Resultater Open Nordic Rowing Master Regatta 2017

101
M2- D,F,G2- - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 11:00
Plac. # Navn 1000m
1 5 Sorø Roklub
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:19s 4:18.6
2 2 Lyngby Roklub I
  • Lasse Nielsen(1)
  • Carl Ove Hansen(2)
Start:0s 4:25.8
3 3 Roskilde Roklub I
  • Mogens Kleis(1)
  • Søren Anthonsen(2)
Start:0s 4:33.7
4 4 Jönköpings Roddsällskap
  • Per-Olov Palm(1)
  • Lars Lidén(2)
Start:8s 4:40.5
104
M2X B2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 13:30
Plac. # Navn 1000m
1 3 Sorø Roklub I
  • Peter Carstens(1)
  • Christian Mølvig(2)
3:37.6
2 1 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • Thomas Blicke(1)
  • Marcus Vogel(2)
3:42.2
3 5 Lemvig Roklub I
  • Peter Jensen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
3:53.5
108
M4X F,H4x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 11:30
Plac. # Navn 1000m
1 1 Fredericia Roklub/Odder Roklub I
  • Tage Staal(1)
  • Hans-Werner Mortensen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Ole Haaning Thomsen(4)
Start:0s 3:57.9
2 4 Lemvig Roklub
  • Jørgen Jensen(1)
  • Torben Møller(2)
  • Glenn Frank(3)
  • John Knudsen(4)
Start:22s 4:05.8
3 2 Kolding Roklub I
  • Tommy Møhler(1)
  • Mogens Pedersen(2)
  • Jørgen Secher(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:13s 4:12.3
4 3 Danske Studenters Roklub I
  • Johan Frydendahl(1)
  • Peder Riis Hedegaard(2)
  • Birger Lund-Rasmussen(3)
  • Ib Frausing(4)
Start:13s 4:34.1
110
M1X A-C1x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 12:00
Plac. # Navn 1000m
1 2 Københavns Roklub I
  • Jakob Øjvind Nielsen(1)
Start:5s 4:04.2
2 1 Roklubben Furesø I
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:0s 4:09.4
3 3 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer(1)
Start:5s 4:10.4
4 5 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
Start:5s 4:13.8
5 4 Kerteminde Roklub I
  • Stig Nielsen(1)
Start:5s 4:22.5
113
W4X WA-K4X - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 12:10
Plac. # Navn 1000m
1 3 Danske Studenters Roklub 2
  • Asta Øjvind(1)
  • Waltraut Lissau(2)
  • Naja Holten Møller(3)
  • Anna Karina Gravad(4)
Start:5s 3:57.6
2 2 Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I
  • Helle Torp Eklund(1)
  • Tine Christensen(2)
  • Beate Leitner(3)
  • Elizabeth Wilson(4)
Start:0s 4:13.7
3 1 Bagsværd Roklub
  • Astrid Krüger(1)
  • Annette Villumsen(2)
  • Anne Marie Espersen(3)
  • Regitze Rønstrup(4)
Start:0s 4:15.4
113
W4X WA-K4X - 1000m 2. Afdeling
2017-07-29 13:40
Plac. # Navn 1000m
1 5 Fredensborg Roklub
  • Lizzie Haastrup(1)
  • Susanne Hansen(2)
  • Merete Boldt(3)
  • Hanne Brusch(4)
Start:8s 4:11.0
2 4 Roklubben Furesø 2
  • Marianne Henney(1)
  • Bente Johannessen(2)
  • Helle Torp Eklund(3)
  • Merete Busk(4)
Start:0s 4:15.4
3 6 Danske Studenters Roklub I
  • Anette Friedrichsen (1)
  • Asta Øjvind(2)
  • Naja Holten Møller(3)
  • Waltraut Lissau(4)
Start:24s 4:17.8
115
W1X W1x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 11:40
Plac. # Navn 1000m
1 3 Danske Studenters Roklub I
  • Kate Petersen(1)
Start:0s 4:18.1
2 2 Lyngby Dameroklub I
  • Kirstine Halberg Engell(1)
Start:0s 4:24.7
3 1 Danske Studenters Roklub II
  • Nina Byriel Kronborg(1)
Start:0s 4:38.7
116
W/M 2X/2- A,D2-,WB2- - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 15:20
Plac. # Navn 1000m
1 4 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:22s 4:22.3
2 1 Bagsværd Roklub 2
  • Kristine Madsen(1)
  • Susie Vestergaard(2)
Start:0s 4:39.5
3 3 Fredensborg Roklub
  • Peter Frederiksen(1)
  • Bjørn Andersen(2)
Start:22s 4:42.5
120
M4X D4x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 11:50
Plac. # Navn 1000m
1 3 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • Georg Moll(1)
  • Thomas Blicke(2)
  • Marcus Vogel(3)
  • Ulf Beck(4)
3:29.3
2 2 Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub I
  • Søren Heinrichsen(1)
  • Peter Frederiksen(2)
  • Bjørn Andersen(3)
  • Emil Heinrichsen(4)
3:35.7
3 1 Malmö Roddklubb I
  • Per Ekström(1)
  • Thomas Barge(2)
  • Johan Wretling(3)
  • Danilo Sosa(4)
3:36.9
124
W2X WA,E2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 14:30
Plac. # Navn 1000m
1 6 Danske Studenters Roklub II
  • Julie Schou(1)
  • Kate Petersen(2)
Start:14s 4:03.4
2 1 Fredensborg Roklub
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
Start:0s 4:12.3
3 3 Fredensborg Roklub 2
  • Bettina Cervin(1)
  • Marianne Henney(2)
Start:0s 4:16.9
4 5 Lyngby Dameroklub I
  • Hanne Brusch(1)
  • Kirstine Halberg Engell(2)
Start:13s 4:20.7
5 4 Danske Studenters Roklub I
  • Karin Bodelund(1)
  • Karen Leth Jensen(2)
Start:10s 4:21.7
6 2 Humlebæk Roklub I
  • Anne Thomsen(1)
  • Pia Rasmussen(2)
Start:5s 4:49.6
127
M1X E1x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 12:40
Plac. # Navn 1000m
1 4 Roeivereniging Breda I
  • Sander Verheugd(1)
4:03.6
2 5 Fredensborg Roklub I
  • Hans Tapper(1)
4:20.3
3 1 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
4:28.8
4 2 Sorø Roklub I
  • Peter Carstens(1)
4:38.4
127
M1X E1x - 1000m 2. Afdeling
2017-07-29 12:50
Plac. # Navn 1000m
1 9 Bagsværd Roklub I
  • Mikael Espersen(1)
4:12.8
2 7 Roklubben Furesø III
  • Ole Kongsbak(1)
4:13.7
3 8 Lemvig Roklub I
  • Jørgen Jensen(1)
4:17.2
4 11 Danske Studenters Roklub I
  • Søren Strange(1)
4:17.4
5 12 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
4:20.2
6 10 UR KIROLAK S.D.N I
  • INAKI BIAIN(1)
4:21.6
128
W2X WG-K2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 13:00
Plac. # Navn 1000m
1 2 Fredensborg Roklub I
  • Merete Boldt(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
Start:12s 4:46.2
2 3 Eschweger Ruderverein e.V./Mindener Ruderverein I
  • Christel Lutter(1)
  • Martina Goretzki(2)
Start:12s 4:49.4
3 1 Sorø Roklub
  • Merete Busk(1)
  • Bente Johannessen(2)
Start:0s 4:53.2
129
M4- H4-,E4+ - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 13:20
Plac. # Navn 1000m
1 1 Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold I
  • John Grunwald(1)
  • Peter Skov(2)
  • Bjarne Spanggaard(3)
  • Stig Rasmussen(4)
Start:0s 4:03.4
2 2 Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I
  • Flemming Bay(1)
  • Lasse Nielsen(2)
  • Carl Ove Hansen(3)
  • Hans Nøhr(4)
Start:0s 4:05.4
3 3 Jönköpings Roddsällskap
  • Lars Lidén(1)
  • Per-Olov Palm(2)
  • Kenneth Alfelt(3)
  • Mats Jangefors(4)
  • Maria Andersson(cox)
Start:13s 4:18.3
139
M2X G2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 13:50
Plac. # Navn 1000m
1 2 Fredensborg Roklub I
  • Kim Børgesen(1)
  • Søren Eriksen(2)
3:47.4
2 4 Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • John Knudsen(1)
  • Glenn Frank(2)
3:54.5
3 1 Landskrona Roddklubb/Ängelholms RK I
  • Bengt Nilsson(1)
  • Leif Browall(2)
3:57.0
4 3 Odense Roklub I
  • Bjørn Nielsen(1)
  • Jørn Wennerstrøm(2)
4:36.2
143
M8+ E8+ - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 14:50
Plac. # Navn 1000m
1 2 Roforeningen KVIK
  • Erik Petersen(1)
  • Henrik Dencker(2)
  • Peter Skov(3)
  • John Erik Jensen(4)
  • John Mac Larsen(5)
  • Freddi Madsen(6)
  • Erik Ravn(7)
  • Bjørn Haslev(8)
  • Niels Dencker(cox)
Start:0s 4:01.5
2 1 Jönköpings Roddsällskap/Malmö Roddklubb I
  • Johan Wretling(1)
  • Lars Lidén(2)
  • Kenneth Alfelt(3)
  • Mats Jangefors(4)
  • Danilo Sosa(5)
  • Per-Olov Palm(6)
  • Thomas Barge(7)
  • Per Ekström(8)
  • Maria Andersson(cox)
Start:37s 4:09.1
145
M1X H1x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 14:00
Plac. # Navn 1000m
1 1 Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald(1)
4:34.9
2 3 Fredensborg Roklub II
  • Svend Aage Nielsen(1)
4:38.6
3 4 Roklubben Viking I
  • Jørgen Boots(1)
4:55.8
4 2 Fredensborg Roklub I
  • Alf Grønning Mikkelsen(1)
5:02.8
146
M2X C2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 14:10
Plac. # Navn 1000m
1 4 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V./RC Allemannia von 1866 Hamburg I
  • Christoph Dyck(1)
  • Ulf Beck(2)
Start:0s 3:37.8
2 5 Lemvig Roklub I
  • Peter Jensen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
Start:0s 3:45.4
3 1 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
  • Peter Rasmussen(2)
Start:0s 3:53.0
4 3 Ringsted Roklub II
  • Tommy Silvestre(1)
  • Kim Dahl Andersen(2)
Start:0s 3:55.0
5 2 Roklubben Furesø I
  • Mikael Møller Hansen(1)
  • Bo Hartz(2)
Start:0s 3:55.3
146
M2X C2x - 1000m 2. Afdeling
2017-07-29 14:20
Plac. # Navn 1000m
1 7 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
  • Peter Carstens(2)
Start:0s 3:33.3
2 8 Ringsted Roklub I
  • Claus Solmer(1)
  • Steffen Feddersen(2)
Start:0s 3:37.3
3 10 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • Thomas Blicke(1)
  • Marcus Vogel(2)
Start:0s 3:37.9
4 9 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kristensen(2)
Start:0s 3:38.5
154
W2X WC2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 15:10
Plac. # Navn 1000m
1 3 Køge Roklub I
  • Anette Friedrichsen (1)
  • Anna Karina Gravad(2)
4:05.1
2 4 Fredensborg Roklub I
  • Bettina Cervin(1)
  • Sanne Poulin(2)
4:11.9
3 6 Danske Studenters Roklub I
  • Karin Bodelund(1)
  • Karen Leth Jensen(2)
4:16.1
4 1 Nyborg Roklub I
  • Charlotte Buchwaldt(1)
  • Lena Stolzenbach(2)
4:18.4
5 5 Sorø Roklub I
  • Anne-Mette Christiansen(1)
  • Mette Kjær(2)
4:39.7
6 2 Lyngby Dameroklub I
  • Elizabeth Wilson(1)
  • Tine Christensen(2)
4:47.2
158
M2X E2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 15:00
Plac. # Navn 1000m
1 3 Fredensborg Roklub I
  • Ulrik Jensen(1)
  • Søren Eriksen(2)
3:36.7
2 1 Limburger Club für Wassersport/RC Allemannia von 1866 Hamburg I
  • Christoph Dyck(1)
  • Klaus Schuy(2)
3:47.7
3 2 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • Georg Moll(1)
  • Ulf Beck(2)
3:59.0
4 4 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
  • Bo Jystrup(2)
4:13.8
161
W1X W1x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 12:20
Plac. # Navn 1000m
1 1 Roklubben Furesø I
  • Mette Møller(1)
Start:6s 4:27.4
2 4 Lyngby Dameroklub I
  • Inger Koch(1)
Start:6s 4:29.8
3 2 Kettwiger Rudergesellschaft von 1906 e.V. I
  • Sabine Chavez Torres(1)
Start:0s 4:35.6
165
M2X I2X - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 12:30
Plac. # Navn 1000m
1 1 Fredericia Roklub I
  • Aage Pedersen(1)
  • Ole Haaning Thomsen(2)
4:15.2
2 3 Fredericia Roklub/Odder Roklub I
  • Tage Staal(1)
  • Hans-Werner Mortensen(2)
4:17.3
3 2 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • Uwe Johannsen(1)
  • Georg Moll(2)
4:28.2
4 4 Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I
  • Flemming Bay (1)
  • Hans Nøhr(2)
4:42.0
167
W/M 2X MixD2X - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 15:50
Plac. # Navn 1000m
1 5 Kettwiger Rudergesellschaft von 1906 e.V./RC Allemannia von 1866 Hamburg I
  • Sabine Chavez Torres(1)
  • Christoph Dyck(2)
3:57.5
2 1 Nyborg Roklub I
  • Lena Stolzenbach(1)
  • Peter Rasmussen(2)
4:04.8
3 3 Humlebæk Roklub I
  • Anni Renner Mortensen(1)
  • Christian Probst(2)
4:19.5
4 4 Humlebæk Roklub II
  • Anne Thomsen(1)
  • Kim Bo Wellendorph(2)
4:24.7
168
W/M 4X MixG4x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 11:10
Plac. # Navn 1000m
1 3 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V./Eschweger Ruderverein e.V./Limburger Club für Wassersport/Mindener Ruderverein I
  • Georg Moll(1)
  • Christel Lutter(2)
  • Martina Goretzki(3)
  • Klaus Schuy(4)
3:50.6
2 1 Fredensborg Roklub I
  • Svend Aage Nielsen(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Søren Heinrichsen(3)
  • Merete Boldt(4)
3:53.4
3 2 Roklubben Furesø/Sorø Roklub I
  • Merete Busk(1)
  • Bente Johannessen(2)
  • Bo Jystrup(3)
  • Bo Hartz(4)
4:09.5
170
W/M 2X MixE2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 16:00
Plac. # Navn 1000m
1 3 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
  • Mette Møller(2)
3:56.9
2 2 Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub I
  • John Knudsen(1)
  • Inger Koch(2)
4:04.6
3 4 Roklubben Furesø III
  • Mikael Møller Hansen(1)
  • Marianne Henney(2)
4:07.0
4 1 Fredensborg Roklub/Roforeningen KVIK I
  • Terkel Jespersen(1)
  • Astrid Haastrup Jespersen(2)
4:14.0
5 5 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
  • Helle Torp Eklund(2)
4:18.5
173
W/M 2X Mix2X - 1000m 1. Afdeling
2017-07-29 16:10
Plac. # Navn 1000m
1 3 Eschweger Ruderverein e.V./Limburger Club für Wassersport I
  • Martina Goretzki(1)
  • Klaus Schuy(2)
Start:14s 4:11.2
2 2 Fredensborg Roklub I
  • Bettina Cervin(1)
  • Kim Børgesen(2)
Start:16s 4:13.7
3 1 Bagsværd Roklub/Roklubben Skjold I
  • Anne Bay(1)
  • Flemming Bay(2)
Start:0s 4:54.2
203
M2X D2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 10:10
Plac. # Navn 1000m
1 2 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • Marcus Vogel(1)
  • Ulf Beck(2)
3:37.3
2 4 Nyborg Roklub I
  • Peter Rasmussen(1)
  • Brian Sørensen(2)
3:41.1.0
3 5 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
3:41.4
4 3 Roklubben Furesø II
  • Mikael Møller Hansen(1)
  • Bo Hartz(2)
3:49.9
5 1 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
  • Bo Jystrup(2)
4:02.1
206
M1X B,D,1x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 10:50
Plac. # Navn 1000m
1 2 Roeivereniging Breda I
  • Sander Verheugd(1)
Start:0s 3:44.7
2 4 Fredensborg Roklub
  • Ulrik Jensen(1)
Start:5s 3:53.7
3 6 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
Start:10s 4:00.4
4 5 Roklubben Furesø
  • Mikael Møller Hansen(1)
Start:5s 4:01.5
5 3 Roklubben Skjold I
  • Ulrik Bang(1)
Start:0s 4:26.0
6 1 Sorø Roklub I
  • Peter Carstens(1)
Start:0s 4:29.5
208
M2- C,E,H2- - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 10:40
Plac. # Navn 1000m
1 3 Sorø Roklub
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Christian Mølvig(2)
Start:28s 4:09.6
2 2 Jönköpings Roddsällskap I
  • Kenneth Alfelt(1)
  • Mats Jangefors(2)
Start:23s 4:26.4
3 1 Roklubben Skjold
  • Peter Skov(1)
  • Stig Rasmussen(2)
Start:0s 4:38.7
210
W/M 2X H2x,WF2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 11:00
Plac. # Navn 1000m
1 3 Fredensborg Roklub 2
  • Susanne Hansen(1)
  • Merete Boldt(2)
Start:8s 4:12.9
2 2 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • Uwe Johannsen(1)
  • Georg Moll(2)
Start:5s 4:17.1
3 6 Fredericia Roklub I
  • Aage Pedersen(1)
  • Hans-Werner Mortensen(2)
Start:19s 4:19.4
4 1 Mindener Ruderverein
  • Christel Lutter(1)
  • Martina Goretzki(2)
Start:0s 4:21.6
5 4 Fredensborg Roklub I
  • Terkel Jespersen(1)
  • Svend Aage Nielsen(2)
Start:19s 4:23.9
6 5 Odense Roklub I
  • Bjørn Nielsen(1)
  • Jørn Wennerstrøm(2)
Start:19s 4:34.9
212
M4X C,G4x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 11:10
Plac. # Navn 1000m
1 1 Kolding Roklub
  • Jørgen Secher(1)
  • Mogens Pedersen(2)
  • Tommy Møhler(3)
  • Palle Ole Jørgensen(4)
Start:0s 3:38.3
2 2 Lyngby Roklub
  • Hans Nøhr(1)
  • Torben Møller(2)
  • Glenn Frank(3)
  • John Knudsen(4)
Start:9s 3:41.7
3 3 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Morten Thomsen(2)
  • Peter Jensen(3)
  • Jørgen Jensen(4)
Start:29s 3:49.8
4 4 Ringsted Roklub I
  • Kim Dahl Andersen(1)
  • Tommy Silvestre(2)
  • Claus Solmer(3)
  • Steffen Feddersen(4)
Start:29s 3:54.6
218
W/M 8+ WF8+,MixF8+ - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 10:00
Plac. # Navn 1000m
1 1 Fredensborg Roklub
  • Lizzie Haastrup(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Karin Bodelund(3)
  • Hanne Nørskov Pedersen(4)
  • Bettina Cervin(5)
  • Susanne Hansen(6)
  • Merete Boldt(7)
  • Hanne Brusch(8)
  • Hans Tapper(cox)
Start:0s 3:46.4
2 2 Skovshoved Roklub
  • Hans Nøhr(1)
  • Jesper Skavin(2)
  • Kate Skavin(3)
  • Kathe Rasmussen(4)
  • Lise Hendriksen(5)
  • Per Boalth Rasmussen(6)
  • Peter Skafte(7)
  • Ulla Rose Andersen(8)
  • Lena Baden(cox)
Start:14s 3:53.8
220
W2X WD2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 11:20
Plac. # Navn 1000m
1 4 Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I
  • Inger Koch(1)
  • Mette Møller(2)
3:51.7
2 5 Sorø Roklub I
  • Ruth Köster(1)
  • Linda Milling(2)
3:54.5
3 3 Fredensborg Roklub I
  • Bettina Cervin(1)
  • Gitte Apel(2)
4:16.6
4 2 Humlebæk Roklub I
  • Anne Thomsen(1)
  • Mette Porsmose(2)
4:32.9
5 1 Lyngby Dameroklub I
  • Beate Leitner(1)
  • Elizabeth Wilson(2)
4:38.2
221
M4X/4- E,G4-,I4x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 12:10
Plac. # Navn 1000m
1 1 Odder Roklub
  • Tage Staal(1)
  • Hans-Werner Mortensen(2)
  • Aage Pedersen(3)
  • Ole Haaning Thomsen(4)
Start:0s 3:54.8
2 2 Lyngby Roklub I
  • John Knudsen(1)
  • Lasse Nielsen(2)
  • Carl Ove Hansen(3)
  • Hans Nøhr(4)
Start:15s 4:11.3
3 3 Jönköpings Roddsällskap
  • Johan Wretling(1)
  • Lars Lidén(2)
  • Kenneth Alfelt(3)
  • Mats Jangefors(4)
Start:27s 4:12.5
225
W2X WB2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 12:00
Plac. # Navn 1000m
1 2 Køge Roklub I
  • Anette Friedrichsen (1)
  • Anna Karina Gravad(2)
4:02.2
2 4 Danske Studenters Roklub I
  • Karin Bodelund(1)
  • Karen Leth Jensen(2)
4:10.2
3 3 Haderslev Roklub/Roskilde Roklub I
  • Astrid Krüger(1)
  • Lonnie Schmidt(2)
4:13.0
4 1 Nyborg Roklub I
  • Charlotte Buchwaldt(1)
  • Lena Stolzenbach(2)
4:18.0
5 5 Sorø Roklub I
  • Anne-Mette Christiansen(1)
  • Mette Kjær(2)
4:41.7
228
W/M 8+ F,H8+ - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 13:50
Plac. # Navn 1000m
1 3 Fredensborg Roklub 3
  • Carsten Manniche(1)
  • Jan Nørskov Pedersen(2)
  • Ole Jørgensen(3)
  • Peter Frederiksen(4)
  • Bjørn Andersen(5)
  • Kim Børgesen(6)
  • Terkel Jespersen(7)
  • Søren Heinrichsen(8)
  • Hans Tapper(cox)
Start:14s 3:55.0
2 1 Danske Studenters Roklub/Fredensborg Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold I
  • Bjarne Spanggaard(1)
  • Stig Rasmussen(2)
  • Svend Aage Nielsen(3)
  • Poul Erik Echardt(4)
  • Peter Skov(5)
  • Flemming Bay (6)
  • John Erik Jensen(7)
  • John Grunwald(8)
  • Lena Baden(cox)
Start:0s 4:14.3
235
M2X A,F2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 11:50
Plac. # Navn 1000m
1 1 Fredensborg Roklub
  • Kim Børgesen(1)
  • Søren Eriksen(2)
Start:0s 3:39.2
2 4 Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig(1)
  • Peter Carstens(2)
Start:22s 3:49.7
3 6 Bagsværd Roklub I
  • Emil Heinrichsen(1)
  • Steen Christensen(2)
Start:26s 3:52.5
4 3 Danske Studenters Roklub
  • Lars Jørgensen(1)
  • Peter Kristensen(2)
Start:22s 3:57.0
5 5 Lemvig Roklub I
  • Henrik Thomsen(1)
  • Peter Jensen(2)
Start:25s 4:17.3
241
M4X E4x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 13:10
Plac. # Navn 1000m
1 1 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V./Limburger Club für Wassersport/RC Allemannia von 1866 Hamburg I
  • Georg Moll(1)
  • Christoph Dyck(2)
  • Klaus Schuy(3)
  • Ulf Beck(4)
3:21.2
2 2 Lemvig Roklub/Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • John Knudsen(1)
  • Jørgen Jensen(2)
  • Glenn Frank(3)
  • Peter Jensen(4)
3:22.3
3 4 Fredensborg Roklub I
  • Carsten Manniche(1)
  • Jan Nørskov Pedersen(2)
  • Ole Quist Jensen(3)
  • Ole Jørgensen(4)
3:29.4
4 3 Roklubben Furesø I
  • Bo Jystrup(1)
  • Mikael Møller Hansen(2)
  • Lars Wallin(3)
  • Bo Hartz(4)
3:40.0
246
W/M 1X W/M 1X - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 13:00
Plac. # Navn 1000m
1 5 Danske Studenters Roklub I
  • Lars Nielsen(1)
Start:32s 4:34.5
2 6 Fredericia Roklub
  • Ole Haaning Thomsen(1)
Start:0s 4:44.1
3 3 Roklubben Furesø I
  • Ole Kongsbak(1)
Start:32s 4:44.3
4 1 Kettwiger Rudergesellschaft von 1906 e.V.
  • Sabine Chavez Torres(1)
Start:10s 4:52.0
5 4 Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen(1)
Start:32s 4:52.5
6 2 Club de Remo Lodosa I
  • Luis Humberto Quaranta(1)
Start:32s 5:49.1
251
W/M 2X MixG-K2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 12:30
Plac. # Navn 1000m
1 2 Fredensborg Roklub
  • Poul Erik Echardt(1)
  • Merete Boldt(2)
Start:30s 4:46.2
2 5 Sorø Roklub I
  • Bjarne Hjorth(1)
  • Laila Hjorth(2)
Start:45s 4:51.5
3 3 Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz(1)
  • Bente Johannessen(2)
Start:31s 4:52.0
4 1 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. 2
  • Uwe Johannsen(1)
  • Christel Lutter(2)
Start:0s 4:53.0
5 4 Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V./Eschweger Ruderverein e.V. I
  • Martina Goretzki(1)
  • Georg Moll(2)
Start:41s 5:01.2
263
W/M 2X MixA-C2x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 13:20
Plac. # Navn 1000m
1 5 Sorø Roklub
  • Christian Mølvig(1)
  • Anna Karina Gravad(2)
Start:9s 3:53.6
2 1 Humlebæk Roklub I
  • Pia Rasmussen(1)
  • Christian Probst(2)
Start:0s 4:01.8
3 3 Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen(1)
  • Charlotte Buchwaldt(2)
Start:7s 4:07.2
4 2 Nyborg Roklub II
  • Peter Rasmussen(1)
  • Lena Stolzenbach(2)
Start:3s 4:12.4
5 4 Jönköpings Roddsällskap
  • Johan Wretling(1)
  • Maria Andersson(2)
Start:9s 4:18.0
264
W/M 4X MixC-F4x - 1000m 1. Afdeling
2017-07-30 14:00
Plac. # Navn 1000m
1 1 Roklubben Furesø/Sorø Roklub I
  • Merete Busk(1)
  • Ole Præst Larsen(2)
  • Mikael Møller Hansen(3)
  • Bente Johannessen(4)
Start:0s 3:52.6
2 6 Fredensborg Roklub
  • Sanne Poulin(1)
  • Anne Mette Jørgensen(2)
  • Steen Christensen(3)
  • Emil Heinrichsen(4)
Start:24s 3:55.9
3 4 Lyngby Dameroklub
  • Inger Koch(1)
  • John Knudsen(2)
  • Ole Kongsbak(3)
  • Mette Møller(4)
Start:17s 3:58.3
4 2 Eschweger Ruderverein e.V./Limburger Club für Wassersport/Mindener Ruderverein/RC Allemannia von 1866 Hamburg I
  • Martina Goretzki(1)
  • Christel Lutter(2)
  • Christoph Dyck(3)
  • Klaus Schuy(4)
Start:11s 3:59.4
5 5 Køge Roklub
  • Anette Friedrichsen (1)
  • Anna Karina Gravad(2)
  • Leif Browall(3)
  • Ulf Beck(4)
Start:22s 4:00.5