Resultater Danske Mesterskaber 2017

100
W/M 8+ MW8+ Danske Universitetsmesterskaber - 1000m V Finale
2017-08-19 12:50
Plac. # Navn 1000m
2 2 Odense Roklub I [0s]
  • Nadine Heidi Brueckmann(1)
  • Elisabeth Solbjerg(2)
  • Christian Kiær(3)
  • Martin Rønn Sørensen(4)
  • Bjarke Nepper-Rasmussen(5)
  • Alexander Schwarz(6)
  • Jarl Littau-Jensen(7)
  • Lasse Guldbæk Andersen(8)
  • Julie Gaumitz Storm(cox)
3:30.8
100
W/M 8+ MW8+ Danske Universitetsmesterskaber - 1000m A Finale
2017-08-19 12:50
Plac. # Navn 1000m
1 3 Aalborg Roklub [5S]
  • Christian Hauge(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Troels Dalgaard Danielsen(3)
  • Jesper Quist Jensen(4)
  • Mikkel Paetau(5)
  • Esben Ravn(6)
  • Jonas Svane(7)
  • Simon Staal Nielsen(8)
  • Nicolaj Winther(cox)
3:26.6
101
U15 M1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m A Finale
2017-08-19 13:06
Plac. # Navn 500m
1 10 Holstebro Roklub/KCHO I 18
  • Tobias Bork Kristensen(1)
1:49.4
2 3 Bagsværd Roklub II 16
  • Asbjørn Bay(1)
1:52.1
3 9 Roklubben Viking I 14
  • Aske Storm(1)
1:52.7
4 14 Bagsværd Roklub I 12
  • Casper Girke Christensen(1)
1:53.2
5 15 Roklubben Ægir I 10
  • Benjamin Johnsen(1)
1:59.0
6 6 Bagsværd Roklub IV 8
  • Alexander Aldrich(1)
1:59.5
101
U15 M1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m B Finale
2017-08-19 13:03
Plac. # Navn 500m
1 7 Roklubben Furesø I 6
  • Christian Rømer(1)
1:54.1
2 12 Holstebro Roklub II 4
  • Tobias Kramer(1)
1:55.2
3 13 Holstebro Roklub/KCHO II 2
  • Simon Mikkelsen(1)
1:58.7
4 4 Roskilde Roklub I 2
  • Leander Kaliszan(1)
2:00.6
5 1 Holstebro Roklub I 2
  • Christian Søndergaard(1)
2:06.5
6 17 Hadsund Roklub I 2
  • August Herman Wisholm(1)
2:14.5
101
U15 M1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m C Finale
2017-08-19 13:00
Plac. # Navn 500m
1 5 Bagsværd Roklub III 2
  • Mads Rubin(1)
2:16.8
2 8 Roklubben Skjold I 2
  • Ask Høyer Splittorff(1)
2:18.9
3 11 Lyngby Roklub I 2
  • Kasper Andersen(1)
2:24.6
4 16 Bagsværd Roklub V 2
  • Henning Friedrichsen(1)
2:31.8
5 2 Holstebro Roklub III 2
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
2:40.0
101
U15 M1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m 1. Indledende
2017-08-19 08:00
Plac. # Navn 500m
1 3 Bagsværd Roklub II
  • Asbjørn Bay(1)
Seeded 60p1:55.9
2 6 Bagsværd Roklub IV
  • Alexander Aldrich(1)
1:59.9
3 1 Holstebro Roklub I
  • Christian Søndergaard(1)
2:06.0
4 4 Roskilde Roklub I
  • Leander Kaliszan(1)
2:07.7
5 5 Bagsværd Roklub III
  • Mads Rubin(1)
2:19.8
6 2 Holstebro Roklub III
  • Oliver Meldgaard Nielsen(1)
2:36.7
101
U15 M1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m 2. Indledende
2017-08-19 08:03
Plac. # Navn 500m
1 10 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Tobias Bork Kristensen(1)
1:49.4
2 9 Roklubben Viking I
  • Aske Storm(1)
Seeded 58p1:50.6
3 12 Holstebro Roklub II
  • Tobias Kramer(1)
1:59.9
4 7 Roklubben Furesø I
  • Christian Rømer(1)
2:01.5
5 8 Roklubben Skjold I
  • Ask Høyer Splittorff(1)
2:16.5
6 11 Lyngby Roklub I
  • Kasper Andersen(1)
2:24.7
101
U15 M1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m 3. Indledende
2017-08-19 08:06
Plac. # Navn 500m
1 14 Bagsværd Roklub I
  • Casper Girke Christensen(1)
1:53.7
2 15 Roklubben Ægir I
  • Benjamin Johnsen(1)
Seeded 40p1:58.1
3 13 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Simon Mikkelsen(1)
2:06.1
4 17 Hadsund Roklub I
  • August Herman Wisholm(1)
2:19.8
5 16 Bagsværd Roklub V
  • Henning Friedrichsen(1)
2:45.5
102
U15 W2X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m A Finale
2017-08-19 13:09
Plac. # Navn 500m
1 2 Aarhus Roklub/Roklubben Ægir I 18
  • Signe Flarup Johansen(1)
  • Rikke Køchs(2)
1:59.4
2 1 Holstebro Roklub/Silkeborg Roklub/KCHO I 16
  • Stine Højager Nielsen(1)
  • Cathrine Duedahl-Olesen(2)
2:01.2
3 3 Hadsund Roklub I 14
  • Lea Lûbeck(1)
  • Laetitia Panero-Bommer(2)
2:03.4
4 6 Bagsværd Roklub II 12
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
  • Alma Biltoft Benediktson(2)
2:03.6
5 4 Odder Roklub I 10
  • Pi Goslar(1)
  • Trine Leitzke(2)
2:10.3
6 5 Sorø Roklub I 8
  • Elisabeth Østergaard(1)
  • Smilla Post-Kallenbach(2)
2:11.3
103
U17 M1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m A Finale
2017-08-19 13:29
Plac. # Navn 1500m
1 17 Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I 18
  • Oscar Burvil(1)
6:08.8
2 15 Roskilde Roklub VII 16
  • Victor Hellmann Lauritsen(1)
6:09.8
3 3 Sorø Roklub II 14
  • Christian Nielsen(1)
6:24.2
4 9 Aarhus Roklub II 12
  • Simon Dissing(1)
6:28.4
5 7 Roklubben Stevns I 10
  • Malthe T. Christiansen(1)
6:34.7
6 5 Sorø Roklub III 8
  • Jannick Wly Andersen(1)
6:45.0
103
U17 M1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m B Finale
2017-08-19 13:22
Plac. # Navn 1500m
2 14 Roskilde Roklub IV 6
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
6:06.8
3 13 Roskilde Roklub III 4
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
6:19.0
4 2 Roskilde Roklub II 2
  • Julius Philipson(1)
6:20.3
5 10 Roskilde Roklub I 2
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
6:30.6
6 4 Roskilde Roklub VI 2
  • Sebastian Nordly(1)
6:40.1
103
U17 M1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m C Finale
2017-08-19 13:15
Plac. # Navn 1500m
1 8 Bagsværd Roklub I 2
  • Niels Østergaard(1)
6:43.4
2 16 Roforeningen KVIK I 2
  • Johan Søvndahl Kok(1)
6:45.6
3 6 Hadsund Roklub II 2
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
6:48.3
4 11 Aarhus Roklub I 2
  • Viktor Edlefsen(1)
6:59.2
5 1 Lyngby Roklub I 2
  • Bjarke Emil Liljenbøl-Borde(1)
7:08.3
6 18 Hvidovre Roklub I 2
  • Kasper Enemærke Becker(1)
7:27.2
103
U17 M1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m 1. Indledende
2017-08-19 08:09
Plac. # Navn 1500m
1 3 Sorø Roklub II
  • Christian Nielsen(1)
Seeded 22p6:29.1
2 5 Sorø Roklub III
  • Jannick Wly Andersen(1)
6:37.7
3 2 Roskilde Roklub II
  • Julius Philipson(1)
6:42.2
4 4 Roskilde Roklub VI
  • Sebastian Nordly(1)
6:46.3
5 6 Hadsund Roklub II
  • Malthe Dybdahl Malling(1)
6:47.8
6 1 Lyngby Roklub I
  • Bjarke Emil Liljenbøl-Borde(1)
7:05.1
103
U17 M1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m 2. Indledende
2017-08-19 08:13
Plac. # Navn 1500m
1 9 Aarhus Roklub II
  • Simon Dissing(1)
Seeded 20p6:25.3
2 7 Roklubben Stevns I
  • Malthe T. Christiansen(1)
6:34.2
3 12 Sorø Roklub I
  • Rasmus Lind(1)
6:36.9
4 10 Roskilde Roklub I
  • Emil Lindegaard Nielsen(1)
6:57.6
5 8 Bagsværd Roklub I
  • Niels Østergaard(1)
7:06.9
6 11 Aarhus Roklub I
  • Viktor Edlefsen(1)
7:19.4
103
U17 M1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m 3. Indledende
2017-08-19 08:17
Plac. # Navn 1500m
1 15 Roskilde Roklub VII
  • Victor Hellmann Lauritsen(1)
Seeded 18p6:16.2
2 17 Viborg Ro- og Kajakklub/KCHO I
  • Oscar Burvil(1)
6:26.3
3 14 Roskilde Roklub IV
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
6:36.1
4 13 Roskilde Roklub III
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(1)
6:57.1
5 16 Roforeningen KVIK I
  • Johan Søvndahl Kok(1)
7:06.4
6 18 Hvidovre Roklub I
  • Kasper Enemærke Becker(1)
7:37.9
104
U17 W2X jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m A Finale
2017-08-19 13:36
Plac. # Navn 1500m
1 2 Roskilde Roklub I 18
  • Victoria Munch(1)
  • Caroline Munch(2)
6:14.5
2 4 Roklubben Furesø I 16
  • Kristine Søndergård Hansen(1)
  • Clara Møller(2)
6:20.5
3 3 Sorø Roklub I 14
  • Erika Marie From(1)
  • Nicoline Bluhme(2)
6:34.2
4 5 Bagsværd Roklub I 12
  • Astrid Højgaard(1)
  • Matilde Hjorth(2)
6:47.8
5 6 Roklubben Skjold I 10
  • Mathilde Koczulab(1)
  • Mathilde Morris Bay Toft(2)
7:00.1
105
W2- FM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 13:43
Plac. # Navn 2000m
1 1 Bagsværd Roklub I
  • Ida Gørtz Jacobsen(1)
  • Frida Sanggaard(2)
7:50.0
2 2 Danske Studenters Roklub I
  • Hedwig Lærke Berg Rasmussen(1)
  • Nikoline Laidlaw(2)
8:22.7
3 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Nanna Bo Christensen(1)
  • Trine Dahl Pedersen(2)
8:29.8
4 3 Hadsund Roklub I
  • Ninna Pedersen(1)
  • Astrid Filtenborg(2)
9:03.0
106
U19 M1X JM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 13:50
Plac. # Navn 2000m
1 8 Roskilde Roklub I
  • Bastian Secher(1)
7:52.1
2 4 Hadsund Roklub I
  • Mikkel Knudsen(1)
8:00.5
3 14 Roforeningen KVIK III
  • Nicholas Andersen(1)
8:02.7
4 9 Roklubben Furesø I
  • Jonas Lund(1)
8:06.6
5 3 Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
8:20.1
6 13 Hvidovre Roklub I
  • Thomas Jensen(1)
8:38.5
106
U19 M1X JM, 2000m - 2000m 1. Indledende
2017-08-19 08:27
Plac. # Navn 2000m
1 4 Hadsund Roklub I
  • Mikkel Knudsen(1)
8:01.9
2 3 Roklubben Ægir I
  • Adrian Flarup Johansen(1)
8:03.1
3 1 Lyngby Roklub I
  • Mathias Ærendahl Heldbo(1)
8:08.1
4 5 Roforeningen KVIK I
  • Torbjørn Frankel(1)
8:44.6
5 2 Roklubben Ægir II
  • Christian Nedergaard(1)
9:18.0
106
U19 M1X JM, 2000m - 2000m 2. Indledende
2017-08-19 08:27
Plac. # Navn 2000m
1 8 Roskilde Roklub I
  • Bastian Secher(1)
8:18.2
2 9 Roklubben Furesø I
  • Jonas Lund(1)
8:24.2
3 10 Bagsværd Roklub II
  • Magnus Quaade Oddershede(1)
8:29.5
4 7 Hvidovre Roklub II
  • Marcus Villiam Lyngesen(1)
8:58.2
5 6 Roforeningen KVIK II
  • Zacharias Nicolai Capindale-Webb(1)
9:23.7
106
U19 M1X JM, 2000m - 2000m 3. Indledende
2017-08-19 08:27
Plac. # Navn 2000m
1 14 Roforeningen KVIK III
  • Nicholas Andersen(1)
7:55.3
2 13 Hvidovre Roklub I
  • Thomas Jensen(1)
7:59.5
3 11 Roskilde Roklub III
  • Martin Kofoed Jensen(1)
8:02.6
4 15 Odense Roklub I
  • Tobias Taudal(1)
8:14.2
5 12 Roskilde Roklub II
  • Andreas Yde(1)
8:45.6
107
W2X DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 13:57
Plac. # Navn 2000m
1 3 Danske Studenters Roklub I
  • Christina Juhl Johansen(1)
  • Mette Dyrlund Petersen(2)
7:39.2
2 2 Odense Roklub II
  • Anne Larsen(1)
  • Marta Kempf(2)
7:44.0
3 1 Roforeningen KVIK I
  • Tanja Spring Ehlers(1)
  • Fie Udby Erichsen(2)
7:45.7
4 5 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
  • Nina Hollensen(2)
7:56.8
5 6 Odense Roklub I
  • Sara Nissen(1)
  • Luise Lund Hansen(2)
8:23.8
108
U19 W1X JM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 14:04
Plac. # Navn 2000m
1 3 Aarhus Roklub I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
8:51.3
2 7 Fredericia Roklub/KCHO I
  • Amalie Kiær(1)
9:12.6
3 2 Københavns Roklub I
  • Cecilie Brunnich Sørensen(1)
9:15.7
4 1 Roskilde Roklub I
  • Malli Segoli(1)
9:24.7
5 5 Hadsund Roklub III
  • Thea Bach Stegger(1)
9:25.3
108
U19 W1X JM, 2000m - 2000m 1. Indledende
2017-08-19 08:39
Plac. # Navn 2000m
1 3 Aarhus Roklub I
  • Mette Køchs Nielsen(1)
8:52.6
2 2 Københavns Roklub I
  • Cecilie Brunnich Sørensen(1)
9:08.4
3 1 Roskilde Roklub I
  • Malli Segoli(1)
9:15.4
4 4 Hadsund Roklub II
  • Agnete Munk(1)
9:25.0
108
U19 W1X JM, 2000m - 2000m 2. Indledende
2017-08-19 08:39
Plac. # Navn 2000m
1 7 Fredericia Roklub/KCHO I
  • Amalie Kiær(1)
9:16.2
2 5 Hadsund Roklub III
  • Thea Bach Stegger(1)
9:27.8
3 6 Bagsværd Roklub I
  • Agnete Jersild(1)
10:36.8
109
LW1X FM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 14:11
Plac. # Navn 2000m
1 2 Roskilde Roklub I
  • Aja Runge Holmegaard(1)
8:25.3
2 3 Odder Roklub I
  • Juliane Elander(1)
8:27.7
3 1 Hadsund Roklub I
  • Trine Toft Andersen(1)
8:51.3
4 5 Bagsværd Roklub II
  • Marie Mørch(1)
9:06.7
5 4 Roforeningen KVIK I
  • Viktoria W Midttun(1)
10:03.5
110
M4+ motion, FM, 1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 14:18
Plac. # Navn 1000m
1 3 Aalborg Roklub II
  • Christian Hauge(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Mikkel Paetau(3)
  • Jonas Svane(4)
  • Nicolaj Winther(cox)
3:38.9
2 2 Aalborg Roklub I
  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Jesper Quist Jensen(2)
  • Esben Ravn(3)
  • Simon Staal Nielsen(4)
  • Christina Donstrup(cox)
3:44.4
3 1 Danske Studenters Roklub I
  • Jack Ekman(1)
  • Jan Pierrel Mikkelsen(2)
  • Nicolai Møller Andersen(3)
  • Martin Grand Ast(4)
  • Helene Bjerg-Holm(cox)
4:00.3
111
Master W4X/4- MW4x/+/-, FM , 1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 14:23
Plac. # Navn 1000m
1 3 Fredensborg Roklub I
  • Bettina Cervin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Susanne Hansen(3)
  • Merete Boldt(4)
Start:8s 4:12.5
2 2 Danske Studenters Roklub I
  • Birgitte Hanel(1)
  • Waltraut Lissau(2)
  • Regitze Siggaard(3)
  • Asta Øjvind(4)
Start:19s 4:17.9
3 5 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Bente Johannessen(2)
  • Helle Torp Eklund(3)
  • Mette Møller(4)
Start:8s 4:19.8
4 4 Sorø Roklub I
  • Gitte Niven(1)
  • Ingrid Petersen(2)
  • Laila Hjorth(3)
  • Birgit Juel-Hansen(4)
Start:0s 4:20.4
5 1 Lyngby Dameroklub I
  • Beate Leitner(1)
  • Eva W. Sørensen(2)
  • Pia Holte(3)
  • Tove Christensen(4)
Start:14s 4:48.2
112
Master M4X/4-/8+ M4x/-,/8+ FM , 1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 14:28
Plac. # Navn 1000m
1 10 Fredensborg Roklub I
  • Ole Quist Jensen(1)
  • Kim Børgesen(2)
  • Ulrik Jensen(3)
  • Søren Eriksen(4)
Start:15s 3:37.5
2 5 Fredericia Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
Start:0s 3:43.8
3 7 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Peter Lindblom(2)
  • Peter Carstens(3)
  • Christian Mølvig(4)
Start:25s 3:51.6
4 3 Kolding Roklub I
  • Jørgen Secher(1)
  • Mogens Pedersen(2)
  • Tommy Møhler(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:0s 3:52.8
5 9 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Morten Thomsen(2)
  • Peter Jensen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
Start:29s 4:00.2
6 8 Fredensborg Roklub III
  • Svend Aage Nielsen(1)
  • Jan Nøreskov Pedersen(2)
  • Ole Jørgensen(3)
  • Carsten Manniche(4)
  • Terkel Jespersen(5)
  • Bjørn Andersen(6)
  • Poul Erik Echardt(7)
  • Soren Heinrichsen(8)
  • Hans Tapper(cox)
Start:21s 4:08.5
112
Master M4X/4-/8+ M4x/-,/8+ FM , 1000m - 1000m 1. Indledende
2017-08-19 08:47
Plac. # Navn 1000m
1 3 Kolding Roklub I
  • Jørgen Secher(1)
  • Mogens Pedersen(2)
  • Tommy Møhler(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:0s 3:52.1
2 7 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Peter Lindblom(2)
  • Peter Carstens(3)
  • Christian Mølvig(4)
Start:25s 3:59.2
3 8 Fredensborg Roklub III
  • Svend Aage Nielsen(1)
  • Jan Nøreskov Pedersen(2)
  • Ole Jørgensen(3)
  • Carsten Manniche(4)
  • Terkel Jespersen(5)
  • Bjørn Andersen(6)
  • Poul Erik Echardt(7)
  • Soren Heinrichsen(8)
  • Hans Tapper(cox)
Start:21s 4:03.0
4 4 Middelfart Roklub I
  • Claus Rützau(1)
  • Hardy Olesen(2)
  • Bent Bøgh Pedersen(3)
  • Ole Bendtsen(4)
Start:21s 4:05.1
5 1 Danske Studenters Roklub II
  • Peder Riis Hedegaard(1)
  • Stig Rasmussen(2)
  • Bjarne Spanggaard(3)
  • Ib Frausing(4)
Start:0s 4:06.9
112
Master M4X/4-/8+ M4x/-,/8+ FM , 1000m - 1000m 2. Indledende
2017-08-19 08:51
Plac. # Navn 1000m
1 10 Fredensborg Roklub I
  • Ole Quist Jensen(1)
  • Kim Børgesen(2)
  • Ulrik Jensen(3)
  • Søren Eriksen(4)
Start:15s 3:41.7
2 5 Fredericia Roklub I
  • Hans-Werner Mortensen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Frede Nørskov Nielsen(4)
Start:0s 3:45.4
3 9 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Morten Thomsen(2)
  • Peter Jensen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
Start:29s 3:49.4
4 2 Lyngby Roklub I
  • Finn Brinkløv(1)
  • Jesper Brinkløv(2)
  • Torben Sørensen(3)
  • Torben Møller(4)
Start:15s 3:50.4
5 6 Danske Studenters Roklub I
  • Niels Refslund(1)
  • Johan Frydendahl(2)
  • Arnold Sørensen(3)
  • Peter Munch(4)
Start:9s 4:35.3
114
M2X DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 14:33
Plac. # Navn 2000m
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Frank Steffensen(1)
  • Emil Espensen(2)
7:12.7
2 1 Lyngby Roklub I
  • Emil Lenzing(1)
  • Jacob Lenzing(2)
7:22.2
3 2 Bagsværd Roklub I
  • Malthe Sebastian Puro(1)
  • Oscar Petersen(2)
7:30.8
4 6 Bagsværd Roklub II
  • Ole Søgaard(1)
  • Jens Olav Dahlgaard(2)
7:42.7
115
LM1X DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 14:40
Plac. # Navn 2000m
1 1 Roklubben Ægir I
  • Cody Anderson(1)
8:03.3
2 5 Bagsværd Roklub II
  • Mathias Larsen(1)
8:09.7
3 2 Danske Studenters Roklub I
  • Timothy Antonie Hansen(1)
8:19.0
4 3 Bagsværd Roklub I
  • Mads Petersen(1)
8:27.5
116
W8+ FM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 14:47
Plac. # Navn 2000m
1 1 Bagsværd Roklub I
  • Emilie Jersild(1)
  • Emma Hammer(2)
  • Frida Sanggaard(3)
  • Ida Gørtz Jacobsen(4)
  • Ida Langkjær(5)
  • Lisbet Falch Jakobsen(6)
  • Marie Mørch(7)
  • Marie Louise Ladegaard Petersen(8)
  • Jacob Neergaard(cox)
7:08.7
2 2 Danske Studenters Roklub I
  • Stine Mathiasen(1)
  • Helena Grace Jensen(2)
  • Nina Byriel Kronborg(3)
  • Samantha Don Robbins(4)
  • Mette Dyrlund Petersen(5)
  • Nikoline Laidlaw(6)
  • Hedwig Lærke Berg Rasmussen(7)
  • Christina Juhl Johansen(8)
  • Mie Hyldahl Andersen(cox)
7:25.8
3 4 Danske Studenters Roklub II
  • Helle Kristensen(1)
  • Cecilie Lützen Søltoft(2)
  • Dorthe Jørgensen(3)
  • Annetta Cecilia Eidesgaard(4)
  • Louise Ruby(5)
  • Tanja Nors Tardrup(6)
  • Stine Rosbjerg(7)
  • Sofie Brorson Vetner(8)
  • Anne Katrine Kiilgaard(cox)
7:46.8
4 3 Bagsværd Roklub II
  • Mette Rudkjær Jensen(1)
  • Ditte Brink(2)
  • Marie-Louise Hermansen(3)
  • Cecilie Toft Torstensen(4)
  • Anine Maria Hallander(5)
  • Susie Vestergaard(6)
  • Nanna Tange Bech(7)
  • Line Møller(8)
  • Matilde Ea Madsen(cox)
8:23.3
117
U19 M2- Jun A, JM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 14:54
Plac. # Navn 2000m
1 1 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Nichlas Ulnits(1)
  • Kaare Mortensen (2)
0:00.00
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Magnus Seidelin Houmølle(1)
  • Magnus Quaade Oddershede(2)
0:18.0
118
M2+inr motion, FM.1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 15:01
Plac. # Navn 1000m
1 3 Danske Studenters Roklub II
  • Lars Fjord Garvey(1)
  • Kasper Jørgensen(2)
  • Ida Eltorm(cox)
4:14.2
2 1 Danske Studenters Roklub I
  • Kaspar Guldbæk(1)
  • Søren Hansen(2)
  • Cecilie Albrechtsen(cox)
4:37.8
3 2 Roklubben Viking I
  • Jørgen Zangenberg(1)
  • Rene Hansen(2)
  • Ib Bruun(cox)
4:43.5
4 4 Danske Studenters Roklub III
  • Frederik Fabricius Clausen(1)
  • Jan Pierrel Mikkelsen(2)
  • Helene Bjerg-Holm(cox)
4:47.9
119
M4X DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 15:06
Plac. # Navn 2000m
1 5 Danske Studenters Roklub I
  • Rasmus Quist(1)
  • Mark Hartsteen(2)
  • Frank Steffensen(3)
  • Sverri S. Nielsen(4)
6:24.4
2 4 Odense Roklub I
  • Tobias Kempf(1)
  • Niclas Schmidt(2)
  • Jesper Fredsted(3)
  • Sebastian Terp(4)
6:26.4
3 3 Bagsværd Roklub I
  • Emil Eigenbrod(1)
  • Jens Vilhelmsen(2)
  • Christian Michaelsen(3)
  • Niels Frederiksen(4)
6:28.4
4 1 Lyngby Roklub I
  • Alexander Modest(1)
  • Emil Lenzing(2)
  • Jacob Lenzing(3)
  • Peter Christian Holmquist(4)
6:29.3
120
U19 W2X Jun A, JM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 15:13
Plac. # Navn 2000m
1 3 Odense Roklub I
  • Mia Sofie Rützou(1)
  • Sofie Halling Vikkelsøe(2)
7:55.4
2 4 Hadsund Roklub I
  • Ida Blomstrand(1)
  • Liane Vestergaard(2)
7:59.1
3 5 Danske Studenters Roklub I
  • Mathilde Kiilgaard(1)
  • Amalie Riff Brems(2)
8:14.6
4 2 Roklubben Ægir I
  • Rebekkah Nordskjold(1)
  • Stefanie Brun Pedersen(2)
8:52.7
5 1 Bagsværd Roklub I
  • Agnete Jersild(1)
  • Annelise Kofod(2)
9:14.6
122
U19 M2X Jun A, JM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 15:27
Plac. # Navn 2000m
1 1 Roskilde Roklub I
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
  • Martin Kofoed Jensen(2)
7:13.6
2 2 Hvidovre Roklub
  • Thomas Jensen(1)
  • Marcus Villiam Lyngesen(2)
7:22.2
123
M1X DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 15:34
Plac. # Navn 2000m
1 5 Danske Studenters Roklub I
  • Sverri S. Nielsen(1)
7:35.6
2 6 Odense Roklub I
  • Nick H. Larsen(1)
7:38.0
3 3 Hadsund Roklub I
  • Peter Rytter Munk(1)
8:04.2
4 2 Nordslesvigsk Roklub II
  • Søren Brag(1)
9:07.1
5 7 Nordslesvigsk Roklub I
  • Simon Skytte(1)
9:09.2
6 1 Roklubben Ægir I
  • Victor Gro Jensen(1)
9:22.3
124
W2+inr motion, FM, 1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 15:41
Plac. # Navn 1000m
1 3 Danske Studenters Roklub I
  • Tanja Nors Tardrup(1)
  • Cecilie Lützen Søltoft(2)
  • Cecilie Albrechtsen(cox)
5:05.2
2 1 Danske Studenters Roklub II
  • Sara Lena Josefin Engberg(1)
  • Isabel Timshel(2)
  • Sisse Høyer(cox)
5:37.9
3 2 Danske Studenters Roklub III
  • Lee Koefoed Harborg(1)
  • Mette Schellerup(2)
  • Ida Eltorm(cox)
6:10.4
125
W1X DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 15:46
Plac. # Navn 2000m
1 9 Roforeningen KVIK I
  • Fie Udby Erichsen(1)
8:39.4
2 6 Bagsværd Roklub I
  • Emilie Jersild(1)
9:04.8
3 1 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
9:17.1
4 5 Aarhus Roklub II
  • Maria L.N Hansen(1)
9:21.7
5 8 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Trine Dahl Pedersen(1)
9:31.9
125
W1X DM, 2000m - 2000m 1. Indledende
2017-08-19 09:03
Plac. # Navn 2000m
1 6 Bagsværd Roklub I
  • Emilie Jersild(1)
8:50.9
2 1 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
*8:59.4
3 5 Aarhus Roklub II
  • Maria L.N Hansen(1)
9:07.2
4 4 Danske Studenters Roklub II
  • Rikke Brouw Hyldahl(1)
9:29.5
125
W1X DM, 2000m - 2000m 2. Indledende
2017-08-19 09:03
Plac. # Navn 2000m
1 9 Roforeningen KVIK I
  • Fie Udby Erichsen(1)
*8:33.7
2 8 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Trine Dahl Pedersen(1)
*8:50.5
3 7 Roklubben ARA I
  • Christina Jensen(1)
9:09.4
126
U19 M8+ Jun A, JM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 15:53
Plac. # Navn 2000m
1 1 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Søren Meldgaard Madsen(1)
  • Gustav Bjerg Madsen(2)
  • Jakob Mortensen(3)
  • Kaare Mortensen (4)
  • Nichlas Ulnits(5)
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(6)
  • Jonas G. Lund(7)
  • Frederik Geertsen Lund(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
6:55.7
2 2 Bagsværd Roklub I
  • Aksel Bay(1)
  • Frederik Larsen(2)
  • Lasse Maigaard(3)
  • Niels Østergaard(4)
  • Oliver Skov Jerkovic(5)
  • Magnus Seidelin Houmølle(6)
  • Sigurd Reistad(7)
  • Magnus Quaade Oddershede(8)
  • Jacob Neergaard(cox)
7:32.6
127
M4- DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 16:00
Plac. # Navn 2000m
1 3 Danske Studenters Roklub I
  • Esben Søvndahl(1)
  • Christoffer Kruse(2)
  • Tøger Berg Rasmussen(3)
  • Emil Espensen(4)
6:41.0
2 2 Roskilde Roklub I
  • Oliver Tolstrup Christensen(1)
  • Bastian Secher(2)
  • Andreas Dyrby(3)
  • Joachim Sutton(4)
6:45.6
3 4 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Magnus Valbirk(1)
  • Frederik Taulbjerg(2)
  • Daniel Stentoft Mogensen(3)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(4)
6:56.5
40 1 Odense Roklub I
  • Niklas Vindinge Sørensen(1)
  • Malte Rusbjerg(2)
  • Tobias Kempf(3)
  • Oscar Mazza(4)
6:57.8
5 6 Bagsværd Roklub I
  • Marcus Johansen(1)
  • Jakob Søe Lillelund(2)
  • Jens Vilhelmsen(3)
  • Niels Frederiksen(4)
7:19.1
129
M2- DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 16:07
Plac. # Navn 2000m
1 3 Roforeningen KVIK I
  • Anders Boutrup Pedersen (1)
  • Loui Lam(2)
7:34.0
2 5 Lyngby Roklub I
  • Oliver Rying Thomsen(1)
  • Peter Christian Holmquist(2)
7:34.4
3 2 Københavns Roklub I
  • Aksel Dybdahl Poulsen(1)
  • Sebastian Bache(2)
7:50.2
4 1 Danske Studenters Roklub I
  • Jakob Grænge Hansen(1)
  • Nikolaj Leth Bernsen(2)
7:52.4
5 4 Bagsværd Roklub I
  • Mikkel Aaslet(1)
  • Lars Erik Graudal(2)
8:32.8
130
U19 W4X Jun A, JM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 16:14
Plac. # Navn 2000m
1 2 Danske Studenters Roklub I
  • Anne Katrine Kiilgaard(1)
  • Cecilie Girke(2)
  • Mathilde Kiilgaard(3)
  • Amalie Riff Brems(4)
8:00.7
2 1 Bagsværd Roklub I
  • Christine Amalie Meinert Cardel(1)
  • Marie Ramm(2)
  • Sofie Odgaard Herr(3)
  • Regitze Bay(4)
8:16.8
131
M4+inr DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 16:21
Plac. # Navn 2000m
1 1 Danske Studenters Roklub I
  • Henrik Mortensen(1)
  • Nicolai Møller Andersen(2)
  • Kasper Jørgensen(3)
  • Jacob Jespersen(4)
  • Cecilie Albrechtsen(cox)
8:17.3
2 2 Aalborg Roklub I
  • Troels Dalgaard Danielsen(1)
  • Dan Dodensig Kristensen(2)
  • Jonas Svane(3)
  • Esben Ravn(4)
  • Christian Hauge(cox)
8:26.4
134
U15 M2X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m A Finale
2017-08-19 16:38
Plac. # Navn 500m
1 3 Holstebro Roklub/KCHO I 18
  • Filip Blaaberg-Greve(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
1:45.2
2 2 Bagsværd Roklub I 16
  • Casper Girke Christensen(1)
  • Asbjørn Bay(2)
1:50.2
3 4 Holstebro Roklub/KCHO II 14
  • Mathias Elgaard Jensen(1)
  • Rasmus Mortensen(2)
1:55.9
4 1 Roklubben Furesø/Roklubben Skjold I 12
  • Christian Rømer(1)
  • Ask Høyer Splittorff(2)
2:02.5
134
U15 M2X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m B Finale
2017-08-19 16:35
Plac. # Navn 500m
1 7 Bagsværd Roklub II 10
  • Alexander Aldrich(1)
  • Mathias Brøbech(2)
1:55.5
2 6 Holstebro Roklub/KCHO III 8
  • Christian Søndergaard(1)
  • Tobias Kramer(2)
1:59.5
3 5 Bagsværd Roklub III 6
  • Henning Friedrichsen(1)
  • Mads Rubin(2)
2:23.4
134
U15 M2X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m 1. Indledende
2017-08-19 09:11
Plac. # Navn 500m
1 2 Bagsværd Roklub I
  • Casper Girke Christensen(1)
  • Asbjørn Bay(2)
1:50.4
2 4 Holstebro Roklub/KCHO II
  • Mathias Elgaard Jensen(1)
  • Rasmus Mortensen(2)
1:55.1
3 7 Bagsværd Roklub II
  • Alexander Aldrich(1)
  • Mathias Brøbech(2)
1:55.3
4 6 Holstebro Roklub/KCHO III
  • Christian Søndergaard(1)
  • Tobias Kramer(2)
1:58.2
134
U15 M2X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m 2. Indledende
2017-08-19 09:11
Plac. # Navn 500m
1 3 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Filip Blaaberg-Greve(1)
  • Tobias Bork Kristensen(2)
1:55.7
2 1 Roklubben Furesø/Roklubben Skjold I
  • Christian Rømer(1)
  • Ask Høyer Splittorff(2)
2:00.6
3 5 Bagsværd Roklub III
  • Henning Friedrichsen(1)
  • Mads Rubin(2)
2:16.1.0
135
U15 W1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m A Finale
2017-08-19 16:47
Plac. # Navn 500m
1 15 Holstebro Roklub/KCHO I 18
  • Stine Højager Nielsen(1)
1:57.4
2 9 Roklubben Furesø I 16
  • Clara Hornnæss(1)
2:00.7
3 4 Hadsund Roklub I 14
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
2:02.6
4 13 Roklubben Ægir I 12
  • Signe Flarup Johansen(1)
2:03.0
5 3 Bagsværd Roklub II 10
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
2:09.3
6 10 Odder Roklub I 8
  • Cecilie Illum Madsen(1)
2:10.8
135
U15 W1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m B Finale
2017-08-19 16:44
Plac. # Navn 500m
1 17 Aarhus Roklub I 6
  • Rikke Køchs(1)
2:09.6
2 5 Sorø Roklub III 4
  • Erika Marie From(1)
2:10.7
3 11 Bagsværd Roklub III 2
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
2:16.8
4 1 Sorø Roklub II 2
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
2:20.0
5 16 Bagsværd Roklub I 2
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
2:21.0
6 8 Sorø Roklub I 2
  • Elisabeth Østergaard(1)
2:24.0
135
U15 W1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m C Finale
2017-08-19 16:41
Plac. # Navn 500m
1 7 Odense Roklub/KCO I 2
  • Feline Gregersen(1)
2:13.8
2 12 Odder Roklub II 2
  • Pi Goslar(1)
2:15.2
3 14 Hadsund Roklub II 2
  • Lea Lûbeck(1)
2:16.1.0
4 2 Roskilde Roklub I 2
  • Iben Bech(1)
2:17.4
5 6 Odder Roklub III 2
  • Trine Leitzke(1)
2:29.5
135
U15 W1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m 1. Indledende
2017-08-19 09:17
Plac. # Navn 500m
1 4 Hadsund Roklub I
  • Laetitia Panero-Bommer(1)
2:05.8
2 3 Bagsværd Roklub II
  • Cathrine Duedahl-Olesen(1)
Seeded 44p2:09.9
3 5 Sorø Roklub III
  • Erika Marie From(1)
2:14.6
4 1 Sorø Roklub II
  • Smilla Post-Kallenbach(1)
2:20.0
5 2 Roskilde Roklub I
  • Iben Bech(1)
2:20.4
6 6 Odder Roklub III
  • Trine Leitzke(1)
2:27.0
135
U15 W1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m 2. Indledende
2017-08-19 09:20
Plac. # Navn 500m
1 9 Roklubben Furesø I
  • Clara Hornnæss(1)
Seeded 34p2:05.6
2 10 Odder Roklub I
  • Cecilie Illum Madsen(1)
2:12.7
3 11 Bagsværd Roklub III
  • Alma Biltoft Benediktson(1)
2:16.5
4 8 Sorø Roklub I
  • Elisabeth Østergaard(1)
2:17.4
5 7 Odense Roklub/KCO I
  • Feline Gregersen(1)
2:18.4
6 12 Odder Roklub II
  • Pi Goslar(1)
2:18.8
135
U15 W1X Jun C, TU-Cup, 500m - 500m 3. Indledende
2017-08-19 09:23
Plac. # Navn 500m
1 15 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Stine Højager Nielsen(1)
Seeded 32p2:08.5
2 13 Roklubben Ægir I
  • Signe Flarup Johansen(1)
2:11.7
3 17 Aarhus Roklub I
  • Rikke Køchs(1)
2:15.6
4 16 Bagsværd Roklub I
  • Astrid Kirstine Kofoed(1)
2:21.6
5 14 Hadsund Roklub II
  • Lea Lûbeck(1)
2:25.4
136
U17 M2X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m A Finale
2017-08-19 16:50
Plac. # Navn 1500m
1 3 Roskilde Roklub I 18
  • Victor Hellmann Lauritsen(1)
  • Mathias Biltoft Ankerstjerne(2)
5:38.4
2 4 Sorø Roklub I 16
  • Rasmus Lind(1)
  • Christian Nielsen(2)
5:49.0
3 1 Roskilde Roklub II 14
  • Matthias Oliver Skovsgaard Batenburg(1)
  • Julius Philipson(2)
5:59.5
4 2 Aarhus Roklub I 12
  • Simon Dissing(1)
  • Viktor Edlefsen(2)
6:11.8
5 7 Roskilde Roklub III 10
  • Sebastian Nordly(1)
  • Emil Lindegaard Nielsen(2)
6:13.5
6 5 Sorø Roklub II 8
  • Mathias Ebbekær(1)
  • Peter Skou(2)
6:22.0
137
U17 W1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m A Finale
2017-08-19 17:12
Plac. # Navn 1500m
1 12 Roklubben Stevns I 18
  • Nikoline Kroll(1)
6:26.9
2 9 Roklubben Furesø I 16
  • Clara Møller(1)
6:28.6
3 8 Roklubben Furesø II 14
  • Kristine Søndergård Hansen(1)
6:31.6
4 3 Odense Roklub/KCO I 12
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
6:40.8
5 5 Bagsværd Roklub I 10
  • Matilde Hjorth(1)
6:45.9
6 10 Lyngby Dameroklub I 8
  • Astrid Bruun Fejfer(1)
6:50.1
137
U17 W1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m B Finale
2017-08-19 17:07
Plac. # Navn 1500m
1 13 Aarhus Roklub I 6
  • Laura Boldsen(1)
7:08.5
2 4 Bagsværd Roklub II 4
  • Astrid Højgaard(1)
7:23.0
3 2 Fredericia Roklub/KCHO I 2
  • Karen Katrine Mortensen(1)
7:27.9
4 7 Lyngby Dameroklub II 2
  • Ida Marie Reimer(1)
7:34.3
137
U17 W1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m C Finale
2017-08-19 17:02
Plac. # Navn 1500m
1 11 Sorø Roklub II 2
  • Nicoline Bluhme(1)
7:36.6
2 6 Roklubben Skjold I 2
  • Stine Koczulab(1)
7:46.0
3 1 Odense Roklub/KCO II 2
  • Louise Christensen(1)
8:12.3
137
U17 W1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m 1. Indledende
2017-08-19 09:34
Plac. # Navn 1500m
1 3 Odense Roklub/KCO I
  • Erantis Fodgaard Sørensen(1)
Seeded 60p7:33.9
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Matilde Hjorth(1)
7:42.3
3 4 Bagsværd Roklub II
  • Astrid Højgaard(1)
7:58.8
4 2 Fredericia Roklub/KCHO I
  • Karen Katrine Mortensen(1)
8:03.3
5 1 Odense Roklub/KCO II
  • Louise Christensen(1)
8:26.5
137
U17 W1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m 2. Indledende
2017-08-19 09:37
Plac. # Navn 1500m
1 8 Roklubben Furesø II
  • Kristine Søndergård Hansen(1)
Seeded 56p7:17.2
2 9 Roklubben Furesø I
  • Clara Møller(1)
7:20.0
3 7 Lyngby Dameroklub II
  • Ida Marie Reimer(1)
7:58.5
4 6 Roklubben Skjold I
  • Stine Koczulab(1)
8:02.4
137
U17 W1X Jun B, TU-Cup, 1500m - 1500m 3. Indledende
2017-08-19 09:40
Plac. # Navn 1500m
1 12 Roklubben Stevns I
  • Nikoline Kroll(1)
Seeded 52p7:04.7
2 10 Lyngby Dameroklub I
  • Astrid Bruun Fejfer(1)
7:26.2
3 13 Aarhus Roklub I
  • Laura Boldsen(1)
7:33.3
4 11 Sorø Roklub II
  • Nicoline Bluhme(1)
7:59.1
139
U19 M4- Jun A, JM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 17:18
Plac. # Navn 2000m
1 2 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Casper Lindballe Lehmann Pedersen(1)
  • Nichlas Ulnits(2)
  • Kaare Mortensen (3)
  • Frederik Geertsen Lund(4)
6:55.2
2 1 Bagsværd Roklub I
  • Lasse Maigaard(1)
  • Sigurd Reistad(2)
  • Oliver Skov Jerkovic(3)
  • Aksel Bay(4)
7:01.9
140
Master W1X MW1X 1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 17:32
Plac. # Navn 1000m
1 5 Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid(1)
Start:40s 4:53.4
2 2 Lyngby Dameroklub I
  • Inger Koch(1)
Start:35s 5:01.7
3 1 Danske Studenters Roklub I
  • Hanne Petersen Refslund(1)
Start:0s 5:08.9
4 4 Bagsværd Roklub I
  • Susie Vestergaard(1)
Start:40s 5:40.5
141
Master W2X/2- MW2x/2-, 1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 17:37
Plac. # Navn 1000m
1 7 Sorø Roklub I
  • Helle Johanson(1)
  • Linda Milling(2)
Start:17s 4:13.0
2 8 Fredensborg Roklub II
  • Susanne Hansen(1)
  • Merete Boldt(2)
Start:0s 4:13.2
3 9 Roforeningen KVIK I
  • Astrid Haastrup Jespersen(1)
  • Sarah Lauritzen(2)
Start:20s 4:15.4
4 6 Køge Roklub I
  • Anna Karina Gravad(1)
  • Anette Friedrichsen (2)
Start:17s 4:18.0
5 2 Lyngby Dameroklub II
  • Mette Kræmmer Hansen(1)
  • Lene Skov Andersson(2)
Start:12s 4:22.1
6 3 Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
Start:7s 4:23.6
141
Master W2X/2- MW2x/2-, 1000m - 1000m 1. Indledende
2017-08-19 09:46
Plac. # Navn 1000m
1 9 Roforeningen KVIK I
  • Astrid Haastrup Jespersen(1)
  • Sarah Lauritzen(2)
Start:20s 1:32.7
2 3 Fredensborg Roklub I
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
Start:7s 1:37.5
3 6 Køge Roklub I
  • Anna Karina Gravad(1)
  • Anette Friedrichsen (2)
Start:17s 1:43.2
4 10 Danske Studenters Roklub I
  • Karin Bodelund(1)
  • Karen Leth Jensen(2)
Start:10s 1:44.3
5 5 Lyngby Dameroklub III
  • Beate Leitner(1)
  • Eva W. Sørensen(2)
Start:0s 2:21.9
141
Master W2X/2- MW2x/2-, 1000m - 1000m 2. Indledende
2017-08-19 09:50
Plac. # Navn 1000m
1 8 Fredensborg Roklub II
  • Susanne Hansen(1)
  • Merete Boldt(2)
Start:0s 4:20.9
2 7 Sorø Roklub I
  • Helle Johanson(1)
  • Linda Milling(2)
Start:17s 4:28.6
3 2 Lyngby Dameroklub II
  • Mette Kræmmer Hansen(1)
  • Lene Skov Andersson(2)
Start:12s 4:29.2
4 1 Lyngby Dameroklub I
  • Hanne Brusch(1)
  • Kirstine Halberg Engell(2)
Start:20s 4:29.7
5 4 Roklubben Furesø I
  • Marianne Henney(1)
  • Helle Torp Eklund(2)
Start:7s 4:41.8
142
Master M1X MM1x FM , 1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 17:42
Plac. # Navn 1000m
1 7 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
Start:17s 4:29.8
2 9 Lemvig Roklub II
  • Jørgen Jensen(1)
Start:17s 4:31.7
3 1 Roklubben Furesø III
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:28s 4:38.2
4 2 Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald(1)
Start:0s 4:43.6
5 11 Middelfart Roklub II
  • Ole Bendtsen(1)
Start:17s 4:45.2
6 6 Roklubben Furesø II
  • Bo Hartz(1)
Start:23s 4:55.3
142
Master M1X MM1x FM , 1000m - 1000m 1. Indledende
2017-08-19 09:54
Plac. # Navn 1000m
1 11 Middelfart Roklub II
  • Ole Bendtsen(1)
Start:17s 4:42.9
2 2 Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald(1)
Start:0s 4:44.2
3 13 Middelfart Roklub I
  • Søren Hyre-Fenneberg(1)
Start:33s 4:52.7
4 8 Lemvig Roklub I
  • Morten Thomsen(1)
Start:28s 5:03.3
5 10 Danske Studenters Roklub II
  • Henning Willads(1)
Start:23s 5:18.9
142
Master M1X MM1x FM , 1000m - 1000m 2. Indledende
2017-08-19 09:58
Plac. # Navn 1000m
1 9 Lemvig Roklub II
  • Jørgen Jensen(1)
Start:17s 4:54.3
2 6 Roklubben Furesø II
  • Bo Hartz(1)
Start:23s 4:55.1
3 3 Roklubben Furesø I
  • Ole Præst Larsen(1)
Start:17s 4:58.3
4 16 Roklubben Viking I
  • Jørgen Boots(1)
Start:0s 5:09.6
5 12 Fredensborg Roklub I
  • Alf Mikkelsen(1)
Start:0s 5:17.3
6 4 Nordslesvigsk Roklub I
  • Werner Güttel(1)
Start:23s 5:17.7
142
Master M1X MM1x FM , 1000m - 1000m 3. Indledende
2017-08-19 10:02
Plac. # Navn 1000m
1 7 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
Start:17s 4:30.4
2 1 Roklubben Furesø III
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:28s 4:38.1
3 17 Bagsværd Roklub I
  • Hellmuth Christian Stuven(1)
Start:11s 4:52.4
4 14 Roklubben Skjold I
  • Ulrik Bang(1)
Start:6s 5:07.1
5 5 Sorø Roklub I
  • Peter Carstens(1)
Start:6s 5:17.8
143
Master M2X/2- MM2x/2- FM , 1000m - 1000m A Finale
2017-08-19 17:47
Plac. # Navn 1000m
1 4 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:0s 3:44.2
2 8 Ringsted Roklub II
  • Claus Solmer(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:16s 3:51.0
3 10 Bagsværd Roklub III
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Steen Christensen(2)
Start:20s 3:52.8
4 5 Bagsværd Roklub I
  • Morten Riis(1)
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(2)
Start:8s 3:56.9
5 12 Danske Studenters Roklub III
  • Henrik Almegaard(1)
  • Søren Strange(2)
Start:7s 4:02.1
6 13 Fredensborg Roklub I
  • Hans Tapper(1)
  • Jacob Midtgaard(2)
Start:12s 4:05.2
143
Master M2X/2- MM2x/2- FM , 1000m - 1000m 1. Indledende
2017-08-19 10:08
Plac. # Navn 1000m
1 4 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:0s 4:55.8
2 5 Bagsværd Roklub I
  • Morten Riis(1)
  • Claus Kjærulff-Jørgensen(2)
Start:8s 5:00.7
3 6 Bagsværd Roklub II
  • Jacob Brink Jansson(1)
  • William Schrøder(2)
Start:52s 5:13.4
4 1 Roklubben Skjold I
  • Flemming Bay(1)
  • John Erik Jensen(2)
Start:0s 5:20.2
143
Master M2X/2- MM2x/2- FM , 1000m - 1000m 2. Indledende
2017-08-19 10:12
Plac. # Navn 1000m
1 8 Ringsted Roklub II
  • Claus Solmer(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:16s 3:50.3
2 10 Bagsværd Roklub III
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Steen Christensen(2)
Start:20s 3:50.6
3 7 Danske Studenters Roklub II
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kristensen(2)
Start:0s 3:53.3
4 9 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Peter Jensen(2)
Start:3s 4:12.9
143
Master M2X/2- MM2x/2- FM , 1000m - 1000m 3. Indledende
2017-08-19 10:18
Plac. # Navn 1000m
1 12 Danske Studenters Roklub III
  • Henrik Almegaard(1)
  • Søren Strange(2)
Start:7s 4:09.2
2 13 Fredensborg Roklub I
  • Hans Tapper(1)
  • Jacob Midtgaard(2)
Start:12s 4:09.9
3 14 Ringsted Roklub I
  • Tommy Silvestre(1)
  • Kim Dahl Andersen(2)
Start:11s 4:12.6
4 11 Middelfart Roklub I
  • Hardy Olesen(1)
  • Bent Bøgh Pedersen(2)
Start:0s 4:19.3
144
W4X DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 17:53
Plac. # Navn 2000m
1 4 Danske Studenters Roklub I
  • Stine Mathiasen(1)
  • Kate Petersen(2)
  • Christina Juhl Johansen(3)
  • Mette Dyrlund Petersen(4)
7:18.4
2 1 Bagsværd Roklub I
  • Emilie Jersild(1)
  • Frida Sanggaard(2)
  • Ida Gørtz Jacobsen(3)
  • Lisbet Falch Jakobsen(4)
7:21.2
3 2 Odense Roklub I
  • Line Katrine Olsen(1)
  • Mia Sofie Rützou(2)
  • Marta Kempf(3)
  • Anne Larsen(4)
7:25.4
4 5 Roskilde Roklub I
  • Katrine Schultz-Knudsen(1)
  • Dorthe Friis Thanning(2)
  • Silja Konoy Davidsen(3)
  • Aja Runge Holmegaard(4)
7:30.4
5 3 Aarhus Roklub I
  • Mai Nielsen(1)
  • Maria L.N Hansen(2)
  • Mette Køchs Nielsen(3)
  • Nina Hollensen(4)
7:39.7
145
M8+ DM, 2000m - 2000m A Finale
2017-08-19 18:00
Plac. # Navn 2000m
1 5 Danske Studenters Roklub I
  • Rasmus Quist(1)
  • Lars Fjord Garvey(2)
  • Sverri S. Nielsen(3)
  • Mark Hartsteen(4)
  • Frank Steffensen(5)
  • Christoffer Kruse(6)
  • Tøger Berg Rasmussen(7)
  • Emil Espensen(8)
  • Asta Øjvind(cox)
Start:81s 6:21.0
2 7 Holstebro Roklub/KCHO I
  • Eskil Bech-Pedersen(1)
  • Frederik Taulbjerg(2)
  • Daniel Stentoft Mogensen(3)
  • Jonathan Nielsen(4)
  • Aske Petersen(5)
  • Magnus Valbirk(6)
  • Kaare Mortensen (7)
  • Magnus Zier Quist Rathenborg(8)
  • Andreas Møller Hunskjær(cox)
6:29.0
3 4 Bagsværd Roklub I
  • Christian Michaelsen(1)
  • Emil Eigenbrod(2)
  • Jacob Grove Klahsen(3)
  • Marcus Johansen(4)
  • Malthe Sebastian Puro(5)
  • Jens Graudal(6)
  • Oscar Petersen(7)
  • Jakob Søe Lillelund(8)
  • Jacob Neergaard(cox)
6:37.4
4 2 Københavns Roklub I
  • Jonathan Sølve(1)
  • Nicolai Skjølstrup(2)
  • Fred Vystavel(3)
  • Mathias Lyster(4)
  • Timon Strømgren(5)
  • Aksel Dybdahl Poulsen(6)
  • Sebastian Sølve(7)
  • Sebastian Bache(8)
  • Niklas Heinz(cox)
6:39.5
5 6 Danske Studenters Roklub II
  • Timothy Antonie Hansen(1)
  • Rune Andersen(2)
  • Jakob Grænge Hansen(3)
  • Esben Søvndahl(4)
  • Jacob Jespersen(5)
  • Nikolaj Leth Bernsen(6)
  • Jack Ekman(7)
  • Alex Berg(8)
  • Anne Katrine Kiilgaard(cox)
6:56.4