Ralfkjær(7)
  • Jakob Øjvind Nielsen(8)
  • Dan Kristensen(cox)
Start:16s 3:30.45
3 6 KVIK I
  • Johnny Simonsen(1)
  • Torben Rimmer(2)
  • Per Boalth(3)
  • Flemming Petersen(4)
  • Bo Adelholm(5)
  • Niels Dencker(6)
  • Henrik Dehn(7)
  • Kurt Jensen(8)
  • Henrik Dencher(cox)
Start:0s 3:58.46
4 5 København
  • Pia Erikstrup(1)
  • Lise Sigtenborg Riishede(2)
  • Mathilde Bang(3)
  • Stine Nielsen(4)
  • Vibeke Skousen(5)
  • Diana Kofod(6)
  • Annette Kjærulf Andersen(7)
  • Betina Holck(8)
  • Stine Andersen(cox)
Start:5s 4:15.87
103
M8+ Mænd 8+ 1000m A Finale
2022-10-08 13:05
Plac. # Navn 1000m
1 2 Syddansk Universitet (SDU) I [5s]
  • Sara Safari Jensen(1)
  • Sissel í Nesinum Sandholm(2)
  • Niels Trubbach(3)
  • Jonatan Kluge(4)
  • Henrik Akre Thorup(5)
  • Simon Skjernaa Erfurth(6)
  • Sofie Hedvig Jakobsen(7)
  • Petrea Krag Burba(8)
  • Katharina Kaiser(cox)
0:03.56
2 3 Aalborg Universitet (AAU)[0s]
  • Camilla Frølund(1)
  • Christina Nørberg Heinrichsen(2)
  • Iben Elisabeth Nørgaard(3)
  • Marie Møller Nielsen(4)
  • Sina Brandt(5)
  • Stine Elizabeth Winge Pearson(6)
  • Jonas Svane(7)
  • Simon Nygaard-Thomsen(8)
  • Troels Dalgaard Danielsen(cox)
4:02.54
3 1 Syddansk Universitet (SDU) II [5s]
  • Cecillie Caroline Lange Bach(1)
  • Maria Evald Pedersen(2)
  • Isabella Rostén(3)
  • Mathias Jakobsen(4)
  • Bjarke Hansen(5)
  • Signe Jensen(6)
  • Sondre Svennungsen(7)
  • Carsten Vikkelsøe(8)
  • Amalie Kiær(cox)
0:04.11
104
W2+inr Kvinder 2+inr 1000m A Finale
2022-10-08 13:10
Plac. # Navn 1000m
1 1 DSR
  • Sofie Sommer(1)
  • Freya Hvass(2)
  • Fie Clara Røssel(cox)
5:35.15
2 2 DSR
  • Anna Munck Laybourn(1)
  • Camilla Hessel Krog(2)
  • Lee Koefoed Harborg(cox)
5:42.37
105
U15 M1X Drenge U15 1X 500m A Finale
2022-10-08 13:20
Plac. # Navn 500m
1 3 Holstebro I 18
  • Andreas Bork Kristensen(1)
2:00.99
2 13 Bagsværd III 16
  • Otto Kjærulff(1)
2:01.75
3 5 Bagsværd II 14
  • Oscar Østergaard Nielsen(1)
2:01.93
4 8 Rødvig I 12
  • Thomas Andersen(1)
2:04.73
5 10 Lyngby II 10
  • Johan Bach Sørensen(1)
2:12.29
6 20 Sorø I 8
  • Karl Bergreen Høj(1)
2:13.14
105
U15 M1X Drenge U15 1X 500m B Finale
2022-10-08 13:15
Plac. # Navn 500m
1 11 Sorø II 6
  • Aidan Mingo(1)
2:05.10
2 4 Ægir I 4
  • Dmytro Bukin(1)
2:09.94
3 15 København I 2
  • Oscar Munck Aabenhus(1)
2:10.10
4 18 Odense II 2
  • Tobias Lilholm Petersen(1)
2:18.23
5 7 Holstebro III 2
  • Sander Hansen(1)
2:25.77
105
U15 M1X Drenge U15 1X 500m 1. Indledende
2022-10-08 08:36
Plac. # Navn 500m
1 3 Holstebro I
  • Andreas Bork Kristensen(1)
Seeded 36p1:58.45
2 5 Bagsværd II
  • Oscar Østergaard Nielsen(1)
2:02.91
3 4 Ægir I
  • Dmytro Bukin(1)
2:18.03
4 2 Holstebro V
  • Oliver Pedersen(1)
2:25.25
105
U15 M1X Drenge U15 1X 500m 2. Indledende
2022-10-08 08:39
Plac. # Navn 500m
1 10 Lyngby II
  • Johan Bach Sørensen(1)
2:01.55
2 8 Rødvig I
  • Thomas Andersen(1)
Seeded 34p2:01.96
3 7 Holstebro III
  • Sander Hansen(1)
2:14.60
4 6 Holstebro II
  • Jeppe Bredvig Emtkjær(1)
2:19.71
105
U15 M1X Drenge U15 1X 500m 3. Indledende
2022-10-08 08:42
Plac. # Navn 500m
1 13 Bagsværd III
  • Otto Kjærulff(1)
Seeded 30p1:57.83
2 15 København I
  • Oscar Munck Aabenhus(1)
1:58.77
3 11 Sorø II
  • Aidan Mingo(1)
1:59.67
4 12 Holstebro VII
  • Simon Aslak Gilberg(1)
2:08.74
5 14 Ægir II
  • Marius Alstrup(1)
2:18.35
105
U15 M1X Drenge U15 1X 500m 4. Indledende
2022-10-08 08:45
Plac. # Navn 500m
1 20 Sorø I
  • Karl Bergreen Høj(1)
2:06.000
2 18 Odense II
  • Tobias Lilholm Petersen(1)
Seeded 14p2:08.52
3 16 Bagsværd I
  • Herman Grønlund Døssing(1)
2:12.33
4 17 Holstebro IV
  • Mikkel Madsen(1)
2:14.28
5 19 Holstebro VI
  • Oliver Ottow(1)
2:38.95
106
U15 W2X Piger U15 2X 500m A Finale
2022-10-08 13:30
Plac. # Navn 500m
1 20 Bagsværd IV 18
  • Nanna Bardram Kehr(1)
  • Sigrid Lindquist(2)
2:06.69
2 11 Næstv. I 16
  • Selma Frederiksen(1)
  • Malou Pedersen(2)
2:10.08
3 15 Odense I 14
  • Benna Sundstrøm(1)
  • Lea Eilenberg Bundgaard(2)
2:10.18
4 13 Lyngby II 12
  • Marie Lie Schmidt(1)
  • Andrea Bork Terkelsen(2)
2:12.93
5 4 Bagsværd II 10
  • Sigrid Gulløv-Elley(1)
  • Marie Saxtoft Jørgensen(2)
2:14.43
6 1 Jels I 8
  • Thea Marie Noe(1)
  • Celine Nielsen(2)
2:17.02
106
U15 W2X Piger U15 2X 500m B Finale
2022-10-08 13:25
Plac. # Navn 500m
1 25 Lyngby I 6
  • Karen Reimer(1)
  • Emmelie Brinkløv(2)
2:10.07
2 7 Sorø I 4
  • Ella Bergreen(1)
  • Julie Trabolt Olsen(2)
2:16.14
3 10 Holstebro I 2
  • Trine Lorentzen(1)
  • Vigga Hjortkær Nørgaard(2)
2:18.25
4 16 Bagsværd I 2
  • Marie Bohm Bramsen(1)
  • Maja Kjær Pyndt(2)
2:21.000
5 14 Holstebro II 2
  • Mille Hagsten(1)
  • Katarina Kirkegaard(2)
2:24.39
6 5 København I 2
  • Elisabeth Grydehøj Stobbe(1)
  • Emma Bek Jensen(2)
2:25.67
106
U15 W2X Piger U15 2X 500m 1. Indledende
2022-10-08 08:48
Plac. # Navn 500m
1 4 Bagsværd II
  • Sigrid Gulløv-Elley(1)
  • Marie Saxtoft Jørgensen(2)
2:08.57
2 1 Jels I
  • Thea Marie Noe(1)
  • Celine Nielsen(2)
2:11.11
3 7 Sorø I
  • Ella Bergreen(1)
  • Julie Trabolt Olsen(2)
2:13.62
4 5 København I
  • Elisabeth Grydehøj Stobbe(1)
  • Emma Bek Jensen(2)
2:19.36
5 6 Odder/Odense
  • Clara Mikkelsen(1)
  • Freja Junkuhn Dehli(2)
2:35.40
6 3 Stevns I
  • Kristina B Nielsen(1)
  • Smilla Sabri(2)
Seeded 24p2:40.16
106
U15 W2X Piger U15 2X 500m 2. Indledende
2022-10-08 08:51
Plac. # Navn 500m
1 11 Næstv. I
  • Selma Frederiksen(1)
  • Malou Pedersen(2)
2:03.65
2 13 Lyngby II
  • Marie Lie Schmidt(1)
  • Andrea Bork Terkelsen(2)
2:05.000
3 10 Holstebro I
  • Trine Lorentzen(1)
  • Vigga Hjortkær Nørgaard(2)
2:09.99
4 14 Holstebro II
  • Mille Hagsten(1)
  • Katarina Kirkegaard(2)
2:15.99
5 8 Bagsværd III
  • Marie Louise Raahauge Avnsø(1)
  • Esther Galster-Hansen(2)
2:19.84
106
U15 W2X Piger U15 2X 500m 3. Indledende
2022-10-08 08:54
Plac. # Navn 500m
1 20 Bagsværd IV
  • Nanna Bardram Kehr(1)
  • Sigrid Lindquist(2)
Seeded 16p2:00.73
2 15 Odense I
  • Benna Sundstrøm(1)
  • Lea Eilenberg Bundgaard(2)
Seeded 20p2:06.76
3 25 Lyngby I
  • Karen Reimer(1)
  • Emmelie Brinkløv(2)
Seeded 14p2:07.79
4 16 Bagsværd I
  • Marie Bohm Bramsen(1)
  • Maja Kjær Pyndt(2)
2:19.85
107
Masters W1X Kvinder Masters 1X 1000m A Finale
2022-10-08 13:35
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 1 Furesø I
  • Mette Møller(1)
Start:8s 8s0:04.540:08
2 2 KVIK I
  • Marianne Becker(1)
Start:0s 0s0:04.560:00
3 4 Køge R I
  • Anna Karina Gravad(1)
Start:14s 14s0:04.580:14
4 3 KVIK II
  • Rikke C Nielsen(1)
Start:19s 19s0:05.120:19
108
Masters M1X Mænd Masters 1X 1000m A Finale
2022-10-08 13:40
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 2 Bagsværd I
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(1)
Start:48s 48s0:04.520:48
2 8 Nyborg I
  • Brian Sørensen *(1)
Start:43s 43s0:04.580:43
3 7 DSR I
  • Lars Nielsen(1)
Start:24s 24s0:05.0000:24
4 5 Dragør I
  • Morten Juel Hansen(1)
Start:43s 43s0:05.030:43
5 3 Nordslesvig Roklub
  • Fleming Mathiesen(1)
Start:0s 0s0:05.080:00
6 10 Lemvig I
  • Jørgen Jensen(1)
Start:24s 24s0:05.230:24
108
Masters M1X Mænd Masters 1X 1000m 1. Indledende
2022-10-08 08:57
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 2 Bagsværd I
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(1)
Start:48s 48s0:04.460:48
2 5 Dragør I
  • Morten Juel Hansen(1)
Start:43s 43s0:04.500:43
3 3 Nordslesvig Roklub
  • Fleming Mathiesen(1)
Start:0s 0s4:54.300:00
4 4 Bagsværd II
  • Magdee Helal(1)
Start:52s 52s0:04.580:52
5 6 Furesø I
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:38s 38s0:05.0000:38
6 1 DSR II
  • Henrik Almegaard(1)
Start:32s 32s0:05.020:32
108
Masters M1X Mænd Masters 1X 1000m 2. Indledende
2022-10-08 09:00
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 8 Nyborg I
  • Brian Sørensen *(1)
Start:43s 43s0:04.290:43
2 7 DSR I
  • Lars Nielsen(1)
Start:24s 24s0:04.310:24
3 10 Lemvig I
  • Jørgen Jensen(1)
Start:24s 24s0:04.370:24
4 9 Lemvig II
  • Jørgen Kielsholm(1)
Start:14s 14s0:04.500:14
5 11 Jels I
  • Anders Jørgensen(1)
Start:14s 14s0:05.250:14
109
U17 M1X Drenge U17 1X 1500m A Finale
2022-10-08 13:57
Plac. # Navn 1500m
1 6 Sorø I 18
  • Valdemar Vilhelmsen(1)
6:19.76
2 2 Sorø III 16
  • Mads Christensen(1)
6:31.36
3 4 Sorø II 14
  • Emil Jelstrup(1)
6:34.70
4 8 København II 12
  • Carl Hassan Gaba(1)
6:55.76
109
U17 M1X Drenge U17 1X 1500m B Finale
2022-10-08 13:45
Plac. # Navn 1500m
1 5 Odense II 10
  • Anton Bøgelund(1)
6:45.21
2 1 København I 8
  • Woody Siigurt Lori Leth(1)
7:02.58
3 3 Saxkjøbing I 6
  • Carl Dunch(1)
7:26.97
4 7 Hadsund I 4
  • Christian Sindre Bech(1)
7:34.56
109
U17 M1X Drenge U17 1X 1500m 1. Indledende
2022-10-08 09:03
Plac. # Navn 1500m
1 2 Sorø III
  • Mads Christensen(1)
Seeded 26p6:26.49
2 4 Sorø II
  • Emil Jelstrup(1)
6:32.26
3 1 København I
  • Woody Siigurt Lori Leth(1)
6:33.34
4 3 Saxkjøbing I
  • Carl Dunch(1)
7:16.97
109
U17 M1X Drenge U17 1X 1500m 2. Indledende
2022-10-08 09:03
Plac. # Navn 1500m
1 6 Sorø I
  • Valdemar Vilhelmsen(1)
Seeded 16p6:15.98
2 8 København II
  • Carl Hassan Gaba(1)
6:44.58
3 5 Odense II
  • Anton Bøgelund(1)
6:50.68
4 7 Hadsund I
  • Christian Sindre Bech(1)
7:30.35
110
U17 W2X Piger U17 2X 1500m A Finale
2022-10-08 13:50
Plac. # Navn 1500m
1 2 KVIK I 18
  • Nanna Ancher(1)
  • Ea Høyer Splitthorff(2)
6:36.56
2 3 Hadsund/Odense 16
  • Caroline Lindskov Hessellund(1)
  • Mia Christensen(2)
7:05.62
3 1 Jels I 14
  • Anna Thomsen(1)
  • Dicte Fyhn(2)
7:10.65
111
U19 M1X Drenge U19 1X 2000m A Finale
2022-10-08 14:04
Plac. # Navn 2000m
1 4 Hadsund I
  • August Herman Wisholm(1)
8:07.51
2 11 Randers I
  • Oliver Bach(1)
8:13.65
3 9 Odense I
  • Tobias Holt Poulsen(1)
8:20.06
4 12 Lyngby/KKL I
  • Christian Runge(1)
8:23.41
5 1 Sorø II
  • August Husted Coutant(1)
8:36.91
6 14 Roskilde I
  • Esben Friis Thanning(1)
9:04.52
111
U19 M1X Drenge U19 1X 2000m 1. Indledende
2022-10-08 09:11
Plac. # Navn 2000m
1 4 Hadsund I
  • August Herman Wisholm(1)
8:30.37
2 1 Sorø II
  • August Husted Coutant(1)
8:31.91
3 2 Stevns I
  • Nikolaj Hausmann Olsen(1)
8:37.68
4 3 København I
  • Viggo Højme Lambert(1)
8:40.71
5 5 Lyngby/KKL II
  • Alexander Walker(1)
9:10.16
111
U19 M1X Drenge U19 1X 2000m 2. Indledende
2022-10-08 09:11
Plac. # Navn 2000m
1 9 Odense I
  • Tobias Holt Poulsen(1)
8:18.78
2 11 Randers I
  • Oliver Bach(1)
8:20.82
3 7 Sorø I
  • Jonas Lindegaard(1)
9:01.66
4 10 Kolding I
  • Mads Kirstein(1)
9:03.46
5 6 KVIK I
  • Bastian Scheel Ingemann(1)
9:48.27
111
U19 M1X Drenge U19 1X 2000m 3. Indledende
2022-10-08 09:11
Plac. # Navn 2000m
1 12 Lyngby/KKL I
  • Christian Runge(1)
8:36.04
2 14 Roskilde I
  • Esben Friis Thanning(1)
8:47.27
3 15 Roskilde II
  • Arsienii Proutorov(1)
8:57.62
4 13 Lyngby/KKL III
  • Aleks Gryn(1)
9:05.88
5 16 Jels I
  • Mikkel Peter Noe(1)
9:22.58
112
U19 W2X Piger U19 2X 2000m A Finale
2022-10-08 14:11
Plac. # Navn 2000m
1 1 Roskilde I
  • Isabella Bache(1)
  • Silje Trenter(2)
8:34.77
2 3 Bagsværd I
  • Lise Harling Voxnæs Waarst(1)
  • Astrid Kirstine Kofoed(2)
8:58.61
3 2 Holstebro I
  • Ella Hjortkær Nørgaard(1)
  • Anna Skovdam(2)
9:05.41
4 4 Odder I
  • Pi Goslar(1)
  • Caroline Sejersen(2)
10:28.68
113
U19 M2- Drenge U19 2- 2000m A Finale
2022-10-08 14:18
Plac. # Navn 2000m
1 4 Holstebro I
  • Hjalte Westeraa(1)
  • Simon Madsen(2)
7:42.91
2 1 Humlebæk I
  • Bjarke Ølgaard Madsen(1)
  • Laurits Hammond Hjorth(2)
8:26.56
3 2 København I
  • Viggo Højme Lambert(1)
  • Woody Lori-Leth(2)
9:45.06
114
W2X Kvinder 2X 2000m A Finale
2022-10-08 14:25
Plac. # Navn 2000m
1 3 Bagsværd I
  • Mathilde Persson(1)
  • Marie Mørch(2)
8:04.20
2 7 DSR I
  • Astrid Steensberg(1)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(2)
8:06.52
3 4 Aarhus I
  • Nina Hollensen(1)
  • Rikke Køchs(2)
8:11.59
4 1 Roskilde I
  • Marie Skytte Hauberg Johannesen(1)
  • Ingrid Bo Andersen(2)
8:31.90
5 6 Odder I
  • Mette Leitzke Sørensen(1)
  • Julie Poulsen(2)
8:34.67
114
W2X Kvinder 2X 2000m 1. Indledende
2022-10-08 09:23
Plac. # Navn 2000m
1 3 Bagsværd I
  • Mathilde Persson(1)
  • Marie Mørch(2)
7:55.56
2 1 Roskilde I
  • Marie Skytte Hauberg Johannesen(1)
  • Ingrid Bo Andersen(2)
7:55.75
3 4 Aarhus I
  • Nina Hollensen(1)
  • Rikke Køchs(2)
7:57.14
4 2 KVIK
  • Anne H. Larsen(1)
  • Kristine Søndergaard Hansen (2)
8:07.04
114
W2X Kvinder 2X 2000m 2. Indledende
2022-10-08 09:23
Plac. # Navn 2000m
1 7 DSR I
  • Astrid Steensberg(1)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(2)
7:51.02
2 6 Odder I
  • Mette Leitzke Sørensen(1)
  • Julie Poulsen(2)
8:08.05
3 5 Hadsund I
  • Trine Toft Andersen(1)
  • Laetitia Marie Panero-Bommer(2)
8:09.12
115
M2X Mænd 2X 2000m A Finale
2022-10-08 14:32
Plac. # Navn 2000m
1 11 DSR I
  • Emil Lenzing(1)
  • Jacob Lenzing(2)
7:11.77
2 9 Roskilde I
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
  • Bastian Secher(2)
7:14.65
3 2 Bagsværd I
  • Oscar Petersen(1)
  • Mathias Larsen(2)
7:17.64
4 5 Lyngby/KKL I
  • Alexander Modest(1)
  • Christian Thor Hagemann(2)
7:21.78
5 6 Sorø I
  • Christian Mølvig(1)
  • Rasmus Lind(2)
7:46.82
6 8 Lyngby/KKL II
  • Emil Meland Knudsen(1)
  • Peter Christian Holmquist(2)
8:13.55
115
M2X Mænd 2X 2000m 1. Indledende
2022-10-08 09:31
Plac. # Navn 2000m
1 5 Lyngby/KKL I
  • Alexander Modest(1)
  • Christian Thor Hagemann(2)
7:14.99
2 2 Bagsværd I
  • Oscar Petersen(1)
  • Mathias Larsen(2)
7:25.86
3 6 Sorø I
  • Christian Mølvig(1)
  • Rasmus Lind(2)
7:37.16
4 3 Bagsværd II
  • Christian Vestergaard Sørensen(1)
  • Mads Vestergaard(2)
7:49.64
5 4 DSR III
  • Daniel Pedersen(1)
  • Oskar Vedsted-Jakobsen(2)
8:00.10
115
M2X Mænd 2X 2000m 2. Indledende
2022-10-08 09:31
Plac. # Navn 2000m
1 11 DSR I
  • Emil Lenzing(1)
  • Jacob Lenzing(2)
7:19.90
2 9 Roskilde I
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
  • Bastian Secher(2)
7:33.30
3 8 Lyngby/KKL II
  • Emil Meland Knudsen(1)
  • Peter Christian Holmquist(2)
7:56.45
4 7 Bagsværd III
  • Jens Olav Dahlgaard(1)
  • Peter Søgaard(2)
8:07.18
5 10 DSR II
  • Jonas Pedersen(1)
  • Asger Waagepetersen(2)
8:18.30
116
W2- Kvinder 2- 2000m A Finale
2022-10-08 14:39
Plac. # Navn 2000m
1 3 Bagsværd I
  • Frida Sanggaard(1)
  • Ida Gørtz Jacobsen(2)
8:36.44
2 1 Holstebro I
  • Karen Mortensen(1)
  • Stine Højager Nielsen(2)
8:45.49
3 2 DSR
  • Christine Cardel(1)
  • Nanna Vigild(2)
8:49.04
117
U19 W4X Piger U19 4X 2000m A Finale
2022-10-08 14:46
Plac. # Navn 2000m
1 2 Holstebro I
  • Anna Kramer Bosnes(1)
  • Sarah Aslak Gilberg(2)
  • Anna Skovdam(3)
  • Ella Hjortkær Nørgaard(4)
8:22.07
2 1 Ægir I
  • Frida Bisgaard Kopperholdt(1)
  • Liv Jensen(2)
  • Kirstine Nielsen(3)
  • Ida Mose Nielsen(4)
8:33.03
118
U19 M4X Drenge U19 4X 2000m A Finale
2022-10-08 14:53
Plac. # Navn 2000m
1 2 Holstebro
  • Simon Mikkelsen(1)
  • Jakob Iversen(2)
  • Christian Søndergaard(3)
  • Tobias Kramer Bosnes(4)
7:16.16
2 4 Bagsværd
  • Erik Kjersgård Nielsen(1)
  • Theis Wolfram(2)
  • Karl Heuer(3)
  • Hjalte Næraa(4)
7:22.99
3 1 Hadsund I
  • Mads Hessellund(1)
  • Kian Harati(2)
  • August Herman Wisholm(3)
  • Frederik Bertelsen(4)
7:27.01
4 3 Holstebro II
  • Noah Baltser Lyngaard(1)
  • Kasper Søndergaard(2)
  • William Lemming(3)
  • Simon Starklint(4)
7:31.58
5 5 Odense I
  • Sebastian Holt Poulsen(1)
  • Gustav Klingenberg Haussmann(2)
  • Gustav Krogh(3)
  • Anton Bøgelund(4)
8:15.60
119
LM1X Mænd letvægt 1X 2000m A Finale
2022-10-08 15:00
Plac. # Navn Tid
1 3 DSR I
  • Sebastian Terp(1)
8:17.96
2 2 Aarhus I
  • James Dodd(1)
8:18.78
120
U15 W1X Piger U15 1X 500m A Finale
2022-10-08 15:12
Plac. # Navn 500m
1 21 Bagsværd IV 18
  • Nanna Bardram Kehr(1)
2:11.20
2 1 Lyngby I 16
  • Emmelie Brinkløv(1)
2:12.84
3 5 Lyngby II 14
  • Marie Lie Schmidt(1)
2:13.14
4 13 Fredensborg Roklub 12
  • Amalie Thal-Drexel(1)
2:25.76
5 9 Bagsværd I 10
  • Sigrid Lindquist(1)
2:40.75
6 7 Bagsværd II 8
  • Marie Saxtoft Jørgensen(1)
2:41.82
120
U15 W1X Piger U15 1X 500m B Finale
2022-10-08 15:07
Plac. # Navn 500m
1 18 Lyngby V 6
  • Sofie Thea Kornbeck(1)
2:23.29
2 2 Sorø I 4
  • Ida Vilhelmsen(1)
2:25.57
3 15 Odense I 2
  • Benna Sundstrøm(1)
2:32.17
4 8 Næstv. I 2
  • Malou Pedersen(1)
2:32.93
5 24 Holstebro II 2
  • Trine Lorentzen(1)
2:37.55
6 19 Holstebro III 2
  • Mille Hagsten(1)
2:53.65
120
U15 W1X Piger U15 1X 500m 1. Indledende
2022-10-08 09:39
Plac. # Navn 500m
1 5 Lyngby II
  • Marie Lie Schmidt(1)
2:08.67
2 1 Lyngby I
  • Emmelie Brinkløv(1)
2:12.57
3 2 Sorø I
  • Ida Vilhelmsen(1)
2:22.000
4 6 Jels I
  • Dicte Fyhn(1)
2:23.79
5 3 Stevns I
  • Kristina B Nielsen(1)
Seeded 24p2:25.45
6 4 Bagsværd III
  • Maja Kjær Pyndt(1)
2:27.36
120
U15 W1X Piger U15 1X 500m 2. Indledende
2022-10-08 09:42
Plac. # Navn 500m
1 9 Bagsværd I
  • Sigrid Lindquist(1)
Seeded 22p2:24.11
2 7 Bagsværd II
  • Marie Saxtoft Jørgensen(1)
2:25.59
3 8 Næstv. I
  • Malou Pedersen(1)
2:27.04
4 12 Lyngby IV
  • Andrea Bork Terkelsen(1)
2:30.96
5 10 Lyngby III
  • Karen Reimer(1)
2:33.81
6 11 Jels II
  • Celine Nielsen(1)
2:42.69
120
U15 W1X Piger U15 1X 500m 3. Indledende
2022-10-08 09:45
Plac. # Navn 500m
1 13 Fredensborg Roklub
  • Amalie Thal-Drexel(1)
2:17.56
2 18 Lyngby V
  • Sofie Thea Kornbeck(1)
2:24.08
3 15 Odense I
  • Benna Sundstrøm(1)
Seeded 20p2:24.70
4 16 Odense III
  • Freja Junkuhn Dehli(1)
2:37.51
5 14 Stevns II
  • Alma Karlshøj-Andersen(1)
2:39.92
6 17 Holstebro I
  • Vigga Hjortkær Nørgaard(1)
2:49.39
120
U15 W1X Piger U15 1X 500m 4. Indledende
2022-10-08 09:48
Plac. # Navn 500m
1 21 Bagsværd IV
  • Nanna Bardram Kehr(1)
Seeded 16p2:13.08
2 24 Holstebro II
  • Trine Lorentzen(1)
2:39.48
3 19 Holstebro III
  • Mille Hagsten(1)
2:42.76
4 23 Holstebro IV
  • Katarina Kirkegaard(1)
2:43.83
5 20 Odder I
  • Clara Mikkelsen(1)
3:00.48
121
U15 M2X Drenge U15 2X 500m A Finale
2022-10-08 15:22
Plac. # Navn 500m
1 3 Holstebro I 18
  • Andreas Bork Kristensen(1)
  • Mikkel Madsen(2)
1:54.26
2 9 Lyngby/Rødvig I 16
  • Thomas Andersen(1)
  • Johan Bach Sørensen(2)
1:56.15
3 10 Bagsværd I 14
  • Oscar Østergaard Nielsen(1)
  • Otto Kjærulff(2)
1:58.39
4 1 Sorø 12
  • Aidan Mingo(1)
  • Karl Bergreen Høj(2)
2:05.88
5 2 Ægir I 10
  • Dmytro Bukin(1)
  • Marius Alstrup(2)
2:13.64
121
U15 M2X Drenge U15 2X 500m B Finale
2022-10-08 15:17
Plac. # Navn 500m
1 8 Holstebro II 8
  • Simon Aslak Gilberg(1)
  • Sander Hansen(2)
2:09.85
2 4 Odense/Saxkjøbing I 6
  • Tobias Lilholm Petersen(1)
  • Carl Dunch(2)
2:12.93
3 7 Bagsværd/Odense 4
  • Thorleif Østergaard Martensen(1)
  • Herman Grønlund Døssing(2)
2:20.67
4 6 Holstebro III 2
  • Oliver Pedersen(1)
  • Jeppe Bredvig Emtkjær(2)
2:29.08
121
U15 M2X Drenge U15 2X 500m 1. Indledende
2022-10-08 09:51
Plac. # Navn 500m
1 3 Holstebro I
  • Andreas Bork Kristensen(1)
  • Mikkel Madsen(2)
Seeded 36p2:01.68
2 1 Sorø
  • Aidan Mingo(1)
  • Karl Bergreen Høj(2)
2:05.72
3 2 Ægir I
  • Dmytro Bukin(1)
  • Marius Alstrup(2)
2:11.05
4 4 Odense/Saxkjøbing I
  • Tobias Lilholm Petersen(1)
  • Carl Dunch(2)
2:11.92
5 6 Holstebro III
  • Oliver Pedersen(1)
  • Jeppe Bredvig Emtkjær(2)
2:26.44
121
U15 M2X Drenge U15 2X 500m 2. Indledende
2022-10-08 09:51
Plac. # Navn 500m
1 9 Lyngby/Rødvig I
  • Thomas Andersen(1)
  • Johan Bach Sørensen(2)
Seeded 34p1:53.40
2 10 Bagsværd I
  • Oscar Østergaard Nielsen(1)
  • Otto Kjærulff(2)
Seeded 30p1:53.87
3 8 Holstebro II
  • Simon Aslak Gilberg(1)
  • Sander Hansen(2)
2:09.76
4 7 Bagsværd/Odense
  • Thorleif Østergaard Martensen(1)
  • Herman Grønlund Døssing(2)
2:23.21
122
Masters W2-/2X Kvinder Masters 2-/2X 1000m A Finale
2022-10-08 15:27
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 4 Furesø I
  • Inger Koch(1)
  • Mette Møller(2)
Start:27s 27s0:05.070:27
2 5 Køge R I
  • Anna Karina Gravad(1)
  • Mai-Britt Bille(2)
Start:27s 27s0:05.100:27
3 7 Bagsværd I
  • Line Møller(1)
  • Nanna Tange Bech(2)
Start:41s 41s0:05.120:41
4 1 Fredensborg I
  • Merete Boldt(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
Start:0s 0s5:19.190:00
5 2 Fredensborg III
  • Anni Renner Mortensen(1)
  • Sanne Poulin(2)
Start:27s 27s0:05.310:27
122
Masters W2-/2X Kvinder Masters 2-/2X 1000m 1. Indledende
2022-10-08 09:57
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 1 Fredensborg I
  • Merete Boldt(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
Start:0s 0s4:51.720:00
2 4 Furesø I
  • Inger Koch(1)
  • Mette Møller(2)
Start:27s 27s0:04.540:27
3 2 Fredensborg III
  • Anni Renner Mortensen(1)
  • Sanne Poulin(2)
Start:27s 27s0:04.580:27
4 3 Fredensborg II
  • Ulla Poulsen(1)
  • Karin Bodelund(2)
Start:20s 20s0:05.150:20
122
Masters W2X/2- Kvinder Masters 2X/2- 1000m 2. Indledende
2022-10-08 10:00
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 7 Bagsværd I
  • Line Møller(1)
  • Nanna Tange Bech(2)
Start:41s 41s0:04.270:41
2 5 Køge R I
  • Anna Karina Gravad(1)
  • Mai-Britt Bille(2)
Start:27s 27s4:30.350:27
3 6 Lyngby I
  • Laila Hyldedahl Kjærgaard(1)
  • Marie Krarup(2)
Start:0s 0s0:05.0000:00
123
Masters M2-/2X Mænd Masters 2-/2X 1000m A Finale
2022-10-08 15:32
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 5 Bagsværd II
  • Morten Riis(1)
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(2)
Start:23s 23s0:04.260:23
2 9 Odense I
  • Michael Vindinge Sørensen(1)
  • Niklas Vindinge Sørensen(2)
Start:35s 35s0:04.280:35
3 1 Aarhus I
  • Morten Lindholm(1)
  • Christian Nielsen(2)
Start:31s 31s0:04.300:31
4 3 Lemvig I
  • Jørgen Jensen(1)
  • Jørgen Kielsholm(2)
Start:20s 20s0:04.440:20
5 10 Aalborg I
  • Peter Christoffersen(1)
  • Jens Brandt(2)
Start:26s 26s0:04.480:26
6 6 DSR I
  • Esben Jacobsen(1)
  • Ib Frausing(2)
Start:0s 0s5:07.780:00
123
Masters M2X/2- Mænd Masters 2X/2- 1000m 1. Indledende
2022-10-08 10:03
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 5 Bagsværd II
  • Morten Riis(1)
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(2)
Start:23s 23s0:04.210:23
2 1 Aarhus I
  • Morten Lindholm(1)
  • Christian Nielsen(2)
Start:31s 31s4:34.020:31
3 3 Lemvig I
  • Jørgen Jensen(1)
  • Jørgen Kielsholm(2)
Start:20s 20s4:34.070:20
4 4 Roskilde I
  • Peter De Place(1)
  • Jens Kristoffersen(2)
Start:35s 35s4:56.0000:35
5 2 Bagsværd III
  • Henning Bay Nielsen(1)
  • Flemming Bay Nielsen(2)
Start:0s 0s5:07.940:00
123
Masters M2-/2X Mænd Masters 2-/2X 1000m 2. Indledende
2022-10-08 10:06
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 9 Odense I
  • Michael Vindinge Sørensen(1)
  • Niklas Vindinge Sørensen(2)
Start:35s 35s0:04.300:35
2 10 Aalborg I
  • Peter Christoffersen(1)
  • Jens Brandt(2)
Start:26s 26s0:04.440:26
3 6 DSR I
  • Esben Jacobsen(1)
  • Ib Frausing(2)
Start:0s 0s4:56.800:00
4 7 Bagsværd I
  • Peter Skafte(1)
  • Ivan Baumann(2)
Start:26s 26s0:05.050:26
124
M2+inr Mænd 2+inr 1000m A Finale
2022-10-08 15:37
Plac. # Navn 1000m
1 1 Bagsværd
  • Mads Vestergaard(1)
  • Christan Vestergaard(2)
  • Peter Skafte(cox)
4:52.48
2 3 KVIK
  • Mads Brogaard(1)
  • Simon Bjærre(2)
  • Karoline Severin(cox)
4:53.76
3 2 DSR
  • Jakob Brix(1)
  • Peter Stenby(2)
  • Ida Egholm Nielsen(cox)
5:10.70
125
U17 M2X Drenge U17 2X 1500m A Finale
2022-10-08 15:42
Plac. # Navn 1500m
1 3 Holstebro I 18
  • Simon Madsen(1)
  • Andreas Bork Kristensen(2)
5:52.92
2 6 Sorø I 16
  • Valdemar Vilhelmsen(1)
  • Emil Jelstrup(2)
5:59.40
3 4 København I 14
  • Albert Grydehøj Stobbe(1)
  • Oscar Munck Aabenhus(2)
6:35.40
4 1 Odense I 12
  • Gustav Klingenberg Haussmann(1)
  • Sebastian Holt Poulsen(2)
6:52.42
126
U17 W1X Piger U17 1X 1500m A Finale
2022-10-08 15:56
Plac. # Navn 1500m
1 6 Ringsted I 18
  • Mejse Østergaard Nielsen(1)
6:52.32
2 3 Holstebro I 16
  • Anna Kramer Bosnes(1)
6:57.08
3 9 Stevns I 14
  • Anna Iversen(1)
7:08.61
4 7 Sorø I 12
  • Sofie Steffensen(1)
7:12.02
5 12 Ægir I 10
  • Frida Bisgaard Kopperholdt(1)
7:52.62
126
U17 W1X Piger U17 1X 1500m B Finale
2022-10-08 15:49
Plac. # Navn 1500m
1 5 København I 8
  • Elvira Dyrbye Bohnsen(1)
7:37.85
2 4 KVIK II 6
  • Nanna Ancher(1)
7:53.10
3 10 KVIK I 4
  • Ea Høyer Splitthorff(1)
7:55.33
4 2 Odense I 2
  • Mia Christensen(1)
8:06.53
126
U17 W1X Piger U17 1X 1500m 1. Indledende
2022-10-08 10:09
Plac. # Navn 1500m
1 6 Ringsted I
  • Mejse Østergaard Nielsen(1)
7:03.57
2 3 Holstebro I
  • Anna Kramer Bosnes(1)
Seeded 36p7:09.88
3 7 Sorø I
  • Sofie Steffensen(1)
7:12.35
4 5 København I
  • Elvira Dyrbye Bohnsen(1)
7:21.92
5 4 KVIK II
  • Nanna Ancher(1)
7:34.42
6 2 Odense I
  • Mia Christensen(1)
7:46.43
126
U17 W1X Piger U17 1X 1500m 2. Indledende
2022-10-08 10:09
Plac. # Navn 1500m
1 9 Stevns I
  • Anna Iversen(1)
Seeded 28p7:28.78
2 11 Hadsund II
  • Victoria Clara Brink(1)
7:42.93
3 12 Ægir I
  • Frida Bisgaard Kopperholdt(1)
7:46.24
4 10 KVIK I
  • Ea Høyer Splitthorff(1)
7:49.73
5 8 Bagsværd I
  • Lise Harling Voxnæs Waarst(1)
8:02.75
127
W8+ Kvinder 8+ 2000m A Finale
2022-10-08 16:03
Plac. # Navn 2000m
1 3 DSR
  • Christine Cardel(1)
  • Christina Juhl Johansen(2)
  • Anna Calina Schanze(3)
  • Astrid Steensberg(4)
  • Nikoline Laidlaw(5)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(6)
  • Nanna Vigild(7)
  • Marta Kempf(8)
  • Emma Rue Moos(cox)
7:29.97
2 1 Bagsværd
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
  • Astrid Højgaard(2)
  • Iben Østergaard(3)
  • Line Møller(4)
  • Matilde Hjorth(5)
  • Sofie Liv Petry(6)
  • Lisbet Falch Jakobsen(7)
  • Nanna Tange Bech(8)
  • Astrid Kirstine Kofoed(cox)
7:57.15
3 2 KVIK I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
  • Anna Adelholm(2)
  • Astrid Haastrup Jespersen(3)
  • Luise Lund Hansen(4)
  • Mette Noll Nielsen(5)
  • Mette Skjold Elmelund(6)
  • Nicole Juul-Hindsgaul(7)
  • Silja Konoy Davidsen(8)
  • Marianne Becker(cox)
8:08.14
128
M4X Mænd 4X 2000m A Finale
2022-10-08 16:10
Plac. # Navn 2000m
1 1 DSR I
  • Sverri S. Nielsen(1)
  • Magnus Erik Timm(2)
  • Emil Lenzing(3)
  • Jacob Lenzing(4)
6:49.57
2 3 Roskilde I
  • Martin Kofoed Jensen(1)
  • Sebastian Nordly(2)
  • Andreas Dyrby(3)
  • Oliver Tolstrup Christensen(4)
7:01.03
129
U19 W1X Piger U19 1X 2000m A Finale
2022-10-08 16:17
Plac. # Navn 2000m
1 1 Roskilde I
  • Frida Werner Foldager(1)
9:39.38
2 5 Silkeborg I
  • Marie Kleist(1)
10:04.49
3 4 Ægir I
  • Liv Jensen(1)
10:23.63
4 3 Bagsværd II
  • Amalie Petersen(1)
11:31.55
130
U19 M2X Drenge U19 2X 2000m A Finale
2022-10-08 16:24
Plac. # Navn 2000m
1 4 Holstebro I
  • Tobias Kramer Bosnes(1)
  • Simon Mikkelsen(2)
7:48.27
2 2 Bagsværd I
  • Erik Kjersgård Nielsen(1)
  • Elias Ellehammer(2)
7:52.19
3 3 Roskilde I
  • Esben Friis Thanning(1)
  • Arsienii Proutorov(2)
8:44.39
4 1 Jels I
  • Mikkel Peter Noe(1)
  • Nicklas Frost Davidsen(2)
9:18.05
131
U19 W2- Piger U19 2- 2000m A Finale
2022-10-08 16:31
Plac. # Navn 2000m
1 2 Ægir I
  • Ida Mose Nielsen(1)
  • Kirstine Nielsen(2)
9:22.09
2 1 Holstebro I
  • Anna Kramer Bosnes(1)
  • Sarah Aslak Gilberg(2)
9:48.09
132
W4- Kvinder 4- 2000m A Finale
2022-10-08 16:38
Plac. # Navn 2000m
1 1 DSR I
  • Christine Cardel(1)
  • Nikoline Laidlaw(2)
  • Nanna Vigild(3)
  • Marta Kempf(4)
8:15.97
2 2 Odense I
  • Sofie Hedvig Jakobsen(1)
  • Sara Safari Jensen(2)
  • Sissel í Nesinum Sandholm(3)
  • Petrea Krag Burba(4)
9:45.92
133
LM4- Mænd letvægt 4- 2000m A Finale
2022-10-08 16:45
Plac. # Navn 2000m
1 1 Bagsværd
  • Cody Andersen(1)
  • Jonas Lund(2)
  • Johan Poulsen(3)
  • Emil Heinrichsen(4)
7:31.86
2 2 Holstebro I
  • Magnus Juhl(1)
  • Andreas Møller Hunskjær(2)
  • Gustav Bjerg Madsen(3)
  • Marcus Villiam Lyngesen(4)
7:40.14
134
LW1X Kvinder letvægt 1X 2000m A Finale
2022-10-08 16:52
Plac. # Navn 2000m
1 5 Aarhus I
  • Rikke Køchs(1)
9:39.14
2 2 Roskilde I
  • Helen Pabst(1)
10:22.41
135
W1X Kvinder 1X 2000m A Finale
2022-10-08 16:59
Plac. # Navn 2000m
1 7 Aarhus I
  • Nina Hollensen(1)
9:10.01
2 8 KVIK I
  • Clara Hornnæss(1)
9:20.29
3 9 Hadsund I
  • Laetitia Marie Panero-Bommer(1)
9:30.45
4 3 DSR III
  • Silje Celine Siefert(1)
10:09.29
136
M1X Mænd 1X 2000m A Finale
2022-10-08 17:06
Plac. # Navn 2000m
1 1 DSR I
  • Sverri S. Nielsen(1)
7:48.17
2 8 Roskilde I
  • Bastian Secher(1)
7:55.42
3 10 København I
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
8:10.08
4 3 Saxkjøbing I
  • David Wandrup(1)
8:12.32
5 7 Odense I
  • Niels Reinholdt(1)
8:41.000
6 6 Roskilde II
  • Sebastian Nordly(1)
8:46.15
136
M1X Mænd 1X 2000m 1. Indledende
2022-10-08 10:17
Plac. # Navn 2000m
1 1 DSR I
  • Sverri S. Nielsen(1)
8:17.95
2 6 Roskilde II
  • Sebastian Nordly(1)
8:31.55
3 3 Saxkjøbing I
  • David Wandrup(1)
8:33.20
4 5 Roskilde III
  • Martin Kofoed Jensen(1)
8:50.90
5 2 Næstv. II
  • William Kjærgaard(1)
8:55.46
136
M1X Mænd 1X 2000m 2. Indledende
2022-10-08 10:17
Plac. # Navn 2000m
1 8 Roskilde I
  • Bastian Secher(1)
8:23.31
2 10 København I
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
8:35.13
3 7 Odense I
  • Niels Reinholdt(1)
8:39.93
4 9 Roskilde IV
  • Leander Kaliszan(1)
8:49.11
5 11 Næstv. I
  • Frederik Tønning Larsen(1)
9:35.95
137
M4- Mænd 4- 2000m A Finale
2022-10-08 17:13
Plac. # Navn 2000m
1 2 Holstebro I
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(1)
  • Magnus Valbirk(2)
  • Tobias Bork Kristensen(3)
  • Kaare Mortensen (4)
6:49.18
2 1 DSR
  • Jakob Grænge Hansen(1)
  • Eskild Ebbesen(2)
  • Christoffer Kruse(3)
  • Lars Fjord Garvey(4)
7:10.03
138
U19 W4- Piger U19 4- 2000m A Finale
2022-10-08 17:20
Plac. # Navn 2000m
1 3 Ægir I
  • Anna Thoft Petersen(1)
  • Ida Mose Nielsen(2)
  • Kirstine Nielsen(3)
  • Liv Jensen(4)
8:29.17
2 1 Hadsund I
  • Marie Martens(1)
  • Lea Lûbeck(2)
  • Naja Lübeck(3)
  • Josefine Antoinette Brink(4)
8:34.08
139
U19 M4- Drenge U19 4- 2000m A Finale
2022-10-08 17:27
Plac. # Navn 2000m
1 3 Holstebro
  • Simon Mikkelsen(1)
  • Christian Søndergaard(2)
  • Tobias Kramer Bosnes(3)
  • Simon Starklint(4)
7:44.84
2 1 Bagsværd I
  • Hjalte Næraa(1)
  • Jakob Lynbech(2)
  • Karl Heuer(3)
  • Theis Wolfram(4)
7:55.98
141
LM2X Mænd letvægt 2X 2000m A Finale
2022-10-08 17:34
Plac. # Navn 2000m
1 2 Holstebro I
  • Marcus Villiam Lyngesen(1)
  • Gustav Bjerg Madsen(2)
7:38.50
2 1 Bagsværd I
  • Cody Andersen(1)
  • Jonas Lund(2)
8:09.85
142
U19 W/M 8+ Piger/drenge U19 8+ 1000m A Finale
2022-10-08 17:41
Plac. # Navn 1000m
1 2 Holstebro I [5s]
  • Kasper Søndergaard(1)
  • Noah Baltser Lyngaard(2)
  • William Lemming(3)
  • Simon Starklint(4)
  • Simon Madsen(5)
  • Andreas Bork Kristensen(6)
  • Sarah Aslak Gilberg(7)
  • Ella Hjortkær Nørgaard(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
3:30.84
2 1 Hadsund I [0s]
  • Marie Martens(1)
  • Lea Lûbeck(2)
  • Naja Lübeck(3)
  • Josefine Antoinette Brink(4)
  • Kian Harati(5)
  • Mads Hessellund(6)
  • Frederik Bertelsen(7)
  • August Herman Wisholm(8)
  • Cille Hougaard(cox)
3:39.06
3 3 Sorø I [3s]
  • August Husted Coutant(1)
  • Emil Jelstrup(2)
  • Jonas Lindegaard(3)
  • Mads Christensen(4)
  • Valdemar Vilhelmsen(5)
  • Dina Poulsen(6)
  • Maria Jákupsdottír Johansen(7)
  • Sofie Steffensen(8)
  • Ida Vilhelmsen(cox)
3:40.22
4 4 Bagsværd/Fredensborg/Humlebæk
  • Otto Kjærulff(1)
  • Bastian Rud Bernhardt(2)
  • Buster Kiilerich Madsen(3)
  • Bjarke Ølgaard Madsen(4)
  • Laurits Hammond Hjorth(5)
  • Oscar Østergaard Nielsen(6)
  • Amalie Thal-Drexel(7)
  • Nanna Bardram Kehr(8)
  • Herman Grønlund Døssing(cox)
3:53.66
143
Masters W4X/4- Kvinder Masters 4X/4- 1000m A Finale
2022-10-08 17:46
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 2 KVIK I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
  • Astrid Haastrup(2)
  • Marianne Becker(3)
  • Rikke C Nielsen(4)
Start:16s 16s0:04.124:13
2 4 Fredensborg I
  • Karin Bodelund(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Lene Mathiasen(3)
  • Merete Boldt(4)
Start:0s 0s0:04.154:16
3 3 Bagsværd I
  • Lene Broksø Olsen(1)
  • Maike Benter(2)
  • Astrid Krüger(3)
  • Kirsten Gerda Hansen(4)
Start:11s 11s0:04.184:18
4 1 Furesø I
  • Jane Hagan(1)
  • Bente Johannesen(2)
  • Inger Koch(3)
  • Mette Møller(4)
Start:0s 0s0:04.204:21
5 6 Fredensborg II
  • Ulla Poulsen(1)
  • Anni Renner Mortensen(2)
  • Lene-Marie Hansen(3)
  • Sanne Poulin(4)
Start:6s 6s0:04.304:31
6 5 Sorø I
  • Kirsten From(1)
  • Birgit Juel-Hansen(2)
  • Jane Steensberg(3)
  • Kirsten Østergaard(4)
Start:6s 6s0:04.334:33
144
Masters M4-/4X Mænd Masters 4-/4X 1000m A Finale
2022-10-08 17:51
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 4 Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
  • Bo Hartz(2)
  • Mikael Møller Hansen(3)
  • Andreas Borg(4)
Start:21s 21s0:04.100:21
2 1 DSR I
  • Lars Nielsen(1)
  • Lars Jørgensen(2)
  • Søren Strange(3)
  • Henrik Almegaard(4)
Start:21s 21s0:04.110:21
3 6 Fr.cia I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Martin Mortensen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
Start:15s 15s0:04.160:15
4 7 Kolding I
  • Tommy Møhler(1)
  • Ejgild Larsen(2)
  • Jørgen Secher(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:6s 6s4:27.050:06
5 5 Skjold I
  • Peter Skov(1)
  • John Erik Jensen(2)
  • Kim Kjørnæs(3)
  • John Jansson(4)
Start:0s 0s4:27.070:00
144
Masters M4-/4X Mænd Masters 4-/4X 1000m 1. Indledende
2022-10-08 10:25
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 4 Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
  • Bo Hartz(2)
  • Mikael Møller Hansen(3)
  • Andreas Borg(4)
Start:21s 21s0:04.180:21
2 1 DSR I
  • Lars Nielsen(1)
  • Lars Jørgensen(2)
  • Søren Strange(3)
  • Henrik Almegaard(4)
Start:21s 21s0:04.230:21
3 5 Skjold I
  • Peter Skov(1)
  • John Erik Jensen(2)
  • Kim Kjørnæs(3)
  • John Jansson(4)
Start:0s 0s0:04.260:00
4 3 Fredensborg II
  • Rasmus Quist(1)
  • Sanne Hansen^(2)
  • Terkel Jespersen(3)
  • Lizzie Haastrup^(4)
Start:21s 21s0:04.310:21
144
Masters M4-/4X Mænd Masters 4-/4X 1000m 2. Indledende
2022-10-08 10:28
Plac. # Navn Handicap1000mTotal time
1 6 Fr.cia I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Martin Mortensen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
Start:15s 15s0:04.120:15
2 7 Kolding I
  • Tommy Møhler(1)
  • Ejgild Larsen(2)
  • Jørgen Secher(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:6s 6s0:04.290:06
3 8 Fredensborg I
  • Søren Heinrichsen(1)
  • Bent Andersen(2)
  • Kim Børgesen(3)
  • Svend Aage Nielsen(4)
Start:0s 0s0:04.480:00
145
M2- Mænd 2- - DM 2000m 1. Afdeling
2022-10-08 18:11
Ene anmeldt, vinder uden kamp
Holstebro
Magnus Valbirk (1), Kaare Mortensen (2)
146
M4+inr Mænd 4+inr 2000m A Finale
2022-10-08 17:56
Plac. # Navn 2000m
1 1 Bagsværd
  • Elias Ellehammer(1)
  • Malthe Sebastian Puro(2)
  • Jens Olav Dahlgaard(3)
  • Oscar Petersen(4)
  • Astrid Kirstine Kofoed(cox)
8:20.07
2 4 DSR
  • Tøger Berg Rasmussen(1)
  • Lars Fjord Garvey(2)
  • Thorleif Rud Lindholm(3)
  • Malte Rusbjerg (4)
  • Martin Grand Ast(cox)
8:26.09
147
W4X Kvinder 4X 2000m A Finale
2022-10-08 18:03
Plac. # Navn 2000m
1 6 Bagsværd I
  • Frida Sanggaard(1)
  • Ida Gørtz Jacobsen(2)
  • Marie Mørch(3)
  • Mathilde Persson(4)
7:16.65
2 3 DSR
  • Nikoline Laidlaw(1)
  • Christine Cardel(2)
  • Astrid Steensberg(3)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(4)
7:18.20
3 5 KVIK I
  • Anne H. Larsen(1)
  • Clara Hornnæss(2)
  • Fie Udby Erichsen(3)
  • Kristine Søndergaard(4)
7:38.47
4 4 DSR
  • Christina Juhl Johansen(1)
  • Marta Kempf(2)
  • Nanna Vigild(3)
  • Anna Calina Schanze(4)
7:44.73
5 2 Aarhus I
  • Rikke Køchs(1)
  • Vár Guriardóttir Hansen(2)
  • Emma Lehm Røddik(3)
  • Laura Boldsen(4)
7:47.35
6 7 Odder I
  • Julie Poulsen(1)
  • Mette Leitzke Sørensen(2)
  • Trine Leitzke(3)
  • Caroline Sejersen(4)
8:20.58
147
W4X Kvinder 4X 2000m 1. Indledende
2022-10-08 10:31
Plac. # Navn 2000m
1 3 DSR
  • Nikoline Laidlaw(1)
  • Christine Cardel(2)
  • Astrid Steensberg(3)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(4)
7:35.66
2 2 Aarhus I
  • Rikke Køchs(1)
  • Vár Guriardóttir Hansen(2)
  • Emma Lehm Røddik(3)
  • Laura Boldsen(4)
7:49.18
3 4 DSR
  • Christina Juhl Johansen(1)
  • Marta Kempf(2)
  • Nanna Vigild(3)
  • Anna Calina Schanze(4)
7:54.68
4 1 Roskilde I
  • Iben Bech(1)
  • Helen Pabst(2)
  • Marie Skytte Hauberg Johannesen(3)
  • Ingrid Bo Andersen(4)
7:58.72
147
W4X Kvinder 4X 2000m 2. Indledende
2022-10-08 10:31
Plac. # Navn 2000m
1 6 Bagsværd I
  • Frida Sanggaard(1)
  • Ida Gørtz Jacobsen(2)
  • Marie Mørch(3)
  • Mathilde Persson(4)
7:40.36
2 5 KVIK I
  • Anne H. Larsen(1)
  • Clara Hornnæss(2)
  • Fie Udby Erichsen(3)
  • Kristine Søndergaard(4)
7:57.99
3 7 Odder I
  • Julie Poulsen(1)
  • Mette Leitzke Sørensen(2)
  • Trine Leitzke(3)
  • Caroline Sejersen(4)
8:15.90
4 8 Ægir I
  • Liv Jensen(1)
  • Kirstine Nielsen(2)
  • Ida Mose Nielsen(3)
  • Nanna Nibe Boldt(4)
8:23.74
148
M8+ Mænd 8+ 2000m A Finale
2022-10-08 18:10
Plac. # Navn 2000m
1 2 Holstebro I
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(1)
  • Magnus Valbirk(2)
  • Kaare Mortensen (3)
  • Tobias Bork Kristensen(4)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(5)
  • Joakim Viberg(6)
  • Søren Meldgaard Madsen(7)
  • Patrick Klestrup(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
6:15.89
2 3 DSR
  • Christoffer Kruse(1)
  • Emil Espensen(2)
  • Jacob Lenzing(3)
  • Magnus Timm(4)
  • Emil Lenzing(5)
  • Jakob Grænge Hansen(6)
  • Eskild Ebbesen(7)
  • Sverri S. Nielsen(8)
  • Emma Rue Moos(cox)
6:25.48
3 5 Holstebro
  • Christian Søndergaard(1)
  • Tobias Kramer Bosnes(2)
  • Simon Mikkelsen(3)
  • Jakob Iversen(4)
  • Hjalte Westeraa(5)
  • Marcus Villiam Lyngesen(6)
  • Frederik Geertsen Lund(7)
  • Gustav Bjerg Madsen(8)
  • Anna Kramer Bosnes(cox)
6:38.78
4 4 København
  • Niklas Heinz(1)
  • Nicolai Skjølstrup(2)
  • Filip Gligić(3)
  • Jonathan Sølve(4)
  • Steffen Bonde Jensen (5)
  • Sebastian Bache(6)
  • Fred Vystavel(7)
  • Aksel Dybdahl Poulsen(8)
  • Viggo Lambert(cox)
6:44.93
5 1 Bagsværd
  • Erik Kjersgård Nielsen(1)
  • Johan Poulsen(2)
  • Peter Søgaard(3)
  • Niclas Schmidt(4)
  • Oliver Skov Jerkovic(5)
  • Jacob Grove Klahsen(6)
  • Emil Eigenbrod(7)
  • Sweder Gijsbert Van Dipten(8)
  • Sigrid Lindquist(cox)
7:12.15