Resultater Port of Copenhagen 2017

1
W/M 2+inr/4+inr 2/4 åres inrigger, Åben mix, 1. div. - 10000m Finale
2017-08-12 10:48
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 11 Roklubben Viking
  • Jørgen Zangenberg(1)
  • Rene Hansen(2)
  • Ib Bruun(cox)
10:39
9:57
40:11
37:29

0.933
50:50
47:29
2 7 Letvægterne - Hellerup/DSR
  • Arne Månsson(1)
  • Janek Lesniak(2)
  • Rolf Traberg(3)
  • Peter Gammeltoft(4)
  • Thomas Weise(cox)
9:24
10:06
34:58
37:35

1.075
44:22
47:42
3 6 Havnens Helte - KR
  • Jakob Øjvind Nielsen(1)
  • Kenny Andersen(2)
  • Mikkel Schmidt(3)
  • Andreas Bech Mikkelsen(4)
  • Annette Kjærulf Andersen(cox)
9:11
10:05
34:47
38:11

1.098
43:58
48:17
4 2 COASTAL DSR 1
  • Jack Ekman(1)
  • Michael Qvist(2)
  • Michael Borg(3)
  • Rune Andersen(4)
  • Julie Schou(cox)
Startet
10:29:59


1.105
43:46
48:22
5 10 Skal du ha` FYNSKE BANK - Middelfart/Nyborg Rk
  • Claus Rützov(1)
  • Hardy Olesen(2)
  • Roar Kloppenborg-Skrumsager(3)
  • Charlotte Buchwaldt(4)
  • Brian Sørensen(cox)
9:18
10:02
35:52
38:39

1.078
45:10
48:44
6 4 KRARRR - Aarhus/Rønne/KR
  • Betina Holck(1)
  • Jeppe Meinert(2)
  • Geert Olsen(cox)
11:45
10:39
44:14
40:04

0.906
55:59
50:43
7 9 Humlebæks turneringshold
  • Susanne Dam Poulsen(1)
  • Michael Krogh(2)
  • Morten Runge Poulsen(cox)
10:46
10:09
43:17
40:49

0.943
54:02
51:00
8 5 KR 2
  • Jim Kristensen(1)
  • Hasse Minuva(2)
  • Flemming Simonsen(cox)
11:20
10:50
42:27
40:35

0.956
53:47
51:25
9 8 DSR Fire På Stribe
  • Kristian Adelbert Hansen(1)
  • Dorthe Jørgensen(2)
  • Martin Grand Ast(3)
  • Cecilie Albrechtsen(4)
  • Astrid Clausen Nørgaard(cox)
10:00
10:49
38:07
41:15

1.082
48:07
52:04
10 1 Humlebæk APA
  • Anders Thorsen(1)
  • Anders Larsen-Ross(2)
  • Pia Rasmussen(cox)
11:34
11:02
44:35
42:29

0.953
56:09
53:34
11 3 Roklubben SAS 10K
  • Jan Hellesøe(1)
  • Michael Olesen(2)
  • Simon Lyster(cox)
11:56
11:18
45:00
42:37

0.947
56:56
53:55
2
W/M 2+inr/4+inr 2/4 åres inrigger, Åben mix, 2. div. - 10000m Finale
2017-08-12 10:58
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 15 Tre Stærke - KR
  • Ivan Baumann(1)
  • Mikkel Güth Petersen(2)
  • Vibeke Skousen(cox)
Startet
10:58:00


0.953
54:57
52:25
2 16 Roklubben Viking
  • Pernille Sølund Ehlers(1)
  • Uffe Dyhr(2)
  • Dorte Rasksen(cox)
Startet
10:59:59


0.908
57:46
52:31
3 21 KVIK blondies
  • Vivian Karlsen(1)
  • Bie Andersen(2)
  • Merete Martlev Jensen(cox)
45:25
41:45
12:25
11:24

0.919
57:50
53:09
4 18 Humlebæk - Ungt blod
  • Amalie Louise Thorsen(1)
  • Marie Sofie Reistad(2)
  • Johan Runge Poulsen(cox)
46:25
42:17
12:15
11:10

0.911
58:40
53:16
5 12 Kolding Roklub
  • Michael Colmer(1)
  • Erik Simonsen(2)
  • Hanne Espersen(cox)
Startet
10:51:59


0.938
57:18
53:48
6 14 DSR Team InKas Ære
  • Chris Cave(1)
  • Peter Stenby(2)
  • Kenneth Darre(3)
  • Mette Nyrup(4)
  • Helle Kristensen(cox)
10:03
11:05
38:59
42:57

1.102
49:02
54:02
7 19 Nakskov Roklub. Roinfo.dk
  • Einer Hansen(1)
  • Erik Andersen(2)
  • Leif Thygesen(cox)
47:00
43:06
13:14
12:08

0.917
1:00:14
55:14
8 17 Strib Ro- & Kajakklub
  • Bent Planck Larsen(1)
  • Jesper Ryttov(2)
  • Bent Juul Jørgensen(cox)
Startet
11:02:00


0.952
58:18
55:30
9 20 Vejle Fjordens Helte - Vejle Rk
  • Andrea Gamberini(1)
  • Birgitte Busk Mikkelsen(2)
  • Kamilla Sarrossy(cox)
45:52
43:43
12:35
12:00

0.953
58:27
55:46
10 13 Kvikternational - Rf KVIK
  • Britt Skovø(1)
  • Jeannie Bick Markley(2)
  • John Howorth(cox)
Startet
10:53:59


0.950
59:27
56:29
11 22 Middelfart Debutanterne
  • Bent Bøgh Pedersen(1)
  • Birgit Rützou(2)
  • Niels Henrik Rauer Hansen(3)
  • Susanne Grønnehave Mogensen(4)
  • Jesper Schmidt(cox)
42:39
44:42
11:39
12:13

1.048
54:18
56:58
3
W2+inr 2 åres Inrigger, Kvinder - 10000m Finale
2017-08-12 11:22
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 28 DSR Bølgemaskinen
  • Cecilie Lützen Søltoft(1)
  • Samantha Don Robbins(2)
  • Tanja Nors Tardrup(cox)
41:18
41:18
11:29
11:29

1.000
52:47
52:47
2 27 KVIKamigas
  • Anne Dsane Andersen(1)
  • Marianne Becker(2)
  • Dorte Lassen(cox)
42:13
42:13
11:24
11:24

1.000
53:37
53:37
3 25 DSR Skumtoppene
  • Stine Rosbjerg(1)
  • Louise Ruby(2)
  • Ditte-Marie Cozens(cox)
42:26
42:26
11:45
11:45

1.000
54:11
54:11
4 26 KVIK & dirty
  • Tine Aabye(1)
  • Torill Lindebjerg(2)
  • Ulla Jakobsen(cox)
43:15
43:15
12:09
12:09

1.000
55:24
55:24
4
W/M 2+inr/4+inr 2/4 åres inrigger, Åben mix - 25000m Finale
2017-08-12 13:40
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 36 Humlebæk - nu med farfar i båden
  • Jens Jørgen Tramm(1)
  • Christian Probst(2)
  • Per Olsen(cox)
1:04:38
1:00:49
1:09:27
1:05:21

0.941
2:14:05
2:06:10
2 32 Tissø/Kalundborg
  • Lars Modin(1)
  • Mette Nissen(2)
  • Bjarke Christensen Bang(cox)
1:03:55
1:01:18
1:09:15
1:06:25

0.959
2:13:10
2:07:42
3 37 Roklubben Viking
  • Uffe Dyhr(1)
  • Rene Hansen(2)
  • Jørgen Zangenberg(cox)
1:04:50
1:01:28
1:10:11
1:06:32

0.948
2:15:01
2:08:00
4 35 Bornholmerne - Rønne Rk
  • Kurt Jensen(1)
  • Preben Thorsen(2)
  • Torben Vesth Hansen(cox)
1:07:08
1:04:31
1:12:09
1:09:20

0.961
2:19:17
2:13:51
5 34 J-team - Rf KVIK
  • Jacob Krusell(1)
  • Jens Kofoed(2)
  • Jesper Hansen(cox)
1:08:52
1:05:34
1:15:01
1:11:25

0.952
2:23:53
2:16:59
6 33 Vejle 1
  • Maja Juul(1)
  • Christian Christensen(2)
  • Birgit Bech Jensen(cox)
1:11:43
1:07:16
1:20:23
1:15:24

0.938
2:32:06
2:22:49
5
M2+inr 2 åres Inrigger, Mænd - 25000m Finale
2017-08-12 13:52
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 43 Den gode den onde og den grusomme pensionist - DSR
  • Jesper Christensen(1)
  • Kasper Jørgensen(2)
  • Nicolai Møller Andersen(cox)
1:01:44
1:01:44
1:06:18
1:06:18

1.000
2:08:02
2:08:02
2 41 KVIKamok
  • Simon Bjærre(1)
  • Iver Kjar(2)
  • Christian Schack Pedersen(cox)
1:03:14
1:03:14
1:09:10
1:09:10

1.000
2:12:24
2:12:24
3 42 DSR 150
  • Rune Glerup(1)
  • Jan Pierrel Mikkelsen(2)
  • Henrik Mortensen(cox)
1:05:08
1:05:08
1:10:42
1:10:42

1.000
2:15:50
2:15:50
4 40 DSR Hot Shots
  • Kaspar Guldbæk(1)
  • Niels Elgaard Larsen(2)
  • Søren Hansen(cox)
1:06:09
1:06:09
1:12:24
1:12:24

1.000
2:18:33
2:18:33
6
W4x+ coastal 4X Coastal, Kvinder - 6000m Finale
2017-08-12 14:15
Plac. # Navn 1.Mellemtid 2.Mellemtid H-faktor Tid H-Tid
1 47 Danske Studenters Roklub I
  • Ragna Karen Sigurðardóttir(1)
  • Tanja Igland(2)
  • Kate Petersen(3)
  • Julie Schou(4)
  • Ida Eltorm(cox)
Startet
14:16:46


1.000
25:27
25:27
2 46 Roforeningen KVIK I
  • Kim Dalby(1)
  • Ulla Eriksen(2)
  • Tine Aabye(3)
  • Torill Lindebjerg(4)
  • Mark Van Herk(cox)
Startet
14:16:46


1.000
26:38
26:38
3 49 Københavns Roklub I
  • Betina Holck(1)
  • Anastasia Michélsen(2)
  • Vibeke Skousen(3)
  • Maja Brisson(4)
  • Julie Castella(cox)
Startet
14:16:46


1.000
27:21
27:21
4 48 Hellerup Dame Roklub/Hellerup Roklub I
  • Tinna Groos(1)
  • Pia Sværke(2)
  • Mette Cederkvist(3)
  • Lisbeth Grænge Hansen(4)
  • Jytte Westi(cox)
Startet
14:16:46


1.000
28:43
28:43
5 50 Aarhus Roklub/Københavns Roklub I
  • Bente Schumacher(1)
  • Lene Faxe Hansen(2)
  • Charlotte Lykke Larsen(3)
  • Helle Dollerup Kaucki(4)
  • Svend Vexby(cox)
Startet
14:16:46


1.000
33:02
33:02