Resultater - Sorø International Regatta, JNM-Nordic Open 2018

101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m A Finale
2018-07-07 13:45
Plac. # Navn Tid
1 37 Drammen Roklubb I
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
01:49.2
2 29 Sarpsborg RK I
  • Marius Antonsen Thime(1)
01:51.0
3 30 Christiania Rodklub III
  • Lorentz Pran(1)
01:51.9
4 5 Bagsværd Roklub/KCB I 16
  • Alexander Aldrich(1)
Seeded 16p01:53.8
5 16 Ormsund Roklub I
  • Max Karl Andresen(1)
01:54.0
6 17 Ormsund Roklub II
  • Truls Oskar Hansen(1)
01:54.4
7 13 Falkenberg RK I
  • Noah Smeringe(1)
01:55.2
8 23 Lyngby Roklub/KKL I 14
  • Christian Runge(1)
01:56.2
9 26 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
01:56.8
10 19 Öresjö ss Sweden I
  • Emil Hallgren(1)
01:58.7
11 12 Christiania Rodklub II
  • Christoffer Widding(1)
02:01.8
12 11 Roklubben Stevns I 10
  • Jakob Iversen(1)
02:05.3
13 21 Mölndals Roddklubb III
  • Albin Alami(1)
02:05.6
14 38 Hadsund Roklub II 12
  • Frederik Bertelsen(1)
02:06.1
15 7 Hadsund Roklub I 18
  • August Herman Wisholm(1)
Seeded 26p02:07.5
16 33 Halmstad Rodd I
  • Edvin Persson(1)
02:09.3
17 10 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Källström(1)
02:09.9
18 15 Christiania Rodklub IV
  • Brage Nerdal (1)
02:10.9
19 24 Falkenberg RK II
  • Melker Olsson(1)
02:11.9
20 31 Mölndals Roddklubb II
  • William Källström Okdahl(1)
02:12.1
21 14 Kungälv II
  • Adam Wallberg(1)
02:12.6
22 28 Roklubben Ægir II 8
  • Mikkel Avlund Overgaard(1)
02:13.8
23 2 Lyngby Roklub/KKL II 6
  • Oliver Hyldedahl(1)
Seeded 8p02:14.7
24 3 Holstebro Roklub/KCHO I 2
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
Seeded 12p02:14.9
25 9 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
02:16.9
26 4 Roklubben Ægir III 2
  • Jonas Lindberg Nielsen(1)
Seeded 16p02:18.2
27 20 Drammen Roklubb II
  • Peter Anker Hassel(1)
02:18.5
28 8 Roklubben Stevns III 2
  • Nikolaj Olsen(1)
02:19.5
29 35 Roklubben Stevns II 4
  • Nikolaj Bakkeskov Andersen(1)
02:19.8
30 22 Horten Roklubb I
  • Dhani Julian Nordberg(1)
02:20.8
31 27 Hadsund Roklub III 2
  • Oskar Emil Holmriis(1)
02:24.5
32 1 Odense Roklub II 2
  • Christian Thuesen(1)
02:36.6
33 34 Københavns Roklub II 2
  • Viggo Olsen(1)
02:51.2
101
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Indledende
2018-07-07 07:00
Plac. # Navn Tid
1 37 Drammen Roklubb I
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
01:52
2 17 Ormsund Roklub II
  • Truls Oskar Hansen(1)
01:55
3 5 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alexander Aldrich(1)
Seeded 16p01:55
4 26 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
00:01:58
5 23 Lyngby Roklub/KKL I
  • Christian Runge(1)
02:00
6 13 Falkenberg RK I
  • Noah Smeringe(1)
02:02
7 19 Öresjö ss Sweden I
  • Emil Hallgren(1)
02:02
8 12 Christiania Rodklub II
  • Christoffer Widding(1)
02:07
9 7 Hadsund Roklub I
  • August Herman Wisholm(1)
Seeded 26p00:02:07
10 29 Sarpsborg RK I
  • Marius Antonsen Thime(1)
02:07
11 10 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Källström(1)
02:07
12 30 Christiania Rodklub III
  • Lorentz Pran(1)
02:08
13 38 Hadsund Roklub II
  • Frederik Bertelsen(1)
00:02:08
14 21 Mölndals Roddklubb III
  • Albin Alami(1)
02:08
15 16 Ormsund Roklub I
  • Max Karl Andresen(1)
02:11
16 11 Roklubben Stevns I
  • Jakob Iversen(1)
02:11
17 28 Roklubben Ægir II
  • Mikkel Avlund Overgaard(1)
02:11
18 33 Halmstad Rodd I
  • Edvin Persson(1)
00:02:12
19 9 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
02:14
20 31 Mölndals Roddklubb II
  • William Källström Okdahl(1)
00:02:15
21 15 Christiania Rodklub IV
  • Brage Nerdal (1)
00:02:16
22 24 Falkenberg RK II
  • Melker Olsson(1)
02:16
23 2 Lyngby Roklub/KKL II
  • Oliver Hyldedahl(1)
Seeded 8p02:16
24 4 Roklubben Ægir III
  • Jonas Lindberg Nielsen(1)
Seeded 16p02:16
25 25 Odder Roklub I
  • Noah Mikkelsen(1)
00:02:17
26 35 Roklubben Stevns II
  • Nikolaj Bakkeskov Andersen(1)
00:02:17
27 20 Drammen Roklubb II
  • Peter Anker Hassel(1)
00:02:18
28 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
Seeded 12p02:19
29 14 Kungälv II
  • Adam Wallberg(1)
02:19
30 8 Roklubben Stevns III
  • Nikolaj Olsen(1)
00:02:19
31 27 Hadsund Roklub III
  • Oskar Emil Holmriis(1)
02:26
32 22 Horten Roklubb I
  • Dhani Julian Nordberg(1)
02:27
33 1 Odense Roklub II
  • Christian Thuesen(1)
Seeded 4p02:27
34 34 Københavns Roklub II
  • Viggo Olsen(1)
02:46
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m A Finale
2018-07-07 13:51
Plac. # Navn Tid
1 7 Ormsund Roklub I
  • Embla Reykdal(1)
  • Tyra Eklo Hjemdal(2)
02:00.9
2 1 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/KCB I 16
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
  • Josefine Freltoft(2)
02:02.2
3 3 Halmstad Rodd II
  • Matilda Waide(1)
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(2)
02:03.1
4 2 Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I 18
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
  • Frederikke Munch (2)
02:05.3
5 5 Stavanger Roklubb I
  • Stine Floen(1)
  • Marie Grøsfjeld(2)
02:07.8
6 4 Halmstad Rodd I
  • Ebba Grimberg(1)
  • Moa Klintefors(2)
02:11.1
7 6 Drammen Roklubb I
  • Thea Njaastad(1)
  • Emma Thomlinson(2)
02:12.0
102
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 1. Indledende
2018-07-07 07:18
Plac. # Navn Tid
1 2 Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
  • Frederikke Munch (2)
02:03
2 7 Ormsund Roklub I
  • Embla Reykdal(1)
  • Tyra Eklo Hjemdal(2)
02:05
3 3 Halmstad Rodd II
  • Matilda Waide(1)
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(2)
02:08
4 5 Stavanger Roklubb I
  • Stine Floen(1)
  • Marie Grøsfjeld(2)
02:12
5 4 Halmstad Rodd I
  • Ebba Grimberg(1)
  • Moa Klintefors(2)
02:14
6 6 Drammen Roklubb I
  • Thea Njaastad(1)
  • Emma Thomlinson(2)
02:16
7 1 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/KCB I
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
  • Josefine Freltoft(2)
02:46
103
U19 W2- Junior u. 19 Piger 2- - 2000m A Finale
2018-07-07 13:54
Plac. # Navn Tid
1 3 DANMARK
  • Emma Braad Olesen(1)
  • Marie Ramm(2)
08:11.0
2 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I
  • Mathilde Kiilgaard(1)
  • Matilde Hjorth(2)
08:15.3
3 4 Svenska Roddförbundet I
  • Annie Nyman (1)
  • Elin Brischewski(2)
08:23.8
4 1 Bærum Roklubb/Ormsund Roklub I
  • Hannah Elisabeth Grude(1)
  • Caitlin Isabelle Aalders(2)
09:05.6
104
U19 M2- Junior u. 19 Drenge 2- - 2000m A Finale
2018-07-07 14:04
Plac. # Navn Tid
1 5 DANMARK
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(1)
  • Magnus Valbirk(2)
07:18.7
2 2 Svenska Roddförbundet I
  • Johan Grahn (1)
  • Douglas Bergqvist (2)
07:20.0
3 4 Christiania Rodklub I
  • Andreas Dugstad Sørskaar(1)
  • Tinius Wilhelmsen(2)
07:51.1
4 1 NORGES ROFORBUND I
  • Heine Jansen Heggebø(1)
  • Johan Christian Holst(2)
08:01.3
105
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m A Finale
2018-07-07 14:19
Plac. # Navn Tid
1 8 Svenska Roddförbundet I
  • Melker Persson (1)
07:50.3
2 1 NORGES ROFORBUND I
  • Sturla Mogstad(1)
07:53.9
3 13 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Kaare Mortensen (1)
07:56.9
4 6 Sorø Roklub I
  • Rasmus Lind(1)
08:02.1
5 18 Christiania Rodklub I
  • Erik Johansen(1)
08:11.5
6 16 Roskilde Roklub/KCR I
  • Victor Hellmann Lauritsen(1)
08:13.6
7 23 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Johan Poulsen(1)
08:25.7
8 22 Roskilde Roklub/KCR II
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
08:29.2
9 10 DANMARK
  • Haris Alagic(1)
08:30.6
10 7 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
08:42.4
11 21 Roskilde Roklub/KCR III
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
08:49.5
105
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 1. Indledende
2018-07-07 07:24
Plac. # Navn Tid
1 1 NORGES ROFORBUND I
  • Sturla Mogstad(1)
08:14
2 13 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Kaare Mortensen (1)
08:16
3 8 Svenska Roddförbundet I
  • Melker Persson (1)
08:18
4 6 Sorø Roklub I
  • Rasmus Lind(1)
08:21
5 16 Roskilde Roklub/KCR I
  • Victor Hellmann Lauritsen(1)
08:26
6 23 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Johan Poulsen(1)
08:27
7 18 Christiania Rodklub I
  • Erik Johansen(1)
08:31
8 10 DANMARK
  • Haris Alagic(1)
08:36
9 22 Roskilde Roklub/KCR II
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
08:37
10 21 Roskilde Roklub/KCR III
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
08:40
11 9 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
08:47
12 7 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
08:48
13 2 Stavanger Roklubb II
  • Johan Bull(1)
08:48
14 4 Horten Roklubb II
  • Vegard Sørensen(1)
08:54
15 11 Roskilde Roklub/KCR IV
  • Sebastian Nordly(1)
08:54
16 15 Jönköpings Roddsällskap I
  • Andy Toha(1)
09:17
17 20 Roskilde Roklub/KCR V
  • Julius Philipson(1)
09:27
106
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m A Finale
2018-07-07 14:34
Plac. # Navn Tid
1 12 Svenska Roddförbundet I
  • Elin Lindroth (1)
08:40.1
2 3 DANMARK
  • Amalie Riff Brems(1)
08:49.0
3 11 NORGES ROFORBUND I
  • Mia Falch(1)
08:58.4
4 5 FINLAND
  • Kaisa Eronen(1)
09:16.1
5 6 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Agnete Jersild(1)
09:23.1
6 7 Drammen Roklubb I
  • Elisabeth Stenberg(1)
09:27.1
7 9 Hadsund Roklub I
  • Thea Bach Stegger(1)
09:34.6
8 8 Turun soutajat - Åbo roddare II
  • Malin Eriksson(1)
09:35.0
9 1 Svenska Roddförbundet II
  • Ellen Hedenberg (1)
09:39.0
10 4 Norrtälje Roddförening I
  • Linn Westerberg(1)
09:41.1
11 10 Hadsund Roklub II
  • Zenia Hvid(1)
09:50.9
12 2 Moss Roklubb I
  • Lise Meinike Dørre(1)
09:55.1
106
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 1. Indledende
2018-07-07 07:44
Plac. # Navn Tid
1 12 Svenska Roddförbundet I
  • Elin Lindroth (1)
08:55
2 3 DANMARK
  • Amalie Riff Brems(1)
08:57
3 11 NORGES ROFORBUND I
  • Mia Falch(1)
09;19
4 5 FINLAND
  • Kaisa Eronen(1)
09:23
5 7 Drammen Roklubb I
  • Elisabeth Stenberg(1)
09:32
6 1 Svenska Roddförbundet II
  • Ellen Hedenberg (1)
09:35
7 8 Turun soutajat - Åbo roddare II
  • Malin Eriksson(1)
09:48
8 9 Hadsund Roklub I
  • Thea Bach Stegger(1)
09:52
9 6 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Agnete Jersild(1)
09:53
10 4 Norrtälje Roddförening I
  • Linn Westerberg(1)
10:04
11 2 Moss Roklubb I
  • Lise Meinike Dørre(1)
10:13
12 10 Hadsund Roklub II
  • Zenia Hvid(1)
11:15
107
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m A Finale
2018-07-07 14:59
Plac. # Navn Tid
1 18 Japan Rowing Association II
  • Mitsuru Tsuge(1)
05:46.7
2 20 Sarpsborg RK I
  • Håkon Grønberg Møller(1)
05:57.7
3 17 Bagsværd Roklub I 18
  • Jeroen Grimmelikhuijzen(1)
06:01.7
4 13 Takon Soutajat ry I
  • Juho Salonen(1)
06:07.9
5 22 Japan Rowing Association I
  • Sennosuke Nakajo(1)
06:16.8
6 19 Haldens Roklub I
  • Haakon Borge(1)
06:20.3
7 5 Stavanger Roklubb I
  • Per Størseth Andreassen(1)
06:23.2
8 12 Christiania Rodklub V
  • Bror Flyen Storsten(1)
06:25.9
9 10 Christiania Rodklub I
  • Åsmund Sand Larsen(1)
06:26.0
10 8 Roforeningen KVIK I 16
  • Johan Søvndahl Kok(1)
06:26.0
11 16 Christiania Rodklub II
  • Marius Ahlsand 22.01.2002(1)
06:32.0
12 4 Halmstad Rodd I
  • Arvid Lundqvist(1)
06:33.1
13 1 Sarpsborg RK II
  • Oliver Melnes(1)
06:36.0
14 21 Hammarby IF Roddförening I
  • Felix Broberg(1)
06:38.8
15 6 Sarpsborg RK III
  • Philip Draget(1)
06:39.9
16 15 Christiania Rodklub III
  • Elias Mahler(1)
06:47.1
17 3 Hämeenlinnan Soutajat I
  • Lauri Nevalainen(1)
06:47.8
18 14 Københavns Roklub I 14
  • Charlie McDonald**(1)
06:51.7
19 2 Falkenberg RK I
  • Ivar Håkansson(1)
07:07.8
20 7 Roklubben Ægir I 12
  • Jonas Lykkegaard Werther(1)
07:21.7
107
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Indledende
2018-07-07 07:54
Plac. # Navn Tid
1 11 Danske Studenters Roklub I
  • Malthe Christiansen(1)
06:11
2 20 Sarpsborg RK I
  • Håkon Grønberg Møller(1)
06:14
3 17 Bagsværd Roklub I
  • Jeroen Grimmelikhuijzen(1)
06:17
4 22 Japan Rowing Association I
  • Sennosuke Nakajo(1)
06:20
5 18 Japan Rowing Association II
  • Mitsuru Tsuge(1)
06:22
6 9 Christiania Rodklub IV
  • Jonathan Wang-Norderud(1)
06:24
7 13 Takon Soutajat ry I
  • Juho Salonen(1)
06:25
8 8 Roforeningen KVIK I
  • Johan Søvndahl Kok(1)
06:31
9 19 Haldens Roklub I
  • Haakon Borge(1)
06:32
10 1 Sarpsborg RK II
  • Oliver Melnes(1)
06:33
11 16 Christiania Rodklub II
  • Marius Ahlsand 22.01.2002(1)
06:34
12 5 Stavanger Roklubb I
  • Per Størseth Andreassen(1)
06:34
13 12 Christiania Rodklub V
  • Bror Flyen Storsten(1)
06:34
14 4 Halmstad Rodd I
  • Arvid Lundqvist(1)
06:43
15 21 Hammarby IF Roddförening I
  • Felix Broberg(1)
06:53
16 3 Hämeenlinnan Soutajat I
  • Lauri Nevalainen(1)
06:54
17 10 Christiania Rodklub I
  • Åsmund Sand Larsen(1)
06:56
18 14 Københavns Roklub I
  • Charlie McDonald**(1)
06:58
19 6 Sarpsborg RK III
  • Philip Draget(1)
07:01
20 15 Christiania Rodklub III
  • Elias Mahler(1)
07:04
21 2 Falkenberg RK I
  • Ivar Håkansson(1)
07:34
22 7 Roklubben Ægir I
  • Jonas Lykkegaard Werther(1)
07:48
108
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m A Finale
2018-07-07 15:09
Plac. # Navn Tid
1 17 Københavns Roklub IV 14
  • Asbjørn Neumann(1)
0:00.0
2 2 Falkenberg RK I
  • Gustav Hallgren(1)
0:00.3
3 9 Københavns Roklub II 12
  • Nikolaj Juul Damkjer(1)
0:00.5
4 11 Horten Roklubb I
  • Kasper Bruun Frantzen(1)
0:08.4
5 12 Mölndals Roddklubb I
  • Elis Sundberg(1)
0:24.9
6 8 Moss Roklubb I
  • Viktor Rekstad(1)
0:48.9
7 16 Næstved Roklub I 18
  • William Kjærgaard(1)
06:11.1
8 15 Norske Studenters Roklub I
  • Trygve Bye Løken(1)
06:12.0
9 7 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
06:17.6
10 6 Drammen Roklubb I
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
06:23.6
11 4 Silkeborg Roklub I 16
  • Max Elleskov Røgild(1)
06:26.0
12 1 Drammen Roklubb II
  • Jonas Willand-Evensen(1)
06:38.6
13 5 Odder Roklub I 10
  • Anton Østergaard-Clausen(1)
06:42.1
14 13 Moss Roklubb II
  • Simen Dørre(1)
06:47.0
15 10 Københavns Roklub I 8
  • Johannes Stensborg Jakobsen(1)
06:59.7
16 14 Bagsværd Roklub/KCB I 6
  • Svante Witt(1)
07:04.7
17 3 Falkenberg RK II
  • Magnus Broberg(1)
07:10.4
108
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Indledende
2018-07-07 08:14
Plac. # Navn Tid
1 16 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
06:26
2 15 Norske Studenters Roklub I
  • Trygve Bye Løken(1)
06:27
3 6 Drammen Roklubb I
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
06:32
4 7 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
06:34
5 1 Drammen Roklubb II
  • Jonas Willand-Evensen(1)
06:38
6 4 Silkeborg Roklub I
  • Max Elleskov Røgild(1)
06:39
7 9 Københavns Roklub II
  • Nikolaj Juul Damkjer(1)
06:41
8 2 Falkenberg RK I
  • Gustav Hallgren(1)
06:53
9 11 Horten Roklubb I
  • Kasper Bruun Frantzen(1)
06:53
10 17 Københavns Roklub IV
  • Asbjørn Neumann(1)
06:56
11 13 Moss Roklubb II
  • Simen Dørre(1)
07:01
12 12 Mölndals Roddklubb I
  • Elis Sundberg(1)
07:03
13 8 Moss Roklubb I
  • Viktor Rekstad(1)
07:09
14 10 Københavns Roklub I
  • Johannes Stensborg Jakobsen(1)
07:15
15 5 Odder Roklub I
  • Anton Østergaard-Clausen(1)
07:16
16 14 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Svante Witt(1)
07:24
17 3 Falkenberg RK II
  • Magnus Broberg(1)
07:52
109
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m A Finale
2018-07-07 15:24
Plac. # Navn Tid
1 2 Kungälv I
  • Tyra Carlsson(1)
  • Sofie Runge(2)
06:19.1
2 5 Falkenberg RK I
  • Bella Häggström(1)
  • Bianca Häggström(2)
06:25.1
3 8 Sorø Roklub I 18
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
06:28.4
4 7 Neste Rowing Club I
  • Lotta Nylund(1)
  • Vilma Kangasmäki(2)
06:29.5
5 6 Norske Studenters Roklub I
  • Marie Glomnes Rudi(1)
  • Ella Marie Hegge(2)
06:30.6
6 3 Bagsværd Roklub/KCB I 16
  • Emma Vestergaard Lybech(1)
  • Astrid Højgaard(2)
06:43.6
7 1 Stavanger Roklubb I
  • Ingrid Regine Bull(1)
  • Emma Dahl(2)
06:46.1
8 4 Christiania Rodklub I
  • Martine Nesse (1)
  • Vårin Fagerbakke(2)
06:46.4
9 9 Drammen Roklubb I
  • Victoria Wikheim Lang(1)
  • Tale Tollefsen Seip(2)
07:12.3
109
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 1. Indledende
2018-07-07 08:29
Plac. # Navn Tid
1 8 Sorø Roklub I
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
06:38
2 2 Kungälv I
  • Tyra Carlsson(1)
  • Sofie Runge(2)
06:44
3 7 Neste Rowing Club I
  • Lotta Nylund(1)
  • Vilma Kangasmäki(2)
06:47
4 6 Norske Studenters Roklub I
  • Marie Glomnes Rudi(1)
  • Ella Marie Hegge(2)
06:49
5 5 Falkenberg RK I
  • Bella Häggström(1)
  • Bianca Häggström(2)
06:51
6 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Emma Vestergaard Lybech(1)
  • Astrid Højgaard(2)
06:54
7 1 Stavanger Roklubb I
  • Ingrid Regine Bull(1)
  • Emma Dahl(2)
07:05
8 4 Christiania Rodklub I
  • Martine Nesse (1)
  • Vårin Fagerbakke(2)
07:18
9 9 Drammen Roklubb I
  • Victoria Wikheim Lang(1)
  • Tale Tollefsen Seip(2)
07:18
110
U13 M1X Junior u. 13 Drenge 1X - 500m 1. Afdeling
2018-07-07 15:32
Plac. # Navn Tid
1 12 SMARK I
  • André Salmi(1)
02:15.8
2 7 Hadsund Roklub I
  • Elias Roth(1)
02:24.8
3 3 Mölndals Roddklubb II
  • Mark Eskilsson(1)
02:25.1
4 8 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Sigurd Rindom Poulsen(1)
02:28.7
5 2 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Bailey(1)
02:30.7
6 11 Hadsund Roklub II
  • Frederik Aksel Holmriis(1)
02:38.0
7 5 Moss Roklubb I
  • Odin Frøisland(1)
02:38.3
8 4 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Buster Kiilerich Madsen(1)
02:40.9
9 10 Dragør Roklub I
  • Frederik Juel Hansen(1)
02:45.3
10 9 Køge Roklub I
  • Anker Lerdorf(1)
02:46.0
11 1 Hadsund Roklub III
  • Mathias Skjoldborg(1)
02:50.9
111
U13 W2X Junior u. 13 Piger 2X - 500m 1. Afdeling
2018-07-07 15:35
Plac. # Navn Tid
1 3 Roklubben Stevns II
  • Isabella Bache(1)
  • Sofie Kristiansen(2)
02:17.9
2 2 Kungälv I
  • Klara Nyman(1)
  • Märta Karlsson(2)
02:18.4
3 4 Kungälv II
  • Maja Karlsson(1)
  • Moa Lundqkvist(2)
02:18.7
4 1 Roklubben Stevns I
  • Anna Iversen(1)
  • Cecilia Tornehøj Kroll(2)
02:27.5
113
U15 M4X Junior u. 15 Drenge 4X - 500m A Finale
2018-07-07 15:38
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/KCHO I 18
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
  • Christian Søndergaard(2)
  • Tobias Kramer(3)
  • Simon Mikkelsen(4)
01:39.4
2 2 Bagsværd Roklub/KCB I 16
  • Alexander Aldrich(1)
  • Mads Rubin(2)
  • Elias Ellehammer(3)
  • Henning Friedrichsen(4)
01:41.2
3 5 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Brage Nerdal (2)
  • Christoffer Widding(3)
  • Lorentz Pran(4)
01:43.0
4 1 Kungälv/Öresjö ss Sweden I
  • Emil Hallgren(1)
  • Adam Wallberg(2)
  • Gustav Brischewski(3)
  • Simon Karlsson(4)
01:53.9
5 3 Falkenberg RK I
  • Melker Olsson(1)
  • Nils Håkansson(2)
  • Tobias Karlsson(3)
  • Noah Smeringe(4)
01:55.0
114
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m A Finale
2018-07-07 15:41
Plac. # Navn Tid
1 4 Aarhus Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
  • Mia Sofie Rützou(2)
07:45.9
2 8 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Olivia Meinert Cardel(1)
  • Marie Mørch(2)
08:06.9
3 2 Aarhus Roklub I
  • Emma Lehm Røddik(1)
  • Maria L.N Hansen(2)
08:28.1
4 6 Christiania Rodklub I
  • Helga Marie Løvenskiold Kveseth(1)
  • Jonna Vuoskoski (2)
08:30.3
5 7 Drammen Roklubb/Horten Roklubb I
  • Fanny Lucie Røed(1)
  • Maia Marie Aspenes(2)
08:36.5
6 1 Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Maja Wennroth(1)
  • Gabriella Rådberg(2)
08:40.3
116
M2X Åben Mænd 2X - 2000m A Finale
2018-07-07 15:46
Plac. # Navn Tid
1 3 Turun soutajat - Åbo roddare I
  • Antton Helmi(1)
  • Joonas Jousimo(2)
07:08.1
2 6 Aalborg Roklub III
  • Christian Hauge(1)
  • Esben Ravn(2)
07:39.1
3 1 Næstved Roklub I
  • Frederik Wendel Madsen(1)
  • Magnus Kamp Stagil(2)
07:50.0
4 8 Hammarby IF Roddförening I
  • Michael Helmer(1)
  • William Tassel(2)
07:54.0
5 5 Roforeningen KVIK I
  • Mikkel Schelde(1)
  • Martin Kjeldsen(2)
07:55.0
6 2 Aalborg Roklub I
  • Niels Kunckel Knudsen(1)
  • Asger Laursen(2)
08:00.1
117
M2- Åben Mænd 2- - 2000m A Finale
2018-07-07 15:51
Plac. # Navn Tid
1 3 Danske Studenters Roklub/Odense Roklub I
  • Nick H. Larsen(1)
  • Christoffer Kruse(2)
07:13.4
2 2 Hadsund Roklub/Lyngby Roklub I
  • Peter Rytter Munk(1)
  • Peter Christian Holmquist(2)
07:20.0
3 1 Moss Roklubb I
  • Alfred Eliassen(1)
  • Mikko Rekstad(2)
08:27.8
118
M4- Åben Mænd 4- - 2000m A Finale
2018-07-07 15:56
Plac. # Navn Tid
1 4 Holstebro Roklub/Københavns Roklub/Roskilde Roklub/KCHO I
  • Sebastian Bache(1)
  • Aske Petersen(2)
  • Bastian Secher(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
06:37.9
2 1 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Københavns Roklub/Odense Roklub/KCHO I
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
  • Esben Søvndahl(2)
  • Jonathan Nielsen(3)
  • Christian Taulbjerg(4)
06:38.1
3 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Nichlas Ulnits(1)
  • Kaare Mortensen (2)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(3)
  • Magnus Valbirk(4)
06:49.1
4 5 NORGES ROFORBUND I
  • Johan Christian Holst(1)
  • Oskar Gjerland(2)
  • Øystein Dingen(3)
  • Sam Lorgen(4)
07:03.2
5 2 Norske Studenters Roklub I
  • Petter Arnøy(1)
  • Kristian Lorentzen(2)
  • Oscar Wohlfahrt(3)
  • Hugo Haavind(4)
07:08.0
119
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m A Finale
2018-07-07 16:01
Plac. # Navn Tid
1 9 Roskilde Roklub/Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I 18
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
  • Magnus Dollerup Madsen(2)
  • Patrick Klestrup (3)
  • Peter Skou **(4)
05:21.5
2 4 Lübecker RC I
  • Luis Schätzle(1)
  • Jonas Schultz(2)
  • Luuk Simmrow(3)
  • Ole Peters(4)
05:29.4
3 3 Halmstad Rodd/Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Nils Hugoson(1)
  • Edvin Karlsson(2)
  • John Nilsson(3)
  • Elis Sundberg(4)
05:43.7
4 8 Falkenberg RK I
  • Noah Smeringe(1)
  • Magnus Broberg(2)
  • Ivar Håkansson(3)
  • Gustav Hallgren(4)
05:44.3
5 7 Stavanger Roklubb I
  • Jonas Markus A Engelsgaard(1)
  • Erik Molværsmyr(2)
  • Martin Nikolai Ortiz Tegle(3)
  • Mathias Grøsfjeld(4)
05:44.7
6 2 Drammen Roklubb I
  • Peter Anker Hassel(1)
  • Lasse Røisli Bak(2)
  • Jonas Willand-Evensen(3)
  • Sebastian Mejer Rasmussen(4)
05:49.0
120
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m A Finale
2018-07-07 16:16
Plac. # Navn Tid
1 11 NORGES ROFORBUND I
  • Rasmus Rasmussen(1)
  • Håkon Vengnes(2)
07:12.7
2 4 DANMARK
  • Martin Kofoed Jensen(1)
  • Thomas Jensen(2)
07:17.6
3 6 Svenska Roddförbundet I
  • Johan Källström(1)
  • Ruben Rapi (2)
07:19.2
4 13 Moss Roklubb I
  • Jarle Sæby(1)
  • Isak Gjerde(2)
07:25.1
5 7 Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB I
  • Magnus Quaade Oddershede(1)
  • Torbjørn Frankel(2)
07:35.5
6 2 Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I
  • Jannick Wly Andersen(1)
  • Marcus Lyngesen(2)
07:43.9
7 14 FINLAND
  • Elias Haavisto(1)
  • Juho Salonen(2)
07:53.7
8 1 Hadsund Roklub I
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
  • Rasmus Søndergaard Konnerup(2)
07:58.8
9 3 Roskilde Roklub/KCR I
  • Sebastian Nordly(1)
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(2)
08:00.1
10 9 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
  • Håkon Grønberg Møller(2)
08:03.2
11 8 Svenska Roddförbundet II
  • Petter Sandung (1)
  • Hannes Hård Af Segerstad (2)
08:08.5
120
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m 1. Indledende
2018-07-07 09:09
Plac. # Navn Tid
1 4 DANMARK
  • Martin Kofoed Jensen(1)
  • Thomas Jensen(2)
07:19
2 13 Moss Roklubb I
  • Jarle Sæby(1)
  • Isak Gjerde(2)
07:21
3 7 Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB I
  • Magnus Quaade Oddershede(1)
  • Torbjørn Frankel(2)
07:24
4 6 Svenska Roddförbundet I
  • Johan Källström(1)
  • Ruben Rapi (2)
07:31
5 11 NORGES ROFORBUND I
  • Rasmus Rasmussen(1)
  • Håkon Vengnes(2)
07:35
6 2 Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I
  • Jannick Wly Andersen(1)
  • Marcus Lyngesen(2)
07:47
7 14 FINLAND
  • Elias Haavisto(1)
  • Juho Salonen(2)
07:50
8 3 Roskilde Roklub/KCR I
  • Sebastian Nordly(1)
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(2)
07:56
9 8 Svenska Roddförbundet II
  • Petter Sandung (1)
  • Hannes Hård Af Segerstad (2)
07:57
10 1 Hadsund Roklub I
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
  • Rasmus Søndergaard Konnerup(2)
08:01
11 9 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
  • Håkon Grønberg Møller(2)
08:02
12 5 Norske Studenters Roklub I
  • Nicolai Fongaard(1)
  • Vitus Aparicio Tjøm(2)
08:12
13 10 Hammarby IF Roddförening/Jönköpings Roddsällskap I
  • Felix Broberg(1)
  • Andy Toha(2)
08:32
14 12 Falkenberg RK I
  • Albin Olsson(1)
  • Casper Johansson(2)
08:53
121
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m A Finale
2018-07-07 16:31
Plac. # Navn Tid
1 12 DANMARK
  • Mie Mellerup(1)
  • Cecilie Girke(2)
08:06.0
2 3 Svenska Roddförbundet I
  • Jonna Pettersson (1)
  • Felicia Häggström (2)
08:14.5
3 5 NORGES ROFORBUND I
  • Sigrid Nilsen(1)
  • Siri Tønnessen(2)
08:24.4
4 7 Fredericia Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Stine Højager Nielsen(1)
  • Karen Katrine Mortensen(2)
08:30.5
5 8 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
  • Rikke Køchs(2)
08:37.0
6 6 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Louise Hyldager(1)
  • Anna Adelholm(2)
08:38.0
7 1 Christiania Rodklub I
  • Anna Lind Jodalen (1)
  • Nicoline Lindstrøm(2)
08:51.8
8 9 Horten Roklubb I
  • Henrikke Enstad Haraldseth(1)
  • Maren Næss Brevik(2)
08:56.3
9 10 Lübecker RC I
  • Franziska Stamer(1)
  • Carolin Gross(2)
09:01.8
10 11 Roklubben Ægir I
  • Rebekkah Nordskjold(1)
  • Stefanie Brun Pedersen(2)
09:04.1
11 2 Kungälv I
  • Wilma Öhman(1)
  • Siri Runge(2)
09:06.0
121
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m 1. Indledende
2018-07-07 09:24
Plac. # Navn Tid
1 12 DANMARK
  • Mie Mellerup(1)
  • Cecilie Girke(2)
08:17
2 3 Svenska Roddförbundet I
  • Jonna Pettersson (1)
  • Felicia Häggström (2)
08:20
3 7 Fredericia Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I
  • Stine Højager Nielsen(1)
  • Karen Katrine Mortensen(2)
08:34
4 5 NORGES ROFORBUND I
  • Sigrid Nilsen(1)
  • Siri Tønnessen(2)
08:41
5 6 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Louise Hyldager(1)
  • Anna Adelholm(2)
08:45
6 8 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
  • Rikke Køchs(2)
08:50
7 1 Christiania Rodklub I
  • Anna Lind Jodalen (1)
  • Nicoline Lindstrøm(2)
08:59
8 11 Roklubben Ægir I
  • Rebekkah Nordskjold(1)
  • Stefanie Brun Pedersen(2)
09:06
9 2 Kungälv I
  • Wilma Öhman(1)
  • Siri Runge(2)
09:24
10 9 Horten Roklubb I
  • Henrikke Enstad Haraldseth(1)
  • Maren Næss Brevik(2)
09:26
11 10 Lübecker RC I
  • Franziska Stamer(1)
  • Carolin Gross(2)
09:29
122
U15 W4X Junior u. 15 Piger 4X - 500m A Finale
2018-07-07 16:41
Plac. # Navn Tid
1 1 KR/BAGSVÆRD/HADSUND 18
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
  • Astrid Kirstine Kofoed(2)
  • Josefine Freltoft(3)
  • Lea Lûbeck(4)
01:48.2
2 2 Halmstad Rodd I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
  • Moa Klintefors(2)
  • Ebba Grimberg(3)
  • Matilda Waide(4)
01:58.2
3 4 Drammen Roklubb I
  • Andrea Willand-Evensen(1)
  • Emma Thomlinson(2)
  • Thea Njaastad(3)
  • Tale Tollefsen Seip(4)
02:02.3
4 3 Kungälv I
  • Klara Nyman(1)
  • Maja Karlsson(2)
  • Märta Karlsson(3)
  • Moa Lundqkvist(4)
02:23.9
123
U17 W4X Junior u. 17 Piger 4X - 1500m A Finale
2018-07-07 16:44
Plac. # Navn Tid
1 2 Halmstad Rodd/Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Liv McGowan(1)
  • Thea Ingvarsson(2)
  • Tyra Carlsson(3)
  • Sofie Runge(4)
05:49:4
2 1 Hämeenlinnan Soutajat/Neste Rowing Club I
  • Kaisa Nevalainen(1)
  • Lotta Nylund(2)
  • Erin Pettersson(3)
  • Vilma Kangasmäki(4)
05:52.9
3 3 Stavanger Roklubb I
  • Ingrid Regine Bull(1)
  • Emma Dahl(2)
  • Kristine Tønnessen(3)
  • Caroline Østbø(4)
05:56.1
124
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m A Finale
2018-07-07 16:49
Plac. # Navn Tid
1 8 Norrtälje Roddförening I
  • Anna Malvina Svennung(1)
08:28.6
2 11 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Emilie Jersild(1)
08:41.2
3 9 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
08:48.8
4 7 Odense Roklub/KCO I
  • Julie Gaumitz Storm(1)
08:55.1
5 5 Roskilde Roklub/KCR I
  • Simone Sørensen(1)
09:18.8
6 3 Horten Roklubb I
  • Maia Marie Aspenes(1)
09:22.9
124
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 1. Indledende
2018-07-07 09:34
Plac. # Navn Tid
1 8 Norrtälje Roddförening I
  • Anna Malvina Svennung(1)
08:41
2 11 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Emilie Jersild(1)
08:53
3 7 Odense Roklub/KCO I
  • Julie Gaumitz Storm(1)
08:57
4 9 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
08:58
5 5 Roskilde Roklub/KCR I
  • Simone Sørensen(1)
09:05
6 13 Bagsværd Roklub/KCB III
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(1)
09:09
7 4 Esbo roddare I
  • Aura Forsberg(1)
09:15
8 14 Stavanger Roklubb I
  • Karen Undset(1)
009:17
9 3 Horten Roklubb I
  • Maia Marie Aspenes(1)
09:26
10 1 Mölndals Roddklubb I
  • Gabriella Rådberg(1)
09:42
11 12 Drammen Roklubb I
  • Fanny Lucie Røed(1)
009:46
12 2 Christiania Rodklub II
  • Helga Marie Løvenskiold Kveseth(1)
09:47
13 15 Hammarby IF Roddförening I
  • Ellen Gunnars(1)
10:06
14 10 Christiania Rodklub I
  • Jonna Vuoskoski (1)
10:14
15 16 Kungälv I
  • Maja Wennroth(1)
10:41
125
M1X Åben Mænd 1X - 2000m A Finale
2018-07-07 16:54
Plac. # Navn Tid
1 9 Danske Studenters Roklub IV
  • Frank Steffensen(1)
07:38.5
2 8 Hadsund Roklub I
  • Wiliam Wisholm(1)
07:42.2
3 15 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
07:47.1
4 4 Odense Roklub/KCO I
  • Sebastian Terp(1)
07:58.6
5 18 Danske Studenters Roklub I
  • Timothy Antonie Hansen(1)
08:06.4
6 10 Odense Roklub/KCO II
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
08:09.5
125
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. Indledende
2018-07-07 09:49
Plac. # Navn Tid
1 8 Hadsund Roklub I
  • Wiliam Wisholm(1)
07:48
2 15 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
07:55
3 4 Odense Roklub/KCO I
  • Sebastian Terp(1)
07:58
4 9 Danske Studenters Roklub IV
  • Frank Steffensen(1)
08:01
5 16 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
08:07
6 18 Danske Studenters Roklub I
  • Timothy Antonie Hansen(1)
08:08
7 10 Odense Roklub/KCO II
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
08:08
8 5 Takon Soutajat ry I
  • Jukkis Kauppi(1)
08:08
9 7 Haldens Roklub I
  • Oskar Van Etten Jarem(1)
08:12
10 12 SMARK I
  • Mikko Karppinen(1)
08:25
11 11 Halmstad Rodd I
  • Fabian Meuller(1)
08:27
12 1 Hämeenlinnan Soutajat II
  • Samuli Seppälä(1)
08:37
13 13 Hämeenlinnan Soutajat I
  • Daniel Koskikunnas(1)
08:49
14 6 Danske Studenters Roklub III
  • Jakob Grænge Hansen(1)
09:08
15 19 Roforeningen KVIK I
  • Kelvin Yeung(1)
09:15
126
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m A Finale
2018-07-07 16:59
Plac. # Navn Tid
1 4 Hadsund Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Amalie Kiær(1)
  • Ida Blomstrand(2)
  • Liane Vestergaard(3)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(4)
07:09.8
2 1 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Odense Roklub/KCB I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
  • Nanna Bo Christensen(2)
  • Line Katrine Olsen(3)
  • Ida Langkjær(4)
07:13.3
3 2 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Odder Roklub/Odense Roklub/KCB I(4-)
  • Ida Petersen(1)
  • Marta Kempf(2)
  • Astrid Steensberg(3)
  • Julie Poulsen(4)
07:13.9
4 3 Danske Studenters Roklub/Odense Roklub/Roforeningen KVIK/Roskilde Roklub I (4-)
  • Silja Konoy Davidsen(1)
  • Nikoline Laidlaw(2)
  • Luise Lund Hansen(3)
  • Tanja Spring Ehlers(4)
07:15.2
5 6 Aalborg Roklub I
  • Eva Povlsgaard Nebeling(1)
  • Nora Zeitoun(2)
  • Ann-Marie Sydow Krogh Pedersen(3)
  • Christina Donstrup(4)
09:02.2
127
Master W4X/4- Masters Kvinder  27+  4X/4- - 1000m 1. Afdeling
2018-07-07 17:04
Plac. # Navn Tid
1 3 Køge Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Anette Friedrichsen (1)
  • Anna Karina Gravad(2)
  • Astrid Haastrup(3)
  • Sarah Lauritzen(4)
Start:24s 04:03.8
2 1 Sorø Roklub I
  • Birgit Juel-Hansen(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • Laila Hjorth(3)
  • Gitte Niven(4)
Start:0s 04:04.2
3 6 Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Bettina Cervin(3)
  • Merete Boldt(4)
Start:14s 04:14.4
4 5 Danske Studenters Roklub I
  • Asta Øjvind(1)
  • Waltraut Lissau(2)
  • Mette Kræmmer Hansen(3)
  • Karen Leth Jensen(4)
Start:24s 04:15.7
5 4 Roklubben Furesø/Sorø Roklub I
  • Marianne Henney(1)
  • Bente Johannessen(2)
  • Helle Torp Eklund(3)
  • Merete Busk(4)
Start:0s 04:23.2
6 2 Fredensborg Roklub/Nordschleswigscher Ruder-Verband I
  • Anette Andersen(1)
  • Britta Hirschauer(2)
  • Ulla Poulsen(3)
  • Karin Bodelund(4)
Start:14s 04:26.1
128
M4X Åben Mænd 4X - 2000m A Finale
2018-07-07 17:08
Plac. # Navn Tid
1 5 Bagsværd Roklub/Lyngby Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Ægir/KCB I
  • Oliver Skov Jerkovic(1)
  • Nicholas Andersen(2)
  • Adrian Flarup Johansen(3)
  • Jacob Lenzing(4)
06:20.8
2 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Oscar Mazza(1)
  • Oliver Tolstrup Christensen(2)
  • Mathias Ærendahl Heldbo(3)
  • Niels Frederiksen(4)
06:26.1
3 4 Aalborg Roklub I
  • Christian Hauge(1)
  • Niels Kunckel Knudsen(2)
  • Michael Moerner(3)
  • Asger Laursen(4)
06:55.3
4 1 Aalborg Roklub II
  • Esben Ravn(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Troels Dalgaard Danielsen(3)
  • Jesper Quist Jensen(4)
06:59.8
5 2 Hadsund Roklub I
  • Anders Olsen(1)
  • Christian Danmark(2)
  • Lennart Vestergaard(3)
  • Simon Sørensen(4)
07:17.4
129
LW1X Åben Kvinder letvægt 1X - 2000m A Finale
2018-07-07 17:13
Plac. # Navn Tid
1 2 Esbo roddare I
  • Aura Forsberg(1)
08:51.5
2 1 Næstved Roklub I
  • Anne Ørsted(1)
09:40.1
130
U19 M4X Junior u. 19 Drenge 4X - 2000m A Finale
2018-07-07 17:18
Plac. # Navn Tid
1 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Oscar Burvil(2)
  • Tobias Bork Kristensen(3)
  • Frederik Geertsen Lund(4)
06:37.2
2 5 Svenska Roddförbundet I
  • Theodor Fritsch (1)
  • Markus Daniels (2)
  • Moritz Lücke (3)
  • Isak Birkeholme (4)
06:39.1
3 2 NORGES ROFORBUND I
  • Rasmus Rasmussen(1)
  • Lars Jørann Lindgren(2)
  • Nicolai Enstad(3)
  • Diderik Skjønhaug(4)
06:40.2
4 6 Roskilde Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Julius Philipson(2)
  • Victor Hellmann Lauritsen(3)
  • Rasmus Lind(4)
06:58.2
5 1 Haldens Roklub/Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
  • Håkon Grønberg Møller(2)
  • Oliver Melnes(3)
  • Haakon Borge(4)
07:05.9
131
U19 W4X Junior u. 19 Piger 4X - 2000m A Finale
2018-07-07 17:23
Plac. # Navn Tid
1 1 NORGES ROFORBUND I
  • Mia Falch(1)
  • Karoline Masch(2)
  • Karoline Berset(3)
  • Ida Kyvik Sandvik(4)
07:17.8
2 4 Svenska Roddförbundet I
  • Stina Bujalla (1)
  • Ronja Lindberg (2)
  • Johanna Throgen (3)
  • Matilda Wallin (4)
07:26.7
3 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø/KCB I
  • Astrid Bruun Fejfer(1)
  • Nikoline Kroll(2)
  • Astrid Bardram Starup(3)
  • Kristine Søndergård Hansen(4)
07:30.7
4 3 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I (4-)
  • Mathilde Kiilgaard(1)
  • Matilde Hjorth(2)
  • Emma Braad Olesen(3)
  • Marie Ramm(4)
07:33.0
5 5 Kungälv I/Bærum/Ormsund
  • Wilma Öhman(1)
  • Siri Runge(2)
  • Caitlin Isabelle Aalders(3)
  • Hannah Elisabeth Grude(4)
08:06.1
132
M8+ Åben Mænd 8+ - 2000m A Finale
2018-07-07 17:28
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Christian Michaelsen(1)
  • Emil Eigenbrod(2)
  • Mathias Larsen(3)
  • Nicolai Skjølstrup(4)
  • Alexander S. Sørensen(5)
  • Peter Søgaard(6)
  • Malthe Sebastian Puro(7)
  • Jens Olav Dahlgaard(8)
  • N.. N..(cox)
06:32.0
2 1 Aalborg Roklub I
  • Thor Peder Kunckel Knudsen(1)
  • Jesper Skovager Thomsen(2)
  • Simon Østergaard Meijer(3)
  • Martin Ask Klausholt(4)
  • Mikkel Kjeldgaard(5)
  • Karl Emil Jøker(6)
  • Thomas Guldberg Lund(7)
  • Søren Bagger Christensen(8)
  • Mette Louise Karer(cox)
07:22.9
133
U19 M8+ Junior u. 19 Drenge 8+ - 2000m A Finale
2018-07-07 17:33
Plac. # Navn Tid
1 1 Svenska Roddförbundet I
  • Alexander Young (1)
  • Douglas Bergqvist (2)
  • Gabriel Hoffsten(3)
  • Johan Grahn (4)
  • Samuel Carlsson (5)
  • Emil Lundqvist (6)
  • Per Ingmar Bujalla(7)
  • Daniel Aronsson (8)
  • Noah Smeringe(cox)
06:21.9
2 2 NORGES ROFORBUND I
  • Andreas Sørskaar(1)
  • Erik Johansen(2)
  • Hugo Haavind(3)
  • Jonathan Wang-Norderud(4)
  • Kristian Lorentzen(5)
  • Oscar Høeg Wohlfart(6)
  • Petter Arnøy(7)
  • Tinius Wilhelmsen(8)
  • Ella Hegge(cox)
06:32.7
3 3 Lübecker RC I
  • Lasse Becher(1)
  • Alexander Gross(2)
  • Max Lennart Rosenfeld(3)
  • Adrian Loewe(4)
  • Maximilian Looft(5)
  • Luis Schätzle(6)
  • Luuk Simmrow(7)
  • Ole Peters(8)
  • Carolin Gross(cox)
07:08.0
136
Master M8+/4-/4X Masters Mænd  27+  4X/4-/8+ - 1000m 1. Afdeling
2018-07-07 17:47
Plac. # Navn Tid
1 7 Bagsværd Roklub I
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Jacob Brink Jansson(2)
  • Steen Christensen(3)
  • William Schrøder(4)
Start:12s 03:30.0
2 9 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub I
  • Søren Strange(1)
  • Henrik Almegaard(2)
  • Lars Nielsen(3)
  • Mikael Espersen(4)
Start:0s 03:31.0
3 2 Fredensborg Roklub I
  • Carsten Manniche(1)
  • Jan Nøreskov Pedersen(2)
  • Ole Quist Jensen(3)
  • Hans Tapper Andersen(4)
Start:0s 03:31.4
4 4 Kungälv I
  • Christer Corneliusson(1)
  • Mattias Carlsson(2)
  • Jan Andersson(3)
  • Sven Bujalla(4)
Start:4s 03:31.6
5 11 Ringsted Roklub I
  • Per Bigum(1)
  • Claus Solmer(2)
  • Kim Dahl Andersen(3)
  • Tommy Silvestre(4)
Start:4s 03:40.4
6 12 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Peter Lindblom(2)
  • Bonnie Noer(3)
  • Charlotte Buchwaldt(4)
Start:13s 03:44.8
7 5 Kolding Roklub I
  • Jørgen Secher(1)
  • Ejgild Larsen(2)
  • Tommy Møhler(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:6s 03:45.6
8 1 Sorø Roklub II
  • Bo Vilhelmsen(1)
  • Peter Carstens(2)
  • Helle Johanson(3)
  • Linda Milling(4)
Start:21s 03:48.5
9 13 Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub/Roskilde Roklub I
  • Otto Friedrichen(1)
  • Flemming Simonsen(2)
  • Martin Andersen(3)
  • Kristian Østergaard Martensen(4)
  • Ulrik Rafkiær(5)
  • Hans Jorgen Stahl(6)
  • Jim Kristensen(7)
  • Jakob Øjvind Nielsen(8)
  • Dan Kristensen(cox)
Start:31s 03:52.5
10 8 Roklubben Furesø I
  • Jane Hagan(1)
  • Mikael Møller Hansen(2)
  • Bo Hartz(3)
  • Ole Præst Larsen(4)
Start:21s 03:53.7
11 6 Danske Studenters Roklub/Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I
  • Hans Nøhr(1)
  • Peter Skov(2)
  • Bjarne Spanggaard(3)
  • Stig Rasmussen(4)
Start:0s 04:02.0
12 10 Bagsværd Roklub/Hellerup Roklub I
  • Bernadette Gregersen(1)
  • Regitze Rønstrup(2)
  • Liselotte Hammer(3)
  • Anne Marie Espersen(4)
  • Birgitte Toft(5)
  • Anne Bay(6)
  • Helle Johansen(7)
  • Bente Holmquist(8)
  • Michael Bertelsen(cox)
Start:0s 04:03.4
13 3 Nordslesvigsk Roklub/Bagsværd Roklub
  • Kim Schauer Boysen(1)
  • Werner Güttel(2)
  • Lonnie Schmidt(3)
  • Astrid Krüger(4)
Start:15s 04:20.6
137
U13 W1X Junior u. 13 Piger 1X - 500m 1. Afdeling
2018-07-07 17:55
Plac. # Navn Tid
1 3 Roklubben Stevns I
  • Anna Iversen(1)
0:41.62
2 8 Hadsund Roklub I
  • Amalie Hvid Rasmussen(1)
02:15.1
3 7 Roklubben Stevns II
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
02:25.5
4 1 Sarpsborg RK I
  • Maria Grønberg Møller(1)
02:26.2
5 5 Kungälv II
  • Märta Karlsson(1)
02:28.0
6 2 Kungälv I
  • Moa Lundqkvist(1)
02:30.3
7 6 Kungälv III
  • Maja Karlsson(1)
02:31.9
8 4 Kungälv IV
  • Klara Nyman(1)
02:56.3
138
U13 M2X Junior u. 13 Drenge 2X - 500m 1. Afdeling
2018-07-07 18:01
Plac. # Navn Tid
1 3 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Bailey(1)
  • Mark Eskilsson(2)
02:10.2
2 5 Hadsund Roklub II
  • Frederik Aksel Holmriis(1)
  • Elias Roth(2)
02:11.5
3 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Buster Kiilerich Madsen(1)
  • Sigurd Rindom Poulsen(2)
02:13.4
4 1 Hadsund Roklub I
  • Mathias Skjoldborg(1)
  • Oliver Enggaard Kristensen(2)
02:45.0
5 4 SMARK I
  • André Salmi(1)
  • Kasper Salmi(2)
02:47.6
139
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m A Finale
2018-07-07 18:10
Plac. # Navn Tid
1 10 Holstebro Roklub/KCHO I 18
  • Christian Søndergaard(1)
  • Tobias Kramer(2)
01:40.5
2 6 Christiania Rodklub II
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Christoffer Widding(2)
01:49.1
3 4 Bagsværd Roklub/KCB I 16
  • Mads Rubin(1)
  • Elias Ellehammer(2)
01:52.4
4 7 Hadsund Roklub I 14
  • Frederik Bertelsen(1)
  • August Herman Wisholm(2)
01:54.5
5 2 Kungälv/Öresjö ss Sweden I
  • Adam Wallberg(1)
  • Emil Hallgren(2)
01:54.9
6 16 Mölndals Roddklubb I
  • Albin Alami(1)
  • Erik Källström(2)
01:58.5
7 17 Christiania Rodklub I
  • Lorentz Pran(1)
  • Brage Nerdal (2)
02:01.3
8 14 Falkenberg RK II
  • Tobias Karlsson(1)
  • Melker Olsson(2)
02:01.5
9 9 Falkenberg RK I
  • Nils Håkansson(1)
  • Noah Smeringe(2)
02:02.0
10 1 Bagsværd Roklub/KCB II 6
  • Henning Friedrichsen(1)
  • Ikaros Voliantis(2)
02:02.6
11 15 Mölndals Roddklubb II
  • William Källström Okdahl(1)
  • Harry Bailey(2)
02:04.7
12 3 Roklubben Ægir I 12
  • Mikkel Avlund Overgaard(1)
  • Jonas Lindberg Nielsen(2)
02:04.7
13 11 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
  • Gustav Brischewski(2)
02:07.6
14 5 Roklubben Stevns I 10
  • August Riis Poulsen(1)
  • Nikolaj Bakkeskov Andersen(2)
02:17.2
15 13 Roklubben Stevns II 8
  • Jakob Iversen(1)
  • Nikolaj Olsen(2)
02:29.2
139
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Indledende
2018-07-07 10:04
Plac. # Navn Tid
1 10 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Christian Søndergaard(1)
  • Tobias Kramer(2)
01:51
2 2 Kungälv/Öresjö ss Sweden I
  • Adam Wallberg(1)
  • Emil Hallgren(2)
01:53
3 6 Christiania Rodklub II
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Christoffer Widding(2)
01:54
4 4 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Mads Rubin(1)
  • Elias Ellehammer(2)
01:56
5 17 Christiania Rodklub I
  • Lorentz Pran(1)
  • Brage Nerdal (2)
01:58
6 7 Hadsund Roklub I
  • Frederik Bertelsen(1)
  • August Herman Wisholm(2)
01:58
7 13 Roklubben Stevns II
  • Jakob Iversen(1)
  • Nikolaj Olsen(2)
02:02
8 16 Mölndals Roddklubb I
  • Albin Alami(1)
  • Erik Källström(2)
02:03
9 3 Roklubben Ægir I
  • Mikkel Avlund Overgaard(1)
  • Jonas Lindberg Nielsen(2)
02:06
10 11 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
  • Gustav Brischewski(2)
02:07
11 9 Falkenberg RK I
  • Nils Håkansson(1)
  • Noah Smeringe(2)
02:10
12 1 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Henning Friedrichsen(1)
  • Ikaros Voliantis(2)
02:10
13 15 Mölndals Roddklubb II
  • William Källström Okdahl(1)
  • Harry Bailey(2)
02:11
14 5 Roklubben Stevns I
  • August Riis Poulsen(1)
  • Nikolaj Bakkeskov Andersen(2)
02:13
15 14 Falkenberg RK II
  • Tobias Karlsson(1)
  • Melker Olsson(2)
02:15
140
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m A Finale
2018-07-07 18:16
Plac. # Navn Tid
1 5 Ormsund Roklub II
  • Embla Reykdal(1)
02:05.4
2 7 Rødvig Roklub I 18
  • Frederikke Munch (1)
02:09.5
3 8 Ormsund Roklub I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
02:10.2
4 9 Ormsund Roklub III
  • Tyra Eklo Hjemdal(1)
02:11.1
5 6 Hadsund Roklub I 16
  • Lea Lûbeck(1)
02:12.6
6 2 Sorø Roklub I 12
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
02:15.2
7 13 Bagsværd Roklub/KCB I 14
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
02:16.3
8 4 Halmstad Rodd I
  • Matilda Waide(1)
02:20.5
9 10 Hämeenlinnan Soutajat I
  • Kaisa Nevalainen(1)
02:22.5
10 11 Drammen Roklubb I
  • Andrea Willand-Evensen(1)
02:35.3
11 14 Odense Roklub I 10
  • Alba Sundstrøm(1)
02:48.1
12 3 Odder Roklub I 8
  • Caroline Sejersen(1)
02:53.1
140
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Indledende
2018-07-07 10:13
Plac. # Navn Tid
1 8 Ormsund Roklub I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
02:09
2 7 Rødvig Roklub I
  • Frederikke Munch (1)
02:10
3 5 Ormsund Roklub II
  • Embla Reykdal(1)
02:10
4 9 Ormsund Roklub III
  • Tyra Eklo Hjemdal(1)
02:12
5 6 Hadsund Roklub I
  • Lea Lûbeck(1)
02:13
6 13 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
02:14
7 2 Sorø Roklub I
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
02:14
8 4 Halmstad Rodd I
  • Matilda Waide(1)
02:17
9 10 Hämeenlinnan Soutajat I
  • Kaisa Nevalainen(1)
02:19
10 11 Drammen Roklubb I
  • Andrea Willand-Evensen(1)
02:31
11 3 Odder Roklub I
  • Caroline Sejersen(1)
02:50
12 14 Odense Roklub I
  • Alba Sundstrøm(1)
02:55
141
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m A Finale
2018-07-07 18:36
Plac. # Navn Tid
1 18 Holstebro Roklub/KCHO I 18
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
0
2 21 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
  • Truls Oskar Hansen(2)
0
3 7 Bagsværd Roklub/KCB I 16
  • Villads Jørgensen(1)
  • Jeroen Grimmelikhuijzen(2)
0
4 8 Roklubben Ægir I 14
  • Benjamin Johnsen(1)
  • Jacob Brahe Møller(2)
0
5 15 Lübecker RC I
  • Moritz Eckmann(1)
  • Max Giering(2)
0
6 9 Holstebro Roklub/KCHO II 12
  • Max Elleskov Røgild(1)
  • Filip Blaaberg-Greve(2)
05:54.2
7 20 Roskilde Roklub/KCR I 8
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
  • Emil Lindegaard Nielsen(2)
06:04.4
8 5 Sarpsborg RK II
  • Marius Antonsen Thime(1)
  • Philip Draget(2)
06:06.7
9 6 Kolding Roklub/Odense Roklub/KCO I 6
  • Mads Kirstein(1)
  • David Wandrup(2)
06:08.8
10 10 Christiania Rodklub I
  • Marius Ahlsand 22.01.2002(1)
  • Åsmund Sand Larsen(2)
06:10.3
11 12 Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I 10
  • Peter Skou **(1)
  • Patrick Klestrup (2)
06:10.3
12 11 Kungälv I
  • Edvin Karlsson(1)
  • Nils Hugoson(2)
06:19.6
13 19 Stavanger Roklubb I
  • Martin Nikolai Ortiz Tegle(1)
  • Mathias Grøsfjeld(2)
06:24.0
14 22 Norske Studenters Roklub I
  • Edvard Wohlfahrt(1)
  • Alexander Blom Tindlund(2)
06:26.8
15 17 Moss Roklubb I
  • Simen Dørre(1)
  • Simen Solbakken-Thømt(2)
06:28.8
16 3 Halmstad Rodd I
  • John Nilsson(1)
  • Arvid Lundqvist(2)
06:30.1
17 13 Stavanger Roklubb II
  • Jonas Markus A Engelsgaard(1)
  • Erik Molværsmyr(2)
06:59.8
18 16 Drammen Roklubb I
  • Lasse Røisli Bak(1)
  • Sebastian Mejer Rasmussen(2)
07:01.0
19 14 Falkenberg RK I
  • Ivar Håkansson(1)
  • Gustav Hallgren(2)
07:15.9
141
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Indledende
2018-07-07 10:19
Plac. # Navn Tid
1 18 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
05:41
2 12 Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Peter Skou **(1)
  • Patrick Klestrup (2)
05:53
3 15 Lübecker RC I
  • Moritz Eckmann(1)
  • Max Giering(2)
05:54
4 21 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
  • Truls Oskar Hansen(2)
05:56
5 9 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Max Elleskov Røgild(1)
  • Filip Blaaberg-Greve(2)
05:57
6 5 Sarpsborg RK II
  • Marius Antonsen Thime(1)
  • Philip Draget(2)
05:59
7 20 Roskilde Roklub/KCR I
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
  • Emil Lindegaard Nielsen(2)
05:59
8 10 Christiania Rodklub I
  • Marius Ahlsand 22.01.2002(1)
  • Åsmund Sand Larsen(2)
06:04
9 22 Norske Studenters Roklub I
  • Edvard Wohlfahrt(1)
  • Alexander Blom Tindlund(2)
06:08
10 23 Næstved Roklub I+Bagsværd
  • William Kjærgaard(1)
  • Svante Witt(2)
06:09
11 19 Stavanger Roklubb I
  • Martin Nikolai Ortiz Tegle(1)
  • Mathias Grøsfjeld(2)
06:09
12 11 Kungälv I
  • Edvin Karlsson(1)
  • Nils Hugoson(2)
06:10
13 14 Falkenberg RK I
  • Ivar Håkansson(1)
  • Gustav Hallgren(2)
06:11
14 17 Moss Roklubb I
  • Simen Dørre(1)
  • Simen Solbakken-Thømt(2)
06:13
15 6 Kolding Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Mads Kirstein(1)
  • David Wandrup(2)
06:22
16 3 Halmstad Rodd I
  • John Nilsson(1)
  • Arvid Lundqvist(2)
06:25
17 13 Stavanger Roklubb II
  • Jonas Markus A Engelsgaard(1)
  • Erik Molværsmyr(2)
06:30
18 16 Drammen Roklubb I
  • Lasse Røisli Bak(1)
  • Sebastian Mejer Rasmussen(2)
07:27
19 7 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Villads Jørgensen(1)
  • Jeroen Grimmelikhuijzen(2)
02:52.9
20 8 Roklubben Ægir I
  • Benjamin Johnsen(1)
  • Jacob Brahe Møller(2)
05:52.5
142
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m A Finale
2018-07-07 18:56
Plac. # Navn Tid
1 14 Japan Rowing Association II
  • Miho Ueno(1)
00:00.0
2 16 Lyngby Dameroklub/KKL I 8
  • Ida Marie Reimer(1)
00:0
3 17 Silkeborg Roklub I 6
  • Maja Klitgaard(1)
00:11
4 6 Hadsund Roklub I 18
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
00:09.6
5 9 Roklubben Furesø I 16
  • Clara Hornnæss(1)
00:20.5
6 12 Silkeborg Roklub II 14
  • Sofie Valentin Hæk(1)
00:28.6
7 19 Stavanger Roklubb II
  • Kristine Tønnessen(1)
00:33.6
8 20 Horten Roklubb I
  • Henrikke Enstad Haraldseth(1)
00:36.3
9 7 Sorø Roklub II 2
  • Nicoline Bluhme(1)
00:40.0
10 13 Roskilde Roklub/KCR I 12
  • Caroline Munch(1)
00:40.3
11 15 Sorø Roklub I 2
  • Elisabeth Østergaard(1)
00:46.0
12 10 Christiania Rodklub I
  • Nicoline Lindstrøm(1)
04:09.1
13 8 Stavanger Roklubb I
  • Caroline Østbø(1)
04:24.3
14 18 Lübecker RC I
  • Carolin Gross(1)
04:25.6
15 2 Japan Rowing Association I
  • Yuka Kishimoto(1)
04:26.5
16 3 Bagsværd Roklub/KCB I 10
  • Astrid Højgaard(1)
04:44.6
17 4 Halmstad Rodd I
  • Thea Ingvarsson(1)
04:45.0
18 1 Odder Roklub I 4
  • Trine Leitzke(1)
00:12.6.
142
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Indledende
2018-07-07 10:39
Plac. # Navn Tid
1 12 Silkeborg Roklub II
  • Sofie Valentin Hæk(1)
0:00
2 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Astrid Højgaard(1)
0:21
3 15 Sorø Roklub I
  • Elisabeth Østergaard(1)
01:11
4 7 Sorø Roklub II
  • Nicoline Bluhme(1)
01:25
5 6 Hadsund Roklub I
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
06:29
6 14 Japan Rowing Association II
  • Miho Ueno(1)
06:31
7 9 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
06:38
8 13 Roskilde Roklub/KCR I
  • Caroline Munch(1)
06:45
9 18 Lübecker RC I
  • Carolin Gross(1)
06:48
10 2 Japan Rowing Association I
  • Yuka Kishimoto(1)
06:52
11 10 Christiania Rodklub I
  • Nicoline Lindstrøm(1)
06:57
12 16 Lyngby Dameroklub/KKL I
  • Ida Marie Reimer(1)
06:57
13 4 Halmstad Rodd I
  • Thea Ingvarsson(1)
07:07
14 17 Silkeborg Roklub I
  • Maja Klitgaard(1)
07:09
15 1 Odder Roklub I
  • Trine Leitzke(1)
07:12
16 19 Stavanger Roklubb II
  • Kristine Tønnessen(1)
07:17
17 20 Horten Roklubb I
  • Henrikke Enstad Haraldseth(1)
0:20.6
18 8 Stavanger Roklubb I
  • Caroline Østbø(1)
0:20.9
201
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 09:06
Plac. # Navn Tid
1 8 Sarpsborg RK I
  • Marius Antonsen Thime(1)
01:46.1
2 27 Drammen Roklubb I
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
01:50.7
3 10 Ormsund Roklub II
  • Truls Oskar Hansen(1)
01:50.9
4 1 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
01:52.1
5 22 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alexander Aldrich(1)
01:53.0
6 14 Christiania Rodklub IV
  • Lorentz Pran(1)
01:53.5
7 7 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Elias Ellehammer(1)
01:57.1
8 19 Ormsund Roklub I
  • Max Karl Andresen(1)
01:58.9
9 26 Lyngby Roklub/KKL I
  • Christian Runge(1)
01:59.8
10 6 Christiania Rodklub III
  • Christoffer Widding(1)
02:00.2
11 29 Mölndals Roddklubb I
  • Albin Alami(1)
02:00.5
12 15 Hadsund Roklub I
  • August Herman Wisholm(1)
02:00.7
13 24 Bagsværd Roklub/KCB V
  • Mads Rubin(1)
02:02.5
14 4 Falkenberg RK I
  • Noah Smeringe(1)
02:03.3
15 13 Odder Roklub I
  • Noah Mikkelsen(1)
02:05.0
16 12 Roklubben Ægir I
  • Joachim Brahe Møller(1)
02:05.5
17 32 Öresjö ss Sweden I
  • Emil Hallgren(1)
02:06.2
18 18 Kungälv II
  • Adam Wallberg(1)
02:06.2
19 17 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
02:08.0
20 28 Christiania Rodklub II
  • Brage Nerdal (1)
02:08.5
21 30 Halmstad Rodd I
  • Edvin Persson(1)
02:08.9
22 23 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Christian Søndergaard(1)
02:09.3
23 3 Roklubben Ægir II
  • Mikkel Avlund Overgaard(1)
02:09.4
24 5 Falkenberg RK II
  • Melker Olsson(1)
02:10.9
25 2 Drammen Roklubb II
  • Peter Anker Hassel(1)
02:13.2
26 16 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
02:15.0
27 11 Bagsværd Roklub/KCB III
  • Henning Friedrichsen(1)
02:21.6
28 9 Roklubben Ægir III
  • Jonas Lindberg Nielsen(1)
02:22.0
29 25 Københavns Roklub II
  • Viggo Olsen(1)
02:37.9
202
U15 M1X Junior u. 15 Drenge 1X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 09:21
Plac. # Navn Tid
1 1 Hadsund Roklub I
  • Frederik Bertelsen(1)
02:02.4
2 8 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Källström(1)
02:04.4
3 7 Roklubben Stevns I
  • Jakob Iversen(1)
02:06.9
4 6 Mölndals Roddklubb II
  • William Källström Okdahl(1)
02:09.3
5 3 Roklubben Stevns II
  • Nikolaj Bakkeskov Andersen(1)
02:12.3
6 9 Roklubben Stevns III
  • Nikolaj Olsen(1)
02:14.5
7 2 Hadsund Roklub II
  • Oskar Emil Holmriis(1)
02:16.7
8 5 Horten Roklubb I
  • Dhani Julian Nordberg(1)
02:18.8
9 4 Odense Roklub I
  • Christian Thuesen(1)
02:32.9
203
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 09:24
Plac. # Navn Tid
1 4 Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Frederikke Munch (1)
  • Smilla Post-Kallenbach(2)
01:55.2
2 1 Ormsund Roklub I
  • Embla Reykdal(1)
  • Tyra Eklo Hjemdal(2)
01:57.0
3 3 Drammen Roklubb I
  • Emma Thomlinson(1)
  • Thea Njaastad(2)
02:04.3
4 2 Halmstad Rodd I
  • Ebba Grimberg(1)
  • Moa Klintefors(2)
02:08.8
205
U15 W2X Junior u. 15 Piger 2X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 09:27
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Københavns Roklub/KCB I
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
  • Josefine Freltoft(2)
01:58.9
2 2 Halmstad Rodd I/Ormsund RK
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
  • Matilda Waide(2)
01:59.9
3 3 Stavanger Roklubb I
  • Stine Floen(1)
  • Marie Grøsfjeld(2)
02:05.4
206
Master W1X Masters Kvinder  27+  1X - 1000m 1. Afdeling
2018-07-08 09:34
Plac. # Navn Tid
1 6 Sorø Roklub II
  • Ulla Hvid(1)
Start:0s 04:06.0
2 7 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
Start:0s 04:15.5
3 4 Fredensborg Roklub I
  • Anette Andersen(1)
Start:6s 04:23.5
4 2 Nordslesvigsk Roklub I
  • Britta Hirschauer(1)
Start:0s 04:34.3
5 8 Roklubben Furesø II
  • Jane Hagan(1)
Start:6s 04:43.7
6 1 Hammarby IF Roddförening I
  • Lisa Olsson(1)
Start:0s 05:10.1
207
Master M1X Masters Mænd  27+  1X - 1000m 1. Afdeling
2018-07-08 09:50
Plac. # Navn Tid
1 18 Sorø Roklub IV
  • Bo Vilhelmsen(1)
Start:0s 03:59.6
2 10 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
Start:0s 04:01.7
3 2 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
Start:5s 004:06.0
4 15 Halmstad Rodd I
  • Fredrik Klintefors(1)
Start:3s 04:06.1
5 5 Roklubben Furesø III
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:5s 04:07.2
6 1 Sorø Roklub II
  • Peter Carstens(1)
Start:6s 04:17.3
7 11 Sorø Roklub I
  • Peter Lindblom(1)
Start:0s 04:17.5
8 4 Roklubben Furesø II
  • Bo Hartz(1)
Start:0s 04:18.5
9 16 Fredensborg Roklub I
  • Sander Viscor(1)
Start:0s 04:18.7
10 8 Roklubben Furesø I
  • Ole Præst Larsen(1)
Start:0s 04:24.2
11 14 Nordslesvigsk Roklub II
  • Werner Güttel(1)
Start:0s 04:28.5
12 12 Lemvig Roklub II
  • Jørgen Jensen(1)
Start:24s 04:29.7
13 19 Sorø Roklub III
  • Bjarne Hjorth(1)
Start:24s 04:31.9
14 7 Randers Roklub I
  • Jan Sørensen(1)
Start:15s 04:41.1
15 3 Odense Roklub I
  • Bjørn Nielsen(1)
Start:0s 04:43.4
16 17 Nordslesvigsk Roklub I
  • Kim Schauer Boysen(1)
Start:0s 04:52.1
17 9 Ribe Roklub I
  • Palle Adelhardt(1)
Start:24s 04:55.1
208
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 10:09
Plac. # Navn Tid
1 23 NORGES ROFORBUND I
  • Sturla Mogstad(1)
05:47.9
2 25 Bagsværd Roklub I
  • Jeroen Grimmelikhuijzen(1)
05:54.1
3 17 Haldens Roklub I
  • Haakon Borge(1)
05:59.9
4 13 Stavanger Roklubb I
  • Per Størseth Andreassen(1)
06:00.7
5 5 Roskilde Roklub/KCR I
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
06:02.1
6 12 Sarpsborg RK I
  • Håkon Grønberg Møller(1)
06:03.4
7 19 Hadsund Roklub I
  • Haris Alagic(1)
06:05.1
8 3 Roforeningen KVIK I
  • Johan Søvndahl Kok(1)
06:07.4
9 20 Takon Soutajat ry I
  • Juho Salonen(1)
06:08.1
10 22 Japan Rowing Association I
  • Sennosuke Nakajo(1)
06:08.4
11 28 Christiania Rodklub II
  • Marius Ahlsand 22.01.2002(1)
06:09.3
12 21 Rødvig Roklub I
  • Patrick Klestrup (1)
06:11.4
13 27 Christiania Rodklub I
  • Åsmund Sand Larsen(1)
06:11.5
14 15 Sarpsborg RK II
  • Oliver Melnes(1)
06:11.5
15 7 Sorø Roklub I
  • Peter Skou **(1)
06:11.6
16 11 Christiania Rodklub IV
  • Bror Flyen Storsten(1)
06:13.2
17 10 Moss Roklubb I
  • Simen Solbakken-Thømt(1)
06:15.9
18 1 Roklubben Ægir II
  • Jacob Brahe Møller(1)
06:24.7
19 2 Hämeenlinnan Soutajat I
  • Lauri Nevalainen(1)
06:24.8
20 9 Hammarby IF Roddförening I
  • Felix Broberg(1)
06:27.5
21 26 Halmstad Rodd I
  • Arvid Lundqvist(1)
06:29.3
22 6 Københavns Roklub I
  • Charlie McDonald**(1)
06:39.1
23 24 Christiania Rodklub III
  • Elias Mahler(1)
06:54.0
24 4 Sarpsborg RK III
  • Philip Draget(1)
06:56.9
25 8 Falkenberg RK I
  • Ivar Håkansson(1)
07:15.6
26 14 Roklubben Ægir I
  • Jonas Lykkegaard Werther(1)
07:26.3
209
U17 M1X Junior u. 17 Drenge 1X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 10:24
Plac. # Navn Tid
1 12 Norske Studenters Roklub I
  • Trygve Bye Løken(1)
06:05.9
2 18 Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
06:06.2
3 4 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
06:08.2
4 10 Drammen Roklubb II
  • Ulrik Pharo Lohne(1)
06:09.4
5 13 Silkeborg Roklub I
  • Max Elleskov Røgild(1)
06:10.4
6 17 Norske Studenters Roklub III
  • Alexander Blom Tindlund(1)
06:11.2
7 5 Københavns Roklub I
  • Asbjørn Neumann(1)
06:14.6
8 1 Drammen Roklubb I
  • Jonas Willand-Evensen(1)
06:15.9
9 16 Roklubben Ægir I
  • Benjamin Johnsen(1)
06:23.7
10 7 Horten Roklubb I
  • Kasper Bruun Frantzen(1)
06:24.3
11 3 Roskilde Roklub/KCR I
  • Magnus Dollerup Madsen(1)
06:29.2
12 6 Falkenberg RK I
  • Gustav Hallgren(1)
06:29.5
13 9 Københavns Roklub III
  • Nikolaj Juul Damkjer(1)
06:30.3
14 8 Københavns Roklub II
  • Johannes Stensborg Jakobsen(1)
06:39.5
15 11 Mölndals Roddklubb I
  • Elis Sundberg(1)
06:46.0
16 15 Falkenberg RK II
  • Magnus Broberg(1)
06:53.2
17 14 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Svante Witt(1)
07:01.8
210
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 10:34
Plac. # Navn Tid
1 1 Falkenberg RK I
  • Bella Häggström(1)
  • Bianca Häggström(2)
06:20.6
2 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Astrid Højgaard(1)
  • Emma Vestergaard Lybech(2)
06:31.8
211
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 10:39
Plac. # Navn Tid
1 3 Horten Roklubb I
  • Maren Næss Brevik(1)
  • Henrikke Enstad Haraldseth(2)
06:14.4
2 1 Kungälv I
  • Tyra Carlsson(1)
  • Sofie Runge(2)
06:21.7
3 4 Sorø Roklub I
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
06:28.7
4 2 Drammen Roklubb I
  • Victoria Wikheim Lang(1)
  • Tale Tollefsen Seip(2)
07:09.8
212
U17 W2X Junior u. 17 Piger 2X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 10:44
Plac. # Navn Tid
1 2 Roklubben Furesø/Silkeborg Roklub I
  • Sofie Valentin Hæk(1)
  • Clara Hornnæss(2)
06:02.5
2 3 Norske Studenters Roklub I
  • Ella Marie Hegge(1)
  • Marie Glomnes Rudi(2)
06:22.7
3 1 Stavanger Roklubb I
  • Ingrid Regine Bull(1)
  • Emma Dahl(2)
06:43.1
4 4 Christiania Rodklub I
  • Martine Nesse (1)
  • Vårin Fagerbakke(2)
06:43.9
213
U13 M1X Junior u. 13 Drenge 1X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 10:54
Plac. # Navn Tid
1 9 SMARK I
  • André Salmi(1)
02:13.6
2 2 Hadsund Roklub I
  • Elias Roth(1)
02:19.4
3 5 Mölndals Roddklubb II
  • Mark Eskilsson(1)
02:20.0
4 11 Roklubben Stevns I
  • August Riis Poulsen(1)
02:20.4
5 12 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Sigurd Rindom Poulsen(1)
02:24.8
6 7 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Bailey(1)
02:26.6
7 10 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Buster Kiilerich Madsen(1)
02:28.9
8 3 Hadsund Roklub II
  • Frederik Aksel Holmriis(1)
02:31.3
9 6 Køge Roklub I
  • Anker Lerdorf(1)
02:32.4
10 8 Moss Roklubb I
  • Odin Frøisland(1)
02:39.2
11 1 Hadsund Roklub III
  • Mathias Skjoldborg(1)
02:45.1
12 4 Hadsund Roklub IV
  • Oliver Enggaard Kristensen(1)
02:48.1
214
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m A Finale
2018-07-08 13:00
Plac. # Navn Tid
1 11 Danske Studenters Roklub/KCO I
  • Amalie Riff Brems(1)
08:55.2
2 1 Japan Rowing Association I
  • Miho Ueno(1)
09:05.3
3 12 Drammen Roklubb I
  • Elisabeth Stenberg(1)
09:10.9
4 8 Christiania Rodklub II
  • Nicoline Lindstrøm(1)
09:20.1
5 13 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Agnete Jersild(1)
09:31.6
6 5 Ormsund Roklub I
  • Hannah Elisabeth Grude(1)
09:47.0
214
U19 W1X Junior u. 19 Piger 1X - 2000m 1. Indledende
2018-07-08 07:00
Plac. # Navn Tid
1 1 Japan Rowing Association I
  • Miho Ueno(1)
08:47
2 11 Danske Studenters Roklub/KCO I
  • Amalie Riff Brems(1)
08:50
3 12 Drammen Roklubb I
  • Elisabeth Stenberg(1)
08:57
4 8 Christiania Rodklub II
  • Nicoline Lindstrøm(1)
09:00
5 13 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Agnete Jersild(1)
09:05
6 9 Bærum Roklubb I
  • Caitlin Isabelle Aalders(1)
09:12
7 5 Ormsund Roklub I
  • Hannah Elisabeth Grude(1)
09:14
8 10 Kungälv I
  • Siri Runge(1)
09:16
9 7 Norrtälje Roddförening I
  • Linn Westerberg(1)
09:22
10 14 Kungälv II
  • Wilma Öhman(1)
09:23
11 2 Hadsund Roklub II
  • Zenia Hvid(1)
09:30
12 6 Moss Roklubb I
  • Lise Meinike Dørre(1)
09:32
13 4 Christiania Rodklub I
  • Anna Lind Jodalen (1)
09:45
215
U13 W2X Junior u. 13 Piger 2X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 10:59
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Stevns I
  • Isabella Bache(1)
  • Sofie Kristiansen(2)
02:11.1
2 4 Kungälv I
  • Klara Nyman(1)
  • Märta Karlsson(2)
02:12.5
3 3 Roklubben Stevns II
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
  • Anna Iversen(2)
02:15.4
4 2 Kungälv II
  • Maja Karlsson(1)
  • Klara Nyman(2)
02:16.0
216
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m A Finale
2018-07-08 13:05
Plac. # Navn Tid
1 12 Japan Rowing Association I
  • Mitsuru Tsuge(1)
08.03.3
2 16 Sorø Roklub I
  • Rasmus Lind(1)
08:16.4
3 5 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
08:19.7
4 17 Svenska Roddförbundet I
  • Emil Lundqvist (1)
08:21.5
5 10 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
09:07.1
216
U19 M1X Junior u. 19 Drenge 1X - 2000m 1. Indledende
2018-07-08 07:15
Plac. # Navn Tid
1 16 Sorø Roklub I
  • Rasmus Lind(1)
07:57
2 17 Svenska Roddförbundet I
  • Emil Lundqvist (1)
07:59
3 11 Takon Soutajat ry I
  • Elias Haavisto(1)
08:00
4 12 Japan Rowing Association I
  • Mitsuru Tsuge(1)
08:03
5 5 Moss Roklubb I
  • Magnus Strømme(1)
08:09
6 6 Roskilde Roklub/KCR III
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
08:11
7 3 Hadsund Roklub I
  • Haris Alagic(1)
08:12
8 10 Sarpsborg RK I
  • Jacob Gundersen(1)
08:23
9 18 Roskilde Roklub/KCR IV
  • Sebastian Nordly(1)
08:31
10 4 Horten Roklubb II
  • Vegard Sørensen(1)
08:33
11 21 Norske Studenters Roklub I
  • Nicolai Fongaard(1)
08:33
12 13 Norske Studenters Roklub II
  • Vitus Aparicio Tjøm(1)
08:38
13 14 Roskilde Roklub/KCR V
  • Julius Philipson(1)
08:47
217
M2X Åben Mænd 2X - 2000m A Finale
2018-07-08 13:10
Plac. # Navn Tid
1 5 Turun soutajat - Åbo roddare I
  • Antton Helmi(1)
  • Joonas Jousimo(2)
07:00.3
2 6 Aalborg Roklub III
  • Christian Hauge(1)
  • Esben Ravn(2)
07:30.3
3 3 Næstved Roklub I
  • Frederik Wendel Madsen(1)
  • Magnus Kamp Stagil(2)
07:38.2
4 9 Aalborg Roklub I
  • Niels Kunckel Knudsen(1)
  • Asger Laursen(2)
07:38.6
5 8 Hammarby IF Roddförening I
  • William Tassel(1)
  • Michael Helmer(2)
07:52.5
218
M2- Åben Mænd 2- - 2000m A Finale
2018-07-08 13:15
Plac. # Navn Tid
1 1 Danske Studenters Roklub/Odense Roklub I
  • Christoffer Kruse(1)
  • Nick H. Larsen(2)
07:10.2
2 3 Hadsund Roklub/Lyngby Roklub I
  • Peter Christian Holmquist(1)
  • Peter Rytter Munk(2)
07:13.9
3 2 Moss Roklubb I
  • Alfred Eliassen(1)
  • Mikko Rekstad(2)
08:24.0
219
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m A Finale
2018-07-08 13:20
Plac. # Navn Tid
1 3 Moss Roklubb/Tønsberg Roklub I
  • Isak Vartdal-Gjerde(1)
  • Jarle Hjortkjær Sæby(2)
07:14.2
2 12 Hvidovre Roklub/Roskilde Roklub/KCB I
  • Martin Kofoed Jensen(1)
  • Thomas Jensen(2)
07:23.9
3 5 Svenska Roddförbundet I
  • Johan Källström(1)
  • Ruben Rapi (2)
07:25.8
4 11 Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB I
  • Torbjørn Frankel(1)
  • Magnus Quaade Oddershede(2)
07:31.1
5 8 Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I I
  • Jannick Wly Andersen(1)
  • Marcus Lyngesen(2)
07:38.4
6 2 Svenska Roddförbundet II
  • Hannes Hård Af Segerstad (1)
  • Petter Sandung (2)
07:57.9
219
U19 M2X Junior u. 19 Drenge 2X - 2000m 1. Indledende
2018-07-08 07:40
Plac. # Navn Tid
1 12 Hvidovre Roklub/Roskilde Roklub/KCB I
  • Martin Kofoed Jensen(1)
  • Thomas Jensen(2)
07:09
2 11 Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB I
  • Torbjørn Frankel(1)
  • Magnus Quaade Oddershede(2)
07:14
3 3 Moss Roklubb/Tønsberg Roklub I
  • Isak Vartdal-Gjerde(1)
  • Jarle Hjortkjær Sæby(2)
07:19
4 8 Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO I I
  • Jannick Wly Andersen(1)
  • Marcus Lyngesen(2)
07:25
5 2 Svenska Roddförbundet II
  • Hannes Hård Af Segerstad (1)
  • Petter Sandung (2)
07:30
6 10 Hadsund Roklub I
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
  • Rasmus Søndergaard Konnerup(2)
07:33
7 5 Svenska Roddförbundet I
  • Johan Källström(1)
  • Ruben Rapi (2)
07:35
8 9 Hammarby IF Roddförening/Jönköpings Roddsällskap I I
  • Felix Broberg(1)
  • Andy Toha(2)
07:59
9 4 Falkenberg RK I
  • Albin Olsson(1)
  • Casper Johansson(2)
07:59
220
U19 M2- Junior u. 19 Drenge 2- - 2000m A Finale
2018-07-08 13:25
Plac. # Navn Tid
1 1 NORGES ROFORBUND I
  • Heine Jansen Heggebø(1)
  • Johan Christian Holst(2)
07:56.5
2 2 Kungälv I
  • Edvin Karlsson(1)
  • Nils Hugoson(2)
08:50.3
221
U19 W4X Junior u. 19 Piger 4X - 2000m A Finale
2018-07-08 13:30
Plac. # Navn Tid
1 6 DANMARK
  • Ida Blomstrand(1)
  • Amalie Kiær(2)
  • Liane Vestergaard(3)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(4)
07:11.3
2 3 NORGES ROFORBUND I
  • Mia Falch(1)
  • Karoline Masch(2)
  • Karoline Berset(3)
  • Ida Kyvik Sandvik(4)
07:18.5
3 2 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø/KCB I
  • Astrid Bruun Fejfer(1)
  • Nikoline Kroll(2)
  • Astrid Bardram Starup(3)
  • Kristine Søndergård Hansen(4)
07:29.6
4 5 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/KCB I (4-) UFK
  • Mathilde Kiilgaard(1)
  • Matilde Hjorth(2)
  • Emma Braad Olesen(3)
  • Marie Ramm(4)
07:29.8
5 1 Svenska Roddförbundet I
  • Stina Bujalla (1)
  • Ronja Lindberg (2)
  • Matilda Wallin (3)
  • Johanna Throgen (4)
07:32.8
6 4 Stavanger Roklubb I
  • Kristine Tønnessen(1)
  • Caroline Østbø(2)
  • Sigrid Nilsen(3)
  • Siri Tønnessen(4)
08:05.1
222
U15 M4X+ Junior u. 15 Drenge 4X+ - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 13:40
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alexander Aldrich(1)
  • Elias Ellehammer(2)
  • Ikaros Voliantis(3)
  • Mads Rubin(4)
  • Henning Friedrichsen(cox)
01:53.4
2 1 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Källström(1)
  • Albin Alami(2)
  • Harry Bailey(3)
  • William Källström Okdahl(4)
  • Erik Bailey(cox)
02:02.5
223
U15 M4X Junior u. 15 Drenge 4X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 13:43
Plac. # Navn Tid
1 3 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Brage Nerdal (2)
  • Christoffer Widding(3)
  • Lorentz Pran(4)
01:42.0
2 2 Holstebro Roklub/KCHO I I
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
  • Christian Søndergaard(2)
  • Tobias Kramer(3)
  • Simon Mikkelsen(4)
01:43.1
3 1 Kungälv/Öresjö ss Sweden I
  • Emil Hallgren(1)
  • Adam Wallberg(2)
  • Gustav Brischewski(3)
  • Simon Karlsson(4)
01:59.0
224
W2X Åben Kvinder 2X - 2000m A Finale
2018-07-08 13:46
Plac. # Navn Tid
1 7 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Olivia Meinert Cardel(1)
  • Marie Mørch(2)
07:48.7
2 1 Aarhus Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
  • Mia Sofie Rützou(2)
07:53.9
3 6 Drammen Roklubb/Horten Roklubb I
  • Fanny Lucie Røed(1)
  • Maia Marie Aspenes(2)
08:21.6
4 2 Christiania Rodklub I
  • Helga Marie Løvenskiold Kveseth(1)
  • Jonna Vuoskoski (2)
08:31.8
5 3 Aalborg Roklub I
  • Mette Louise Karer(1)
  • Christina Donstrup(2)
09:13.4
226
U19 M4X Junior u. 19 Drenge 4X - 2000m A Finale
2018-07-08 13:56
Plac. # Navn Tid
1 1 DANMARK
  • Nicholas Andersen(1)
  • Adrian Flarup Johansen(2)
  • Jacob Lenzing(3)
  • Oliver Skov Jerkovic(4)
06:28.4
2 4 Svenska Roddförbundet I
  • Markus Daniels (1)
  • Moritz Lücke (2)
  • Isak Birkeholme (3)
  • Theodor Fritsch (4)
06:36.0
3 2 NORGES ROFORBUND I
  • Rasmus Rasmussen(1)
  • Lars Jørann Lindgren(2)
  • Nicolai Enstad(3)
  • Diderik Skjønhaug(4)
06:38.2
4 8 Stavanger Roklubb I
  • Marius Løe Pedersen(1)
  • Per Størseth Andreassen(2)
  • Håkon Vengnes(3)
  • Johan Bull(4)
06:54.7
5 9 Roskilde Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(2)
  • Victor Hellmann Lauritsen(3)
  • Rasmus Lind(4)
06:56.0
228
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m A Finale
2018-07-08 14:01
Plac. # Navn Tid
1 9 Lübecker RC I I
  • Luis Schätzle(1)
  • Jonas Schultz(2)
  • Luuk Simmrow(3)
  • Ole Peters(4)
05:11.9
2 2 Ormsund Roklub/Sarpsborg RK I
  • Truls Oskar Hansen(1)
  • Adrian Lund(2)
  • Marius Antonsen Thime(3)
  • Philip Draget(4)
05:15.6
3 6 Roskilde Roklub/Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Peter Skou **(1)
  • Magnus Dollerup Madsen(2)
  • Emil Lindegaard Nielsen(3)
  • Patrick Klestrup (4)
05:21.1
4 8 Falkenberg RK I
  • Noah Smeringe(1)
  • Magnus Broberg(2)
  • Ivar Håkansson(3)
  • Gustav Hallgren(4)
05:33.1
5 3 Halmstad Rodd/Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Arvid Lundqvist(1)
  • Nils Hugoson(2)
  • Elis Sundberg(3)
  • John Nilsson(4)
05:45.5
6 1 Københavns Roklub I
  • Asbjørn Neumann(1)
  • Charlie McDonald**(2)
  • Johannes Stensborg Jakobsen(3)
  • Nikolaj Juul Damkjer(4)
06:19.8
228
U17 M4X Junior u. 17 Drenge 4X - 1500m 1. Indledende
2018-07-08 08:00
Plac. # Navn Tid
1 6 Roskilde Roklub/Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Peter Skou **(1)
  • Magnus Dollerup Madsen(2)
  • Emil Lindegaard Nielsen(3)
  • Patrick Klestrup (4)
05:18
2 9 Lübecker RC I I
  • Luis Schätzle(1)
  • Jonas Schultz(2)
  • Luuk Simmrow(3)
  • Ole Peters(4)
05:19
3 2 Ormsund Roklub/Sarpsborg RK I
  • Truls Oskar Hansen(1)
  • Adrian Lund(2)
  • Marius Antonsen Thime(3)
  • Philip Draget(4)
05:23
4 3 Halmstad Rodd/Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Arvid Lundqvist(1)
  • Nils Hugoson(2)
  • Elis Sundberg(3)
  • John Nilsson(4)
05:29
5 8 Falkenberg RK I
  • Noah Smeringe(1)
  • Magnus Broberg(2)
  • Ivar Håkansson(3)
  • Gustav Hallgren(4)
05:32
6 10 Moss Roklubb I+ NSR
  • Viktor Rekstad(1)
  • Simen Dørre(2)
  • Simen Solbakken-Thømt(3)
  • Edvard Wohlfahrt(4)
05:36
7 1 Københavns Roklub I
  • Asbjørn Neumann(1)
  • Charlie McDonald**(2)
  • Johannes Stensborg Jakobsen(3)
  • Nikolaj Juul Damkjer(4)
05:42
8 7 Stavanger Roklubb I
  • Jonas Markus A Engelsgaard(1)
  • Erik Molværsmyr(2)
  • Martin Nikolai Ortiz Tegle(3)
  • Mathias Grøsfjeld(4)
05:42
9 11 Drammen Roklubb I
  • Jonas Willand-Evensen(1)
  • Peter Anker Hassel(2)
  • Lasse Røisli Bak(3)
  • Sebastian Mejer Rasmussen(4)
06:02
230
M4X Åben Mænd 4X - 2000m A Finale
2018-07-08 14:11
Plac. # Navn Tid
1 2 Aalborg Roklub I
  • Christian Hauge(1)
  • Niels Kunckel Knudsen(2)
  • Michael Moerner(3)
  • Asger Laursen(4)
06:48.0
2 4 Bagsværd Roklub I
  • William Schrøder(1)
  • Steen Christensen(2)
  • Jacob Brink Jansson(3)
  • Emil Heinrichsen(4)
06:58.1
3 1 Hadsund Roklub I
  • Anders Olsen(1)
  • Christian Danmark(2)
  • Lennart Vestergaard(3)
  • Simon Sørensen(4)
07:03.2
4 3 Aalborg Roklub II
  • Thor Peder Kunckel Knudsen(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Troels Dalgaard Danielsen(3)
  • Jesper Quist Jensen(4)
07:05.7
232
U15 W4X Junior u. 15 Piger 4X - 500m A Finale
2018-07-08 14:16
Plac. # Navn Tid
1 1 Ormsund Roklub/Stavanger Roklubb I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
  • Embla Reykdal(2)
  • Tyra Eklo Hjemdal(3)
  • Marie Grøsfjeld(4)
01:54.4
2 2 KR/HADSUND/BAGSVÆRD (4x+)
  • Josefine Freltoft(1)
  • Alma Biltoft Benediktson(2)
  • Lea Lûbeck(3)
  • Amalie Hvid Rasmussen(4)
  • AA BB(cox)
01:54.6
3 5 Drammen Roklubb I
  • Emma Thomlinson(1)
  • Tale Tollefsen Seip(2)
  • Thea Njaastad(3)
  • Andrea Willand-Evensen(4)
02:02.2
4 4 Halmstad Rodd I/Odder Roklub
  • Caroline Sejersen(1)
  • Moa Klintefors(2)
  • Ebba Grimberg(3)
  • Matilda Waide(4)
02:05.9
5 3 Kungälv I
  • Klara Nyman(1)
  • Maja Karlsson(2)
  • Märta Karlsson(3)
  • Moa Lundqkvist(4)
02:29.0
233
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m A Finale
2018-07-08 14:19
Plac. # Navn Tid
1 17 Norrtälje Roddförening I
  • Anna Malvina Svennung(1)
08:12.2
2 9 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Emilie Jersild(1)
08:27.8
3 15 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
08:35.0
4 2 Odense Roklub/KCO I
  • Julie Gaumitz Storm(1)
08:45.6
5 14 Esbo roddare I
  • Aura Forsberg(1)
08:52.0
6 12 Mölndals Roddklubb I
  • Gabriella Rådberg(1)
09:08.0
233
W1X Åben Kvinder 1X - 2000m 1. Indledende
2018-07-08 08:10
Plac. # Navn Tid
1 17 Norrtälje Roddförening I
  • Anna Malvina Svennung(1)
08:20
2 9 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Emilie Jersild(1)
08:27
3 2 Odense Roklub/KCO I
  • Julie Gaumitz Storm(1)
08:30
4 7 Bagsværd Roklub/KCB III
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(1)
08:37
5 15 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
08:40
6 14 Esbo roddare I
  • Aura Forsberg(1)
08:42
7 5 Roskilde Roklub/KCR I
  • Simone Sørensen(1)
08:45
8 3 Stavanger Roklubb I
  • Karen Undset(1)
08:50
9 12 Mölndals Roddklubb I
  • Gabriella Rådberg(1)
08:57
10 18 Christiania Rodklub I
  • Helga Marie Løvenskiold Kveseth(1)
09:00
11 11 Hammarby IF Roddförening I
  • Ellen Gunnars(1)
09:07
12 13 Christiania Rodklub II
  • Jonna Vuoskoski (1)
09:23
13 10 Kungälv I
  • Maja Wennroth(1)
09:48
235
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m A Finale
2018-07-08 14:29
Plac. # Navn Tid
1 13 Svenska Roddförbundet II
  • Elin Brischewski(1)
  • Annie Nyman (2)
07:48.3
2 8 Svenska Roddförbundet I
  • Felicia Häggström (1)
  • Jonna Pettersson (2)
07:52.2
3 7 Danske Studenters Roklub/Roklubben Ægir/KCO I
  • Cecilie Girke(1)
  • Mie Mellerup(2)
08:00.0
4 5 Svenska Roddförbundet III
  • Elin Lindroth (1)
  • Ellen Hedenberg (2)
08:06.2
5 12 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Louise Hyldager(1)
  • Anna Adelholm(2)
08:18.8
6 14 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
  • Rikke Køchs(2)
08:23.1
235
U19 W2X Junior u. 19 Piger 2X - 2000m 1. Indledende
2018-07-08 08:25
Plac. # Navn Tid
1 7 Danske Studenters Roklub/Roklubben Ægir/KCO I
  • Cecilie Girke(1)
  • Mie Mellerup(2)
07:56
2 8 Svenska Roddförbundet I
  • Felicia Häggström (1)
  • Jonna Pettersson (2)
08:03
3 13 Svenska Roddförbundet II
  • Elin Brischewski(1)
  • Annie Nyman (2)
08:07
4 5 Svenska Roddförbundet III
  • Elin Lindroth (1)
  • Ellen Hedenberg (2)
08:08
5 14 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
  • Rikke Køchs(2)
08:11
6 12 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Louise Hyldager(1)
  • Anna Adelholm(2)
08:13
7 6 Fredericia Roklub/Holstebro Roklub/KCHO I I
  • Stine Højager Nielsen(1)
  • Karen Katrine Mortensen(2)
08:13
8 2 Turun soutajat - Åbo roddare I
  • Malin Eriksson(1)
  • Kaisa Eronen(2)
08:19
9 4 Roklubben Ægir I
  • Rebekkah Nordskjold(1)
  • Stefanie Brun Pedersen(2)
08:29
10 10 Christiania Rodklub I
  • Anna Lind Jodalen (1)
  • Nicoline Lindstrøm(2)
08:38
236
Master W2-/2X Masters Kvinder  27+  2X/2- - 1000m 1. Afdeling
2018-07-08 14:38
Plac. # Navn Tid
1 10 Roforeningen KVIK I
  • Astrid Haastrup Jespersen(1)
  • Sarah Lauritzen(2)
Start:0s 03:58.1
2 5 Køge Roklub I
  • Anette Friedrichsen (1)
  • Anna Karina Gravad(2)
Start:0s 04:04.3
3 11 Bagsværd Roklub/Roskilde Roklub I
  • Mille Nissen(1)
  • Astrid Krüger(2)
Start:0s 04:12.4
4 4 Mölndals Roddklubb I
  • Malin Källström(1)
  • Rebecka Källström(2)
Start:0s 04:21.5
5 1 Nordslesvigsk Roklub I
  • Britta Hirschauer(1)
  • Lonnie Schmidt(2)
Start:0s 04:23.6
6 6 Fredensborg Roklub I
  • Bettina Cervin(1)
  • Sanne Poulin(2)
Start:32s 04:49.2
7 2 Fredensborg Roklub II
  • Merete Boldt(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
Start:12s 04:49.5
8 8 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Jane Hagan(2)
Start:27s 04:54.3
9 3 Nyborg Roklub/Sorø Roklub I
  • Marianne Becker(1)
  • Charlotte Buchwaldt(2)
Start:32s 04:57.7
10 7 Fredensborg Roklub III
  • Karin Bodelund(1)
  • Ulla Poulsen(2)
Start:27s 05:04.7
11 9 Roklubben Furesø/Sorø Roklub I
  • Bente Johannessen(1)
  • Merete Busk(2)
Start:0s 06:21.0
237
U17 W4X Junior u. 17 Piger 4X - 1500m A Finale
2018-07-08 14:42
Plac. # Navn Tid
1 1 Halmstad Rodd/Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Tyra Carlsson(1)
  • Sofie Runge(2)
  • Liv McGowan(3)
  • Thea Ingvarsson(4)
05:49.1
2 3 Rødvig Roklub/Sorø Roklub I
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
  • Smilla Post-Kallenbach(3)
  • Frederikke Munch (4)
05:55.8
3 4 Hämeenlinnan Soutajat/Neste Rowing Club I
  • Kaisa Nevalainen(1)
  • Lotta Nylund(2)
  • Erin Pettersson(3)
  • Vilma Kangasmäki(4)
05:58.2
4 2 Stavanger Roklubb I
  • Ingrid Regine Bull(1)
  • Emma Dahl(2)
  • Kristine Tønnessen(3)
  • Caroline Østbø(4)
06:10.8
239
M1X Åben Mænd 1X - 2000m A Finale
2018-07-08 14:52
Plac. # Navn Tid
1 1 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
07:37.5
2 3 Hadsund Roklub I
  • Wiliam Wisholm(1)
07:47.0
3 13 Odense Roklub/KCO I
  • Sebastian Terp(1)
07:48.7
4 16 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
07:55.8
5 4 Odense Roklub/KCO II
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
07:58.0
6 17 SMARK I
  • Mikko Karppinen(1)
08:24.0
239
M1X Åben Mænd 1X - 2000m 1. Indledende
2018-07-08 08:40
Plac. # Navn Tid
1 3 Hadsund Roklub I
  • Wiliam Wisholm(1)
07:34
2 1 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
07:37
3 11 Danske Studenters Roklub I
  • Timothy Antonie Hansen(1)
07:40
4 13 Odense Roklub/KCO I
  • Sebastian Terp(1)
07:41
5 16 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Daniel Stentoft Mogensen(1)
07:44
6 4 Odense Roklub/KCO II
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
07:45
7 5 Haldens Roklub I
  • Oskar Van Etten Jarem(1)
07:52
8 17 SMARK I
  • Mikko Karppinen(1)
07:53
9 2 Halmstad Rodd I
  • Fabian Meuller(1)
07:54
10 10 Takon Soutajat ry I
  • Jukkis Kauppi(1)
07:58
11 8 Hämeenlinnan Soutajat I
  • Samuli Seppälä(1)
08:13
12 6 Roforeningen KVIK II
  • Kelvin Yeung(1)
08:13
13 15 Hämeenlinnan Soutajat II
  • Daniel Koskikunnas(1)
08:19
14 9 Roforeningen KVIK I
  • Mikkel Schelde(1)
08:26
242
W4X Åben Kvinder 4X - 2000m A Finale
2018-07-08 15:10
Plac. # Navn Tid
1 1 Bagsværd Roklub/Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Odense Roklub/KCB I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
  • Nanna Bo Christensen(2)
  • Line Katrine Olsen(3)
  • Ida Langkjær(4)
07:05.7
2 2 Danske Studenters Roklub/Holstebro Roklub/Odder Roklub/Odense Roklub/KCB I (4-)
  • Ida Petersen(1)
  • Marta Kempf(2)
  • Astrid Steensberg(3)
  • Julie Poulsen(4)
07:07.8
3 3 Odense Roklub/KCO I
  • Sara Nissen(1)
  • Julie Gaumitz Storm(2)
  • Mette Køchs Nielsen(3)
  • Mia Sofie Rützou(4)
07:10.1
4 5 Danske Studenters Roklub/Odense Roklub/Roforeningen KVIK/Roskilde Roklub I
  • Silja Konoy Davidsen(1)
  • Nikoline Laidlaw(2)
  • Luise Lund Hansen(3)
  • Tanja Spring Ehlers(4)
07:12.7
5 6 Kungälv/Mölndals Roddklubb I
  • Wilma Öhman(1)
  • Maja Wennroth(2)
  • Siri Runge(3)
  • Gabriella Rådberg(4)
08:03.0
6 4 Aalborg Roklub I
  • Eva Povlsgaard Nebeling(1)
  • Nora Zeitoun(2)
  • Christina Donstrup(3)
  • Ann-Marie Sydow Krogh Pedersen(4)
08:46.5
243
W/M 8+ Åben 8+ - 2000m A Finale
2018-07-08 15:15
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Aksel Bay(1)
  • Emil Eigenbrod(2)
  • Mathias Larsen(3)
  • Frederik Secher(4)
  • Alexander S. Sørensen(5)
  • Peter Søgaard(6)
  • Malthe Sebastian Puro(7)
  • Jens Olav Dahlgaard(8)
  • Marie Mørch(cox)
07:16.3
2 4 Bagsværd Roklub/KCB I (+ 40 sek.)
  • Astrid Bardram Starup(1)
  • Christine Amalie Meinert Cardel(2)
  • Astrid Højgaard(3)
  • Emma Vestergaard Lybech(4)
  • Agnete Jersild(5)
  • Matilde Hjorth(6)
  • Emma Braad Olesen(7)
  • Marie Ramm(8)
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(cox)
07:33.2
3 3 Aalborg Roklub I
  • Christian Hauge(1)
  • Niels Kunckel Knudsen(2)
  • Michael Moerner(3)
  • Martin Ask Klausholt(4)
  • Anders Boutrup Pedersen (5)
  • Karl Emil Jøker(6)
  • Kelvin Yeung(7)
  • Asger Laursen(8)
  • Mette Louise Karer(cox)
07:40.1
4 1 Aalborg Roklub II
  • Esben Ravn(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Simon Østergaard Meijer(3)
  • Jesper Skovager Thomsen(4)
  • Mikkel Kjeldgaard(5)
  • Thomas Guldberg Lund(6)
  • Troels Dalgaard Danielsen(7)
  • Jesper Quist Jensen(8)
  • Søren Bagger Christensen(cox)
08:11.6
244
U19 M8+ Junior u. 19 Drenge 8+ - 2000m A Finale
2018-07-08 15:20
Plac. # Navn Tid
1 1 Svenska Roddförbundet I
  • Johan Grahn (1)
  • Douglas Bergqvist (2)
  • Samuel Carlsson (3)
  • Alexander Young (4)
  • Per Ingmar Bujalla(5)
  • Gabriel Hoffsten(6)
  • Linus Fäldt (7)
  • Daniel Aronsson (8)
  • Ebba Einarsson**(cox)
06:11.3
2 3 DANMARK
  • Frederik Geertsen Lund(1)
  • Oscar Burvil(2)
  • Tobias Bork Kristensen(3)
  • Søren Meldgaard Madsen(4)
  • Nichlas Ulnits(5)
  • Kaare Mortensen (6)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(7)
  • Magnus Valbirk(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
06:11.5
3 2 NORGES ROFORBUND I
  • Andreas Sørskaar(1)
  • Erik Johansen(2)
  • Hugo Haavind(3)
  • Jonathan Wang-Norderud(4)
  • Kristian Lorentzen(5)
  • Oscar Høeg Wohlfart(6)
  • Petter Arnøy(7)
  • Tinius Wilhelmsen(8)
  • Ella Hegge(cox)
06:21.6
4 5 Roskilde Roklub/Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR I
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(2)
  • Sebastian Nordly(3)
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(4)
  • Victor Hellmann Lauritsen(5)
  • Patrick Klestrup (6)
  • Peter Skou **(7)
  • Rasmus Lind(8)
  • Malte Arensbach(cox)
07:16.0
245
U13 W1X Junior u. 13 Piger 1X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 15:40
Plac. # Navn Tid
1 4 Kungälv II
  • Märta Karlsson(1)
02:27.3
2 6 Kungälv III
  • Maja Karlsson(1)
02:29.9
3 5 Kungälv I
  • Moa Lundqkvist(1)
02:32.0
4 1 Roklubben Stevns II
  • Cecilia Tornehøj Kroll(1)
02:37.3
5 3 Sarpsborg RK I
  • Maria Grønberg Møller(1)
02:39.1
6 7 Kungälv IV
  • Klara Nyman(1)
02:45.7
7 2 Roklubben Stevns I
  • Anna Iversen(1)
02:51.2
8 8 Hadsund Roklub I
  • Amalie Hvid Rasmussen(1)
07:23.0
246
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 15:49
Plac. # Navn Tid
1 10 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Tobias Kramer(1)
  • Simon Mikkelsen(2)
01:48.8
2 6 Christiania Rodklub I
  • Balder Haug Hagen(1)
  • Lorentz Pran(2)
01:51.6
3 12 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Elias Ellehammer(1)
  • Alexander Aldrich(2)
01:51.8
4 11 Hadsund Roklub I
  • Frederik Bertelsen(1)
  • August Herman Wisholm(2)
01:52.9
5 8 Kungälv/Öresjö ss Sweden I
  • Emil Hallgren(1)
  • Adam Wallberg(2)
01:58.1
6 9 Bagsværd Roklub/KCB II
  • Henning Friedrichsen(1)
  • Mads Rubin(2)
02:02.6
7 7 Mölndals Roddklubb I
  • Harry Bailey(1)
  • Albin Alami(2)
02:04:7
8 2 Roklubben Ægir I
  • Mikkel Avlund Overgaard(1)
  • Jonas Lindberg Nielsen(2)
02:07.0
9 3 Kungälv I
  • Simon Karlsson(1)
  • Gustav Brischewski(2)
02:09.4
10 5 Falkenberg RK I
  • Tobias Karlsson(1)
  • Melker Olsson(2)
02:10.7
11 1 Københavns Roklub I
  • Albert Wendelboe Hindsgaul(1)
  • Viggo Olsen(2)
02:35.7
247
U15 M2X Junior u. 15 Drenge 2X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 15:52
Plac. # Navn Tid
1 1 Mölndals Roddklubb II
  • Erik Källström(1)
  • William Källström Okdahl(2)
02:00.8
2 2 Horten Roklubb I
  • Dhani Julian Nordberg(1)
  • Max Karl Andresen(2)
02:06.1
248
Master M2-/2X Masters Mænd  27+  2X/2- - 1000m 1. Afdeling
2018-07-08 16:07
Plac. # Navn Tid
1 9 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:0s 03:38.0
2 14 Danske Studenters Roklub II
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kristensen(2)
Start:0s 03:41.2
3 4 Bagsværd Roklub I
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Steen Christensen(2)
Start:4s 03:41.7
4 23 Odense Roklub I
  • Mikkel Skou Pedersen(1)
  • Jens Ole Christensen(2)
Start:3s 03:50.3
5 12 Fredensborg Roklub II
  • Thomas Dohm(1)
  • Sander Viscor(2)
Start:0s 03:55.0
6 10 Fredensborg Roklub III
  • Hans Tapper Andersen(1)
  • Jacob Midtgaard(2)
Start:11s 03:59.8
7 20 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
Start:6s 04:00.2
8 18 Kungälv I
  • Jan Andersson(1)
  • Christer Corneliusson(2)
Start:0s 04:00.7
9 7 Sorø Roklub III
  • Bo Vilhelmsen(1)
  • Peter Carstens(2)
Start:11s 04:02.2
10 5 Odense Roklub II
  • Bjarke Nepper-Rasmussen(1)
  • Nadine Heidi Brueckmann(2)
Start:6s 04:02.6
11 1 Holte Roklub/Roklubben Furesø I
  • Ole Præst Larsen(1)
  • Andreas Borg(2)
Start:0s 04:03.4
12 22 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
  • Charlotte Buchwaldt(2)
Start:5s 04:07.1
13 15 Nyborg Roklub II
  • Peter Rasmussen(1)
  • Lena Stolzenbach(2)
Start:5s 04:09.7
14 2 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
  • Mikael Møller Hansen(2)
Start:6s 04:19.5
15 3 Nordslesvigsk Roklub II
  • Werner Güttel(1)
  • Lonnie Schmidt(2)
Start:3s 04:21.8
16 8 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Laila Hjorth(2)
Start:9s 04:26.6
17 16 Sorø Roklub II
  • Peter Lindblom(1)
  • Bonnie Noer(2)
Start:23s 04:30.5
18 17 N.S. Roklub I
  • Peter Hansen(1)
  • Per Jacobsen(2)
Start:0s 04:30.9
19 11 Danske Studenters Roklub I
  • Arnold Sørensen(1)
  • Bjarne Spanggaard(2)
Start:0s 04:33.8
20 6 Fredericia Roklub/Odder Roklub I
  • Ole Haaning Thomsen(1)
  • Tage Staal(2)
Start:0s 04:35.6
21 21 Fredensborg Roklub I
  • Søren Heinrichsen(1)
  • Svend Aage Nielsen(2)
Start:23s 04:38.7
22 19 Nordslesvigsk Roklub I
  • Kim Schauer Boysen(1)
  • Susanne Klages(2)
Start:5s 04:42.0
23 13 Danske Studenters Roklub/Roklubben Skjold I
  • Stig Rasmussen(1)
  • Peter Skov(2)
Start:1s 04:53.5
249
U13 M2X Junior u. 13 Drenge 2X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 16:15
Plac. # Navn Tid
1 4 Mölndals Roddklubb I
  • Erik Bailey(1)
  • Mark Eskilsson(2)
02:24.6
2 5 Hadsund Roklub I
  • Frederik Aksel Holmriis(1)
  • Elias Roth(2)
02:30.2
3 2 SMARK I
  • André Salmi(1)
  • Kasper Salmi(2)
02:40.7
4 1 Hadsund Roklub II
  • Mathias Skjoldborg(1)
  • Oliver Enggaard Kristensen(2)
02:52.6
5 3 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Buster Kiilerich Madsen(1)
  • Sigurd Rindom Poulsen(2)
03:22.7
251
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 16:21
Plac. # Navn Tid
1 7 Ormsund Roklub II
  • Embla Reykdal(1)
02:14.4
2 4 Ormsund Roklub III
  • Tyra Eklo Hjemdal(1)
02:18.7
3 8 Rødvig Roklub I
  • Frederikke Munch (1)
02:21.5
4 9 Ormsund Roklub I
  • AnnaLuna Bjønnes Yngsdal(1)
02:22.3
5 6 Hadsund Roklub I
  • Lea Lûbeck(1)
02:24.2
6 2 Sorø Roklub I
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
02:30.1
7 3 Hämeenlinnan Soutajat I
  • Kaisa Nevalainen(1)
02:33.1
8 1 Københavns Roklub I
  • Josefine Freltoft(1)
02:37.7
9 5 Odense Roklub I
  • Alba Sundstrøm(1)
02:53.7
252
U15 W1X Junior u. 15 Piger 1X - 500m 1. Afdeling
2018-07-08 16:24
Plac. # Navn Tid
1 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
02:22.3
2 1 Halmstad Rodd I
  • Matilda Waide(1)
02:22.9
3 3 Odder Roklub I
  • Caroline Sejersen(1)
02:57.6
253
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 16:27
Plac. # Navn Tid
1 4 Sarpsborg RK I
  • Håkon Grønberg Møller(1)
  • Oliver Melnes(2)
05:41.1
2 3 Christiania Rodklub I
  • Åsmund Sand Larsen(1)
  • Marius Ahlsand 22.01.2002(2)
06:02.5
3 2 Halmstad Rodd I
  • John Nilsson(1)
  • Arvid Lundqvist(2)
06:22.9
254
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 16:32
Plac. # Navn Tid
1 2 Ormsund Roklub I
  • Adrian Lund(1)
  • Truls Oskar Hansen(2)
05;51.7
2 6 Lübecker RC I I
  • Moritz Eckmann(1)
  • Max Giering(2)
05:54.9
3 1 Norske Studenters Roklub I
  • Alexander Blom Tindlund(1)
  • Edvard Wohlfahrt(2)
06:03.6
4 3 Bagsværd Roklub/Næstved Roklub I
  • William Kjærgaard(1)
  • Svante Witt(2)
06:04.3
5 8 Kolding Roklub/Odense Roklub/KCO I
  • Mads Kirstein(1)
  • David Wandrup(2)
06:04.9
6 10 Stavanger Roklubb I
  • Martin Nikolai Ortiz Tegle(1)
  • Mathias Grøsfjeld(2)
06:10.4
7 5 Moss Roklubb I
  • Viktor Rekstad(1)
  • Simen Dørre(2)
06:29.4
8 7 Stavanger Roklubb II
  • Jonas Markus A Engelsgaard(1)
  • Erik Molværsmyr(2)
06:32.6
9 4 Falkenberg RK I
  • Magnus Broberg(1)
  • Noah Smeringe(2)
06:36.5
255
U17 M2X Junior u. 17 Drenge 2X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 16:47
Plac. # Navn Tid
1 8 Holstebro Roklub/KCHO II I
  • Emil Ulnits(1)
  • Max Elleskov Røgild(2)
05:31.9
2 6 Danske Studenters Roklub I
  • Malthe Christiansen(1)
  • Casper Girke Christensen(2)
05:36.6
3 3 Bagsværd Roklub I
  • Jeroen Grimmelikhuijzen(1)
  • Villads Jørgensen(2)
05:37.9
4 9 Christiania Roklub/Norske Studenters Roklub I
  • Bror Flyen Storsten(1)
  • Trygve Bye Løken(2)
05:45.2
5 7 Sarpsborg RK I
  • Philip Draget(1)
  • Marius Antonsen Thime(2)
05:50.4
6 5 Falkenberg RK II
  • Ivar Håkansson(1)
  • Gustav Hallgren(2)
06:20.8
7 1 Drammen Roklubb I
  • Lasse Røisli Bak(1)
  • Sebastian Mejer Rasmussen(2)
06:52.7
256
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 16:57
Plac. # Navn Tid
1 10 Japan Rowing Association I
  • Yuka Kishimoto(1)
0
2 3 Falkenberg RK I
  • Bella Häggström(1)
0
3 9 Halmstad Rodd I
  • Thea Ingvarsson(1)
0
4 13 Lyngby Dameroklub/KKL I
  • Ida Marie Reimer(1)
0
5 4 Neste Rowing Club II
  • Lotta Nylund(1)
0
6 11 Christiania Rodklub I
  • Nicoline Lindstrøm(1)
06:54.0
7 12 Falkenberg RK II
  • Bianca Häggström(1)
07:12.3
8 7 Neste Rowing Club I
  • Vilma Kangasmäki(1)
07:21.9
9 5 Kungälv I
  • Sofie Runge(1)
07:25.3
10 2 Bagsværd Roklub/KCB I
  • Astrid Højgaard(1)
07:48.1
257
U17 W1X Junior u. 17 Piger 1X - 1500m 1. Afdeling
2018-07-08 17:12
Plac. # Navn Tid
1 1 Hadsund Roklub I
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
00:00.0
2 3 Silkeborg Roklub I
  • Sofie Valentin Hæk(1)
00:05.2
3 4 Horten Roklubb I
  • Henrikke Enstad Haraldseth(1)
00:13.4
4 7 Lübecker RC I I
  • Carolin Gross(1)
00:24.2
5 9 Norske Studenters Roklub II
  • Ella Marie Hegge(1)
00:39.4
6 2 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
06:40.2
7 5 Aarhus Roklub I
  • Rikke Køchs(1)
06:42.6
8 8 Norske Studenters Roklub I
  • Marie Glomnes Rudi(1)
07:05.6
9 6 Kungälv II
  • Tyra Carlsson(1)
07:12.9
10 10 Silkeborg Roklub II
  • Maja Klitgaard(1)
07:18.6