Resultater World Rowing Masters Regatta 2016

101
Master W8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-08 08:00
Plac. # Navn Tid
1 2 WASP/VBC/A.N.F.A/Csepel/ARVL/TU Dresden/Minden
  • Barbara Hogan(1)
  • Beate Schöne(2)
  • Veronika Zimmert(3)
  • Christel Lutter(4)
  • Klara Langhoffer(5)
  • Kamilla Melisné Kosztolányi(6)
  • Joelle Thuez(7)
  • Iris Voelkner(8)
  • Deborah Bregenzer(cox)
00:00:00
1 3 GPA/CRC/FR/PRC/KMRC/SR/MRC/KS AZS-AWF
  • Mary Jane Wurster(1)
  • Merete Leisted Busk(2)
  • Karin Ingrid Suffert De Cordal(3)
  • Janice Stone(4)
  • Lizzie Haastrup(5)
  • Penny Hawkey(6)
  • Barbara Borkowska(7)
  • Vida Stackute-Satiene(8)
  • Jeanine Raab(cox)
00:02.75
2 4 WRC/KRCUK/CR/BBLRC/FR/MAABC/HOOP/THRC
  • Jackie Darling(1)
  • Pauline Rayner(2)
  • Jacqui Parry(3)
  • Merete Boldt(4)
  • Tone Pahle(5)
  • Birgith Sims(6)
  • Els Van Dam(7)
  • Hilary Cook(8)
  • Laura Stauton(cox)
00:21.66
3 1 Rvrside/ERV/LFRK/Canbrra/RCPM/Phoenx
  • Annie Ponsonnet(1)
  • Martina Goretzki(2)
  • Anne Lewis(3)
  • Janet Lawrenson(4)
  • Deb Cook(5)
  • Waltraud Parker(6)
  • Judi Walsh(7)
  • Margret Schedeit(8)
  • Susanne Heimann(cox)
00:24.74
201
Master W2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:00
Plac. # Navn Tid
1 2 KS AZS-AWF/GPA
  • Karin Ingrid Suffert De Cordal(1)
  • Barbara Borkowska(2)
00:00.00
2 1 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Chigusa Kitazawa(1)
  • Fusae Takishima(2)
00:33,16Ali
202
Master M1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:04
Plac. # Navn Tid
1 4 Upper Thames Rowing Club
  • Peter Taylor(1)
00:00.00
2 5 Klub Sportowy AZS-AWF Warszawa
  • Andrzej Jurga(1)
00:03.14
3 2 Fana Roklubb
  • Gunnar Bergmann(1)
00:43.10
202
Master M1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 08:07
Plac. # Navn Tid
1 1 Nottingham Rowing Club
  • William Payne(1)
04:33.99
2 3 Lake Casitas Rowing Association
  • Don Tanhauser(1)
04:46.34
3 2 Club Náutico Hacoaj
  • Bernardo Blumenkranz(1)
04:56.48
4 4 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Hiroichi Kino(1)
05:38.39
203
Master W8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:11
Plac. # Navn Tid
1 3 LRG/DRC/Angaria/R.G.Hansa
  • Birgit Flohr(1)
  • Lucia Zahradní?ek(2)
  • Carmen Nolden(3)
  • Eva Falke(4)
  • Katharina Von Kodolisch(5)
  • Maike Seesemann(6)
  • Defne Akca(7)
  • Elke Hipler(8)
  • Sabine Jäger(cox)
03:27.18
2 8 Roskilde/LBRA/DSR/LDR/KVIK
  • Rie Steensen(1)
  • Emma Kirstine Meyling(2)
  • Katrin Gleie(3)
  • Stinne Guldborg(4)
  • Ulla Werner Hansen(5)
  • (6)
  • Astrid Haastrup(7)
  • Sarah Lauritzen(8)
  • Lena Baden(cox)
03:28.40
3 5 Lea Rowing Club
  • Rachel Lund(1)
  • Ali Irving(2)
  • Jess Smith(3)
  • Lucy Clarke(4)
  • Bridget Snaith(5)
  • Lucy Stackpool-Moore(6)
  • Amanda Benson-Sailes(7)
  • Maddy Foster(8)
  • Deirde Moore(cox)
03:33.14
4 7 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Sophie Bruhl(1)
  • Jorien Schreuder(2)
  • Elise Quaden(3)
  • Anneke Timmermans(4)
  • Willemijn Pas(5)
  • Dieuwertje Kooij(6)
  • Els Van Dam(7)
  • Daria Jaenicke(8)
  • Liselotte Hogewind(cox)
03:37.17
5 2 Sons of the Thames
  • Susanne Sucka(1)
  • Sanne Carstensen(2)
  • Colleen Cooper(3)
  • Joanna Bacon(4)
  • Lena Renlund(5)
  • Carmella Brown(6)
  • Jessica Svantesson(7)
  • Jennifer Parr(8)
  • Emily Smith(cox)
03:39.04
6 6 Ormsund Roklub
  • Irene Gaarud(1)
  • Lise Charlotte Juvet(2)
  • Anne Sofie Fet(3)
  • Hege Liven(4)
  • Ingrid Motzfeldt(5)
  • Marte Radmann(6)
  • Thale Grøtt(7)
  • Marte Åsland Hansen(8)
  • Nils-Jörgen Bjönness(cox)
03:43.62
7 1 Aalesunds Roklub
  • Synnove Devold(1)
  • Ingrid Prytz Berset(2)
  • Beate Helseth(3)
  • Beate Eriksen(4)
  • Kari Andreassen(5)
  • Bodil Saure Vegsund(6)
  • Henriette Longva(7)
  • Christine Høyvik(8)
  • Olida Nesset(cox)
03:53.56
8 4 SMARK
  • Anne Väänänen(1)
  • Riitta Rosenberg(2)
  • Elina Jokinen(3)
  • Kristina Björknäs(4)
  • Marika Laaksonen(5)
  • Maija Erkolahti(6)
  • Anna Mahlamäki(7)
  • Miia Wren(8)
  • Satu Haikonen(cox)
03:57.70
203
Master W8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 08:14
Plac. # Navn Tid
1 7 MRSVB/RCT/WSV Bürgel
  • Natalie Hildebrandt(1)
  • Rita Garlipp(2)
  • Martina Jaensch(3)
  • Claudia Haßmann(4)
  • Manuela Damm(5)
  • Ilka Schröder(6)
  • Annette Mende(7)
  • Kerstin Peters(8)
  • Beate Krause(cox)
03:29.42
2 3 K.G.R. De Hunze
  • Willemien Wijma(1)
  • Stijn Mom(2)
  • Samini De Goeij(3)
  • Dagmar Hansen(4)
  • Paulien Hennink(5)
  • Natascha Agricola(6)
  • Sanja Horvat(7)
  • Anneke Venema(8)
  • Marianne Tuinder(cox)
03:31.27
3 1 Exeter RC/RHKYC/WRC
  • Eleanor Burke(1)
  • Laura Forrest(2)
  • Kasia Bera(3)
  • Emily Booker(4)
  • Alison Boyes(5)
  • Rebecca Waller(6)
  • Karen Walker(7)
  • Alexandra Bidlake(8)
  • Rachael Haycock(cox)
03:32.32
4 5 CR/DRM/TRK
  • Karine Thorsell Hansen(1)
  • Maiken Hertzum Aunaas(2)
  • Elisabeth Danielsen(3)
  • Elisabeth Couto(4)
  • Elisabeth Knutsen(5)
  • Line Andresen Olstad(6)
  • Kristine Bjerknes(7)
  • Kristine Klaveness(8)
  • Torstein Rekkedal(cox)
03:41.42
5 4 PCRC/Cantabs/NRC/BA
  • Heather Wesson(1)
  • Cécile Jacklin(2)
  • Jo Canton(3)
  • Hayley Marsters(4)
  • Lisa Ford(5)
  • Cassie White(6)
  • Louise Townrow(7)
  • Gurli Medcalf(8)
  • Sophie Lawton(cox)
03:49.38
6 6 LBRA/NAC
  • Anita Oudega(1)
  • Margaret Elder(2)
  • Michelle Lesh(3)
  • Kelly Bustany(4)
  • Sukari Farrington(5)
  • Patricia Gatewood(6)
  • Colleen Kolling(7)
  • Amy Lawrence(8)
  • Therese GLIDDEN(cox)
03:50.98
7 2 Aalesunds Roklub
  • Anette Solbakk(1)
  • Kirsti Hoeg Bjorneseth(2)
  • Evelyn Rorvik(3)
  • Sissel Standal(4)
  • Mette Kleive(5)
  • Karen Boen(6)
  • Catherine Hansen(7)
  • Ida Hoyvik(8)
  • Andrea H. Valderhaug(cox)
04:11.61
204
Master W2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:17
Plac. # Navn Tid
1 3 Pengwern Boat Club
  • Annabel Foulger(1)
  • Rosemary Manger(2)
04:11.84
2 4 SK Pärnu
  • Ingrid Võsu(1)
  • Rita Maier(2)
04:20.36
3 2 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Natalia Aripova(1)
  • Inga Kryuchkina(2)
04:24.23
4 5 Commrcl/RvrCty
  • Barbara Hall(1)
  • Lorraine Robinson(2)
04:28.90
5 1 Gloucester Rowing Club
  • Gerry Jones(1)
  • Susan Jones(2)
04:49.37
204
Master W2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 08:20
Plac. # Navn Tid
1 4 Bagsværd Roklub
  • Bernadette Gregersen(1)
  • Lone Banke Rasmussen(2)
04:27.94
2 2 Nottingham Rowing Club
  • Sarah Royles(1)
  • Jill Titterton(2)
04:43.69
3 1 Perth/YrraYrra
  • Judith McCombe(1)
  • Elizabeth Amann(2)
04:45.34
4 3 Canbrra/ARD
  • Judi Walsh(1)
  • Joanna Searle(2)
05:03.34
205
Master M4X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:23
Plac. # Navn Tid
1 1 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Maxsim Valeev(1)
  • Mikhail Izotov(2)
  • Sergei Shushin(3)
  • Dmitrii Ovechko(4)
03:02.19
2 4 Trollhättans Roddsällskap
  • Joakim Lindberg(1)
  • Joakim Swahn(2)
  • Mikael Werner(3)
  • Thony Boström(4)
03:05.09
3 3 HRBN/HRC
  • Patan Bernd(1)
  • René Beccard(2)
  • Carsten Küttner(3)
  • Chris Hajek(4)
03:09.03
4 7 Halmstad gymnastik och roddförening
  • Rasmus Melin(1)
  • Tobias Karlsson(2)
  • Mikael Nilsson(3)
  • Johan Svensson(4)
03:10.04
5 8 RCHB/NRR
  • Oliver Papenbrock(1)
  • Lars Beilfuss(2)
  • Jens Beilfuss(3)
  • Enrico Goldstein(4)
03:14.18
6 6 RCW/SR
  • Sebastian Pahl(1)
  • Ralf Gentz(2)
  • Jan Schumacher(3)
  • Sandor Drews(4)
03:17.09
7 2 The OAR
  • Filip Joossens(1)
  • Smid Daniel(2)
  • Yves Royackers(3)
  • Markus Fahlbusch(4)
03:26.59
8 5 Christiania Roklub
  • Lars Jørgen Jensen(1)
  • Rolf Riktor(2)
  • Julien Cochard(3)
  • Sagar Sen(4)
03:33.67
205
Master M4X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 08:27
Plac. # Navn Tid
1 8 RV DL/HOOP
  • Arjen De Korver(1)
  • Rob Van Oppenraaij(2)
  • Tim Berndsen(3)
  • Petr Mitas(4)
03:06.91
2 6 SSC/RaW
  • Carsten Albert(1)
  • Johannes Koch(2)
  • Andreas Kral(3)
  • Alexander Reiche(4)
03:08.36
3 4 Schweriner Rudergesellschaft
  • Daniel Illmann(1)
  • Markus Krenzien(2)
  • Kjell Luebbert(3)
  • Thomas Schulz(4)
03:08.78
4 5 Helsingborgs Roddklubb
  • Jonathan Wright(1)
  • Nils-Peter Aulisio(2)
  • Daniel Böcker(3)
  • Peter Berg(4)
03:11.63
5 3 Aalesunds Roklub
  • Rolf-Anders Haaberg(1)
  • Arve Gudmundset(2)
  • Torstein Standal(3)
  • Johan Myklebust(4)
03:11.87
6 2 Osnabruecker Ruder-Verein
  • Ludger Rasche(1)
  • Jonas Wenner(2)
  • Jörg Dellbrügger(3)
  • Christoph Spratte(4)
03:19.71
7 1 Sport Club Corinthians Paulista
  • Eudes Gondin Jr(1)
  • Guilherme Carvalho Maciel(2)
  • Jose Mousinho Da Silveira(3)
  • Marcelo R Silva(4)
03:28.00
8 7 NUN/NRC
  • Anthony Lorrimer(1)
  • John Kenyon(2)
  • Albert Bracun(3)
  • Rob Jephcote(4)
03:45.31
205
Master M4X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 08:30
Plac. # Navn Tid
1 7 Ratzeburger Ruderclub
  • Thomas Lange(1)
  • Jens Burow(2)
  • Christian Schanze(3)
  • Joerg Lehnigk(4)
03:06.61
2 4 RVT/LRV/RRTGB
  • Stefan Döring(1)
  • Goran Gavrilovic(2)
  • Sven Gierspeck(3)
  • Christian Spitzer(4)
03:07.07
3 5 Club Regatas Rosario
  • Nestor Bodetto(1)
  • Carlos Maknis(2)
  • Marcos Morales(3)
  • Gabriel Scortichini(4)
03:07.44
4 2 LCfW/ALLE/FRGO/RGWB
  • Ralf-Jürgen Von Daack(1)
  • Christoph Dyck(2)
  • Nicolas Seiffert(3)
  • Stefan Heyde(4)
03:09.91
5 3 Kiev Rowing Club Masters
  • Oleksandr Lyapin(1)
  • Hennadiy Zakharchenko(2)
  • Yevgen Burykh(3)
  • Dmytro Prokopenko(4)
03:10.69
6 1 Lemvig Roklub
  • Jesper Jensen(1)
  • Mads Sørensen(2)
  • Peter Jensen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
03:16.20
7 6 Stockholms Roddförening
  • Tord Blomquist(1)
  • Yves Wuilmart(2)
  • Robert Vigert(3)
  • Jan Berglund(4)
03:16.65
8 8 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • John Graham(1)
  • Edward Clarenbach(2)
  • Michiel Van Der Hart(3)
  • Edzo Klawer(4)
03:31.76
206
Master M4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:33
Plac. # Navn Tid
1 5 FrgG/RRK08
  • Thomas Wissler(1)
  • Stephan Bub(2)
  • Harald Blum(3)
  • Lutz Beyer(4)
  • Esther Kilthau(cox)
03:29.38
2 7 Mykolayiv Oblast Boat Racing Federation
  • Oleksii Sysoiev(1)
  • Sergei Chebanov(2)
  • Iurii Loshchylov(3)
  • Oleksandr Huliy(4)
  • Mikhail Chebanov(cox)
03:33.98
3 2 Ruderklub am Baldeneysee e.V. Essen
  • Karl-Heinz Kroll(1)
  • Peter Liedgens(2)
  • Roland Rottländer(3)
  • Jürgen Böning(4)
  • Katja Kühr(cox)
03:36.92
4 1 Monmouth Rowing Club
  • James Allison(1)
  • Huw Williams(2)
  • Simon Lee(3)
  • Mark Stewart-Woods(4)
  • Hannah Llywelyn-Davies(cox)
03:39.22
5 6 BOHM/SLAV/RCPM
  • Jan Stancl(1)
  • Jan Vesecky(2)
  • Christophe Giecold(3)
  • Vladimir Burda(4)
  • Charlotte Boyer-Gonin(cox)
03:40.06
6 4 CDUP
  • Manuel Cunha(1)
  • Fernando Lima(2)
  • Luis Faria(3)
  • João Menezes(4)
  • Tiago Restivo(cox)
03:40.91
7 3 Marlow Rowing Club
  • Richard Buckeridge(1)
  • Adrian Mohr(2)
  • Rob Robertson(3)
  • John Yeatman(4)
  • Jeremy Rowe(cox)
03:42.96
206
Master M4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 08:36
Plac. # Navn Tid
1 2 RVM/Hamm/RVD
  • Alfred Mosel(1)
  • Birger Kruse(2)
  • Ulrich Horbach(3)
  • Andreas Odenkirchen(4)
  • Christiane Horbach(cox)
03:41.77
2 1 Marlow Rowing Club
  • Carl Formstone(1)
  • Malcolm Roels(2)
  • Peter Stasiuk(3)
  • Edward House(4)
  • Alexa Spicer(cox)
03:43.78
3 7 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Dietmar Brückner(1)
  • Gerold Weigel(2)
  • Hermann Thomas(3)
  • Megier Ronald(4)
  • Paula Korn(cox)
03:49.40
4 6 L.R.V.Wetterwille
  • Klaas Van Der Laan(1)
  • Gerben De Boer(2)
  • Peter Vogelaar(3)
  • Gjalt De Haan(4)
  • Susan Van Der Laan(cox)
03:52.90
5 3 JRS
  • Paul Buckley(1)
  • Mats Jangefors(2)
  • Kenneth Alfelt(3)
  • Lars Lindén(4)
  • Alina Brushnevska(cox)
03:53.52
6 4 Stourport boat club
  • Stephen Fuller(1)
  • Andrew Morris(2)
  • Peter Lashford(3)
  • Duncan Gwilliam(4)
  • Nikki Holbeach(cox)
03:57.09
7 5 Boat-Dankaigo
  • Toshio Nagano(1)
  • Tomoyuki Yoshida(2)
  • Kenichi Takeuchi(3)
  • Hiroshi Inoue(4)
  • Hisashi Takenaka(cox)
04:15.52
206
Master M4+ - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 08:42
Plac. # Navn Tid
1 1 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Valdis Meikaliss(2)
  • Lukasz Ostrovski(3)
  • Igor Anisimov(4)
  • Elizaveta Astakhova(cox)
03:38.68
2 6 Durham Amateur Rowing Club
  • Paul Stanley(1)
  • Paul Rutter(2)
  • David Walker(3)
  • John Appleby(4)
  • Elise Sanderson(cox)
03:45.14
3 2 ARC/UTH/Hen
  • Jeremy Dobbin(1)
  • Clive Cooper(2)
  • Shawn Collinson(3)
  • Ray Wilson(4)
  • Hilary Cook(cox)
03:45.88
4 5 JAR/Mladost
  • Rikardo Grzunov(1)
  • Boris Cetinic(2)
  • Kerim Mujkic(3)
  • Branko Markota(4)
  • Deborah Bregenzer(cox)
03:50.54
5 3 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Takashi Murayama(1)
  • Tomiaki Iso(2)
  • Kazuhiro Kamoi(3)
  • Hiroyoshi Matsui(4)
  • Osamu Mandai(cox)
03:53.72
207
Master W1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:45
Plac. # Navn Tid
1 5 Roeivereniging Rijnland
  • Lia Brouwer-Vogel(1)
04:47.58
2 4 Christiania Roklub
  • Meike De Vlas(1)
04:52.56
3 2 Danske Studenters Roklub
  • Hanne Petersen Refslund(1)
05:07.22
4 3 Colorado Rowing
  • Mary Jane Wurster(1)
05:10.40
5 6 Vesper Boat Club
  • Barbara Hogan(1)
05:13.51
6 1 Christiania Roklub
  • Janne Spilling(1)
05:26.09
7 7 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Hisako Takita(1)
05:57.11
208
Master M2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:50
Plac. # Navn Tid
1 4 Occoquan International
  • Roger Borggaard(1)
  • Chuck Pieper(2)
04:18.40
2 3 CLD/SABC
  • John Munro(1)
  • Lesley Thomas Johnston(2)
04:23.01
3 5 Riverside Rowing Club
  • Peter Smith(1)
  • Maxwell Hoseason-Smith(2)
04:30.66
4 1 Fredericia/MRK
  • Aage Pedersen(1)
  • Bent Bøgh Pedersen(2)
04:30.86
5 2 Armeets Master Sofia
  • Georgi Georgiev(1)
  • Rali Koev(2)
04:49.58
208
Master M2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 08:53
Plac. # Navn Tid
1 3 Roeivereniging Rijnland
  • Bob Van De Graaf(1)
  • Henk Stefels(2)
04:17.36
2 4 CPTLRC/WRC
  • Duncan Spencer(1)
  • Sean Morris(2)
04:23.47
3 5 DSR/Skjold
  • Stig Rasmussen(1)
  • Peter Skov(2)
04:39.68
4 1 Skjold RC
  • Flemming Bay(1)
  • John Erik Jensen(2)
04:45.84
209
Master M8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 08:59
Plac. # Navn Tid
1 1 Rudergemeinschaft Rotation Berlin eV.
  • Frank Ehricke(1)
  • Frank Grewe(2)
  • Robert Froese(3)
  • Jens Wutschke(4)
  • Andreas Gehre(5)
  • Michael Löchert(6)
  • Michael Boldt(7)
  • Thomas Graap(8)
  • Uwe Liedtke(cox)
00:00.0
5 2 Halmstad gymnastik och roddförening
  • Thomas Carrefors(1)
  • Kristian Andersson(2)
  • Marcus Olsson(3)
  • Bengt Jonsson(4)
  • Mattias Bengtsson(5)
  • Pontus Bogren(6)
  • Roland Johanssson(7)
  • Leif Johansson(8)
  • Alexander Ramus(cox)
00:00.0
2 3 RGWB/VRC/GPA/THRC/RaW
  • Till Andreesen(1)
  • Paul Mew(2)
  • Burkhard Pott(3)
  • Geoffrey Robert Nicholas Holland(4)
  • Jon Scott(5)
  • Carlos Cordal(6)
  • Alexander Kemmis Betty(7)
  • Alex Blake(8)
  • Laura Stauton(cox)
00:10.1
3 4 Hvidovre Roklub
  • Peter Sejr(1)
  • John Lasskogen(2)
  • John Skibild(3)
  • Carsten Rex(4)
  • Brian Moltke(5)
  • Torben Thyren(6)
  • Jes Struch(7)
  • Lars Bendsen(8)
  • Marcus Villiam Lyngesen(cox)
00:23.0
4 5 SCCP/CRB
  • Hugo Janeba(1)
  • Elzio Barbosa Rodrigues(2)
  • Wojciech Jendrzejczak(3)
  • Guilherme Carvalho Maciel(4)
  • Eudes Gondin Jr(5)
  • Rennyo Kunizo Nakabayashi(6)
  • Luis Ribeiro Costa(7)
  • Paulo Haipek(8)
  • Elke Müller(cox)
00:23.1
6 8 Bruun & Hjejle
  • Christian Schow Madsen(1)
  • Kim Nielsen(2)
  • Michael Reved(3)
  • Mogens Thorninger(4)
  • Jens Denkov(5)
  • Peter Toftager(6)
  • Andreas Moll Årsnes(7)
  • Søren Zinck(8)
  • Mads Fischer(cox)
00:55.4
7 7 Dynamo Tatarstan Kamaz
  • Dmitrii Ovechko(1)
  • Mikhail Yurchenko(2)
  • Mikhail Beknazarov(3)
  • Vladimir Azarenkov(4)
  • Mikhail Izotov(5)
  • Sergey Strunin(6)
  • Marinus Lek(7)
  • Sergei Shushin(8)
  • Albert Magazov(cox)
02:15.8
8 6 St Michaels Rowing Club
  • Garrett Hartney(1)
  • Stuart McDonnell(2)
  • Pat Leahy(3)
  • Jonathan Hayes(4)
  • Brian McInerney(5)
  • David Smalle(6)
  • James Harrington(7)
  • Rob Bowe(8)
  • Evan Kiely(cox)
02:16.0
209
Master M8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 09:02
Plac. # Navn Tid
1 7 ARVL/HRBN/RGG/RCF e.V./RCHB
  • Armin Burck(1)
  • Daniel Creutzburg(2)
  • Guido Kutscher(3)
  • Michael Schlüter(4)
  • Bernhard Klöter(5)
  • Volker Schmidt(6)
  • Ulf Sauerbrey(7)
  • Dirk Luther(8)
  • Holger Geisler(cox)
00:00.0
2 3 Monmouth Rowing Club
  • Tom Penny(1)
  • Leonard Colling(2)
  • Eric Froggatt(3)
  • Simon Lee(4)
  • James Allison(5)
  • Jon Keyte(6)
  • Mark Stewart-Woods(7)
  • David Byrnes(8)
  • Morgan Baynham-Williams(cox)
00:01.0
3 1 KRK
  • Lars-olof Löfman(1)
  • Peter Nyman(2)
  • John Lagerbladh(3)
  • Kent Bernhardsson(4)
  • Claes Hugoson(5)
  • Joachim Brischewski(6)
  • Sven Bujalla(7)
  • Mattias Carlsson(8)
  • Monica Haggren(cox)
00:02.3
4 8 FermoyRC/SMRC/CORK/SHAN
  • Shane Donnellan(1)
  • Noel Carey(2)
  • Neil Alcock(3)
  • Brian Crean(4)
  • Peter Waldron(5)
  • Michael Donnellan(6)
  • Brian Cliffe(7)
  • John Hurley(8)
  • Breffni Harris(cox)
00:05.1
5 2 BSC/BRV82
  • Guido Claessens(1)
  • Sven Krüger(2)
  • Tilmann Conrad(3)
  • Detlef Frobese(4)
  • Knut Peters(5)
  • Klaus Hartstock(6)
  • Michael Bohnsack(7)
  • Frank Buckwitz(8)
  • Lynn Artinger(cox)
00:08.5
6 5 Seeclub Zürich
  • Serge Reinacher(1)
  • Christian Ernst(2)
  • Thomas Veraguth(3)
  • Dani Tschopp(4)
  • Michael Schmidt(5)
  • Matthias Mahlmann(6)
  • Felix Meyer(7)
  • Alex Hurst(8)
  • Maries Van Den Broek(cox)
00:09.1
7 4 Aalesunds Roklub
  • Edvard Devold(1)
  • Christer Valderhaug(2)
  • Arve Langva(3)
  • Thor Andersen(4)
  • Arve Helseth(5)
  • Christian Tolfsby(6)
  • Erik Dyb Liaaen(7)
  • Are Berset(8)
  • Karoline Berset(cox)
00:09.6
8 6 Bruun & Hjejle
  • Flemming Pristed(1)
  • Jakob Echwald Sevel(2)
  • Eskild Ebbesen(3)
  • Karsten Kristoffersen(4)
  • Rune Roin(5)
  • Morten Lyngkær(6)
  • Lars Sandberg(7)
  • Christian Kledal(8)
  • Timothy Antonie-Hansen(cox)
00:16.6
209
Master M8+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 09:05
Plac. # Navn Tid
1 1 FrgG/RCT/RRV/LaRV/RRVK
  • Wolfram Jakszt(1)
  • Stefan Scharf(2)
  • Klaus Winter(3)
  • Mirko Döring(4)
  • Jürgen Blatzheim(5)
  • Thomas Lange(6)
  • Burkhard Kawalle(7)
  • Olaf Klein(8)
  • Andrea Albrecht(cox)
00:00.0
2 2 MRK/SRF/ÖSS
  • Per Carlsson(1)
  • Mikael Borgh(2)
  • Magnus Thompson(3)
  • Hans Augustsson(4)
  • Jan Johansson(5)
  • Roger Johansson(6)
  • Sigvard Eriksson(7)
  • Jörgen Nilsson(8)
  • Ulla Hellen/Gregerssson(cox)
00:00.6
3 3 CRAB/EB
  • Andres Retamal(1)
  • Juan Carlos Diedrichs(2)
  • Dieter Bartsch(3)
  • Vitor Luiz Aimi(4)
  • Marcelo Dalpiaz Payeras(5)
  • Luis Opazo(6)
  • Hernan Aravena Tapia(7)
  • Andres Kappes(8)
  • Petra Ehinger(cox)
00:10.0
4 6 RVW/RKN/HRC/ARCM/Hamm
  • Heinz-Jürgen Stehr(1)
  • Stephan Klaus(2)
  • Carl Stoewahse(3)
  • Andreas Bode(4)
  • Gregor Wellie(5)
  • Michael Krakor(6)
  • Thorsten Bekendorf(7)
  • Joachim Henkel(8)
  • Klaus Todenhöfer(cox)
00:10.7
5 5 Sorø Roklub
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Peter Lindblom(2)
  • Peter Carstens(3)
  • Gert Iversen(4)
  • Henrik Dynesen(5)
  • Bo Vilhelmsen(6)
  • Uffe Søgaard(7)
  • Christian Molvig(8)
  • (cox)
00:10.8
6 7 NEP/COMM/ULRC/SHAN/CSTLC
  • Tom Dunn(1)
  • Kim Turpin-Williams(2)
  • John Dillon(3)
  • Colin Byrne(4)
  • John O Neill(5)
  • Henrik Merz(6)
  • Rob Forde(7)
  • Ger Sheehan(8)
  • Jonathan Malloy(cox)
00:14.2
7 4 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Jan Cieremans(1)
  • Maarten De Keijzer(2)
  • Lex Rademaker(3)
  • Joan Van Marken(4)
  • Hans Damen(5)
  • Huibert Baud(6)
  • Hans De Koningh(7)
  • Stephan Bon(8)
  • Florien Molendyk(cox)
00:18.1
210
Master W4X+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 09:08
Plac. # Navn Tid
1 7 CRC/LFRK/HOOP/Rijnland
  • Karin Kolbe(1)
  • Jannemieke Ter Horst(2)
  • Peggy Tolk(3)
  • Judikje Scheffer(4)
00.00.0
2 5 RRBC/FR/RDH/SEK
  • Marjolein Rekers(1)
  • Gabriella Rockenbauer(2)
  • Bettina Cervin(3)
  • Valentina Futoryanova(4)
00:03.5
3 6 Winnipeg Rowing Club
  • Sheila Wilson-Kowal(1)
  • Vanessa Brown(2)
  • Friederike Von Aweyden(3)
  • Andrea Lefort(4)
00:06.2
4 3 Tønsberg Roklub
  • Lene Katrin Myhre(1)
  • Anja Stensholt(2)
  • Elisabeth Knutsen(3)
  • Line Andresen Olstad(4)
00.10.2
5 4 RC Dresden/RCPHH
  • Marianne Menck(1)
  • Ines Weidle(2)
  • Petra Schadock(3)
  • Katrin Ohltmann(4)
00:10.8
6 2 HUN/HOOP
  • Merel Schmidt(1)
  • Stijn Mom(2)
  • Floor Pennink(3)
  • Norah Zomerman(4)
00:12.1
7 1 Bewdley Rowing Club
  • Serena Gammond(1)
  • Zoe Benson(2)
  • Sally Lavell(3)
  • Louise Camm(4)
00:17.4
210
Master W4X+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 09:11
Plac. # Navn Tid
1 6 Sorø Roklub
  • Helle Vilhelmsen(1)
  • Linda Milling(2)
  • Ulla Hvid(3)
  • Ruth Koester(4)
03:33.00
2 7 MELN/SLAV
  • Ivana Varhulíková(1)
  • Pavla Hájková(2)
  • Zuzana Valsova(3)
  • Hedvika Malecková(4)
03:39.01
3 1 BSC/BRV82
  • Bettina Orb(1)
  • Nina Conrad(2)
  • Karin Wilkens(3)
  • Karen Schmols(4)
03:45.93
4 5 Schweriner Rudergesellschaft
  • Kirstin Pingel(1)
  • Martina Ocik(2)
  • Ines Schulz(3)
  • Susanne Krenzien(4)
03:47.39
5 3 Basler Ruder-Club
  • Flora Duchow(1)
  • Eva Keller(2)
  • Kerstin Schmieding(3)
  • Susanne Gathmann(4)
03:52.02
6 4 RHKYC/WRC
  • Laura Forrest(1)
  • Rebecca Waller(2)
  • Karen Walker(3)
  • Alexandra Bidlake(4)
04:00.29
7 2 PCRC/Cantabs/NRC
  • Jo Canton(1)
  • Heather Wesson(2)
  • Cécile Jacklin(3)
  • Hayley Marsters(4)
04:03.14
210
Master W4X+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 09:14
Plac. # Navn Tid
1 1 Enschedese roeivereniging Thyro
  • Gudrun Kremeier(1)
  • Lieke Droog(2)
  • Janneke Bosch(3)
  • Geertje Klok(4)
03:40.53
2 3 DSR
  • Regitze Siggaard(1)
  • Waltraut Lissau(2)
  • Anette Lindberg Friedrichsen(3)
  • Asta Øjvind(4)
03:40.77
3 4 Siegburger Ruder Verein
  • Maritta Clarenz(1)
  • Birgit Wappenschmidt(2)
  • Andrea Hoffmann(3)
  • Helga Nehring(4)
03:46.53
4 7 Reial Club Nautic de Tarragona
  • Gloria Queralt Salvat(1)
  • Merce Maurin Barbera(2)
  • Andrea Tamara Mazzanti(3)
  • Misericordia Vilallonga Olesti(4)
03:48.29
5 2 DRC/RGM
  • Susanne De Vries(1)
  • Birgit Schrader(2)
  • Sabine Siegmund(3)
  • Susanne Diener(4)
04:01.27
6 5 Marlow Rowing Club
  • Belinda Hopley(1)
  • Claire Parker(2)
  • Karen Haynes(3)
  • Louise Manley(4)
04:02.85
7 6 ARC/RVDA
  • Sabine Buchheister(1)
  • Stacy Caffrey(2)
  • Elze Hermans(3)
  • Jennifer Fitzwater(4)
04:13.39
210
Master W4X+ - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 09:17
Plac. # Navn Tid
1 6 KRK/VRK
  • Lena Hålgärde Lindberg(1)
  • Ann-Kristn Karlsson(2)
  • Lene Ivarsson(3)
  • Solveig Bujalla(4)
03:43.87
2 3 RCO/SVE
  • Sabine Winkler(1)
  • Britta Fieck(2)
  • Silke Schulze(3)
  • Ina Bauer(4)
03:51.01
3 2 Dynamo/Znamya/DYN
  • Natalya Zalovich(1)
  • Olga Diliberto(2)
  • Tatiana Semina(3)
  • Natalya Zhegulevtseva(4)
03:51.21
4 5 Rudergesellschaft Zürich
  • Suzannne Baumann(1)
  • Jutta Coleman(2)
  • Magdalena Huerlimann(3)
  • Regula Pfirter(4)
03:55.43
5 7 BR/BERK
  • Lise Charlotte Juvet(1)
  • Anne Sofie Fet(2)
  • Heide Tjøm(3)
  • Hege Liven(4)
03:57.41
6 4 HR/DRC/ABC/Sevrier
  • Lorraine Boyle(1)
  • Valérie Tyrand(2)
  • Linda Kærgaard Nielsen(3)
  • Gina Tomaseski(4)
04:02.60
210
Master W4X+ - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 09:20
Plac. # Navn Tid
1 1 RCA/Hamm/WSV Bürgel/R.G.Hansa
  • Brigitte Huhn(1)
  • Jutta Lolies(2)
  • Carola Bösinger(3)
  • Sybille Roller(4)
03:40.39
2 7 BRC/EKRC/SCK/R.G.Hansa
  • Gaby Schulz(1)
  • Suzanne Rapetti-Hunsicker(2)
  • Ulrike Lohmann(3)
  • Silke Franck(4)
03:46.16
3 2 LLRC/WYC/SCP
  • Âilie Ord(1)
  • Eva Rankin(2)
  • Gillian Connal(3)
  • Sarah Payne(4)
03:46.42
4 3 RV Empor/RCF e.V.
  • Dörte Lenz(1)
  • Christine Kawalle(2)
  • Ines Deutschland(3)
  • Elke Knauthe(4)
03:51.85
5 6 Sandy Bay Rowing Club
  • Jane Stephens(1)
  • Kim Clifford(2)
  • Bridget Walker(3)
  • Terese Golding(4)
04:04.58
6 4 Tideway Scullers School
  • Helen Kilsby(1)
  • Catherine Nunan(2)
  • Kathryn Hickmott(3)
  • Katie Robins(4)
04:04.89
7 5 Halifax Rowing Club
  • Claire McNeil(1)
  • Kathleen Spurr(2)
  • Sue Sirrs(3)
  • Lara Fenton(4)
04:11.75
210
Master W4X+ - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 09:23
Plac. # Navn Tid
1 3 RF/LDR/CTH
  • Lise Klausen(1)
  • Inger Koch(2)
  • Mette Møller(3)
  • Alita Dekker(4)
03:46.62
2 7 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Ulrike Klesel(1)
  • Anke Buettenbender(2)
  • Antje Ploeger(3)
  • Katrin Martinen(4)
04:00.82
3 2 Cornelis Tromp Hilversum
  • Ine Middag(1)
  • Agnes Bom(2)
  • Els Beem(3)
  • Minke Fischer(4)
04:03.34
4 5 FRCWB/DRV/NRR
  • Bettina Ochla(1)
  • Kathrin Geffers(2)
  • Manuela Lampe(3)
  • Anett Förster - Berndt(4)
04:04.82
5 1 Commrcl/BGPS
  • Petris Lapis(1)
  • Jo Cook(2)
  • Mary Fenn(3)
  • Louise Street(4)
04:05.13
6 6 Bagsværd Roklub
  • Birgitte Toft(1)
  • Anne Marie Espersen(2)
  • Anne Bay(3)
  • Liselotte Hammer(4)
04:15.46
7 4 Upper Thames Rowing Club
  • Judith Burne(1)
  • Emma Gleave(2)
  • Maggie Neale(3)
  • Jane Price(4)
04:27.97
211
Master M2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 09:26
Plac. # Navn Tid
1 6 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Igor Anisimov(2)
03:47.03
2 8 Ganz Villamossagi Evezos Klub
  • Attila Havas(1)
  • Tony Toth(2)
03:49.77
3 1 Fredensborg Roklub
  • Jan Nørskov Pedersen(1)
  • Ole Quist Jensen(2)
03:55.79
4 5 Ruderverein Hoya
  • Jochen Jülke(1)
  • Werner Von Behr(2)
04:01.15
5 7 Runcorn Rowing Club
  • Ed Burrows(1)
  • David Street(2)
04:20.25
6 3 Bay Area Rowing Club of Houston
  • Hannes Hofer(1)
  • Nigel Millard(2)
04:26.20
7 2 Norske Studenters Roklub
  • Tor-Geir Myhrer(1)
  • Geir Reigstad(2)
04:53.26
211
Master M2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 09:29
Plac. # Navn Tid
1 2 Fredericia/MRK
  • Ole Bendtsen(1)
  • Frede Nørskov Nielsen(2)
03:46.69
2 4 Occoquan International
  • Daniel Johnson(1)
  • John Van Blom(2)
03:49.65
3 8 RV AENGWIRDEN
  • Albert Sprokholt(1)
  • Jan-bas Van Noord(2)
03:56.66
4 7 Quintin Boat Club
  • Steve Aquilina(1)
  • Ian Hyslop(2)
04:00.95
5 6 ASM/RCPM
  • Daniel Devez(1)
  • Jean-Marc Fage(2)
04:02.34
6 3 RUA
  • Christian Krabel(1)
  • Lukasz Ostrovski(2)
04:16.72
7 5 FRK/BRK
  • Ola Flesland(1)
  • Tor Solberg(2)
04:18.58
8 1 Brisbane & GPS Rowing Club
  • Bill McDonnell(1)
  • Ian Holzberger(2)
04:23.64
211
Master M2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 09:32
Plac. # Navn Tid
1 2 ESV/SVE
  • Wolfgang Eschment(1)
  • Martin Schuetze(2)
03:49.88
2 7 Kungälvs Roddklubb
  • Jan Andersson(1)
  • Christer Corneliusson(2)
03:54.89
3 8 Rowing Club Prienu Nemunas
  • Povilas Skrivelis(1)
  • Raimundas Kernazickas(2)
04:01.65
4 1 club natacio banyoles
  • Jose Pardas(1)
  • Jaume Maso(2)
04:08.81
5 4 Club d'aviron Saintais
  • Jean-loup Péchin(1)
  • Serge Seguineau(2)
04:15.24
6 6 Marlow Rowing Club
  • Rob Robertson(1)
  • Chris Lenton(2)
04:17.23
7 3 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Hikaru Oi(1)
  • Tomoo Yamashita(2)
04:30.49
8 5 AZS Politechnika Wroclaw
  • Ludomir Jankowski(1)
  • Jaroslaw Okrzeja(2)
04:31.11
211
Master M2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 09:35
Plac. # Navn Tid
1 5 SCM/HRBN
  • Bernd Parschau(1)
  • Detlef Carell(2)
03:58.54
2 3 ABC/CRC
  • Seamus Keating(1)
  • Paul Gallen(2)
04:01.34
3 6 Külker Evezös Klub
  • András Fehér(1)
  • Miklos Szabados(2)
04:01.88
4 1 SLAV/LRV
  • Ernst Straube(1)
  • Detlev Jantz(2)
04:06.06
5 2 Rødvig Roklub
  • Flemming Nielsen(1)
  • Tommy Knudsen(2)
04:29.94
6 4 Bay Area Rowing Club of Houston
  • Joe Kappil(1)
  • Robert Jones(2)
04:36.19
211
Master M2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 09:38
Plac. # Navn Tid
1 7 ROC/BRC
  • Marc Daemen(1)
  • Richard Anderson(2)
03:50.40
2 1 DTARC/ARD
  • Ian Andrews(1)
  • Peter Atkinson(2)
03:56.50
3 6 Circolo Canottieri Irno ASD
  • Alfonso Sanseverino(1)
  • Renato Grimaldi(2)
04:01.59
4 3 Berliner Ruder-Club
  • Dirk Zeitler(1)
  • Hans-Ulrich Schmied(2)
04:02.56
5 4 Basler Ruder-Club
  • Bernhard Chiquet(1)
  • Andreas Chiquet(2)
04:12.65
6 5 Ormsund Roklub
  • Jan Giltvedt(1)
  • Per Giltvedt(2)
04:15.66
7 2 VIMK Zalgiris
  • Rimantas Bakas(1)
  • Alfredas Rascius(2)
04:21.92
211
Master M2X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 09:41
Plac. # Navn Tid
1 4 LCfW/CRC
  • Hilko Koch(1)
  • Klaus Schuy(2)
03:52.99
2 5 PBD/ARD
  • Colin Barratt(1)
  • Robert Milligan(2)
03:55.50
3 7 CNV/RCPM
  • Alain Rousseau(1)
  • Gérard Le Flohic(2)
04:00.86
4 1 Sandefjord Roklubb
  • Helge Skjelby(1)
  • Arild Tohn(2)
04:06.03
5 6 NRR/SCBK
  • Reinhard Soika(1)
  • Steffen Richter(2)
04:07.43
6 2 Uozaki Rowing Club
  • Iwao Yokoyama(1)
  • Takeshi Naya(2)
04:27.43
211
Master M2X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-09 09:44
Plac. # Navn Tid
1 3 De Maas/CTH
  • Martijn Rom Colthoff(1)
  • Frank Verhulst(2)
03:45.98
2 7 RCS/RVGE
  • Wilken Von Behr(1)
  • Emil Putz(2)
03:51.57
3 2 Dankai/JBC
  • Teruki Ikeda(1)
  • Yoshio Kodama(2)
04:02.57
4 4 Aviron de Sevrier - Rive Gauche
  • Roger Lavy(1)
  • Claude Folliet(2)
04:10.06
5 6 Drammen Roklubb
  • Pål Sandli(1)
  • Hans Petter Rasmussen(2)
04:11.97
6 1 Llandaff Rowing Club
  • Stewart Griffiths(1)
  • Garwyn Brace(2)
04:39.64
7 5 Ilva Bagnoli
  • Guido D'alessio(1)
  • Giovanni Battaglia(2)
05:00.71
211
Master M2X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-09 09:47
Plac. # Navn Tid
1 2 LR/MSR
  • John Knudsen(1)
  • Glenn Frank(2)
03:54.74
2 1 KS AZS-AWF/CRV
  • Sliwonik Tadeusz(1)
  • Jacek Dabrowski(2)
04:03.48
3 4 British Transport Commission Rowing Club
  • Ray Green(1)
  • Steve Wardell(2)
04:10.13
4 6 Roeivereniging Rijnland
  • Kees De Bruijn(1)
  • Peter Reimer(2)
04:12.11
5 5 Breisacher Ruderverein e.V.
  • Jörg Hennig(1)
  • Ian Tucker(2)
04:16.37
6 3 Club de Regatas "Lima"
  • Jose Spihlmann(1)
  • Jaime Crosby(2)
04:22.59
7 7 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Kenji Yamada(1)
  • Koichi Komuro(2)
04:35.21
211
Master M2X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-09 09:50
Plac. # Navn Tid
1 4 QBC/WRC
  • Tom Bishop(1)
  • Charles Parry(2)
04:01.92
2 3 Christiania Roklub
  • Øyvin Brøymer(1)
  • Iver Hoy(2)
04:06.60
3 6 PRC/SCZ
  • Fritz Wilkening(1)
  • Dölf Steiner(2)
04:09.94
4 7 AR/RR
  • Jeppe Meinert(1)
  • Jan Sørensen - Slet/data(2)
04:10.58
5 1 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Kenichiro Akiyama(1)
  • Keisuke Suzuki(2)
04:21.84
6 2 Sudbury Rowing Club
  • David Wasse(1)
  • Jeremy Milbank(2)
04:31.00
7 5 Neste Rowing Club
  • Aimo Järvinen(1)
  • Matti Salminen(2)
04:35.41
212
Master M8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 09:53
Plac. # Navn Tid
1 2 MBRC/aniene/OI
  • Arnold Cooke(1)
  • F. Wood Fischer(2)
  • Francesco Madotto(3)
  • Ted Kakas(4)
  • Robert Brayton(5)
  • Klaus Riekemann(6)
  • Michael McGuirk(7)
  • Dick Findlay(8)
  • Bill Webster(cox)
03:48.83
2 1 WK M/TRC
  • Ryuji Yanai(1)
  • Yuzo Kikuchi(2)
  • Takashi Igarashi(3)
  • Shunnosu Hashimoto(4)
  • Hideharu Maruyama(5)
  • Yoshinobu Hiki(6)
  • Teruyuki Hanabusa(7)
  • Hiroshi Kobayashi(8)
  • Yoshiaki Yako(cox)
04:30.46
3 3 Tanseikai/MBC
  • Eisho Yamamoto(1)
  • Kunio Miura(2)
  • Koji Fukuda(3)
  • Kiichi Hataya(4)
  • Hisaya Tsurukai(5)
  • Hideo Wakabayashi(6)
  • Yoichi Murakami(7)
  • Keizo Sano(8)
  • Hideo Honda(cox)
04:35.22
4 5 Casitas/AMRC/NHRC/RGH/Bendgo/CSR/HRBN
  • Norman Thetford(1)
  • David Jones(2)
  • Karl-Heinz Nagler(3)
  • John Stoddart(4)
  • Siegfried Lang(5)
  • Denis Nihill(6)
  • Raymond Jones(7)
  • David Harralson(8)
  • Alice Morrey(cox)
04:39.92
212
Master M8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 09:56
Plac. # Navn Tid
1 1 MRC/RVHO/FRC 1884/RCNH/KRG/MRG/FRGS
  • Peter Antony-Spies(1)
  • Karl-Heinz Salzmann(2)
  • Wolfgang Metzger(3)
  • Ludwig Berberich(4)
  • Gerhard Scharlemann(5)
  • Helmut Meyer(6)
  • Hans-Jürgen Clasen(7)
  • Paul Schmidt(8)
  • Juergen Oelke(cox)
04:12.85
3 4 ARMASC/CRC/AARK/AMRC/SRC Friese/RVS/RCH/RIRSC
  • Odilon Maia Martins(1)
  • Roland Boettcher(2)
  • Arthur Wright(3)
  • John Davies(4)
  • Roger McPherson(5)
  • Andor Kleven(6)
  • Hans-Joachim Schmidt(7)
  • Hans Wurster(8)
  • Rosemarie Langhammer(cox)
04:20.14
4 2 Nagamb/UTH/Nshore/WARC/NRC/Mersey
  • Tony Rose(1)
  • Stuart Wharton(2)
  • Mervyn Tippett(3)
  • John James(4)
  • William Payne(5)
  • Alan Salisbury(6)
  • Mike Collier(7)
  • Walter Howell(8)
  • Jacqueline Marks(cox)
04:38.02
213
Master W4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 10:01
Plac. # Navn Tid
1 6 Belfast Boat Club
  • Lee Humphreys(1)
  • Mary Wells(2)
  • Rosemary Bell(3)
  • Anne Lockwood(4)
  • Jonathan Malloy(cox)
04:42.79
2 1 Marlow Rowing Club
  • Alex Kennett(1)
  • Sally Reay(2)
  • Suzie Moon(3)
  • Maggie Tilbury(4)
  • Alexa Spicer(cox)
04:49.29
3 5 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Barbara Nash(1)
  • Patrice Foudy(2)
  • Cindi Cross(3)
  • Marta Flavin(4)
  • Kate Kislevitz(cox)
04:53.09
4 3 Perth/AlanM/YrraYrra
  • Elizabeth Amann(1)
  • Jennifer Williams(2)
  • Judith McCombe(3)
  • Jennifer Hall(4)
  • Helen Rayner(cox)
04:55.53
5 4 Riga Rowers Club
  • Inguna Trence(1)
  • Liana Salzemniece(2)
  • Inara Brenca(3)
  • Agrita Uzulnika(4)
  • Iveta Pasparne(cox)
05:04.33
6 2 ARC
  • Mary Wooten(1)
  • Sandy Cobb(2)
  • Meredith Alcock(3)
  • Corinne Powers(4)
  • Peter Choi(cox)
05:10.06
213
Master W4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 10:04
Plac. # Navn Tid
1 3 WRC/MAABC/HOOP/TSS
  • Jacqui Parry(1)
  • Hilary Cook(2)
  • Els Van Dam(3)
  • Pauline Bird(4)
  • Rachael Haycock(cox)
04:29.33
2 1 Canbrra/Phoenx
  • Judi Walsh(1)
  • Deb Cook(2)
  • Anne Lewis(3)
  • Caroline Mussared(4)
  • Jeremy Rowe(cox)
04:36.85
3 4 Avalon Rowing Club
  • Patricia Coyle(1)
  • Susan Davidson(2)
  • Elizabeth Connor(3)
  • Gay Gasser(4)
  • S. A. O'Connor(cox)
04:54.87
4 5 Bewdley Rowing Club
  • Gerry Glenister(1)
  • Elaine Collier(2)
  • Yvonne Ogilvie Hardy(3)
  • Lin Beech(4)
  • Laura Ray(cox)
05:10.59
5 2 APSM
  • Karen Stewart(1)
  • Robin Buckham(2)
  • Diana White(3)
  • Meredith Walker(4)
  • Megan Boness(cox)
05:25.42
214
Master M4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 10:07
Plac. # Navn Tid
1 2 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Sergey Strunin(1)
  • Vladimir Azarenkov(2)
  • Mikhail Beknazarov(3)
  • Konstantin Sazanov(4)
03:24.66
2 5 Bagsværd Roklub
  • William Schrøder(1)
  • Jacob Jansson(2)
  • Emil Heinrichsen(3)
  • Steen Christensen(4)
03:28.40
3 4 Union Nautique Montauban
  • Julien Labesse(1)
  • Vincent Fourdrin(2)
  • Guillaume Campagnac(3)
  • Vincent Renon(4)
03:31.79
4 3 Warwick Boat Club
  • Christopher Cheel(1)
  • Andrew Theodore Collett(2)
  • Patrick Hourigan(3)
  • Philip James Tonkin(4)
03:33.44
5 1 R.G.Hansa/RVTT
  • Alexander Liedtke(1)
  • Thomas Dobbert(2)
  • Alexandre Schalburg(3)
  • Matthias Woitock(4)
03:41.73
215
Master M1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 10:19
Plac. # Navn Tid
1 8 Jenaer Kanu- und RV
  • Lahne Torsten(1)
04:08.78
2 1 Sorø Roklub
  • Lars Bo Andersen(1)
04:10.23
3 5 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Hiroyoshi Matsui(1)
04:11.89
4 2 Cork Boat Club
  • Brian Crean(1)
04:14.22
5 4 Bremer Ruderverein v. 1882 e.V.
  • Holger Ilgner(1)
04:16.41
6 7 Strela
  • Petr Gorbunov(1)
04:18.66
215
Master M1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 10:22
Plac. # Navn Tid
1 2 Carlow Rowing Club
  • Niall O Brien(1)
03:58.63
2 5 Strela
  • Aleksei Bukov(1)
03:59.47
3 4 SC Magdeburg
  • Heiko Dankel(1)
04:07.53
4 8 Stockholms Roddförening
  • Jan Berglund(1)
04:08.25
6 7 Ruderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.
  • Thomas Schulze(1)
04:15.04
5 1 Instituto Politecnico Nacional
  • Klaus Rasmussen(1)
04:15.55
7 3 Reial Club Nautic de Tarragona
  • Oscar Cabrera Salsench(1)
04:33.97
215
Master M1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 10:25
Plac. # Navn Tid
1 1 Victoria Lake Rowing Club
  • Nigel Bakker(1)
03:58.36
2 8 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Boris Lesyuk(1)
04:03.55
3 3 Hammarby IF Roddförening
  • Yves Wuilmart(1)
04:04.66
4 7 Ruderclub Fürstenwalde 1893 e.V.
  • Jens Klingberg(1)
04:12.03
5 6 Galway Rowing Club
  • John Heaney(1)
04:15.26
6 5 Neste Rowing Club
  • Marko Lindroos(1)
04:22.21
7 4 Ruder-Riege der Turngemeinde in Berlin 1848 e.V.
  • Stephan Doering(1)
04:30.58
215
Master M1X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 10:28
Plac. # Navn Tid
1 6 Bernburger Ruderclub
  • Günter Rudolf(1)
04:01.84
2 8 Marin Rowing Association
  • Scott Cahill(1)
04:06.17
3 7 Fredensborg Roklub
  • Ulrik Axel Jensen(1)
04:07.74
4 1 Reial Club Nautic de Tarragona
  • Jaume Campos Gili(1)
04:10.14
5 5 Royal Air Force Rowing Club
  • Tim Ellis(1)
04:15.98
6 4 Basler Ruder-Club
  • Marcus Keller(1)
04:24.71
7 3 Ruderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.
  • Dirk Krause(1)
04:32.11
215
Master M1X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 10:31
Plac. # Navn Tid
1 7 English Rowing Club
  • Aleksei Fedorov(1)
04:01.60
2 1 AZS Wroclaw
  • Dariusz Stefanowski(1)
04:08.23
3 3 RTHC Bayer Leverkusen e.V. Ruderabteilung
  • Roderich Christ(1)
04:09.97
4 8 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Martin, Olaf(1)
04:10.30
5 6 Cercle Nautique de France
  • Vannier Luc(1)
04:20.09
6 4 Neste Rowing Club
  • Jaakko Klang(1)
04:21.10
7 5 Royal Cercle Athlétique des Etudiants Liège
  • Eric Barbier(1)
04:22.59
8 2 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Tony Szender(1)
04:44.93
215
Master M1X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 10:34
Plac. # Navn Tid
1 8 RC Sorpesee
  • Thomas Kemper(1)
03:56.43
2 1 Monmouth Rowing Club
  • Mark Stewart-Woods(1)
04:06.34
3 7 Kherson Rowing Club Masters
  • Iurii Plis(1)
04:08.08
4 5 Aviron de Sevrier - Rive Gauche
  • Patrick Louazel(1)
04:22.01
5 4 RV AENGWIRDEN
  • Michiel Oosterhagen(1)
04:23.73
6 6 Ruderclub Fürstenwalde 1893 e.V.
  • Maik Koniczek(1)
04:29.73
215
Master M1X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-09 10:37
Plac. # Navn Tid
1 1 Landshuter Ruderverein
  • Olaf Klein(1)
04:06.28
2 6 Bideford Amateur Athletics Club
  • David Byrnes(1)
04:18.69
3 3 Club de Deportes Nauticos Estrella Blanca
  • Andres Retamal(1)
04:26.36
4 4 Roklubben furesøen
  • Bo Hartz(1)
04:34.07
215
Master M1X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-09 10:40
Plac. # Navn Tid
1 7 Erster Kieler Ruder-Club
  • Ulf Beck(1)
04:12.03
2 5 Club Nacional de Regatas
  • Andres Elola(1)
04:13.65
3 8 Canberra Rowing Club
  • Chris Raymond(1)
04:14.93
4 4 Znamya
  • Andrey Kuzmin(1)
04:17.94
5 1 Bernburger Ruderclub
  • Ingo Pernt(1)
04:21.50
6 3 Granta Boat Club
  • Piers Copham(1)
04:22.49
7 2 Rowing Club Mulhouse
  • Jean-Pierre Talamona(1)
04:25.10
8 6 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Paulo Roberto Silva Filho(1)
04:50.08
215
Master M1X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-09 10:43
Plac. # Navn Tid
1 8 Holte Roklub
  • Torben Pedersen(1)
04:06.50
2 4 JASON Roeivereniging
  • Kees Stuyt(1)
04:13.48
3 3 Rudergemeinschaft Rotation Berlin eV.
  • Jens Wutschke(1)
04:16.19
4 2 Strela
  • Sergei Lutai(1)
04:24.79
5 6 Canottieri Ravenna 1873
  • Marco Mura Alberti(1)
04:44.83
6 1 Sport Club Corinthians Paulista
  • Guilherme A. Salgueiro Lourenço(1)
05:24.42
215
Master M1X - 1000m 10. Afdeling
2016-09-09 10:46
Plac. # Navn Tid
1 5 Commercial Rowing Club
  • Denis Crowley(1)
04:08.63
2 2 Stockholms Roddförening
  • Robert Vigert(1)
04:12.38
3 3 Paraná Rowing Club
  • Ernesto Cesar Mackinnon(1)
04:20.67
4 4 Skjold RC
  • Ulrik Bang(1)
04:50.10
215
Master M1X - 1000m 11. Afdeling
2016-09-09 10:49
Plac. # Navn Tid
1 6 Ruderverein Datteln
  • Andreas Odenkirchen(1)
03:59.06
2 8 Roeivereniging Breda
  • Sander Verheugd(1)
04:08.70
3 7 Henley Rowing Club
  • Shawn Collinson(1)
04:09.94
4 5 Wycliffe College Boat Club
  • Tony Mitchell(1)
04:12.05
5 2 Stockholms Roddförening
  • Tord Blomquist(1)
04:16.79
6 4 Znamya
  • Golovanov Sergei(1)
04:35.64
7 1 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Volker Zaehle(1)
04:40.82
215
Master M1X - 1000m 12. Afdeling
2016-09-09 10:52
Plac. # Navn Tid
1 1 Ruder-Club Aken
  • Siegfried Mehl(1)
04:10.21
2 6 Ludwigshafener Ruderverein von 1878 e.V.
  • Jürgen Hock(1)
04:14.65
3 2 Grêmio Náutico União
  • Luiz Fernando Siegmann Cauduro(1)
04:17.23
4 7 Aalesunds Roklub
  • Erik Godoy(1)
04:19.18
5 5 STW Szczecin
  • Jaroslaw Przybylski(1)
04:20.72
6 3 Club Remo Llacolén
  • Carlos Munnier(1)
04:25.13
7 4 Znamya
  • Tyutin Dmitry(1)
04:29.98
8 8 Peterborough City Rowing Club
  • Jack Ward(1)
04:31.94
215
Master M1X - 1000m 13. Afdeling
2016-09-09 10:55
Plac. # Navn Tid
1 4 Club Náutico Río Paraná Corrientes
  • Ferrari Omar Teodoro(1)
00:00.0
2 3 Ruder-Club Favorite Hammonia
  • Raimund Kruse(1)
00:03.1
3 5 C.D.E. Trasmerano
  • Agustin Garay(1)
00:05.1
4 8 Znamya
  • Nikolai Liubimov(1)
00:11.3
5 6 Veslarský klub Slavia Praha
  • Jirí Knopp(1)
00:12.7
6 1 Stourport boat club
  • Duncan Gwilliam(1)
00:13.0
7 2 Club aviron Montluçon
  • Patrick Vassort(1)
00:25.2
8 7 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Maurice Dunn(1)
00:32.4
215
Master M1X - 1000m 14. Afdeling
2016-09-09 10:58
Plac. # Navn Tid
1 6 Ganz Villamossagi Evezos Klub
  • Tony Toth(1)
04:13.06
2 5 SV Energie Berlin Abt. Rudern
  • Martin Schuetze(1)
04:13.77
3 3 Cercle Nautique de France
  • Eric Grosclaude(1)
04:15.48
4 8 STW Szczecin
  • Syczewski Andrzej(1)
04:17.23
5 1 Uozaki Rowing Club
  • Takeshi Naya(1)
04:29.61
6 4 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Nick Price(1)
04:30.00
7 2 Basler Ruder-Club
  • Steen Kreinbrink(1)
04:40.85
215
Master M1X - 1000m 15. Afdeling
2016-09-09 11:01
Plac. # Navn Tid
1 7 Dresdner Ruderclub
  • Gerd Luetzner(1)
04:11.50
2 3 Ruder-Club Bergedorf e.V.
  • Helmut Longinus(1)
04:14.10
3 1 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Pavel Mityanin(1)
04:16.96
4 2 Basler Ruder-Club
  • Michael Fahlbusch(1)
04:19.12
5 4 Roklubben furesøen
  • Ole Kongsbak(1)
04:24.13
6 8 Viana Remadores do Lima
  • Mario Fernandes(1)
04:30.91
7 6 Calpe Rowing Club
  • Leslie Grech(1)
04:37.99
8 5 Tel-Aviv Rowing Club
  • Daniel Rutenberg(1)
04:56.32
215
Master M1X - 1000m 16. Afdeling
2016-09-09 11:04
Plac. # Navn Tid
1 6 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Peter Atkinson(1)
04:18.80
2 3 Roeivereniging Breda
  • Johan Bielderman(1)
04:20.02
3 7 Neuruppiner Ruderclub e.V.
  • Rudolf Insel(1)
04:22.37
4 1 Roklubben furesøen
  • Ole Præst Larsen(1)
04:40.90
5 5 Hammarby IF Roddförening
  • Tomas Ericsson(1)
04:46.53
6 2 Club de Remo Lodosa
  • Luis Quaranta(1)
05:12.96
7 4 Canottieri Ravenna 1873
  • Nicola Travaglini(1)
05:24.27
216
Master M4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 11:07
Plac. # Navn Tid
1 6 The Bedford Rowing Club
  • William Sadler(1)
  • Shirl Musselle(2)
  • Michael Harris(3)
  • Richard White(4)
00:00.00
2 4 Occoquan International
  • Robert Brayton(1)
  • Vlado Krizek(2)
  • Chris Shinners(3)
  • Jim Lowe(4)
00:07.68
3 3 Sandefjord Roklubb
  • Arvid Lie(1)
  • Arild Pettersen(2)
  • Åge Arnesen(3)
  • Christopher Gallaher(4)
00:12.01
4 5 Roeivereniging Rijnland
  • Eric Ter Mors(1)
  • Adriaan Ten Bruggencate(2)
  • Kees In 't Veld(3)
  • Jan Van Vliet(4)
00:20.12
5 2 Marlow Rowing Club
  • John Hill(1)
  • Roger Martin Fagg(2)
  • Richard Buckeridge(3)
  • Chris Lenton(4)
00:26.68
6 1 Danske Studenters Roklub
  • Arnold Sørensen(1)
  • Jens Rokkedal(2)
  • Jan Cederkvist(3)
  • Ib Frausing(4)
00:39.45
216
Master M4- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 11:10
Plac. # Navn Tid
1 3 PBD/ARD
  • Stephen Banks(1)
  • Ian Andrews(2)
  • Colin Barratt(3)
  • Robert Milligan(4)
00:00.00
2 4 DTK/Znamya/DYN
  • Shamil Agueev(1)
  • Sergey Mineev(2)
  • Alexander Plyushkin(3)
  • Gennady Astakhov(4)
00:07.84
3 5 SK Jurmalas sports
  • Juhan Paalo(1)
  • Juris Grikis(2)
  • Andris Priede(3)
  • Rein Polluste(4)
00:18.59
4 6 DSR/Skjold
  • Peter Skov(1)
  • Stig Rasmussen(2)
  • Bjarne Spanggaard(3)
  • Esben Jacobsen(4)
00:20.32
5 2 TRC/OC/ABC
  • Bernard Dunne(1)
  • Steve Wilmer(2)
  • Desmond Campbell(3)
  • Richard Budell(4)
00:29.38
216
Master M4- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 11:13
Plac. # Navn Tid
1 2 Occoquan International
  • Darko Miksic(1)
  • Roger Borggaard(2)
  • Charlie Hamlin(3)
  • John Van Blom(4)
03:41.37
2 3 QBC/WRC
  • Colin Cusack(1)
  • Charles Parry(2)
  • Sean Morris(3)
  • Tom Bishop(4)
03:44.42
3 6 Lyngby Roklub
  • John Knudsen(1)
  • Lasse Nielsen(2)
  • Carl Ove Hansen(3)
  • Hans Nohr(4)
03:58.61
4 1 KVIK/BR
  • Jørgen Nielsen(1)
  • John Petersen(2)
  • Peter Boris(3)
  • Henrik Dehn(4)
04:28.77
5 5 Turun Soutajat ry - Åbo Roddare rf
  • Keijo Aaltonen(1)
  • Matti Salminen(2)
  • Pekka Pietilä(3)
  • Antti Rusi(4)
04:33.91
6 4 Wilhelmsburger Ruder Club von 1895 e.V. Hamburg
  • Rainer Szymczak(1)
  • Klaus Schlatermund(2)
  • Peter Schlatermund(3)
  • Axel Szymczak(4)
04:58.41
217
Master W2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 11:16
Plac. # Navn Tid
1 6 Daugava
  • Anda Kundzina(1)
  • Santa Zvilna(2)
03:57.50
2 1 Akademiska Roddföreningen
  • Marianne Forkel(1)
  • Anna-Luisa Volk(2)
04:04.72
3 4 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Dieuwertje Kooij(1)
  • Rebecca Scholten(2)
04:08.43
4 5 Aalesunds Roklub
  • Ida Hoyvik(1)
  • Christine Høyvik(2)
04:13.50
5 3 Bagsværd Roklub
  • Mette Rudkjær Jensen(1)
  • Nanna Tange Bech(2)
04:18.00
6 7 Bewdley Rowing Club
  • Laura Ray(1)
  • Jenny Merchant(2)
04:19.05
7 2 Rudergesellschaft Kassel 1927 eV
  • Claudia Meeder(1)
  • Svenja Thies(2)
04:25.30
217
Master W2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 11:19
Plac. # Navn Tid
1 6 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Floor Rameckers(1)
  • Daria Jaenicke(2)
00:00.0
2 5 Danske Studenters Roklub
  • Janne Flensborg(1)
  • Nina Byriel Kronborg(2)
00:01.3
3 1 SCP/TSS
  • Gillian Connal(1)
  • Caroline Matthews(2)
00:01.9
4 4 Uppsala Academic Rowing Society
  • Louise Nilsson(1)
  • Malin Erkas(2)
00:02.5
5 2 RGG/SCBK
  • Scarlett Gelleszun(1)
  • Jana Hauschild(2)
00:07.0
6 7 Bestumkilen Roklubb
  • Thale Grøtt(1)
  • Marte Åsland Hansen(2)
00:17.2
217
Master W2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 11:22
Plac. # Navn Tid
1 4 RRBC/Leich
  • Christine Seeliger(1)
  • Valentina Futoryanova(2)
04:06.37
2 7 GR/YCRC
  • Margit Rezacova(1)
  • Zara Cottrill(2)
04:07.82
3 3 Viana Remadores do Lima
  • Iva Correia(1)
  • Mafalda Felgueiras(2)
04:13.33
4 5 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Anneke Timmermans(1)
  • Willemijn Pas(2)
04:14.19
5 1 Bremer Sport-Club e.V.-RA-
  • Pia Anna Marchetti(1)
  • Maren Verena Selke(2)
04:27.94
6 6 Aalesunds Roklub
  • Kari Andreassen(1)
  • Henriette Longva(2)
04:35.20
7 2 Egyptian Rowing Club
  • Abeer Aly(1)
  • Ola Hashem(2)
04:40.23
217
Master W2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 11:25
Plac. # Navn Tid
1 6 CRC/HOOP
  • Jannemieke Ter Horst(1)
  • Judikje Scheffer(2)
04:09.59
2 2 GPA/EB
  • Manoela Penna(1)
  • Maria Jose Orellana(2)
04:13.49
3 5 K.G.R. De Hunze
  • Sanja Horvat(1)
  • Eveline Van Der Staal(2)
04:13.92
4 1 Bestumkilen Roklubb
  • Marte Radmann(1)
  • Ingrid Motzfeldt(2)
04:24.10
5 3 Ruderclub Uster
  • Claudia Sewerin(1)
  • Petra Copes(2)
04:25.93
6 7 BIR/CRC
  • Sarah Gregory(1)
  • Anita Jeff(2)
04:38.55
7 4 Rowing Club Mulhouse
  • Paula Caronda(1)
  • Florence Kovacs(2)
04:43.35
217
Master W2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 11:28
Plac. # Navn Tid
1 7 CR/DRM
  • Kristine Bjerknes(1)
  • Kristine Klaveness(2)
04:10.62
2 1 Sportclub Berlin-Koepenick e.V.
  • Berit Becker(1)
  • Silvia Zerrenthin(2)
04:18.67
3 6 Ironbridge Rowing Club
  • Ruth James(1)
  • Helen Stokes(2)
04:26.20
4 5 SMARK
  • Satu Haikonen(1)
  • Marika Laaksonen(2)
04:26.53
5 2 Lyngby Roklub
  • Laila Hyldedahl Kjærgaard(1)
  • Stine Louise Jeppe Knudsen(2)
04:31.22
6 4 Mladost RC
  • Tihana Vrankovic Skoko(1)
  • Lovorka Grgec Bermanec(2)
04:48.16
7 3 Aalesunds Roklub
  • Beate Eriksen(1)
  • Bodil Saure Vegsund(2)
04:56.51
217
Master W2X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 11:31
Plac. # Navn Tid
1 6 Mölndals Roddklubb
  • Eva Skoow(1)
  • Katarina Maiqvist(2)
04:15.29
2 3 Køge R/NRV
  • Anna Karina Gravad(1)
  • Anette Lindberg Friedrichsen(2)
04:23.58
3 1 RC Havel Brandenburg
  • Annette Sturm(1)
  • Lissy Leue(2)
04:25.24
4 7 Sandy Bay Rowing Club
  • Terese Golding(1)
  • Kristy Arnold(2)
04:28.13
5 5 Aalesunds Roklub
  • Ingrid Prytz Berset(1)
  • Beate Helseth(2)
05:07.39
6 2 CR/BERK
  • Irene Gaarud(1)
  • Elisabeth Couto(2)
05:08.04
218
Master M1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 11:34
Plac. # Navn Tid
1 2 Christiania Roklub
  • Tor Ahlsand(1)
06:02.41
2 3 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Odilon Maia Martins(1)
06:38.78
3 1 Nottingham Rowing Club
  • Mike Collier(1)
06:42.67
219
Master M4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 11:41
Plac. # Navn Tid
1 6 Minerva Bath Rowing Club
  • Serryth Colbert(1)
  • Joe Donnelly(2)
  • Glen Sullivan(3)
  • Charlie Taylor(4)
  • Alice Morrey(cox)
03:31.65
2 1 Aalesunds Roklub
  • Erik Dyb Liaaen(1)
  • Rolf-Anders Haaberg(2)
  • Johan Myklebust(3)
  • Arve Gudmundset(4)
  • Karoline Berset(cox)
03:37.91
3 2 St Michaels Rowing Club
  • Shane Cullinane(1)
  • Michael McDonagh(2)
  • Garrett Hartney(3)
  • Rob Bowe(4)
  • Evan Kiely(cox)
03:39.58
4 4 KS Posnania RBW
  • Andrzej Marcinkowski(1)
  • Dariusz Rychlewski(2)
  • Rafal Luczak(3)
  • Marcin Czarkowski(4)
  • Roza Wasilewska(cox)
03:41.43
5 3 Union Nautique Montauban
  • Vincent Fourdrin(1)
  • Christophe Ferrier(2)
  • Hervé Picinnin(3)
  • Stéphane Daynes(4)
  • Raymond Ponsonnet(cox)
03:46.27
6 5 GPA/THRC
  • Jon Scott(1)
  • Carlos Cordal(2)
  • Alexander Kemmis Betty(3)
  • Alex Blake(4)
  • Laura Stauton(cox)
03:48.77
219
Master M4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 11:44
Plac. # Navn Tid
1 5 BRC/RCHB
  • Jens Beilfuss(1)
  • Guido Kutscher(2)
  • Günter Rudolf(3)
  • Lars Beilfuss(4)
  • Paula Korn(cox)
03:32.25
2 1 Newport Sea Base Rowing
  • Nestor Bodetto(1)
  • Carlos Maknis(2)
  • Marcos Morales(3)
  • Gabriel Scortichini(4)
  • Amy Michaud(cox)
03:32.72
3 3 Halmstad gymnastik och roddförening
  • Nils-Peter Aulisio(1)
  • Jonathan Wright(2)
  • Daniel Böcker(3)
  • Peter Berg(4)
  • Alexander Ramus(cox)
03:38.88
4 4 SAK
  • Lauri Pind(1)
  • Tanel Kliiman(2)
  • Urmas Hein(3)
  • Indrek Salk(4)
  • Thea Miilberg(cox)
03:43.13
5 2 AZS Politechnika Wroclaw
  • Artur Stachura(1)
  • Zdzislaw Piatek(2)
  • Jaroslaw Zelazko(3)
  • Andrzej Nakonieczny(4)
  • Martyna Karol(cox)
04:02.86
6 6 Veslarský klub Bohemians Praha
  • Vaclav Pechek(1)
  • Jiri Cigler(2)
  • Vít Janouš(3)
  • Pavel Sýkora(4)
  • Romana Loušová(cox)
04:07.11
220
Master M2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 11:47
Plac. # Navn Tid
1 4 CTH/AEN
  • Wim Ten Have(1)
  • Frans Van Der Steen(2)
03:57.74
2 2 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Edson Aquino Santos(1)
  • Adriano Teixeira(2)
04:03.41
3 6 Club de Deportes Nauticos Estrella Blanca
  • Hernan Aravena Tapia(1)
  • Luis Opazo(2)
04:06.95
4 7 Plockie Towarzystwo Wioslarskie
  • Henryk Szlachta(1)
  • Marek Chadzynski(2)
04:09.91
5 5 Bagsværd Roklub
  • Arne Højlund(1)
  • Søren Vang Nielsen(2)
04:10.38
6 3 Lymington Amateur Rowing Club
  • Timothy Bull(1)
  • Alan Taylor(2)
04:28.09
7 1 RCT/SCBK
  • Matthias Andreowsky(1)
  • Uwe Dünze(2)
05:14.51
220
Master M2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 11:50
Plac. # Navn Tid
1 7 Club Esportiu Olímpic Barcelona
  • Boris Mulder(1)
  • Josep Ventosa(2)
03:56.19
2 3 Sport Club Corinthians Paulista
  • Jose Mousinho Da Silveira(1)
  • Marco A Martins(2)
04:01.96
3 1 NRC/HOL
  • Graham Price(1)
  • Nigel Price(2)
04:08.12
4 4 Ruderklub am Baldeneysee e.V. Essen
  • Karl-Heinz Kroll(1)
  • Jürgen Böning(2)
04:13.05
5 5 Takon Soutajat ry
  • Lasse Maki(1)
  • Timo Pitkanen(2)
04:16.17
6 2 Bremer Ruderverein v. 1882 e.V.
  • Klaus Gravert(1)
  • Thomas Henning(2)
04:24.16
7 6 Torrens Rowing Club
  • Roland Dankbaar(1)
  • Graham Fraenkel(2)
04:26.59
220
Master M2- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 11:53
Plac. # Navn Tid
1 4 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Marinus Lek(2)
03:59.56
2 6 Lübecker Ruder-Klub e.V.
  • Matthias Borchardt(1)
  • Ruediger Borchardt(2)
04:02.90
3 5 Club Regatas Rosario
  • Eduardo Calvagna(1)
  • Ruben Tamagnone(2)
04:06.63
4 2 Aalesunds Roklub
  • Karsten Almaas(1)
  • Erik Godoy(2)
04:10.87
5 1 Belfast Boat Club
  • Colin Hunter(1)
  • Colin Dickson(2)
04:11.71
6 3 ARC/UTH
  • Ray Wilson(1)
  • Clive Cooper(2)
04:19.68
220
Master M2- - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 11:56
Plac. # Navn Tid
1 2 Veslarský klub Slavia Praha
  • Rostislav Blahout(1)
  • Jirí Mak(2)
03:58.66
2 3 Cappoquin
  • Patrick Murray(1)
  • Milo Murray(2)
04:03.61
3 5 Ardingly Rowing Club
  • Slavo Radosevic(1)
  • Stephen Banks(2)
04:10.84
4 1 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Achilles Mario(1)
  • Gerold Weigel(2)
04:30.88
5 6 Commrcl/BrisbGrmns
  • Peter Hastie(1)
  • Peter Richards(2)
04:59.07
221
Master W4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 11:59
Plac. # Navn Tid
1 5 DRV/PRV
  • Sabine Smolka(1)
  • Kathrin Geffers(2)
  • Simone Wittig(3)
  • Grit Husseck(4)
03:59.08
2 1 RCT/RCF e.V.
  • Rita Garlipp(1)
  • Martina Jaensch(2)
  • Christine Kawalle(3)
  • Kerstin Peters(4)
04:00.13
3 3 SAK Tartu
  • Katre Pind(1)
  • Sirje Rand(2)
  • Marju Hein(3)
  • Piret Silm(4)
04:04.13
4 4 SandyBy/LR/DRC/BRC
  • Jane Stephens(1)
  • Ulla Rose Andersen(2)
  • Serena Gammond(3)
  • Gina Tomaseski(4)
04:09.69
5 2 NRC/TSS
  • Sarah Royles(1)
  • Cassie White(2)
  • Helen Bloor(3)
  • Pauline Bird(4)
04:15.35
221
Master W4- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 12:02
Plac. # Navn Tid
1 4 RRC/SKP/KALEV
  • Ingrid Võsu(1)
  • Renata Line(2)
  • Ulvi Lutoskin(3)
  • Vita Antone(4)
04:01.80
2 3 Ardingly Rowing Club
  • Joanna Toch(1)
  • Linda Goldsmith(2)
  • Sarah-Jane Saunders(3)
  • Joanna Searle(4)
04:12.16
3 5 Wallingford Rowing Club
  • Alice Brown(1)
  • Julia Wilks(2)
  • Alexandra Ferguson(3)
  • Katie Kapernaros(4)
04:13.18
4 2 RV Empor/RCF/RGG
  • Sabine Gundlach(1)
  • Elke Knauthe(2)
  • Ines Deutschland(3)
  • Andrea Boelen(4)
04:16.39
5 1 Commrcl/RvrCty
  • Barbara Hall(1)
  • Louise Street(2)
  • Suzanne Sheridan(3)
  • Lorraine Robinson(4)
04:38.77
222
Master W2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 12:05
Plac. # Navn Tid
1 5 Phoenix Rowing Club
  • Caroline Mussared(1)
  • Anne Lewis(2)
04:36.53
2 3 Rvrside/LFRK
  • Margret Schedeit(1)
  • Waltraud Parker(2)
04:42.62
3 6 ERV/RCPM
  • Annie Ponsonnet(1)
  • Martina Goretzki(2)
04:44.36
4 1 KRCUK/BBLRC
  • Birgith Sims(1)
  • Jackie Darling(2)
04:47.07
5 4 Roklubben furesøen
  • Marianne Henney(1)
  • Bente Johannessen(2)
04:49.36
6 2 KS Posnania RBW
  • Danuta Priebe(1)
  • Roza Wasilewska(2)
05:04.16
222
Master W2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 12:08
Plac. # Navn Tid
1 6 ARVL/FR
  • Merete Boldt(1)
  • Beate Schöne(2)
04:37.79
2 4 Roeivereniging Rijnland
  • Lia Brouwer-Vogel(1)
  • Marianne De Jong(2)
04:45.29
3 1 WINN/MRC
  • Guylaine Bernier(1)
  • Sandra Kirby(2)
05:04.85
4 5 Sorø Roklub
  • Ingrid Petersen(1)
  • Birgit Juel-Hansen(2)
05:08.63
5 3 CR/FR
  • Janne Spilling(1)
  • Lizzie Haastrup(2)
05:17.86
223
Master M4X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 12:13
Plac. # Navn Tid
1 3 Fredericia Roklub
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:42.63
2 1 LCfW/KRKG 1880/RTK/RTHC
  • Janis Rodmanis(1)
  • Dieter Norrenberg(2)
  • Werner Gläser(3)
  • Klaus Opitz(4)
03:50.30
3 4 CLD/SABC/NRC/CRC
  • John Munroe(1)
  • Lesley Thomas Johnston(2)
  • Bernie Meeghan(3)
  • Anthony Dooley(4)
04:11.78
4 6 Rvrside/Canbrra
  • Peter Smith(1)
  • Maxwell Hoseason-Smith(2)
  • Graham Humphries(3)
  • John Daley(4)
04:16.84
5 5 TSW Warmia Tomaszkowo
  • Jan Genatowski(1)
  • Waldemar Kowalczyk(2)
  • Ernst Grocki(3)
  • Jerzy Kiela(4)
04:17.18
6 2 DBC/TRC/CRC
  • Raymond Jones(1)
  • Rick McClure(2)
  • Richard Budell(3)
  • Hans Wurster(4)
04:50.22
223
Master M4X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 12:16
Plac. # Navn Tid
1 2 Occoquan International
  • Chuck Pieper(1)
  • Dick Findlay(2)
  • Charlie Hamlin(3)
  • Roger Borggaard(4)
03:44.23
2 4 CR/MRA/CBC
  • Henry Hamilton(1)
  • Helge Refsum(2)
  • Stein Randsborg(3)
  • Landon Carter(4)
03:47.48
3 5 TU Dresden/DRV/PRV
  • Christian Sommer(1)
  • Konrad Ebert(2)
  • William Clapp(3)
  • Hans Becker(4)
04:04.70
4 3 Fana Roklubb
  • Sigbjørn Århus(1)
  • Rolf Olsen(2)
  • Gunnar Foss(3)
  • Jon Schjelderup(4)
04:08.12
5 1 SRC/MBC
  • Steve Shimomura(1)
  • Hiroichi Kino(2)
  • Matsuno Norie(3)
  • Atsuji Adachi(4)
04:27.14
6 6 Reial Club Maritim de Barcelona
  • Francisco Palop(1)
  • Francisco Gil(2)
  • Enrique Julia(3)
  • Carlos Rausa(4)
05:20.01
223
Master M4X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 12:19
Plac. # Navn Tid
1 6 TUE/CRC/LRC/RGW
  • Werner Busch(1)
  • Ernst Ruehl(2)
  • Werner Rösch(3)
  • Dieter Wilhelm(4)
03:57.56
2 5 FR/Nshore
  • Svend-Aage Nielsen(1)
  • Bent Andersen(2)
  • Kim Rudder(3)
  • Terkel Jespersen(4)
04:01.98
3 3 Club de Regatas "Lima"
  • Gustavo De La Puente(1)
  • Antonio Ferreccio(2)
  • Juan Mario Velasco Gonzales(3)
  • Jose Spihlmann(4)
04:03.26
4 2 Christiania Roklub
  • Truls Lindemann(1)
  • Sigurd Dürbeck(2)
  • Torstein Rekkedal(3)
  • Bjørn Lundin(4)
04:16.47
5 4 Stockholms Roddförening
  • Richard Sjöberg(1)
  • James Ramsey(2)
  • Manoucher Arastoupour(3)
  • Bo Berglund(4)
04:38.63
6 1 Nouseikai-Tsurumigawa
  • Koji Saito(1)
  • Hikari Nishimura(2)
  • Toro Nakahara(3)
  • Fujio Matsumura(4)
05:09.76
224
Master W2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 12:24
Plac. # Navn Tid
1 3 Klub veslařů mělnických 1881
  • Zuzana Valsova(1)
  • Pavla Hájková(2)
04:18.44
2 2 NRC/VVV
  • Ilona Hiltunen(1)
  • Anne Lahtinen(2)
04:24.79
3 5 Hammarby IF Roddförening
  • Andrea Fiene(1)
  • Ida Andersson(2)
04:26.63
4 4 Wallingford Rowing Club
  • Kasia Bera(1)
  • Emily Booker(2)
04:44.16
5 1 Daugava
  • Krist?ne Mužica(1)
  • Di?na V?tola(2)
04:44.70
224
Master W2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 12:27
Plac. # Navn Tid
1 3 RCS/RCT
  • Antje Zellmer(1)
  • Annett Zeh(2)
04:08.71
2 5 Lea Rowing Club
  • Bridget Snaith(1)
  • Amanda Benson-Sailes(2)
04:09.07
3 4 VAD/Dav
  • Marjolein Snippe(1)
  • Marieke De Lange(2)
04:28.98
4 2 Runcorn Rowing Club
  • Sue Sljivic(1)
  • Clare Ng(2)
04:50.57
5 1 Sandy Bay Rowing Club
  • Kim Clifford(1)
  • Bridget Walker(2)
04:53.57
225
Master W1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 12:39
Plac. # Navn Tid
1 2 Jurmala
  • Sandra Gosa(1)
04:36.35
2 7 Port Chalmers United Rowing Club
  • Imogen Coxhead(1)
04:40.44
3 4 Long Beach Rowing Association
  • Helen Frykman(1)
04:46.71
4 3 Roei-en Zeilvereniging de Amstel
  • Anneloes Russell(1)
04:48.66
5 1 Kettwiger Rudergesellschaft von 1906 e.V.
  • Sabine Chavez Torres(1)
04:51.26
6 6 Ormsund Roklub
  • Zdzisia Andruszkiewicz(1)
05:06.04
225
Master W1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 12:42
Plac. # Navn Tid
1 8 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Yvonne Wolf(1)
04:44.19
2 4 Exeter Rowing Club
  • Julia Wood(1)
04:46.87
3 2 Grosvenor Rowing Club Chester
  • Diane Moore(1)
04:54.20
4 7 Riga Rowers Club
  • Baiba Freimane(1)
04:58.72
5 5 Sport Club Corinthians Paulista
  • Sueli CASTRO(1)
05:02.99
6 6 Lingener Rudergesellschaft von 1923 e.V.
  • Josefina Schäfer(1)
05:07.31
7 3 Belfast Boat Club
  • Rosemary Bell(1)
05:24.25
8 1 Long Beach Rowing Association
  • Michelle Mowery(1)
05:35.34
225
Master W1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 12:45
Plac. # Navn Tid
1 8 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Brigitte Huhn(1)
04:35.99
2 3 Martha's Moms Rowing Club
  • Elizabeth Runde(1)
04:43.40
3 1 Fontainebleau-Avon Association Nautique
  • Joelle Thuez(1)
04:52.46
4 7 Veslarský klub Bohemians Praha
  • Zdenka Sieberova(1)
04:55.43
5 5 St. Catharines Rowing Club
  • Lyn Krahulec(1)
05:00.06
6 4 Daniel Rowing centre
  • Razia Israely(1)
05:15.98
7 2 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Lidia Rohden(1)
05:25.71
8 6 Tideway Scullers School
  • Liz Tofts(1)
05:26.61
226
Master M2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 12:50
Plac. # Navn Tid
1 4 Schweriner Rudergesellschaft
  • Daniel Illmann(1)
  • Markus Krenzien(2)
03:38.06
2 7 RC Havel Brandenburg
  • Jens Beilfuss(1)
  • Enrico Goldstein(2)
03:38.47
3 5 UNL/SAF
  • Damien Gabriel(1)
  • Christophe Campolini(2)
03:38.92
4 2 Majori Rowing Club
  • Raivis Svarups(1)
  • Valdis Kalni?š(2)
03:46.19
5 8 Bestumkilen Roklubb
  • Sigbjørn Birkeland(1)
  • Børge Larsen(2)
03:46.79
6 6 STW Szczecin
  • Dominik Michalski(1)
  • Dariusz Matyjaszczyk(2)
03:49.67
7 1 The OAR
  • Ive Van Cleemput(1)
  • Yves Royackers(2)
03:55.42
8 3 Arkote Arraun Taldea
  • Unai Perez Sarralde(1)
  • David Viñas Rocillo(2)
04:58.22
226
Master M2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 12:53
Plac. # Navn Tid
1 8 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Dmitrii Ovechko(1)
  • Mikhail Yurchenko(2)
03:23.19
2 2 Ratzeburger Ruderclub
  • Thomas Lange(1)
  • Joerg Lehnigk(2)
03:23.66
3 7 BA/CNCM
  • David Cornet(1)
  • David Liot(2)
03:31.92
4 3 club natacio banyoles
  • Jaume Casellas(1)
  • Jordi Arteman(2)
03:32.33
5 1 KS Posnania RBW
  • Gerard Bednarek(1)
  • Pawe? Szczepaniak(2)
03:37.18
6 6 Aalesunds Roklub
  • Torstein Standal(1)
  • Hans Kristen Paulsen(2)
03:42.17
7 4 SHAN/CRC
  • Noel Carey(1)
  • Niall O Brien(2)
03:49.60
8 5 RC Wiking
  • Ralf Gentz(1)
  • Jan Schumacher(2)
03:51.11
226
Master M2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 12:56
Plac. # Navn Tid
1 4 Schweriner Rudergesellschaft
  • Kjell Luebbert(1)
  • Thomas Schulz(2)
03:34.24
2 6 Wiener Ruderclub Donaubund
  • Andreas Kral(1)
  • Marko Milodanovic(2)
03:40.56
3 5 Club Regatas Rosario
  • Daniel Arroyo(1)
  • Daniel Mas(2)
03:52.56
4 7 RGWB/RaW
  • Till Andreesen(1)
  • Burkhard Pott(2)
03:54.73
5 2 Halifax Rowing Club
  • Paul Shaw(1)
  • Paraskevas Fronimos(2)
03:59.77
6 1 Commercial RC
  • Tony Rush(1)
  • Stefan Szylkarski(2)
04:04.15
7 3 Société Nautique d'Avignon
  • Pascal Fourey(1)
  • Norbert Achery(2)
04:05.30
226
Master M2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 12:59
Plac. # Navn Tid
1 2 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Sergei Shushin(1)
  • Gennady Astakhov(2)
03:34.75
2 1 Ringsted Roklub
  • Claus Solmer(1)
  • Steffen Feddersen(2)
03:36.47
3 8 Ruderverein Treviris 1921 e.V. Trier
  • Alexandre Schalburg(1)
  • Matthias Woitock(2)
03:47.14
4 4 RaW
  • Alexander Reiche(1)
  • Frank Ehricke(2)
03:50.29
5 5 Club de Deportes Nauticos Estrella Blanca
  • Luis Opazo(1)
  • Andres Kappes(2)
03:55.69
6 3 Stockholms Roddförening
  • David Cairns(1)
  • Ulf Schröder(2)
04:01.19
7 7 Rowing Club Mulhouse
  • Pascal Chalus(1)
  • Jean-Pierre Talamona(2)
04:02.45
8 6 Aalesunds Roklub
  • Edvard Devold(1)
  • Christian Tolfsby(2)
04:07.37
226
Master M2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 13:02
Plac. # Navn Tid
1 7 RCA/RVD
  • Carsten Albert(1)
  • Siegfried Mehl(2)
00:00.0
2 1 RV DL/Rijnland
  • Taco Bavelaar(1)
  • Hans Marten Hazelbag(2)
00:01.09
3 2 ALLE/RGWB
  • Ralf-Jürgen Von Daack(1)
  • Christoph Dyck(2)
00:09.24
4 8 Shandon Boat Club
  • John O Neill(1)
  • Henrik Merz(2)
00:15.19
5 6 Cercle Nautique de France
  • Eric Grosclaude(1)
  • Monasterio Franck(2)
00:16.09
6 4 FR/BR
  • Soren Heinrichsen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
00:26.11
7 5 Stockholms Roddförening
  • Frank Mika(1)
  • Bengt Norberg(2)
00:48.20
8 3 SMARK
  • Mikko Lahti(1)
  • Crister Nyberg(2)
00:49.90
226
Master M2X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 13:05
Plac. # Navn Tid
1 3 Monmouth Rowing Club
  • Mark Stewart-Woods(1)
  • Leonard Colling(2)
03:36.47
2 2 Hallescher Ruderclub e.V. im USV Halle e.V.
  • Robert Wermuth(1)
  • Jan Heise(2)
03:40.65
3 4 Danske Studenters Roklub
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kristensen(2)
03:41.57
4 1 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Andrey Klimovskikh(1)
  • Kirill Nikitin(2)
03:45.35
5 6 Oldenburger Ruderverein Oldenburg
  • Matthias Lemmler(1)
  • Alexej Panov(2)
03:46.89
6 7 Paraná Rowing Club
  • Ernesto Cesar Mackinnon(1)
  • Diego San Martin(2)
03:49.75
7 8 Cercle Nautique de France
  • Dourdet Sebastien(1)
  • Vannier Luc(2)
03:50.09
8 5 Kungälvs Roddklubb
  • Peter Nyman(1)
  • Joachim Brischewski(2)
04:01.47
226
Master M2X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-09 13:08
Plac. # Navn Tid
1 4 English Rowing Club
  • Aleksei Fedorov(1)
  • Aleksandr Kabailov(2)
03:32.83
2 3 PBD/MTR
  • Ralph Humphrey(1)
  • Shaun Martin(2)
03:38.76
3 6 LCfW/FRGO
  • Nicolas Seiffert(1)
  • Stefan Heyde(2)
03:41.58
4 7 NR/MRK
  • Soeren H.-Fenneberg(1)
  • Brian Sørensen(2)
03:42.70
5 8 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Torsten Zobjack(1)
  • Sven Fahner(2)
03:44.45
6 2 KS AZS-AWF/AZSW
  • Robert Antonik(1)
  • Dariusz Stefanowski(2)
03:46.19
7 5 Kungälvs Roddklubb
  • John Lagerbladh(1)
  • Kent Bernhardsson(2)
03:59.82
8 1 Ormsund Roklub
  • Christian Grosse(1)
  • Anders Hovde(2)
04:00.47
226
Master M2X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-09 13:11
Plac. # Navn Tid
1 3 Copenhagen Rowing Club
  • Bo Vestergaard(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
03:36.44
2 4 KRG/WSV
  • Stephan Klatt(1)
  • Renato Chavez Torres(2)
03:43.20
3 1 Ruderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.
  • Mike Jungermann(1)
  • Thomas Schulze(2)
03:44.08
4 6 Ardingly Rowing Club
  • Peter Billin(1)
  • Jon Carter(2)
03:49.56
5 5 Strela
  • Aleksandr Samoylov(1)
  • Nikolay Titarenko(2)
03:50.59
6 2 CRAB/scc
  • Henrique Baixinho(1)
  • Marcelo Dalpiaz Payeras(2)
03:53.24
7 7 Société Nautique d'Avignon
  • Jean Paul Faugier(1)
  • Fréderic Robette(2)
03:56.93
226
Master M2X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-09 13:14
Plac. # Navn Tid
1 4 Lemvig Roklub
  • Jesper Jensen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
03:36.31
2 1 Neste Rowing Club
  • Pekka Teittinen(1)
  • Jorma Lehtelä(2)
03:38.20
3 7 Moss Roklubb
  • Berg Per Ivar(1)
  • Dag Marthinsen(2)
03:39.81
4 2 BRC/WBC
  • Marc Daemen(1)
  • Keith Wobeser(2)
03:48.40
5 6 BRC/RCHB
  • Andreas Herdlitschke(1)
  • Ronald Kabelich(2)
03:50.76
6 3 Ruderclub Fürstenwalde 1893 e.V.
  • Maik Koniczek(1)
  • Jens Klingberg(2)
03:54.35
7 5 Sandy Bay Rowing Club
  • Scott Aimi(1)
  • Andrew Walker(2)
04:21.21
226
Master M2X - 1000m 10. Afdeling
2016-09-09 13:17
Plac. # Navn Tid
1 6 Swiss Masters
  • Jürgen Träger(1)
  • Kurt Struzina(2)
03:42.89
2 3 Strela
  • Petr Gorbunov(1)
  • Aleksei Bukov(2)
03:43.54
3 2 Ruderclub Fürstenwalde 1893 e.V.
  • Peter Knauthe(1)
  • Volker Schmidt(2)
03:51.85
4 7 Aalborg Roklub
  • Peter Christoffersen(1)
  • Jens Brandt(2)
03:52.97
5 1 Mladost/TLVRC
  • Daniel Rutenberg(1)
  • Branko Markota(2)
04:23.02
6 4 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Toshiro Onoyama(1)
  • Tomoo Yamashita(2)
04:45.85
226
Master M2X - 1000m 11. Afdeling
2016-09-09 13:20
Plac. # Navn Tid
1 3 Fredensborg Roklub
  • Ulrik Axel Jensen(1)
  • Soren Eriksen(2)
03:38.72
2 1 RCR/VLRC
  • Michael Weber(1)
  • Nigel Bakker(2)
03:45.57
3 5 BA/CNCM
  • Philippe Brédy(1)
  • Bernard Pasdeloup(2)
03:48.79
4 7 RCZ/RCL
  • Beat Bachmann(1)
  • Ewald Grobert(2)
03:49.77
5 4 Lymington Amateur Rowing Club
  • Timothy Bull(1)
  • Alan Taylor(2)
04:13.79
226
Master M2X - 1000m 12. Afdeling
2016-09-09 13:23
Plac. # Navn Tid
1 2 Kiev Rowing Club Masters
  • Segriy Bodrukhin(1)
  • Oleksandr Lyapin(2)
03:36.07
2 4 RCFH/Der Club
  • Kai Ramming(1)
  • Kay-Uwe Jancke(2)
03:47.55
3 7 Sorø Roklub
  • Peter Lindblom(1)
  • Peter Carstens(2)
03:52.26
4 6 STW Szczecin
  • Jerzy Szarzanowicz(1)
  • Eugeniusz Matyjaszczyk(2)
03:53.86
5 1 Bernburger Ruderclub
  • Klaus Kliebisch(1)
  • Ingo Pernt(2)
03:58.16
6 3 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • John Graham(1)
  • Edward Clarenbach(2)
03:58.74
7 5 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Maurice Dunn(1)
  • Nick Price(2)
04:02.97
227
Master W4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 13:26
Plac. # Navn Tid
1 8 Marlow Rowing Club
  • Ruth Naylor(1)
  • Martelle Slabbert(2)
  • Lorna Loretto(3)
  • Anna Brazinova(4)
  • Lisa Knill(cox)
04:00.41
2 6 NRC/BA
  • Louise Townrow(1)
  • Cassie White(2)
  • Helen Bloor(3)
  • Gurli Medcalf(4)
  • Sophie Lawton(cox)
04:03.80
3 4 Ardingly Rowing Club
  • Nicole Cooke(1)
  • Geraldine O'Kane(2)
  • Lucy Clarke(3)
  • Bridget Snaith(4)
  • Mary Yee(cox)
04:05.19
4 7 RCT/WSV Bürgel
  • Natalie Hildebrandt(1)
  • Ilka Schröder(2)
  • Annette Mende(3)
  • Manuela Damm(4)
  • Uwe Liedtke(cox)
04:08.78
5 3 Gloucester Rowing Club
  • Susan Jones(1)
  • Gerry Jones(2)
  • Melanie Parker(3)
  • Zara Cottrill(4)
  • Sophie Jones(cox)
04:11.31
6 1 Wallingford Rowing Club
  • Alexandra Ferguson(1)
  • Katie Kapernaros(2)
  • Alison Boyes(3)
  • Rebecca Waller(4)
  • Rachael Haycock(cox)
04:15.48
7 2 LBRA/NAC
  • Michelle Lesh(1)
  • Patricia Gatewood(2)
  • Sukari Farrington(3)
  • Rebecca Ballough(4)
  • Therese GLIDDEN(cox)
04:21.20
8 5 Dav
  • Charlotte Jorna(1)
  • Annelies Van Der Ham(2)
  • Krista Hertog(3)
  • Manga Schrijver(4)
  • Peter Choi(cox)
04:21.53
227
Master W4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 13:29
Plac. # Navn Tid
1 4 Bewdley Rowing Club
  • Helen Hugo(1)
  • Jane Chiswell(2)
  • Jean Main(3)
  • Kim Martyn Smith(4)
  • Kat Carlyle(cox)
04:06.42
2 8 Sons of the Thames
  • Colleen Cooper(1)
  • Sanne Carstensen(2)
  • Lena Renlund(3)
  • Jennifer Parr(4)
  • Emily Smith(cox)
04:07.11
3 2 Newport Sea Base Rowing
  • Mindee Childers(1)
  • Jeana Schott(2)
  • Cathryn Shults(3)
  • Kristen Chadwell(4)
  • Amy Michaud(cox)
04:14.91
4 7 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Eva Müller(1)
  • Sabine Smolka(2)
  • Anett Machoy(3)
  • Grit Husseck(4)
  • Paula Korn(cox)
04:17.30
5 1 Stourport boat club
  • Sharon Jones(1)
  • Alison Edwards(2)
  • Joanne Fuller(3)
  • Annette Kirk(4)
  • Leslie Beddow(cox)
04:17.98
6 6 Belfast Boat Club
  • Debbie Trainor(1)
  • Colleen Watters(2)
  • Una Purdy(3)
  • Alison Clayton(4)
  • Jonathan Malloy(cox)
04:25.80
7 3 Aalesunds Roklub
  • Synnove Devold(1)
  • Ingrid Prytz Berset(2)
  • Beate Helseth(3)
  • Beate Eriksen(4)
  • Andrea H. Valderhaug(cox)
04:27.89
8 5 LBRA/NAC
  • Ellen Geil(1)
  • Holly Whalls(2)
  • Colleen Kolling(3)
  • Marsha Teaford(4)
  • Jeanine Raab(cox)
59:59:99
228
Master W4X+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 13:32
Plac. # Navn Tid
1 5 Sorø Roklub
  • Jane Steensberg(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • Anne Brehmer(3)
  • Birgit Juel-Hansen(4)
04:12.35
2 2 Cornelis Tromp Hilversum
  • Nanne Franx(1)
  • Marianne Rutgers(2)
  • Heleen Boonstra(3)
  • Hermione Wassenaar(4)
04:12.86
3 1 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Liz Turner(1)
  • Kate Weber(2)
  • Kate Kislevitz(3)
  • Ineke Van Wyngaarden(4)
04:21.00
4 3 ERV/DRV/RGG
  • Katharina Schubert(1)
  • Martina Goretzki(2)
  • Silvia Kietzer(3)
  • Andrea Boelen(4)
04:21.52
5 4 Perth/SASK/YrraYrra
  • Elizabeth Amann(1)
  • Lone Buchwaldt(2)
  • Judith McCombe(3)
  • Jennifer Hall(4)
04:28.92
6 6 Marlow Rowing Club
  • Suzie Moon(1)
  • Helen Cousins(2)
  • Marie Lou Stephenson(3)
  • Jenny Hargreaves(4)
04:38.24
228
Master W4X+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 13:35
Plac. # Navn Tid
1 1 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Nies Willems(1)
  • Kätheli Boerlage(2)
  • Lieke Noortwijk(3)
  • Nelleke Hooijer(4)
04:10.84
2 3 LLRC/Rijnland/RCPM
  • Marianne De Jong(1)
  • Virginie Laurent(2)
  • Annie Ponsonnet(3)
  • Eva Rankin(4)
04:18.59
3 5 WBK/TSS
  • Elizabeth Flavell(1)
  • Rosemary Thom(2)
  • Martha DeLong(3)
  • Joanna Al-Janabi(4)
04:27.20
4 4 Avalon Rowing Club
  • Meredith Alcock(1)
  • Lindie Rudover(2)
  • Elizabeth Connor(3)
  • Patricia Coyle(4)
04:50.94
5 2 Riga Rowers Club
  • Inese Baltvilka(1)
  • Liga Belakova(2)
  • Astra Zarina(3)
  • Tamara Druveniece(4)
05:06.86
6 6 Albert Park - South Melbourne Rowing Club
  • Karen Stewart(1)
  • Robin Buckham(2)
  • Roslyn Nichol(3)
  • Meredith Walker(4)
05:32.53
228
Master W4X+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 13:38
Plac. # Navn Tid
1 4 KRCUK/SLAV/HOOP
  • Zdenka Norková(1)
  • Oldriska Pekná(2)
  • Birgith Sims(3)
  • Els Van Dam(4)
04:11.37
2 3 Canbrra/Phoenx
  • Deb Cook(1)
  • Judi Walsh(2)
  • Caroline Mussared(3)
  • Anne Lewis(4)
04:13.18
3 2 Avalon Rowing Club
  • Sharon Kelly(1)
  • Claire Schoen(2)
  • Susan Davidson(3)
  • Gay Gasser(4)
04:33.85
229
Master M8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 13:41
Plac. # Navn Tid
1 1 DRM/OI
  • Darko Miksic(1)
  • Vlado Krizek(2)
  • Paul Knight(3)
  • Daniel Johnson(4)
  • Pål Sandli(5)
  • Jim Lowe(6)
  • Chris Shinners(7)
  • Greg Benning(8)
  • Bill Webster(cox)
03:19.13
2 8 Znamya/DYN
  • Sergey Mineev(1)
  • Igor Anisimov(2)
  • Pavel Mityanin(3)
  • Lukasz Ostrovski(4)
  • Yury Kartoshkin(5)
  • Vadim Chikov(6)
  • Valdis Meikaliss(7)
  • Gennady Astakhov(8)
  • Elizaveta Astakhova(cox)
03:22.64
3 3 KRK/MRK/ÖSS
  • Anders Wilgotson(1)
  • Jan Larsson(2)
  • Lars Åke Lindquist(3)
  • Jan Nicklasson(4)
  • Jan Andersson(5)
  • Christer Corneliusson(6)
  • Per Hurtig(7)
  • Göran Johansson(8)
  • Ulla Héllen(cox)
03:26.17
4 7 RVO/RCFH/HRV/RVS/Rude/DRV/CRC
  • Rolf Meyer(1)
  • Ernst Pawlowsky(2)
  • Gerald Huerter(3)
  • Goran Gavrilovic(4)
  • Wolfgang Popp(5)
  • Volker Willsch(6)
  • Ulrich Groffy(7)
  • Frank Kerkhof(8)
  • Alina Brushnevska(cox)
03:26.72
5 2 COMM/DRV/OC/ABC/GRC/BBC
  • William Clapp(1)
  • Paul Gallen(2)
  • John Hudson(3)
  • Michael Heavey(4)
  • Colin Dickson(5)
  • David Gray(6)
  • Adrian Mccallion(7)
  • Colin Hunter(8)
  • Al Penkert(cox)
03:28.98
6 6 SCCP
  • Elzio Barbosa(1)
  • Paracelço Mathias(2)
  • Vladen Vieira(3)
  • Milton Munhoz(4)
  • Massimo Rodorigo(5)
  • Marco A Martins(6)
  • Gilberto De Mattos(7)
  • Dorival S Torres(8)
  • Petra Ehinger(cox)
03:32.23
7 4 PRV/HRBN/BRC
  • Karl-Heinz Nagler(1)
  • Gerhard Hartkopf(2)
  • Lutz Hoffmann(3)
  • Achilles Mario(4)
  • Frank Adrian(5)
  • Gerold Weigel(6)
  • Dietmar Brückner(7)
  • Megier Ronald(8)
  • Paula Korn(cox)
03:43.23
8 5 Christiania Roklub
  • Jon Helgeland(1)
  • Lars Jørgen Jensen(2)
  • Henning Cook(3)
  • Erling Storm(4)
  • Morten Lindholdt(5)
  • Bjørn Lindholt(6)
  • Nils Petter Lilledahl(7)
  • Jan Edvard Thygesen(8)
  • Janne Spilling(cox)
03:53.13
229
Master M8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 13:44
Plac. # Navn Tid
1 8 RCFH/RaB/LRK/Minden/BRC
  • Andreas Fischer(1)
  • Bernhard Strocka(2)
  • Franz Plitzner(3)
  • Ruediger Borchardt(4)
  • Matthias Borchardt(5)
  • Ulrich Wagner(6)
  • Raimund Kruse(7)
  • Till Heyer-Stuffer(8)
  • Juergen Oelke(cox)
03:27.23
2 7 DSR/CR/CBC/Capp /KR
  • Henry Hamilton(1)
  • Milo Murray(2)
  • Jacob Jespersen(3)
  • Jakob Øjvind Nielsen(4)
  • Helge Refsum(5)
  • Stein Randsborg(6)
  • Øyvin Brøymer(7)
  • Iver Hoy(8)
  • Torstein Rekkedal(cox)
03:27.81
3 3 Veslarský klub Slavia Praha
  • Jan Stancl(1)
  • Nikola Geisler(2)
  • Rostislav Blahout(3)
  • Ivo Marík(4)
  • Jaroslav Cermák(5)
  • Josef Prachar(6)
  • Dobromil Nenutil(7)
  • Jirí Mak(8)
  • Marek Hodrment(cox)
03:34.70
4 6 Bewdley Rowing Club
  • Hadyn Hughes(1)
  • Jeremy Rogers(2)
  • John Fazakerley(3)
  • Ed Mol(4)
  • Paul Warnett(5)
  • Mick Edmonds(6)
  • Simon Collingridge(7)
  • Mike Parker(8)
  • Jenny Merchant(cox)
03:42.37
5 4 Sandefjord Roklubb
  • Frode Hynne(1)
  • Harald Wettergreen(2)
  • Arvid Lie(3)
  • Per Hotvedt(4)
  • Richard Horntvedt(5)
  • Arild Pettersen(6)
  • Åge Arnesen(7)
  • Christopher Gallaher(8)
  • Sondre Gundersen(cox)
03:48.97
6 2 Hebros Rowing
  • Todor Stoilov(1)
  • Todor Cheresharov(2)
  • Georgi Angelov(3)
  • Ivan Popov(4)
  • Jivko Tokev(5)
  • Petar Nikov(6)
  • Georgi Gushev(7)
  • Lyuben Golev(8)
  • Petko Argirov(cox)
03:51.43
7 5 RVL/BARC
  • Peter Hulett(1)
  • Robert Knörk(2)
  • Jürgen Eggers(3)
  • Karl-Jochen Riehm(4)
  • Martin Deissler(5)
  • Neil Pirie(6)
  • Geoff Lester(7)
  • Roger Philpott(8)
  • Jan-Georg Ankewitz(cox)
03:52.22
8 1 Boat-Dankaigo
  • Shunsuke Mitsui(1)
  • Tomio Suda(2)
  • Hiroshi Inoue(3)
  • Toshiro Taniuchi(4)
  • Tomoyuki Yoshida(5)
  • Yasuo Yanagi(6)
  • Tadahiro Siomi(7)
  • Ikuo Moriwaki(8)
  • Hisashi Takenaka(cox)
03:59.03
229
Master M8+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 13:47
Plac. # Navn Tid
1 3 ARC/DARC/UTH
  • John Watkinson(1)
  • Clive Cooper(2)
  • Paul Rutter(3)
  • John Appleby(4)
  • Ray Wilson(5)
  • Martin Judson(6)
  • David Walker(7)
  • Paul Stanley(8)
  • Elise Sanderson(cox)
03:29.09
2 4 DTK
  • Boris Nagornykh(1)
  • Shamil Agueev(2)
  • Vitalii Sychenkov(3)
  • Vitaly Eliseev(4)
  • Vladimir Kochetkov(5)
  • Vladimir Gogolin(6)
  • Alexander Plyushkin(7)
  • Firdus Mukhametzianov(8)
  • Albert Magazov(cox)
03:33.71
3 2 BSC/BRV82/Segeb.Rude
  • Ekkehard Fuchs(1)
  • Reinhard Riemer(2)
  • Peter Manschke(3)
  • Karl-Heinz Wehkamp(4)
  • Hartwig Knoche(5)
  • Hartwig Von Randow(6)
  • Hans-Werner Heydrich-Bodensieck(7)
  • Gerd Tapken(8)
  • Lynn Artinger(cox)
03:38.03
4 5 BR/ORK
  • Ole Martin Berge(1)
  • Jan Sverre Nielsen(2)
  • Jan Rudiger Weitzenbock(3)
  • Alv Heitmann(4)
  • Reidar Mandt(5)
  • Tore Gulli(6)
  • Kjell Fotland(7)
  • John Rune Selvik(8)
  • Heide Tjøm(cox)
03:39.27
5 7 Dankai/Nouseikai
  • Toshio Nagano(1)
  • Kazuo Kitai(2)
  • Kenichi Takeuchi(3)
  • Fumio Ito(4)
  • Masahiro Orii(5)
  • Yoshio Otani(6)
  • Teruki Ikeda(7)
  • Nakao Shibata(8)
  • Hideo Honda(cox)
03:45.82
6 6 Danske Studenters Roklub
  • Niels H. Jørgensen(1)
  • Niels Refslund(2)
  • Johan Frydendahl(3)
  • Birger Lund-Rasmussen(4)
  • Arnold Sørensen(5)
  • Peter Munch(6)
  • Bjarne Spanggaard(7)
  • Ib Frausing(8)
  • Lena Baden(cox)
03:55.70
7 1 Perth/AlanM
  • Phil West(1)
  • Ulrich Voshege(2)
  • William Amann(3)
  • Nigel McCombe(4)
  • David McCloskey(5)
  • Phillip Walkom(6)
  • Edward Cordner(7)
  • Rick Holst(8)
  • Rachel McCloskey(cox)
04:06.14
230
Master W4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 13:50
Plac. # Navn Tid
1 4 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Floor Rameckers(1)
  • Anneke Timmermans(2)
  • Willemijn Pas(3)
  • Dieuwertje Kooij(4)
03:35.22
2 3 Lea Rowing Club
  • Bridget Snaith(1)
  • Lucy Stackpool-Moore(2)
  • Amanda Benson-Sailes(3)
  • Rachel Lund(4)
03:38.50
3 1 CRC/HOOP/WSV Bürgel
  • Jannemieke Ter Horst(1)
  • Daria Jaenicke(2)
  • Sybille Roller(3)
  • Judikje Scheffer(4)
03:40.33
4 2 HUN/HOOP
  • Stijn Mom(1)
  • Tineke Lambooij(2)
  • Paulien Hennink(3)
  • Rebecca Scholten(4)
03:45.57
5 5 Marlow Rowing Club
  • Ruth Naylor(1)
  • Martelle Slabbert(2)
  • Lorna Loretto(3)
  • Anna Brazinova(4)
03:58.75
231
Master M2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 13:53
Plac. # Navn Tid
1 5 MBRC/UTH
  • Tim Lincoln(1)
  • Arnold Cooke(2)
04:13.10
2 3 POS/WARMIA
  • Ernst Grocki(1)
  • Jerzy Pestka(2)
04:24.04
3 4 CR
  • Juan Mario Velasco Gonzales(1)
  • Duncan Spencer(2)
04:27.94
4 8 Christiania Roklub
  • Sigurd Dürbeck(1)
  • Bjørn Lundin(2)
04:54.32
5 6 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Hisaya Tsurukai(1)
  • Masayoshi Mori(2)
05:19.12
6 7 Reial Club Maritim de Barcelona
  • Francisco Palop(1)
  • Santiago Bague(2)
05:34.07
7 2 DBC/CRC
  • Raymond Jones(1)
  • Hans Wurster(2)
05:35.50
231
Master M2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 13:56
Plac. # Navn Tid
1 3 DRV/CRC
  • Eberhard Mirow(1)
  • Werner Busch(2)
04:16.42
2 6 Nottingham Rowing Club
  • William Payne(1)
  • Anthony Lorrimer(2)
04:27.30
3 4 Fredericia/FR
  • Ole Haaning Thomsen(1)
  • Bent Andersen(2)
04:32.16
4 1 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Odilon Maia Martins(1)
  • Olidomar Trombetta(2)
04:38.66
5 7 Stockholms Roddförening
  • Eddy Sandberg(1)
  • Björn Andersson(2)
04:53.33
6 5 Fana Roklubb
  • Gunnar Bergmann(1)
  • Rolf Olsen(2)
04:56.55
7 2 Bendgo/YrraYrra
  • Donald Gibb(1)
  • Denis Nihill(2)
05:13.47
231
Master M2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 13:59
Plac. # Navn Tid
1 5 Aalesunds Roklub
  • Andor Kleven(1)
  • Helge Refsnes(2)
04:44.28
2 4 RCT/BRC
  • Klaus Schmidt(1)
  • Vojin Tatic(2)
04:48.49
3 7 Nshore/Mersey
  • Mervyn Tippett(1)
  • John James(2)
04:56.73
4 1 Assens/CNH
  • Michael Mouret(1)
  • Bernardo Blumenkranz(2)
05:05.97
5 2 Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Nr 2
  • Andrzej Pogorzelski(1)
  • Wlodzimerz Gregorowicz(2)
05:10.98
6 3 Lake Casitas Rowing Association
  • David Harralson(1)
  • Don Tanhauser(2)
06:00.34
232
Master M1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 14:05
Plac. # Navn Tid
1 7 Veslaski Klub Ljubljanica
  • Vito Galicic(1)
03:48.19
2 3 Lyngby Roklub
  • Martin Owczarek Korsner Christensen(1)
03:51.81
3 8 Hallesche-Rvg. Böllberg und Nelson
  • Chris Hajek(1)
03:52.23
4 6 Kerteminde Rowing Club
  • Martin Kjeldsen(1)
04:00.33
5 4 Rowing Club Academija Remigum
  • Sarunas Stepukonis(1)
04:01.22
6 1 Shiplake Vikings Rowing Club
  • James Masterman(1)
04:13.62
7 5 Barcelona club de rem
  • Miguel Ángel Martínez Lopez(1)
04:16.45
8 2 Egyptian Rowing Club
  • Ahmed Abd Elhady(1)
04:41.18
232
Master M1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 14:08
Plac. # Navn Tid
1 8 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Sergei Shushin(1)
03:52.25
232
Master M1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 14:11
Plac. # Navn Tid
1 1 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Mikhail Izotov(1)
03:50.45
2 5 Halmstad gymnastik och roddförening
  • Rasmus Melin(1)
03:59.56
3 4 Bagsværd Roklub
  • Emil Heinrichsen(1)
04:06.81
4 7 Schweriner Rudergesellschaft
  • Sebastian Pahl(1)
04:14.15
5 2 Ruder-Gemeinschaft Grünau e.V.
  • Dirk Sewohl(1)
04:15.75
6 6 Bewdley Rowing Club
  • Richard Jackson(1)
04:28.09
232
Master M1X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 14:14
Plac. # Navn Tid
1 3 Neuruppiner Ruderclub e.V.
  • Oliver Papenbrock(1)
03:51.87
2 4 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Nikolai Gordeev(1)
03:59.11
3 7 Melbourne Argonauts Rowing Club
  • Thomas McGhie(1)
04:02.13
4 6 Monmouth Rowing Club
  • Tom Penny(1)
04:14.67
5 1 Ruder-Gemeinschaft Grünau e.V.
  • Martin Barth(1)
04:26.12
6 5 Türk balıkadamlar spor kulübü
  • Ilker Ba?yaz?c?(1)
04:40.92
7 2 Tissø Roklub
  • Mads Olsen(1)
04:44.77
232
Master M1X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 14:17
Plac. # Navn Tid
1 7 Nizhny Novgorod
  • Dmitrii Pavlov(1)
03:52.39
2 1 Lemvig Roklub
  • Jesper Jensen(1)
03:52.97
3 3 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Thomas Dobbert(1)
04:02.60
4 2 Trollhättans Roddsällskap
  • Joakim Swahn(1)
04:03.27
5 5 Lea Rowing Club
  • Lloyd Moore(1)
04:23.29
6 4 Grêmio Náutico União
  • Jossiano Leal(1)
04:50.73
232
Master M1X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 14:20
Plac. # Navn Tid
1 5 Club de Deportes Nauticos Estrella Blanca
  • Dieter Bartsch(1)
03:51.78
2 6 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Maxsim Valeev(1)
04:03.39
3 3 STW Szczecin
  • Dominik Michalski(1)
04:11.82
4 4 Zschornewitzer Ruderclub
  • Stephan Müller(1)
04:14.45
5 7 Rowing Club Mulhouse
  • Pascal Chalus(1)
04:24.88
6 1 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Alexander Liedtke(1)
04:31.83
7 2 FRIENDS OF THE SEA
  • Ioannis Bitos(1)
04:34.97
232
Master M1X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-09 14:23
Plac. # Navn Tid
1 5 Rudervereinigung Dessau e.V
  • Carsten Albert(1)
03:55.65
2 6 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Andrew Young(1)
04:01.02
3 1 Leicester Rowing Club
  • David Smith(1)
04:02.60
4 7 Zschornewitzer Ruderclub
  • Marek Surosz(1)
04:11.56
5 3 Veslacki klub Zagreb
  • Ante Ramadan(1)
04:11.97
6 2 Schweriner Rudergesellschaft
  • Sandor Drews(1)
04:12.42
232
Master M1X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-09 14:26
Plac. # Navn Tid
1 6 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Kees Hooft(1)
03:53.66
2 4 Roeivereniging De Laak
  • Petr Mitas(1)
04:02.46
3 5 Bad Lobensteiner Ruderverein 1932 e.V.
  • Christian Spitzer(1)
04:09.07
4 7 Arkote Arraun Taldea
  • David Viñas Rocillo(1)
04:12.85
5 3 Minerva Bath Rowing Club
  • Serryth Colbert(1)
04:13.42
6 1 Hannoverscher Ruder Club
  • Hendrik Schlaab(1)
04:28.38
7 2 Middelfart Roklub
  • Soeren H.-Fenneberg(1)
04:42.68
232
Master M1X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-09 14:29
Plac. # Navn Tid
1 3 Landshuter Ruderverein
  • Olaf Klein(1)
04:01.88
2 2 Grasshopper Club Zurich
  • Michael Benn(1)
04:07.06
3 6 Instituto Politecnico Nacional
  • Klaus Rasmussen(1)
04:12.79
4 5 Akademiska Roddföreningen
  • Håkan Rehle(1)
04:20.80
5 7 Roskilde Roklub
  • Hellmuth Stuven(1)
04:26.01
233
Master M4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 14:32
Plac. # Navn Tid
1 1 RCT/RRV/RRVK
  • Klaus Winter(1)
  • Mirko Döring(2)
  • Stefan Scharf(3)
  • Wolfram Jakszt(4)
03:29.49
2 3 cnb/CEOB
  • Salvador Marti Puig(1)
  • Boris Mulder(2)
  • Josep Ventosa(3)
  • Xavi Boix Angelats(4)
03:34.11
3 7 RVW/Hamm
  • Gregor Wellie(1)
  • Michael Krakor(2)
  • Thorsten Bekendorf(3)
  • Joachim Henkel(4)
03:37.40
4 8 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Jan Cieremans(1)
  • Maarten De Keijzer(2)
  • Hans De Koningh(3)
  • Stephan Bon(4)
03:39.56
5 5 Galway Rowing Club
  • Tim Breen(1)
  • Mike Gaffney(2)
  • Thomas Elwood(3)
  • Sean Heaney(4)
03:40.13
6 2 Neste Rowing Club
  • Vesa Keso(1)
  • Petri Alanko(2)
  • Jorma Lehtelä(3)
  • Kari Lindroos(4)
03:47.49
7 6 DSR/SandyBy
  • Andrew Walker(1)
  • Scott Aimi(2)
  • Asbjorn Levring(3)
  • Hans Jorgen Stahl(4)
03:51.34
8 4 LRC/HBC/RAF
  • Chris Morrill(1)
  • Bruce Margetts(2)
  • Iain Rickerby(3)
  • Jim Sockell(4)
03:55.08
233
Master M4- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 14:35
Plac. # Navn Tid
1 6 Roeivereniging De Laak
  • Arjen De Korver(1)
  • Marc Van Den Born(2)
  • Willem Van Ee(3)
  • Taco Bavelaar(4)
03:24.97
2 2 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Marinus Lek(2)
  • Mikhail Yurchenko(3)
  • Mikhail Beknazarov(4)
03:25.71
3 5 Ruderclub Nürtingen
  • Andreas Keller(1)
  • Gerhard Kehl(2)
  • Albrecht Rosenfeld(3)
  • Gisbert Zahn(4)
03:33.83
4 1 ARVL/HRBN/RGG
  • Dirk Luther(1)
  • Armin Burck(2)
  • Michael Schlüter(3)
  • Ulf Sauerbrey(4)
03:35.14
5 4 Takon Soutajat ry
  • Toni Patrikainen(1)
  • Marko Kalela(2)
  • Lasse Maki(3)
  • Timo Pitkanen(4)
03:40.35
6 7 Club de Deportes Nauticos Estrella Blanca
  • Andres Retamal(1)
  • Luis Opazo(2)
  • Hernan Aravena Tapia(3)
  • Andres Kappes(4)
03:44.14
7 3 Monmouth Rowing Club
  • Leonard Colling(1)
  • Huw Williams(2)
  • Jon Keyte(3)
  • David Byrnes(4)
03:57.07
8 8 Aalesunds Roklub
  • Bjorn Refsum(1)
  • Stig Kleive(2)
  • Arve Helseth(3)
  • Christer Valderhaug(4)
04:15.16
233
Master M4- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 14:38
Plac. # Navn Tid
1 8 Stockholms Roddförening
  • Tord Blomquist(1)
  • Mikael Borgh(2)
  • Robert Vigert(3)
  • Jan Berglund(4)
00:00.0
2 3 RKN/ARCM/HRC
  • Heinz-Jürgen Stehr(1)
  • Stephan Klaus(2)
  • Carl Stoewahse(3)
  • Andreas Bode(4)
00:07.1
3 5 Monmouth Rowing Club
  • Mark Stewart-Woods(1)
  • Simon Lee(2)
  • James Allison(3)
  • Eric Froggatt(4)
00:08.6
4 1 Bagsværd Roklub
  • Joergen Bloch(1)
  • Søren Vang Nielsen(2)
  • Arne Højlund(3)
  • Mikael Espersen(4)
00:11.6
5 7 BSC/BRV82
  • Detlef Frobese(1)
  • Knut Peters(2)
  • Michael Bohnsack(3)
  • Klaus Hartstock(4)
00:12.0
6 4 English Rowing Club
  • Vladimir Mitkovetc(1)
  • Aleksei Voronin(2)
  • Aleksandr Alekseev(3)
  • Dmitrii Pashchenko(4)
00:15.3
7 2 Sport Nautique Compiègnois
  • Erik Henrion(1)
  • Philippe Troivaux(2)
  • Philippe Gay(3)
  • Laurent Brosseau(4)
00:24.1
233
Master M4- - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 14:41
Plac. # Navn Tid
1 5 FEC/LIA
  • Matthias Schreiner(1)
  • Raimund Haberl(2)
  • Attila Strochmayer(3)
  • Laszlo Kokas(4)
03:28.25
2 1 NEP/COMM
  • Gerry Murphy(1)
  • Denis Crowley(2)
  • Fran O`Toole(3)
  • Donal Mc Guinness(4)
03:32.40
3 8 SRV/HRK/BRV82
  • Thomas Palm(1)
  • Erik Ring(2)
  • Gerd Meyer(3)
  • Alwin Otten(4)
03:33.77
4 6 CDUP
  • Manuel Cunha(1)
  • Paulo Bastos(2)
  • Luis Faria(3)
  • João Menezes(4)
03:43.81
5 3 BSC/BRV82
  • Klaus Gravert(1)
  • Thomas Henning(2)
  • Sven Krüger(3)
  • Frank Buckwitz(4)
03:52.02
6 4 Seeclub Zürich
  • Matthias Mahlmann(1)
  • Michael Schmidt(2)
  • Alex Hurst(3)
  • Fritz Wilkening(4)
03:52.68
7 7 Commrcl/BrisbGrmns
  • Tony Rush(1)
  • Peter Hastie(2)
  • Peter Richards(3)
  • Stefan Szylkarski(4)
04:00.11
8 2 Ardingly Rowing Club
  • David Reed(1)
  • Michael Howe(2)
  • Peter Billin(3)
  • David Phillips(4)
04:00.56
234
Master W2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 14:56
Plac. # Navn Tid
1 4 VIMK/RC NAVIS
  • Nijole Graziene(1)
  • Nijole Savickyte(2)
00:00.00
2 8 Tideway Scullers School
  • Kathryn Hickmott(1)
  • Katie Robins(2)
00:04.89
3 7 DSR/FR
  • Sanne Poulin(1)
  • Karin Bodelund(2)
00:06.03
4 1 RC Havel Brandenburg
  • Annette Sturm(1)
  • Lissy Leue(2)
00:09.32
5 5 Exeter Rowing Club
  • Julia Wood(1)
  • Eleanor Burke(2)
00:10.51
6 3 Ruderclub Nürtingen
  • Karin Hirning(1)
  • Sylvia Assmann(2)
00:25.19
7 2 Aalesunds Roklub
  • Mette Kleive(1)
  • Evelyn Rorvik(2)
01:55.80
234
Master W2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 14:59
Plac. # Navn Tid
1 8 Klaipeda Masters RC Danges yriai
  • Vita Rimkiene(1)
  • Vida Stackute-Satiene(2)
00:00.00
2 4 BRC/SCK
  • Suzanne Rapetti-Hunsicker(1)
  • Ulrike Lohmann(2)
00:04.56
3 7 Ormsund Roklub
  • Anne Cathrine Hunstad(1)
  • Eva Hansen(2)
00:09.16
4 5 Ruderclub Lindau (B)
  • Petra Groten(1)
  • Susanne Kainz-Unterkircher(2)
00:10.46
5 1 Ruderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.
  • Ines Paddags(1)
  • Annette Schön(2)
00:10.89
6 6 RVW/BRC
  • Dénia Amon(1)
  • Jill Grove(2)
00:13.87
7 3 Rowing Club Port Marly
  • Nathalie Guitel(1)
  • Charlotte Boyer-Gonin(2)
00:37.16
234
Master W2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 15:02
Plac. # Navn Tid
1 1 SV Energie Berlin Abt. Rudern
  • Grit Funke(1)
  • Sabine Winkler(2)
04:07.13
2 3 NRC/RAF
  • Dawn Zalas(1)
  • Lou Elkington(2)
04:10.12
3 6 FR/NRV
  • Britta Hirschauer(1)
  • Anette Andersen(2)
04:12.46
4 4 DRV/PRV
  • Simone Wittig(1)
  • Kathrin Geffers(2)
04:21.19
5 7 SandyBy/Sevrier
  • Jane Stephens(1)
  • Valérie Tyrand(2)
04:39.71
6 2 Port Chalmers United Rowing Club
  • Michelle Johnson(1)
  • Julie Brosnahan(2)
04:42.22
7 5 Christiania Roklub
  • Kjersti Elvestad(1)
  • Maiken Hertzum Aunaas(2)
04:45.25
234
Master W2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 15:05
Plac. # Navn Tid
1 2 RRC/SKP
  • Tatjana Jaanson(1)
  • Velga Galanska(2)
04:12.57
2 5 Lyngby Dameroklub
  • Mette Kræmmer Hansen(1)
  • Lene Skov Andersson(2)
04:14.58
3 3 KRG/Hamm
  • Sabine Chavez Torres(1)
  • Jutta Lolies(2)
04:23.44
4 4 Ruderclub Kaufleuten
  • Sue Widmer(1)
  • Gabriela Meier(2)
04:40.63
5 6 Ardingly Rowing Club
  • Sarah-Jane Saunders(1)
  • Joanne Christine Evans(2)
04:45.94
6 7 Aalesunds Roklub
  • Karen Boen(1)
  • Anette Solbakk(2)
04:50.10
7 1 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Natalya Zalovich(1)
  • Vera Babicheva(2)
04:50.70
234
Master W2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 15:08
Plac. # Navn Tid
1 7 EKRC/R.G.Hansa
  • Gaby Schulz(1)
  • Silke Franck(2)
04:11.03
2 1 Schweriner Rudergesellschaft
  • Ines Schulz(1)
  • Martina Ocik(2)
04:25.53
3 2 Commrcl/BGPS
  • Petris Lapis(1)
  • Jo Cook(2)
04:26.98
4 6 Bærum Roklubb
  • Heide Tjøm(1)
  • Randi West(2)
04:33.53
5 3 Tideway Scullers School
  • Ann-Isabel Walker(1)
  • Catherine Nunan(2)
04:43.05
6 5 DRC/ABC
  • Gina Tomaseski(1)
  • Lorraine Boyle(2)
04:46.96
7 4 Daniel Rowing centre
  • Orly Israely(1)
  • Razia Israely(2)
04:56.88
234
Master W2X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 15:11
Plac. # Navn Tid
1 5 RF/LDR
  • Inger Koch(1)
  • Mette Møller(2)
04:08.40
2 7 Cornelis Tromp Hilversum
  • Lise Klausen(1)
  • Alita Dekker(2)
04:08.83
3 3 FRCWB/NRR
  • Bettina Ochla(1)
  • Manuela Lampe(2)
04:36.83
4 1 Ardingly Rowing Club
  • Joanna Toch(1)
  • Linda Goldsmith(2)
04:38.54
5 4 APSM/AlanM
  • Lisa Letic(1)
  • Megan Boness(2)
04:46.56
6 2 Halifax Rowing Club
  • Claire McNeil(1)
  • Kathleen Spurr(2)
05:05.87
234
Master W2X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-09 15:14
Plac. # Navn Tid
1 7 WYC/SCP
  • Sarah Payne(1)
  • Âilie Ord(2)
04:09.10
2 5 Breda Bie
  • Marion Dauwerse(1)
  • Antoinette Der Kinderen(2)
04:14.44
3 6 Roklubben furesøen
  • Jane Hagan(1)
  • Marianne Henney(2)
04:21.75
4 3 Wallingford Rowing Club
  • Alice Brown(1)
  • Julia Wilks(2)
04:30.62
5 4 AUDAX/R.G.Hansa
  • Denise Gubbi(1)
  • Katrin Martinen(2)
04:31.25
6 2 Sport Club Corinthians Paulista
  • Soraia A.F. De Mattos(1)
  • Sueli CASTRO(2)
04:32.34
7 1 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Annamari Mikkola(1)
  • Kate Weber(2)
04:47.81
234
Master W2X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-09 15:17
Plac. # Navn Tid
1 6 Grosvenor Rowing Club Chester
  • Janet Vorberg(1)
  • Diane Moore(2)
04:35.69
2 3 Münchener Ruder- und Segelverein 'Bayern' von 1910 e.V.
  • Claudia Haßmann(1)
  • Petra Roehrbein(2)
04:38.96
3 1 Bagsværd Roklub
  • Lone Banke Rasmussen(1)
  • Annette Villumsen(2)
04:41.57
4 2 Peterborough City Rowing Club
  • Anita Carter(1)
  • Joan Heath(2)
04:42.56
5 5 NR/SASK
  • Lone Buchwaldt(1)
  • Charlotte Buchwaldt(2)
04:45.54
6 4 Neste Rowing Club
  • Susanna Varilo(1)
  • Jaana Pietiläinen(2)
04:49.97
7 7 Newport Sea Base Rowing
  • Kristen Chadwell(1)
  • Jeana Schott(2)
04:52.62
234
Master W2X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-09 15:20
Plac. # Navn Tid
1 5 RCA/R.G.Hansa
  • Brigitte Huhn(1)
  • Carola Bösinger(2)
04:14.26
2 3 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Floor Pennink(1)
  • Tineke Lambooij(2)
04:23.91
3 7 Gloucester Rowing Club
  • Gerry Jones(1)
  • Ursula Tanner(2)
04:32.09
4 6 Commercial RC
  • Mary Fenn(1)
  • Louise Street(2)
04:40.49
5 2 Christiania Roklub
  • Christine Höffgen(1)
  • Anita Brox(2)
04:46.12
6 1 Llandaff Rowing Club
  • Alyson Beauchamp(1)
  • Ruth Hambley(2)
05:06.24
235
Master M1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 15:23
Plac. # Navn Tid
1 4 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Carlos Dutra(1)
04:20.31
2 3 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Bertus Blom(1)
04:21.40
3 7 ESV Berlin Schmöckwitz
  • Wolfgang Eschment(1)
04:27.75
4 8 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Alan Langmaid(1)
04:44.91
5 5 Barcelona club de rem
  • Ramon Ventosa(1)
04:52.59
6 2 Phoenix Rowing Club
  • David Ellis(1)
05:04.94
7 1 Rødvig Roklub
  • Tommy Knudsen(1)
05:06.82
235
Master M1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 15:26
Plac. # Navn Tid
1 3 Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas
  • Frank Verhulst(1)
04:25.63
2 5 Ardingly Rowing Club
  • Ian Andrews(1)
04:40.90
3 7 Strela
  • Mikhail Bobrov(1)
04:49.16
4 2 Japan Boatman Club
  • Yoshio Kodama(1)
04:52.63
5 1 Ruder-Union Arkona Berlin e.V.
  • Christian Krabel(1)
05:02.08
6 6 Yacht Club Nowa Huta
  • Wielebnowski Jacek(1)
05:03.38
7 8 North Shore Rowing Club
  • Kim Rudder(1)
05:21.33
235
Master M1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 15:29
Plac. # Navn Tid
1 6 Cornelis Tromp Hilversum
  • Martijn Rom Colthoff(1)
04:22.46
2 5 Rockford Crew
  • Richard Anderson(1)
04:27.64
3 2 Rudergruppe Geesthacht v. 1912 e.V.
  • Lothar Kokoschka(1)
04:30.32
4 4 Christiania Roklub
  • Iver Hoy(1)
04:33.62
5 1 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Kenichiro Akiyama(1)
04:52.37
6 8 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Valmir Braz Da Silva(1)
05:00.31
7 7 Marlow Rowing Club
  • Chris Lenton(1)
05:14.80
8 3 Riga Rowers Club
  • Zigurds Z?l?tis(1)
05:22.10
235
Master M1X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 15:32
Plac. # Navn Tid
1 2 Grosvenor Rowing Club Chester
  • Stephen Walker(1)
04:41.87
2 6 Vesta Rowing Club
  • Paul Mew(1)
04:48.43
3 7 Breisacher Ruderverein e.V.
  • Ian Tucker(1)
04:48.94
4 1 Boat-Dankaigo
  • Teruki Ikeda(1)
04:54.00
5 4 Sandefjord Roklubb
  • Arild Tohn(1)
04:54.43
6 5 Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Nr 2
  • Tadeusz Sawicki(1)
05:03.19
7 3 Koblenzer Ruder Club Rhenania
  • Christoph Nittinger(1)
05:11.63
235
Master M1X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 15:35
Plac. # Navn Tid
1 3 Wallingford Rowing Club
  • Charles Parry(1)
04:37.71
2 2 Klub Sportowy AZS-AWF Warszawa
  • Jacek Dabrowski(1)
04:42.38
3 8 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Hans Becker(1)
04:43.64
4 1 Mladost RC
  • Boris Cetinic(1)
04:48.39
5 7 Roeivereniging Rijnland
  • Peter Reimer(1)
04:57.62
6 5 Bestumkilen Roklubb
  • Arjen Punter(1)
05:03.98
7 4 Wilhelmsburger Ruder Club von 1895 e.V. Hamburg
  • Axel Szymczak(1)
05:15.90
8 6 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Hikaru Oi(1)
05:27.29
235
Master M1X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 15:38
Plac. # Navn Tid
1 4 Occoquan International
  • Charlie Hamlin(1)
04:27.28
2 5 RTHC Bayer Leverkusen e.V. Ruderabteilung
  • Janis Rodmanis(1)
04:29.69
3 2 Munkebo Sejl- og Roklub
  • Glenn Frank(1)
04:32.33
4 7 Sport Club Corinthians Paulista
  • Paracelço Mathias(1)
04:48.13
5 8 The Core Canottaggio Sabaudia
  • Paolo Caracciolo Di Brienza(1)
04:48.66
6 6 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Huib De Boer(1)
04:59.87
7 1 Christiania Roklub
  • Øyvin Brøymer(1)
05:01.79
8 3 Roeivereniging Rijnland
  • Willem Handels(1)
05:07.22
235
Master M1X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-09 15:41
Plac. # Navn Tid
1 3 Quintin Boat Club
  • Tom Bishop(1)
04:24.45
2 8 Christiania Roklub
  • Helge Refsum(1)
04:30.07
3 5 Strela
  • Sergei Pozdeev(1)
04:37.44
4 4 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Luiz Carlos Melo(1)
04:40.19
5 1 Durham Amateur Rowing Club
  • John Appleby(1)
04:40.67
6 6 Armeets Master Sofia
  • Yordan Nedev(1)
04:45.20
7 2 Neuruppiner Ruderclub e.V.
  • Reinhard Soika(1)
05:02.38
235
Master M1X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-09 15:44
Plac. # Navn Tid
1 4 Seta Rowing Club
  • Atsuji Adachi(1)
04:29.27
2 7 Roforeningen KVIK
  • John Grunwald(1)
04:40.68
3 8 Fana Roklubb
  • Egil Hop(1)
04:41.05
4 2 Veslacki klub Jarun
  • Rikardo Grzunov(1)
04:43.64
5 3 Fredericia Roklub
  • Hans-Werner Mortensen(1)
04:49.21
6 6 Aviron Château-Thierry-02
  • Jean-Claude Goerens(1)
04:52.13
7 1 Clydesdale ARC
  • Lesley Thomas Johnston(1)
05:11.69
8 5 Hallesche-Rvg. Böllberg und Nelson
  • Lutz Beccard(1)
05:16.99
235
Master M1X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-09 15:47
Plac. # Navn Tid
1 2 Randers Roklub
  • Jan Sørensen - Slet/data(1)
04:40.30
2 5 Holstebro RC
  • Ole Roemer(1)
04:46.35
3 4 Upper Thames Rowing Club
  • Tim Davies(1)
04:57.72
4 7 ZRZV Isala
  • Thomas Marien(1)
05:05.59
5 1 St. Andrew Boat Club
  • John Munro(1)
05:19.89
6 6 RC Wiking
  • Uwe Kühne(1)
07:37.61
235
Master M1X - 1000m 10. Afdeling
2016-09-09 15:50
Plac. # Navn Tid
1 7 Berkeley Paddling & Rowing Club
  • Daniel Bort(1)
04:36.74
2 3 Cornelis Tromp Hilversum
  • Fred Duin(1)
04:41.46
3 5 British Transport Commission Rowing Club
  • Dave Wyatt(1)
05:00.46
4 1 USV TU Dresden Abt. Rudern
  • Christian Sommer(1)
05:08.58
5 6 Rowing club "Znamya", St.Petersburg
  • Sergey Mineev(1)
05:09.34
6 4 Ruder-Club Favorite Hammonia
  • Georg Schlingbäumer(1)
06:02.45
236
Master M2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 15:54
Plac. # Navn Tid
1 8 Norske Studenters Roklub
  • Peder Strand(1)
  • Nito Simonsen(2)
03:33.23
2 3 Barcelona club de rem
  • Manuel Garcia Oliveros(1)
  • Ignacio Hidalgo(2)
03:43.18
3 1 Helsingborgs Roddklubb
  • Nils-Peter Aulisio(1)
  • Peter Berg(2)
03:47.21
4 7 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Michiel Van Der Hart(1)
  • Edzo Klawer(2)
03:51.69
5 2 L.R.V.Wetterwille
  • Harald Van Beilen(1)
  • Erik Van Dijk(2)
03:52.74
6 5 Ruderclub Allemannia von 1866
  • Rolf Walzel(1)
  • Christoph Zeiz(2)
03:54.80
7 4 Club Regatas Rosario
  • German Schreiber(1)
  • Daniel Mas(2)
03:56.49
8 6 Veslarský klub Bohemians Praha
  • Vaclav Pechek(1)
  • Pavel Sýkora(2)
04:39.99
236
Master M2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 15:57
Plac. # Navn Tid
1 8 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Mikhail Beknazarov(1)
  • Sergey Aripov(2)
03:50.36
2 2 Kiev Rowing Club Masters
  • Yevgen Burykh(1)
  • Dmytro Prokopenko(2)
03:52.95
3 6 Ruderverein Treviris 1921 e.V. Trier
  • Alexandre Schalburg(1)
  • Matthias Woitock(2)
03:54.82
4 4 Barcelona club de rem
  • Oriol Ylla(1)
  • Manuel Enrique(2)
03:56.52
5 3 Kungälvs Roddklubb
  • Sven Bujalla(1)
  • Mattias Carlsson(2)
03:58.89
6 7 X-Press Boat Club
  • Alan Martin(1)
  • Trevor Bailey(2)
04:03.50
7 1 L.R.V.Wetterwille
  • Jehannes De Boer(1)
  • Kees Ditzel(2)
04:10.26
8 5 KS Posnania RBW
  • Andrzej Marcinkowski(1)
  • Dariusz Rychlewski(2)
04:12.87
236
Master M2- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 16:00
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Molvig(2)
03:46.18
2 1 STW Szczecin
  • Dariusz Matyjaszczyk(1)
  • Jacek Wroblewski(2)
03:51.34
3 8 Minerva Bath Rowing Club
  • Glen Sullivan(1)
  • Charlie Taylor(2)
03:53.89
4 7 Rudergemeinschaft Rotation Berlin eV.
  • Michael Boldt(1)
  • Thomas Graap(2)
03:55.00
5 4 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Andrey Klimovskikh(1)
  • Kirill Nikitin(2)
03:55.73
6 3 SCM/RCAW
  • Andreas Gohla(1)
  • Holger Eckert(2)
04:16.03
237
Master W4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 16:03
Plac. # Navn Tid
1 3 WRC/BBLRC/FR/THRC
  • Jacqui Parry(1)
  • Pauline Rayner(2)
  • Jackie Darling(3)
  • Merete Boldt(4)
04:33.68
1 1 Marlow Rowing Club
  • Alexa Spicer(1)
  • Helen Cousins(2)
  • Marie Lou Stephenson(3)
  • Maggie Tilbury(4)
04:47.87
2 2 Avalon Rowing Club
  • Mary Wooten(1)
  • Lindie Rudover(2)
  • Kit Aaboe(3)
  • Patricia Coyle(4)
05:02.08
238
Master M4X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 16:09
Plac. # Navn Tid
1 7 STW/WVE
  • Slawomir Czerwinski(1)
  • Jerzy Szarzanowicz(2)
  • Jaroslaw Butkiewicz(3)
  • Eugeniusz Matyjaszczyk(4)
03:23.40
2 2 Mölndals Roddklubb
  • Jörgen Nilsson(1)
  • Per Hurtig(2)
  • Göran Johansson(3)
  • Sigvard Eriksson(4)
03:25.10
3 6 Strela/Znamya
  • Andrey Kuzmin(1)
  • Tyutin Dmitry(2)
  • Aleksei Bukov(3)
  • Vadim Chikov(4)
03:26.19
4 4 Charleville-Mézières CN
  • Frédéric Navacchia(1)
  • Philippe Brédy(2)
  • Benoît Navacchia(3)
  • François Crépel(4)
03:28.01
5 1 SR/RCO/NRR
  • Klaus Peukert(1)
  • Uwe Knaack(2)
  • Rudolf Insel(3)
  • Andreas Köckeritz(4)
03:29.55
6 8 GPA/RLL/EB/Sevrier
  • Hernan Aravena Tapia(1)
  • Carlos Munnier(2)
  • Geoffrey Robert Nicholas Holland(3)
  • Patrick Louazel(4)
03:32.31
7 3 Aalesunds Roklub
  • Thor Andersen(1)
  • Karsten Almaas(2)
  • Erik Godoy(3)
  • Hans Kristen Paulsen(4)
03:35.86
8 5 SCM/RCAW
  • Lutz Lingener(1)
  • Meinald Schultz(2)
  • Matthias Schmidt(3)
  • Michael König(4)
03:40.26
238
Master M4X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 16:12
Plac. # Navn Tid
1 1 Trasmeran/scc/CNRP
  • Andres Fernandez Madero(1)
  • Henrique Baixinho(2)
  • Agustin Garay(3)
  • Ferrari Omar Teodoro(4)
03:33.74
2 5 NRC/HOL
  • Nigel Price(1)
  • Keith Lawton(2)
  • Tim Booth(3)
  • Graham Price(4)
03:37.77
3 8 ORC/HRC
  • Kevin Feltmate(1)
  • Paul Mudroch(2)
  • Paul Shaw(3)
  • Jonathan Tyson(4)
03:44.34
4 3 club natacio banyoles
  • Angel Dutras(1)
  • Josep Salvatella(2)
  • Lluis Riera(3)
  • Narcis Masanas(4)
03:50.22
5 7 Bagsværd Roklub
  • Torben Eriksen(1)
  • Stig Risbjerg Hansen(2)
  • Carsten Mollerp(3)
  • Jens Sparsø(4)
03:52.89
6 2 RF/BBRC
  • Michael Hermansen(1)
  • Paul Kane(2)
  • Lars Wallin(3)
  • Ole Præst Larsen(4)
04:05.99
238
Master M4X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 16:15
Plac. # Navn Tid
1 2 LIA/OI/Rijnland
  • Greg Benning(1)
  • Daniel Johnson(2)
  • Raimund Haberl(3)
  • Hans Marten Hazelbag(4)
03:21.99
2 8 RC Sorpesee
  • Emil Putz(1)
  • Gerd Loerwald(2)
  • Wilken Von Behr(3)
  • Thomas Kemper(4)
03:25.05
3 1 LR/Lemvig
  • Martin Owczarek Korsner Christensen(1)
  • John Knudsen(2)
  • Jørgen Jensen(3)
  • Kim Boergesen(4)
03:34.73
4 3 Malmö RK
  • Jan Andersson(1)
  • Håkan Christensson(2)
  • Thomas Barge(3)
  • Per Ekström(4)
03:51.71
5 6 Commrcl/BGPS
  • Tony Rush(1)
  • Bill McDonnell(2)
  • Ian Holzberger(3)
  • Peter Richards(4)
03:58.38
6 4 Skjold RC
  • Ulrik Bang(1)
  • Giovanni Bendandi(2)
  • Francesco Gonella(3)
  • Marco Mura Alberti(4)
04:06.38
7 5 Bewdley Rowing Club
  • Doug Jackson(1)
  • Peter Simpson(2)
  • Tony Clay(3)
  • Richard Gunn(4)
04:28.81
238
Master M4X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 16:18
Plac. # Navn Tid
1 3 LCfW/FRGO/SG W 1903
  • Werner Gläser(1)
  • Michael Sempf(2)
  • Nicolas Seiffert(3)
  • Klaus Schuy(4)
03:30.62
2 8 Fredensborg Roklub
  • Carsten Manniche(1)
  • Jan Nørskov Pedersen(2)
  • Ole Quist Jensen(3)
  • Ole Bastholm Jørgensen(4)
03:32.26
3 2 Amstel Rowing Club
  • Cornelis Vente(1)
  • Jan Pieter Jansze(2)
  • Johannes De Haan(3)
  • Johannes Vendrig(4)
03:35.23
4 5 RUN/CRC
  • Seamus Keating(1)
  • David Street(2)
  • Ed Burrows(3)
  • Niall O Brien(4)
03:36.83
5 4 ASM/CA/BA/RCPM
  • Bernard Pasdeloup(1)
  • Patrick Vassort(2)
  • Jean-Marc Fage(3)
  • Daniel Devez(4)
03:37.20
6 6 Ardingly Rowing Club
  • David Reed(1)
  • Slavo Radosevic(2)
  • David Phillips(3)
  • Stephen Banks(4)
03:40.64
7 7 Ormsund Roklub
  • Espen Treider(1)
  • Per Giltvedt(2)
  • Jan Giltvedt(3)
  • Morten Grepperud(4)
03:50.94
8 1 Halmstad gymnastik och roddförening
  • Roland Johanssson(1)
  • Bengt Jonsson(2)
  • Jim Jonsson(3)
  • Leif Johansson(4)
03:53.38
238
Master M4X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-09 16:21
Plac. # Navn Tid
1 3 RV AENGWIRDEN
  • Michiel Oosterhagen(1)
  • Albert Sprokholt(2)
  • Jan-bas Van Noord(3)
  • Frans Van Der Steen(4)
03:28.23
2 5 DSR/BR
  • Henrik Almegaard(1)
  • Mikael Espersen(2)
  • Søren Strange(3)
  • Lars Nielsen(4)
03:30.72
3 1 Kungälvs Roddklubb
  • Lars-olof Löfman(1)
  • Joachim Brischewski(2)
  • Jan Andersson(3)
  • Christer Corneliusson(4)
03:33.45
4 2 RVO/DRV/CRC/Rude
  • Wolfgang Popp(1)
  • Volker Willsch(2)
  • Ulrich Groffy(3)
  • Frank Kerkhof(4)
03:35.87
5 7 LBRA/RCZ/RCL/PRC
  • Dölf Steiner(1)
  • Rob Glidden(2)
  • Beat Bachmann(3)
  • Ewald Grobert(4)
03:37.98
6 8 Grosvenor Rowing Club Chester
  • Brian Chapman(1)
  • Jeremy Lush(2)
  • Mark Bancroft(3)
  • Michael Allwood(4)
03:43.83
7 4 Basler Ruder-Club
  • Thomas Oberhauser(1)
  • Steen Kreinbrink(2)
  • Bernhard Chiquet(3)
  • Andreas Chiquet(4)
03:59.24
8 6 Marlow Rowing Club
  • Timothy Parr(1)
  • Roger Martin Fagg(2)
  • John Hill(3)
  • Stephen Pickin(4)
04:01.53
238
Master M4X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-09 16:24
Plac. # Navn Tid
1 3 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Valdis Meikaliss(2)
  • Lukasz Ostrovski(3)
  • Igor Anisimov(4)
3.36.99
2 4 Mladost/VKI
  • Ilija Danilovic(1)
  • Zeljko Betlehem(2)
  • Goran Nuskern(3)
  • Karlo Suk(4)
3.41.50
3 7 club natacio banyoles
  • Jose Pardas(1)
  • Jaume Maso(2)
  • Inaki Frade(3)
  • Miqerl Junca(4)
3.45.16
4 1 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Tomiaki Iso(1)
  • Takashi Murayama(2)
  • Hiroyoshi Matsui(3)
  • Kazuhiro Kamoi(4)
3.52.80
5 2 Bærum Roklubb
  • Jan Rudiger Weitzenbock(1)
  • Reidar Mandt(2)
  • John Rune Selvik(3)
  • Tore Gulli(4)
3.56.41
6 5 Danske Studenters Roklub
  • Henning Willads(1)
  • Johan Frydendahl(2)
  • Jan Cederkvist(3)
  • Esben Jacobsen(4)
4.04.91
238
Master M4X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-09 16:27
Plac. # Navn Tid
1 5 Fredericia/MRK
  • Hardy E. Olesen(1)
  • Ole Bendtsen(2)
  • Bent Bøgh Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:19.82
2 6 GRCH/DTARC/EKRC/CRC
  • Peter Atkinson(1)
  • Ernst Pawlowsky(2)
  • Hilko Koch(3)
  • Ulf Beck(4)
03:20.97
3 7 SCM/RCA/RVD/HRBN
  • Klaus Janke(1)
  • Siegfried Mehl(2)
  • Bernd Parschau(3)
  • Detlef Carell(4)
03:30.32
4 1 CNV/RCPM/CAS
  • Jean-loup Péchin(1)
  • Serge Seguineau(2)
  • Alain Rousseau(3)
  • Gérard Le Flohic(4)
03:41.24
5 2 Aalesunds Roklub
  • Bjorn Refsum(1)
  • Bjorn Hjelle(2)
  • Per Trygve Refsnes(3)
  • Helge Refsnes(4)
03:50.03
6 4 Llandaff Rowing Club
  • Stewart Griffiths(1)
  • David Simmonds(2)
  • Gareth Beech(3)
  • Garwyn Brace(4)
04:06.01
7 3 Stockholms Roddförening
  • Bjarke Rosenberg(1)
  • Eli Zlotnik(2)
  • Bengt Therner(3)
  • Ola Larsson(4)
04.17.01
239
Master W1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 16:30
Plac. # Navn Tid
1 7 Viana Remadores do Lima
  • Iva Correia(1)
04:24.10
2 3 Neste Rowing Club
  • Ilona Hiltunen(1)
04:27.41
3 5 K.G.R. De Hunze
  • Eveline Van Der Staal(1)
04:27.71
4 8 Enschedese roeivereniging Thyro
  • Lieke Droog(1)
04:41.02
5 1 Ironbridge Rowing Club
  • Ruth James(1)
04:47.92
6 2 Egyptian Rowing Club
  • Ola Hashem(1)
04:56.94
7 4 Horsens Roklub
  • Linda Kærgaard Nielsen(1)
04:59.14
8 6 Trentham Boat Club
  • Naomi Ellis(1)
05:01.28
239
Master W1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 16:33
Plac. # Navn Tid
1 8 Long Beach Rowing Association
  • Katrin Gleie(1)
04:23.08
2 4 RC Sorpesee
  • Helga Wortmann(1)
04:34.89
3 7 Zwolsche
  • Helena Nilsson(1)
04:39.04
4 1 Enschedese roeivereniging Thyro
  • Janneke Bosch(1)
04:41.28
5 5 Halifax Rowing Club
  • Lara Fenton(1)
04:54.70
6 2 SMARK
  • Anna Mahlamäki(1)
04:55.20
7 3 Clube de Regatas Guaiba - Porto Alegre
  • Manoela Penna(1)
05:02.03
8 6 Türk balıkadamlar spor kulübü
  • Harika Salepcioglu(1)
05:39.34
239
Master W1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 16:36
Plac. # Navn Tid
1 4 Sorø Roklub
  • Ulla Hvid(1)
04:25.07
2 7 Winnipeg Rowing Club
  • Sheila Wilson-Kowal(1)
04:32.90
3 1 Roeivereniging Rijnland
  • Peggy Tolk(1)
04:37.37
4 5 Wallingford Rowing Club
  • Emily Booker(1)
04:43.26
5 3 K.G.R. De Hunze
  • Natascha Agricola(1)
04:53.16
239
Master W1X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-09 16:39
Plac. # Navn Tid
1 8 SV Energie Berlin Abt. Rudern
  • Sabine Winkler(1)
04:23.61
2 5 K.G.R. De Hunze
  • Anneke Venema(1)
04:26.97
3 7 Roeivereniging De Hertog
  • Marjolein Rekers(1)
04:33.77
4 2 Mortlake Anglian & Alpha
  • Gabriella Tose(1)
04:57.11
5 4 SMARK
  • Kristina Björknäs(1)
04:59.40
6 6 Christiania Roklub
  • Elisabeth Couto(1)
06:49.34
240
Master M4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 16:42
Plac. # Navn Tid
1 2 Marlow Rowing Club
  • Chuck Pieper(1)
  • Ted Kakas(2)
  • Charlie Hamlin(3)
  • Roger Borggaard(4)
  • Lisa Knill(cox)
04:02.55
2 1 PBD/UTH/ARD
  • Steven Denley-Hill(1)
  • Tim Lincoln(2)
  • Robert Milligan(3)
  • Colin Barratt(4)
  • Mary Yee(cox)
04:05.80
3 4 ALLE/RVHO/ORCR
  • Bernhard Strocka(1)
  • Aron Daniel(2)
  • Manfred Block(3)
  • Franz Plitzner(4)
  • Juergen Oelke(cox)
04:12.94
4 3 Nagoya Rowing Club
  • Takeuchi Kanji(1)
  • Inagaki Mitsuyuki(2)
  • Hasegawa Kenji(3)
  • Suzuki Masamitsu(4)
  • Oiwa Masanori(cox)
04:42.71
5 5 DBC/TRC/CRC
  • Rick McClure(1)
  • Raymond Jones(2)
  • Richard Budell(3)
  • Hans Wurster(4)
  • Breffni Harris(cox)
04:46.01
240
Master M4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 16:45
Plac. # Navn Tid
1 1 Roeivereniging Rijnland
  • Bob Van De Graaf(1)
  • Daan D' Hoore(2)
  • Bernard Luttikhuizen(3)
  • Henk Stefels(4)
  • Anja Heijboer-Houwaart(cox)
04:01.75
2 3 Occoquan International
  • Michael McGuirk(1)
  • Vlado Krizek(2)
  • Paul Knight(3)
  • Dick Findlay(4)
  • Bill Webster(cox)
04:07.05
3 5 UTH
  • William Evans(1)
  • Jeremy Dobbin(2)
  • Tony Rose(3)
  • Peter Taylor(4)
  • Hilary Cook(cox)
04:09.72
4 2 Nagoya Rowing Club
  • Kawai Tadashi(1)
  • Matsuo Tsutomu(2)
  • Hashizume Tsuneo(3)
  • Kato Motoyasu(4)
  • Higuchi Mitsuru(cox)
05:09.00
241
Master W8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-09 16:50
Plac. # Navn Tid
1 1 A.N.F.A/Csepel/Minden/Daugava/SMARK/SEK/WSAP
  • Vineta Lupika(1)
  • Gabriella Rockenbauer(2)
  • Joelle Thuez(3)
  • Kamilla Melisné Kosztolányi(4)
  • Klara Langhoffer(5)
  • Marika Laaksonen(6)
  • Christel Lutter(7)
  • Iris Voelkner(8)
  • Deborah Bregenzer(cox)
03:47.64
2 6 LDR/Pampus/HOOP/Dav/RVDA/CTH
  • Jolande Schotman(1)
  • Elze Hermans(2)
  • Els Van Dam(3)
  • Inger Koch(4)
  • Anneloes Russell(5)
  • Yvonne Wolf(6)
  • Lise Klausen(7)
  • Alita Dekker(8)
  • Krista Hoekstra(cox)
03:52.15
3 3 LBRA/NAC
  • Kelly Bustany(1)
  • Margaret Elder(2)
  • Ellen Geil(3)
  • Holly Whalls(4)
  • Michelle Mowery(5)
  • Marsha Teaford(6)
  • Colleen Kolling(7)
  • Amy Lawrence(8)
  • Jeanine Raab(cox)
04:06.59
4 4 Commrcl/RvrCty/BGPS
  • Louise Street(1)
  • Petris Lapis(2)
  • Barbara Hall(3)
  • Alison Smith(4)
  • Suzanne Sheridan(5)
  • Lorraine Robinson(6)
  • Jo Cook(7)
  • Mary Fenn(8)
  • Alina Brushnevska(cox)
04:07.25
5 5 Belfast Boat Club
  • Lee Humphreys(1)
  • Anne Lockwood(2)
  • Mary Wells(3)
  • Debbie Trainor(4)
  • Rosemary Bell(5)
  • Colleen Watters(6)
  • Una Purdy(7)
  • Alison Clayton(8)
  • Jonathan Malloy(cox)
04:08.18
6 2 Marlow Rowing Club
  • Kate Curtis(1)
  • Stephanie Buckeridge(2)
  • Jayne Thomas(3)
  • Helen Thompson(4)
  • Suzie Moon(5)
  • Alex Kennett(6)
  • Sally Reay(7)
  • Belinda Ford(8)
  • Jenny Hargreaves(cox)
04:10.02
241
Master W8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-09 16:53
Plac. # Navn Tid
1 5 Lea/Canbrra/ARD
  • Judi Walsh(1)
  • Deb Cook(2)
  • Ursula Tanner(3)
  • Sarah-Jane Saunders(4)
  • Joanne Baxter(5)
  • Linda Goldsmith(6)
  • Joanna Toch(7)
  • Joanna Searle(8)
  • Deirde Moore(cox)
03:57.91
2 1 Cornelis Tromp Hilversum
  • Hermione Wassenaar(1)
  • Nanne Franx(2)
  • Agnes Bom(3)
  • Marianne Rutgers(4)
  • Ine Middag(5)
  • Heleen Boonstra(6)
  • Els Beem(7)
  • Minke Fischer(8)
  • Rietje Dikken(cox)
03:59.08
3 6 SR/TRC/BR
  • Kristine Bjerager Madsen(1)
  • Lone Banke Rasmussen(2)
  • Kathe Rasmussen(3)
  • Bernadette Gregersen(4)
  • Maria Murphy(5)
  • Gillian Carolan(6)
  • Anna Grete Gormley(7)
  • Norma McCambridge(8)
  • Mathilde Skovgaard(cox)
04:04.50
4 2 Christiania Roklub
  • Kristine Klaveness(1)
  • Maiken Hertzum Aunaas(2)
  • Antje Barsch(3)
  • Anita Brox(4)
  • Christine Höffgen(5)
  • Kjersti Elvestad(6)
  • Janne Spilling(7)
  • Meike De Vlas(8)
  • Torstein Rekkedal(cox)
04:04.92
5 4 Avalon Rowing Club
  • Meredith Alcock(1)
  • Susan Davidson(2)
  • Sharon Kelly(3)
  • Claire Schoen(4)
  • Sabine Buchheister(5)
  • Lindie Rudover(6)
  • Jennifer Fitzwater(7)
  • Janice Bickley(8)
  • S. A. O'Connor(cox)
04:21.33
6 3 Marlow Rowing Club
  • Pam Dickson(1)
  • Susan Kraybill(2)
  • Judith Burne(3)
  • Emma Gleave(4)
  • Jane Price(5)
  • Maggie Neale(6)
  • Emma Gleave(7)
  • Judith Burne(8)
  • Jeremy Rowe(cox)
04:21.95
241
Master W8+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-09 16:56
Plac. # Navn Tid
1 1 DSR/Køge R/LDR/FR
  • Lizzie Haastrup(1)
  • Karin Bodelund(2)
  • Anne Mette Joergensen(3)
  • Ulla Poulsen(4)
  • Hanne Brusch(5)
  • Hanne Nørskov Petersen(6)
  • Anna Karina Gravad(7)
  • Merete Boldt(8)
  • Hans Tapper(cox)
04:01.84
2 3 WBK/TSS
  • Phoebe Daws(1)
  • Zoe Burns(2)
  • Elizabeth Flavell(3)
  • Mary Mortimer(4)
  • Rosemary Thom(5)
  • Martha DeLong(6)
  • Kasia Lawrence(7)
  • Joanna Al-Janabi(8)
  • Laura Stauton(cox)
04:05.98
3 4 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Annamari Mikkola(1)
  • Barbara Nash(2)
  • Cindi Cross(3)
  • Patrice Foudy(4)
  • Kate Weber(5)
  • Marta Flavin(6)
  • Ineke Van Wyngaarden(7)
  • Kate Kislevitz(8)
  • Liz Turner(cox)
04:08.61
4 5 APSM/LDR/AlanM
  • Karen Stewart(1)
  • Annette Svanberg-Miller(2)
  • Mette Kræmmer Hansen(3)
  • Robin Buckham(4)
  • Roslyn Nichol(5)
  • Diana White(6)
  • Megan Boness(7)
  • Meredith Walker(8)
  • Tommy Knudsen(cox)
04:27.21
5 2 Perth/AlanM/YrraYrra
  • Helen Rayner(1)
  • Melinda Brenker(2)
  • Debra Parsons(3)
  • Jennifer Williams(4)
  • Ana McCloskey(5)
  • Elizabeth Amann(6)
  • Judith McCombe(7)
  • Jennifer Hall(8)
  • Rachel McCloskey(cox)
04:37.96
301
Master M4X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 08:30
Plac. # Navn Tid
1 6 SR/EKRC/ARVH
  • Thomas Schulz(1)
  • Kjell Luebbert(2)
  • Ingmar Schulz(3)
  • Carsten Rieman(4)
03:07.28
2 1 Kiev Rowing Club Masters
  • Oleksandr Lyapin(1)
  • Hennadiy Zakharchenko(2)
  • Yevgen Burykh(3)
  • Dmytro Prokopenko(4)
03:09.91
3 4 KRK/TRS
  • Peter Nyman(1)
  • Mikael Werner(2)
  • Sven Bujalla(3)
  • Mattias Carlsson(4)
03:10.38
4 3 RC Havel Brandenburg
  • Andreas Herdlitschke(1)
  • Lars Beilfuss(2)
  • Jens Beilfuss(3)
  • Enrico Goldstein(4)
03:12.29
5 8 Sorø Roklub
  • Bo Vilhelmsen(1)
  • Henrik Dynesen(2)
  • Gert Iversen(3)
  • Peder Lillelund(4)
03:21.64
6 7 BAAC/MRC
  • David Byrnes(1)
  • Mark Stewart-Woods(2)
  • Leonard Colling(3)
  • Tom Penny(4)
03:32.92
7 5 CNA/Sevrier
  • Olivier Barthelme(1)
  • Patrick Celdran(2)
  • Vincent Loty(3)
  • Patrick Louazel(4)
03:36.14
8 2 Neste Rowing Club
  • Pedro Pietiläinen(1)
  • Jari Turkki(2)
  • Timo Virta(3)
  • Kai Hämäläinen(4)
03:54.11
301
Master M4X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 08:33
Plac. # Navn Tid
1 7 DSR/HR/BR
  • Michael Ludvigsen(1)
  • Jacob Jespersen(2)
  • Michael Blomstrand(3)
  • Ian Baden(4)
03:05.52
2 6 ERC/Znamya
  • Golovanov Sergei(1)
  • Mikhail Fedorov(2)
  • Aleksei Fedorov(3)
  • Aleksandr Kabailov(4)
03:09.08
3 8 RVT/LRV/RRTGB
  • Stefan Döring(1)
  • Goran Gavrilovic(2)
  • Sven Gierspeck(3)
  • Christian Spitzer(4)
03:12.10
4 4 Ruderclub Lindau (B)
  • Bauer Philipp(1)
  • Poralla Bastian(2)
  • Rolf Thomann(3)
  • Philipp Kritzler(4)
03:14.43
5 3 Club Regatas Rosario
  • Nestor Bodetto(1)
  • Carlos Maknis(2)
  • Marcos Morales(3)
  • Gabriel Scortichini(4)
03:14.58
6 2 LRG/BRC/HRC
  • Robert Wermuth(1)
  • Dirk Roggenbrodt(2)
  • Ronald Kabelich(3)
  • Jan Heise(4)
03:16.27
7 5 SMRC/COMM/ULRC/CORK
  • Brian Crean(1)
  • Peter Waldron(2)
  • Rob Forde(3)
  • Ger Sheehan(4)
03:20.72
8 1 Sandefjord Roklubb
  • Frode Hynne(1)
  • Helge Skjelby(2)
  • Bjørn Kapperud(3)
  • Alvaro Santos(4)
03:33.28
301
Master M4X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 08:36
Plac. # Navn Tid
1 5 Ratzeburger Ruderclub
  • Thomas Lange(1)
  • Jens Burow(2)
  • Christian Schanze(3)
  • Joerg Lehnigk(4)
03:06.81
2 8 MRK/HGRF
  • Jörgen Nilsson(1)
  • Sigvard Eriksson(2)
  • Mikael Nilsson(3)
  • Johan Svensson(4)
03:08.18
3 4 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Dmitrii Ovechko(1)
  • Mikhail Yurchenko(2)
  • Sergei Shushin(3)
  • Gennady Astakhov(4)
03:11.57
4 2 SHAN/CRC
  • John O Neill(1)
  • Noel Carey(2)
  • Niall O Brien(3)
  • Henrik Merz(4)
03:14.48
5 1 Oldenburger Ruderverein Oldenburg
  • Matthias Lemmler(1)
  • Dirk Janßen(2)
  • Markus Baron(3)
  • Alexej Panov(4)
03:24.54
6 3 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • John Graham(1)
  • Edward Clarenbach(2)
  • Michiel Van Der Hart(3)
  • Edzo Klawer(4)
03:24.80
7 7 Société Nautique d'Avignon
  • Jean Paul Faugier(1)
  • Norbert Achery(2)
  • Pascal Fourey(3)
  • Fréderic Robette(4)
03:30.43
301
Master M4X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 08:39
Plac. # Navn Tid
1 3 KRG/WSV/RTHC
  • Renato Chavez Torres(1)
  • Roderich Christ(2)
  • Christoph Mertens(3)
  • Stephan Klatt(4)
03:11.18
2 5 LCfW/ALLE/FRGO/SG W 1903
  • Nicolas Seiffert(1)
  • Michael Sempf(2)
  • Christoph Dyck(3)
  • Stefan Heyde(4)
03:13.33
3 8 Hvidovre Roklub
  • Carsten Rex(1)
  • John Lasskogen(2)
  • John Skibild(3)
  • Brian Moltke(4)
03:20.52
4 1 Cercle Nautique de France
  • Monasterio Franck(1)
  • Eric Grosclaude(2)
  • Vannier Luc(3)
  • Dourdet Sebastien(4)
03:23.99
5 4 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Lex Rademaker(1)
  • Joan Van Marken(2)
  • Maarten De Keijzer(3)
  • Lars Perk(4)
03:28.83
6 7 Osnabruecker Ruder-Verein
  • Bernd Scholz(1)
  • Jonas Wenner(2)
  • Jörg Dellbrügger(3)
  • Christoph Spratte(4)
03:30.07
7 6 Bestumkilen Roklubb
  • Per Arne Holman(1)
  • Dag Fosmark(2)
  • Sigbjørn Birkeland(3)
  • Børge Larsen(4)
03:35.71
8 2 Stockholms Roddförening
  • Frank Mika(1)
  • David Cairns(2)
  • Bengt Norberg(3)
  • Ulf Schröder(4)
03:44.75
301
Master M4X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 08:42
Plac. # Navn Tid
1 8 POS/AZSW/STW
  • Slawomir Czerwinski(1)
  • Dariusz Stefanowski(2)
  • Gerard Bednarek(3)
  • Pawe? Szczepaniak(4)
03:08.40
2 5
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Peter Carstens(2)
  • Klaus Rasmussen(3)
  • Christian Molvig(4)
03:08.78
3 6 SCM/RCAW
  • Lutz Lingener(1)
  • Heiko Dankel(2)
  • Matthias Schmidt(3)
  • Michael König(4)
03:13.05
4 2 Ruderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.
  • Klaus Peukert(1)
  • Thomas Schulze(2)
  • Andreas Köckeritz(3)
  • Mike Jungermann(4)
03:13.46
5 1 Stockholms Roddförening
  • Tord Blomquist(1)
  • Mikael Borgh(2)
  • Robert Vigert(3)
  • Jan Berglund(4)
03:15.88
6 7 BA/CNCM
  • Bernard Pasdeloup(1)
  • Philippe Brédy(2)
  • David Cornet(3)
  • David Liot(4)
03:18.00
7 3 Ardingly Rowing Club
  • David Reed(1)
  • Michael Howe(2)
  • Peter Billin(3)
  • Jon Carter(4)
03:27.02
8 4 SMARK
  • Mikko Lahti(1)
  • Jukka Varrio(2)
  • Jari Haverinen(3)
  • Crister Nyberg(4)
03:34.44
301
Master M4X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 08:45
Plac. # Navn Tid
1 3 Trasmeran/scc/CNRP
  • Henrique Baixinho(1)
  • Agustin Garay(2)
  • Andres Fernandez Madero(3)
  • Ferrari Omar Teodoro(4)
03:12.81
2 6 VRV/BRCH/BRV82
  • Ulrich Wiebe(1)
  • Holger Ilgner(2)
  • Uwe Hollmann(3)
  • Uwe Schuessler(4)
03:18.04
3 5 Kungälvs Roddklubb
  • Jan Andersson(1)
  • Kent Bernhardsson(2)
  • John Lagerbladh(3)
  • Joachim Brischewski(4)
03:22.47
4 2 RCFH/Der Club
  • Kai Ramming(1)
  • Jan Thielebein(2)
  • Oliver Ernst(3)
  • Kay-Uwe Jancke(4)
03:23.06
5 7 DSR/BR
  • Henrik Almegaard(1)
  • Mikael Espersen(2)
  • Søren Strange(3)
  • Lars Nielsen(4)
03:23.32
6 4 Halifax Rowing Club
  • Kevin Feltmate(1)
  • Paraskevas Fronimos(2)
  • Paul Shaw(3)
  • Jonathan Tyson(4)
03:30.59
7 1 Tiber Rowing
  • Mauro Recanatesi(1)
  • Mauro Guglielmi(2)
  • Gianfranco Casini(3)
  • Fabrizio Fellini(4)
03:31.81
302
Master W2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 08:48
Plac. # Navn Tid
1 7 Strathclyde Park
  • Âilie Ord(1)
  • Gillian Connal(2)
03:53.20
2 4 Lea Rowing Club
  • Bridget Snaith(1)
  • Amanda Benson-Sailes(2)
03:57.07
3 1 VAD/Dav
  • Marjolein Snippe(1)
  • Marieke De Lange(2)
04:06.73
4 2 KRK/SRF
  • Ann-Kristn Karlsson(1)
  • Birgitta Berglund(2)
04:08.30
5 5 MRSVB/WSV Bürgel
  • Manuela Damm(1)
  • Claudia Haßmann(2)
04:11.19
6 3 Sandy Bay Rowing Club
  • Kim Clifford(1)
  • Bridget Walker(2)
04:29.50
7 6 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Annelies Van Der Ham(1)
  • Manga Schrijver(2)
04:29.75
302
Master W2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 08:51
Plac. # Navn Tid
1 4 Winnipeg Rowing Club
  • Friederike Von Aweyden(1)
  • Andrea Lefort(2)
04:00.98
2 5 BRC/SCK
  • Suzanne Rapetti-Hunsicker(1)
  • Ulrike Lohmann(2)
04:08.77
3 2 Veslarský klub Slavia Praha
  • Ivana Varhulíková(1)
  • Hedvika Malecková(2)
04:10.67
4 7 Ruder-Club Tegel 1886 e.V.
  • Martina Jaensch(1)
  • Kerstin Peters(2)
04:20.87
5 3 Runcorn Rowing Club
  • Sue Sljivic(1)
  • Clare Ng(2)
04:29.66
6 1 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Charlotte Jorna(1)
  • Krista Hertog(2)
04:43.64
303
Master W8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 08:54
Plac. # Navn Tid
1 6 WRC/FR/MAABC/NRC/HOOP/THRC/TSS
  • Jacqui Parry(1)
  • Pauline Rayner(2)
  • Gabriella Tose(3)
  • Merete Boldt(4)
  • Helen Bloor(5)
  • Pauline Bird(6)
  • Els Van Dam(7)
  • Hilary Cook(8)
  • Laura Campbell(cox)
03:46.47
2 5 Rvrside/LFRK/Canbrra/Phoenx
  • Karin Kolbe(1)
  • Janet Lawrenson(2)
  • Anne Lewis(3)
  • Caroline Mussared(4)
  • Deb Cook(5)
  • Waltraud Parker(6)
  • Judi Walsh(7)
  • Margret Schedeit(8)
  • Susanne Heimann(cox)
03:49.04
3 4 SR/TRC/BBC/BR
  • Lee Humphreys(1)
  • Mary Wells(2)
  • Anna Grete Gormley(3)
  • Kathe Rasmussen(4)
  • Bernadette Gregersen(5)
  • Gillian Carolan(6)
  • Rosemary Bell(7)
  • Anne Lockwood(8)
  • Mathilde Skovgaard(cox)
03:55.06
4 2 Marlow Rowing Club
  • Alexa Spicer(1)
  • Suzie Moon(2)
  • Helen Thompson(3)
  • Helen Cousins(4)
  • Alex Kennett(5)
  • Maggie Tilbury(6)
  • Sally Reay(7)
  • Jayne Thomas(8)
  • Jenny Hargreaves(cox)
03:55.29
5 1 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Liz Turner(1)
  • Barbara Nash(2)
  • Kate Weber(3)
  • Patrice Foudy(4)
  • Cindi Cross(5)
  • Marta Flavin(6)
  • Ineke Van Wyngaarden(7)
  • Kate Kislevitz(8)
  • Annamari Mikkola(cox)
03:57.71
6 3 Avalon Rowing Club
  • Meredith Alcock(1)
  • Susan Davidson(2)
  • Sharon Kelly(3)
  • Claire Schoen(4)
  • Mary Wooten(5)
  • Lindie Rudover(6)
  • Jennifer Fitzwater(7)
  • Gay Gasser(8)
  • S. A. O'Connor(cox)
04:06.68
304
Master M4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 08:57
Plac. # Navn Tid
1 5 SCCP
  • Massimo Rodorigo(1)
  • Marco A Martins(2)
  • Gilberto De Mattos(3)
  • Dorival S Torres(4)
  • Petra Ehinger(cox)
03:35.26
2 6 ARC/UTH/Hen
  • Jeremy Dobbin(1)
  • Clive Cooper(2)
  • Shawn Collinson(3)
  • Ray Wilson(4)
  • Morgan Baynham-Williams(cox)
03:36.55
3 7 LBV/LIA/ROC/BRC
  • Matthias Schreiner(1)
  • Marc Daemen(2)
  • Richard Anderson(3)
  • Roger Shellman(4)
  • Raimund Haberl(cox)
03:42.61
4 4
  • Lukasz Ostrovski(1)
  • Alexander Plyushkin(2)
  • Igor Anisimov(3)
  • Valdis Meikaliss(4)
  • Sandra Gosa(cox)
03:49.27
5 1 Durham Amateur Rowing Club
  • Paul Rutter(1)
  • Martin Judson(2)
  • David Walker(3)
  • Paul Stanley(4)
  • Elise Sanderson(cox)
03:50.03
6 3 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Frank Adrian(1)
  • Gerold Weigel(2)
  • Dietmar Brückner(3)
  • Megier Ronald(4)
  • Paula Korn(cox)
03:55.39
304
Master M4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 09:00
Plac. # Navn Tid
1 4 Quintin Boat Club
  • Huw Jones(1)
  • Steve Aquilina(2)
  • Geoff Peel(3)
  • Ian Hyslop(4)
  • Jane Adams(cox)
03:39.36
2 7 RVO/RVS/ARVL
  • Ulrich Groffy(1)
  • Michael Horn(2)
  • Gerald Huerter(3)
  • Frank Kerkhof(4)
  • Alina Brushnevska(cox)
03:39.65
3 1 ASM/RCPM
  • Daniel Devez(1)
  • Jean-Marc Fage(2)
  • Christophe Giecold(3)
  • Alain Rousseau(4)
  • Charlotte Boyer-Gonin(cox)
03:46.38
4 2 COMM/DRV/OC
  • William Clapp(1)
  • Michael Heavey(2)
  • John Hudson(3)
  • Alan Douglas(4)
  • Al Penkert(cox)
03:47.79
5 3 AdelU/Torrens
  • Henry Newland(1)
  • Ian Munro(2)
  • Graham Fraenkel(3)
  • Roland Dankbaar(4)
  • Waltraud Parker(cox)
03:53.10
6 6 VIMK
  • Ricardas Paskauskas(1)
  • Alfredas Sulikovskis(2)
  • Alfredas Rascius(3)
  • Rimantas Bakas(4)
  • Žakas Romualdas(cox)
04:10.44
304
Master M4+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 09:03
Plac. # Navn Tid
1 3 Occoquan International
  • Michael McGuirk(1)
  • Dick Findlay(2)
  • Daniel Johnson(3)
  • Greg Benning(4)
  • Bill Webster(cox)
03:37.93
2 6 GRT/WRC
  • Andrew Knight(1)
  • Piers Copham(2)
  • Sean Morris(3)
  • Colin Cusack(4)
  • Rachael Haycock(cox)
03:39.86
3 1 Dynamo Tatarstan Kamaz
  • Boris Nagornykh(1)
  • Andrey Andreev(2)
  • Vladimir Kochetkov(3)
  • Vitalii Sychenkov(4)
  • Albert Magazov(cox)
03:41.58
4 5 BARC
  • Geoff Lester(1)
  • Neil Pirie(2)
  • Peter Hulett(3)
  • Graham Bennett(4)
  • Jan-Georg Ankewitz(cox)
04:08.78
5 4 Alan Mitchell Club
  • David McCloskey(1)
  • Phillip Walkom(2)
  • Edward Cordner(3)
  • Rick Holst(4)
  • Rachel McCloskey(cox)
04:10.36
6 2 Boat-Dankaigo
  • Shunsuke Mitsui(1)
  • Tomio Suda(2)
  • Hiroshi Inoue(3)
  • Ikuo Moriwaki(4)
  • Hisashi Takenaka(cox)
04:12.44
305
Master W1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 09:06
Plac. # Navn Tid
1 4 Klub Sportowy AZS-AWF Warszawa
  • Barbara Borkowska(1)
05:04.36
1 5 Aviron Château-Thierry-02
  • Renee Camu(1)
05:13.42
2 2 USV TU Dresden Abt. Rudern
  • Veronika Zimmert(1)
05:13.64
3 3 Pocock Rowing Center dba Pocock Rowing Foundation
  • Janice Stone(1)
05:17.46
4 1 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Sunny McLean(1)
05:40.36
1 6 Znamya
  • Galina Vecherkovskaia(1)
06:36.37
306
Master M4X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 09:11
Plac. # Navn Tid
1 2 MRC/KRKG 1880/RTK
  • Andreas Smieszny(1)
  • Ludwig Berberich(2)
  • Dieter Norrenberg(3)
  • Klaus Opitz(4)
03:40.60
2 4 MRG/DRV/CRC/RGW
  • Ernst Ruehl(1)
  • Aron Daniel(2)
  • Eberhard Mirow(3)
  • Werner Busch(4)
03:42.79
3 7 Fredericia/FR/OR
  • Tage S.(1)
  • Bent Andersen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Ole Haaning Thomsen(4)
03:50.08
4 1 UTH/NRC
  • William Payne(1)
  • William Evans(2)
  • Tony Rose(3)
  • Peter Taylor(4)
03:54.93
5 6 Nshore/NRC/Mersey
  • John James(1)
  • Mervyn Tippett(2)
  • Stuart Wharton(3)
  • Anthony Lorrimer(4)
04:03.53
6 5 POS/MOS-2/WARMIA
  • Ernst Grocki(1)
  • Andrzej Pogorzelski(2)
  • Wlodzimerz Gregorowicz(3)
  • Jerzy Pestka(4)
04:10.99
7 8 AMRC/NHRC/RVS/RGH
  • Norman Thetford(1)
  • David Jones(2)
  • Roland Boettcher(3)
  • Siegfried Lang(4)
04:15.57
8 3 TRC/Casitas/AMSRA
  • David Harralson(1)
  • Rick McClure(2)
  • Tiger Demers(3)
  • Donald Gibb(4)
04:44.22
307
Master M2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 09:20
Plac. # Navn Tid
1 3 Bagsværd Roklub
  • Steen Christensen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
03:25.73
2 6 Halmstad gymnastik och roddförening
  • Tobias Karlsson(1)
  • Rasmus Melin(2)
03:27.44
3 5 Christiania Roklub
  • Julien Cochard(1)
  • Sagar Sen(2)
03:31.91
4 8 Schweriner Rudergesellschaft
  • Sebastian Pahl(1)
  • Sandor Drews(2)
03:32.94
5 4 RaW
  • Peter Knauthe(1)
  • Alexander Reiche(2)
03:34.60
6 1 Nottingham Rowing Club
  • Mark Jinks(1)
  • Rob Jephcote(2)
03:41.72
7 2 Ruderclub Allemannia von 1866
  • Axel Hildebrandt(1)
  • Henry Bloch(2)
03:43.04
8 7 Tissø Roklub
  • Mads Olsen(1)
  • Mikkel Gjedsted(2)
04:19.66
307
Master M2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 09:23
Plac. # Navn Tid
1 7 Lemvig/SR
  • Jesper Jensen(1)
  • Christian Molvig(2)
03:19.91
2 4 Rudergesellschaft Speyer 1883 e.V.
  • Arnd Garsuch(1)
  • Lars Seibert(2)
03:24.33
3 5 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Andrew Young(1)
  • Tim Berndsen(2)
03:24.98
4 8 Trollhättans Roddsällskap
  • Joakim Lindberg(1)
  • Joakim Swahn(2)
03:27.80
5 2 Valkeakosken Vesiveikot
  • Hannes Niemela(1)
  • Matti Jaaskelainen(2)
03:36.13
6 6 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Alexander Liedtke(1)
  • Thomas Dobbert(2)
03:40.63
7 1 Barcelona club de rem
  • Daniel Isern Pascual(1)
  • Miguel Ángel Martínez Lopez(2)
03:42.72
8 3 Nottingham Rowing Club
  • James Kell(1)
  • Albert Bracun(2)
03:52.58
307
Master M2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 09:26
Plac. # Navn Tid
1 7 RVT/LRV
  • Sven Gierspeck(1)
  • Christian Spitzer(2)
03:24.54
2 5 Mladost RC
  • Igor Pavlinic(1)
  • Ivan Mihaljevic(2)
03:29.13
3 3
  • Michael Blomstrand(1)
  • Jacob Jespersen(2)
03:29.64
4 1 Zschornewitzer Ruderclub
  • Stephan Müller(1)
  • Marek Surosz(2)
03:36.65
5 6 Club Regatas Rosario
  • German Schreiber(1)
  • Daniel Mas(2)
03:37.90
6 4 Aalesunds Roklub
  • Rolf-Anders Haaberg(1)
  • Arve Gudmundset(2)
03:39.52
7 2 Helsingborgs Roddklubb
  • Daniel Böcker(1)
  • Olle Andersson(2)
03:45.93
307
Master M2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 09:29
Plac. # Navn Tid
1 1 Ratzeburger Ruderclub
  • Jens Burow(1)
  • Joerg Lehnigk(2)
03:23.94
2 7 Schweriner Rudergesellschaft
  • Daniel Illmann(1)
  • Markus Krenzien(2)
03:30.08
3 2 Ringsted Roklub
  • Claus Solmer(1)
  • Steffen Feddersen(2)
03:30.70
4 3 Ruderclub Protesia Hamburg
  • Jan Zamow(1)
  • Hagen Ohltmann(2)
03:33.22
5 5 Arkote Arraun Taldea
  • Unai Perez Sarralde(1)
  • David Viñas Rocillo(2)
03:33.70
6 8 Halmstad gymnastik och roddförening
  • Mikael Nilsson(1)
  • Johan Svensson(2)
03:34.15
7 4 Minerva Bath Rowing Club
  • Matt Clayton(1)
  • Serryth Colbert(2)
03:39.04
8 6 Bestumkilen Roklubb
  • Sigbjørn Birkeland(1)
  • Børge Larsen(2)
03:40.41
307
Master M2X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 09:32
Plac. # Navn Tid
1 5 PBD/MTR
  • Ralph Humphrey(1)
  • Shaun Martin(2)
03:26.16
2 3 Copenhagen Rowing Club
  • Bo Vestergaard(1)
  • Jakob Øjvind Nielsen(2)
03:27.13
3 6 Roeivereniging De Laak
  • Rob Van Oppenraaij(1)
  • Petr Mitas(2)
03:30.72
4 7 LRG/HRC
  • Dirk Roggenbrodt(1)
  • Jan Heise(2)
03:31.90
5 4 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Andrey Klimovskikh(1)
  • Kirill Nikitin(2)
03:37.75
6 1 Rowing Club Mulhouse
  • Pascal Chalus(1)
  • Jean-Pierre Talamona(2)
03:53.45
308
Master W4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 09:35
Plac. # Navn Tid
1 2 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Floor Rameckers(1)
  • Anneke Timmermans(2)
  • Willemijn Pas(3)
  • Dieuwertje Kooij(4)
  • Liselotte Hogewind(cox)
03:46.35
2 5 GR/STK/WS
  • Christina Saarinen(1)
  • Zara Cottrill(2)
  • Melanie Parker(3)
  • Naomi Ellis(4)
  • Sophie Jones(cox)
03:54.06
3 3 Sons of the Thames
  • Susanne Sucka(1)
  • Joanna Bacon(2)
  • Jessica Svantesson(3)
  • Carmella Brown(4)
  • Emily Smith(cox)
03:56.50
4 1 Lea Rowing Club
  • Rachel Linn(1)
  • Ali Irving(2)
  • Jess Smith(3)
  • Maddy Foster(4)
  • Deirde Moore(cox)
03:57.36
5 8 Marlow Rowing Club
  • Ruth Naylor(1)
  • Martelle Slabbert(2)
  • Lorna Loretto(3)
  • Anna Brazinova(4)
  • Lisa Knill(cox)
03:59.42
6 4 SandyBy/HR/ERC/YCRC
  • Carina Hein(1)
  • Kristy Arnold(2)
  • Linda Kærgaard Nielsen(3)
  • Margit Rezacova(4)
  • Peter Choi(cox)
04:04.77
7 7 Aalesunds Roklub
  • Ingrid Prytz Berset(1)
  • Beate Eriksen(2)
  • Ida Hoyvik(3)
  • Christine Høyvik(4)
  • Olida Nesset(cox)
04:07.04
8 6 Nottingham Rowing Club
  • Heather Wesson(1)
  • Cassie White(2)
  • Louise Townrow(3)
  • Suzanne Wynne(4)
  • Sophie Lawton(cox)
04:13.23
309
Master M8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 09:38
Plac. # Navn Tid
1 2 RCO/RGRB
  • Frank Ehricke(1)
  • Jens Wutschke(2)
  • Mike Jungermann(3)
  • Thomas Schulze(4)
  • Andreas Gehre(5)
  • Kornel Malysch(6)
  • Michael Boldt(7)
  • Thomas Graap(8)
  • Uwe Liedtke(cox)
03:01.76
2 1 Riga Rowers Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Valdis Meikaliss(2)
  • Sergey Aripov(3)
  • Marinus Lek(4)
  • Konstantin Sazanov(5)
  • Mikhail Beknazarov(6)
  • Mikhail Yurchenko(7)
  • Dmitrii Ovechko(8)
  • Iveta Pasparne(cox)
03:04.27
3 7 ARVL/HRBN/RGG/RCF e.V./RRVK
  • Dirk Luther(1)
  • Ulf Sauerbrey(2)
  • Volker Schmidt(3)
  • Bernhard Klöter(4)
  • Michael Schlüter(5)
  • Burkhard Kawalle(6)
  • Daniel Creutzburg(7)
  • Armin Burck(8)
  • Holger Geisler(cox)
03:08.45
4 6 CRAB/EB
  • Andres Retamal(1)
  • Martin Jones(2)
  • Juan Carlos Diedrichs(3)
  • Vitor Luiz Aimi(4)
  • Marcelo Dalpiaz Payeras(5)
  • Luis Opazo(6)
  • Hernan Aravena Tapia(7)
  • Andres Kappes(8)
  • Andrea Aguayo(cox)
03:11.08
5 4 Neste Rowing Club
  • Pekka Teittinen(1)
  • Jaakko Klang(2)
  • Panu Soitso(3)
  • Marko Lindroos(4)
  • Kai Hämäläinen(5)
  • Vesa Keso(6)
  • Kari Lindroos(7)
  • Jorma Lehtelä(8)
  • Ilona Hiltunen(cox)
03:18.00
6 3 Halmstad gymnastik och roddförening
  • Thomas Carrefors(1)
  • Kristian Andersson(2)
  • Leif Johansson(3)
  • Mattias Bengtsson(4)
  • Jim Jonsson(5)
  • Bengt Jonsson(6)
  • Roland Johanssson(7)
  • Pontus Bogren(8)
  • Alexander Ramus(cox)
03:27.28
7 5 Aalesunds Roklub
  • Edvard Devold(1)
  • Stig Kleive(2)
  • Arve Langva(3)
  • Christer Valderhaug(4)
  • Bjorn Refsum(5)
  • Thor Andersen(6)
  • Arve Helseth(7)
  • Torstein Standal(8)
  • Karoline Berset(cox)
03:39.94
309
Master M8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 09:41
Plac. # Navn Tid
1 2 MRK/SRF/ÖSS
  • Per Lövsänger(1)
  • Mikael Borgh(2)
  • Magnus Thompson(3)
  • Hans Augustsson(4)
  • Jan Johansson(5)
  • Roger Johansson(6)
  • Sigvard Eriksson(7)
  • Jörgen Nilsson(8)
  • Ulla Hellen/Gregerssson(cox)
03:06.29
2 5 NEP/COMM/ULRC/SHAN/GRC/BBC
  • Tom Dunn(1)
  • Henrik Merz(2)
  • Thomas Elwood(3)
  • David Gray(4)
  • John O Neill(5)
  • John Heaney(6)
  • Rob Forde(7)
  • Ger Sheehan(8)
  • Jonathan Malloy(cox)
03:11.56
3 6 BAAC/MRC
  • Leonard Colling(1)
  • Eric Froggatt(2)
  • Simon Lee(3)
  • James Allison(4)
  • Jon Keyte(5)
  • David Byrnes(6)
  • Huw Williams(7)
  • Mark Stewart-Woods(8)
  • Hannah Llywelyn-Davies(cox)
03:11.73
4 3 DSR/BR
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kristensen(2)
  • Søren Strange(3)
  • Mikael Espersen(4)
  • Asbjorn Levring(5)
  • Hans Jorgen Stahl(6)
  • Henrik Almegaard(7)
  • Lars Nielsen(8)
  • Lena Baden(cox)
03:16.75
5 7 BSC/BRV82
  • Guido Claessens(1)
  • Sven Krüger(2)
  • Tilmann Conrad(3)
  • Detlef Frobese(4)
  • Knut Peters(5)
  • Klaus Hartstock(6)
  • Michael Bohnsack(7)
  • Frank Buckwitz(8)
  • Lynn Artinger(cox)
03:16.89
6 4 ALLE/RKN/ORVO/HRC/ARCM
  • Gerd Brüggemann(1)
  • Markus Baron(2)
  • Christoph Dyck(3)
  • Stephan Klaus(4)
  • Andreas Bode(5)
  • Carl Stoewahse(6)
  • Heinz-Jürgen Stehr(7)
  • Ralf-Jürgen Von Daack(8)
  • Janna Brüggemann(cox)
03:19.07
7 1 L.R.V.Wetterwille
  • Klaas Van Der Laan(1)
  • Gerben De Boer(2)
  • Peter Vogelaar(3)
  • Gjalt De Haan(4)
  • Jehannes De Boer(5)
  • Kees Ditzel(6)
  • Harald Van Beilen(7)
  • Erik Van Dijk(8)
  • Susan Van Der Laan(cox)
03:21.24
309
Master M8+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 09:44
Plac. # Navn Tid
1 2 FrgG/RCT/RRV/RRK08/RRVK
  • Stephan Bub(1)
  • Thomas Wissler(2)
  • Harald Blum(3)
  • Lutz Beyer(4)
  • Klaus Winter(5)
  • Mirko Döring(6)
  • Stefan Scharf(7)
  • Wolfram Jakszt(8)
  • Andrea Albrecht(cox)
03:03.85
2 5 RV DL/Rijnland/AEN/CTH
  • Jan-bas Van Noord(1)
  • Frans Van Der Steen(2)
  • Arjen De Korver(3)
  • Marc Van Den Born(4)
  • Willem Van Ee(5)
  • Hans Marten Hazelbag(6)
  • Wim Ten Have(7)
  • Taco Bavelaar(8)
  • Krista Hoekstra(cox)
03:04.75
3 6 WSVM/SRV/RCN/HRK
  • Alwin Otten(1)
  • Erik Ring(2)
  • Wolfgang Stöcker(3)
  • Thomas Palm(4)
  • Andreas Keller(5)
  • Gerhard Kehl(6)
  • Albrecht Rosenfeld(7)
  • Gisbert Zahn(8)
  • Brokjans, Christine(cox)
03:12.81
4 1 LIKF/VRF/ARCG
  • Andris Priede(1)
  • Aivaras Karalius(2)
  • Giedrius Burneika(3)
  • Gintautas Rimkus(4)
  • Gintaras Danys(5)
  • Dainius Pavilionis(6)
  • Rimantas Andrejauskas(7)
  • Zigmantas Gudauskas(8)
  • Romualdas Žakas(cox)
03:19.64
5 3 NR/KR/Fredericia/MRK
  • Peter Rasmussen(1)
  • Brian Sørensen(2)
  • Bent Bøgh Pedersen(3)
  • Stig Nielsen(4)
  • Frede Nørskov Nielsen(5)
  • Roar Kloppenborg(6)
  • Ole Bendtsen(7)
  • Martin Kjeldsen(8)
  • Charlotte Buchwaldt(cox)
03:23.94
6 4 Mladost/VKT/VKI
  • Srecko Grubisic-Cabo(1)
  • Ante Grubisic-Cabo(2)
  • Predrag Mamlic(3)
  • Davor Gunjaca(4)
  • Drazen Sudic(5)
  • Ivica Modric(6)
  • Branko Jovanovac(7)
  • Boris Cetinic(8)
  • Milena Cipcic(cox)
03:31.07
309
Master M8+ - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 09:47
Plac. # Navn Tid
1 3 RVM/RVW/Hamm/RVD
  • Alfred Mosel(1)
  • Joachim Henkel(2)
  • Gregor Wellie(3)
  • Birger Kruse(4)
  • Ulrich Horbach(5)
  • Michael Krakor(6)
  • Thorsten Bekendorf(7)
  • Andreas Odenkirchen(8)
  • Klaus Todenhöfer(cox)
03:13.97
2 6 CDUP/VRL/scc
  • Mario Fernandes(1)
  • Fernando Lima(2)
  • Manuel Cunha(3)
  • Paulo Bastos(4)
  • Jose Esteves(5)
  • Henrique Baixinho(6)
  • Luis Faria(7)
  • João Menezes(8)
  • Tiago Restivo(cox)
03:15.73
3 2 Marlow Rowing Club
  • Adrian Mohr(1)
  • Rob Robertson(2)
  • Carl Formstone(3)
  • Malcolm Roels(4)
  • Richard Buckeridge(5)
  • Peter Stasiuk(6)
  • Edward House(7)
  • John Yeatman(8)
  • Jeremy Rowe(cox)
03:25.84
4 1 RF/BBRC
  • Ole Kongsbak(1)
  • Michael Hermansen(2)
  • Paul Kane(3)
  • Bo Jystrup(4)
  • Ole Præst Larsen(5)
  • Lars Wallin(6)
  • Bo Hartz(7)
  • Mikael Møller Hansen(8)
  • Niels Dencker(cox)
03:33.63
5 5 Fredensborg Roklub
  • Svend-Aage Nielsen(1)
  • Carsten Manniche(2)
  • Ole Bastholm Jørgensen(3)
  • Jan Nørskov Pedersen(4)
  • Kim Boergesen(5)
  • Alf Grønning Mikkelsen(6)
  • Bjørn Andersen(7)
  • Peter Frederiksen(8)
  • Hans Tapper(cox)
03:34.15
6 4 BERK/ORK
  • Ole Martin Berge(1)
  • Per Giltvedt(2)
  • Jan Sverre Nielsen(3)
  • Arjen Punter(4)
  • Espen Treider(5)
  • Christian Grosse(6)
  • Jens Christian Riis(7)
  • Morten Grepperud(8)
  • Guro Treider(cox)
03:37.77
310
Master W4X+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 09:50
Plac. # Navn Tid
1 7 RCA/Hamm/WSV Bürgel/R.G.Hansa
  • Brigitte Huhn(1)
  • Jutta Lolies(2)
  • Carola Bösinger(3)
  • Sybille Roller(4)
03:39.85
2 4 LLRC/WYC/SCP
  • Âilie Ord(1)
  • Eva Rankin(2)
  • Gillian Connal(3)
  • Sarah Payne(4)
03:46.41
3 8 Znamya/Dav/RVDA
  • Tatiana Semina(1)
  • Elze Hermans(2)
  • Yvonne Wolf(3)
  • Anneloes Russell(4)
03:49.78
4 6 TIB/SCA
  • Cristina Calo(1)
  • Laura Micocci(2)
  • Michela Daniele(3)
  • Federica Matteoli(4)
03:52.65
5 2 Ormsund Roklub
  • Line Parelius(1)
  • Zdzisia Andruszkiewicz(2)
  • Anne Cathrine Hunstad(3)
  • Eva Hansen(4)
03:54.62
6 3 Cornelis Tromp Hilversum
  • Ine Middag(1)
  • Agnes Bom(2)
  • Els Beem(3)
  • Minke Fischer(4)
03:55.24
7 5 Newport Sea Base Rowing
  • Sara Chiu(1)
  • Cecilia Schreyer(2)
  • Jeana Schott(3)
  • Kristen Chadwell(4)
04:10.78
8 1 Marlow Rowing Club
  • Geraldine Rowe(1)
  • Claire Parker(2)
  • Belinda Hopley(3)
  • Louise Manley(4)
04:17.31
310
Master W4X+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 09:53
Plac. # Navn Tid
1 2 Ruderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.
  • Ines Paddags(1)
  • Britta Fieck(2)
  • Silke Schulze(3)
  • Annette Schön(4)
03:51.02
2 5 Exeter RC/WRC
  • Laura Forrest(1)
  • Alexandra Ferguson(2)
  • Julia Wood(3)
  • Eleanor Burke(4)
03:56.11
3 7 Bagsværd Roklub
  • Kristine Bjerager Madsen(1)
  • Bente Holmquist(2)
  • Helle Johansen(3)
  • Susie Vestergaard(4)
03:57.73
4 3 Lea Rowing Club
  • Cressida Hubbard(1)
  • Joanne Baxter(2)
  • Lucy Clarke(3)
  • Geraldine O'Kane(4)
04:04.73
5 6 LRV/BRC
  • Jeannette Hengartner(1)
  • Hilde Flach(2)
  • Christine Renold(3)
  • Susanne Bagger(4)
04:12.79
6 4 Aalesunds Roklub
  • Anette Solbakk(1)
  • Synnove Devold(2)
  • Karen Boen(3)
  • Beate Helseth(4)
04:29.07
310
Master W4X+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 09:56
Plac. # Navn Tid
1 4 EKRC/NRV/WSV Bürgel/R.G.Hansa
  • Britta Hirschauer(1)
  • Manuela Damm(2)
  • Gaby Schulz(3)
  • Silke Franck(4)
03:46.16
2 1 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Tineke Lambooij(1)
  • Jorien Schreuder(2)
  • Floor Pennink(3)
  • Norah Zomerman(4)
03:53.05
3 3 Wallingford Rowing Club
  • Alice Brown(1)
  • Julia Wilks(2)
  • Karen Walker(3)
  • Katie Kapernaros(4)
03:53.30
4 7 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Helke Schüler(1)
  • Antje Ploeger(2)
  • Anke Buettenbender(3)
  • Katrin Martinen(4)
03:53.72
5 6 Ardingly Rowing Club
  • Joanna Toch(1)
  • Joanne Christine Evans(2)
  • Linda Goldsmith(3)
  • Sarah-Jane Saunders(4)
04:02.08
6 2 SandyBy/DRC/ABC/Sevrier
  • Jane Stephens(1)
  • Valérie Tyrand(2)
  • Gina Tomaseski(3)
  • Lorraine Boyle(4)
04:21.28
7 5 Aalesunds Roklub
  • Kirsti Hoeg Bjorneseth(1)
  • Sissel Standal(2)
  • Mette Kleive(3)
  • Evelyn Rorvik(4)
04:47.24
310
Master W4X+ - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 09:59
Plac. # Navn Tid
1 1 RF/LDR/CTH
  • Lise Klausen(1)
  • Inger Koch(2)
  • Mette Møller(3)
  • Alita Dekker(4)
03:37.21
2 6 RaB/KRG/SRV
  • Ingeborg Ring(1)
  • Sabine Chavez Torres(2)
  • Annette Bauer(3)
  • Edda Stöcker(4)
03:45.53
3 3 Roskilde Roklub
  • Judith Lyster(1)
  • Karen Ørnebjerg(2)
  • Mille Nissen(3)
  • Astrid Kryger(4)
03:51.38
4 2 Tideway Scullers School
  • Ann-Isabel Walker(1)
  • Catherine Nunan(2)
  • Kathryn Hickmott(3)
  • Katie Robins(4)
03:58.25
5 7 Port Chalmers United Rowing Club
  • Robyn Cameron(1)
  • Michelle Johnson(2)
  • Julie Brosnahan(3)
  • Imogen Coxhead(4)
04:05.54
6 5 Ruderclub Kaufleuten
  • Dominique Landolt(1)
  • Susanna Fischer(2)
  • Gabriela Meier(3)
  • Sue Widmer(4)
04:11.29
7 4 APSM/AlanM
  • Annette Svanberg-Miller(1)
  • Roslyn Nichol(2)
  • Lisa Letic(3)
  • Megan Boness(4)
04:30.66
310
Master W4X+ - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 10:02
Plac. # Navn Tid
1 4 RV Empor/RCF/RGG
  • Sabine Gundlach(1)
  • Elke Knauthe(2)
  • Ines Deutschland(3)
  • Andrea Boelen(4)
03:48.10
2 1 Commrcl/BGPS
  • Petris Lapis(1)
  • Jo Cook(2)
  • Mary Fenn(3)
  • Louise Street(4)
03:59.66
3 7 PCRC/Cantabs/NRC
  • Jo Canton(1)
  • Cécile Jacklin(2)
  • Lisa Ford(3)
  • Hayley Marsters(4)
04:06.69
4 5 CSW/LRC
  • Sarah Hayward(1)
  • Alyson Beauchamp(2)
  • Ruth Hambley(3)
  • Dawn Brace(4)
04:19.50
5 3 HRC/BRC
  • Claire McNeil(1)
  • Kathleen Spurr(2)
  • Jill Grove(3)
  • Sue Sirrs(4)
04:32.42
310
Master W4X+ - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 10:05
Plac. # Navn Tid
1 7 RF/RVW
  • Marianne Henney(1)
  • Dénia Amon(2)
  • Jane Hagan(3)
  • Helle Torp Eklund(4)
03:53.39
2 6 Rudergesellschaft Zürich
  • Katharina Tucek(1)
  • Jutta Coleman(2)
  • Magdalena Huerlimann(3)
  • Regula Pfirter(4)
03:58.40
3 5 Christiania Roklub
  • Kjersti Elvestad(1)
  • Antje Barsch(2)
  • Christine Höffgen(3)
  • Anita Brox(4)
04:00.32
4 4 Commrcl/RvrCty
  • Suzanne Sheridan(1)
  • Lorraine Robinson(2)
  • Barbara Hall(3)
  • Madeleine Martin(4)
04:06.06
5 1
  • Judith Burne(1)
  • Emma Gleave(2)
  • Tanya Van Der Werff(3)
  • Jacqui Parry(4)
04:11.36
6 2
  • Sharon Kelly(1)
  • Sabine Buchheister(2)
  • Patricia Coyle(3)
  • Jennifer Fitzwater(4)
04:26.52
7 3 Tiber Rowing
  • Anna Maria Cacciotti(1)
  • Alessandra Scarascia Mugnozza(2)
  • Antonella Menichelli(3)
  • Carla Picone(4)
04:50.95
311
Master M2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 10:08
Plac. # Navn Tid
1 4 Berliner Ruder-Club
  • Helmut Krause(1)
  • Hans-Ulrich Schmied(2)
03:45.44
2 5 LR/MSR
  • John Knudsen(1)
  • Glenn Frank(2)
03:52.84
3 7 RCFH/BRC
  • Rolf Meyer(1)
  • Andreas Chiquet(2)
04:04.79
4 2 Bewdley Rowing Club
  • Ed Mol(1)
  • Paul Warnett(2)
04:16.21
5 3 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Hercilio Amaral(1)
  • Valmir Braz Da Silva(2)
04:17.31
6 8 Stockholms Roddförening
  • Eli Zlotnik(1)
  • Bjarke Rosenberg(2)
04:57.23
7 6 Ilva Bagnoli
  • Guido D'alessio(1)
  • Guido Morelli(2)
05:04.79
311
Master M2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 10:11
Plac. # Navn Tid
1 3 De Maas/CTH
  • Martijn Rom Colthoff(1)
  • Frank Verhulst(2)
03:47.28
2 6 Aalesunds Roklub
  • Helge Refsnes(1)
  • Karsten Almaas(2)
03:57.15
3 2 Dankai/JBC
  • Teruki Ikeda(1)
  • Yoshio Kodama(2)
04:00.06
4 4 NRC/CRC
  • Bernie Meeghan(1)
  • Seamus Keating(2)
04:16.20
5 1 Marlow Rowing Club
  • John Hill(1)
  • Chris Lenton(2)
04:21.87
6 8 Danske Studenters Roklub
  • Jens Rokkedal(1)
  • Jan Cederkvist(2)
04:24.21
7 7 The Core Canottaggio Sabaudia
  • Vincenzo Capuano(1)
  • Paolo Caracciolo Di Brienza(2)
04:26.63
8 5 Hallesche-Rvg. Böllberg und Nelson
  • Wolfgang Knoergen(1)
  • Lutz Beccard(2)
04:32.70
311
Master M2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 10:14
Plac. # Navn Tid
1 4 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Luiz Carlos Melo(1)
  • Carlos Dutra(2)
03:52.51
2 8 Limburger Club für Wassersport
  • Klaus Schuy(1)
  • Werner Gläser(2)
03:56.57
3 6 Cornelis Tromp Hilversum
  • Gerard Hissink Muller(1)
  • Paul De Haan(2)
04:05.31
4 7 Rowing Club Prienu Nemunas
  • Alvydas Varnas(1)
  • Raimundas Kernazickas(2)
04:20.37
5 1 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Kenji Yamada(1)
  • Koichi Komuro(2)
04:29.06
6 3 Ilva Bagnoli
  • Luigi De Martino(1)
  • Antonio Di Maria(2)
04:31.73
7 2 Llandaff Rowing Club
  • Stewart Griffiths(1)
  • Garwyn Brace(2)
04:33.47
8 5 Stockholms Roddförening
  • Bengt Therner(1)
  • Ola Larsson(2)
04:50.72
311
Master M2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 10:17
Plac. # Navn Tid
1 3 ROC/LIA
  • Richard Anderson(1)
  • Raimund Haberl(2)
03:48.17
2 4 RK/RK
  • Leif Browall(1)
  • Bengt Nilsson(2)
03:50.84
3 7 RCS/RGG
  • Emil Putz(1)
  • Lothar Kokoschka(2)
03:57.63
4 5 Helsingør Roklub
  • Per Boalth Rasmussen(1)
  • Ole Boalth Rasmussen(2)
04:02.07
5 6 Roeivereniging Rijnland
  • Kees De Bruijn(1)
  • Peter Reimer(2)
04:09.40
6 1 Sudbury Rowing Club
  • David Wasse(1)
  • Jeremy Milbank(2)
04:10.16
7 8 Fana Roklubb
  • Egil Hop(1)
  • Tor Solberg(2)
04:10.78
8 2 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Seiji Watanabe(1)
  • Toshio Shimada(2)
04:49.50
311
Master M2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 10:20
Plac. # Navn Tid
1 8 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Huib De Boer(1)
  • Bertus Blom(2)
03:55.53
2 5 Christiania Roklub
  • Øyvin Brøymer(1)
  • Iver Hoy(2)
03:56.69
3 2 British Transport Commission Rowing Club
  • Ray Green(1)
  • Steve Wardell(2)
04:03.15
4 7 LBV/CRC
  • Roger Shellman(1)
  • Robert Miller(2)
04:05.80
5 3 Breisacher Ruderverein e.V.
  • Jörg Hennig(1)
  • Ian Tucker(2)
04:12.11
6 6 Phoenix Rowing Club
  • Jon Lovejoy(1)
  • David Ellis(2)
04:17.95
7 4 MOS-2/WARMIA
  • Jerzy Kiela(1)
  • Tadeusz Sawicki(2)
04:30.98
8 1 Nagoya Rowing Club
  • Kato Motoyasu(1)
  • Aso Yoshiyuki(2)
04:50.95
311
Master M2X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 10:23
Plac. # Navn Tid
1 2 Lemvig/HRC
  • Ole Roemer(1)
  • Jørgen Jensen(2)
03:57.86
2 4 Strela
  • Mikhail Bobrov(1)
  • Sergei Pozdeev(2)
04:02.13
3 7 Ardingly Rowing Club
  • Ian Andrews(1)
  • Colin Barratt(2)
04:03.77
4 6 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Kenichiro Akiyama(1)
  • Keisuke Suzuki(2)
04:12.53
5 1 RUA/NRR
  • Reinhard Soika(1)
  • Christian Krabel(2)
04:19.64
6 3 Adelaide University Boat Club
  • Henry Newland(1)
  • Ian Munro(2)
04:24.78
7 8 TS-ÅR/NRC
  • Aimo Järvinen(1)
  • Matti Salminen(2)
04:25.73
311
Master M2X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-10 10:26
Plac. # Navn Tid
1 3 TUE/LRC
  • Werner Rösch(1)
  • Wilhelm Dieter(2)
04:00.27
2 5 PRC/SCZ
  • Fritz Wilkening(1)
  • Dölf Steiner(2)
04:08.09
3 4 Ardingly Rowing Club
  • Steven Denley-Hill(1)
  • Slavo Radosevic(2)
04:09.16
4 7 AR/RR
  • Jeppe Meinert(1)
  • Jan Sørensen - Slet/data(2)
04:10.88
5 2 FR/Nshore
  • Kim Rudder(1)
  • Terkel Jespersen(2)
04:25.71
6 1 Christiania Roklub
  • Gerhard Dürbeck(1)
  • Jul Olsen(2)
04:35.64
7 8 Club de Regatas "Lima"
  • Gustavo De La Puente(1)
  • Jaime Crosby(2)
04:38.44
8 6 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Tsuneyasu Nakamura(1)
  • Masahiko Goda(2)
04:49.27
311
Master M2X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-10 10:29
Plac. # Navn Tid
1 6 QBC/WRC
  • Tom Bishop(1)
  • Charles Parry(2)
03:56.76
2 2 The Bedford Rowing Club
  • Michael Harris(1)
  • David Catlin(2)
04:01.53
3 7 Fana Roklubb
  • Gunnar Foss(1)
  • Jon Schjelderup(2)
04:05.68
4 1 RTK/RTHC
  • Janis Rodmanis(1)
  • Dieter Norrenberg(2)
04:07.13
5 4 KS AZS-AWF
  • Jacek Dabrowski(1)
  • Ernst Grocki(2)
04:10.79
6 3 Roeivereniging Rijnland
  • Willem Handels(1)
  • Ernst Ford(2)
04:20.68
7 5 Nouseikai-Tsurumigawa
  • Yoshio Otani(1)
  • Nakao Shibata(2)
04:28.31
8 8 Canberra Rowing Club
  • John Daley(1)
  • Graham Humphries(2)
04:34.89
311
Master M2X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-10 10:32
Plac. # Navn Tid
1 8 Occoquan International
  • Charlie Hamlin(1)
  • John Van Blom(2)
03:59.15
2 6 CR/CBC
  • Henry Hamilton(1)
  • Stein Randsborg(2)
04:11.91
3 2 Drammen Roklubb
  • Stein Gunnar Hoff(1)
  • Hans Petter Rasmussen(2)
04:15.61
4 5 CLD/SABC
  • John Munro(1)
  • Lesley Thomas Johnston(2)
04:24.19
5 7 Ruderclub Greifensee
  • Thomas Kroner(1)
  • Piet De Boer(2)
04:35.40
6 4 RCFH/RCW
  • Uwe Kühne(1)
  • Georg Schlingbäumer(2)
05:11.71
312
Master W4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 10:47
Plac. # Navn Tid
1 2 KRCUK/BBLRC/FR/HOOP
  • Jackie Darling(1)
  • Merete Boldt(2)
  • Els Van Dam(3)
  • Birgith Sims(4)
  • Hilary Cook(cox)
04:20.01
2 1 Rvrside/Canbrra
  • Margret Schedeit(1)
  • Janet Lawrenson(2)
  • Judi Walsh(3)
  • Waltraud Parker(4)
  • Deb Cook(cox)
04:25.45
1 4 TU Dresden/Minden/FR/CRC
  • Lizzie Haastrup(1)
  • Veronika Zimmert(2)
  • Christel Lutter(3)
  • Mary Jane Wurster(4)
  • Deborah Bregenzer(cox)
04:53.98
3 3 MRC/ARC
  • Kit Aaboe(1)
  • Mary Wooten(2)
  • Lindie Rudover(3)
  • Penny Hawkey(4)
  • S. A. O'Connor(cox)
05:16.70
313
Master M2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 10:50
Plac. # Navn Tid
1 1 Minerva Bath Rowing Club
  • Arnold Cooke(1)
  • Klaus Riekemann(2)
04:31.86
2 3 Skjold RC
  • Flemming Bay(1)
  • John Erik Jensen(2)
04:56.61
3 2 RCT/BRC
  • Klaus Schmidt(1)
  • Vojin Tatic(2)
05:01.80
1 6 Nottingham Rowing Club
  • William Payne(1)
  • Mike Collier(2)
05:26.67
2 5 Nagamb/Nshore
  • John James(1)
  • Walter Howell(2)
05:52.84
314
Master M1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 10:56
Plac. # Navn Tid
1 2 Nizhny Novgorod
  • Dmitrii Pavlov(1)
03:50.42
2 3 Sorø Roklub
  • Christian Molvig(1)
03:55.07
3 8 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Thomas Dobbert(1)
04:00.48
4 4 Trollhättans Roddsällskap
  • Joakim Swahn(1)
04:03.45
5 1 Ruderclub Protesia Hamburg
  • Hagen Ohltmann(1)
04:09.54
6 5 Cercle Nautique de France
  • Monasterio Franck(1)
04:12.54
7 6 Lea Rowing Club
  • Thomas Wei(1)
04:16.36
8 7 Grêmio Náutico União
  • Jossiano Leal(1)
04:52.92
314
Master M1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 10:59
Plac. # Navn Tid
1 2 Rudervereinigung Dessau e.V
  • Carsten Albert(1)
03:50.80
2 1 Club de Deportes Nauticos Estrella Blanca
  • Dieter Bartsch(1)
03:58.04
3 4 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Andrew Young(1)
04:01.64
4 7 Veslaski klub Bled - Rowing Club Bled
  • Jernej Slivnik(1)
04:05.28
5 3 Clube de Regatas Bandeirantes
  • Luis Ribeiro Costa(1)
04:08.85
6 6 STW Szczecin
  • Dominik Michalski(1)
04:21.19
7 5 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Alexander Liedtke(1)
04:29.75
314
Master M1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 11:02
Plac. # Navn Tid
1 8 Wiener Ruderclub Donaubund
  • Marko Milodanovic(1)
03:54.11
2 6 Aalesunds Roklub
  • Johan Myklebust(1)
03:58.54
3 4 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Maxsim Valeev(1)
04:04.02
4 7 Rudergesellschaft Wiking Berlin
  • Till Andreesen(1)
04:22.30
5 2 FRIENDS OF THE SEA
  • Ioannis Bitos(1)
04:30.96
6 3 Melbourne Argonauts Rowing Club
  • Tony Rogers(1)
04:39.88
7 5 Türk balıkadamlar spor kulübü
  • Serdar Kandemir(1)
04:51.98
314
Master M1X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 11:05
Plac. # Navn Tid
1 5 Veslacki klub Zagreb
  • Ante Ramadan(1)
03:52.85
2 4 Leicester Rowing Club
  • David Smith(1)
03:53.07
3 3 Hallesche-Rvg. Böllberg und Nelson
  • Carsten Küttner(1)
03:57.64
4 6 A.C.S. NADA FLORILOR
  • Adamovici Sebastian(1)
04:11.32
5 1 Cercle Nautique de France
  • Dourdet Sebastien(1)
04:21.65
6 7 Arkote Arraun Taldea
  • David Viñas Rocillo(1)
04:29.35
7 2 Paysandu Sport Club
  • Miguel Gustavo Carvalho Brasil(1)
04:44.32
314
Master M1X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 11:08
Plac. # Navn Tid
1 5 English Rowing Club
  • Aleksandr Kabailov(1)
03:50.70
2 4 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Kees Hooft(1)
03:54.87
3 1 Rudergemeinschaft Rotation Berlin eV.
  • Andreas Gädicke(1)
03:57.36
4 2 KS Posnania RBW
  • Gerard Bednarek(1)
04:00.66
5 3 Société Aviron Fribourg
  • Christophe Campolini(1)
04:05.75
6 6 St Michaels Rowing Club
  • Stuart McDonnell(1)
04:07.90
314
Master M1X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 11:11
Plac. # Navn Tid
1 1 Roeivereniging De Laak
  • Petr Mitas(1)
03:55.27
2 2 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Mikhail Yurchenko(1)
03:59.22
3 7 Moss Roklubb
  • Dag Marthinsen(1)
04:00.30
4 5 KS Posnania RBW
  • Pawe? Szczepaniak(1)
04:03.29
5 4 Neste Rowing Club
  • Panu Soitso(1)
04:10.31
6 6 Ruderclub Protesia Hamburg
  • Jan Zamow(1)
04:15.55
7 3 Sporting Clube Caminhense
  • Paulo Jorge Martins De Lima(1)
04:18.62
314
Master M1X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-10 11:14
Plac. # Navn Tid
1 2 Whitemarsh Boat Club
  • Keith Wobeser(1)
03:58.29
2 6 Wiener Ruderclub Lia
  • Matthias Schreiner(1)
03:58.60
3 5 Klub Sportowy AZS-AWF Warszawa
  • Robert Antonik(1)
04:07.06
4 4 Akademiska Roddföreningen
  • Håkan Rehle(1)
04:09.32
5 1 Roskilde Roklub
  • Hellmuth Stuven(1)
04:15.74
6 7 club natacio banyoles
  • Xavi Boix Angelats(1)
04:19.53
314
Master M1X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-10 11:17
Plac. # Navn Tid
1 3 Grasshopper Club Zurich
  • Michael Benn(1)
03:57.64
2 1 Jenaer Kanu- und RV
  • Lahne Torsten(1)
03:59.59
3 7 Sorø Roklub
  • Lars Bo Andersen(1)
04:08.85
4 5 Ruder-Riege der Turngemeinde in Berlin 1848 e.V.
  • Stephan Doering(1)
04:10.44
5 4 Instituto Politecnico Nacional
  • Klaus Rasmussen(1)
04:15.73
314
Master M1X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-10 11:20
Plac. # Navn Tid
1 2 Landshuter Ruderverein
  • Olaf Klein(1)
03:56.12
2 1 Hammarby IF Roddförening
  • Yves Wuilmart(1)
04:00.36
3 5 Commercial Rowing Club
  • Denis Crowley(1)
04:04.33
4 3 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Boris Lesyuk(1)
04:04.97
5 4 Kherson Rowing Club Masters
  • Iurii Plis(1)
04:12.94
315
Master M4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 11:23
Plac. # Navn Tid
1 4 FEC/LIA
  • Hans Küng(1)
  • Raimund Haberl(2)
  • Attila Strochmayer(3)
  • Laszlo Kokas(4)
03:30.53
2 6 COMM/BBC
  • Fran O Toole(1)
  • Colin Hunter(2)
  • Colin Dickson(3)
  • Donal Mc Guinness(4)
03:34.32
3 2 Ruderklub am Baldeneysee e.V. Essen
  • Karl-Heinz Kroll(1)
  • Peter Liedgens(2)
  • Roland Rottländer(3)
  • Jürgen Böning(4)
03:41.41
4 1 JASON Roeivereniging
  • Wim Jan Ligtenberg(1)
  • Kees Stuyt(2)
  • Paul Valkenburg(3)
  • Jan Peter Van Leeuwen(4)
03:43.13
5 7 CDUP
  • Manuel Cunha(1)
  • Fernando Lima(2)
  • Luis Faria(3)
  • João Menezes(4)
03:49.10
6 3 Ardingly Rowing Club
  • David Reed(1)
  • Michael Howe(2)
  • Slavo Radosevic(3)
  • David Phillips(4)
03:49.65
7 5 Jönköpings Roddsällskap
  • Johan Wretling(1)
  • Mats Jangefors(2)
  • Kenneth Alfelt(3)
  • Lars Lindén(4)
03:57.17
315
Master M4- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 11:26
Plac. # Navn Tid
1 2 CRR/CNRP
  • Andres Fernandez Madero(1)
  • Gerardo Bufarull(2)
  • Eduardo Calvagna(3)
  • Ruben Tamagnone(4)
03:39.65
2 3 HR/ORK/NSR
  • Hans-Jørgen Arvesen(1)
  • Rolf Thorsen(2)
  • Hans Magnus Grepperud(3)
  • Sverre Løken(4)
03:42.56
3 6 NEP/COMM/OC/GRC
  • Gerry Murphy(1)
  • John Hudson(2)
  • Adrian Mccallion(3)
  • Michael Heavey(4)
03:42.69
4 4 Commrcl/BGPS
  • Joergen Bloch(1)
  • Stefan Szylkarski(2)
  • Bill McDonnell(3)
  • Ian Holzberger(4)
03:46.73
5 5 Marlow Rowing Club
  • Carl Formstone(1)
  • Malcolm Roels(2)
  • Peter Stasiuk(3)
  • Edward House(4)
04:01.66
6 1 RRTVW/RCT/SCBK
  • Matthias Andreowsky(1)
  • Peter Klingsporn(2)
  • Frank Borchardt(3)
  • Uwe Dünze(4)
04:15.19
315
Master M4- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 11:29
Plac. # Navn Tid
1 6 Occoquan International
  • Chris Shinners(1)
  • Jim Lowe(2)
  • Daniel Johnson(3)
  • Greg Benning(4)
03:33.21
2 3 Veslarský klub Slavia Praha
  • Rostislav Blahout(1)
  • Jirí Knopp(2)
  • Josef Sulc(3)
  • Jirí Mak(4)
03:35.20
3 4 RCFH/RaB/Minden/BRC
  • Andreas Fischer(1)
  • Ulrich Wagner(2)
  • Raimund Kruse(3)
  • Till Heyer-Stuffer(4)
03:41.20
4 1 Quintin Boat Club
  • Huw Jones(1)
  • Steve Aquilina(2)
  • Geoff Peel(3)
  • Ian Hyslop(4)
03:44.84
5 2 MRK/ÖSS
  • Jan Nicklasson(1)
  • Per Hurtig(2)
  • Lars Åke Lindquist(3)
  • Göran Johansson(4)
03:54.56
6 5 Skjold RC
  • Ulrik Bang(1)
  • Francesco Gonella(2)
  • Giovanni Bendandi(3)
  • Marco Mura Alberti(4)
04:14.61
315
Master M4- - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 11:32
Plac. # Navn Tid
1 3 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Valdis Meikaliss(2)
  • Igor Anisimov(3)
  • Marinus Lek(4)
03:34.21
2 5 Kungälvs Roddklubb
  • Lars-olof Löfman(1)
  • Jan Andersson(2)
  • Claes Hugoson(3)
  • Christer Corneliusson(4)
03:38.35
3 4 Veslarský klub Slavia Praha
  • Jan Stancl(1)
  • Josef Prachar(2)
  • Dobromil Nenutil(3)
  • Pavel Lorenc(4)
03:40.58
4 1 Sport Club Corinthians Paulista
  • Massimo Rodorigo(1)
  • Marco A Martins(2)
  • Jose Mousinho Da Silveira(3)
  • Dorival S Torres(4)
03:40.83
5 6 RVO/Rude/DRV/CRC
  • Wolfgang Popp(1)
  • Volker Willsch(2)
  • Ulrich Groffy(3)
  • Frank Kerkhof(4)
03:41.47
6 2 ARC/UTH/Hen
  • Jeremy Dobbin(1)
  • Clive Cooper(2)
  • Shawn Collinson(3)
  • Ray Wilson(4)
03:54.28
316
Master W2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 11:35
Plac. # Navn Tid
1 5 KS Posnania RBW
  • Agata Wenc-Czarkowska(1)
  • Larysa Szczepaniak(2)
04:03.50
2 2 Daugava
  • Vineta Lupika(1)
  • Anda Kundzina(2)
04:04.63
3 3 Zwolsche
  • Helena Nilsson(1)
  • Maaike Hibma(2)
04:05.97
4 6 Ruderclub Uster
  • Claudia Sewerin(1)
  • Copes Petra(2)
04:07.18
5 1 Bestumkilen Roklubb
  • Marte Radmann(1)
  • Ingrid Motzfeldt(2)
04:16.68
6 4 Lyngby Roklub
  • Laila Hyldedahl Kjærgaard(1)
  • Stine Louise Jeppe Knudsen(2)
04:19.02
7 7 Rudergesellschaft Kassel 1927 eV
  • Svenja Thies(1)
  • Claudia Meeder(2)
04:22.12
8 8 Valkeakosken Vesiveikot
  • Tiina Ojala(1)
  • Anne Lahtinen(2)
04:28.91
316
Master W2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 11:38
Plac. # Navn Tid
1 1 Roforeningen KVIK
  • Astrid Haastrup(1)
  • Sarah Lauritzen(2)
04:05.76
2 2 Schweriner Rudergesellschaft
  • Kirstin Pingel(1)
  • Susanne Krenzien(2)
04:16.69
3 6 Winnipeg Rowing Club
  • Sheila Wilson-Kowal(1)
  • Vanessa Brown(2)
04:17.19
4 8 Barcelona club de rem
  • Laia Cisteró Fortuny(1)
  • Natalia Male Alcalde(2)
04:27.92
5 7 Killer whale rowing club
  • Maki Inutsuka(1)
  • Chieko Takatani(2)
04:29.13
6 5 Rowing Club Mulhouse
  • Aurelia Gerber(1)
  • Florence Kovacs(2)
04:32.35
7 3 Mladost RC
  • Tihana Vrankovic Skoko(1)
  • Lovorka Grgec Bermanec(2)
04:44.36
8 4 Christiania Roklub
  • Karine Thorsell Hansen(1)
  • Elisabeth Danielsen(2)
04:58.32
316
Master W2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 11:41
Plac. # Navn Tid
1 7 CRC/WSV Bürgel
  • Judikje Scheffer(1)
  • Sybille Roller(2)
04:05.24
2 4 HOOP/Rijnland
  • Peggy Tolk(1)
  • Jannemieke Ter Horst(2)
04:09.63
3 5 CR/DRM
  • Kristine Bjerknes(1)
  • Kristine Klaveness(2)
04:10.68
4 3 Roskilde Roklub
  • Mille Nissen(1)
  • Astrid Kryger(2)
04:11.67
5 2
  • Maija Erkolahti(1)
  • Marika Laaksonen(2)
04:21.45
6 6 Ruderclub Nürtingen
  • Karin Hirning(1)
  • Sylvia Assmann(2)
04:34.89
7 8 Lyngby Dameroklub
  • Christel Nyegaard Engedal(1)
  • Tine Christensen(2)
04:44.50
8 1 Aalesunds Roklub
  • Catherine Hansen(1)
  • Bodil Saure Vegsund(2)
04:47.04
316
Master W2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 11:44
Plac. # Navn Tid
1 4 Cornelis Tromp Hilversum
  • Eveline Veraart(1)
  • Inge Nijhuis(2)
04:12.56
2 3 Køge R/NRV
  • Anna Karina Gravad(1)
  • Anette Lindberg Friedrichsen(2)
04:12.74
3 7 RHKYC/WRC
  • Emily Booker(1)
  • Alexandra Bidlake(2)
04:14.35
4 6 RC Havel Brandenburg
  • Annette Sturm(1)
  • Lissy Leue(2)
04:18.49
5 5 Hammarby IF Roddförening
  • Andrea Fiene(1)
  • Ida Andersson(2)
04:25.06
6 1 SMARK
  • Kristina Björknäs(1)
  • Anna Mahlamäki(2)
04:28.32
7 2 CR/BERK
  • Irene Gaarud(1)
  • Elisabeth Couto(2)
04:58.90
316
Master W2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 11:47
Plac. # Navn Tid
1 5 Klub veslařů mělnických 1881
  • Zuzana Valsova(1)
  • Pavla Hájková(2)
04:06.82
2 7 Milton Keynes Rowing Club
  • Helen Marshall(1)
  • Jenny Searle(2)
04:09.89
3 6 Mölndals Roddklubb
  • Eva Skoow(1)
  • Katarina Maiqvist(2)
04:11.01
4 2 SV Energie Berlin Abt. Rudern
  • Grit Funke(1)
  • Sabine Winkler(2)
04:11.20
5 4 Reial Club Nautic de Tarragona
  • Gloria Queralt Salvat(1)
  • Misericordia Vilallonga Olesti(2)
04:17.15
6 3 Danske Studenters Roklub
  • Karin Bodelund(1)
  • Karen Leth Jensen(2)
04:23.00
7 1 Aalesunds Roklub
  • Beate Eriksen(1)
  • Kari Andreassen(2)
04:33.75
316
Master W2X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 11:50
Plac. # Navn Tid
1 1 Strathclyde Park
  • Gillian Connal(1)
  • Âilie Ord(2)
04:03.75
2 7 Sorø Roklub
  • Ruth Koester(1)
  • Linda Milling(2)
04:15.30
3 5 KRK/VRK
  • Ann-Kristn Karlsson(1)
  • Lena Hålgärde Lindberg(2)
04:23.05
4 3 Halifax Rowing Club
  • Sue Sirrs(1)
  • Lara Fenton(2)
04:23.34
5 2 Basler Ruder-Club
  • Flora Duchow(1)
  • Eva Keller(2)
04:25.79
6 6 Schweriner Rudergesellschaft
  • Ines Schulz(1)
  • Martina Ocik(2)
04:26.64
7 4 Bestumkilen Roklubb
  • Anne Sofie Fet(1)
  • Lise Charlotte Juvet(2)
04:40.69
317
Master M1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 11:53
Plac. # Navn Tid
1 5 Seta Rowing Club
  • Atsuji Adachi(1)
04:27.89
2 1 Roeivereniging Rijnland
  • Henk Stefels(1)
04:40.61
3 6 Roforeningen KVIK
  • John Grunwald(1)
04:42.31
4 3 Dresdner Ruderverein e.V.
  • William Clapp(1)
04:59.10
5 2 Clydesdale ARC
  • Lesley Thomas Johnston(1)
05:01.07
6 7 St. Andrew Boat Club
  • John Munro(1)
05:09.06
7 8 Phoenix Rowing Club
  • Jon Lovejoy(1)
05:17.55
317
Master M1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 11:56
Plac. # Navn Tid
1 4 Veslacki klub Jarun
  • Rikardo Grzunov(1)
04:36.15
2 3 Fredericia Roklub
  • Hans-Werner Mortensen(1)
04:39.85
3 7 Aviron Château-Thierry-02
  • Jean-Claude Goerens(1)
04:49.44
4 8 Christiania Roklub
  • Truls Lindemann(1)
04:59.91
5 2 Upper Thames Rowing Club
  • Tim Davies(1)
05:01.26
6 5 Rowing club "Znamya", St.Petersburg
  • Sergey Mineev(1)
05:04.75
7 6 Uozaki Rowing Club
  • Iwao Yokoyama(1)
06:03.94
317
Master M1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 11:59
Plac. # Navn Tid
1 5 Berkeley Paddling & Rowing Club
  • Daniel Bort(1)
04:30.69
2 6 Roeivereniging Rijnland
  • Daan D' Hoore(1)
04:33.77
3 4 Randers Roklub
  • Jan Sørensen - Slet/data(1)
04:37.55
4 8 lee valley RC
  • Tony Corcoran(1)
04:42.13
5 7 Holstebro RC
  • Ole Roemer(1)
04:48.79
6 1 Aviron de Sevrier - Rive Gauche
  • Roger Lavy(1)
05:03.13
7 2 Ruder-Club Favorite Hammonia
  • Georg Schlingbäumer(1)
05:56.68
317
Master M1X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 12:02
Plac. # Navn Tid
1 2 Kasteler Ruder-undKanugesellschaft1880 e.V.
  • Klaus Opitz(1)
04:37.45
2 6 Carlow Rowing Club
  • Anthony Dooley(1)
04:43.59
3 7 Ängelholms RK
  • Leif Browall(1)
04:46.41
4 5 Lyngby Roklub
  • Hans Nohr(1)
04:50.28
5 4 USV TU Dresden Abt. Rudern
  • Christian Sommer(1)
05:02.10
6 8 Tomon Rowing Club, Japan
  • Teruyuki Hanabusa(1)
05:07.30
7 1 Rowing Club Prienu Nemunas
  • Alvydas Varnas(1)
05:10.75
317
Master M1X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 12:05
Plac. # Navn Tid
1 3 Cornelis Tromp Hilversum
  • Fred Duin(1)
03.52.0
2 7 Fredericia Roklub
  • Aage Pedersen(1)
04:36.0
3 1 Bærum Roklubb
  • Alv Heitmann(1)
04:41.0
4 6 British Transport Commission Rowing Club
  • Dave Wyatt(1)
04:54.0
5 4 Fredensborg Roklub
  • Alf Grønning Mikkelsen(1)
04:55.0
6 2 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Konrad Ebert(1)
04:58.0
7 5 Rudergesellschaft Heidelberg 1898 e.V.
  • Siegfried Lang(1)
05:08.0
8 8 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Seiji Watanabe(1)
05:11.0
317
Master M1X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 12:08
Plac. # Navn Tid
1 1 Marin Rowing Association
  • Landon Carter(1)
04:34.71
2 7 Crefelder RC
  • Werner Busch(1)
04:35.77
3 3 Rowing Club Academija Remigum
  • Karolis Nutautas(1)
04:53.89
4 2 British Transport Commission Rowing Club
  • Ray Green(1)
05:10.28
5 4 ZRZV Isala
  • Thomas Marien(1)
05:13.32
6 5 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Norie Matsuno(1)
05:34.09
318
Master M4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 12:14
Plac. # Navn Tid
1 8 Regatas Rosario
  • Nestor Bodetto(1)
  • Carlos Maknis(2)
  • Marcos Morales(3)
  • Gabriel Scortichini(4)
  • Amy Michaud(cox)
03:25.77
2 1 BRC/RCHB
  • Jens Beilfuss(1)
  • Guido Kutscher(2)
  • Günter Rudolf(3)
  • Lars Beilfuss(4)
  • Uwe Liedtke(cox)
03:27.09
3 3 Minerva Bath Rowing Club
  • Serryth Colbert(1)
  • Matt Clayton(2)
  • Glen Sullivan(3)
  • Charlie Taylor(4)
  • Alice Morrey(cox)
03:28.13
4 2 St Michaels Rowing Club
  • James Harrington(1)
  • Stuart McDonnell(2)
  • Brian McInerney(3)
  • David Smalle(4)
  • Evan Kiely(cox)
03:35.74
5 6 Seeclub Zürich
  • Felix Meyer(1)
  • Dani Tschopp(2)
  • Christian Ernst(3)
  • Alex Hurst(4)
  • Maries Van Den Broek(cox)
03:42.18
6 7 COMM/ULRC/SHAN/CSTLC
  • Kim Turpin-Williams(1)
  • Colin Byrne(2)
  • Rob Forde(3)
  • Ger Sheehan(4)
  • Jonathan Malloy(cox)
03:44.69
7 5 Aalesunds Roklub
  • Arve Langva(1)
  • Christer Valderhaug(2)
  • Erik Dyb Liaaen(3)
  • Rolf-Anders Haaberg(4)
  • Olida Nesset(cox)
03:55.72
8 4 Veslarský klub Bohemians Praha
  • Vaclav Pechek(1)
  • Petr Kudera(2)
  • Vít Janouš(3)
  • Jiri Cigler(4)
  • Romana Loušová(cox)
03:56.17
318
Master M4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 12:17
Plac. # Navn Tid
1 8 ARVL/HRBN
  • Dirk Luther(1)
  • Bernhard Klöter(2)
  • Michael Schlüter(3)
  • Ulf Sauerbrey(4)
  • Holger Geisler(cox)
03:32.79
2 7 Monmouth Rowing Club
  • James Allison(1)
  • Simon Lee(2)
  • Mark Stewart-Woods(3)
  • Leonard Colling(4)
  • Morgan Baynham-Williams(cox)
03:33.11
3 1 Fermoy Rowing Club
  • Shane Donnellan(1)
  • Michael Donnellan(2)
  • Brian Cliffe(3)
  • John Hurley(4)
  • Breffni Harris(cox)
03:33.87
4 6 Aalesunds Roklub
  • Stig Kleive(1)
  • Christian Tolfsby(2)
  • Johan Myklebust(3)
  • Are Berset(4)
  • Karoline Berset(cox)
03:37.60
5 2 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Hans Damen(1)
  • Huibert Baud(2)
  • Hans De Koningh(3)
  • Stephan Bon(4)
  • Florien Molendyk(cox)
03:38.80
6 3
  • Thomas Veraguth(1)
  • Serge Reinacher(2)
  • Matthias Mahlmann(3)
  • Michael Schmidt(4)
  • Alina Brushnevska(cox)
03:45.68
7 5 Akademischer Ruderclub Würzburg
  • Hugo Janeba(1)
  • Elzio Barbosa Rodrigues(2)
  • Jose Mousinho Da Silveira(3)
  • Paulo Haipek(4)
  • Petra Ehinger(cox)
03:47.82
8 4 RVM/RVW/Hamm
  • Gregor Wellie(1)
  • Birger Kruse(2)
  • Thorsten Bekendorf(3)
  • Joachim Henkel(4)
  • Christiane Horbach(cox)
03:48.17
318
Master M4+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 12:20
Plac. # Navn Tid
1 4 RCT/RRV/RRVK
  • Klaus Winter(1)
  • Mirko Döring(2)
  • Stefan Scharf(3)
  • Wolfram Jakszt(4)
  • Andrea Albrecht(cox)
03:27.49
2 8 SAK
  • Lauri Pind(1)
  • Tanel Kliiman(2)
  • Urmas Hein(3)
  • Indrek Salk(4)
  • Thea Miilberg(cox)
03:28.16
3 1 Frankfurter Rudergesellschaft Germania
  • Thomas Lange(1)
  • Thomas Wissler(2)
  • Jürgen Blatzheim(3)
  • Stephan Bub(4)
  • Esther Kilthau(cox)
03:30.43
4 6 Mykolayiv Oblast Boat Racing Federation
  • Serhiy Horbachuk(1)
  • Sergei Chebanov(2)
  • Iurii Loshchylov(3)
  • Oleksandr Huliy(4)
  • Mikhail Chebanov(cox)
03:39.58
5 2 Galway Rowing Club
  • Tim Breen(1)
  • Mike Gaffney(2)
  • Thomas Elwood(3)
  • Sean Heaney(4)
  • Malachy McGlynn(cox)
03:42.60
6 7 AZS Politechnika Wroclaw
  • Artur Stachura(1)
  • Zdzislaw Piatek(2)
  • Jaroslaw Zelazko(3)
  • Andrzej Nakonieczny(4)
  • Martyna Karol(cox)
03:47.33
7 5 LRC/HBC/RAF
  • Iain Rickerby(1)
  • Bruce Margetts(2)
  • Chris Morrill(3)
  • Jim Sockell(4)
  • Cas Wootten(cox)
03:57.02
8 3 Stourport boat club
  • Stephen Fuller(1)
  • Andrew Morris(2)
  • Peter Lashford(3)
  • Duncan Gwilliam(4)
  • Nikki Holbeach(cox)
04:03.97
319
Master W4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 12:23
Plac. # Navn Tid
1 3 Veslarský klub Slavia Praha
  • Ivana Varhulíková(1)
  • Oldriska Pekná(2)
  • Zdenka Norková(3)
  • Hedvika Malecková(4)
03:57.79
2 4 DRV/RV Empor/RGG
  • Sabine Gundlach(1)
  • Katharina Schubert(2)
  • Ines Deutschland(3)
  • Andrea Boelen(4)
04:02.38
3 5 ARD
  • Ursula Tanner(1)
  • Joanna Toch(2)
  • Marianne Henney(3)
  • Joanna Searle(4)
04:02.93
4 7 Commrcl/RvrCty
  • Barbara Hall(1)
  • Louise Street(2)
  • Suzanne Sheridan(3)
  • Lorraine Robinson(4)
04:11.42
5 6 PCRC/NRC
  • Sarah Royles(1)
  • Jill Titterton(2)
  • Lisa Ford(3)
  • Jo Canton(4)
04:11.90
6 2 Marlow Rowing Club
  • Belinda Ford(1)
  • Helen Thompson(2)
  • Jayne Thomas(3)
  • Alex Kennett(4)
04:18.96
7 1 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Liz Turner(1)
  • Patrice Foudy(2)
  • Annamari Mikkola(3)
  • Kate Weber(4)
04:27.31
8 8 Riga Rowers Club
  • Inguna Trence(1)
  • Liana Salzemniece(2)
  • Inara Brenca(3)
  • Baiba Strautmane(4)
04:33.06
320
Master W2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 12:26
Plac. # Navn Tid
1 5 Roeivereniging Rijnland
  • Lia Brouwer-Vogel(1)
  • Marianne De Jong(2)
04:33.12
2 2 KS Posnania RBW
  • Krystyna Wechmann(1)
  • Danuta Priebe(2)
04:51.63
3 4 RF/SR
  • Bente Johannessen(1)
  • Merete Leisted Busk(2)
05:03.26
4 3 CRC/AMSRA
  • Mary Jane Wurster(1)
  • Judy Demers(2)
05:05.86
5 1 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Linda Mandel(1)
  • Sunny McLean(2)
05:18.02
320
Master W2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 12:29
Plac. # Navn Tid
1 2 Christiania Roklub
  • Meike De Vlas(1)
  • Janne Spilling(2)
04:42.36
2 3 FR/THRC
  • Pauline Rayner(1)
  • Merete Boldt(2)
04:54.28
3 1 VBC/PRC
  • Barbara Hogan(1)
  • Janice Stone(2)
05:02.26
4 4 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Yumiko Goto(1)
  • Hisako Takita(2)
05:25.02
321
Master M2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 12:35
Plac. # Navn Tid
1 1 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Igor Anisimov(2)
03:57.53
2 3 Cappoquin
  • Patrick Murray(1)
  • Milo Murray(2)
03:59.92
3 7 ARC/UTH
  • Ray Wilson(1)
  • Clive Cooper(2)
04:11.10
4 2 Plockie Towarzystwo Wioslarskie
  • Henryk Szlachta(1)
  • Jan Skowronski(2)
04:11.75
5 6 ASM/CNN
  • Jean-Marc Fage(1)
  • Denis Renault(2)
04:21.94
6 4 Brisbane & GPS Rowing Club
  • Bill McDonnell(1)
  • Ian Holzberger(2)
04:28.85
7 5 Marlow Rowing Club
  • Peter Stasiuk(1)
  • Edward House(2)
04:37.02
321
Master M2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 12:38
Plac. # Navn Tid
1 7 Occoquan International
  • Chris Shinners(1)
  • Jim Lowe(2)
04:01.07
2 4 Ardingly Rowing Club
  • Slavo Radosevic(1)
  • Stephen Banks(2)
04:10.30
3 5 CNV/CAS
  • Serge Seguineau(1)
  • Gérard Le Flohic(2)
04:10.99
4 1 Shoreham Rowing Club
  • Oliver Brocklehurst(1)
  • Tim Bailey(2)
04:14.67
5 3 Sport Club Corinthians Paulista
  • Massimo Rodorigo(1)
  • Marco A Martins(2)
04:19.71
6 6 Roskilde/SR
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Mogens Kleis(2)
04:24.73
321
Master M2- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 12:41
Plac. # Navn Tid
1 3 Occoquan International
  • Darko Miksic(1)
  • Vlado Krizek(2)
04:05.12
2 5 Wallingford Rowing Club
  • Colin Cusack(1)
  • Sean Morris(2)
04:07.96
3 1 Öresjö SS Rodd
  • Jan Larsson(1)
  • Anders Wilgotson(2)
04:11.31
4 4 Barcelona club de rem
  • Gerardo Galvez(1)
  • Ramon Ventosa(2)
04:21.93
5 6 Riga Rowers Club
  • Konstantins Kalnberzs(1)
  • Andris Buls(2)
04:25.25
6 2 Aarhus Studenter Roklub
  • Sven Hagen Madsen(1)
  • Poul Kraemer(2)
04:49.00
322
Master W8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 12:53
Plac. # Navn Tid
1 5 SEK/Hamm/RCA/KMRC/ERC/LBRA/WSAP/NRC
  • Jutta Lolies(1)
  • Carola Bösinger(2)
  • Hiltunen Ilona(3)
  • Carina Hein(4)
  • Vita Rimkiene(5)
  • Gabriella Rockenbauer(6)
  • Katrin Gleie(7)
  • Iris Voelkner(8)
  • Deborah Bregenzer(cox)
03:31.06
2 7 RCS/RCT/WSV Bürgel
  • Natalie Hildebrandt(1)
  • Rita Garlipp(2)
  • Manuela Damm(3)
  • Annett Zeh(4)
  • Antje Zellmer(5)
  • Ilka Schröder(6)
  • Annette Mende(7)
  • Kerstin Peters(8)
  • Beate Krause(cox)
03:31.76
3 8 KRK/MRK/SRF/VRK/HIF
  • Lena Hålgärde Lindberg(1)
  • Katarina Maiqvist(2)
  • Eva Skoow(3)
  • Andrea Fiene(4)
  • Lene Ivarsson(5)
  • Birgitta Berglund(6)
  • Ann-Kristn Karlsson(7)
  • Carin Andersson(8)
  • Ulla Héllen(cox)
03:39.02
4 4
  • Laura Forrest(1)
  • Alexandra Ferguson(2)
  • Emily Booker(3)
  • Alexandra Bidlake(4)
  • Alison Boyes(5)
  • Katie Kapernaros(6)
  • Karen Walker(7)
  • Rebecca Waller(8)
  • Rachael Haycock(cox)
03:41.47
5 6 WRC/Sons/MAABC
  • Jacqui Parry(1)
  • Hilary Cook(2)
  • Joanna Bacon(3)
  • Colleen Cooper(4)
  • Lena Renlund(5)
  • Jennifer Parr(6)
  • Jessica Svantesson(7)
  • Carmella Brown(8)
  • Emily Smith(cox)
03:42.95
6 1 PCRC/Cantabs/NRC/BA
  • Louise Townrow(1)
  • Hayley Marsters(2)
  • Cécile Jacklin(3)
  • Suzanne Wynne(4)
  • Heather Wesson(5)
  • Cassie White(6)
  • Helen Bloor(7)
  • Gurli Medcalf(8)
  • Sophie Lawton(cox)
03:50.47
7 3 GRC/YCRC/VAD/Dav
  • Janet Vorberg(1)
  • Margit Rezacova(2)
  • Marieke De Lange(3)
  • Marjolein Snippe(4)
  • Krista Hertog(5)
  • Charlotte Jorna(6)
  • Annelies Van Der Ham(7)
  • Manga Schrijver(8)
  • Yvonne Wolf(cox)
03:52.04
8 2 Copenhagen Rowing Club
  • Tina Espander(1)
  • Vibeke Skousen(2)
  • Lena Basse(3)
  • Diana Kofod(4)
  • Betina Holck(5)
  • Annette Kjaerulf Andersen(6)
  • Anne Sevelsted(7)
  • Stine Andersen(8)
  • Pia Erikstrup(cox)
03:58.08
322
Master W8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 12:56
Plac. # Navn Tid
1 1 MRC/BRC
  • Ruth Naylor(1)
  • Martelle Slabbert(2)
  • Lorna Loretto(3)
  • Lisa Knill(4)
  • Jane Chiswell(5)
  • Jean Main(6)
  • Helen Hugo(7)
  • Kim Martyn Smith(8)
  • Anna Brazinova(cox)
03:35.75
2 6 Lea Rowing Club
  • Cressida Hubbard(1)
  • Geraldine O'Kane(2)
  • Joanne Baxter(3)
  • Lucy Clarke(4)
  • Nicole Cooke(5)
  • Bridget Snaith(6)
  • Amanda Benson-Sailes(7)
  • Lucy Stackpool-Moore(8)
  • Morgane Bedos Snaith(cox)
03:38.09
3 5 RCAW/DRV/PRV
  • Sabine Smolka(1)
  • Anett Machoy(2)
  • Elke Vetter(3)
  • Catharina Stöckmann(4)
  • Eva Müller(5)
  • Kathrin Geffers(6)
  • Simone Wittig(7)
  • Grit Husseck(8)
  • Paula Korn(cox)
03:40.43
4 7 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Sophie Bruhl(1)
  • Jorien Schreuder(2)
  • Merel Schmidt(3)
  • Tineke Lambooij(4)
  • Els Van Dam(5)
  • Elise Quaden(6)
  • Norah Zomerman(7)
  • Rebecca Scholten(8)
  • Liselotte Hogewind(cox)
03:41.49
5 2 BR/BERK/TRK
  • Lene Katrin Myhre(1)
  • Anja Stensholt(2)
  • Elisabeth Knutsen(3)
  • Line Andresen Olstad(4)
  • Lise Charlotte Juvet(5)
  • Anne Sofie Fet(6)
  • Heide Tjøm(7)
  • Hege Liven(8)
  • Nils-Jørgen Bjønness(cox)
03:46.66
6 4 SandyBy/LR/HR/PCURC/ABC
  • Jane Stephens(1)
  • Alison Smith(2)
  • Signe Stefensen(3)
  • Ulla Rose Andersen(4)
  • Linda Kærgaard Nielsen(5)
  • Bridget Walker(6)
  • Lorraine Boyle(7)
  • Michelle Johnson(8)
  • Jeanine Raab(cox)
03:49.07
7 3 LBRA/NAC
  • Anita Oudega(1)
  • Kelly Bustany(2)
  • Holly Whalls(3)
  • Rebecca Ballough(4)
  • Sukari Farrington(5)
  • Patricia Gatewood(6)
  • Michelle Lesh(7)
  • Amy Lawrence(8)
  • Therese GLIDDEN(cox)
04:01.70
8 8 Marlow Rowing Club
  • Susan Kraybill(1)
  • Pam Dickson(2)
  • Tanya Van Der Werff(3)
  • Emma Gleave(4)
  • Maggie Neale(5)
  • Helen Essa(6)
  • Louise Barnes(7)
  • Jane Price(8)
  • Alexa Spicer(cox)
04:15.49
323
Master M4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 12:59
Plac. # Navn Tid
1 3 MBRC/UTH/ARD
  • Steven Denley-Hill(1)
  • Tim Lincoln(2)
  • Arnold Cooke(3)
  • Klaus Riekemann(4)
  • Mary Yee(cox)
04:00.54
2 2 Nshore/NRC/Mersey
  • John James(1)
  • Mervyn Tippett(2)
  • Stuart Wharton(3)
  • Anthony Lorrimer(4)
  • Jacqueline Marks(cox)
04:24.70
3 4 AMRC/NHRC/RVS/Casitas
  • Norman Thetford(1)
  • David Jones(2)
  • Roland Boettcher(3)
  • David Harralson(4)
  • Leslie Beddow(cox)
04:44.21
323
Master M4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 13:02
Plac. # Navn Tid
1 5 MRG/MRC/FRGS
  • Gerhard Scharlemann(1)
  • Ludwig Berberich(2)
  • Helmut Meyer(3)
  • Paul Schmidt(4)
  • Juergen Oelke(cox)
04:34.14
2 3 RVHO/RIRSC/CAMBRC/YrraYrra
  • Roger McPherson(1)
  • Walter Scheller(2)
  • Donald Gibb(3)
  • James White(4)
  • Elizabeth Amann(cox)
04:36.74
3 1 CSR/zrzv/RCT
  • Karl-Heinz Salzmann(1)
  • John Stoddart(2)
  • Gerben Jelles(3)
  • Klaus Schmidt(4)
  • Peter Choi(cox)
04:37.03
4 2 AMRC/Casitas/SRC Friese
  • Arthur Wright(1)
  • Alan Salisbury(2)
  • Hans-Joachim Schmidt(3)
  • Don Tanhauser(4)
  • Alice Morrey(cox)
04:57.52
1 4 CR/RVS/NRRA/AZSK
  • Zdzisek Adamik(1)
  • Otto Schäfer(2)
  • Tor Ahlsand(3)
  • William Hawkey(4)
  • Rosemarie Langhammer(cox)
05:30.22
324
Master W1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 13:06
Plac. # Navn Tid
1 3 Loch Lomond Rowing Club
  • Eva Rankin(1)
04:35.08
2 5 Csepel Evezös Klub
  • Kamilla Melisné Kosztolányi(1)
04:35.42
3 4 Daniel Rowing centre
  • Razia Israely(1)
04:56.47
4 1 Roeivereniging Rijnland
  • Saskia De Vlas(1)
05:04.75
5 6 Ruder-Gemeinschaft Grünau e.V.
  • Silvia Kietzer(1)
05:08.53
6 2 Commercial RC
  • Madeleine Martin(1)
05:14.43
324
Master W1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 13:09
Plac. # Navn Tid
1 3 Fontainebleau-Avon Association Nautique
  • Joelle Thuez(1)
04:27.06
2 2 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Kätheli Boerlage(1)
04:35.91
3 1 Gloucester Rowing Club
  • Gerry Jones(1)
04:48.27
4 5 Canberra Rowing Club
  • Judi Walsh(1)
04:57.33
5 4 Saskatoon Rowing Club
  • Lone Buchwaldt(1)
05:05.86
325
Master M2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 13:12
Plac. # Navn Tid
1 1 HR/BR
  • Ian Baden(1)
  • Michael Blomstrand(2)
03:27.64
2 7 Beaumont Aviron
  • Bernard Pasdeloup(1)
  • David Liot(2)
03:31.20
3 3 Roeivereniging De Laak
  • Arjen De Korver(1)
  • Taco Bavelaar(2)
03:33.14
4 2 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Torsten Zobjack(1)
  • Sven Fahner(2)
03:38.81
5 5 SHAN
  • John O Neill(1)
  • Brian Crean(2)
03:43.35
6 8
  • Peter Billin(1)
  • Michael Howe(2)
03:47.46
7 6 Oldenburger Ruderverein Oldenburg
  • Dirk Janßen(1)
  • Karl Gerken(2)
03:47.74
8 4 Club Regatas Rosario
  • Esteban De Bonis(1)
  • Daniel Mas(2)
03:57.66
325
Master M2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 13:15
Plac. # Navn Tid
1 5 getxo arraun
  • Javier Sanchez(1)
  • Victor Llorente(2)
03:30.14
2 2 AZSW/STW
  • Dariusz Stefanowski(1)
  • Slawomir Czerwinski(2)
03:36.24
3 8 Akademischer Ruderclub zu Münster e.V.
  • Heinz-Jürgen Stehr(1)
  • Ralf-Jürgen Von Daack(2)
03:40.83
4 6 Paraná Rowing Club
  • Ernesto Cesar Mackinnon(1)
  • Diego San Martin(2)
03:44.08
5 1 Roklubben furesøen
  • Bo Hartz(1)
  • Mikael Møller Hansen(2)
03:45.26
6 3 ALLE/RKN
  • Carl Stoewahse(1)
  • Christoph Dyck(2)
03:47.63
7 7 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • John Graham(1)
  • Andrew Young(2)
03:50.64
8 4 Club de Regatas "Lima"
  • Karl Spihlmann(1)
  • Jose Spihlmann(2)
03:54.88
325
Master M2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 13:18
Plac. # Navn Tid
1 2 DBU/VEL
  • Andreas Kral(1)
  • Igor Bozeglav(2)
03:30.03
2 5 Ratzeburger Ruderclub
  • Thomas Lange(1)
  • Christian Schanze(2)
03:30.53
3 1 Ruderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.
  • Mike Jungermann(1)
  • Thomas Schulze(2)
03:36.69
4 3 Aalesunds Roklub
  • Torstein Standal(1)
  • Hans Kristen Paulsen(2)
03:38.36
5 8 Nyborg Roklub
  • Brian Sørensen(1)
  • Peter Rasmussen(2)
03:49.57
6 7 SMARK
  • Jukka Varrio(1)
  • Jari Haverinen(2)
03:56.37
7 4 Stockholms Roddförening
  • Bengt Norberg(1)
  • Ulf Schröder(2)
04:06.20
325
Master M2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 13:21
Plac. # Navn Tid
1 1 Swiss Masters
  • Jürgen Träger(1)
  • Kurt Struzina(2)
03:33.05
2 4 CRAB/scc
  • Henrique Baixinho(1)
  • Marcelo Dalpiaz Payeras(2)
03:36.54
3 6
  • Gerd Loerwald(1)
  • Thomas Kemper(2)
03:37.98
4 5 ERC/DYN
  • Aleksei Fedorov(1)
  • Sergey Aripov(2)
03:41.92
5 3 Verdener Ruderverein e.V.
  • Ulrich Wiebe(1)
  • Uwe Hollmann(2)
03:50.36
6 7 Kungälvs Roddklubb
  • John Lagerbladh(1)
  • Kent Bernhardsson(2)
03:52.12
7 8 Norske Studenters Roklub
  • Jens Petter Frimann Koren(1)
  • Halvor Bergan(2)
03:54.81
8 2 Lyngby Roklub
  • Lasse Nielsen(1)
  • Rasmus Kalle Saaby(2)
04:03.26
325
Master M2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 13:24
Plac. # Navn Tid
1 4 Stockholms Roddförening
  • Robert Vigert(1)
  • Jan Berglund(2)
03:37.51
2 2 Aarhus Roklub
  • Jacob Christian Lindegaard(1)
  • Morten Flarup Sørensen(2)
03:37.70
3 1 Rijnland/CTH
  • Wim Ten Have(1)
  • Hans Marten Hazelbag(2)
03:39.90
4 6 Strela
  • Aleksandr Samoylov(1)
  • Nikolay Titarenko(2)
03:42.42
5 3 Ruderclub Fürstenwalde 1893 e.V.
  • Maik Koniczek(1)
  • Jens Klingberg(2)
03:45.12
6 7 Årungen ro- og kajakklubb
  • Zbigniew Andruszkiewicz(1)
  • Gideon Loos(2)
03:49.92
325
Master M2X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 13:27
Plac. # Navn Tid
1 3 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Mikhail Yurchenko(1)
  • Valdis Meikaliss(2)
03:37.30
2 1 CRAB/EB
  • Andres Retamal(1)
  • Vitor Luiz Aimi(2)
03:39.94
3 2 Ruderclub Fürstenwalde 1893 e.V.
  • Peter Knauthe(1)
  • Volker Schmidt(2)
03:40.91
4 7 BRC/RCHB
  • Andreas Herdlitschke(1)
  • Ronald Kabelich(2)
03:46.81
5 8 Roeivereniging De Laak
  • Marc Van Den Born(1)
  • Willem Van Ee(2)
03:48.66
6 4 Humlebæk Roklub
  • Christian Probst(1)
  • Claus Jensen(2)
03:55.95
7 5 Commrcl/BrisbGrmns
  • Tony Rush(1)
  • Peter Hastie(2)
04:12.65
8 6 Sport Club Corinthians Paulista
  • Renato Borges(1)
  • Guilherme A. Salgueiro Lourenço(2)
04:20.98
325
Master M2X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-10 13:30
Plac. # Navn Tid
1 5 Strela/Znamya
  • Andrey Kuzmin(1)
  • Aleksei Bukov(2)
03:33.99
2 1 KRG/WSV
  • Renato Chavez Torres(1)
  • Stephan Klatt(2)
03:37.18
3 8 Rüdersdorfer RV Kalkberge
  • Burkhard Kawalle(1)
  • Ingo Röll(2)
03:44.28
4 3 RLL/Sevrier
  • Patrick Louazel(1)
  • Carlos Munnier(2)
03:47.53
5 4 Tiber Rowing
  • Mauro Guglielmi(1)
  • Gianfranco Casini(2)
03:50.49
6 2 Fredensborg Roklub
  • Jacob Midtgaard(1)
  • Soren Heinrichsen(2)
04:00.03
7 7 Marlow Rowing Club
  • Timothy Parr(1)
  • Stephen Pickin(2)
04:17.22
8 6 Aalesunds Roklub
  • Thor Andersen(1)
  • Arve Helseth(2)
04:18.30
325
Master M2X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-10 13:33
Plac. # Navn Tid
1 3 MRC/BAAC
  • David Byrnes(1)
  • Mark Stewart-Woods(2)
03:27.81
2 5 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Dmitrii Ovechko(2)
03:28.25
3 4 Neste Rowing Club
  • Pekka Teittinen(1)
  • Jorma Lehtelä(2)
03:32.68
4 8 Occoquan International
  • Daniel Johnson(1)
  • Greg Benning(2)
03:37.57
5 7 KRK
  • Joachim Brischewski(1)
  • Yves Wuilmart(2)
03:44.14
6 1 Sorø Roklub
  • Peter Lindblom(1)
  • Peter Carstens(2)
03:44.51
7 6 Bernburger Ruderclub
  • Klaus Kliebisch(1)
  • Ingo Pernt(2)
03:47.40
8 2 CRR/CNRP
  • Andres Fernandez Madero(1)
  • Daniel Arroyo(2)
03:50.37
325
Master M2X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-10 13:36
Plac. # Navn Tid
1 1 RCR/VLRC
  • Michael Weber(1)
  • Nigel Bakker(2)
03:38.42
2 8 Hamm/RVD
  • Ulrich Horbach(1)
  • Andreas Odenkirchen(2)
03:40.74
3 4 BRC/WBC
  • Marc Daemen(1)
  • Keith Wobeser(2)
03:41.57
4 6 GRT/WRC
  • Piers Copham(1)
  • Andrew Knight(2)
03:54.78
5 2 Bagsværd Roklub
  • Torben Eriksen(1)
  • Jens Sparsø(2)
03:56.69
6 3 Commercial RC
  • Stefan Szylkarski(1)
  • Peter Richards(2)
04:18.27
325
Master M2X - 1000m 10. Afdeling
2016-09-10 13:39
Plac. # Navn Tid
1 7 DBU/LIA
  • Raimund Haberl(1)
  • Marko Milodanovic(2)
03:35.23
2 8 SC Magdeburg
  • Bernd Parschau(1)
  • Heiko Dankel(2)
03:41.63
3 4 RCZ/RCL
  • Beat Bachmann(1)
  • Ewald Grobert(2)
03:41.91
4 5 KS AZS-AWF/DYN
  • Lukasz Ostrovski(1)
  • Robert Antonik(2)
03:44.47
5 3 PCRC/RAF
  • Jack Ward(1)
  • Tim Ellis(2)
03:51.72
6 2 Middelfart Roklub
  • Claus Rützov(1)
  • Ole Bendtsen(2)
04:00.12
7 1 Sandy Bay Rowing Club
  • Scott Aimi(1)
  • Andrew Walker(2)
04:05.80
8 6 Bestumkilen Roklubb
  • Dag Fosmark(1)
  • Per Arne Holman(2)
04:25.95
325
Master M2X - 1000m 11. Afdeling
2016-09-10 14:02
Plac. # Navn Tid
1 1 STW/WVE
  • Jaroslaw Butkiewicz(1)
  • Eugeniusz Matyjaszczyk(2)
03:31.44
2 2 Fredensborg Roklub
  • Ulrik Axel Jensen(1)
  • Soren Eriksen(2)
03:31.62
3 8 Halifax Rowing Club
  • Paul Shaw(1)
  • Jonathan Tyson(2)
03:41.38
4 4 Cercle Nautique de France
  • Eric Grosclaude(1)
  • Vannier Luc(2)
03:43.94
5 5 Club de Deportes Nauticos Estrella Blanca
  • Hernan Aravena Tapia(1)
  • Luis Opazo(2)
03:44.70
6 3 Lymington Amateur Rowing Club
  • Timothy Bull(1)
  • Steve Wardell(2)
04:01.83
7 6 Bærum Roklubb
  • Jan Rudiger Weitzenbock(1)
  • John Rune Selvik(2)
04:08.88
325
Master M2X - 1000m 12. Afdeling
2016-09-10 14:05
Plac. # Navn Tid
1 3 Kiev Rowing Club Masters
  • Segriy Bodrukhin(1)
  • Oleksandr Lyapin(2)
03:42.23
2 8 Fredericia/MRK
  • Hardy E. Olesen(1)
  • Frede Nørskov Nielsen(2)
03:45.17
3 6 Ormsund Roklub
  • Christian Grosse(1)
  • Nils-Jørgen Bjønness(2)
03:47.84
4 7
  • Evgenii Grigorovich(1)
  • Tyutin Dmitry(2)
03:54.03
5 4 EKRC/GRCH
  • Ernst Pawlowsky(1)
  • Ulf Beck(2)
03:54.59
6 1 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Maurice Dunn(1)
  • Nick Price(2)
03:56.21
7 5 Bairnsd/SASK
  • Mike Whiting(1)
  • Neil Boness(2)
04:21.34
325
Master M2X - 1000m 13. Afdeling
2016-09-10 14:08
Plac. # Navn Tid
1 3 Ganz Villamossagi Evezos Klub
  • Attila Havas(1)
  • Tony Toth(2)
03:40.91
2 5 SR/NRR
  • Rudolf Insel(1)
  • Uwe Knaack(2)
03:42.21
3 4 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Pavel Mityanin(1)
  • Yury Kartoshkin(2)
03:43.37
4 7 Kiev Sportclub Dnipro
  • Kupin Gennadii(1)
  • Kupin Oleg(2)
03:57.50
5 6 JASON Roeivereniging
  • Wim Jan Ligtenberg(1)
  • Kees Stuyt(2)
04:02.13
6 2 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Tony Szender(1)
  • Alan Langmaid(2)
04:08.08
326
Master M8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 14:11
Plac. # Navn Tid
1 6 Occoquan International
  • Darko Miksic(1)
  • Chuck Pieper(2)
  • Paul Knight(3)
  • John Van Blom(4)
  • Charlie Hamlin(5)
  • Roger Borggaard(6)
  • Chris Shinners(7)
  • Jim Lowe(8)
  • Bill Webster(cox)
03:27.66
2 1 DARC
  • Derek Gordon(1)
  • John Lund(2)
  • Alan Taylor(3)
  • John Appleby(4)
  • John Watkinson(5)
  • Martin Judson(6)
  • David Walker(7)
  • Paul Stanley(8)
  • Elise Sanderson(cox)
03:35.69
3 2 DTK/Znamya/DYN
  • Boris Nagornykh(1)
  • Shamil Agueev(2)
  • Vitalii Sychenkov(3)
  • Vitaly Eliseev(4)
  • Vadim Chikov(5)
  • Andrey Andreev(6)
  • Alexander Plyushkin(7)
  • Sergey Mineev(8)
  • Albert Magazov(cox)
03:36.28
4 7 CR/ORK/DRM/Capp
  • Jan Giltvedt(1)
  • Patrick Murray(2)
  • Helge Refsum(3)
  • Stein Randsborg(4)
  • Pål Sandli(5)
  • Hans Petter Rasmussen(6)
  • Øyvin Brøymer(7)
  • Iver Hoy(8)
  • Torstein Rekkedal(cox)
03:40.88
5 3 BSC/BRV82/Segeb.Rude
  • Ekkehard Fuchs(1)
  • Reinhard Riemer(2)
  • Peter Manschke(3)
  • Hartwig Von Randow(4)
  • Hartwig Knoche(5)
  • Karl-Heinz Wehkamp(6)
  • Hans-Werner Heydrich-Bodensieck(7)
  • Gerd Tapken(8)
  • Lynn Artinger(cox)
03:41.34
6 4 Sandefjord Roklubb
  • Richard Horntvedt(1)
  • Harald Wettergreen(2)
  • Arvid Lie(3)
  • Per Hotvedt(4)
  • Arild Tohn(5)
  • Arild Pettersen(6)
  • Åge Arnesen(7)
  • Christopher Gallaher(8)
  • Sondre Gundersen(cox)
03:48.23
7 5 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Keisuke Suzuki(1)
  • Tsuneyasu Nakamura(2)
  • Koichi Komuro(3)
  • Hikaru Oi(4)
  • Tomoo Yamashita(5)
  • Kenji Yamada(6)
  • Takashi Murayama(7)
  • Kenichiro Akiyama(8)
  • Osamu Mandai(cox)
03:50.87
326
Master M8+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 14:14
Plac. # Navn Tid
1 2 UTH/BED
  • Shirl Musselle(1)
  • Christopher Wisbey(2)
  • Clive Cooper(3)
  • Jeremy Dobbin(4)
  • Michael Harris(5)
  • Richard White(6)
  • David Catlin(7)
  • William Sadler(8)
  • Morgan Baynham-Williams(cox)
03:25.74
2 1 Roeivereniging Rijnland
  • Peter Reimer(1)
  • Eric Ter Mors(2)
  • Willem Handels(3)
  • Kees De Bruijn(4)
  • Adriaan Ten Bruggencate(5)
  • Ernst Ford(6)
  • Kees In 't Veld(7)
  • Jan Van Vliet(8)
  • Anja Heijboer-Houwaart(cox)
03:38.19
3 6 Dankai/Nouseikai
  • Toshio Nagano(1)
  • Kazuo Kitai(2)
  • Kenichi Takeuchi(3)
  • Fumio Ito(4)
  • Masahiro Orii(5)
  • Yoshio Otani(6)
  • Teruki Ikeda(7)
  • Nakao Shibata(8)
  • Hisashi Takenaka(cox)
03:43.98
4 7
  • Erling Storm(1)
  • Morten Lindholdt(2)
  • Bjørn Lindholt(3)
  • Bjørn Lundin(4)
  • Gerhard Dürbeck(5)
  • Henning Cook(6)
  • Nils Petter Lilledahl(7)
  • Jan Edvard Thygesen(8)
  • Janne Spilling(cox)
03:49.17
5 3 Aalborg Roklub
  • Emil Sivertsen(1)
  • Per Nygaard(2)
  • Peter Gadegaard(3)
  • Jens Christian Jensen(4)
  • Poul Fogh(5)
  • Oscar Perez(6)
  • Niels Erik Hofman(7)
  • Bernhard Andersen(8)
  • Hans Jensen(cox)
03:50.88
6 5 Danske Studenters Roklub
  • Peder Riis Hedegaard(1)
  • Ib Frausing(2)
  • Johan Frydendahl(3)
  • Birger Lund-Rasmussen(4)
  • Arnold Sørensen(5)
  • Peter Munch(6)
  • Esben Jacobsen(7)
  • Lars Haut(8)
  • Lena Baden(cox)
03:51.25
7 4 Dankai/Nouseikai
  • Tsutomu Tomita(1)
  • Shunsuke Mitsui(2)
  • Susumu Kobayashi(3)
  • Tomio Suda(4)
  • Fumihiro Wada(5)
  • Toshiro Taniuchi(6)
  • Tadahiro Siomi(7)
  • Yasuo Yanagi(8)
  • Hideo Honda(cox)
04:07.41
326
Master M8+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 14:17
Plac. # Navn Tid
1 1 PBD/QBC/ARD/WRC
  • Charles Parry(1)
  • Stephen Banks(2)
  • Ian Andrews(3)
  • Colin Barratt(4)
  • Robert Milligan(5)
  • Tom Bishop(6)
  • Sean Morris(7)
  • Colin Cusack(8)
  • Rachael Haycock(cox)
03:22.90
2 6 ALLE/LRK/RVHO/ORCR/BRC
  • Bernhard Strocka(1)
  • Franz Plitzner(2)
  • Manfred Block(3)
  • Bernhard Hoffmann(4)
  • Wolfgang Paul(5)
  • Peter Teichert(6)
  • Matthias Borchardt(7)
  • Ruediger Borchardt(8)
  • Juergen Oelke(cox)
03:24.19
3 3 Rvrside/AdelU/Canbrra/Torrens/Phoenx
  • Peter Smith(1)
  • Graham Humphries(2)
  • John Daley(3)
  • Jon Lovejoy(4)
  • Henry Newland(5)
  • Ian Munro(6)
  • David Ellis(7)
  • Roland Dankbaar(8)
  • Jeremy Rowe(cox)
03:43.88
4 2 Aalesunds Roklub
  • Egil Hop(1)
  • Gunnar Bergmann(2)
  • Tor Solberg(3)
  • Rolf Olsen(4)
  • Jon Schjelderup(5)
  • Kjell Aksel Sommerseth(6)
  • Gunnar Foss(7)
  • Sigbjørn Århus(8)
  • Olida Nesset(cox)
03:49.21
5 4 DBC/TRC/OC/CRC/ABC/BBC
  • Rick McClure(1)
  • David Gray(2)
  • Raymond Jones(3)
  • Desmond Campbell(4)
  • Bernard Dunne(5)
  • Steve Wilmer(6)
  • Richard Budell(7)
  • Hans Wurster(8)
  • Breffni Harris(cox)
03:59.83
6 5 Nagoya Rowing Club
  • Tatematsu Toshikatsu(1)
  • Koga Yoshiharu(2)
  • Matsuo Tsutomu(3)
  • Suzuki Masamitsu(4)
  • Hashizume Tsuneo(5)
  • Kato Motoyasu(6)
  • Mitsuda Hiromichi(7)
  • Aso Yoshiyuki(8)
  • Katoh Jiro(cox)
04:06.62
327
Master W4X+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 14:20
Plac. # Navn Tid
1 5 RGG/SCBK
  • Silvia Zerrenthin(1)
  • Berit Becker(2)
  • Scarlett Gelleszun(3)
  • Jana Hauschild(4)
03:39.95
2 7 RRBC/IRC/Leich
  • Ruth James(1)
  • Helen Stokes(2)
  • Valentina Futoryanova(3)
  • Christine Seeliger(4)
03:42.23
3 8 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Floor Rameckers(1)
  • Daria Jaenicke(2)
  • Anneke Timmermans(3)
  • Dieuwertje Kooij(4)
03:42.56
4 2 RCU/RGZ
  • Sigrid Behr(1)
  • Suzannne Baumann(2)
  • Claudia Sewerin(3)
  • Copes Petra(4)
03:47.10
5 6 DSR/BR
  • Janne Flensborg(1)
  • Mia Espersen(2)
  • Naja Holten Møller(3)
  • Asta Øjvind(4)
03:47.51
6 4 GR/YCRC/STK
  • Zara Cottrill(1)
  • Margit Rezacova(2)
  • Melanie Parker(3)
  • Naomi Ellis(4)
03:50.64
7 3 Bestumkilen Roklubb
  • Thale Grøtt(1)
  • Ingrid Motzfeldt(2)
  • Marte Radmann(3)
  • Marte Åsland Hansen(4)
03:51.04
8 1 Aalesunds Roklub
  • Anette Solbakk(1)
  • Kari Andreassen(2)
  • Ida Hoyvik(3)
  • Christine Høyvik(4)
03:58.46
327
Master W4X+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 14:23
Plac. # Navn Tid
1 2 CRC/HUN/HOOP/WSV Bürgel
  • Jannemieke Ter Horst(1)
  • Paulien Hennink(2)
  • Sybille Roller(3)
  • Judikje Scheffer(4)
03:36.54
2 1 CR/DRM/TRK
  • Kristine Bjerknes(1)
  • Kristine Klaveness(2)
  • Line Andresen Olstad(3)
  • Elisabeth Knutsen(4)
03:38.49
3 6 K.G.R. De Hunze
  • Willemien Wijma(1)
  • Stijn Mom(2)
  • Sanja Horvat(3)
  • Eveline Van Der Staal(4)
03:43.16
4 4 Køge R/SR/NRV
  • Ruth Koester(1)
  • Linda Milling(2)
  • Anna Karina Gravad(3)
  • Anette Lindberg Friedrichsen(4)
03:45.27
5 5 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Katja Tommek(1)
  • Silke Franck(2)
  • Jana Verheyen(3)
  • Barbora Varekova(4)
03:47.01
6 8 DSR/FR
  • Karen Leth Jensen(1)
  • Karin Bodelund(2)
  • Bettina Cervin(3)
  • Sanne Poulin(4)
03:52.14
7 3 Rudergesellschaft Kassel 1927 eV
  • Svenja Thies(1)
  • Claudia Meeder(2)
  • Annette Röder(3)
  • Annika Schutte(4)
03:54.64
8 7 Aalesunds Roklub
  • Kirsti Hoeg Bjorneseth(1)
  • Beate Helseth(2)
  • Karen Boen(3)
  • Bodil Saure Vegsund(4)
04:41.04
327
Master W4X+ - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 14:26
Plac. # Navn Tid
1 4 RRC/Daugava
  • Evita Jaunbauere(1)
  • Vineta Lupika(2)
  • Anda Kundzina(3)
  • Santa Zvilna(4)
03:39.42
2 2 Enschedese roeivereniging Thyro
  • Gudrun Kremeier(1)
  • Lieke Droog(2)
  • Janneke Bosch(3)
  • Geertje Klok(4)
03:46.77
3 7 Sandy Bay Rowing Club
  • Jane Stephens(1)
  • Kim Clifford(2)
  • Bridget Walker(3)
  • Terese Golding(4)
03:58.09
4 3 SMARK/VVV
  • Riitta Rosenberg(1)
  • Elina Jokinen(2)
  • Marika Laaksonen(3)
  • Anne Lahtinen(4)
04:01.73
5 5 Bestumkilen Roklubb
  • Lise Charlotte Juvet(1)
  • Anne Sofie Fet(2)
  • Christine Pramm(3)
  • Hege Liven(4)
04:11.39
6 1 Bagsværd Roklub
  • Anne Marie Espersen(1)
  • Anne Bay(2)
  • Liselotte Hammer(3)
  • Birgitte Toft(4)
04:13.29
328
Master M4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 14:29
Plac. # Navn Tid
1 1 Barcelona club de rem
  • Manuel Enrique(1)
  • Oriol Ylla(2)
  • Manuel Garcia Oliveros(3)
  • Ignacio Hidalgo(4)
03:17.23
2 5 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Edward Clarenbach(1)
  • Michiel Van Der Hart(2)
  • Gideon Valstar(3)
  • Edzo Klawer(4)
03:20.86
3 2 Rudergemeinschaft Rotation Berlin eV.
  • Andreas Gädicke(1)
  • Frank Grewe(2)
  • Robert Froese(3)
  • Jan Winkert(4)
03:24.18
4 3 Union Nautique Montauban
  • Christophe Ferrier(1)
  • Stéphane Daynes(2)
  • Julien Labesse(3)
  • Vincent Renon(4)
03:24.90
5 4 Ruderclub Allemannia von 1866
  • Rolf Walzel(1)
  • Christoph Zeiz(2)
  • Ingo Hammwöhner(3)
  • Gavin Genge(4)
03:27.17
6 8 GPA/THRC
  • Jon Scott(1)
  • Carlos Cordal(2)
  • Alexander Kemmis Betty(3)
  • Alex Blake(4)
03:27.92
7 6 St Michaels Rowing Club
  • Shane Cullinane(1)
  • Michael McDonagh(2)
  • Jonathan Hayes(3)
  • Rob Bowe(4)
03:28.90
8 7 SAS/BR
  • Anders Olsen(1)
  • Kenneth Kronborg(2)
  • Emil Andreassen(3)
  • Henning Brüske(4)
03:33.49
328
Master M4- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 14:32
Plac. # Navn Tid
1 3 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Sergey Strunin(1)
  • Vladimir Azarenkov(2)
  • Mikhail Beknazarov(3)
  • Konstantin Sazanov(4)
03:16.78
2 5 SR/RVTT
  • Kjell Luebbert(1)
  • Thomas Schulz(2)
  • Alexandre Schalburg(3)
  • Matthias Woitock(4)
03:21.21
3 7 BRC/RCHB
  • Jens Beilfuss(1)
  • Guido Kutscher(2)
  • Günter Rudolf(3)
  • Lars Beilfuss(4)
03:23.22
4 2 Stavanger Roklubb
  • Toby Bird(1)
  • Peter Sabel(2)
  • Erik Bratteli(3)
  • Stian Andre Larsen(4)
03:27.06
5 1 Osnabruecker Ruder-Verein
  • Ludger Rasche(1)
  • Jonas Wenner(2)
  • Jörg Dellbrügger(3)
  • Christoph Spratte(4)
03:31.57
6 8 Bruun & Hjejle
  • Eskild Ebbesen(1)
  • Flemming Pristed(2)
  • Kim Nielsen(3)
  • Jakob Echwald Sevel(4)
03:40.11
7 4 Royal Air Force Rowing Club
  • Chris Morrill(1)
  • Michael Yeomans(2)
  • Jamie Davis(3)
  • Matthew Parle(4)
03:48.30
8 6 Veslarský klub Bohemians Praha
  • Petr Kudera(1)
  • Jiri Cigler(2)
  • Vaclav Pechek(3)
  • Pavel Sýkora(4)
04:01.83
328
Master M4- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 14:35
Plac. # Navn Tid
1 6 Club Regatas Rosario
  • Nestor Bodetto(1)
  • Carlos Maknis(2)
  • Marcos Morales(3)
  • Gabriel Scortichini(4)
03:15.09
2 3 Rudergemeinschaft Rotation Berlin eV.
  • Michael Boldt(1)
  • Kornel Malysch(2)
  • Andreas Gehre(3)
  • Thomas Graap(4)
03:21.34
3 1 ARVL/HRBN
  • Dirk Luther(1)
  • Bernhard Klöter(2)
  • Michael Schlüter(3)
  • Ulf Sauerbrey(4)
03:23.66
4 5 Aalesunds Roklub
  • Christian Tolfsby(1)
  • Arve Gudmundset(2)
  • Erik Dyb Liaaen(3)
  • Are Berset(4)
03:25.70
5 4 L.R.V.Wetterwille
  • Jehannes De Boer(1)
  • Kees Ditzel(2)
  • Harald Van Beilen(3)
  • Erik Van Dijk(4)
03:28.48
6 2 Takon Soutajat ry
  • Lasse Maki(1)
  • Marko Kalela(2)
  • Toni Patrikainen(3)
  • Timo Pitkanen(4)
03:32.60
7 8 BSC/BRV82
  • Sven Krüger(1)
  • Thomas Henning(2)
  • Michael Bohnsack(3)
  • Frank Buckwitz(4)
03:34.57
8 7 Royal Air Force Rowing Club
  • Andy Ellison(1)
  • Simon Young(2)
  • Iain Rickerby(3)
  • David Cox(4)
04:09.70
329
Master M1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 14:38
Plac. # Navn Tid
1 8 Ludwigshafener Ruderverein von 1878 e.V.
  • Jürgen Hock(1)
04:01.83
2 5 Grêmio Náutico União
  • Luiz Fernando Siegmann Cauduro(1)
04:04.06
3 7 Corio Bay Rowing Club
  • Michael Heaton-Harris(1)
04:04.72
4 2 Viana Remadores do Lima
  • Jose Esteves(1)
04:07.48
5 3 Club Remo Llacolén
  • Carlos Munnier(1)
04:08.36
6 4 Cantabrigian Rowing Club
  • David Richardson(1)
04:18.73
329
Master M1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 14:41
Plac. # Navn Tid
1 1 Ruder-Club Favorite Hammonia
  • Raimund Kruse(1)
03:53.46
2 6 Roeivereniging Breda
  • Sander Verheugd(1)
03:54.13
3 8 Henley Rowing Club
  • Shawn Collinson(1)
03:57.68
4 2 Stockholms Roddförening
  • Tord Blomquist(1)
04:07.39
5 5 Belfast Boat Club
  • George Gilpin(1)
04:19.11
6 7 Neste Rowing Club
  • Tapio Vuori(1)
04:34.13
329
Master M1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 14:44
Plac. # Navn Tid
1 8 C.D.E. Trasmerano
  • Agustin Garay(1)
03:54.19
2 2 Galatasaray Rowing Club
  • Fatih Hilmi Orer(1)
03:58.03
3 1 Durham Amateur Rowing Club
  • Paul Rutter(1)
04:14.87
4 5 Wassersportverein Meppen e. V.
  • Dieter Friedrich(1)
04:19.12
5 6 Znamya
  • Golovanov Sergei(1)
04:21.17
329
Master M1X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 14:47
Plac. # Navn Tid
1 5 Wycliffe College Boat Club
  • Tony Mitchell(1)
04:02.15
2 7 Aalesunds Roklub
  • Erik Godoy(1)
04:06.03
3 8 Hollingworth Lake Rowing Club
  • Keith Lawton(1)
04:06.90
4 4 Bagsværd Roklub
  • Mikael Espersen(1)
04:07.49
5 1 Club Regatas Rosario
  • Cristian Chaina(1)
04:15.61
6 6 Sportclub Berlin-Koepenick e.V.
  • Steffen Richter(1)
04:28.77
329
Master M1X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 14:50
Plac. # Navn Tid
1 6 Veslarský klub Slavia Praha
  • Jirí Knopp(1)
04:04.15
2 1 Associação de Remadores Master de Santa Catarina
  • Edson Aquino Santos(1)
04:04.57
3 7 Halifax Rowing Club
  • Jonathan Tyson(1)
04:10.87
4 2 Club aviron Montluçon
  • Patrick Vassort(1)
04:12.71
5 3 Runcorn Rowing Club
  • David Street(1)
04:20.99
6 8 Znamya
  • Tyutin Dmitry(1)
04:27.73
7 4 Bergens Roklub
  • Ola Flesland(1)
04:30.94
329
Master M1X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 14:53
Plac. # Navn Tid
1 2 Ruder-Club Favorite Hammonia
  • Kai Ramming(1)
04:03.16
2 1 Shiplake Vikings Rowing Club
  • Bruce Gascoine(1)
04:08.59
3 5 Uozaki Rowing Club
  • Takeshi Naya(1)
04:19.63
4 3 Strela
  • Evgenii Grigorovich(1)
04:22.27
5 8 Basler Ruder-Club
  • Steen Kreinbrink(1)
04:28.85
6 6 Aviron de Sevrier - Rive Gauche
  • Claude Folliet(1)
04:31.24
329
Master M1X - 1000m 7. Afdeling
2016-09-10 14:56
Plac. # Navn Tid
1 8 Ruder-Club Bergedorf e.V.
  • Helmut Longinus(1)
04:00.95
2 6 Mladost RC
  • Goran Nuskern(1)
04:03.41
3 2 Basler Ruder-Club
  • Michael Fahlbusch(1)
04:07.58
4 4 Bagsværd Roklub
  • Joergen Bloch(1)
04:10.93
329
Master M1X - 1000m 8. Afdeling
2016-09-10 14:59
Plac. # Navn Tid
1 2 RV AENGWIRDEN
  • Frans Van Der Steen(1)
03:55.90
2 6 SV Energie Berlin Abt. Rudern
  • Martin Schuetze(1)
04:02.99
3 4 Newark Rowing Club
  • Graham Price(1)
04:08.08
4 1 Ruderverein Hellas Offenbach
  • Manfred Strathaus(1)
04:12.96
5 5 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Lukasz Ostrovski(1)
04:15.65
6 7 Rowing Club Port Marly
  • Christophe Giecold(1)
04:29.84
7 3 Danske Studenters Roklub
  • Henning Willads(1)
04:32.71
8 8 Tel-Aviv Rowing Club
  • Daniel Rutenberg(1)
04:39.23
329
Master M1X - 1000m 9. Afdeling
2016-09-10 15:02
Plac. # Navn Tid
1 3 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Igor Anisimov(1)
03:57.98
2 2 Stourport boat club
  • Duncan Gwilliam(1)
03:59.57
3 4 Dresdner Ruderclub
  • Gerd Luetzner(1)
04:06.17
4 5 Association Sportive Mantaise
  • Jean-Marc Fage(1)
04:13.03
5 8 Roklubben furesøen
  • Ole Kongsbak(1)
04:13.62
6 7 Peterborough City Rowing Club
  • Jack Ward(1)
04:25.13
7 6 Viana Remadores do Lima
  • Mario Fernandes(1)
04:31.15
329
Master M1X - 1000m 10. Afdeling
2016-09-10 15:05
Plac. # Navn Tid
1 8 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Pavel Mityanin(1)
04:08.60
2 4 Aalesunds Roklub
  • Karsten Almaas(1)
04:13.43
3 1 Koninklijke Roeivereniging Brugge vzw
  • Jean-Paul Verbrugghe(1)
04:16.42
4 7 club natacio banyoles
  • Lluis Riera(1)
04:17.08
5 6 Club Aviron Vevey
  • Jean-Pierre Staehlin(1)
04:19.17
6 5 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Maurice Dunn(1)
04:20.58
7 2 Schweriner Rudergesellschaft
  • Manfred Stecker(1)
04:23.97
8 3 Roklubben furesøen
  • Ole Præst Larsen(1)
04:26.43
329
Master M1X - 1000m 11. Afdeling
2016-09-10 15:08
Plac. # Navn Tid
1 7 RV AENGWIRDEN
  • Jan-bas Van Noord(1)
04:01.98
2 6 Pirnaer Ruderverein 1872
  • Christian Ziegra(1)
04:06.89
3 5 Danske Studenters Roklub
  • Lars Nielsen(1)
04:07.77
4 3 Rowing Club Prienu Nemunas
  • Raimundas Kernazickas(1)
04:22.93
5 4 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Kazuhiro Kamoi(1)
04:30.68
6 1 Bristol Ariel Rowing Club
  • Stephen Howie(1)
04:31.75
7 8 Alliance Rowing Club of Illinois
  • Wojciech Jendrzejczak(1)
04:54.01
329
Master M1X - 1000m 12. Afdeling
2016-09-10 15:11
Plac. # Navn Tid
1 2 Jurmala
  • Valdis Meikaliss(1)
04:08.09
2 5 STW Szczecin
  • Jerzy Szarzanowicz(1)
04:13.98
3 4 Hollingworth Lake Rowing Club
  • Tim Booth(1)
04:14.40
4 7 Bernburger Ruderclub
  • Gerhard Hartkopf(1)
04:18.55
5 1 Long Beach Rowing Association
  • Rob Glidden(1)
04:30.40
6 6 Seta Rowing Club
  • Steve Shimomura(1)
04:32.52
7 3 Hammarby IF Roddförening
  • Tomas Ericsson(1)
04:36.16
329
Master M1X - 1000m 13. Afdeling
2016-09-10 15:14
Plac. # Navn Tid
1 6 Roeivereniging Breda
  • Johan Bielderman(1)
04:05.58
2 1 Hollingworth Lake Rowing Club
  • Nigel Price(1)
04:10.82
3 3 Lemvig Roklub
  • Jørgen Jensen(1)
04:20.57
4 7 Ruderverein 'Emscher' Wanne-Eickel-Herten e.V.
  • Wolfgang Popp(1)
04:25.77
5 4 Külker Evezös Klub
  • András Fehér(1)
04:29.64
6 2 Tel-Aviv Rowing Club
  • Shlomo Alon(1)
04:38.20
329
Master M1X - 1000m 14. Afdeling
2016-09-10 15:17
Plac. # Navn Tid
1 2 Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas
  • Frank Verhulst(1)
04:01.45
2 6 Dart Totnes Amateur Rowing Club
  • Peter Atkinson(1)
04:03.99
3 4 Plockie Towarzystwo Wioslarskie
  • Jan Skowronski(1)
04:37.63
4 3 Canottieri Ravenna 1873
  • Nicola Travaglini(1)
05:09.85
329
Master M1X - 1000m 15. Afdeling
2016-09-10 15:20
Plac. # Navn Tid
1 6 Klaipeda Masters RC Danges yriai
  • Arunas Satas(1)
04:05.51
2 1 Cornelis Tromp Hilversum
  • Martijn Rom Colthoff(1)
04:08.01
3 2 Calpe Rowing Club
  • Leslie Grech(1)
04:14.41
4 3 Palm Beach Rowing Association, Inc.
  • James Green(1)
04:27.62
5 4 Sport Nautique Compiègnois
  • Philippe Troivaux(1)
04:28.89
6 7 Yacht Club Nowa Huta
  • Wielebnowski Jacek(1)
04:41.75
330
Master M4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 15:32
Plac. # Navn Tid
1 4 ROC/PRC/RGW/SCZ
  • Richard Anderson(1)
  • Ernst Rühl(2)
  • Fritz Wilkening(3)
  • Dölf Steiner(4)
03:38.98
2 1 Roeivereniging Rijnland
  • Bob Van De Graaf(1)
  • Daan D' Hoore(2)
  • Bernard Luttikhuizen(3)
  • Henk Stefels(4)
03:39.67
2 5 Occoquan International
  • Robert Brayton(1)
  • Vlado Krizek(2)
  • Paul Knight(3)
  • Dick Findlay(4)
03:54.49
3 6 DSR/LR/Skjold
  • Peter Skov(1)
  • Stig Rasmussen(2)
  • Hans Nohr(3)
  • Bjarne Spanggaard(4)
03:58.90
4 2 KVIK/BR
  • Erik Petersen(1)
  • Henrik Dencker(2)
  • John Petersen(3)
  • Henrik Dehn(4)
04:13.53
5 3 Turun Soutajat ry - Åbo Roddare rf
  • Keijo Aaltonen(1)
  • Matti Salminen(2)
  • Pekka Pietilä(3)
  • Antti Rusi(4)
04:23.62
330
Master M4- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 15:35
Plac. # Navn Tid
1 2 Occoquan International
  • Chuck Pieper(1)
  • Ted Kakas(2)
  • Charlie Hamlin(3)
  • Roger Borggaard(4)
03:50.78
2 4 Upper Thames Rowing Club
  • William Evans(1)
  • Jeremy Dobbin(2)
  • Tony Rose(3)
  • Peter Taylor(4)
03:57.12
3 3 ASR
  • Sven Hagen Madsen(1)
  • Poul Kraemer(2)
  • Bjørn Haslev(3)
  • Freddie Madsen(4)
04:15.65
4 1 Stockholms Roddförening
  • Eddy Sandberg(1)
  • Manoucher Arastoupour(2)
  • Björn Andersson(3)
  • Bo Berglund(4)
04:16.46
5 5 Wilhelmsburger Ruder Club von 1895 e.V. Hamburg
  • Rainer Szymczak(1)
  • Klaus Schlatermund(2)
  • Peter Schlatermund(3)
  • Axel Szymczak(4)
04:43.23
331
Master W4+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 15:39
Plac. # Navn Tid
1 5 SAK
  • Katre Pind(1)
  • Sirje Rand(2)
  • Marju Hein(3)
  • Piret Silm(4)
  • Thea Miilberg(cox)
04:00.50
2 3 DRV/PRV
  • Sabine Smolka(1)
  • Kathrin Geffers(2)
  • Simone Wittig(3)
  • Grit Husseck(4)
  • Paula Korn(cox)
04:02.05
3 7 NRC/TSS
  • Sarah Royles(1)
  • Cassie White(2)
  • Helen Bloor(3)
  • Pauline Bird(4)
  • Sophie Lawton(cox)
04:13.76
4 6 Long Beach Rowing Association
  • Ellen Geil(1)
  • Margaret Elder(2)
  • Sukari Farrington(3)
  • Rebecca Ballough(4)
  • Therese GLIDDEN(cox)
04:14.89
5 1 Aalesunds Roklub
  • Synnove Devold(1)
  • Evelyn Rorvik(2)
  • Mette Kleive(3)
  • Ingrid Prytz Berset(4)
  • Andrea H. Valderhaug(cox)
04:18.54
6 2 SandyBy/DRC/PCURC/ABC
  • Jane Stephens(1)
  • Michelle Johnson(2)
  • Gina Tomaseski(3)
  • Lorraine Boyle(4)
  • Alison Smith(cox)
04:21.35
7 4 Newport Sea Base Rowing
  • Sara Chiu(1)
  • Barbara Plon(2)
  • Mindee Childers(3)
  • Cecilia Schreyer(4)
  • Amy Michaud(cox)
04:24.55
331
Master W4+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 15:42
Plac. # Navn Tid
1 6 RRC/SKP/KALEV
  • Ulvi Lutoskin(1)
  • Rita Maier(2)
  • Renata Line(3)
  • Vita Antone(4)
  • Iveta Pasparne(cox)
03:58.34
2 1 MAABC/WRC
  • Alexandra Ferguson(1)
  • Rebecca Waller(2)
  • Katie Kapernaros(3)
  • Hilary Cook(4)
  • Rachael Haycock(cox)
04:08.99
3 5 Cornelis Tromp Hilversum
  • Agnes Bom(1)
  • Nanne Franx(2)
  • Els Beem(3)
  • Minke Fischer(4)
  • Rietje Dikken(cox)
04:10.25
4 3 Belfast Boat Club
  • Debbie Trainor(1)
  • Colleen Watters(2)
  • Una Purdy(3)
  • Alison Clayton(4)
  • Jonathan Malloy(cox)
04:11.52
5 4 ARD
  • Joanne Christine Evans(1)
  • Linda Goldsmith(2)
  • Joanna Toch(3)
  • Sarah-Jane Saunders(4)
  • Mary Yee(cox)
04:14.81
6 2 Newport Aquatic Center
  • Patricia Gatewood(1)
  • Marsha Teaford(2)
  • Colleen Kolling(3)
  • Amy Lawrence(4)
  • Jeanine Raab(cox)
04:18.33
7 7 ARC
  • Meredith Alcock(1)
  • Sabine Buchheister(2)
  • Patricia Coyle(3)
  • Corinne Powers(4)
  • Peter Choi(cox)
04:27.39
332
Master W4X+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 15:45
Plac. # Navn Tid
1 1 HUN/Dav
  • Kätheli Boerlage(1)
  • Anita Snippe Groenwold(2)
  • Lieke Noortwijk(3)
  • Nelleke Hooijer(4)
04:03.67
2 4 ARVL/LFRK/Minden
  • Katharina Schubert(1)
  • Beate Schöne(2)
  • Christel Lutter(3)
  • Margret Schedeit(4)
04:06.62
3 5 CR/Roskilde/WINN/MRC
  • Judith Lyster(1)
  • Tone Pahle(2)
  • Guylaine Bernier(3)
  • Sandra Kirby(4)
04:13.95
4 3 CR/FR
  • Lizzie Haastrup(1)
  • Anita Brox(2)
  • Janne Spilling(3)
  • Meike De Vlas(4)
04:21.37
5 2 Marlow Rowing Club
  • Suzie Moon(1)
  • Alexa Spicer(2)
  • Marie Lou Stephenson(3)
  • Maggie Tilbury(4)
04:40.08
332
Master W4X+ - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 15:48
Plac. # Navn Tid
1 2 KRCUK/BBLRC/FR/HOOP
  • Birgith Sims(1)
  • Jackie Darling(2)
  • Merete Boldt(3)
  • Els Van Dam(4)
04:00.78
2 3 Rvrside/Phoenx
  • Janet Lawrenson(1)
  • Waltraud Parker(2)
  • Anne Lewis(3)
  • Caroline Mussared(4)
04:06.32
3 5 RCPM/Rijnland
  • Annie Ponsonnet(1)
  • Saskia De Vlas(2)
  • Lia Brouwer-Vogel(3)
  • Marianne De Jong(4)
04:07.02
4 4 KS Posnania RBW
  • Roza Wasilewska(1)
  • Barbara Borkowska(2)
  • Danuta Priebe(3)
  • Krystyna Wechmann(4)
04:24.67
5 1 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Linda Mandel(1)
  • Barbara Nash(2)
  • Marta Flavin(3)
  • Sunny McLean(4)
04:32.19
333
Master M2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 15:52
Plac. # Navn Tid
1 7 club natacio banyoles
  • Jordi Arteman(1)
  • Jaume Casellas(2)
03:36.86
2 6 Český klub Prahaský veslař
  • Tomáš Pohl(1)
  • Richard Vido(2)
03:43.31
3 5 Belarus Rowing Club
  • Dzmitry Pliachystsik(1)
  • Dzmitry Mironchik(2)
03:44.74
4 1 Ruderverein Treviris 1921 e.V. Trier
  • Alexandre Schalburg(1)
  • Matthias Woitock(2)
03:45.48
5 3 Minerva Bath Rowing Club
  • Glen Sullivan(1)
  • Charlie Taylor(2)
03:45.82
6 8 Kungälvs Roddklubb
  • Sven Bujalla(1)
  • Mattias Carlsson(2)
03:47.78
333
Master M2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 15:55
Plac. # Navn Tid
1 3 Wiener Ruderclub Donaubund
  • Andreas Kral(1)
  • Marko Milodanovic(2)
03:35.76
2 8 TJ Jiskra Třeboň
  • Martin Ille(1)
  • Karel Pesek(2)
03:40.27
3 1 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Stephan Bon(1)
  • Hans De Koningh(2)
03:41.33
4 4 club natacio banyoles
  • Salvador Marti Puig(1)
  • Xavi Boix Angelats(2)
03:47.88
5 2 Oldenburger Ruderverein Oldenburg
  • Markus Baron(1)
  • Alexej Panov(2)
03:52.68
6 6 Monmouth Rowing Club
  • James Allison(1)
  • Leonard Colling(2)
03:53.06
7 5 KS Posnania RBW
  • Andrzej Marcinkowski(1)
  • Dariusz Rychlewski(2)
03:56.35
8 7 FR/BR
  • Soren Heinrichsen(1)
  • Emil Heinrichsen(2)
04:08.22
333
Master M2- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 15:58
Plac. # Navn Tid
1 1 Mölndals Roddklubb
  • Jörgen Nilsson(1)
  • Magnus Thompson(2)
03:32.51
2 7 STW Szczecin
  • Dariusz Matyjaszczyk(1)
  • Jacek Wroblewski(2)
03:34.29
3 4 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Kirill Nikitin(1)
  • Andrey Klimovskikh(2)
03:40.27
4 5 Ruderclub Nürtingen
  • Albrecht Rosenfeld(1)
  • Gerhard Kehl(2)
03:44.48
5 6 SAK Tartu
  • Lauri Pind(1)
  • Tanel Kliiman(2)
03:47.11
6 8 Danske Studenters Roklub
  • Asbjorn Levring(1)
  • Hans Jorgen Stahl(2)
03:52.03
7 3 Seeclub Zürich
  • Alex Hurst(1)
  • Michael Schmidt(2)
04:00.37
8 2 Mladost RC
  • Kerim Mujkic(1)
  • Branko Markota(2)
04:03.18
333
Master M2- - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 16:01
Plac. # Navn Tid
1 3 Sorø Roklub
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Molvig(2)
03:32.55
2 7 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Mikhail Beknazarov(1)
  • Sergey Aripov(2)
03:36.69
3 2 FEC/LIA
  • Attila Strochmayer(1)
  • Laszlo Kokas(2)
03:38.59
4 1 Stockholms Roddförening
  • Robert Vigert(1)
  • Jan Berglund(2)
03:45.70
5 4 Rijnland/CTH
  • Wim Ten Have(1)
  • Hans Marten Hazelbag(2)
03:46.25
6 5 Marlow Rowing Club
  • Adrian Mohr(1)
  • John Yeatman(2)
04:08.34
7 6 Ormsund Roklub
  • Espen Treider(1)
  • Jens Christian Riis(2)
04:17.86
333
Master M2- - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 16:04
Plac. # Navn Tid
1 4 FrgG/RRK08
  • Harald Blum(1)
  • Lutz Beyer(2)
03:40.31
2 1 Commercial Rowing Club
  • Fran O Toole(1)
  • Donal Mc Guinness(2)
03:41.61
3 3 JASON Roeivereniging
  • Paul Valkenburg(1)
  • Jan Peter Van Leeuwen(2)
03:51.04
4 2 Plockie Towarzystwo Wioslarskie
  • Henryk Szlachta(1)
  • Marek Chadzynski(2)
03:52.19
5 6 Lymington Amateur Rowing Club
  • Timothy Bull(1)
  • Alan Taylor(2)
04:06.42
6 7 Sport Club Corinthians Paulista
  • Jose Mousinho Da Silveira(1)
  • Guilherme A. Salgueiro Lourenço(2)
04:12.80
7 5 Sandy Bay Rowing Club
  • Andrew Walker(1)
  • Scott Aimi(2)
04:20.66
334
Master W4- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 16:07
Plac. # Navn Tid
1 5 Lea Rowing Club
  • Bridget Snaith(1)
  • Lucy Stackpool-Moore(2)
  • Amanda Benson-Sailes(3)
  • Rachel Lund(4)
03:34.21
2 6 CRC/HUN/HOOP/WSV Bürgel
  • Jannemieke Ter Horst(1)
  • Paulien Hennink(2)
  • Sybille Roller(3)
  • Judikje Scheffer(4)
03:34.60
3 2 RHKYC/WRC
  • Alexandra Bidlake(1)
  • Alison Boyes(2)
  • Cynthia Eccles(3)
  • Kasia Bera(4)
03:49.09
4 1 Mladost RC
  • Emanuela D' Allesandro(1)
  • Tihana Vrankovic Skoko(2)
  • Lucija Pti?ek(3)
  • Marija Vrankic(4)
04:17.04
334
Master W4- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 16:10
Plac. # Navn Tid
1 2 RCS/RCT
  • Antje Zellmer(1)
  • Ilka Schröder(2)
  • Annette Mende(3)
  • Annett Zeh(4)
03:44.84
2 4 Winnipeg Rowing Club
  • Sheila Wilson-Kowal(1)
  • Vanessa Brown(2)
  • Friederike Von Aweyden(3)
  • Andrea Lefort(4)
03:48.27
3 3 Marlow Rowing Club
  • Ruth Naylor(1)
  • Martelle Slabbert(2)
  • Lorna Loretto(3)
  • Anna Brazinova(4)
03:48.61
4 5 RRC/Daugava
  • Evita Jaunbauere(1)
  • Di?na V?tola(2)
  • Krist?ne Mužica(3)
  • Vineta Lupika(4)
03:49.28
5 1 Cornelis Tromp Hilversum
  • Eveline Veraart(1)
  • Inge Nijhuis(2)
  • Lise Klausen(3)
  • Alita Dekker(4)
03:50.46
335
Master W2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 16:13
Plac. # Navn Tid
1 6 Port Chalmers United Rowing Club
  • Robyn Cameron(1)
  • Imogen Coxhead(2)
03:58.47
2 5 K.A.R.&Z.V.De Hoop
  • Tineke Lambooij(1)
  • Floor Pennink(2)
04:01.84
3 3 Exeter RC/DTARC
  • Julia Wood(1)
  • Caroline Gordon(2)
04:03.10
4 2 Roklubben furesøen
  • Marianne Henney(1)
  • Mette Møller(2)
04:04.48
5 8 KRG/SRV
  • Sabine Chavez Torres(1)
  • Edda Stöcker(2)
04:05.74
6 4 POS/ORK
  • Grazyna Kanoniczak(1)
  • Zdzisia Andruszkiewicz(2)
04:10.48
7 7 Peterborough City Rowing Club
  • Anita Carter(1)
  • Joan Heath(2)
04:26.87
8 1 River City Women's Rowing Club
  • Lorraine Robinson(1)
  • Suzanne Sheridan(2)
04:31.13
335
Master W2X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 16:16
Plac. # Navn Tid
1 7 Dav/RVDA
  • Yvonne Wolf(1)
  • Anneloes Russell(2)
04:21.87
2 6 RG W L/MRV
  • Petra Schadock(1)
  • Anette Loeffler(2)
04:24.35
3 5 WRC/TSS
  • Pauline Bird(1)
  • Julia Wilks(2)
04:26.66
4 2 Upper Thames Rowing Club
  • Judith Burne(1)
  • Emma Gleave(2)
04:32.66
5 8 SASK
  • Lone Buchwaldt(1)
  • Elizabeth Amann(2)
04:36.67
6 3 Christiania Roklub
  • Kjersti Elvestad(1)
  • Christine Höffgen(2)
04:48.41
7 1 Avalon Rowing Club
  • Jennifer Fitzwater(1)
  • Sharon Kelly(2)
05:07.01
335
Master W2X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 16:19
Plac. # Navn Tid
1 3 LLRC/SCP
  • Eva Rankin(1)
  • Âilie Ord(2)
04:04.57
2 1 ERV/MRSVB
  • Claudia Haßmann(1)
  • Martina Goretzki(2)
04:10.56
3 6 Commercial RC
  • Jo Cook(1)
  • Mary Fenn(2)
04:16.80
4 5 Saugatuck Rowing Club, LLC
  • Kate Kislevitz(1)
  • Ineke Van Wyngaarden(2)
04:25.49
5 7 Llandaff Rowing Club
  • Alyson Beauchamp(1)
  • Ruth Hambley(2)
04:39.93
6 2 Bagsværd Roklub
  • Ute Pørksen(1)
  • Regitze Rønstrup(2)
04:53.72
335
Master W2X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 16:22
Plac. # Navn Tid
1 3 LFRK/R.G.Hansa
  • Brigitte Huhn(1)
  • Karin Kolbe(2)
04:02.86
2 1 VIMK Zalgiris
  • Audrone Dumsiene(1)
  • Birute Gecauskiene(2)
04:10.10
3 4 Lyngby Dameroklub
  • Mette Kræmmer Hansen(1)
  • Birgitte Hanel(2)
04:11.31
4 7 Gloucester Rowing Club
  • Gerry Jones(1)
  • Ursula Tanner(2)
04:13.79
5 2 Roklubben furesøen
  • Bente Johannessen(1)
  • Jane Hagan(2)
04:24.93
6 5 Sudbury Rowing Club
  • Sarah Watts(1)
  • Rosemary Hogsbjerg(2)
04:25.57
7 6 Avalon Rowing Club
  • Corinne Powers(1)
  • Gay Gasser(2)
04:25.97
335
Master W2X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 16:25
Plac. # Navn Tid
1 7 Walbrook Rowing Club
  • Elizabeth Flavell(1)
  • Martha DeLong(2)
04:21.87
2 1 Port Chalmers United Rowing Club
  • Karin Tierney(1)
  • Julie Brosnahan(2)
04:24.35
3 5 Lyngby Dameroklub
  • Jette Brinkløv(1)
  • Kirsten Thomsen(2)
04:26.66
4 4 Commercial RC
  • Barbara Hall(1)
  • Madeleine Martin(2)
04:32.66
5 3 Sudbury Rowing Club
  • Tracy Muir(1)
  • Tricia McGrillen(2)
04:36.67
6 6 SCM/RGG
  • Susanne Müller(1)
  • Doris Parschau(2)
04:48.41
7 2 Avalon Rowing Club
  • Elizabeth Connor(1)
  • Susan Davidson(2)
05:07.01
336
Master M4X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 16:28
Plac. # Navn Tid
1 7 RVHO/EKRC/GRCH/ARCM
  • Franz Plitzner(1)
  • Heinz-Jürgen Stehr(2)
  • Ernst Pawlowsky(3)
  • Ulf Beck(4)
03:25.54
2 1 club natacio banyoles
  • Jose Pardas(1)
  • Jaume Maso(2)
  • Inaki Frade(3)
  • Miqerl Junca(4)
03:27.31
3 2 AR/RR
  • Jeppe Meinert(1)
  • Jan Sørensen - Slet/data(2)
  • Jacob Christian Lindegaard(3)
  • Morten Flarup Sørensen(4)
03:35.13
4 5 Sport Club Corinthians Paulista
  • Paracelço Mathias(1)
  • Elzio Barbosa(2)
  • Milton Munhoz(3)
  • Vladen Vieira(4)
03:38.61
5 6 Monmouth Rowing Club
  • Jon Benson(1)
  • Andrew Mollet(2)
  • James Allison(3)
  • Leonard Colling(4)
03:43.97
6 3 Commrcl/BrisbGrmns/BGPS
  • Peter Hastie(1)
  • Peter Richards(2)
  • Bill McDonnell(3)
  • Ian Holzberger(4)
03:44.30
7 4 Bærum Roklubb
  • Kjell Fotland(1)
  • Reidar Mandt(2)
  • John Rune Selvik(3)
  • Jan Rudiger Weitzenbock(4)
03:44.95
336
Master M4X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 16:31
Plac. # Navn Tid
1 1 Lemvig/LR/SRF/MSR
  • Jørgen Jensen(1)
  • Mikael Borgh(2)
  • Glenn Frank(3)
  • John Knudsen(4)
03:23.32
2 6 RCS/RVH/RVGE
  • Jochen Jülke(1)
  • Werner Von Behr(2)
  • Wilken Von Behr(3)
  • Emil Putz(4)
03:24.96
3 5 Kungälvs Roddklubb
  • Lars-olof Löfman(1)
  • Jan Andersson(2)
  • Claes Hugoson(3)
  • Christer Corneliusson(4)
03:31.67
4 2
  • Steven Denley-Hill(1)
  • Peter Billin(2)
  • Slavo Radosevic(3)
  • David Phillips(4)
03:36.54
5 7 CNN/CA/RCPM
  • Denis Renault(1)
  • Patrick Vassort(2)
  • Christophe Giecold(3)
  • Daniel Devez(4)
03:42.48
6 3 Danske Studenters Roklub
  • Esben Jacobsen(1)
  • Ib Frausing(2)
  • Arnold Sørensen(3)
  • Lars Haut(4)
03:52.79
336
Master M4X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 16:34
Plac. # Navn Tid
1 7 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Gennady Astakhov(1)
  • Alexsander Semaev(2)
  • Andrey Andreev(3)
  • Igor Anisimov(4)
03:24.46
2 3 ABC/CRC
  • Seamus Keating(1)
  • Anthony Dooley(2)
  • Paul Gallen(3)
  • Niall O Brien(4)
03:27.90
3 5 LCfW/SG W 1903/RTHC
  • Werner Gläser(1)
  • Janis Rodmanis(2)
  • Michael Sempf(3)
  • Klaus Schuy(4)
03:28.33
4 6 DSR/CR/CBC/DTARC
  • Henry Hamilton(1)
  • Stein Randsborg(2)
  • Peter Atkinson(3)
  • Jacob Jespersen(4)
03:32.47
5 1 Durham Amateur Rowing Club
  • Paul Rutter(1)
  • Martin Judson(2)
  • David Walker(3)
  • John Watkinson(4)
03:32.75
6 2 RUA/SCBK/NRR
  • Christian Krabel(1)
  • Reinhard Soika(2)
  • Steffen Richter(3)
  • Rudolf Insel(4)
03:44.05
7 4 Bay Area Rowing Club of Houston
  • Hannes Hofer(1)
  • Robert Jones(2)
  • Joe Kappil(3)
  • Nigel Millard(4)
03:51.75
336
Master M4X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 16:37
Plac. # Navn Tid
1 1 ESV/BRC
  • Wolfgang Eschment(1)
  • Hans-Ulrich Schmied(2)
  • Dirk Zeitler(3)
  • Helmut Krause(4)
03:24.05
2 7 LBV/LIA/CRC
  • Raimund Haberl(1)
  • Matthias Schreiner(2)
  • Roger Shellman(3)
  • Robert Miller(4)
03:27.84
3 6 Christiania Roklub
  • Henning Cook(1)
  • Morten Lindholdt(2)
  • Bjørn Lindholt(3)
  • Jon Helgeland(4)
03:49.31
4 2 Fredericia/MRK
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Claus Rützov(2)
  • Bent Bøgh Pedersen(3)
  • Søren Lykke Jensen(4)
03:50.23
5 5 NA/BCR
  • Mariano Garces(1)
  • Luis Quaranta(2)
  • Gerardo Galvez(3)
  • Ramon Ventosa(4)
03:59.53
6 4 Llandaff Rowing Club
  • Stewart Griffiths(1)
  • David Simmonds(2)
  • Gareth Beech(3)
  • Garwyn Brace(4)
04:06.68
7 3 Mitsubishi Senior Boat Club
  • Hiroshi Ando(1)
  • Toshiro Onoyama(2)
  • Tomoo Yamashita(3)
  • Takashi Murayama(4)
04:12.03
336
Master M4X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 16:40
Plac. # Navn Tid
1 1 Fredericia/MRK
  • Hardy E. Olesen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
03:24.50
2 3 Quintin Boat Club
  • Geoff Peel(1)
  • Tom Bishop(2)
  • Steve Aquilina(3)
  • Ian Hyslop(4)
03:24.93
3 2 KS AZS-AWF/STW/Hürther
  • Smieszny Andreas(1)
  • Jacek Dabrowski(2)
  • Syczewski Andrzej(3)
  • Jaroslaw Przybylski(4)
03:32.14
4 4 VKSM/SLAV
  • Jiri Svoboda(1)
  • Ernst Straube(2)
  • Josef Sulc(3)
  • Lubos Dosek(4)
03:37.21
5 5 Cornelis Tromp Hilversum
  • Fred Wittkampf(1)
  • Jan Willem Biekart(2)
  • Gerard Hissink Muller(3)
  • Paul De Haan(4)
03:38.42
6 6 CNV/RCPM/CAS
  • Jean-loup Péchin(1)
  • Serge Seguineau(2)
  • Alain Rousseau(3)
  • Gérard Le Flohic(4)
03:42.89
7 7 RCFH/RCW/RCT/SCBK
  • Matthias Andreowsky(1)
  • Uwe Kühne(2)
  • Georg Schlingbäumer(3)
  • Uwe Dünze(4)
04:21.61
336
Master M4X - 1000m 6. Afdeling
2016-09-10 16:43
Plac. # Navn Tid
1 4 TUE/CRC/LRC
  • Hilko Koch(1)
  • Volker Willsch(2)
  • Werner Rösch(3)
  • Dieter Wilhelm(4)
03:32.29
2 2 PBD/ARD
  • Stephen Banks(1)
  • Ian Andrews(2)
  • Colin Barratt(3)
  • Robert Milligan(4)
03:38.25
3 5 Veslarský klub Slavia Praha
  • Rostislav Blahout(1)
  • Nikola Geisler(2)
  • Jaroslav Cermák(3)
  • Ivo Marík(4)
03:43.97
4 7 Marlow Rowing Club
  • Roger Martin Fagg(1)
  • John Hill(2)
  • Stephen Pickin(3)
  • Richard Buckeridge(4)
03:48.91
5 1 Club de Regatas "Lima"
  • Gustavo De La Puente(1)
  • Juan Mario Velasco Gonzales(2)
  • Jaime Crosby(3)
  • Jose Spihlmann(4)
03:56.76
6 6 Rudergesellschaft Zürich
  • André Beer(1)
  • René-Pierre Mueller(2)
  • Mario Benedetto(3)
  • Ruedi Corbelli(4)
04:03.10
7 3 Aalesunds Roklub
  • Andor Kleven(1)
  • Bjorn Hjelle(2)
  • Bjorn Refsum(3)
  • Edvard Devold(4)
04:12.53
337
Master W1X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 16:46
Plac. # Navn Tid
1 6 Milton Keynes Rowing Club
  • Helen Marshall(1)
04:21.43
2 4 K.G.R. De Hunze
  • Natascha Agricola(1)
04:27.82
3 7 Znamya
  • Tatiana Semina(1)
04:35.55
4 1 Roei en zeilvereniging Daventria
  • Charlotte Jorna(1)
05:00.27
5 3 Daniel Rowing centre
  • Orly Israely(1)
05:01.03
337
Master W1X - 1000m 2. Afdeling
2016-09-10 16:49
Plac. # Navn Tid
1 2 Sorø Roklub
  • Ulla Hvid(1)
04:06.32
2 3 K.G.R. De Hunze
  • Anneke Venema(1)
04:10.67
3 5 Roeivereniging Rijnland
  • Peggy Tolk(1)
04:18.13
4 4 Exeter Rowing Club
  • Eleanor Burke(1)
04:24.84
5 6 Albert Park - South Melbourne Rowing Club
  • Lisa Letic(1)
04:40.19
6 1 KS Posnania RBW
  • Renata Czerniawska(1)
04:51.72
337
Master W1X - 1000m 3. Afdeling
2016-09-10 16:52
Plac. # Navn Tid
1 7 Roeivereniging De Hertog
  • Marjolein Rekers(1)
04:17.27
2 1 Stockholms Roddförening
  • Birgitta Berglund(1)
04:20.58
3 2 Ruder-Club Bergedorf e.V.
  • Inge Röpell(1)
04:25.13
4 6 Ruder-Gesellschaft Hansa e.V.
  • Ulrike Klesel(1)
04:39.19
5 5 Mortlake Anglian & Alpha
  • Gabriella Tose(1)
04:42.74
6 3 Fredensborg Roklub
  • Sanne Poulin(1)
04:45.47
337
Master W1X - 1000m 4. Afdeling
2016-09-10 16:55
Plac. # Navn Tid
1 7 Breda Bie
  • Antoinette Der Kinderen(1)
04:17.35
2 6 Reial Club Nautic de Tarragona
  • Andrea Tamara Mazzanti(1)
04:23.27
3 3 Sportclub Berlin-Koepenick e.V.
  • Berit Becker(1)
04:25.02
4 1 Neuruppiner Ruderclub e.V.
  • Gertrud Becker(1)
04:31.39
5 5 Rowing club Dynamo St. Petersburg
  • Natalya Zhegulevtseva(1)
04:33.17
6 4 Basler Ruder-Club
  • Sabine Horvath(1)
04:36.47
7 2 Cantabrigian Rowing Club
  • Cécile Jacklin(1)
04:38.26
337
Master W1X - 1000m 5. Afdeling
2016-09-10 16:58
Plac. # Navn Tid
1 4 SV Energie Berlin Abt. Rudern
  • Sabine Winkler(1)
04:15.33
2 6 Jenaer Kanu- und RV
  • Beate Krause(1)
04:27.02
3 1 Enschedese roeivereniging Thyro
  • Geertje Klok(1)
04:28.59
4 3 Exeter Rowing Club
  • Julia Wood(1)
04:34.44
5 5 Breda Bie
  • Marion Dauwerse(1)
04:35.63
6 2 Christiania Roklub
  • Anita Brox(1)
04:48.15
338
Master M2X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 17:01
Plac. # Navn Tid
1 2 KRG/CRC
  • Karl-Heinz Salzmann(1)
  • Werner Busch(2)
04:22.74
2 3 UTH/NRC
  • William Payne(1)
  • Peter Taylor(2)
04:26.77
1 6 CNH/ARMASC
  • Bernardo Blumenkranz(1)
  • Odilon Maia Martins(2)
04:51.21
3 4 Casitas/CRC
  • Don Tanhauser(1)
  • Hans Wurster(2)
04:59.60
2 7 CR/NRRA
  • Tor Ahlsand(1)
  • William Hawkey(2)
05:05.82
3 5 Nagamb/WARC
  • Alan Salisbury(1)
  • Walter Howell(2)
05:26.57
4 1 AMRC/RIRSC
  • Arthur Wright(1)
  • Roger McPherson(2)
05:32.90
339
Master W2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 17:06
Plac. # Navn Tid
1 2 Cornelis Tromp Hilversum
  • Hermione Wassenaar(1)
  • Heleen Boonstra(2)
04:25.95
2 5 Phoenix Rowing Club
  • Caroline Mussared(1)
  • Anne Lewis(2)
04:35.34
3 4 Pengwern Boat Club
  • Elizabeth King(1)
  • Virginia Price-Owen(2)
04:47.07
4 1 Canberra Rowing Club
  • Judi Walsh(1)
  • Deb Cook(2)
05:07.53
5 3 Yarra Yarra Rowing Club
  • Judith McCombe(1)
  • Jennifer Hall(2)
05:14.63
340
Master M8+ - 1000m 1. Afdeling
2016-09-10 17:11
Plac. # Navn Tid
1 6 Dynamo Moscow Rowing Club/Ruderclub Hamm von 1890 e.V.
  • Dmitrii Pavlov(1)
  • Maxsim Valeev(2)
  • Mikhail Izotov(3)
  • Mikhail Beknazarov(4)
  • Mikhail Yurchenko(5)
  • Konstantin Sazanov(6)
  • Sergei Shushin(7)
  • Dmitrii Ovechko(8)
  • Klaus Todenhöfer(cox)
02:56.92
2 5 Grasshopper Club Zurich
  • Stefan Irniger(1)
  • Sven Imhof(2)
  • Simon Steng(3)
  • Florian Ramp(4)
  • Nicolas Lehner(5)
  • Alexander Glitz(6)
  • Florian Teuteberg(7)
  • Florian Hofer(8)
  • Ruth Wood(cox)
02:59.58
3 3 ALLE
  • Axel Hildebrandt(1)
  • Ralf Gentz(2)
  • Carsten Grafmann(3)
  • Christoph Drepper(4)
  • Rolf Walzel(5)
  • Christoph Zeiz(6)
  • Henry Bloch(7)
  • Gavin Genge(8)
  • Katharina Froh(cox)
03:02.70
4 1 UNM/CNCM
  • Guillaume Campagnac(1)
  • Vincent Renon(2)
  • Hervé Picinnin(3)
  • David Cornet(4)
  • Christophe Ferrier(5)
  • Vincent Fourdrin(6)
  • Julien Labesse(7)
  • Stéphane Daynes(8)
  • Raymond Ponsonnet(cox)
03:02.94
5 2 HRK/HGRF
  • Rasmus Melin(1)
  • Bengt Jonsson(2)
  • Daniel Böcker(3)
  • Olle Andersson(4)
  • Mikael Nilsson(5)
  • Pontus Bogren(6)
  • Johan Svensson(7)
  • Tobias Karlsson(8)
  • Alexander Ramus(cox)
03:04.38
6 4 KRK/TRS
  • Ralf Johansson(1)
  • Jimmie Edin(2)
  • Joakim Lindberg(3)
  • Joakim Swahn(4)
  • Thony Boström(5)
  • Mikael Werner(6)
  • Sven Bujalla(7)
  • Mattias Carlsson(8)
  • Ann-Kristn Karlsson(cox)
03:06.65
401
Master W/M 2- - 1000m 1. Afdeling
2016-09-11 09:00
Plac. # Navn Tid
1 2 ARC/WBC
  • Stacy Caffrey(1)
  • Keith Wobeser(2)
03:46.04
2 8 BRC/RCHB
  • Lissy Leue(1)
  • Ronald Kabelich(2)
03:49.26
3 5 BRCH/BRV82
  • Karen Schmols(1)
  • Uwe Schuessler(2)
03:51.22
4 6 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Vera Babicheva(1)
  • Boris Lesyuk(2)
03:52.49
5 3 Danske Studenters Roklub
  • Søren Strange(1)
  • Karen Leth Jensen(2)
03:53.12
6 1 Nyborg Roklub
  • Peter Rasmussen(1)
  • Lena Stolzenbach(2)
03:54.17
7 7 NRC/SAUG
  • Annamari Mikkola(1)
  • Jaakko Klang(2)
03:55.06
8 4 Commercial RC
  • Tony Rush(1)
  • Louise Street(2)
04:17.20
401
Master W/M 2- - 1000m 2. Afdeling
2016-09-11 09:03
Plac. # Navn Tid
1 5 ERC/Znamya
  • Olga Dilimbetova(1)
  • Aleksei Fedorov(2)
03:42.36
2 3 Jenaer Kanu- und RV
  • Beate Krause(1)
  • Lahne Torsten(2)
03:42.67
3 6 RVW/Sevrier
  • Dénia Amon(1)
  • Patrick Louazel(2)
03:48.69
4 2 Neste Rowing Club
  • Nina Lehtelae(1)
  • Jorma Lehtelä(2)
03:50.36
5 4 uddevalla roddklubb
  • Lene Ivarsson(1)
  • Per-erik Andersson(2)
03:53.14
6 1 KRG/WSV
  • Anja Duebner-Drenker(1)
  • Karl Schippel(2)
04:03.54
7 7 Rødvig Roklub
  • Kristine Wilche(1)
  • Tommy Knudsen(2)
04:13.34
8 8 Sandy Bay Rowing Club
  • Andrew Walker(1)
  • Bridget Walker(2)
04:13.60
401
Master W/M 2- - 1000m 3. Afdeling
2016-09-11 09:06
Plac. # Navn Tid
1 6 Dynamo/Strela
  • Natalya Zhegulevtseva(1)
  • Aleksandr Samoylov(2)
03:52.09
2 5 Ruder-Club Bergedorf e.V.
  • Inge Röpell(1)
  • Helmut Longinus(2)
03:52.43
3 8 RCZ/BRC
  • Ewald Grobert(1)
  • Ulrike Lohmann(2)
03:53.10
4 2 VRV/BSC
  • Karin Wilkens(1)
  • Uwe Hollmann(2)
03:57.51
5 1 Royal Cercle Athlétique des Etudiants Liège
  • Chris Nieuwhof(1)
  • Eric Barbier(2)
04:04.85
6 3 Sandy Bay Rowing Club
  • Kim Clifford(1)
  • Scott Aimi(2)
04:09.20
7 4 Nordschleswigscher Ruder-Verband
  • Susanne Klages(1)
  • Werner Güttel(2)
04:09.75
8 7 Waatz Masters
  • Judit Meszaros(1)
  • László Mészáros(2)
04:30.36
401
Master W/M 2- - 1000m 4. Afdeling
2016-09-11 09:09
Plac. # Navn Tid
1 1 RCL/SCK
  • Beat Bachmann(1)
  • Suzanne Rapetti-Hunsicker(2)
03:43.97
2 7 LBRA/OI
  • Katrin Gleie(1)
  • John Van Blom(2)
03:50.67
3 3 Roklubben furesøen
  • Bo Hartz(1)
  • Jane Hagan(2)
03:58.49
4 4 Sportclub Berlin-Koepenick e.V.
  • Steffen Richter(1)
  • Berit Becker(2)
03:59.60
5 6 Bærum Roklubb
  • Heide Tjøm(1)
  • Anders Hovde(2)
04:02.68
6 5 Commercial RC
  • Jo Cook(1)
  • Stefan Szylkarski(2)
04:05.49
7 8 LIKF/ACREM
  • Aivaras Karalius(1)
  • Rima Karaliene(2)
04:09.67
8 2 Neste Rowing Club
  • Marko Lindroos(1)
  • Susanna Varilo(2)
04:12.01
401
Master W/M 2- - 1000m 5. Afdeling
2016-09-11 09:12
Plac. # Navn Tid
1 3 Veslarský klub Bohemians Praha
  • Jan Vesecky(1)
  • Zdenka Sieberova(2)
03:48.16
2 6 SC Dnipro/KhRC
  • Oksana Klokova(1)
  • Iurii Plis(2)
03:49.25
3 8 DRV/PRV
  • Kathrin Geffers(1)
  • Olaf Martin(2)
03:50.50
4 7 Cornelis Tromp Hilversum
  • Lise Klausen(1)
  • Wim Ten Have(2)
04:04.09
5 5 Cantabrigian Rowing Club
  • David Richardson(1)
  • Cécile Jacklin(2)
04:07.42
6 1 Reial Club Nautic de Tarragona
  • Merce Maurin Barbera(1)
  • Josep Franquet Montamat(2)
04:10.65
7 2 The Core Canottaggio Sabaudia
  • Francesca Zito(1)
  • Paolo Caracciolo Di Brienza(2)
04:25.74
8 4 Neste Rowing Club
  • Eija Lindroos(1)
  • Kari Lindroos(2)
04:27.21
401
Master W/M 2- - 1000m 6. Afdeling
2016-09-11 09:18
Plac. # Navn Tid
1 2 SCRC/IPN
  • Lyn Krahulec(1)
  • Klaus Rasmussen(2)
03:50.52
2 4 Heidelberger Ruderklub 1872 e.V.
  • Thomas Palm(1)
  • Kristiane Palm(2)
03:51.75
3 6 RV Breda/Breda
  • Sander Verheugd(1)
  • Antoinette Der Kinderen(2)
03:58.71
4 5 NR/MRK
  • Charlotte Buchwaldt(1)
  • Ole Bendtsen(2)
04:02.01
5 1 Ruderclub Alt-Werder Magdeburg 1887 e.V.
  • Andreas Gohla(1)
  • Elke Vetter(2)
04:10.66
6 7 Basler Ruder-Club
  • Michael Fahlbusch(1)
  • Susanne Gathmann(2)
04:13.45
7 8 LDR/BBRC
  • Elizabeth Wilson(1)
  • Paul Kane(2)
04:48.12
401
Master W/M 2- - 1000m 7. Afdeling
2016-09-11 09:21
Plac. # Navn Tid
1 8 RVGE/WSV Bürgel
  • Wilken Von Behr(1)
  • Sybille Roller(2)
03:53.35
2 3 Roklubben furesøen
  • Mikael Møller Hansen(1)
  • Marianne Henney(2)
03:56.33
3 4 BA/RCPM
  • Bernard Pasdeloup(1)
  • Virginie Laurent(2)
04:00.66
4 2 RG W L/RVE
  • Bernd Schmid(1)
  • Anette Loeffler(2)
04:00.85
5 7 Dynamo Moscow Rowing Club
  • Andrey Klimovskikh(1)
  • Natalya Zalovich(2)
04:07.05
6 6 Club Regatas Rosario
  • Gerardo Bufarull(1)
  • Gabriela Lozano(2)
04:20.33
401
Master W/M 2- - 1000m 8. Afdeling
2016-09-11 09:24
Plac. # Navn Tid
1 5 Ruderclub Lindau (B)
  • Philipp Kritzler(1)
  • Susanne Kainz-Unterkircher(2)
03:55.08
2 1 PN/RC NAVIS
  • Povilas Skrivelis(1)
  • Nijole Savickyte(2)
04:04.34
3 3 Halifax Rowing Club
  • Jonathan Tyson(1)
  • Kathleen Spurr(2)
04:07.21
4 8 Humlebæk Roklub
  • Christian Probst(1)
  • Pia Rasmussen(2)
04:12.16
5 6 CNF/ARC
  • Meredith Alcock(1)
  • Eric Grosclaude(2)
04:14.35
6 4 Roklubben furesøen
  • Bo Jystrup(1)
  • Gitte Henriksen(2)
04:29.24
7 2 Shiplake Vikings Rowing Club
  • Bruce Gascoine(1)
  • Marguerite Gascoine(2)
04:35.03
402
Master W/M 4X - 1000m 1. Afdeling
2016-09-11 09:28
Plac. # Navn Tid
1 2 CLD/LIA/LLRC/RCPM
  • Lesley Thomas Johnston(1)
  • Eva Rankin(2)
  • Annie Ponsonnet(3)
  • Raimund Haberl(4)
03:43.46
2 4 A.N.F.A/KS AZS-AWF/FR
  • Merete Boldt(1)
  • Joelle Thuez(2)
  • Jacek Dabrowski(3)
  • Svend-Aage Nielsen(4)
03:45.70
3 3 ERV/LCfW/Minden
  • Martina Goretzki(1)
  • Christel Lutter(2)
  • Werner Gläser(3)
  • Klaus Schuy(4)
03:47.47
4 1 Canberra Rowing Club
  • Judi Walsh(1)
  • Deb Cook(2)
  • John Daley(3)
  • Graham Humphries(4)
04:06.95
403