Resultater Nordic Rowing Master Regatta 2015

101
M2- Åben Mænd 2- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:00
Plac. # Navn Tid
1 1 Lyngby Roklub I
  • Lasse Nielsen(1)
  • Carl Ove Hansen(2)
04:29.22
2 3 Roskilde Roklub I
  • Henning Hansen(1)
  • Mogens Kleis(2)
04:34.75
104
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:05
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
  • Uffe Søgaard(2)
03:35.87
2 3 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
03:43.22
3 1 Thames Rowing Club I
  • Pierre Edouard Coiffard(1)
  • Nicolas Tonello(2)
04:49.36
110
M1X Åben Mænd 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Putney Town Rowing Club I
  • Alpheus (Ali) Boileau(1)
04:02.46
2 4 Stockholms Roddförening I
  • Tord Blomquist(1)
04:05.53
3 3 Middelfart Roklub I
  • Søren Hyre-Fenneberg(1)
04:12.53
4 2 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
04:27.08
111
W2X Åben Kvinder 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:20
Plac. # Navn Tid
1 3 Fredensborg Roklub/Thames Rowing Club I
  • Pauline Rayner(1)
  • Merete Boldt(2)
05:00.15
113
W4X Åben Kvinder 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:25
Plac. # Navn Tid
1 1 HRV Cornelis Tromp/Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I (WD4x)
  • Alita Dekker(1)
  • Lise Van Der Voort- Klausen(2)
  • Mette Møller(3)
  • Inger Koch(4)
03:41.50
2 4 Fredericia Roklub/Lyngby Roklub/Middelfart Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub
  • Hans Nøhr(1)
  • Glenn Frank(2)
  • Bent Bøgh Pedersen(3)
  • Ole Haaning Thomsen(4)
03:49.58
3 2 Danske Studenters Roklub I
  • Asta Øjvind(1)
  • Regitze Siggaard(2)
  • Karin Bodelund(3)
  • Jelena Citakovic Haas-Christensen(4)
03:57.17
4 3 Mortlake Anglian & Alpha Boat Club I
  • Julie Dickson(1)
  • Giselle Mahoney(2)
  • Jessica Lion(3)
  • Katarina Rolfsman(4)
03:58.53
115
W1X Åben Kvinder 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:35
Plac. # Navn Tid
1 2 Roforeningen KVIK I
  • Rikke C Nielsen(1)
04:08.34
2 1 Danske Studenters Roklub I
  • Janne Flensborg Otzen(1)
04:15.19
3 4 Rijnland - NL I
  • Peggy Tolk(1)
04:21.67
4 3 Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Berglund(1)
04:23.76
116
M2- Åben Mænd 2- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:10
Plac. # Navn Tid
1 4 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:39.34
2 1 Københavns Roklub I
  • Jesper Krogh(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
03:40.61
3 6 Bagsværd Roklub I
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Steen Christensen(2)
03:45.11
4 5 Stavanger Roklubb I
  • Erik Bratteli(1)
  • Stian Andre Larsen(2)
03:50.86
5 3 Bagsværd Roklub II
  • Anders Olsen(1)
  • Henning Brüske(2)
04:02.98
6 2 Thames Rowing Club/Wiking, Berlin I
  • Carlos Alejandro Cordal(1)
  • Till Andreesen(2)
04:08.26
120
M4X Åben Mænd 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:55
Plac. # Navn Tid
1 1 Landskrona Roddklubb/Mölndals Roddklubb/Stockholms Roddförening
  • Tord Blomquist(1)
  • Jörgen Nilsson(2)
  • Jan Berglund(3)
  • Bengt Nilsson(4)
03:14.75
2 2 Erster Kieler/Limburger Clfw/RC Allemannia von 1866 Hamburg
  • Georg Moll(1)
  • Christoph Dyck(2)
  • Klaus Schuy(3)
  • Ulf Beck(4)
03:17.09
3 3 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Søren Hyre-Fenneberg(2)
  • Ole Bendtsen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:21.33
4 4 Bagsværd Roklub I
  • Jens Sparsø(1)
  • Torben Eriksen(2)
  • Carsten Mollerup (3)
  • Jesper Skavin(4)
03:41.94
122
M8+ Åben Mænd 8+ - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:30
Plac. # Navn Tid
1 4 Københavns Roklub
  • Lars Hvedstrup Jensen(1)
  • Kristian Østergaard Martensen(2)
  • Andreas Bech Mikkelsen(3)
  • Bo Kaliszan(4)
  • Ulrik Rafkiær(5)
  • Willi Drexel(6)
  • Jesper Krogh(7)
  • Jakob Øjvind Nielsen(8)
  • Karen Sørensen(cox)
03:16.04
2 1 Fredensborg Roklub (E8+)
  • Peter Frederiksen(1)
  • Bjørn Andersen(2)
  • Claus Andersen(3)
  • Carsten Manniche(4)
  • Ole Quist Jensen(5)
  • Ole Bastholm Jørgensen(6)
  • Alf Mikkelsen(7)
  • Jan Nøreskov Pedersen(8)
  • Finn Gliver Olsen(cox)
03:28.64
3 2 Ardingly RC/Drammen Roklubb/Thames Rowing Club/Upper Thames Rowing Club I
  • Pål Sandli(1)
  • Hans Petter Rasmussen(2)
  • Stein Hoff(3)
  • Alan Almond(4)
  • Lee Brown(5)
  • Paul Stuart Bennett(6)
  • Walter Scott(7)
  • Colin Barratt(8)
  • Estelle Lhermitte(cox)
03:34.33
4 3 Roskilde Roklub I
  • Henning Hansen(1)
  • Thomas Lynderup(2)
  • Sven Lyster(3)
  • Christian Toft Sørensen(4)
  • Otto Winkel(5)
  • Mogens Kleis(6)
  • Søren Anthonsen(7)
  • Knud Jensen(8)
  • Winnie Rugbjerg(cox)
03:52.75
124
W2X Åben Kvinder 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:15
Plac. # Navn Tid
1 2 Køge Roklub/Nordslesvigsk Roklub I
  • Anette Friedrichsen(1)
  • Anna Karina Eli Gravad(2)
04:04.62
2 1 Mortlake Anglian & Alpha Boat Club I
  • Katarina Rolfsman(1)
  • Jessica Lion(2)
04:11.65
127
M1X Åben Mænd 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:00
Plac. # Navn Tid
1 5 Bagsværd Roklub I
  • Mikael Espersen(1)
04:04.09
2 2 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
04:04.42
3 4 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
04:05.61
4 3 Lemvig Roklub I
  • Jørgen Jensen(1)
04:21.61
5 1 Lyngby Roklub II
  • Lars Nymark(1)
04:21.98
6 6 Lyngby Roklub I
  • Robert Herrod(1)
04:28.00
128
W2X Åben Kvinder 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • (1)
  • Ingrid Petersen(2)
04.33.36
2 1 Barnes Bridge Ladies RC/Kingston RC I
  • Birgith Sims(1)
  • Jackie Darling(2)
04.33.81
129
M4- Åben Mænd 4- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:20
Plac. # Navn Tid
1 2 HRV Cornelis Tromp
  • Alita Dekker(1)
  • Lise Van Der Voort- Klausen(2)
  • Yvonne Wolf(3)
  • Peggy Tolk(4)
03:42.42
2 3 Danske Studenters Roklub 2
  • Asta Øjvind(1)
  • Regitze Siggaard(2)
  • Karin Bodelund(3)
  • Jelena Citakovic Haas-Christensen(4)
03:54.12
3 1 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold I
  • Stig Rasmussen(1)
  • John Grunwald(2)
  • Peter Skov(3)
  • Flemming Bay(4)
04:05.86
131
M4+ Åben Mænd 4+ - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:35
Plac. # Navn Tid
1 1 Thames Rowing Club I
  • Carlos Alejandro Cordal(1)
  • Nicolas Tonello(2)
  • Pierre Edouard Coiffard(3)
  • Chris Huckle(4)
  • Estelle Lhermitte(cox)
03:55.37
132
M2- Åben Mænd 2- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 10:40
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub (A1x)
  • Uffe Søgaard(1)
03:56.87
133
W2X Åben Kvinder 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:35
Plac. # Navn Tid
1 2 Fredensborg Roklub/Kingston RC I
  • Merete Boldt(1)
  • Birgith Sims(2)
04:23.37
2 3 Roklubben Furesø I
  • Helle Torp Eklund(1)
  • Marianne Henney(2)
04:28.86
3 1 Mortlake Anglian & Alpha Boat Club I
  • Nicola Dale(1)
  • Giselle Mahoney(2)
04:34.84
139
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:40
Plac. # Navn Tid
1 4 Ardingly RC/Quintin Boat Club I
  • Tom Bischop(1)
  • Colin Barratt(2)
03:46.26
2 6 Fredericia Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Frede Nørskov Nielsen(2)
03:46.95
3 5 Lemvig Roklub/Randers Roklub I
  • Jan Sørensen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
03:50.31
4 1 Middelfart Roklub I
  • Bent Bøgh Pedersen(1)
  • Ole Bendtsen(2)
04:01.23
140
W1X Åben Kvinder 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:25
Plac. # Navn Tid
1 3 KRZV de HOOP, Amsterdam, Holland I
  • Els Van Dam(1)
04:52.89
141
M2- Åben Mænd 2- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:50
Plac. # Navn Tid
1 3 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:39.37
2 2 Københavns Roklub I
  • Jesper Krogh(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
03:42.22
3 1 Thames Rowing Club/Wiking, Berlin I
  • Carlos Alejandro Cordal(1)
  • Till Andreesen(2)
04:12.31
146
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:15
Plac. # Navn Tid
1 3 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
03:33.33
2 2 Danske Studenters Roklub/Lyngby Roklub I
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kosminska Kristensen(2)
03:35.53
146
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 2. Afdeling
2015-08-01 12:20
Plac. # Navn Tid
1 9 Aalborg Roklub I
  • Peter Christoffersen(1)
  • Jens Brandt(2)
03:39.78
2 7 Limburger Clfw/RC Allemannia von 1866 Hamburg
  • Christoph Dyck(1)
  • Klaus Schuy(2)
03:40.01
3 8 Middelfart Roklub I
  • Søren Hyre-Fenneberg(1)
  • Ole Bendtsen(2)
03:42.11
4 10 Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub I
  • Søren Heinrichsen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
03:47.45
147
W8+ Åben Kvinder 8+ - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:10
Plac. # Navn Tid
1 1 Barnes Bridge Ladies RC/Fredensborg Roklub/KRZV de HOOP, Amsterdam, Holland/Kingston RC/Mortlake Anglian & Alpha Boat Club/Thames Rowing Club I
  • Hilary Cook(1)
  • Merete Boldt(2)
  • Birgith Sims(3)
  • Els Van Dam(4)
  • Lizzie Haastrup(5)
  • Anne Mette Jørgensen(6)
  • Pauline Rayner(7)
  • Jackie Darling(8)
  • Katarina Rolfsman(cox)
04:07.53
148
M4+ Åben Mænd 4+ - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:35
Plac. # Navn Tid
1 2 Drammen Roklubb/Kingston RC/Thames Rowing Club I
  • Pål Sandli(1)
  • Stein Hoff(2)
  • Hans Petter Rasmussen(3)
  • Andy Tompkins(4)
  • Estelle Lhermitte(cox)
03.53.19
149
W1X Åben Kvinder 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Roforeningen KVIK I
  • Rikke C Nielsen(1)
04:11.00
2 2 Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Berglund(1)
04:25.28
153
M2- Åben Mænd 2- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:25
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:50.64
2 2 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
  • Mikael Møller Hansen(2)
03:59.44
154
W2X Åben Kvinder 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:40
Plac. # Navn Tid
1 5 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
  • Ruth Köster(2)
03:56.45
2 3 Mortlake Anglian & Alpha Boat Club/Upper Thames Rowing Club I
  • Lisa Kallal(1)
  • Joy Skipper(2)
04:08.01
3 4 Køge Roklub/Nordslesvigsk Roklub I
  • Anette Friedrichsen(1)
  • Anna Karina Eli Gravad(2)
04:08.22
4 1 Danske Studenters Roklub I
  • Karen Leth Jensen(1)
  • Karin Bodelund(2)
04:12.84
5 6 Danske Studenters Roklub II
  • Asta Øjvind(1)
  • Regitze Siggaard(2)
04:16.17
6 2 Daventria - NL/Rijnland - NL I
  • Peggy Tolk(1)
  • Yvonne Wolf(2)
04:16.34
155
M1X Åben Mænd 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:45
Plac. # Navn Tid
1 3 Quintin Boat Club I
  • Tom Bischop(1)
04:09.67
2 1 HRV Cornelis Tromp I
  • Martijn Rom Colthoff(1)
04:16.97
3 4 Holstebro Roklub (H1x)
  • Ole Rømer(1)
04:27.40
4 2 Randers Roklub I
  • Jan Sørensen(1)
04:34.17
157
W4X Åben Kvinder 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 12:55
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub/KRZV de HOOP, Amsterdam, Holland/Kingston RC/Mortlake Anglian & Alpha Boat Club I
  • Els Van Dam(1)
  • Merete Boldt(2)
  • Hilary Cook(3)
  • Birgith Sims(4)
04:01.40
2 2 Sorø Roklub
  • Birgit Juel-Hansen(1)
  • Anne Brehmer(2)
  • Ingrid Petersen(3)
  • Gitte Niven(4)
04:05.17
158
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 13:00
Plac. # Navn Tid
1 3 Erster Kieler I
  • Georg Moll(1)
  • Ulf Beck(2)
03:48.25
2 1 Roklubben Furesø I
  • Ole Præst Larsen(1)
  • Ole Kongsbak(2)
03:58.36
3 2 Bagsværd Roklub I
  • Carsten Mollerup (1)
  • Jesper Skavin(2)
04:08.34
161
W1X Åben Kvinder 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 11:25
Plac. # Navn Tid
1 2 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
04.18.390
2 1 Lyngby Dameroklub I
  • Inger Koch(1)
04.25.67
162
M4- Åben Mænd 4- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 13:10
Plac. # Navn Tid
1 1 Thames Rowing Club I
  • Carlos Alejandro Cordal(1)
  • Chris Huckle(2)
  • Pierre Edouard Coiffard(3)
  • Nicolas Tonello(4)
00:03:59.89
163
M4X Åben Mænd 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 13:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Lemvig Roklub/Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • Hans Nøhr(1)
  • Glenn Frank(2)
  • Jørgen Jensen(3)
  • John Knudsen(4)
03:28.42
2 2 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Ole Bendtsen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:29.39
3 3 Ardingly RC/Drammen Roklubb/Kingston RC I
  • Hans Petter Rasmussen(1)
  • Pål Sandli(2)
  • Colin Barratt(3)
  • Andy Tompkins(4)
03:52.15
166
W8+ Åben Kvinder 8+ - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 13:40
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredensborg Roklub/Roforeningen KVIK/Sorø Roklub I
  • Anne Mette Jørgensen(1)
  • Lizzie Haastrup(2)
  • Tine Dorst(3)
  • Ulla Poulsen(4)
  • Hanne Nørskov Pedersen(5)
  • Sanne Poulin(6)
  • (7)
  • Astrid Haastrup Jespersen(8)
  • Finn Gliver Olsen(cox)
03:44.76
2 2 Barnes Bridge Ladies RC/Fredensborg Roklub/KRZV de HOOP, Amsterdam, Holland/Kingston RC/Mortlake Anglian & Alpha Boat Club/Thames Rowing Club I
  • Hilary Cook(1)
  • Merete Boldt(2)
  • Julie Dickson(3)
  • Els Van Dam(4)
  • Birgith Sims(5)
  • Nicola Dale(6)
  • Pauline Rayner(7)
  • Jackie Darling(8)
  • Estelle Lhermitte(cox)
03:50.11
167
W/M 2X Åben 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 13:50
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
  • Bjarne Hjorth(2)
03:42.45
2 1 Stockholms Roddförening I
  • Tord Blomquist(1)
  • Birgitta Berglund(2)
03:46.09
3 4 Roklubben Furesø I
  • Mikael Møller Hansen(1)
  • Marianne Henney(2)
03:48.51
4 5 Sorø Roklub II
  • Peter Lindblom(1)
  • (2)
03:53.97
5 3 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
  • Jane Hagan(2)
03:55.75
168
W/M 4X Åben 4X - 1000m 0. Afdeling
2015-08-01 14:15
Plac. # Navn Tid
1 Erster Kieler/Køge Roklub/Limburger Clfw/Nordslesvigsk Roklub I
  • Ulf Beck(1)
  • Anna Karina Eli Gravad(2)
  • Anette Friedrichsen(3)
  • Klaus Schuy(4)
03:27.95
168
W/M 4X Åben 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 14:15
Plac. # Navn Tid
1 3 Fredensborg Roklub II
  • Ole Jørgensen(1)
  • Carsten Manniche(2)
  • Anne Mette Jørgensen(3)
  • Sanne Poulin(4)
03:33.70
2 1 Ardingly RC/Fredensborg Roklub/Kingston RC/Quintin Boat Club I
  • Tom Bischop(1)
  • Colin Barratt(2)
  • Merete Boldt(3)
  • Birgith Sims(4)
03:39.17
3 2 Fredensborg Roklub III
  • Ulla Poulsen(1)
  • Tine Dorst(2)
  • Bjørn Andersen(3)
  • Peter Frederiksen(4)
03:43.53
170
W/M 2X Åben 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 14:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Roklubben Furesø II
  • Ole Kongsbak(1)
  • Mette Møller(2)
03:45.54
2 3 Barnes Bridge Ladies RC/Putney Town Rowing Club I
  • Alpheus (Ali) Boileau(1)
  • Jackie Darling(2)
03:48.04
3 4 Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub I
  • John Knudsen(1)
  • Inger Koch(2)
03:52.37
4 1 Roklubben Furesø I
  • Rolf Reuther-Nielsen(1)
  • Susanne Vind(2)
04:18.86
173
W/M 2X Åben 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-01 14:35
Plac. # Navn Tid
1 1 Mortlake Anglian & Alpha Boat Club/Quintin Boat Club I
  • Tom Bischop(1)
  • Hilary Cook(2)
03:51.46
2 2 Erster Kieler/schweriner RG
  • Sabina Franke(1)
  • Georg Moll(2)
03:58.47
203
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:05
Plac. # Navn Tid
1 1 Stockholms Roddförening
  • Tord Blomquist(1)
  • Jan Berglund(2)
03:31.64
2 3 Sorø Roklub I
  • Peter Lindblom(1)
  • Peter Carstens(2)
03:39.31
3 2 Danske Studenters Roklub I
  • (1)
  • Søren Strange(2)
03:42.03
4 4 Bagsværd Roklub I
  • Torben Eriksen(1)
  • Jens Sparsø(2)
03:45.90
203
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 2. Afdeling
2015-08-02 10:10
Plac. # Navn Tid
1 5 Limburger Clfw/RC Allemannia von 1866 Hamburg
  • Christoph Dyck(1)
  • Klaus Schuy(2)
03:40.50
2 7 Roklubben Furesø I
  • Mikael Møller Hansen(1)
  • Bo Hartz(2)
03:42.65
205
M4X Åben Mænd 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:15
Plac. # Navn Tid
1 2 Lemvig Roklub/Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub/Randers Roklub I
  • Jan Sørensen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
  • Glenn Frank(3)
  • John Knudsen(4)
03:19.61
2 3 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Ole Bendtsen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:21.20
3 5 Ardingly RC/Drammen Roklubb/Kingston RC I
  • Stein Hoff(1)
  • Hans Petter Rasmussen(2)
  • Colin Barratt(3)
  • Andy Tompkins(4)
03:33.84
4 4 Danske Studenters Roklub 2
  • Asta Øjvind(1)
  • Regitze Siggaard(2)
  • Karin Bodelund(3)
  • Jelena Citakovic Haas-Christensen(4)
03:46.79
5 1 Danske Studenters Roklub I
  • Bjarne Spanggaard(1)
  • Arnold Sørensen(2)
  • Johan Frydendahl(3)
  • Jens Rokkedal(4)
04:00.33
206
M1X Åben Mænd 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:20
Plac. # Navn Tid
1 4 Sorø Roklub II
  • Christian Mølvig(1)
03:37.87
2 3 Sorø Roklub I
  • Uffe Søgaard(1)
03:42.15
3 1 Nordslesvigsk Roklub I
  • Mikael Budde(1)
03:46.70
4 5 Putney Town Rowing Club I
  • Alpheus (Ali) Boileau(1)
03:54.73
5 2 Malmö Roddklubb I
  • Danilo Sosa(1)
03:54.89
211
W1X Åben Kvinder 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:30
Plac. # Navn Tid
1 3 Daventria - NL I
  • Yvonne Wolf(1)
04:27.37
2 1 Ormsund Roklub I
  • Zdzisia Andruszkiewicz(1)
04:31.95
3 2 Sorø Roklub I
  • Gitte Niven(1)
04:43.17
212
M4X Åben Mænd 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:35
Plac. # Navn Tid
1 2 Landskrona Roddklubb/Lyngby Roklub/Stockholms Roddförening
  • Tord Blomquist(1)
  • Bengt Nilsson(2)
  • Peter Kosminska Kristensen(3)
  • Jan Berglund(4)
03:15.59
2 1 Thames Rowing Club I
  • Nicolas Tonello(1)
  • Pierre Edouard Coiffard(2)
  • Carlos Alejandro Cordal(3)
  • Chris Huckle(4)
04:18.59
214
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:40
Plac. # Navn Tid
1 5 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • Ole Bendtsen(1)
  • Frede Nørskov Nielsen(2)
03:35.62
2 2 Ardingly RC/Quintin Boat Club I
  • Colin Barratt(1)
  • Tom Bischop(2)
03:51.50
3 1 Erster Kieler/Limburger Clfw
  • Georg Moll(1)
  • Klaus Schuy(2)
03:51.73
4 4 Lemvig Roklub/Randers Roklub I
  • Jørgen Jensen(1)
  • Jan Sørensen(2)
03:55.89
5 3 Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • John Knudsen(1)
  • Glenn Frank(2)
03:58.15
215
W8+ Åben Kvinder 8+ - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:45
Plac. # Navn Tid
1 1 Barnes Bridge Ladies RC/Fredensborg Roklub/KRZV de HOOP, Amsterdam, Holland/Kingston RC/Mortlake Anglian & Alpha Boat Club/Thames Rowing Club I
  • Hilary Cook(1)
  • Els Van Dam(2)
  • Julie Dickson(3)
  • Nicola Dale(4)
  • Birgith Sims(5)
  • Lizzie Haastrup(6)
  • Pauline Rayner(7)
  • Jackie Darling(8)
  • Estelle Lhermitte(cox)
04:15.51
220
W2X Åben Kvinder 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:50
Plac. # Navn Tid
1 5 HRV Cornelis Tromp I
  • Lise Van Der Voort- Klausen(1)
  • Alita Dekker(2)
03:46.75
2 3 Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
  • Inger Koch(2)
03:47.90
3 4 Ormsund Roklub I
  • Anne Cathrine Hunstad(1)
  • Eva Hansen(2)
03:55.06
4 1 Fredensborg Roklub I
  • Anne Mette Jørgensen(1)
  • Sanne Poulin(2)
03:56.23
5 6 Roklubben Furesø II
  • Jane Hagan(1)
  • Marianne Henney(2)
04:04.11
6 2 Upper Thames Rowing Club I
  • Joy Skipper(1)
  • Lisa Kallal(2)
04:04.40
221
M4- Åben Mænd 4- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 11:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Upper Thames Rowing Club I
  • Paul Stuart Bennett(1)
  • Alan Almond(2)
  • Walter Scott(3)
  • Lee Brown(4)
03:36.73
2 5 Lyngby Roklub/Randers Roklub I
  • John Knudsen(1)
  • Lasse Nielsen(2)
  • Jan Sørensen(3)
  • Hans Nøhr(4)
03:42.42
3 4 Fredensborg Roklub/Holstebro Roklub/Roskilde Roklub I
  • Ole Rømer(1)
  • Christian Toft Sørensen(2)
  • Svend Aage Nielsen(3)
  • Søren Heinrichsen(4)
03:44.75
4 3 Roskilde Roklub I
  • Henning Hansen(1)
  • Thomas Lynderup(2)
  • Søren Anthonsen(3)
  • Mogens Kleis(4)
03:47.69
5 2 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold I
  • Flemming Bay(1)
  • Peter Skov(2)
  • John Grunwald(3)
  • Stig Rasmussen(4)
03:56.40
225
W2X Åben Kvinder 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 11:05
Plac. # Navn Tid
1 3 Roforeningen KVIK I
  • Sarah Lauritzen(1)
  • Astrid Haastrup Jespersen(2)
03:49.28
2 2 Køge Roklub/Nordslesvigsk Roklub I
  • Anna Karina Eli Gravad(1)
  • Anette Friedrichsen(2)
03:52.67
3 4 Sorø Roklub I
  • Linda Milling(1)
  • Ruth Köster(2)
03:58.45
4 1 Mortlake Anglian & Alpha Boat Club I
  • Julie Dickson(1)
  • Jessica Lion(2)
04:00.78
5 5 Danske Studenters Roklub I
  • Karen Leth Jensen(1)
  • Karin Bodelund(2)
04:04.37
229
W1X Åben Kvinder 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:55
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
04:05.33
2 3 Rijnland - NL I
  • Peggy Tolk(1)
04:12.40
3 1 Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Berglund(1)
04:28.86
4 4 Fredericia Roklub
  • Ole Haaning Thomsen(1)
04:41.11
5 5 Roforeningen KVIK
  • Bjørn Haslev(1)
04:50.59
230
M2- Åben Mænd 2- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 11:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:46.12
2 1 Thames Rowing Club/Wiking, Berlin I
  • Carlos Alejandro Cordal(1)
  • Till Andreesen(2)
04:07.45
231
W2X Åben Kvinder 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 10:00
Plac. # Navn Tid
1 1 KRZV de HOOP, Amsterdam, Holland/Kingston RC I
  • Els Van Dam(1)
  • Birgith Sims(2)
04:15.95
232
M8+ Åben Mænd 8+ - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 11:45
Plac. # Navn Tid
1 3 Ardingly RC/Drammen Roklubb/Kingston RC/Putney Town Rowing Club/Quintin Boat Club/Thames Rowing Club I
  • Hans Petter Rasmussen(1)
  • Stein Hoff(2)
  • Pål Sandli(3)
  • Andy Tompkins(4)
  • Colin Barratt(5)
  • Tom Bischop(6)
  • Alpheus (Ali) Boileau(7)
  • Gavin Kerr(8)
  • Estelle Lhermitte(cox)
03:19.86
2 1 Danmark
  • Peter Frederiksen(1)
  • Bjørn Andersen(2)
  • Jan Nøreskov Pedersen(3)
  • Svend Aage Nielsen(4)
  • Ulrik Jensen(5)
  • Søren Heinrichsen(6)
  • Alf Mikkelsen(7)
  • Poul Erik Echardt(8)
  • Finn Gliver Olsen(cox)
03:22.97
3 4 Thames Rowing Club/Upper Thames Rowing Club (G4+)
  • Paul Stuart Bennett(1)
  • Alan Almond(2)
  • Walter Scott(3)
  • Lee Brown(4)
  • Jackie Darling(cox)
03:42.90
4 2 Kingston RC/Mortlake Anglian & Alpha Boat Club/Thames Rowing Club
  • Giselle Mahoney(1)
  • Pauline Rayner(2)
  • Katarina Rolfsman(3)
  • Nicola Dale(4)
  • Lisa Kallal(5)
  • Julie Dickson(6)
  • Giselle Mahoney(7)
  • Hilary Cook(8)
  • Birgith Sims(cox)
03:45.39
235
M2X Åben Mænd 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 11:35
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub I
  • Steen Christensen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
03:22.74
2 1 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer-Jørgensen(1)
  • Steffen Feddersen(2)
03:26.16
3 2 Bagsværd Roklub II
  • Anders Olsen(1)
  • Henning Brüske(2)
03:49.92
236
M1X Åben Mænd 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 11:40
Plac. # Navn Tid
1 3 Holte Roklub I
  • Torben Pedersen(1)
03:52.70
2 4 Stockholms Roddförening I
  • Tord Blomquist(1)
03:59.64
3 1 Lyngby Roklub I
  • Lars Nymark(1)
04:07.51
4 2 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
04:20.90
241
M4X Åben Mænd 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 12:25
Plac. # Navn Tid
1 4 Erster Kieler I
  • Georg Moll(1)
  • Christoph Dyck(2)
  • Klaus Schuy(3)
  • Ulf Beck(4)
03:16.92
2 1 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Bent Bøgh Pedersen(2)
  • Ole Bendtsen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:20.70
3 2 Drammen Roklubb/Kingston RC/Putney Town Rowing Club I
  • Alpheus (Ali) Boileau(1)
  • Andy Tompkins(2)
  • Pål Sandli(3)
  • Hans Petter Rasmussen(4)
03:33.73
4 3 Malmö Roddklubb I
  • Jan Andersson(1)
  • Håkan Christensson(2)
  • Thomas Barge(3)
  • Per Ekström(4)
03:37.76
243
M2- Åben Mænd 2- - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 13:20
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredericia Roklub/Middelfart Roklub
  • Bent Bøgh Pedersen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
04:19.19
2 2 Roklubben Skjold/DSR (H2-)
  • Peter Skov(1)
  • Stig Rasmussen(2)
04:26.61
245
W4X Åben Kvinder 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 12:20
Plac. # Navn Tid
1 1 Barnes Bridge Ladies RC/KRZV de HOOP, Amsterdam, Holland/Mortlake Anglian & Alpha Boat Club I
  • Jackie Darling(1)
  • Els Van Dam(2)
  • Nicola Dale(3)
  • Hilary Cook(4)
03:58.15
246
M1X Åben Mænd 1X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 12:10
Plac. # Navn Tid
1 2 Quintin Boat Club I
  • Tom Bischop(1)
03:55.42
2 4 HRV Cornelis Tromp I
  • Martijn Rom Colthoff(1)
04:00.61
3 1 Landskrona Roddklubb I
  • Bengt Nilsson(1)
04:01.98
4 3 Lemvig Roklub I
  • Jørgen Jensen(1)
04:04.14
251
W/M 2X Åben 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 12:45
Plac. # Navn Tid
1 1 Ardingly RC/Kingston RC I
  • Birgith Sims(1)
  • Colin Barratt(2)
04:22.81
258
W/M 4X Åben 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 13:25
Plac. # Navn Tid
1 4 Erster Kieler/Køge Roklub/Limburger Clfw/Nordslesvigsk Roklub I
  • Ulf Beck(1)
  • Anna Karina Eli Gravad(2)
  • Anette Friedrichsen(3)
  • Klaus Schuy(4)
03:30.59
2 2 Danske Studenters Roklub I
  • Karin Bodelund(1)
  • Karen Leth Jensen(2)
  • (3)
  • Søren Strange(4)
03:33.20
3 5 Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
  • Katarina Rolfsman(1)
  • Jessica Lion(2)
  • Carlos Cordal(3)
  • Till Andreesen(4)
03:36.22
4 1 Sorø Roklub I
  • Peter Lindblom(1)
  • Peter Carstens(2)
  • Linda Milling(3)
  • Ruth Köster(4)
03:38.58
5 3 Holte Roklub I
  • Lisbeth Dahl Larsen(1)
  • Peter Bisgaard(2)
  • Tommy Jørgensen(3)
  • Birgitte Krog(4)
03:55.34
259
W/M 8+ Åben 8+ - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 13:45
Plac. # Navn Tid
1 3 Mortlake Anglian & Alpha Boat Club/Thames Rowing Club/Upper Thames Rowing Club I
  • Nicola Dale(1)
  • Hilary Cook(2)
  • Jessica Lion(3)
  • Julie Dickson(4)
  • Walter Scott(5)
  • Alan Almond(6)
  • Lee Brown(7)
  • Paul Stuart Bennett(8)
  • Estelle Lhermitte(cox)
03:33.97
2 2 Fredensborg Roklub I
  • Peter Frederiksen(1)
  • Jan Nøreskov Pedersen(2)
  • Alf G. Mikkelsen(3)
  • Poul Erik Echardt(4)
  • Ulla Poulsen(5)
  • Hanne Nørskov Pedersen(6)
  • Lizzie Haastrup(7)
  • Sanne Poulin(8)
  • Finn Gliver Olsen(cox)
03:41.73
260
W/M 2X Åben 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 13:30
Plac. # Navn Tid
1 1 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:33.37
2 2 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I
  • Asta Øjvind(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
03:39.26
3 3 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
  • Charlotte Buchwaldt(2)
04:02.01
261
W/M 4X Åben 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 13:40
Plac. # Navn Tid
1 2 Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub/Roklubben Furesø
  • Inger Koch(1)
  • Hans Nøhr(2)
  • John Knudsen(3)
  • Mette Møller(4)
00:00:00
2 1 Roklubben Furesø II
  • Marianne Henney(1)
  • Ole Kongsbak(2)
  • Bo Jystrup(3)
  • Jane Hagan(4)
03:40.17
263
W/M 2X Åben 2X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 14:00
Plac. # Navn Tid
1 5 Nordslesvigsk Roklub/Sorø Roklub
  • Anette Friedrichsen(1)
  • Uffe Søgaard(2)
03:41.78
2 4 Stockholms Roddförening I
  • Jan Berglund(1)
  • Birgitta Berglund(2)
03:43.44
3 2 Roskilde Roklub I
  • Peter Skafte(1)
  • Astrid Krüger(2)
03:44.95
4 3 Nordslesvigsk Roklub II
  • Britta Hirschauer(1)
  • Mikael Budde(2)
03:47.50
5 1 Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub I
  • Anne Mette Jørgensen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
03:49.69
6 6 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
  • Charlotte Buchwaldt(2)
04:08.87
264
W/M 4X Åben 4X - 1000m 1. Afdeling
2015-08-02 13:55
Plac. # Navn Tid
1 1 Barnes Bridge Ladies RC/Kingston RC/Putney Town Rowing Club/Quintin Boat Club I
  • Tom Bischop(1)
  • Alpheus (Ali) Boileau(2)
  • Jackie Darling(3)
  • Birgith Sims(4)
03:31.06
2 2 Køge Roklub (MixA2x)
  • Anna Karina Eli Gravad(1)
  • Christian Mølvig(2)
03:36.04