Startliste - Nordic Rowing Master Regatta 2014

Løb 100-232 afvikles lørdag og løb 300-415 afvikles søndag. Tilmelding til mix-race kan ske senest den 30.8. kl. 15:00 på Regattakontoret

Løb 101
M2- M2- - G2- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:00

1

Roklubben Skjold I
  • 1. Flemming Bay (Skjold)
  • 2. Peter Skov (Skjold)

2

Aarhus Roklub/Aarhus Studenter Roklub I
  • 1. Poul Bastrup Kræmer (AR)
  • 2. Svend Hagen Madsen (ASR)

3

Lyngby Roklub I
  • 1. Carl Ove Hansen (LR)
  • 2. Lasse Nielsen (LR)
Løb 102
M2X M2X - B2x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:05

1

Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • 1. Hardy Olesen (MRK)
  • 2. Frede Nørskov Nielsen (Fredericia)

2

Københavns Roklub I
  • 1. Bo Vestergaard (KR)
  • 2. Jakob Øjvind Nielsen (KR)

3

Moss Roklubb I
  • 1. Dag Mathinsen (MRK)
  • 2. Per Ivar Berg (MRK)

4

AFMELDTFredensborg Roklub I
  • 1. Søren Heinrichsen (FR)
  • 2. Emil Heinrichsen (FR)

5

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Sigbjørn Birkeland (NOR)
  • 2. Børge Myrlund Larsen (NOR)

6

AFMELDTTakon Soutajat ry I
  • 1. Peter Andersen (TAKO)
  • 2. Klaus Geiger (TAKO)
Løb 220
M2X M2X - C2x - 1000m
1. Indledende 30. aug kl.:09:10

6

AFMELDTFredensborg Roklub I
  • 1. Ulrik Jensen (FR)
  • 2. Søren Eriksen (FR)
Løb 104
M4X M4X - H4x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:15

1

Fredensborg Roklub II
  • 1. Svend Aage Nielsen (FR)
  • 2. Poul Erik Echardt (FR)
  • 3. Alf Mikkelsen (FR)
  • 4. Bent Andersen (FR)

2

Fredensborg Roklub/Fredericia Roklub I
  • 1. Hans-Werner Mortensen (Fredericia)
  • 2. Kim Børgesen (FR)
  • 3. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 4. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)

3

Christiania Rodklub/Christiania Roklub/Drammen Roklubb
  • 1. Torstein Rekkedal (CR)
  • 2. Sigurd Dürbeck (CR)
  • 3. Hans Petter Rasmussen (DRM)
  • 4. Bjørn Lundiin (CR)
Løb 105
M1X M1X - C1x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:25

1

Roklubben Furesø I
  • Mikael Møller Hansen (Furesø)

2

Aalesunds Roklub I
  • Erik Godøy (AARK)

3

AFMELDTNordslesvigsk Roklub I
  • Anton Hirschauer (NRK)

4

Sorø Roklub I
  • Lars Bo Andersen (SR)

5

Fredensborg Roklub I
  • Ulrik Jensen (FR)
Løb 105
M1X M1X - C1x - 1000m
2. Afdeling 30. aug kl.:09:30

7

Bestumkilen Rokubb I
  • Ole Thomas Nøklegaard (NOR)

8

Nyborg Roklub I
  • Brian Sørensen (NR)

9

Sorø Roklub II
  • (SR)

10

Middelfart Roklub I
  • Søren Hyre-Fenneberg (MRK)
Løb 106
M4- M4- - F4- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:35

1

Lyngby Roklub
  • 1. John Knudsen (LR)
  • 2. Lasse Nielsen (LR)
  • 3. Carl Ove Hansen (LR)
  • 4. Tommy Knudsen (LR)
Løb 107
W4X W4X - WC4x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:35

2

Fredensborg Roklub/Køge Roklub
  • 1. Anette Andersen (FR)
  • 2. Anna Karina Eli Gravad (Køge R)
  • 3. Susanne Hansen (FR)
  • 4. Merete Boldt (FR)

3

Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • 1. Christina Aagaard (KVIK)
  • 2. Asta Øjvind (DSR)
  • 3. Waltraut Lissau (DSR)
  • 4. Regitze Siggaard (DSR)

4

Nordslesvigsk Roklub II
  • 1. Susan Arndt (NRK)
  • 2. Britta Hirschauer (NRK)
  • 3. Anette Friedrichsen (NRK)
  • 4. Karen Raagård (NRK)
Løb 108
W1X W1X - WA1x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:45

1

Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Berglund (SRF)

2

Roforeningen KVIK I
  • Rikke C Nielsen (KVIK)

3

Kungälv I
  • Carin Andersson (SWE)

4

Lyngby Roklub II
  • Ida Nymann Petersen (LR)
Løb 109
M2- M2- - A2- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:50

1

Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub
  • 1. Emil Heinrichsen (FR)
  • 2. Steen Christensen (BR)

2

Stavanger Roklubb I
  • 1. Stian Andre Larsen (StRK)
  • 2. Erik Bratteli (StRK)

3

AFMELDTBagsværd Roklub II
  • 1. Kristoffer Hoffmann (BR)
  • 2. Per Sørensen (BR)
Løb 201
M1X M1X - A1x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:50

1

AFMELDTRoklubben Furesø I
  • Lasse Bork Laursen (Furesø)

2

Sorø Roklub I
  • Christian Mølvig (SR)

3

AFMELDTBagsværd Roklub I
  • Steen Christensen (BR)
Løb 110
M8+ M8+ - D8+ - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:55

1

Fredensborg
  • 1. Bjørn Andersen (FR)
  • 2. Ole Quist Jensen (FR)
  • 3. Carsten Manniche (FR)
  • 4. Peter Frederiksen (FR)
  • 5. Jan Nørskov Pedersen. (DEN)
  • 6. Claus Andersen (DEN)
  • 7. Søren Heinrichsen (FR)
  • 8. Ole Bastholm Jørgensen (FR)
  • cox. Finn Gliver Olsen (FR)

2

Bagsværd Roklub
  • 1. Carsten Mollerup (BR)
  • 2. klaus nielsen (BR)
  • 3. Niels Neergaard (BR)
  • 4. Søren Vang (BR)
  • 5. Martin Schwartz (BR)
  • 6. Torben Eriksen (BR)
  • 7. Torsten Walz (BR)
  • 8. Henrik Werner Hansen (BR)
  • cox. Regitze Rønstrup (BR)

3

Kungälv I
  • 1. Christer Corneliusson (SWE)
  • 2. Jan Andersson (SWE)
  • 3. Joachim Brischewski (SWE)
  • 4. Lars-Olof Löfman (SWE)
  • 5. Kent Bernhardsson (SWE)
  • 6. Claes Hugosson (SWE)
  • 7. Håkan Hjerpe (SWE)
  • 8. John Lagerblad (SWE)
  • cox. Mattias Carlsson (SWE)
Løb 217
M8+ M8+ - E8+ - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:09:55

1

Bagsværd Roklub I
  • 1. Mikael Espersen (BR)
  • 2. Karsten Kobbernagel (BR)
  • 3. Flemming Geert Jensen (BR)
  • 4. Arne Højlund (BR)
  • 5. Leif Jacobsen (BR)
  • 6. Ivar Mølgård (BR)
  • 7. Jan Christensen (BR)
  • 8. Søren Hansson (BR)
  • cox. Jan Bruun Rasmussen (BR)
Løb 202
M4X M4X - D4x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:10:10

1

Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • 1. Hardy Olesen (MRK)
  • 2. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)
  • 3. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 4. Frede Nørskov Nielsen (Fredericia)

2

Stockholms Roddförening I
  • 1. Tord Blomquist (SRF)
  • 2. Mikael Borgh (SRF)
  • 3. Robert Vigert (SRF)
  • 4. Jan Berglund (SRF)

3

Lyngby Roklub I
  • 1. Hans Nøhr (LR)
  • 2. Lars Jørgensen (LR)
  • 3. Peter Kosminska Kristensen (LR)
  • 4. Steffen Klint (LR)

4

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Arjen Punter (NOR)
  • 2. Sigbjørn Birkeland (NOR)
  • 3. Per Arne Holman (NOR)
  • 4. Simon Charles Nicholas (NOR)

5

Malmö Roddklubb I
  • 1. Jan Andersson (SWE)
  • 2. Håkan Christensson (SWE)
  • 3. Thomas Barge (SWE)
  • 4. Per Ekström (SWE)
Løb 203
M8+ M8+ - G8+ - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:10:15

1

Aalborg Roklub I
  • 1. Bernhard Andersen (AR)
  • 2. Roar Clausen (AR)
  • 3. Per Nygaard (AR)
  • 4. Aage Nielsen (AR)
  • 5. Jens Chr. Jensen (AR)
  • 6. Poul Dahl Fogh (AR)
  • 7. Mikael Hermansen (AR)
  • 8. Niels Erik Hofman (AR)
  • cox. Henrik Christoffersen (AR)

2

Roskilde Roklub
  • 1. Henning Hansen (Roskilde)
  • 2. Thomas Lynderup (Roskilde)
  • 3. Knud Jensen (Roskilde)
  • 4. Otto Winkel (Roskilde)
  • 5. Jan Andersen (Roskilde)
  • 6. Sven Lyster (Roskilde)
  • 7. Søren Anthonsen (Roskilde)
  • 8. Mogens Kleis (Roskilde)
  • cox. Winnie Rugbjerg (Roskilde)

3

Christiania Rodklub/Christiania Roklub/Drammen Roklubb
  • 1. Stein Randsborg (NOR)
  • 2. Øyvin Brøymer (CR)
  • 3. Hans Petter Rasmussen (DRM)
  • 4. Pål Sandli (DRM)
  • 5. Iver Høy (CR)
  • 6. Helge Refsum (CR)
  • 7. Jul Gunnulf Olsen (CR)
  • 8. Bjørn Lundiin (CR)
  • cox. Torstein Rekkedal (CR)

4

Roforeningen KVIK
  • 1. Erik Ravn (KVIK)
  • 2. Erik Petersen (KVIK)
  • 3. John Mac Larsen (KVIK)
  • 4. Henrik Dehn (KVIK)
  • 5. Freddi Madsen (KVIK)
  • 6. Henrik Dencker (KVIK)
  • 7. Johnny Petersen (KVIK)
  • 8. Peter Boris (KVIK)
  • cox. Niels Dencker (KVIK)
Løb 204
W2X W2X - WA2x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:10:25

1

Bestumkilen Rokubb II
  • 1. Kathrin Sabine Ellesat (NOR)
  • 2. Marte Åsland Hansen (NOR)

2

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Janne Sylta Hagen (NOR)
  • 2. Thale Grøtt (NOR)

3

Lyngby Roklub
  • 1. Ida Nymann Petersen (LR)
  • 2. Stine Louise Knudsen (LR)

4

1927 BC/Rob Roy Boat Club I
  • 1. Anna-Rosa Gejlsbjerg (RRBC)
  • 2. Silvia Breu (GBR)
Løb 206
M1X M1X - E1x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:10:30

1

Lyngby Roklub I
  • Lars Nymarsk (LR)

2

Roklubben Furesø I
  • Ole Præst Larsen (Furesø)

3

AFMELDTFredensborg Roklub I
  • Søren Eriksen (FR)

4

Middelfart Roklub I
  • Ole Bendtsen (MRK)

5

Lemvig Roklub
  • Jørgen Jensen (Lemvig)
Løb 206
M4- M4- - E1x - 1000m
2. Afdeling 30. aug kl.:10:35

2

AFMELDTKungälv I
  • 1. Claes Hugosson (SWE)
  • 2. Håkan Hjerpe (SWE)
  • 3. John Lagerblad (SWE)
  • 4. Kent Bernhardsson (SWE)

7

Danske Studenters Roklub I
  • Henrik Almegaard (DSR)

8

Danske Studenters Roklub II
  • Lars Nielsen (DSR)

9

Lyngby Roklub II
  • Robert Herrod (LR)

10

Roklubben Furesø II
  • Ole Kongsbak (Furesø)
Løb 207
W2X W2X - WG2x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:10:45

1

Christiania Roklub/Fredensborg Roklub I
  • 1. Janne Spilling (CR)
  • 2. Lizzie Haastrup (FR)

2

Sorø Roklub I
  • 1. (SR)
  • 2. Ingrid Petersen (SR)
Løb 208
M4- M4- - H4- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:10:50

1

Danske Studenters Roklub/Roklubben Skjold/Sorø Roklub I
  • 1. Flemming Bay (Skjold)
  • 2. Peter Skov (Skjold)
  • 3. (SR)
  • 4. Stig Rasmussen (DSR)
Løb 210
M2- M2- - F2- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:10:50

2

Lyngby Roklub I
  • 1. Carl Ove Hansen (LR)
  • 2. Lasse Nielsen (LR)
Løb 219
W4X W4X - H1x - 1000m
A Finale 30. aug kl.:10:55

1

Danske Studenters Roklub/Roforeningen KVIK I
  • 1. Asta Øjvind (DSR)
  • 2. Christina Aagaard (KVIK)
  • 3. Waltraut Lissau (DSR)
  • 4. Regitze Siggaard (DSR)

2

Nordslesvigsk Roklub I
  • 1. Susan Arndt (NRK)
  • 2. Britta Hirschauer (NRK)
  • 3. Anette Friedrichsen (NRK)
  • 4. Karen Raagård (NRK)

2

AFMELDTFredericia Roklub I
  • Aage Pedersen (Fredericia)

3

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Anne Sofie Fet (NOR)
  • 2. Lise Juvet (NOR)
  • 3. Kathrin Sabine Ellesat (NOR)
  • 4. Marte Åsland Hansen (NOR)
Løb 211
W2X W2X - WE2x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:11:05

1

Roklubben Furesø I
  • 1. Mette Møller (Furesø)
  • 2. Bente Johannessen (Furesø)

2

Bagsværd Roklub
  • 1. Regitze Rønstrup (BR)
  • 2. Ute Pørksen (BR)
Løb 212
M4- M4- - D4- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:11:10

1

Bagsværd Roklub
  • 1. Mikael Espersen (BR)
  • 2. Leif Jacobsen (BR)
  • 3. Søren Vang (BR)
  • 4. Arne Højlund (BR)

2

AFMELDTKungälv I
  • 1. Claes Hugosson (SWE)
  • 2. Håkan Hjerpe (SWE)
  • 3. John Lagerblad (SWE)
  • 4. Kent Bernhardsson (SWE)

3

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Arjen Punter (NOR)
  • 2. Per Arne Holman (NOR)
  • 3. Sigbjørn Birkeland (NOR)
  • 4. Simon Charles Nicholas (NOR)

4

Stockholms Roddförening I
  • 1. Tord Blomquist (SRF)
  • 2. Mikael Borgh (SRF)
  • 3. Robert Vigert (SRF)
  • 4. Jan Berglund (SRF)
Løb 214
M2X M2X - G2x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:11:15

1

Fredensborg Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub
  • 1. Kim Børgesen (FR)
  • 2. Glenn Frank (MSR)

2

Fredensborg Roklub/Holstebro Roklub I
  • 1. Alf Mikkelsen (FR)
  • 2. Ole Rømer (Holst.)

3

Christiania Roklub IV
  • 1. Jahn Rønne (CR)
  • 2. Tore Lysdahl (CR)

4

Danske Studenters Roklub I
  • 1. Ib Frausing (DSR)
  • 2. Stig Rasmussen (DSR)
Løb 214
M1X M1X - G2x - 1000m
2. Afdeling 30. aug kl.:11:25

5

AFMELDTFredensborg Roklub I
  • Terkel Jespersen (FR)

7

Kungälv I
  • 1. Bengt Ottosson (SWE)
  • 2. Göran Svensson (SWE)

8

Christiania Roklub III
  • 1. Gerhard Dürbeck (CR)
  • 2. Jul Gunnulf Olsen (CR)

9

Fredericia Roklub I
  • 1. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 2. Frede Nørskov Nielsen (Fredericia)

10

Christiania Roklub I
  • 1. Øyvin Brøymer (CR)
  • 2. Iver Høy (CR)
Løb 216
M2- M2- - B2- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:11:30

1

Sorø Roklub I
  • 1. Bjarne Hjorth (SR)
  • 2. Christian Mølvig (SR)
Løb 218
W4X W4X - WD4x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:11:30

2

Fredensborg Roklub/Nordslesvigsk Roklub I
  • 1. Anette Andersen (FR)
  • 2. Susanne Hansen (FR)
  • 3. Britta Hirschauer (NRK)
  • 4. Merete Boldt (FR)

3

Roklubben Furesø I
  • 1. Marianne Henney (Furesø)
  • 2. Gitte Terp Henriksen (Furesø)
  • 3. Helle Torp Eklund (Furesø)
  • 4. Jane Hagan (Furesø)

4

Fredensborg Roklub I
  • 1. Sanne Poulin (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)
  • 3. Ulla Poulsen (FR)
  • 4. Bettina Cervin (FR)
Løb 219
M1X M1X - H1x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:11:35

1

Christiania Rodklub I
  • Peter Otto Narvestad (NOR)

2

AFMELDTFredericia Roklub I
  • Aage Pedersen (Fredericia)

3

AFMELDTFredensborg Roklub I
  • Alf Mikkelsen (FR)

4

Christiania Rodklub II
  • Bjørn Lundiin (NOR)
Løb 220
M2X M2X - C2x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:11:45

1

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Ole Thomas Nøklegaard (NOR)
  • 2. Børge Myrlund Larsen (NOR)

2

Bagsværd Roklub/Hadsund Roklub I
  • 1. Michael Blomstrand (HR)
  • 2. Ian Baden (BR)

3

Lyngby Roklub I
  • 1. Lars Jørgensen (LR)
  • 2. Peter Kosminska Kristensen (LR)

4

Norske Studenters Roklub I
  • 1. Erik Juel (NSR)
  • 2. Claude Talamona (NSR)

5

Mölndals Roddklubb I
  • 1. Jørgen Nilsson (MRK)
  • 2. Sigvard Eriksson (MRK)

6

AFMELDTFredensborg Roklub I
  • 1. Ulrik Jensen (FR)
  • 2. Søren Eriksen (FR)
Løb 220
M2X M2X - C2x - 1000m
2. Afdeling 30. aug kl.:11:50

7

Stockholms Roddförening I
  • 1. Mikael Borgh (SRF)
  • 2. Tord Blomquist (SRF)

8

Moss Roklubb I
  • 1. Dag Mathinsen (MRK)
  • 2. Per Ivar Berg (MRK)

9

Aalborg Roklub I
  • 1. Peter Christoffersen (AR)
  • 2. Jens Brandt (AR)

10

Københavns Roklub I
  • 1. Bo Vestergaard (KR)
  • 2. Jakob Øjvind Nielsen (KR)

11

Fredensborg 3
  • 1. Bjørn Andersen (FR)
  • 2. Peter Frederiksen (FR)

12

Fredensborg Roklub II
  • 1. Søren Heinrichsen (FR)
  • 2. Emil Heinrichsen (FR)
Løb 220
M2X M2X - C2x - 1000m
3. Afdeling 30. aug kl.:11:55

13

Middelfart Roklub/Nyborg Roklub I
  • 1. Martin Kiel (NR)
  • 2. Søren Hyre-Fenneberg (MRK)

14

Ringsted Roklub I
  • 1. Claus Solmer-Jørgensen (RR)
  • 2. Steffen Feddersen (RR)

15

Roklubben Furesø I
  • 1. Ole Præst Larsen (Furesø)
  • 2. Lasse Bork Laursen (Furesø)

16

Sorø Roklub I
  • 1. (SR)
  • 2. Lars Bo Andersen (SR)

17

AFMELDTTakon Soutajat ry I
  • 1. Peter Andersen (TAKO)
  • 2. Klaus Geiger (TAKO)
Løb 223
M2- M2- - D2- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:05

1

Stockholms Roddförening I
  • 1. Robert Vigert (SRF)
  • 2. Jan Berglund (SRF)

2

Takon Soutajat ry I
  • 1. Lasse Mäki (TAKO)
  • 2. Timo Pitkänen (TAKO)
Løb 221
W1X W1X - WB1x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:10

6

Roforeningen KVIK I
  • Rikke C Nielsen (KVIK)
Løb 224
W2X W2X - WC2x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:10

1

Christiania Roklub I
  • 1. Maiken Hertzum (CR)
  • 2. Kjersti Elvestad (CR)

2

Sorø Roklub I
  • 1. Ulla Hvid (SR)
  • 2. Ruth Köster (SR)

3

Brudpiga RK/Stockholms Roddförening I
  • 1. Birgitta Back (SWE)
  • 2. Birgitta Berglund (SRF)

4

Nordslesvigsk Roklub I
  • 1. Anette Friedrichsen (NRK)
  • 2. Karen Raagård (NRK)

5

Lyngby Dameroklub I
  • 1. Mette Kræmmer Hansen (LDR)
  • 2. Inger Koch (LDR)
Løb 225
M1X M1X - G1x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:15

1

Roforeningen KVIK I
  • Jens Hee Lindhardt (KVIK)

2

Christiania Rodklub
  • Øyvin Brøymer (CR)

3

Christiania Roklub I
  • Helge Refsum (CR)

4

Holstebro Roklub I
  • Ole Rømer (Holst.)

5

AFMELDTFredensborg Roklub I
  • Terkel Jespersen (FR)

6

Lyngby Roklub I
  • Hans Nøhr (LR)
Løb 228
M2X M2X - E2x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:25

1

Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I
  • 1. Lars Nymarsk (LR)
  • 2. Ulrik Bang (Skjold)

2

Norske Studenters Roklub I
  • 1. Tor-Geir Myhrer (NSR)
  • 2. Geir Reigstad (NSR)

3

Danske Studenters Roklub I
  • 1. Henrik Almegaard (DSR)
  • 2. Lars Nielsen (DSR)

4

Holstebro Roklub/Lemvig Roklub
  • 1. Hans Ulriksen (Holst.)
  • 2. Jørgen Jensen (Lemvig)
Løb 228
M2X M2X - E2x - 1000m
2. Afdeling 30. aug kl.:12:30

7

Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • 1. Ole Bendtsen (MRK)
  • 2. Frede Nørskov Nielsen (Fredericia)

8

Roklubben Furesø I
  • 1. Ole Kongsbak (Furesø)
  • 2. Bo Jystrup (Furesø)

9

Roklubben Stevns I
  • 1. Flemming (Stevns)
  • 2. (Stevns)

10

Kungälv I
  • 1. Jan Andersson (SWE)
  • 2. Christer Corneliusson (SWE)
Løb 229
W1X W1X - WD1x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:35

1

Drammen Roklubb I
  • Anita Abrahamsen Brox (DRM)

2

Roklubben Furesø I
  • Mette Møller (Furesø)
Løb 230
M4- M4- - C4- - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:50

1

Öresjö Rodd
  • 1. per lövsenger (SWE)
  • 2. hans augustsson (SWE)
  • 3. jan johansson (SWE)
  • 4. Sigvard Eriksson (SWE)
Løb 231
M4X M4X - F4x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:50

1

Danske Studenters Roklub I
  • 1. Ib Frausing (DSR)
  • 2. Arnold Sørensen (DSR)
  • 3. Bjarne Spanggaard (DSR)
  • 4. Johan Frydendahl (DSR)

2

Fredensborg Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub
  • 1. Glenn Frank (MSR)
  • 2. Ulrik Jensen (FR)
  • 3. Kim Børgesen (FR)
  • 4. Ole Quist Jensen (FR)

3

Christiania Roklub
  • 1. Helge Refsum (CR)
  • 2. Iver Høy (CR)
  • 3. Stein Randsborg (CR)
  • 4. Øyvin Brøymer (CR)

4

Kungälv I
  • 1. Ivan Thorman (SWE)
  • 2. Peter Bergman (SWE)
  • 3. Mats Florin (SWE)
  • 4. Robert Johansson (SWE)

5

Fredericia Roklub/Middelfart Roklub/Randers Roklub
  • 1. Hardy Olesen (MRK)
  • 2. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)
  • 3. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 4. Peter Holm (RR)
Løb 227
W4X W4X - WF4x - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:55

1

Sorø Roklub I
  • 1. Merete Busk (SR)
  • 2. Ingrid Petersen (SR)
  • 3. Anne Brehmer (SR)
  • 4. Birgit Juel-Hansen (SR)
Løb 232
W8+ W8+ - WE8+ - 1000m
1. Afdeling 30. aug kl.:12:55

2

Fredensborg Roklub I
  • 1. Anne Mette Jørgensen (FR)
  • 2. Bettina Cervin (FR)
  • 3. Charlotte Poulsen (FR)
  • 4. Hanne Nørskov Pedersen (FR)
  • 5. Lizzie Haastrup (FR)
  • 6. Merete Boldt (FR)
  • 7. Tine Dorst (FR)
  • 8. Ulla Poulsen (FR)
  • cox. Finn Gliver Olsen (FR)
Løb 300
M2X M2X - H2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:00

1

Christiania Rodklub I
  • 1. Bjørn Lundiin (NOR)
  • 2. Sigurd Dürbeck (NOR)

2

Christiania Roklub I
  • 1. Petter Narvestad (CR)
  • 2. Helge Refsum (CR)

3

Fredensborg Roklub I
  • 1. Svend Aage Nielsen (FR)
  • 2. Bent Andersen (FR)

4

AFMELDTFredericia Roklub I
  • 1. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 2. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)

5

Kungälv I
  • 1. Bengt Ottosson (SWE)
  • 2. Göran Svensson (SWE)
Løb 302
M2X M2X - D2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:10

1

Fredensborg
  • 1. Peter Frederiksen (FR)
  • 2. Bjørn Andersen (FR)

2

Lyngby Roklub/Roklubben Skjold I
  • 1. Lars Nymark (LR)
  • 2. Ulrik Bang (Skjold)

3

Middelfart Roklub I
  • 1. Klaus Scheffel (MRK)
  • 2. Søren Hyre-Fenneberg (MRK)

4

Middelfart Roklub II
  • 1. Hardy Olesen (MRK)
  • 2. Ole Bendtsen (MRK)
Løb 301
W4X W4X - WA4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:20

11

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Janne Sylta Hagen (NOR)
  • 2. Thale Grøtt (NOR)
  • 3. Kathrin Sabine Ellesat (NOR)
  • 4. Marte Åsland Hansen (NOR)

2

AFMELDTLyngby Roklub I
  • 1. Louise Wissing (LR)
  • 2. Laila Hyldedahl Kjærgaard (LR)
  • 3. Ida Nymann Petersen (LR)
  • 4. Stine Louise Knudsen (LR)
Løb 303
M4X M4X - G4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:20

1

Fredericia Roklub I
  • 1. Hans-Werner Mortensen (Fredericia)
  • 2. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)
  • 3. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 4. Frede Nørskov Nielsen (Fredericia)

2

Christiania Roklub/Drammen Roklubb
  • 1. Stein Randsborg (CR)
  • 2. Øyvin Brøymer (CR)
  • 3. Hans Petter Rasmussen (DRM)
  • 4. Iver Høy (CR)

3

Christiania Rodklub/Christiania Roklub
  • 1. Jul Gunnulf Olsen (NOR)
  • 2. Gerhard Dürbeck (NOR)
  • 3. Torstein Rekkedal (NOR)
  • 4. Jahn Rønne (CR)
Løb 304
M1X M1X - B1x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:25

1

Sorø Roklub I
  • Uffe Søgaard (SR)

2

Danske Studenters Roklub I
  • Anders Brems (DSR)

3

R.G. Hansa Hamburg I
  • Johann Jakob Wendel (GER)

4

Hadsund Roklub I
  • Michael Blomstrand (HR)
Løb 305
M2- M2- - E2- - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:30

1

Takon Soutajat ry I
  • 1. Lasse Mäki (TAKO)
  • 2. Timo Pitkänen (TAKO)

2

Kungälv I
  • 1. Lars-Olof Löfman (SWE)
  • 2. Christer Corneliusson (SWE)
Løb 307
M4X M4X - C4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:40

1

Kungälv I
  • 1. Claes Hugosson (SWE)
  • 2. Håkan Hjerpe (SWE)
  • 3. John Lagerblad (SWE)
  • 4. Kent Bernhardsson (SWE)

2

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Ole Thomas Nøklegaard (NOR)
  • 2. Per Arne Holman (NOR)
  • 3. Sigbjørn Birkeland (NOR)
  • 4. Børge Myrlund Larsen (NOR)

3

Roklubben Furesø I
  • 1. Ole Kongsbak (Furesø)
  • 2. Bo Jystrup (Furesø)
  • 3. Ole Præst Larsen (Furesø)
  • 4. Lasse Bork Laursen (Furesø)

4

Fredericia Roklub/Middelfart Roklub/Nyborg Roklub I
  • 1. Martin Kiel (NR)
  • 2. Hans-Werner Mortensen (Fredericia)
  • 3. Hardy Olesen (MRK)
  • 4. Søren Hyre-Fenneberg (MRK)

5

Stockholms Roddförening I
  • 1. Tord Blomquist (SRF)
  • 2. Mikael Borgh (SRF)
  • 3. Robert Vigert (SRF)
  • 4. Jan Berglund (SRF)

6

Sorø Roklub I
  • 1. Christian Mølvig (SR)
  • 2. Lars Bo Andersen (SR)
  • 3. (SR)
  • 4. (SR)
Løb 308
M2X M2X - F2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:45

1

Roklubben Stevns I
  • 1. Flemming (Stevns)
  • 2. (Stevns)

2

Fredensborg Roklub I
  • 1. Kim Børgesen (FR)
  • 2. Søren Eriksen (FR)

3

Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • 1. Glenn Frank (MSR)
  • 2. John Knudsen (LR)

4

Drammen Roklubb I
  • 1. Hans Petter Rasmussen (DRM)
  • 2. Pål Sandli (DRM)
Løb 308
M2X M2X - F2x - 1000m
2. Afdeling 31. aug kl.:10:50

7

Middelfart Roklub I
  • 1. Klaus Scheffel (MRK)
  • 2. Ole Bendtsen (MRK)

8

Holstebro Roklub/Lemvig Roklub
  • 1. Hans Ulriksen (Holst.)
  • 2. Jørgen Jensen (Lemvig)

9

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Arjen Punter (NOR)
  • 2. Simon Charles Nicholas (NOR)
Løb 309
M4X M4X - A4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:10:50

1

Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub
  • 1. Emil Heinrichsen (FR)
  • 2. Kristoffer Hoffmann (BR)
  • 3. Per Sørensen (BR)
  • 4. Steen Christensen (BR)
Løb 311
W2X W2X - WD2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:05

1

Fredensborg Roklub I
  • 1. Sanne Poulin (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)

2

Lyngby Dameroklub I
  • 1. Inger Koch (LDR)
  • 2. Mette Kræmmer Hansen (LDR)

3

Roklubben Furesø I
  • 1. Marianne Henney (Furesø)
  • 2. Jane Hagan (Furesø)
Løb 313
W4X W4X - WG4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:05

11

Sorø Roklub I
  • 1. Merete Busk (SR)
  • 2. Ingrid Petersen (SR)
  • 3. Birgit Juel-Hansen (SR)
  • 4. Laila Hjorth (SR)
Løb 312
M4- M4- - G4- - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:10

1

Fredensborg Roklub/Holstebro Roklub/Roskilde Roklub I
  • 1. Svend Aage Nielsen (FR)
  • 2. Søren Heinrichsen (FR)
  • 3. Ole Rømer (Holst.)
  • 4. Jan Andersen (Roskilde)

2

Roskilde Roklub I
  • 1. Henning Hansen (Roskilde)
  • 2. Thomas Lynderup (Roskilde)
  • 3. Søren Anthonsen (Roskilde)
  • 4. Mogens Kleis (Roskilde)

3

Danske Studenters Roklub/Roklubben Skjold I
  • 1. Flemming Bay (Skjold)
  • 2. Peter Skov (Skjold)
  • 3. Stig Rasmussen (DSR)
  • 4. Lars Nielsen (DSR)

4

AFMELDTLyngby Roklub I
  • 1. Finn Brinkløv (LR)
  • 2. Lasse Nielsen (LR)
  • 3. Carl Ove Hansen (LR)
  • 4. Hans Nøhr (LR)
Løb 314
W2X W2X - WB2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:20

1

AFMELDTLyngby Roklub I
  • 1. Laila Hyldedahl Kjærgaard (LR)
  • 2. Stine Louise Knudsen (LR)

2

Kungälv I
  • 1. Anne-Marie Andersson (SWE)
  • 2. Carin Andersson (SWE)

3

Nordslesvigsk Roklub/Sorø Roklub
  • 1. Anette Friedrichsen (NRK)
  • 2. (SR)

4

1927 BC/Rob Roy Boat Club I
  • 1. Anna-Rosa Gejlsbjerg (RRBC)
  • 2. Silvia Breu (GBR)

5

Bestumkilen Rokubb I
  • 1. Anne Sofie Fet (NOR)
  • 2. Lise Juvet (NOR)

6

Roforeningen KVIK I
  • 1. Astrid Haastrup Jespersen (KVIK)
  • 2. Sarah Lauritzen (KVIK)
Løb 316
W1X W1X - WC1x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:25

1

Fredensborg Roklub I
  • Anette Andersen (FR)

2

Bagsværd Roklub I
  • Susie Vestergaard (BR)

3

Drammen Roklubb I
  • Anita Abrahamsen Brox (DRM)

4

Stockholms Roddförening I
  • Birgitta Berglund (SRF)

5

Sorø Roklub I
  • Ulla Hvid (SR)
Løb 317
M2- M2- - C2- - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:30

1

Sorø Roklub I
  • 1. Bjarne Hjorth (SR)
  • 2. Christian Mølvig (SR)

2

Mölndals Roddklubb I
  • 1. Jörgen Nilsson (MRK)
  • 2. Sigvard Eriksson (MRK)

3

Stockholms Roddförening I
  • 1. Robert Vigert (SRF)
  • 2. Jan Berglund (SRF)

4

Danske Studenters Roklub I
  • 1. Asbjørn Levring (DSR)
  • 2. Hans-Jørgen Stahl (DSR)
Løb 318
W2X W2X - WF2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:40

1

Fredensborg Roklub I
  • 1. Susanne Hansen (FR)
  • 2. Merete Boldt (FR)

2

Roklubben Furesø I
  • 1. Mette Møller (Furesø)
  • 2. Bente Johannessen (Furesø)

3

Christiania Roklub
  • 1. Christine Höffgren (CR)
  • 2. Janne Spilling (CR)

4

Sorø Roklub I
  • 1. Merete Busk (SR)
  • 2. Anne Brehmer (SR)
Løb 315
M4- M4- - E4- - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:45

1

Bagsværd Roklub
  • 1. Mikael Espersen (BR)
  • 2. Arne Højlund (BR)
  • 3. Søren Vang (BR)
  • 4. Leif Jacobsen (BR)
Løb 319
M8+ M8+ - F8+ - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:45

11

Christiania Roklub/Drammen Roklubb
  • 1. Helge Refsum (CR)
  • 2. Øyvin Brøymer (CR)
  • 3. Stein Randsborg (CR)
  • 4. Iver Høy (CR)
  • 5. Jul Gunnulf Olsen (CR)
  • 6. Pål Sandli (DRM)
  • 7. Hans Petter Rasmussen (DRM)
  • 8. Gerhard Dürbeck (CR)
  • cox. Torstein Rekkedal (CR)
Løb 320
M2X M2X - A2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:11:50

1

Bagsværd Roklub II
  • 1. Kristoffer Hoffmann (BR)
  • 2. Per Sørensen (BR)

2

AFMELDTTakon Soutajat ry I
  • 1. Peter Andersen (TAKO)
  • 2. Klaus Geiger (TAKO)

3

Bagsværd Roklub/Fredensborg Roklub
  • 1. Steen Christensen (BR)
  • 2. Emil Heinrichsen (FR)

4

Middelfart Roklub/Nyborg Roklub I
  • 1. Martin Kiel (NR)
  • 2. Søren Hyre-Fenneberg (MRK)

5

Sorø Roklub I
  • 1. (SR)
  • 2. Lars Bo Andersen (SR)
Løb 321
M1X M1X - D1x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:12:00

1

AFMELDTMoss Roklubb I
  • Per Ivar Berg (MRK)

2

Aalesunds Roklub I
  • Erik Godøy (AARK)

3

Stockholms Roddförening II
  • Mikael Borgh (SRF)

4

Holte Roklub I
  • Torben Pedersen (HR)

5

Stockholms Roddförening I
  • Tord Blomquist (SRF)
Løb 326
M4X M4X - E4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:12:10

1

Danmark
  • 1. Bjørn Andersen (FR)
  • 2. Svend Aage Nielsen (FR)
  • 3. Søren Heinrichsen (FR)
  • 4. Peter Frederiksen (FR)

2

Kungälv I
  • 1. Joachim Brischewski (SWE)
  • 2. Jan Andersson (SWE)
  • 3. Lars-Olof Löfman (SWE)
  • 4. Christer Corneliusson (SWE)

3

Fredericia Roklub/Middelfart Roklub I
  • 1. Hardy Olesen (MRK)
  • 2. Ole Haaning Thomsen (Fredericia)
  • 3. Aage Pedersen (Fredericia)
  • 4. Frede Nørskov Nielsen (Fredericia)
Løb 327
M8+ M8+ - C8+ - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:12:20

1

Malmö Roddklubb
  • 1. Jan Andersson (SWE)
  • 2. Håkan Christensson (SWE)
  • 3. Jakob Mosesson (SWE)
  • 4. Tomas Nilsson (SWE)
  • 5. Olle Andersson (SWE)
  • 6. Kristina Sjöholm (SWE)
  • 7. Thomas Barge (SWE)
  • 8. Per Ekström (SWE)
  • cox. Ea Baden (SWE)

2

Mölndals Roddklubb/Stockholms Roddförening/Öresjö Rodd
  • 1. Jörgen Nilsson (MRK)
  • 2. Sigvard Eriksson (MRK)
  • 3. Jan Berglund (SRF)
  • 4. Robert Vigert (SRF)
  • 5. per lövsenger (SWE)
  • 6. hans augustsson (SWE)
  • 7. jan johansson (SWE)
  • 8. Mikael Borgh (MRK)
  • cox. ulla hellen (SWE)
Løb 325
W1X W1X - WG1x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:12:25

1

Christiania Roklub I
  • Janne Spilling (CR)
Løb 328
W4X W4X - WE4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:12:25

1

Fredensborg Roklub I
  • 1. Sanne Poulin (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)
  • 3. Susanne Hansen (FR)
  • 4. Merete Boldt (FR)
Løb 329
M1X M1X - F1x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:12:30

1

Lemvig Roklub
  • Jørgen Jensen (Lemvig)

2

Danske Studenters Roklub I
  • Jan Cederkvist (DSR)

3

AFMELDTHolstebro Roklub I
  • Ole Rømer (Holst.)

4

Christiania Roklub I
  • Helge Refsum (CR)

5

Christiania Rodklub I
  • Iver Høy (NOR)
Løb 401
W/M 2X W/M2X - Mix D2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:13:30

1

Roklubben Furesø I
  • 1. Ole Kongsbak (Furesø)
  • 2. Mette Møller (Furesø)

2

Sorø Roklub
  • 1. (SR)
  • 2. (SR)

4

Nyborg Roklub I
  • 1. Annette Hansen (NR)
  • 2. Martin Kiel (NR)

5

Drammen Roklubb
  • 1. Pål Sandli (DRM)
  • 2. Anita Abrahamsen Brox (DRM)

6

AFMELDTNorske Studenters Roklub I
  • 1. Claude Talamona (NSR)
  • 2. Valerie Talamona (NSR)
Løb 403
W/M 2X W/M2X - Mix E2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:13:40

1

Kungälv I
  • 1. Anne-Marie Andersson (SWE)
  • 2. Christer Corneliusson (SWE)

2

Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub I
  • 1. John Knudsen (LR)
  • 2. Inger Koch (LDR)

3

AFMELDTKøge Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • 1. Anna Karina Eli Gravad (Køge R)
  • 2. ¨Leif Browall (MSR)
Løb 404
W/M 2X W/M2X - MixF2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:13:50

1

AFMELDTDanske Studenters Roklub I
  • 1. Peter Munch (DSR)
  • 2. Antonie Lauritzen (DSR)

1

Fredensborg Roklub I
  • 1. Merete Boldt (FR)
  • 2. Søren Eriksen (FR)

2

Christiania Roklub I
  • 1. Kjersti Elvestad (CR)
  • 2. Øyvin Brøymer (CR)

2

Christiania Roklub I
  • 1. Janne Spilling (CR)
  • 2. Iver Høy (CR)
Løb 414
W/M 2X W/M2X - MixC2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:14:00

1

Brudpiga RK/Stockholms Roddförening I
  • 1. Birgitta Back (SWE)
  • 2. Mikael Borgh (SRF)

2

Nordslesvigsk Roklub/Sorø Roklub I
  • 1. (SR)
  • 2. Anette Friedrichsen (NRK)

3

Fredensborg Roklub I
  • 1. Ulrik Jensen (FR)
  • 2. Anette Andersen (FR)

4

AFMELDTNordslesvigsk Roklub II
  • 1. Britta Hirschauer (NRK)
  • 2. Anton Hirschauer (NRK)

5

Nyborg Roklub I
  • 1. Annette Hansen (NR)
  • 2. Martin Kiel (NR)

6

Stockholms Roddförening I
  • 1. Jan Berglund (SRF)
  • 2. Birgitta Berglund (SRF)
Løb 409
W/M 4X W/M4X - MixC4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:14:30

1

Sorø Roklub
  • 1. Ruth Köster (SR)
  • 2. Ulla Hvid (SR)
  • 3. Christian Mølvig (SR)
  • 4. (SR)
Løb 411
W/M 4X W/M4X - MixD4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:14:30

11

Sorø Roklub
  • 1. (SR)
  • 2. (SR)
  • 3. (SR)
  • 4. (SR)
Løb 412
W/M 2X W/M2X - MixB2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:14:50

1

Roklubben Furesø I
  • 1. Lasse Bork Laursen (Furesø)
  • 2. Gitte Terp Henriksen (Furesø)

2

Danske Studenters Roklub/Københavns Roklub I
  • 1. Asta Øjvind (DSR)
  • 2. Jakob Øjvind Nielsen (KR)

3

Køge Roklub/Sorø Roklub I
  • 1. Anna Karina Eli Gravad (Køge R)
  • 2. Christian Mølvig (SR)

4

Kungälv I
  • 1. Kent Bernhardsson (SWE)
  • 2. Carin Andersson (SWE)
Løb 413
W/M 4X W/M4X - MixE4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:15:00

1

Lyngby Dameroklub/Lyngby Roklub/Munkebo Sejl- og Roklub I
  • 1. Mette Kræmmer Hansen (LDR)
  • 2. Glenn Frank (MSR)
  • 3. John Knudsen (LR)
  • 4. Inger Koch (LDR)

2

Roklubben Furesø I
  • 1. Bo Jystrup (Furesø)
  • 2. Bente Johannessen (Furesø)
  • 3. Ole Præst Larsen (Furesø)
  • 4. Helle Torp Eklund (Furesø)
Løb 415
W/M 4X W/M4X - MixF4x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:15:10

1

Fredensborg Roklub I
  • 1. Bettina Cervin (FR)
  • 2. Merete Boldt (FR)
  • 3. Kim Børgesen (FR)
  • 4. Søren Eriksen (FR)

2

Fredensborg Roklub II
  • 1. Ulla Poulsen (FR)
  • 2. Anne Mette Jørgensen (FR)
  • 3. Bent Andersen (FR)
  • 4. Søren Heinrichsen (FR)
Løb 410
W/M 2X W/M2X - MixA2x - 1000m
1. Afdeling 31. aug kl.:15:20

1

Bagsværd Roklub I
  • 1. Claus Helgesen (BR)
  • 2. Bertha Flensborg (BR)

2

Køge Roklub/Sorø Roklub I
  • 1. Anna Karina Eli Gravad (Køge R)
  • 2. Christian Mølvig (SR)