Startliste - Open Nordic Rowing Master Regatta 2017

Løb 101
M2- M2- - D,F,G2- (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:11:00

2

Lyngby Roklub I [0s]
2-(G) : 3:51
  • 1. Lasse Nielsen (LR)
  • 2. Carl Ove Hansen (LR)

3

Roskilde Roklub I [0s]
2-(G) : 3:51
  • 1. Mogens Kleis (Roskilde)
  • 2. Søren Anthonsen (Roskilde)

4

Jönköpings Roddsällskap [8s]
2-(F) : 3:43
  • 1. Per-Olov Palm (JRS)
  • 2. Lars Lidén (JRS)

5

Sorø Roklub [19s]
2-(D) : 3:32
  • 1. Bjarne Hjorth (SR)
  • 2. Christian Mølvig (SR)
Løb 168
W/M 4X W/M4X - MixG4x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:11:10

1

Fredensborg Roklub I
  • 1. Svend Aage Nielsen (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)
  • 3. Søren Heinrichsen (FR)
  • 4. Merete Boldt (FR)

2

Roklubben Furesø/Sorø Roklub I
  • 1. Merete Busk (SR)
  • 2. Bente Johannessen (Furesø)
  • 3. Bo Jystrup (Furesø)
  • 4. Bo Hartz (Furesø)

3

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V./Eschweger Ruderverein e.V./Limburger Club für Wassersport/Mindener Ruderverein I
  • 1. Georg Moll (GER)
  • 2. Christel Lutter (Minden)
  • 3. Martina Goretzki (ERV)
  • 4. Klaus Schuy (LCfW)
Løb 108
M4X M4X - F,H4x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:11:30

1

Fredericia Roklub/Odder Roklub I [0s]
4X(I) : 3:45
  • 1. Tage Staal (OR)
  • 2. Hans-Werner Mortensen (Fredericia)
  • 3. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 4. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)

2

Kolding Roklub I [13s]
4X(H) : 3:32
  • 1. Tommy Møhler (KRAK)
  • 2. mogens pedersen (KRAK)
  • 3. Jørgen Secher (KRAK)
  • 4. palle ole jørgensen (KRAK)

3

Danske Studenters Roklub I [13s]
4X(H) : 3:32
  • 1. Johan Frydendahl (DSR)
  • 2. Peder Riis Hedegaard (DSR)
  • 3. Birger Lund-Rasmussen (DSR)
  • 4. Ib Frausing (DSR)

4

Lemvig Roklub [22s]
4X(G) : 3:23
  • 1. Jørgen Jensen (Lemvig)
  • 2. Torben Møller (LR)
  • 3. Glenn Frank (MSR)
  • 4. John Knudsen (LR)
Løb 115
W1X W1X - W1x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:11:40

1

Danske Studenters Roklub II [0s]
1X(A) : 3:53
  • Nina Byriel Kronborg (DSR)

2

Lyngby Dameroklub I [0s]
1X(A) : 3:53
  • Kirstine Halberg Engell (LDR)

3

Danske Studenters Roklub I [0s]
1X(A) : 3:53
  • Kate Petersen (DSR)
Løb 120
M4X M4X - D4x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:11:50

1

Malmö Roddklubb I
  • 1. Per Ekström (SWE)
  • 2. Thomas Barge (SWE)
  • 3. Johan Wretling (JRS)
  • 4. Danilo Sosa (SWE)

2

Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub I
  • 1. Søren Heinrichsen (FR)
  • 2. Peter Frederiksen (FR)
  • 3. Bjørn Andersen (FR)
  • 4. Emil Heinrichsen (BR)

3

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • 1. Georg Moll (GER)
  • 2. Thomas Blicke (GER)
  • 3. Marcus Vogel (GER)
  • 4. Ulf Beck (GER)
Løb 110
M1X M1X - A-C1x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:12:00

1

Roklubben Furesø I [0s]
1X(D) : 3:36
  • Mikael Møller Hansen (Furesø)

2

Københavns Roklub I [5s]
1X(C) : 3:31
  • Jakob Øjvind Nielsen (KR)

3

Ringsted Roklub I [5s]
1X(C) : 3:31
  • Claus Solmer (RR)

4

Kerteminde Roklub I [5s]
1X(C) : 3:31
  • Stig Nielsen (Kertem.)

5

Nyborg Roklub I [5s]
1X(C) : 3:31
  • Brian Sørensen (NR)
Løb 113
W4X W4X - WA-K4X (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:12:10

1

Bagsværd Roklub [0s]
4X(D) : 3:31
  • 1. Astrid Krüger (Roskilde)
  • 2. Annette Villumsen (BR)
  • 3. Anne Marie Espersen (BR)
  • 4. Regitze Rønstrup (BR)

2

Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I [0s]
4X(D) : 3:31
  • 1. Helle Torp Eklund (Furesø)
  • 2. Tine Christensen (LDR)
  • 3. Beate Leitner (LDR)
  • 4. Elizabeth Wilson (LDR)

3

Danske Studenters Roklub 2 [5s]
4X(C) : 3:26
  • 1. Asta Øjvind (DSR)
  • 2. Waltraut Lissau (DSR)
  • 3. Naja Holten Møller (DSR)
  • 4. Anna Karina Gravad (Køge R)
Løb 161
W1X W1X - W1x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:12:20

2

Kettwiger Rudergesellschaft von 1906 e.V. I [0s]
1X(E) : 4:09
  • Sabine Chavez Torres (KRG)

1

Roklubben Furesø I [6s]
1X(D) : 4:03
  • Mette Møller (Furesø)

4

Lyngby Dameroklub I [6s]
1X(D) : 4:03
  • Inger Koch (LDR)
Løb 165
M2X M2X - I2X - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:12:30

1

Fredericia Roklub I
  • 1. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 2. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)

2

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • 1. Uwe Johannsen (GER)
  • 2. Georg Moll (GER)

3

Fredericia Roklub/Odder Roklub I
  • 1. Tage Staal (OR)
  • 2. Hans-Werner Mortensen (Fredericia)

4

Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I
  • 1. Flemming Bay (Skjold)
  • 2. Hans Nøhr (LR)
Løb 127
M1X M1X - E1x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:12:40

1

Roklubben Furesø I
  • Bo Hartz (Furesø)

2

Sorø Roklub I
  • Peter Carstens (SR)

4

Roeivereniging Breda I
  • Sander Verheugd (RV Breda)

5

Fredensborg Roklub I
  • Hans Tapper Andersen (FR)
Løb 127
M1X M1X - E1x - 1000m
2. Afdeling 29. jul kl.:12:50

7

Roklubben Furesø III
  • Ole Kongsbak (Furesø)

8

Lemvig Roklub I
  • Jørgen Jensen (Lemvig)

9

Bagsværd Roklub I
  • Mikael Espersen (BR)

10

UR KIROLAK S.D.N I
  • INAKI BIAIN ()

11

Danske Studenters Roklub I
  • Søren Strange (DSR)

12

Roklubben Furesø II
  • Ole Præst Larsen (Furesø)
Løb 128
W2X W2X - WG-K2x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:13:00

1

Sorø Roklub [0s]
2X(H) : 4:18
  • 1. Merete Busk (SR)
  • 2. Bente Johannessen (Furesø)

2

Fredensborg Roklub I [12s]
2X(G) : 4:06
  • 1. Merete Boldt (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)

3

Eschweger Ruderverein e.V./Mindener Ruderverein I [12s]
2X(G) : 4:06
  • 1. Christel Lutter (Minden)
  • 2. Martina Goretzki (ERV)
Løb 129
M4- M4- - H4-,E4+ (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:13:20

1

Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold I [0s]
4-(H) : 3:38
  • 1. John Grunwald (KVIK)
  • 2. Peter Skov (Skjold)
  • 3. Bjarne Spanggaard (DSR)
  • 4. Stig Rasmussen (DSR)

2

Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I [0s]
4-(H) : 3:38
  • 1. Flemming Bay (Skjold)
  • 2. Lasse Nielsen (LR)
  • 3. Carl Ove Hansen (LR)
  • 4. Hans Nøhr (LR)

3

Jönköpings Roddsällskap [13s]
4+(E) : 3:25
  • 1. Lars Lidén (JRS)
  • 2. Per-Olov Palm (JRS)
  • 3. Kenneth Alfelt (JRS)
  • 4. Mats Jangefors (JRS)
  • cox. Maria Andersson (JRS)
Løb 104
M2X M2X - B2x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:13:30

1

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • 1. Thomas Blicke (GER)
  • 2. Marcus Vogel (GER)

3

Sorø Roklub I
  • 1. Peter Carstens (SR)
  • 2. Christian Mølvig (SR)

5

Lemvig Roklub I
  • 1. Peter Jensen (Lemvig)
  • 2. Jørgen Jensen (Lemvig)
Løb 113
W4X W4X - WA-K4X (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
2. Afdeling 29. jul kl.:13:40

4

Roklubben Furesø 2 [0s]
4X(G) : 3:50
  • 1. Marianne Henney (Furesø)
  • 2. Bente Johannessen (Furesø)
  • 3. Helle Torp Eklund (Furesø)
  • 4. Merete Busk (SR)

5

Fredensborg Roklub [8s]
4X(F) : 3:42
  • 1. Lizzie Haastrup (FR)
  • 2. Susanne Hansen (FR)
  • 3. Merete Boldt (FR)
  • 4. Hanne Brusch (LDR)

6

Danske Studenters Roklub I [24s]
4X(C) : 3:26
  • 1. Anette Friedrichsen (Køge R)
  • 2. Asta Øjvind (DSR)
  • 3. Naja Holten Møller (DSR)
  • 4. Waltraut Lissau (DSR)
Løb 139
M2X M2X - G2x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:13:50

1

Landskrona Roddklubb/Ängelholms RK I
  • 1. Bengt Nilsson (SWE)
  • 2. Leif Browall (RK)

2

Fredensborg Roklub I
  • 1. Kim Børgesen (FR)
  • 2. Søren Eriksen (FR)

3

Odense Roklub I
  • 1. Bjørn Nielsen (Odense)
  • 2. Jørn Wennerstrøm (Odense)

4

Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • 1. John Knudsen (LR)
  • 2. Glenn Frank (MSR)
Løb 145
M1X M1X - H1x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:14:00

1

Roforeningen KVIK I
  • John Grunwald (KVIK)

2

Fredensborg Roklub I
  • Alf Grønning Mikkelsen (FR)

3

Fredensborg Roklub II
  • Svend Aage Nielsen (FR)

4

Roklubben Viking I
  • Jørgen Boots (Viking)
Løb 146
M2X M2X - C2x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:14:10

1

Nyborg Roklub I [0s]
2X(D) : 3:20
  • 1. Brian Sørensen (NR)
  • 2. Peter Rasmussen (NR)

2

Roklubben Furesø I [0s]
2X(D) : 3:20
  • 1. Mikael Møller Hansen (Furesø)
  • 2. Bo Hartz (Furesø)

3

Ringsted Roklub II [0s]
2X(D) : 3:20
  • 1. Tommy Silvestre (RR)
  • 2. Kim Dahl Andersen (RR)

4

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V./RC Allemannia von 1866 Hamburg I [0s]
2X(D) : 3:20
  • 1. Christoph Dyck (GER)
  • 2. Ulf Beck (GER)

5

Lemvig Roklub I [0s]
2X(D) : 3:20
  • 1. Peter Jensen (Lemvig)
  • 2. Jørgen Jensen (Lemvig)
Løb 146
M2X M2X - C2x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
2. Afdeling 29. jul kl.:14:20

7

Sorø Roklub I [0s]
2X(C) : 3:16
  • 1. Christian Mølvig (SR)
  • 2. Peter Carstens (SR)

8

Ringsted Roklub I [0s]
2X(C) : 3:16
  • 1. Claus Solmer (RR)
  • 2. Steffen Feddersen (RR)

9

Danske Studenters Roklub I [0s]
2X(C) : 3:16
  • 1. Lars Jørgensen (DSR)
  • 2. Peter Kristensen (DSR)

10

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I [0s]
2X(C) : 3:16
  • 1. Thomas Blicke (GER)
  • 2. Marcus Vogel (GER)
Løb 124
W2X W2X - WA,E2x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:14:30

1

Fredensborg Roklub [0s]
2X(E) : 3:51
  • 1. Sanne Poulin (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)

3

Fredensborg Roklub 2 [0s]
2X(E) : 3:51
  • 1. Bettina Cervin (FR)
  • 2. Marianne Henney (Furesø)

2

Humlebæk Roklub I [5s]
2X(D) : 3:46
  • 1. Anne Thomsen (HR)
  • 2. Pia Rasmussen (HR)

4

Danske Studenters Roklub I [10s]
2X(C) : 3:41
  • 1. Karin Bodelund (DSR)
  • 2. Karen Leth Jensen (DSR)

5

Lyngby Dameroklub I [13s]
2X(B) : 3:38
  • 1. Hanne Brusch (LDR)
  • 2. Kirstine Halberg Engell (LDR)

6

Danske Studenters Roklub II [14s]
2X(A) : 3:37
  • 1. Julie Schou (DSR)
  • 2. Kate Petersen (DSR)
Løb 143
M8+ M8+ - E8+ (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:14:50

2

Roforeningen KVIK [0s]
8+(I) : 3:38
  • 1. Erik Petersen (KVIK)
  • 2. Henrik Dencker (KVIK)
  • 3. Peter Skov (Skjold)
  • 4. John Erik Jensen (Skjold)
  • 5. John Mac Larsen (KVIK)
  • 6. Freddi Madsen (KVIK)
  • 7. Erik Ravn (KVIK)
  • 8. Bjørn Haslev (KVIK)
  • cox. Niels Dencker (KVIK)

1

Jönköpings Roddsällskap/Malmö Roddklubb I [37s]
8+(D) : 3:01
  • 1. Johan Wretling (JRS)
  • 2. Lars Lidén (JRS)
  • 3. Kenneth Alfelt (JRS)
  • 4. Mats Jangefors (JRS)
  • 5. Danilo Sosa (SWE)
  • 6. Per-Olov Palm (JRS)
  • 7. Thomas Barge (SWE)
  • 8. Per Ekström (SWE)
  • cox. Maria Andersson (JRS)
Løb 158
M2X M2X - E2x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:15:00

1

Limburger Club für Wassersport/RC Allemannia von 1866 Hamburg I
  • 1. Christoph Dyck (GER)
  • 2. Klaus Schuy (LCfW)

2

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • 1. Georg Moll (GER)
  • 2. Ulf Beck (GER)

3

Fredensborg Roklub I
  • 1. Ulrik Jensen (FR)
  • 2. Søren Eriksen (FR)

4

Roklubben Furesø I
  • 1. Ole Kongsbak (Furesø)
  • 2. Bo Jystrup (Furesø)
Løb 154
W2X W2X - WC2x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:15:10

1

Nyborg Roklub I
  • 1. Charlotte Buchwaldt (NR)
  • 2. Lena Stolzenbach (NR)

2

Lyngby Dameroklub I
  • 1. Elizabeth Wilson (LDR)
  • 2. Tine Christensen (LDR)

3

Køge Roklub I
  • 1. Anette Friedrichsen (Køge R)
  • 2. Anna Karina Gravad (Køge R)

4

Fredensborg Roklub I
  • 1. Bettina Cervin (FR)
  • 2. Sanne Poulin (FR)

5

Sorø Roklub I
  • 1. Anne-Mette Christiansen (SR)
  • 2. Mette Kjær (SR)

6

Danske Studenters Roklub I
  • 1. Karin Bodelund (DSR)
  • 2. Karen Leth Jensen (DSR)
Løb 116
W/M 2X/2- W/M2X/2- - A,D2-,WB2- (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:15:20

1

Bagsværd Roklub 2 [0s]
2-(C) : 3:54
  • 1. Kristine Madsen (BR)
  • 2. Susie Vestergaard (BR)

3

Fredensborg Roklub [22s]
2-(D) : 3:32
  • 1. Peter Frederiksen (FR)
  • 2. Bjørn Andersen (FR)

4

Sorø Roklub I [22s]
2-(D) : 3:32
  • 1. Bjarne Hjorth (SR)
  • 2. Christian Mølvig (SR)

5

AFMELDTBagsværd Roklub I [31s]
2-(A) : 3:23
  • 1. Emil Heinrichsen (BR)
  • 2. Jacob Brink Jansson (BR)
Løb 167
W/M 2X W/M2X - MixD2X - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:15:50

1

Nyborg Roklub I
  • 1. Lena Stolzenbach (NR)
  • 2. Peter Rasmussen (NR)

3

Humlebæk Roklub I
  • 1. Anni Renner Mortensen (HR)
  • 2. Christian Probst (HR)

4

Humlebæk Roklub II
  • 1. Anne Thomsen (HR)
  • 2. Kim Bo Wellendorph (HR)

5

Kettwiger Rudergesellschaft von 1906 e.V./RC Allemannia von 1866 Hamburg I
  • 1. Sabine Chavez Torres (KRG)
  • 2. Christoph Dyck (GER)
Løb 170
W/M 2X W/M2X - MixE2x - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:16:00

1

Fredensborg Roklub/Roforeningen KVIK I
  • 1. Terkel Jespersen (FR)
  • 2. Astrid Haastrup Jespersen (KVIK)

2

Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub I
  • 1. John Knudsen (LR)
  • 2. Inger Koch (LDR)

3

Roklubben Furesø I
  • 1. Ole Kongsbak (Furesø)
  • 2. Mette Møller (Furesø)

4

Roklubben Furesø III
  • 1. Mikael Møller Hansen (Furesø)
  • 2. Marianne Henney (Furesø)

5

Roklubben Furesø II
  • 1. Ole Præst Larsen (Furesø)
  • 2. Helle Torp Eklund (Furesø)
Løb 173
W/M 2X W/M2X - Mix2X (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 29. jul kl.:16:10

1

Bagsværd Roklub/Roklubben Skjold I [0s]
2X(F) : 4:03
  • 1. Anne Bay (BR)
  • 2. Flemming Bay (Skjold)

3

Eschweger Ruderverein e.V./Limburger Club für Wassersport I [14s]
2X(F) : 3:49
  • 1. Martina Goretzki (ERV)
  • 2. Klaus Schuy (LCfW)

2

Fredensborg Roklub I [16s]
2X(F) : 3:47
  • 1. Bettina Cervin (FR)
  • 2. Kim Børgesen (FR)
Løb 218
W/M 8+ W/M8+ - WF8+,MixF8+ (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:10:00

1

Fredensborg Roklub [0s]
8+(F) : 3:36
  • 1. Lizzie Haastrup (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)
  • 3. Karin Bodelund (DSR)
  • 4. Hanne Nørskov Pedersen (FR)
  • 5. Bettina Cervin (FR)
  • 6. Susanne Hansen (FR)
  • 7. Merete Boldt (FR)
  • 8. Hanne Brusch (LDR)
  • cox. Hans Tapper Andersen (FR)

2

Skovshoved Roklub [14s]
8+(F) : 3:22
  • 1. Hans Nøhr (LR)
  • 2. Jesper Skavin (Skovsh.)
  • 3. Kate Skavin (Skovsh.)
  • 4. Kathe Rasmussen (Skovsh.)
  • 5. Lise Hendriksen (Skovsh.)
  • 6. Per Boalth Rasmussen (Skovsh.)
  • 7. Peter Skafte (Roskilde)
  • 8. Ulla Rose Andersen (LR)
  • cox. Lena Baden (DSR)
Løb 203
M2X M2X - D2x - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:10:10

1

Roklubben Furesø I
  • 1. Ole Kongsbak (Furesø)
  • 2. Bo Jystrup (Furesø)

2

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I
  • 1. Marcus Vogel (GER)
  • 2. Ulf Beck (GER)

3

Roklubben Furesø II
  • 1. Mikael Møller Hansen (Furesø)
  • 2. Bo Hartz (Furesø)

4

Nyborg Roklub I
  • 1. Peter Rasmussen (NR)
  • 2. Brian Sørensen (NR)

5

Lemvig Roklub I
  • 1. Henrik Thomsen (Lemvig)
  • 2. Jørgen Jensen (Lemvig)
Løb 208
M2- M2- - C,E,H2- (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:10:40

1

Roklubben Skjold [0s]
2-(H) : 4:00
  • 1. Peter Skov (Skjold)
  • 2. Stig Rasmussen (DSR)

2

Jönköpings Roddsällskap I [23s]
2-(E) : 3:37
  • 1. Kenneth Alfelt (JRS)
  • 2. Mats Jangefors (JRS)

3

Sorø Roklub [28s]
2-(D) : 3:32
  • 1. Bjarne Hjorth (SR)
  • 2. Christian Mølvig (SR)
Løb 206
M1X M1X - B,D,1x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:10:50

1

Sorø Roklub I [0s]
1X(E) : 3:41
  • Peter Carstens (SR)

2

Roeivereniging Breda I [0s]
1X(E) : 3:41
  • Sander Verheugd (RV Breda)

3

Roklubben Skjold I [0s]
1X(E) : 3:41
  • Ulrik Bang (Skjold)

4

Fredensborg Roklub [5s]
1X(D) : 3:36
  • Ulrik Jensen (FR)

5

Roklubben Furesø [5s]
1X(D) : 3:36
  • Mikael Møller Hansen (Furesø)

6

Nyborg Roklub I [10s]
1X(C) : 3:31
  • Brian Sørensen (NR)
Løb 210
W/M 2X W/M2X - H2x,WF2x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:11:00

1

Mindener Ruderverein [0s]
2X(G) : 4:06
  • 1. Christel Lutter (Minden)
  • 2. Martina Goretzki (ERV)

2

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. I [5s]
2X(I) : 4:01
  • 1. Uwe Johannsen (GER)
  • 2. Georg Moll (GER)

3

Fredensborg Roklub 2 [8s]
2X(F) : 3:58
  • 1. Susanne Hansen (FR)
  • 2. Merete Boldt (FR)

4

Fredensborg Roklub I [19s]
2X(H) : 3:47
  • 1. Terkel Jespersen (FR)
  • 2. Svend Aage Nielsen (FR)

5

Odense Roklub I [19s]
2X(H) : 3:47
  • 1. Bjørn Nielsen (Odense)
  • 2. Jørn Wennerstrøm (Odense)

6

Fredericia Roklub I [19s]
2X(H) : 3:47
  • 1. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 2. Hans-Werner Mortensen (Fredericia)
Løb 212
M4X M4X - C,G4x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:11:10

1

Kolding Roklub [0s]
4X(H) : 3:32
  • 1. Jørgen Secher (KRAK)
  • 2. mogens pedersen (KRAK)
  • 3. Tommy Møhler (KRAK)
  • 4. Palle ole Jørgensen (KRAK)

2

Lyngby Roklub [9s]
4X(G) : 3:23
  • 1. Hans Nøhr (LR)
  • 2. Torben Møller (LR)
  • 3. Glenn Frank (MSR)
  • 4. John Knudsen (LR)

3

Lemvig Roklub I [29s]
4X(C) : 3:03
  • 1. Henrik Thomsen (Lemvig)
  • 2. Morten Thomsen (Lemvig)
  • 3. Peter Jensen (Lemvig)
  • 4. Jørgen Jensen (Lemvig)

4

Ringsted Roklub I [29s]
4X(C) : 3:03
  • 1. Kim Dahl Andersen (RR)
  • 2. Tommy Silvestre (RR)
  • 3. Claus Solmer (RR)
  • 4. Steffen Feddersen (RR)
Løb 220
W2X W2X - WD2x - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:11:20

1

Lyngby Dameroklub I
  • 1. Beate Leitner (LDR)
  • 2. Elizabeth Wilson (LDR)

2

Humlebæk Roklub I
  • 1. Anne Thomsen (HR)
  • 2. Mette Porsmose (HR)

3

Fredensborg Roklub I
  • 1. Bettina Cervin (FR)
  • 2. Gitte Apel (FR)

4

Lyngby Dameroklub/Roklubben Furesø I
  • 1. Inger Koch (LDR)
  • 2. Mette Møller (Furesø)

5

Sorø Roklub I
  • 1. Ruth Köster (SR)
  • 2. Linda Milling (SR)
Løb 235
M2X M2X - A,F2x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:11:50

1

Fredensborg Roklub [0s]
2X(G) : 3:38
  • 1. Kim Børgesen (FR)
  • 2. Søren Eriksen (FR)

2

AFMELDTErster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. [7s]
2X(F) : 3:31
  • 1. Georg Moll (GER)
  • 2. Klaus Schuy (LCfW)

3

Danske Studenters Roklub [22s]
2X(C) : 3:16
  • 1. Lars Jørgensen (DSR)
  • 2. Peter Kristensen (DSR)

4

Sorø Roklub I [22s]
2X(C) : 3:16
  • 1. Christian Mølvig (SR)
  • 2. Peter Carstens (SR)

5

Lemvig Roklub I [25s]
2X(B) : 3:13
  • 1. Henrik Thomsen (Lemvig)
  • 2. Peter Jensen (Lemvig)

6

Bagsværd Roklub I [26s]
2X(A) : 3:12
  • 1. Emil Heinrichsen (BR)
  • 2. Steen Christensen (BR)
Løb 225
W2X W2X - WB2x - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:12:00

1

Nyborg Roklub I
  • 1. Charlotte Buchwaldt (NR)
  • 2. Lena Stolzenbach (NR)

2

Køge Roklub I
  • 1. Anette Friedrichsen (Køge R)
  • 2. Anna Karina Gravad (Køge R)

3

Haderslev Roklub/Roskilde Roklub I
  • 1. Astrid Krüger (Roskilde)
  • 2. Lonnie Schmidt (Hadersl.)

4

Danske Studenters Roklub I
  • 1. Karin Bodelund (DSR)
  • 2. Karen Leth Jensen (DSR)

5

Sorø Roklub I
  • 1. Anne-Mette Christiansen (SR)
  • 2. Mette Kjær (SR)
Løb 221
M4X/4- M4X/4- - E,G4-,I4x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:12:10

1

Odder Roklub [0s]
4X(I) : 3:45
  • 1. Tage Staal (OR)
  • 2. Hans-Werner Mortensen (Fredericia)
  • 3. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 4. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)

2

Lyngby Roklub I [15s]
4-(G) : 3:30
  • 1. John Knudsen (LR)
  • 2. Lasse Nielsen (LR)
  • 3. Carl Ove Hansen (LR)
  • 4. Hans Nøhr (LR)

3

Jönköpings Roddsällskap [27s]
4-(E) : 3:18
  • 1. Johan Wretling (JRS)
  • 2. Lars Lidén (JRS)
  • 3. Kenneth Alfelt (JRS)
  • 4. Mats Jangefors (JRS)
Løb 251
W/M 2X W/M2X - MixG-K2x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:12:30

1

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V. 2 [0s]
2X(I) : 4:33
  • 1. Uwe Johannsen (GER)
  • 2. Christel Lutter (Minden)

2

Fredensborg Roklub [30s]
2X(H) : 4:03
  • 1. Poul Erik Echardt (FR)
  • 2. Merete Boldt (FR)

3

Roklubben Furesø I [31s]
2X(G) : 4:02
  • 1. Bo Hartz (Furesø)
  • 2. Bente Johannessen (Furesø)

4

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V./Eschweger Ruderverein e.V. I [41s]
2X(G) : 3:52
  • 1. Martina Goretzki (ERV)
  • 2. Georg Moll (GER)

5

Sorø Roklub I [45s]
2X(G) : 3:48
  • 1. Bjarne Hjorth (SR)
  • 2. Laila Hjorth (SR)
Løb 246
W/M 1X W/M1X - W/M 1X (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:13:00

6

Fredericia Roklub [0s]
1X(I) : 4:19
  • Ole Haaning Thomsen (Fredericia)

1

Kettwiger Rudergesellschaft von 1906 e.V. [10s]
1X(E) : 4:09
  • Sabine Chavez Torres (KRG)

2

Club de Remo Lodosa I [32s]
1X(F) : 3:47
  • Luis Humberto Quaranta (NA)

3

Roklubben Furesø I [32s]
1X(F) : 3:47
  • Ole Kongsbak (Furesø)

4

Roklubben Furesø II [32s]
1X(F) : 3:47
  • Ole Præst Larsen (Furesø)

5

Danske Studenters Roklub I [32s]
1X(F) : 3:47
  • Lars Nielsen (DSR)
Løb 241
M4X M4X - E4x - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:13:10

1

Erster Kieler Ruder-Club v. 1862 e.V./Limburger Club für Wassersport/RC Allemannia von 1866 Hamburg I
  • 1. Georg Moll (GER)
  • 2. Christoph Dyck (GER)
  • 3. Klaus Schuy (LCfW)
  • 4. Ulf Beck (GER)

2

Lemvig Roklub/Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • 1. John Knudsen (LR)
  • 2. Jørgen Jensen (Lemvig)
  • 3. Glenn Frank (MSR)
  • 4. Peter Jensen (Lemvig)

3

Roklubben Furesø I
  • 1. Bo Jystrup (Furesø)
  • 2. Mikael Møller Hansen (Furesø)
  • 3. Lars Wallin (Furesø)
  • 4. Bo Hartz (Furesø)

4

Fredensborg Roklub I
  • 1. Carsten Manniche (FR)
  • 2. Jan Nørskov Pedersen (FR)
  • 3. Ole Quist Jensen (FR)
  • 4. Ole Jørgensen (FR)
Løb 263
W/M 2X W/M2X - MixA-C2x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:13:20

1

Humlebæk Roklub I [0s]
2X(E) : 3:36
  • 1. Pia Rasmussen (HR)
  • 2. Christian Probst (HR)

2

Nyborg Roklub II [3s]
2X(D) : 3:33
  • 1. Peter Rasmussen (NR)
  • 2. Lena Stolzenbach (NR)

3

Nyborg Roklub I [7s]
2X(C) : 3:29
  • 1. Brian Sørensen (NR)
  • 2. Charlotte Buchwaldt (NR)

4

Jönköpings Roddsällskap [9s]
2X(B) : 3:27
  • 1. Johan Wretling (JRS)
  • 2. Maria Andersson (JRS)

5

Sorø Roklub [9s]
2X(B) : 3:27
  • 1. Christian Mølvig (SR)
  • 2. Anna Karina Gravad (Køge R)
Løb 228
W/M 8+ W/M8+ - F,H8+ (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:13:50

1

Danske Studenters Roklub/Fredensborg Roklub/Roforeningen KVIK/Roklubben Skjold I [0s]
8+(H) : 3:25
  • 1. Bjarne Spanggaard (DSR)
  • 2. Stig Rasmussen (DSR)
  • 3. Svend Aage Nielsen (FR)
  • 4. Poul Erik Echardt (FR)
  • 5. Peter Skov (Skjold)
  • 6. Flemming Bay (Skjold)
  • 7. John Erik Jensen (Skjold)
  • 8. John Grunwald (KVIK)
  • cox. Lena Baden (DSR)

2

Roforeningen KVIK I [0s]
8+(H) : 3:25
  • 1. Erik Petersen (KVIK)
  • 2. Henrik Dencker (KVIK)
  • 3. Peter Boris (KVIK)
  • 4. John Mac Larsen (KVIK)
  • 5. Freddi Madsen (KVIK)
  • 6. Erik Ravn (KVIK)
  • 7. Henrik Dehn (KVIK)
  • 8. Bjørn Haslev (KVIK)
  • cox. Niels Dencker (KVIK)

3

Fredensborg Roklub 3 [14s]
8+(F) : 3:11
  • 1. Carsten Manniche (FR)
  • 2. Jan Nørskov Pedersen (FR)
  • 3. Ole Jørgensen (FR)
  • 4. Peter Frederiksen (FR)
  • 5. Bjørn Andersen (FR)
  • 6. Kim Børgesen (FR)
  • 7. Terkel Jespersen (FR)
  • 8. Søren Heinrichsen (FR)
  • cox. Hans Tapper Andersen (FR)
Løb 264
W/M 4X W/M4X - MixC-F4x (Handicap beregningsmetode: Master) - 1000m
1. Afdeling 30. jul kl.:14:00

1

Roklubben Furesø/Sorø Roklub I [0s]
4X(F) : 3:41
  • 1. Merete Busk (SR)
  • 2. Ole Præst Larsen (Furesø)
  • 3. Mikael Møller Hansen (Furesø)
  • 4. Bente Johannessen (Furesø)

2

Eschweger Ruderverein e.V./Limburger Club für Wassersport/Mindener Ruderverein/RC Allemannia von 1866 Hamburg I [11s]
4X(F) : 3:30
  • 1. Martina Goretzki (ERV)
  • 2. Christel Lutter (Minden)
  • 3. Christoph Dyck (GER)
  • 4. Klaus Schuy (LCfW)

3

Roklubben Furesø 2 [16s]
4X(E) : 3:25
  • 1. Marianne Henney (Furesø)
  • 2. Bo Jystrup (Furesø)
  • 3. Lars Wallin (Furesø)
  • 4. Helle Torp Eklund (Furesø)

4

Lyngby Dameroklub [17s]
4X(E) : 3:24
  • 1. Inger Koch (LDR)
  • 2. John Knudsen (LR)
  • 3. Ole Kongsbak (Furesø)
  • 4. Mette Møller (Furesø)

5

Køge Roklub [22s]
4X(D) : 3:19
  • 1. Anette Friedrichsen (Køge R)
  • 2. Anna Karina Gravad (Køge R)
  • 3. Leif Browall (RK)
  • 4. Ulf Beck (Erster)

6

Fredensborg Roklub [24s]
4X(C) : 3:17
  • 1. Sanne Poulin (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)
  • 3. Steen Christensen (BR)
  • 4. Emil Heinrichsen (BR)